ZATERDAG 8 JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND RAMSAY MAC DONALD Bij het aftreden van Ramsay Mac Donald als eerste minister van Engeland om ge zondheidsredenen, zooals uit zijn radio-toe spraak nu wel is komen vast te staan is het passend aan deze Engelsche en Euro- peesche figuur eenige woorden te wijden. Sympathie voor den gevoelsmensch, die tevens toch een staatsman van beteekenis gebleken is, mag daarbij op den voorgrond staan. En ook medegevoel met den man, die door de harde feiten is genoodzaakt ge worden om kort voor het einde van zijn loopbaan mede te werken aan maatregelen, die in flagranten strijd zijn met de pacifis tische gevoelens waarvoor hij voor en tij dens den grooten oorlog met zooveel over tuiging heeft gstreden. Welk een ontwikkeling heeft deze teer gevoelige politicus moeten doormaken! Hij begon zijn loopbaan als vurig socialist en zelfs als lid van de groep, die later, toen de socialisten regeeringsverantwoordelijkheid namen afzwenkte in communistische richting. En hij eindigde als leider v'an regqering die op een groote conservatieve meerderheid steunt, persoonlijk, wegens af valligheid, naar het liberaal-conservatieve kamp, zelfs verworpen door zijn vroegere partijgenooten. Hij begon als vurig pacifist, die er bij het uitbreken van den grooten oorlog niet voor terugdeinsde om in het parlement zich harts tochtelijk tc verzetten tegen deelneming van Engeland aan den oorlog en voor die hou ding spot en smaad in te oogsten. Na den oorlog, in 1924, voor het eerst als regee- ringsleider optredend, deed hij zijn bekende mislukte pogingen om zyn vredes-idealisme in Europa ingang te doen vinden. Hij heelt voorts getracht de zich steeds sterker bewa penende mogendheden van Europa het voor beeld te geven door Engelands bewapening tegen te houden. Eu hij moest eindigen met toe te geven, dat het voor het Britsche rijk onverantwoord zou zijn zich langer aan de gevaren van zulk idealisme bloot te stellen en dat het zich noodzakelijk krachtig be wapenen moet, wil het niet hij het volgend conflict het kind van de rekening worden. Zoo is er groote tragiek in dit duidelijk ©p zijn eind loopend staatsmansleven. Velen zullen vaak over Mac Donalds idea lisme de schouders hebben opgehaald. Hij heeft het menschelijk onbereikbare nage streefd, omdat hij van beginselen uitging, die mot de realiteit van de menschelijke zon digheid niet rekenen. Maar hij heeft voor zijn overtuiging steeds met grooten moed gestreden. Hij heeft ook den moed gehad zijn eigen vergissingen en mislukkingen te erkennen. Het ontzaglijk offer, dat hij bracht door «terwille van zijn vaderland zijn partij te verlaten om de leiding te nemen van een „nationaal kabinet", zal inzonderheid met gouden letters in Mac Donalds levensge schiedenis aangeteekend blijven. N.R.A.-VERLENGING AANGENOMEN Door het Huis van afgevaardigden Uit Washington: De door de regee- ring ingeditade voorstellen tot verlen ging der N. R .A. tot 1 April 1936 zijn door het Huis van Afgevaardigden aangenomen. Zooals bekend houden deze voorstellen in, dat het geraamte van de oude N. R. A. zal blijven bestaan om onder meer een onder zoek in te stellen naar den invloed, die de N. R. A.<odes hebben gehad op de werk loosheid, de loonen en de prijzen. Boven dien zal een onderzoek naar de tegenwoor dige toestanden worden ingesteld. Roosevelt wordt verder gemachtigd tot het goedkeuren en bindend verklaren van codes, die vrijwil lig door afzonderlijke industrieën zijn aan vaard. De voorstellen zijn thans aan den Senaat doorgezonden. Tevoren had het Huis van Afgevaardig den besloten met 280 tegen 100 stemmen, dat de voorstellen onmiddellijk behandeld zouden worden en dat het debat beperkt zou worden tot één uur. In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat alle vrijwillige codes in overeenstemming moeten zijn met de anti-truslwetten. De aardbevingsramp Thans een schatting van 60.000 slachtoffers Uit Simla: Officieel schat men het aantal elacthoffers van de aardbeving, buiten de stad Quetta op 12 k 14 duizend. Met Quetta meegerekend wordt het aantal dobden op 60.000 geschat. Hierbij moeten nog gevoegd worden de tot dusver nog geheel onbekende cijfers voor Khalat en Mastang. Het aantal dooden is ook in de kleinere plaatsen ontzettend hoog. Zoo bleven b.v. in een dorp met 900 inwoners slechts 9 mensohen ongedeerd. DE ENGELSCHDUITSCHE VLOOT- BESPREKINGEN. Uit Londen: De Engelsche en Duitse he vlootdelegaties hebben na hun besprekingen van gisteren de volgende gelijkluidende me- dedeeling aan de pers verstrekt: ,De Engelsch-Duitsche vlootbesprekingrn hebben een bevredigend verloop gehad. In ren algemeene gedachtenwisseling heeft de Britsche delegatie ophelderingen gegeven over den tegenwoordigen toestand. Er wer den verder technische punten besproken. De onderhandelingen zullen na Pinksteren op 15 Juni worden hervat". Naar nader verluidt hebben de besprekin gen gister nauwelijks twee uur geduurd. De Duitsche delegatie zou heden tusschen 11 en 12 uur naar Duitschland vertrekken. Uit Belgrado: Goering heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan den premier en minister van buitenlsndsche zaken. Jeftitsj, benevens aan den minister van oorlog Zif- kowitsj. Des middags werd Goering door den prins-regent op het slot te Dedinje in audiëntie ontvangen. Hij werd uitgenoodigd tie maaltijd) in het slot te gebruiken. LAVAL VOOR DE KAMER De volmachten met 324 tegen 160 stemmen goedgekeurd De regeeringsverklaring Gisteravond half 7 is de Fransche Kamer- Zitting geopend, waarin minister-president Laval zijn regeeringsverklaring voorlas. Daarin wordt o.m. gezegd: Onze regeering is gevormd om te strijden tegen de speculatie en den franc te verdedi gen. De volmachten, die wij voorstellen, respecteeren het organische en politiek, statuut des lands. De toestand der staats financiën is de eenige bedreiging, die drukt op den franc. Onze goudvoorraad moet, zoo als ieder weet, voldoende zijn om onzen franc onaantastbaar te maken. Slechts het voorhanden zijn van een al te drukkend be- grootingstekort zou tenslotte de valuta tref fen. wanneer gij niet door een onmiddellijk handelen uiting geeft aan uw vasten wil de handteekeniug van den staat te respectee ren en de valuta absoluut te handhaven. Het zal echter niet voldoende zijn de uit- fjaven te beperken en de misbruiken op to ïeffen Wij zullen moeten overgaan tot een her stel van de nationale economie; de arbei ders des land? moeten zich gesteund en be schermd voelen. Men moet de landelijke bevolking, de kooplieden en de industrice- len den afzet. an hun producten garandee ren. Men moet den internationalen goederei ruil vlotter maken; met moet de banden, die het moederland niet zijn overzeesehe gewesten verhinden, veelvuldiger en nauwer aanhalen. Men moet de jeugd het gebruik van zijn capaciteiten en zijn drang naar activiteit mogelijk maken. Men moet kortom een ieder de mogelijkheid ge\en in een eens gezinde gemeenschap te werken en het rechtvaardige loon te vinden voor zijn werk. Dit is een omvangrijke taak, waarvoor de samenwerking van parlement en regeering standvastig moet blijven. Frankrijk heeft reeds ernstiger beproevin gen doorgemaakt. Het zal deze door zijn moed en eensgezindheid weten te overwin nen. wrartoe de oudstrijders het prachtige voorbeeld hebben gegeven. De geheele we reld heeft de oogen op ons gericht. Gij zult niet toelaten, dat ons aanzien benadeeld wordt. Onze buitenlandsche politiek, de politiek der veiligheid en des vredes, welker be stendigheid een ieder erkent, en die gij op verstandige wijze goedgekeurd hebt, zou slechts in twijfel getrokken kunnen worden, wanneer gij het aanschijn wekt alsof gij die politiek wilt opgeven en dat zult gij niet willen De machtigingswet Het eenige artikel van de ingediende machtigingswet luidt: Om een devaluatie van het ruilmiddel te vermijden, machtigen Senaat en Kamer de regeering tot 31 October 1935 de noodige maatregelen met krachi van wet ter bestrij ding van de speculatie en ter verdediging van den franc te nemen. De verordeningen, waartoe de minister raad besluit, zullen voor 1 Januari 1936 aan het parlement ter goedkeuring worden voor gelegd. Voor de motiveering van de wet wordt naar de regeeringsverklaring venvezen. Interpellaties verdaagd Nadat de Kamer, op eisch van Laval, de interpellaties verdaagd had met 412 tegen 137 stemmen, keurde de financieele com missie het machtigingsontwerp goed met 19 tegen 14 stemmen en 6 onthoudingen. De nachtzitting Bij den aanvang van de nachtzitting heeft de Kamer eerst Bouisson als president her kozen met 285 van de 442 stemmen. Bij de debatten over de volmachten heeft de \oorzitter der radicaal-socialistische Ka merfractie, Delbos, verklaard, dat de leden van zijn partij in groote meerderheid voor de regeering-Laval zouden stemmen, of schoon zij in principe tegen volmachten zijn Beroep van LavaL Aan. het einde der beraadslagingen deed Minister-president Laval een beroep op de Kamer om mede te werken aan de redding van den franc. Laval ging in op de om standigheden waaronder zijn kabinet ge vormd is en verzekerde, dat de oud-strijders eerst in de allerlaatste plaats offers zouden moeten brengen. Hij bestreed tie van socia listische zijde verdedigde stelling, dat de rechten van het Parlement door de vol machten schade touden lijden. Laval ver klaarde nooit sterker het gevóel gehad te hebben, dat hij de republikeinsche instel lingen verdedigt. Het Parlement kan er ze ker van zijp, dat de Regeering sleèhts zal handelen in eng contact met de bevoegde Het tekort op de begrooting, aldus ver- olgde Laval, bedraagt rond 6 milliard francs en dat op de Staats Spoorweg Maat schappij rond 4 milliard. Wel is de goud afvloeiing in de laatste dagen geremd, doch daarentegen zijn bij de Spaarbanken velo deposito's opgevraagd. Een dergelijke toe stand kan niet langer zonder gevaar voort duren. Nogmaals terugkomende op de kwestie der oud-strijders, stelde Laval de vorming van een pensioenkas in uitzicht. Hierna had de stemming over de machtigingswet plaats, waarbij Laval de kwestie van vertrouwen stelde. De wet werd aangenomen mét 324 tegea 160 stemmen. De Senaat zou vanmorgen de voorstellen behandelen. De Kamer heeft efn nieuwe zitting vastgesteld op hedenmiddag, voor overigens onwaarschijnlijke geval, dat de Senaat wijzigingen in de voorstellen zal brengen. De „Normandië" op de thuisreis Uit New-York: Gistermiddag te 13 uur 53 is de Normandie naar Frankrijk vertrokken Een menigte van duizenden menschen sloeg het vertrek gade; opnieuw loeiden de sire nes, terwijl een eskader vliegtuigen boven het zeekasteel cirkelde. Onder de passagiers bevindt zich ook thans mevrouw Lebrun, de echtgenoot e van den Franschen president. Er zal 15p deze reis niet getracht worden het record to breken; gevaren zal worden met een gemid delde snelheid van 28 knoopen. ENGELAND EN DE RAMP IN BELOEDSJISTAN LONDEN, 7 Juni. De minister voor Indië Sir Samuel Hoare, heeft medegedeeld, dat de regeering het parlement zal verzoeken, een bedrag van 50.000 pond sterling te wil len goedkeuren als steun aan het door de aardbevingsramp getroffen gebied van Quet ta in Beloedsjbtan. Schoonste ge deelte der Stichtsche Lustwarande. Dieseltrein-station. Ca. 200 H.A. genieentehosschen. Prachtige Tennisbanen. Voor vestiging schitterende bouwterreinen. Inlichtingen gratis. Verkeers bureau V. V. DE NIEUWE REGEERING IN ENGELAND Door den Koning beëedigd Uit Londen werd gisteren gemeld: De nieuwe leden van het Engelsche kabi net zijn gistermiddag in een zitting van den kroonraad door den koning beëedigd Mac Donald is nog heden naar Schotland vertrokken. In een voor de radio uitgesproken bood schap aan de natie zet Mac Donald uiteen, dat hij reeds eenigen tijd het feit onder oogen heeft gezien, dat hij rust zou moeten nemen van de zware en voortdurende in spanning, die de critieke toestanden van de laatste zes jaar in binnen- en buitenland van hem geëischt hebben. Hij is ernstig bezorgd geweest, dat een wijziging in de persoonlijke samenstelling der regeering het nationale karakter daar van zou kunnen verzwakken hetgeen snel een einde zou maken aan de politiek, die tot dusverre het land door zijn moeilijk heden heeft heengebracht en liet vertrou wen heeft gegeven en de vooruitzichten, die het thans voor zich ziet. Een kabinet, vereenigd in het practische werk van uitvoering van een gemeenschap pelijke nationale taak is nog vereischt, wan neer men den nationalen vooruitgang wil behouden en de problemen in binnen- en buitenland te boven wil komen. Mac Donald eindigt deze boodschap met het uitspreken van de hoop, dat het ver trouwen en de steun, die het land gegeven heeft aan de na'ionale combinatie, waarvan hij hef hoofd geweest is, wederom zal wor den gegeven aan de nieuwe combinatie on der den nieuwen minister-president. Het nieuwe kabinet In Engelsche politieke kringen wordt het nieuwe kabinet als een solide geheel be schouwd. De verhouding tusschen de drie regeeringspartijen is vrijwel onveranderd. In de nieuwe regeering hebben zitting 15 conservatieven, drie Labourleden en vier nationaal-liheialen. In het oude kabinet was de verhouding 14-3-3. De conservatieven Gil- mour en Hilton Young zijn uit het ministe rie verdwenen, daarentegen zijn nieuwe fi guren de conservatieven Zetland, Percy en Eden. NIEUWE SLACHTOFFERS VAN TREBITSCH-LINCOLN (Van onzen Duitschen correspondent) In onze herinnering ligt een tweetal buddhistische voordrachten, ruim een jaar geleden te Berlijn door den veel genoemden zonderling Trebitsch-Lincoln in de Bect- hovcnzaal gehouden. Een deel van het pu bliek gaf bij die gelegenheid zijn ontstem ming duidelijk te kennen en men wist niet precies, of deze protesten tegen het buddhis- me in 't algemeen, of speciaal tegeirde twip felachtige persoon van den spreker waren gericht. In elk geval slaagde hij er niet in, dc Berlijnsche bevolking tc winnen voor een Duitsche „Gemeente om Buddha" en pas 11a zijn vertrek kwam ons ter oore, dat hem enkele dweepzieke elementen naar China waren gevolgd. Thans valt uit verschillen de berichten af te leiden, tot welk een tra gisch resultaat dit heeft geleid. In den Hwating-tempel, die in de buurt van een badplaats Hangtschoe ligt, heeft een van Trebitsch-Lincolns laatste aanhang sters, de 42-jarige Herta Henschel, door op hangen een eind aan haar leven gemaakt. Zij is indertijd in gezelschap van twee an dere vrouwen en zekeren Martin Steinke over Frankrijk naar China gogaan, om den buddhistischen Monnik, die zich daarginds den naam Chao Kung had aangenomen, te volgen. Reeds op deze heenreis maakte ccn der vrouwen een ontijdig eind aan haar le ven en Steinke schijnt het gevaar van zul ke dweepzieke ondernemingen nog net bij tijds ingezien te hebben, want hij keerde hals over kop naar Duitschland terug. Van Trebitseh-Linccln is bekend, dat hij vele jaren geleden zich als jood heeft laten doopen en tot het protestansche geloof is overgegaan. Hij is 1879 in Hongarije gebo ren, was in Engeland werkzaam als predi kant en slaagde er in 1910 zelfs in, lid van het parlement te worden. Van hierui ging hij naar Amerika, waar hij ook als reverend werkzaam was. Toen hij hier in 1915 onthul lingen omtrent de Engelsche spionnage pu bliceerde, werd hij tot aan het einde van den oorlog geïnterneerd. Bij den Kapp-putsch dook hij in 1920 voor het eerst te Berlijn op, maar toen deze putsch misliep, vertrok hij weer naar Chi na, waar hij tijdens den oorlog een rol speelde. Later zagen we hem dan weer als buddhistische monnik te Berlijn! STRIJD TEGEN DE CRISIS IN NOORWEGEN. Uit Oslo: De voorstellen tot. bestrijding van de economische crisis zijn gisteren door het Storting aangenomen. Vóór stemden de sociaal-democraten en de boerenpartij, tegen de liberalen en de rechterzijde. Het door de vraegere regeering-Mohwin kel opgestelde budget van 409 millioen kro- n wordt door dit besluit verhoogd tot 435 Uioen. De dekking voor de maatregelen ter bestrijding der crisis wordt gezocht in erhooging van bepaalde directe inkomsten belastingen en in de invoering van een kleinhandelsbelasting van 2 pet. SMAADBRIEVEN AAN KONING BORIS. Uit Sofia: Na een uitgebreid onderzoek is de staatspolitie er in geslaagd, de schrijvers te ontmaskeren van de aan den koning ge richte smaadbricven, die veel verontwaar diging hebben gewekt. I11 totaal zijn tien personen gearresteerd; onder hen zouden zich ook eenige bekende politieke leiders bevinden. In verband met deze ontdekking zijn gis termiddag huiszoekingen verricht bij Mi- toff, oud-chef van de politieke politie, en .bij Dr. Koemanoff, inspecteur van dc af deel ing boschbouw in het ministerie van economische zaken. NOODWEER IN BULGARIJE Een groot deel van Noord-Bulgarije is ilisteren door een vernielend noodweer ge luisterd. In de stad Roestsjoek werden door een wervelstorm van meer dan 50 huizen di) daken weggerukt. Dóór vallend gesteen- i dakpannen werden drie personen ge dood en meer dan 20 gewond, in sommige gevallen érnstig. DE BERLIJNSCHE „BOEREN- WINKELS" Gaan ze verdwijnen? (Van onzen Duitschen correspondent) Men vindt ze overal in de drukste wijken der wereldstad, blauw geverfde winkels, welke vooral in den eersten tijd veel be kijks hadden. De keurig verzorgde etalages boden een groote keuze van kostelijke ten worst en spek, Westfaalsche metworst, Thüringer bloedworst, Oost-Pruisische ham, ongezouten landboter in blauwe potjes, ge garandeerd versche eieren en, zooals altijd, was dit nieuwste snufje op het gebied der levensmiddelen voor velen een attractie. Zoo hier en daar bevond zich achter den winkel zelfs een landelijk ingericht restau rant, waar men speciale gerechten kon krij gen, welke in bepaalde deelen van het groote Duitsche rijk traditioneel zijn. Maar in den tegenwoordigen eenheids staat schijnt men voor zoo iets aparts wei nig sympathie te koesleren, want reeds hoort men beweren, dat deze „Bauernladen" weldra zullen verdwijnen op bevel van hooger hand! Deze afwijzende houding komt mij eenigs- zins zonderling voor, daar immers juist van overheidswege alles gedaan wordt, om het publiek der groote steden al meer en meer voor de bevolking van het platteland en zijn bewoners te winnen. Rijksminister Darré heeft met zijn „Reichsnahrstand" hiertoe den eersten stoot gegeven en toen ik een half jaar geleden het boerencongres te Gos'ar bijwoonde, kon ik vaststellen, dat men ook in de provincie dit contact met de wereldstad als een herleving van den han del en het verkeer begroette. Thans heeft echter tie „Centrale ter be strijding van ongeoorloofde concurrentie" klaarblijkelijk haar scherpen blik op deze boerenwinikels laten vallen. Als eerste r sultaat van gehouden besprekingen met de eigenaars der reeds voorhanden firma's is besloten, dat er geen nieuwe boerenwinkels meer te Berlijn geopend zullen worden. Men beweert, dat zelfs dc tijd voor den ver koop van plattelands-levensmiddelen weldra afgeloopen zal zijn. Hieronder verstaat men namelijk in officieele kringen uitsluitend worst, spek, boter en andere producten, welke direct van boeren betrokken worden en in kwaliteit en smaak werkelijk schillen van de producten eener gewone slagerij. Wat de boer aan worst en vleesch produ ceert, mag dan voortaan niet meer direct aan den verbruiker worden verkocht. Hier toe wil de „Reichsnahrstand" op grond van bepaalde volmachten een nieuwe regeling organiseeren. Deze nieuwe regeling der con currentie laat dan echter geen plaats meer over aan de „boerenwinkels". Hij zal dan weer op de gewone „Feinkostgeschnfte" zijn aangewezen en zich in de keuze van worst, ham en spek moeten schikken naar de ver ordeningen van overheidswege! Gemengd Nieuws. Auto eenige malen over den kop geslagen Een r 1 gedood Een ernstig ongeval, dat aan den 57-jarigen sebrands, uit de Weisterstraat, te Loos duinen, het leven heeft gekost, heeft Vrijdag op den Nieuwenweg naby het z.g.n. Dekkers hoekje te Loosduinen plaats gehad. Ufc de Veilingweg, een zijstraat van Nieuwenweg, kwain een vrachtauto van de fa. Veldhoven, die laatstgenoemden weg wilde op ryden. Uit de richting Loosduinen naderde met groote snelheid een personenauto, waarin eenige kooplieden waren gezeten, die zich naar de veiling te Poeldijk begaven. Om een botsing te voorkomen moest de bestuurder van dit voertuig zóó hard remmen, dat de auto eenige malen over den kop sloeg. Voor de auto fietste de schipper Ysebrands, die zoodanig door het, omslaande voertuig werd getroffen, dat hij zwaar gewond op den weg bleef lig gen. Na slechts enkele minuten is de man tei plaatse overleden. De politie heeft de voertui gen in beslag genomen, terwyl proces-verbaal is opgemaakt. Auto- en motor-ongelukken Te H a 11 e m kwam een auto, bestuurd door H. Heimei uit Zwolle, in botsing met twee wielrijdsters, die, mei; kinderen achterop, plot seling den weg overstaken. Mej. van Putten, uit Wezep, viel door de linkervoorruit, waar- by haar rechterpols bijna werd afgesneden en kreeg zware verwondingen aan hoofd en zyde. De andere juffrouw en de beide kinderen kwa men er met lichte kwetsuren af. Door het krachtig remmen van den heer H. bleef ook een kind dat voor de wielen van de auto gevallen nog juist ongedeerd. Twee vai inzittenden kregen verwondingen door glas scherven. Te Terheyden (N.-Br.) werd de landbou- er De Vries uit Hooge Zwaluwe, door een hem achter aankomende Belgische auto aange reden. De Vries werd gegrepen met de portier knop in zijn kleeding. Hij werd over den weg geslingerd alwaar hy bewusteloos bleef lig gen. Na een groentenwinkel te zyn binnenge dragen, werd hy op last van den ortiboden ge neesheer, die een hersenschudding constateer de, naar het Ziekenhuis te Breda vervoerd. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Men meldt ons uit Moercapelle: Boven onze gemeente en boven Zevenhuizen ontlaste zich een zware onweersbui, waarbij de bliksem is ingeslagen by den landbouwer G. Tuinzaad, evenwel zonder brand te vei zaken. De lichtleiding en de radio waren op verschillende plaatsen stuk. DE DEMONSTRANT Een winkelier te Muidcrberg in dc ge meente Muiden, meende te moeten demon- streeren tegen het badpakverbod aldaar. Hij deed dit, door tijdens de gemcenteraads verkiezing in het stembureau, dat door voor standers van dit verbod bezet was, in een badpak te verschijnen. Hij had het pak over zijn kleeding aangetrokken, waarom ,de voorzitter geen proces-verbaal deed op- \maken. DRONKEN DOODGEREDEN Te Nieuw-Vennep (N.H.) deed W. O., be stuurder van een Amsterdamsche bestel auto, op den Alsmeerderweg herhaalde po gingen, om een wielrijder, die slingerend oter den weg reed, en dronken bleek te zijn, te ontwijken. Dit gebeurde tenslotte en de fietser kwam met 't hoofd tegen de- voorruit. De man, afkomstig uit Bos koop, was op slag dood. De voorwielen van de auto kwamen op een bootje, dat in de ringvaart lag, terecht. De chauffeur kreeg geeu letsel. De Ossche misdaden Nieuwe onthullingen De 25-jarige P. S. heeft inzake den roofover val op het bejaarde echtpaar Van Bergen te Oas een volledige bekentenis afgelegd. Hy gaf toe, samen met drie anderen de daad te hebben gepleegd. Twee van deze medeplich tigen, n.l. „De Rut" en P. de B. bevinden zich reeds in de gevangenis te 's-Hertogenbosch, waar „De Rut" reeds moec bekend hebben aan den overval mede schuldig te zijn. S. heeft ook bij andere misdaden betrokken. Door de politie te Haarlemmermeer is gear resteerd de beruchte A. O. bijgenaamd „Poes je", die als landarbeider tijdelijk werkzaam was bij den landbouwer Gijzenberg aan de Hoofdvaart in de gemeente Haarlemmermeer. O. heeft bekend te hebben deelgenomen, aan den roofoverval Een opzienbarende arrestatie Sedert geruimen tijd ging in Oss het hard nekkig praatje, dat de politie zou moeten overgaan tot arrestatie van den 38-jarigen J. V., pachter van de Otvsche wielerbaan, bijge naamd Jan Bol, die door den volksmond werd aangeduid als de aanstichter van den brand in het paviljoen op het gemeentelijk sportpark te Oss. Thans is de politie overgegaan tot de ar restatie van V. De verdachte werd overge bracht naar het pol?;iebureau, waar hem een verhoor werd afgenomen. V. zou aan A. H., bijgenaamd de dikke Toon de Soep, een bedrag aan geld hebben beloofd, als hy brand in het paviljoen stichtte. Inder daad brandde dit gebouw begin 1934 af. De verzekeringssom werd prompt aan V. uitbe taald. Bij de behandeling voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch van een zaak tusschen V. een zekeren K., verklaarde één der wachtmees sters van de marechaussee, dat V. zeer gunstig bekend stond en hij hem tot alles staat achtte. Denkelyk is V. ook niet onschuldig aan vele branden, welke oorzaak waren, dat v> schillende verzekeringsmaatschappijen een\ dig de verzekeringsposten annuleerden; dit had tot gevolg, dat deze posten dan ondergebracht werden bij maatschappijen welke niö; zoo goed op de hoogte waren van de Ossche toestanden en later bleek dan ook, dat deze verzekerings maatschappijen door huh agenten bij den neus genomen waren. Doodelijke auto-ongelukken Te Schiedam is de 32-jarige C. Luik uit Rotterdam, toen hij uit dë fabriek van Wiltort kwam om zich naar huis te begeven, door tot nu toe onverklaarbare oorozaak op den Vlaar- dingerdijk door een vrachtauto gegrepen en op elag gedood. Door de politie wordt een on derzoek ingesteld. Te Eindhoven is een tot nu toe onbekend meisje van circa 23 jaar, vermoedelijk een Limburgsche of Duitsche dienstbode op den Wal door een vrachtauto overreden. Het meis je dat zich per rijwiel midden op den straat weg bevond, kwam zoo ongelukkig terecht dat zy zwaar gewond bleef liggen. Kortên tijd la ter is zy overleden. TWEE-JARIG KIND LEVEND VERBRAND Het 2-jarig zoontje van den heer P., uit de Bakkerstraat te Op sterbeek, dat een de zer dagen achterover in een teil mö; kokend water is gevallen, is aan de gevolgen over leden. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN Vrijdagmiddag is te Almelo door de recher che en eenige P.T.T.-ambtenaren in de woning Schalderoi 18, bewoond door het gezin F. v. d. W., een inval cedaan, waar onderdeelen van een geheime radio-installatie in beslag wer den genomen. NEKKRAMP Te Delft is een geval van nekkramp vast- IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD Te Emden (Duitschland) werd de kapitein in de sleepboot „Jorna" uit Delfzijl gearres teerd, verdacht van deviezensmokkelarij. De sleepboot werd in beslag genomen. Een andere kapitein uit Delfzijl werd eveneens in bewa ring gesteld. Thans zijn beide kapiteins weer vrij gelaten en de sleepbooten teruggekeerd. BRANDEN. Te Zuidwolde brak brand uit in de boer derij van den heer J. A. ter Heuvel en be woond door de familie A. Buiten. Tengevolge van den krachtigen wind sloeg het vuur spoedig over naar de naastliggende boerderij, eveneens toebehoorende aan den heer Ter Heuvel en bewoond door het gezin H. Prigge. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon wegens de groote vlammenzee niets uit richten. Beide boerderijen en inboedels gingen geheel verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. HET ONGELUK MET DEN DIESELTREIN Weerbericht Het dunne pijltje geeft den vorigen stand laan Hoogste stand te La Coruna 767.8. Laagste stand te Lerwick 7-10.5. Stand vanmorgen, halltwaalf 761.8. WEERVERWACHTING Krachtige tot matige later verder afne mende W. tot Z. wind, afnemende bewol king, weinig of geen regen in het W., in het O. nog kans op regenbuien, iets warmer overdag. STORMWAARSCHUWINGSDIENST De depressie, die gisteravond nog onweer hier te lande bracht, trekt snel N.O.-waarts en wordt door belangrijke stijgingen in het W. en Z. gevolgd, zoodat de vooruitzichten voor de Pinksterdagen veel zijn verbeterd. In Z.-Frankrijk en Z.-Duitscliland, Zwitser land en Oostenrijk is het weer reeds wind stil cn zonnig met vrije hoogc temperatuur in Oost-Duitschland. In Schotland viel een koele N. lucht stroom in. die ook in onze omgeving nog eenige neerslag zal veroorzaken. Langs het Kanaal en op de Noord- oni Oostzee waait het nog krachtig uit Z.W., ni Scandinavië is de lucht betrokken en valt nog regen. Bij IJsland wijst de toestand op een nieuwe depressie verder in het W. Blijft de barometer zooals te verwachten is. tot morgen in onze geheele omgeving stijgen, dan behoeft deze nieuwe depressie ook voor de tweede Pinksterdag geen ver mindering van het weer te brengen en kan een stijging van temperatuur volgen, TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 15.4 C. 9 JUNI. Zonsopgang 4.41 uur, zonsondergang 9.17 uut Maan op nam. 1.15 uur, onder v.m. 12.01 uur Eerste kwartier 6.09 uur voorm. 10 JUNI Zonopgang 4.41 uur, zonsondergang 9.18 uur Maan op nam. 2.24 uur, onder v.m. 1.13 uur 11 JUNI Zonsopgang 4.40 uur, zonsondergang 9.19 uur Maan op nam. 3.35 uur, onder v.m. 1.25 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 9 JUNI. Van 's avonds 9.47 uur tot 's morgens 4.11 uur Waterstanden Rivieren Nederl&nüsche Spi vegen. W. C. J. L.. rd had en wien ten lai n zijn grove schuld te Lrdlng weggere- luidde de eisch 1 maand DIEFSTAL EN HELING Do veehouder A. v. e Haagsche rechtbai lalen gepleegd, ver. amgonnastrafdiens 3 es maanden en de t ,ng en diefstal in ver de Lier. Is door Uitspraak 19 Juni iraal de straf J. J. C. v. R., tlmm man te Den Haag, is door sntoanK aioaar, vrijgesproken van de hem mte gelegde diefstal van rijwielen. Het sche gerechtshof vernietigde het vrijspre- vonnis en veroordeelde den verd. thans tot ft zich te verantwoorden gehad L G., hoofd er school, voorzitter der Vereenilgimg voor ch. onderzoek en toegepast magivetfeime en r zijner medewerkers w-sgens het onbevoegd Brelsach Kehl Diedeshetm Mannheim Mains Hingen Caub Ema Coblens Trier Keulen Duaseldorf Ruhrort 3.22 3,32 4.18 4,28 6,07 6,02 1,09 1,27 5.23 5,09 3,11 3,96 3,63 3,58 1,19 1,18 3,53 3,51 Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St. Andries Arnhem 2,20 2,19 3,38 3,40 12,63 12.32 0,85 9,36 4,37 4,37 9,59 9,61 Vreeswijk Iw 0,00 0,00 Westervoort 10,22 10,23 Deventer 3,73 3,70 Kampen 0,32 0,17 Eyaden 00,00 46,72 Maastricht 41,65 41,49 Grevenbicht 28,39 28,56 Venlo 00,00 00,00 Grave (sluis) 5,60 5,29 St. Andrlea 0,85 0,82 Hoogwater Ned. Zeehavens |£Oude Amsterdamsche tfid) 0.0» 11.45 8.33 21.01 7.35 20.09 6.57 19.27 9 48 21.60 8.20 20.47 9.23 21.42 7.32 19.59 8.02 20.14 8 27 20.44 6.49 19.04 7.18 19.34 7.55 20.03 3.00 15.20 and oplegging als genees- liddel, ontkende onderzoek of diagnose-stellen n ontkende een beroep of bedrijf uit te oefe- len om de lijdende menschheid te helpen. De mdere verdachten beweerden hetze-lfde. Eisch eg-en ieder 100 boete. De verdediger drong aan op vrijspraak of tijd gejohorst BRANDSTICHTING Wlldorvank n. Op 13 Nov. brandde de irder H. S., arbelder-telegrn af. Deze werd kort daar jidistiohting en het echrijvvi gearresteerd. De rechtbank eelde hem op andere gone voorafgaand sohrlftonder» 'angenlsstraf. De proc.-gener vroeg teigen verd., op grond van het .schriftonderzoek. d< oorden hebben gehad we,3 bank had elk van hen ve Jaar gevangenisstraf. Het Hol straf op, echter geheel >en -proeftijd van drie Jaren. >ordeeld tot één legde hum een- rw&ardeJljlk

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2