BLUE BAND Veluwsche Landstormdag pUROt Wie lijkt het meest op hei Blue Band meisje ZATERDAG 8 JUNI 1935 DERDE BLAD PAG 9 Défilé voor H. M. de Koningin Feest in Barneveld Het vriendelijke dorp Barneveld stond Donderdag en gisteren vooral in het teeken van den V'rijw. Landstorm. De vier Landslormverbanden nl. Ve uwsch Verband, Veluwezoom, De IJssel en Vollcn- hove en de Nieuwe Hollandschc Waterlinie hebben hier een Landstormdag georgani seerd die zeer geslaagd mag heeten. Donderdagavond is de B.V.L.-dag geopend. Baron W. van Nagelt had de beschikking gegeven over de slotweide van zijn landgoed „De Schaffclaar", een bij uitstek gunstig gelegen terrein voor demonstraties enz. Ds A. Hoencveld, Voorzitter van de Gevv. Comm. „do Veluwe", heeft den Landdag geopend. Ook de Alg. Voorz. van het Land stormcomité, luit.-gen. L. F. Duymacr van Twist, was bij de opening aanwezig. Verder werd op dezen avond een prachtig openluchtspel opgevoerd „Legerkamp Prins Willem van Oranje", dat door de vele be zoekers op zeer hooge prijs gesteld werd. De avond werd besloten met een militaire taptoe. Het slot terrein was sprookjesachtig ■verlicht. Gisteren was het echter de dag en groot was dan ook de trek naar Barneve'd, zoowel van B.V.L. ers als ook van belangstellenden. En de belangstelling werd zeker niet min der naar mate in de omtrek vernomen werd dat H. M. de Koningin het dorp Barneveld mei een bezoek zou vereeren. Het ochtendprogramma bevatte uitgebreide schietwedstrijden, hippische nummers, be oordeeling der vaande's en een o.'ficieele ontvangst door B. en W. van Barneveld ten Raadhuizc. Wij merkten onder de aanwezigen o.m. op de Ministers Mr J. A. de Wilde en Mr Dr L. N. Deckers, resp. Minister van Bin- nenlandsche Zaken en van Defensie. Voorts den Commissaris der Koningin in de Prov. Gelderland Mr S. Baron van Heemstra en Mr A. E. Baron van Voorst tot Voorst, Comm. der Koningin in de provincie Over ijssel; luit.-gen. Jhr W. Röell, commandant van het Veldleger; J. H. F. Graaf du Mon- cean, opperceremoniemeester van H. M. de Koningin (Barneveld), Jhr V. E. A. Boreel \an OldenaUer, opperhofmaarschalk van H. M. (Putten) en voorts burgemeesters van omliggende plaatsen alsmede Jhr Quar- les van Ufford, burgemeester van Apeldoorn. Zeer vele militaire autoriteiten waren dezen dag naar Barneveld gekomen om het B.V. L.-feest mee te maken. Na de ontvangst ten Raadhuize alwaar de burgemeester van Barneveld een toespraak hield, werd om half twee weder naar het terrein gemarcheerd om het veel omvattende middagprogramma af te werken. Tegen twee uur wachtten de talrijke aan wezigen de komst van H. M. de Koningin met spanning af. Voor zoover wij weten is dit de eerste maal dat H. M. een landdag van dc B.V.L. «net Haar bezoek vereerde. Aankomst H. M. de Koningin Precies om twee uur schalden bazuinen, ten teeken dat H. M. aan het terrein arri veerde. De twee open hotfauto's hielden stil voor de brug, die toegang geeft tot de slot weide. H. M. was vergezeld van Baronesse Schimmelpenninck van der Oye, den hof- adjudant kap. Pfaf en luit. Römer, ord. off. De voorzitter van de Nat Landstortn- comm. gen. L. F. Duymaer van Twist als mede de ministers Deckers en de Wilde verwelkomden H. M. en leidden de Vorstin onder daverende toejuichingen en gezang van het Wilhe'mus, maar de officieele tri bune. Een klein meisje bood II. M. een bouquet theerozen met oranjelinten aan. II. M. was geheel in het wit gekleed. Slechts het défilé sloeg H. M. gade. Met het oog op de rouw had H. M. den wensch te kennen gegeven verder niet bij het fees telijk programma-gedeelte aanwezig te zijn. Het is misschien niet onaardig hier bij op te merken, dat H. M. geheel zonder uitnoodiging van B.V.L.- zijdc, naar deze landdag is gekomen. Onmiddellijk na de officieele ontvangst nam het Delilé oen aanvang dat. H. M. staande gadesloeg. In vlot en keurig tempo marcheerden de B.V.L. ers van de Veluwe langs H.M.. Het muziekcorps van het V'j R. te Amersfoort speelde tijdens het défilé pittige marschen. Nauwelijks was de schouw der B.V.L.- mannen ten einde, of de twee hofauto's reden voor de tribune. Gen. Duymaer van Twist leidde H. M. naar cle auto en onder de tonen van het Wilhelmus en enthousiaste toejuichingen verliet II. M. weder het terrein. De Veluwsche Landstormers hebben de Vorstin in hun midden gehad! Dc voorzitter van de Gew. Commissie „de Veluwe", Ds A. Hoeneveld, hied ver volgens een rede waarmede de middag ge opend werd. Spr. memoreerde de oprichting van de B.V.L. in November 1918 en merkte op, dat deze thans ruim 80.000 man sterke beweging geboren is uit het „neen" dat door ons volk geantwoord werd op de vraag of het revo lutie wilde. Spr. aarzelde niet te zeggen, dat in de B.V.L. de beste elementen onzer natie ver zameld zijn en besloot zijn toespraak met een woord van waardeering voor de trouw aan het Vaderland der B.V.L.-mannen. Hierna werd een zeer gevarieerd pro gramma afgewerkt. Begonnen werd met een Valkenjacht, waaraan Prins Willem van Oranje in eigen persoon deelnam! In de schilderachtige costumes van dien tijd werd gedemonstreerd hoe een valken jacht gehouden werd door de Oranjes. Het was een prachtig nummer. Vervolgens werd uitgevoerd verschil lende rij-nummers waarvan bijzondere vermelding verdient „Waterloo" een batterij uit de tijd van Waterloo (181.3). Buitengewoon goed werd dit nummer uitgevoerd en de ge weldige saluuts uit de kanonnen deden het enthousiasme voor dit interessante nummer nog groeien. Het was een prachtige vertoo ning, die vooral op dit terrein met op de achtergrond de bosschen van, het landgoed „de Schaffelaar", uitstekend tot haar recht kwam. Vervolgens heeft Z.Exc. Minister de Wilde een toespraak gehouden. Spr. wees erop dat men de laatste tijd wel beseffen gaat dat een revolutie niets anders dan verwarring brengt, maar noemde het een onmisbaar iets, dat men altijd bedacht moet zijn op een onwettige greep naar de macht. Dc B.V.L.-mannen weten waar het om gaat en het is het instituut van hooge imoreele waarde! De B.V.L. is van materieele beteekenis niet alleen, maar de mannen werken voor het getuigenis. De B.V.L. dient geen partij, geen politieke denkbeelden staat zij voor, doch heeft één doel; de Koningin te dienen en het vaderland te verdedigen. Spr. hoopte dat Gods zegen op het werk der B.V.L. zal rusten. Na de toespraak van Minister de Wilde werd een springconcours gehouden. De land dag werd besloten met een imposant spel: „Ons wijst dc vinger der historie". Opgc voerd door afdeelingen der B.V.L. Dit nummer was een waardig slot van deze drukbezochte landdag. Een woord van hulde is hier zeker op z'n plaats aan de organisatoren en spelers. De opvoering van een omvangrijk num mer als het laatste was, vereischi veel werk. Maar alles is uitstekend verloopen; het weer hield zich goed en toen de velen tegen de avond het terrein verlieten, was tie voldoening over deze B.V.L.-dag groot. Barncvcid was gisteren in feesttooi en terecht! Centrale voor Werkloozenzorg Nog meerdere werkkampen in voorbereiding Naar we vernemen zijn vanwege de Cen trale voor Werkloozenzorg, die uitgaande van den Raad der kerken onder het motto „Jong Holland snakt naar werk" zijn arbeid is aangevangen, nog meerdere werkkampen in voorbereiding nu door de langdurige crisis het zich laat aanzien dat het jeugd- werkloosheidsvraagstuk voorloopig nog wel niet //.al worden opgelost De collecte gehouden op 27 April jl. le verde meer dan het gevraagde bedrag op, wat met het oog op de uitbreiding van het werk verheugend mag worden genoemd. Mede met liet oog op de langdurige werkloosheid wordt het tweede werkkamp, dat te Oostvoorne wordt gevestigd, ingericht voor langeren duur. Hier is voldoende ar- heid \oor 2 jaar. De arbeid in het werk kamp te Oostvoorne bestaat in het reinigen van twee duinmeertjes in het. Natuurreser vaat zu'ks met het oog op de unieke meer tjes zelve als wel in het belang van den vo gelstand. Voorts zal in de bosschen aldaar de be strijding van de bodemverwildering worden ter hand genomen. Tenslotte zal aldaar de restauratie van den z.g. Ouden Burcht plaats hebben en de Oude Burchtgang worden blootgelegd. Het 2e werkkamp zal niet zooals aanvan kelijk was bepaald geopend worden op 15 Juni a.s. maar op 22 Juli a.s. Meerdere kampen zijn in voorbereiding. Zoo in Gaasterland (Fr.) waar een zwem bassin zal worden gegraven en waar fiets paden worden aangelegd en bestaande ver beterd. Ook zullen kampen worden geopend het Gooi, in Twenthe en in West-Bra bant. Zoo zullen einde 1935 waarschijnlijk 6 werkkampen in bedrijf zijn. Dit beteekent •oldoende werk voor 500 jongere werkloo- :en. In de avonduren zal voor hen geeste lijke en cultureele arbeid worden verricht. Gelijk bekend doen aan deze actie al de Prot. Kerken in ons vaderland, zoowel van recht- als vrijzinnige formatie mede. Gezien de groote belangen welke hier op het spel staan moge de belangstelling van Piot. Ne derland voor dit werk wakker blijven! DE VERKEERSWEEK Ter inleiding van de Vcrkecrsweek, die het Verbond van Verecnigingen voor Veilig Verkeer van 1115 Juni a.s. houdt, zal de voorzitter, Mr A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, Dinsdagavond 7 uur na de Radio-omroep spreken tot cle weggebruikers. De Vereeniging voor Veilig Verkeer Rot terdam heeft de verkeersweek beperkt tot twee dagen en wel 13 en 14 Juni a.s., terwijl de Amsterdamsche verkeersweek, in verband met het Koninklijk bezoek de volgende week aan de hoofdstad, zal plaats vinden van 16 Juli a.6. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Ter Aar Uitgebracht 1545 geld. stemmen. Kiesdeeler 140. R.K. 874 st. 6 zetels; A.R. en C.H. 394 st. Gekozen J. van Apeldoorn, J. van Vliet Wzn. en VV. van Woudenberg Lib. 162 st. 1 zetel en St. Geref. die thans hun intrede in de raad doen met 1 zetel (115 st.). Eemnes In totaal 801 geldige stemmen. Uitgebracht werden op lijst 1 (Gemeentebelang) 167 et.; op lyst 2 (Arbeiderspartij) 41 si;., op lijst 3 (R.K. Arb.party) 23 st., op lijst 4 (R.K. St. party) 305 St., op lyst 5 (Vereen. C'hr. kiezers A.R. en C.H.) 175 st. De samenstelling is als volgt: J. Hagen (Gem.belang), J. M. van Dijk (Gem.belang), M. J. Seldenrijk (C.H.), H. Pos (A.R.), B. Groen, A. V. Stoutenburg en H. J. Brouwer (R.K.). Grootebroek Chldige hemmen 1719 (1576). R.K. 1416 (1301), Lib. en S.D.A.P. gecombineerd 277 (1931 Lib. 169, S.D.A.P. 106). Gekozen 9 (10), K.K. 1, Lib. en S.D.A.P. Door eamer.gaan van Lib. en S.D.A.P. is een in 1931 verlogen S.D.A.P.-zetel weer te ruggewonnen. Holten (O.) Totaal aantal geldige stemmen 2009 (1876). A.R. 291 (276;, C.H. 700 (685), V.B. 268, V.D. 307 239), S.D.A.P. 140 (239), andere par tyen 303 (437). De samenitelling van den raad wordt tiians: A.R. 1 (2), C.H. 4 (4). V.B. 1 (2), V.D. 2 (1), Algemeen Belang 2 (1), S.D.A.P. 1 (1). Loenen a. d. Vecht Aajital uitgebrachte stemmen 627 (625). aan tal zetels 7 (7), kiesa. 89 4/7 (89 2/7), 1 Groep kiezers (lijst G. Molsbergen) 207 (304), 2 ze tels (4). 2, Groep Nieuwersluis (lyst Chr, den Hertog) 131 (nieuw). 2 zetels, 3. A.R. en C.H 195 (A.R. 68; C.H. 108), 2 zetels (elk 1). 4. R.K. 94 (110), 1 zetel (1). Opperdoes Geldige stemmen 532 508), A.R. 246 220), C.H. 70 (84), V.B. 59 (98); Gemeentebelang 0 (53); S.D.A.P. 0 (53); Neutr. Tuinders 105 (0); Ned. Herv. Partij 52 (0). Percentage der geldige stemmen voor de A.R. 46.2 (43.3). Gekozen zijn: 3 (4) A.R., 1 (1) C.H., 1 (1) V.B., 0 (1) Gemeentebelang, 2 (0) Neutrale Tuinders. De A.R. hebben een hooger stempercentage in in 1931, maar verliezen een zetel door de wyziging van de kieswet. St. Pancras (N.-H.) Totaal aantal geldige stemmen 692 (669). Anti-Rev. 151 (132), C.H. 162 (175), V.D. 61 (127), S.D.A.P. 42 (92), lyst K. Lek (afge scheiden S.D.A.P.) 109, andere partijen 167 (143). De samenstelling van den raad wordt thans: A.R. 2 (1), C.H. 2 (2), andere partijen 2 (2), S.D.A.P. 0 (1), afgescheiden S.D.A.P. 1 (0), V.D. 0 (1). Raalte (O.) Totaal aantal geldige stemmen 4286 (3985). R.K. Staatspartij 2597 (2771), C.H. 641 (812), V.B. (402), link? protestanten 414, lyst Mars 13, S.D.A.P. 151. De samenstelling van den raad wordt thans R.K. Staatsparty 8 (9), C.H. 2 (3), Links Protestanten 1 (0), lyst Mars 2 (0), V.B. 0 (1) ^Doorzitten Stukloopen^ Zonnebrand/^ Doos 30 en 60. Tube 80 ct. Bij Apofh. en Drogisten. V.B. 200 (199), V.D. 49 (67), S.D.A.P. 134 (109). Gek. 4 (1) V.B. 2 (2) S.D.A.P., 1 (1) V.D. R.K. 282, Vrijz. 154, R.K. arb., 137. Gekozen 3 R.K., 2 Vryz, 2 EK. arb. West wond Vryz. 213 "(230), Gekozen 4 (4), R.K., 3 (3) Vrijz. Willeskop Bij de verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeenteraad geworden: 1 A.R. (1), 2 C.H. (2), 4 R.K. (4). Gekozen zijn: C. V. Jaarsveld, J. A. Snoek, A. van den Berg en H. van Vliet, allen r.k. S. Dorrestein en C. Blonk, c.h.; J. Beyen a.r. Wognum R.K. 591 (603), Vrijz. 258 (293), Arbeiders lys#; 72 (0), Gekozen 5 (5), R.K., 2 (2) Vry: V erkiezingstechniek Leerzame cijfers Lij de raadsverkiezing in IJlst werden 626 geldige stemmen uitgebracht De kiesdeeler was dus 626 7 89. De verdeel ing was als volgt: A.R. 229 stemmen, maakt 2 zetels plus 51 stemmen; C.H. 226. is 2 zetels en is stemmen; Vrije lijst 112 stemmen, is 1 zetel plus 23 st.; S.D.A.P. 79 St., is 0 zeicis plus 79 st. Er zijn nu nog 2 restzetels te verdeelen. De S.D.A.P. heeft meej- dan drie kwart van de kiesdeeler van 89 66) en krijgt voor 't grootste overschot dus een zetel; de A.R. krijgt de tweede zetel voor haar over schot van 51 stemmen. Deze korte uiteenzetting kan dienen om vragen van eenige abonné's in Alfen te be antwoorden, voorzoover dit antwoord niet reeds te vinden was in ons nummer van 6 Juni en leert ons tevens, dat het ook nu nog op één stem kan aankomen. Voor 51 stemmen kreeg A.R. een zetel en voor 4S stemmen C.H. niet Natuurlijk geldt nog de Kieswet van 1933; niet de wijziging van dit jaar. De uitslag voorzien Onder het bericht in ons nummer van 6 Juni, getiteld: Wat Nieuw-Helvoet leert, plaatsten we de vraag: Had men deze uit slag niet kunnen voorzien? Dit was natuur lijk niet critisch, doch uitsluitend waar schuwend bedoeld. Wij kregen op dit vraag het volgende antwoord: „Zoowel de Antirev. als het bestuur der C.H. kiesvereeniging hebben dit voorzien en waren tot overeenstemming gekomen over samenwerking. In de vergadering der C.H. kiesvereeniging is echter, ondanks de stellige waarschuwingen van het Bestuur, dit accoord verworpen en samenwerking1 on mogelijk gemaakt, tot leedwezen van beide besturen en van de antirev. kiesvereeniging i haar geheel." Hoe jammer! Land- en Tuinbouw. DE UITKEERING UIT HET ZUIVELPOTJB Naar aanleiding van ons bericht in ons blad van 4 dezer merkt een onzer lezers op dat dit bericht een fout bevat en een onbij» lijkheid aan het licht brengt. De fout moet volgens schrijver daarin zitten dat het fonds niet alleen gevormd is door de boterproducenten, die het Rijks- merk mochten voeren, doch door alls aangeslotenen bij de crisis-organisaties, waaruit tevens de onbillijkheid volgt, nl. dat dezen niets uit het Zuivelpotje krijgen Het geld door de eene boterbereider op gebracht, wordt dus aan de andere uitge keerd, een bedrag, dat naar schrijver ver moedt nog niet zoo klein is. Ter aanvulling van het reeds gepubliceer de bericht inzake het afloopen van de aard- appelvervoerregeling, wordt nog op het volgende gewezen. De erkende handelaren, die minder dart 10.000 kg. aardappelen in voorraad hebben, kunnen de door hen betaalde heffing toch gerestitueerd krijgen, indien zij hun voor- iaden bijeenbrengen tot een hoeveelheid van 10.000 kg. of meer en voor deze hoeveelheid door een hunner als vertrouwensman een restitutie-aanvrage laten indienen. Uiteraard kan een kleinere hoeveelheid voor 14 Juni ook nog op de gewone wijze gedenatureerd worden, daar pas op dien datum de huidig© regeling en dus ook de restitutie der hef fing bij denaturatie vervalt. Voorts wordt de aandacht van belangheK benden er op gevestigd, dat tegelijk niet de geheele vervoerregeling, ook de regeling voor restitutie ten behoeve van liefdadige instellingen krachtens de Crisis-Restitutie* beschikking 1934 XIII (Consumptie-aard appelen) komt te vervallen, zoodat de daar voor in aanmerking komende instellingen van dien aard, die nog voorraden hebben, waarop geen restitutie heeft plaats gehad, tijdig vóór 14 Juni haar aanvragen daartoe moeten indienen. Gemengd Nieuws. 1 VOSSEN OP DE VELUWE Op verschillende plaatsen van de Veluwe werden den laatsten tijd herhaaldelijk spo ren van vossen ontdekt; klemmen werden uitgezet, doch zonder succes. Dezer dagen werd in een dennenbosch! tusschen Schaarsbergen en Otterloo een drijfjacht gehouden. Uit dit bosch, waarin zich anders geregeld veel konijnen ophou den, kwam nu geen enkel konijntje te voor schijn, wel zes vossen, waai'van drie aart een goed gemikt schot ten offer vielen. DE HOOGE HOED Een arbeider-telegrafist op een wachtpost te Haarle in de gemeente Hellendoorn zag uit een passeerend vliegtuig een pak val len. De man ging zoeken en vond weldra het uitgeworpen voorwerp, een koffertje, inhoudendetwee hooge hoeden. Da hooddeksels zijn naar het vliegveld Twenta gezonden, BROEDERTWIST Bij een twist tusschen de gebr. H. en W. KL G., te Haa.ksbergen heeft eerstgenoemde! met een revolver een schcfc gelost op zijn broer* waardoor laatstgenoemde in het bovenbeen ge- treffen werd. De dader heeft zichzelf bij da wlitie aangemeld en 't vuurwapen ingeleverd» Dr. Geselschap heeft de kogel verwijderd. Het publiek heeft op overtuigende wijze zijn oordeel uitgesproken: No. 23 is met tien duizenden stemmen meerderheid gekozen. Aan deze jongedame hebben wij het bedrag van duizend gulden uitgereikt. De jury is thans bezig de overstelpend vele rijmpjes te beoordelen - een zeer omvangrijk werk - waarmede zij waarschijnlijk niet eer der dan aan het eind van deze maand gereed zal zijn. De beslissing zal aan de betrokkenen direct worden medegedeeld. Wij danken het Nederlandse publiek voor de overweldigende medewerking en deelname. Vele tienduizenden gezinnen hebben zich met onze „Blue Band Prijsvraag" beziggehouden en evenzovele hebben zich thans opnieuw kunnen overtuigen van de VOORTREFFELIJKE BLUE BAND KWALITEIT Het publiek weet wat het kiest: TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven (3 Eenige dagen later bleef tante Rebel een gedeelte van den nacht bij moeder waken, wier benauwde ademhaling ik in mijn ka mertje hooren kon; dikwijls stapte ik het bed uit en opende stilletjes de deur omi naar haar te zien. Dan richtte zij 'haar liefdevolle oogen op mij en zei: „Ga slapen, mijn kind, gij maakt het mij zoo moeilijk". Eens scheen zij mij veel beter toe. Mijn hart klopte van innige vreugde, want ik dacht dat de lang verwachte beterschap, die ik zoo vurig van God afgebeden had, eindelijk gekomen was. Ik vertelde dit aan moeder, zij glimlachte het scheen een 'hemelsche lach! het is of ik dien nog zie! Zij zei tot mij: „Ja, spoedig zal ik beter zijn". Er was iets in haar stem en in de uit drukking van haar gelaat, die een bctceke- nis aan haar woorden gaven waarvan ik ontstelde; ik drukte mij met een ongekende vrees tegen haar aan en geruimen tijd ihicld zij mij in haar armen. Er viel een traan op mijn voorhoofd, die mij alles deed begrijpen. Ik rukte mij van haar los en mijn oogen op de hare richtende, riep ik uit: „Gij zult mij niet alleen laten niet waar, moeder?" „Lief kind, God zal voor je zorgen" ik verborg mijn aangezicht in haar schoot 'drukte haai- hand vast tegen mijn lippen en vertrouwde en dat Hij zou toestaan haar mee te gaan. Zachtjes riep ik nog een paar maal: „Moeder, moeder"en viel toen eindelijk van vermoeidheid in slaap. Zoo verliepen er eenige dagen,, moeder verliet het bed niet meer, maar scheen mij niet minder toe. Eens was ik des nachts al biddende in slaap gevallen. Ik bad in kinderlijken een voud: ..Lieve Iieere, laat moeder toch beter worden en bij mij blijven, ik smeek er u om. Vader kan haar in den hemel wel missen, maar ilc hab haar nog zoo noo- dig Toen droomde ik dat wij samen langs de beek wandelden. Moeder was weer gezond en liep even vlug als vroeger; ik was vroolijk en plukte bloemen. Eensklaps voelde ik 'n hand op mijn arm drukken en het dek oplichten. „Welk een geluk", fluis terde ik; „nu zij beter is gaan wij iederen dag weer uit wandelen." Die goede tante Rebel zuchtte, teen zij mij hoorde spieleen en zei. „Arm klein ding!" Haastig kleedde zij mij wat aan er zei dat moeder mij nog eens zien wilde In mijn droom had ik de zon zoo duidelijk gezien, dat ik mij maar niet kon begrijpen hoe die zoo ineens in een brandende kaais veranderd was. Met bloote voelen stapte ik in mijn schoenen en volgde tante, wier hand zoo beefde, dat zij overal kaarsvet morste op den helderen vloer, waarop zij anders zoo trotsch was. Moeder wenkte mij met de oogen. dat ik vlak bij haar zou gaan zitten. Haar hand was koud en klam en zij kou slechts met moe'te ademhalen. Zoo bleef ik den ge helen nacht bij baar. Een paar maai hoer de ik baar zegen: t,Lief kind, God zal voor je zorgen." Antwoorden kon ik niet...... Het was alsof haar stem mij van verre toesprak. Mijn hoofd rustte op haar koude hand en van tijd tot tijd voelde ik haar zachte nefkoozingen. Oom Rebel zat ik een hoekje der kamer, niemand sprak en ik weet niet hoelang dit wel aanhield. Eindelijk nader de tante Rebel zachtjes het ledikant en streek met de hand over moeders gewicht. „Zij heeft niet meer geleden", zei ze met sn gebroken stem, God heeft haar een zachten dood geschonken. Ik zag moeder aan, haar oogen waren gesloten. „O! moeder, moederZie mij nog eens aan,, spreek mij nog maar éénmaal toe!" Een hartverscheurende kreet was het laatste wat ik mij van alles herinnerde. Toen ik weer tot mijzelf gekomen was, zat ilc op een bank tegen den muur van den tuin. I-let was wel koud maar cle zon scheen toch halder aan den blauwen hemel en mijn oogen richtten zich op eenige heesters, in najaarstooi /gehuld. De kat zat liaast mij op het zand en wachtte op een wonk, neen, slechts een blik van mij, om op mijn schoot te springen; de hond hield mij uit de verte in het oog; de kippen liepen rondom mij en een verdwaalde vlin der vloog om mij heen. Nu staat mij alles wel duidelijk voor den geest, maar op dat oogenblik zat ik met de handen in den schoot, van alles onbewust. Hoe vreemd, dat mij alles zoo is bijgebleven, waarvan ik toen niets bespeurde! Een stem uit huis riep: „Ursula kind, wat doe je toch?" ..Niets"zei ik. Ik hoor tante nog zuchten, maar sloeg er toen geen acht op. Steeds ontving zij hetzelfde antwoord en dat ontmoedigde die goede oude tante, die altijd zoo druk voor mij bezig was-. De zon ging onder en tante waarschuwde mij, dat ik in huis moest komen,, omdat het te koud werd, en ik gehoorzaamde zonder een woord te zeggen. Hat was mij onverschil lig waar ik was. Ik ging op mijn stoeltje zitten naast) den verlaten leuningstoel, tante verrichtte haar gewone bezigheden en do lekkere geur van het avondeten ver spreidde zich door de keuken. „Wil je een appel in de isch leggen, kind?" vroeg ze; „hier heb je een heelen mooienNeem dien maar". Zonder er zelfs naar om te zien, schudde ik van neen. Oom Rebel kwam juist binnen en keek mij bezorgd aan; zijn vrouw schudde het hoofd en zei tot hem: ,Dat gaat zoo niet langer en dat moet veran deren." Hij kwam naar mij toe en zei: „Kind, tegen Gods wil mag men zich niet ver zetten." „Ik verzet er mij niet tegen", antwoordde ik. „Als je moeder alleen was achtergebleven hernam hij,, „dan zou zij even ongelukkig geweest zijn als jij nu bent, maar zij zou haar verdriet wel van zich hebben afgezet." „Zij dacht altijd aan anderen", zei tante Rebel. Die woorden maakten op mij oen diepen indruk en voor het eerst werd ik uit mijn onverschilligheid wakker geschud. Moer' leefde altijd voor anderen en ik dacht alleen maar aan mijn eigen verdriet- Het hield mij bijna den geheelen nacht uit den slaap, voortdurend dacht ik aan moeder en aan mijn zelfzucht Van dat oogenblik af aan bleef ik niet meer den geheelen dag leeg zitten, ik dekte fle tafel, maakte de sla schoon en waschte de borden af; het kostte mij veel moeite en het verveelde mij, inplaats van e enals vroeger een genoegen voor mij te zijn. Het vermoeide mij zóó, dat ik dikwijls bij het vuur in slaap viel. Eens dat ik zoo in den leuningstoel was neergevallen, begonnen de twee oudjes over mij te spreken. „Aran kind", zei tante Rebel, „zij zal nog ziek worden. Een kind van dien leeftijd kan zooveel verdriet niet dragen." ,„Er zijn er toch die nog veel ongelukki ger zijn. Zij is tenminste niet alleen." „Zeker niet, maar wij zijn oudwij zullen toch niet altijd bij haar kunnen blijven en wat zal er dan van haar worden.,' „Ik gevoel mij nog heel sterk" zei oom, doch zijn vroqw hernam: „Het verontrustte haar moecler toch dikwijls, want soms, als ik dacht dat ze sliep, opende ze eensklaps de oogen en zei dan tot mij: „Wat zal er toch van mijn arme Ursula worden, wan neer gij eens komt te vallen?Gij weet wel dat zij aan haar familie heeft geschre ven: de notaris heeft den brief opgezonden tegelijk met het bericht van haar dood."... „Ja, ja, dat weet ik wel... maar dat is nu al een maand geleden en wij hebben nog niets van haar gehoord. Een lieve familie, die gedurende haar leven niets voor de moeder gedaan heeftWaarom zou zij zich nu om het kind bekommeren Ik geloof dat zij bij ons veel gelukkiger zijn zal dan elders". „Wij zijn niet jong meer, lieve man", hervatte tante Rebel. Ik sprong op en klemde mij aan baal vast en riep: „Ik blijf bij uIk wil niet bij die nare familie, die niets van moeder hield." Tante kuste mij en bracht, mij langzamer hand tot kalnjte, maar van dat ooeenblik af aan koesterde ik een fciepaaiden afkeer en vrees voor die familie, wier bestaan een verschrikking voor mij was. Moeder had mij bijna nooit over haaf gesproken, ik wist alleen maar dat een broer van vader dokter te Parijs was en dat die veel kinderen had. De vraag, waarom wij niet in betrekking stonden met die bloedverwanten, was nog nooit bij mij op gekomen en zij vulden slechts ©ea klein, plaatsje in mijn gedachten. Langzamerhand begon ik weer te leven en pleizier te krijgen in alles wat mij vroeger genoegen gaf. Tante was erg blij toen ik voor het eerst weer eens een appel in de asch legde; zij kuste mij alsof ik iets bijzonders gedaan had. Wat waren zij goed voor mij, die oudjes die zooveel van moeder hielden; hoe be zorgd waren zij voor mij: ik gevoelde wel dat ik hun oogappel was. Tante bleef 's avonds zoolang bij mij tot zij dacht dat ik sliep. Eens toen zij weer beneden kwam boorde ik oom tot haar zeggen: .Waarom blijf je toch zoolang bij haar boven?Haar moeder deed dat nooit." „Ach! het arme kind! Juist omdat zij geen moeder meer heeft doe ik het Het is zoo treurig wees te zijn." Een wees!Voor het eerst hoorde ik dit woord op mij toepassen. Voor mij lag daarin iets onuitsprekelijk gevoeligs, want hoe dikwijls had ik niet geschreid om het lot van weezen, de gedachte -tan die ver laten kinderen brak mij dan het hart- En nu was ik ook een wees. Tot heden had ik alleen maar om moeder geschreid, omdat ik haar elk oogenNik in mijn leven miste, zonder mij om mijn eigen lot of toekomst te bekommeren, maar van toen af werd mijn eigen leven voor mij een zaak yaa beteekeais. {Wordt vtrvolad)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9