Jlieaiue £i?iitsdj tGhmntitf Dagelijks verschijnt nd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5496 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 8 JUNI 1935 15e Jaargang Stbbertent ieprtj?en Van 1 tot 5 regels t.17 Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wegens het Pinksterfeest zal er Maandag geen nummer van ons blad verschijnen DE ROEP VAN PINKSTEREN In de tabernakel van oud-Israël ston den de gouden kandelaar en de tafel der toonbrooden recht tegenover elkaar. Ga de hoofdstukken der eerste Bijbel boeken, welke over de eeredienst han delen, na en het zal u opvallen, dat tafel en kandelaar telkens in onderling verband genoemd worden: Aaron zette de tafel in de tent dei- samenkomst en hij schikte daarop het brood in orde voor het aangezicht des Heeren, gelijk de Heere geboden had. „Hij zette ook de kandelaar in de tent der samenkomst, recht over de tafel, en hij stak de lampen aan voor het aange zicht des Heeren, gelijk de Heere ge boden had". Merk nu op de volkomen parallelloo- pende gedachtengang van deze teksten, welke feitelijk verbonden worden dooi de tusschenvoeging „recht voor de ta fel" en gij zult moeten toegeven, dat God het verband en de samenhang tus- schen tafel en kandelaar wel heel nauw gelegd heeft. Gij zult nog zooveel te beter de diepe beteekenis van deze heilige symboliek verstaan, wanneer ge bedenkt dat de tafel diende om daarop op de Sabbat de toonbrooden te leggen voor het aange zicht des Heeren; d.w.z. om de vruch ten van eigen arbeid onder de keur van Zijn oog te brengen als een dankbare offerande; en dat, recht tegenover de tafel de gouden kandelaar zijn licht uitstraalde, om met die lichtbundels van Gods Geest het leven van elke dag te beschijnen en te heiligen. Dat is nu ook de roep, waarmee Pink steren tot ons komt. Het licht des Gees- tes, dat God zelf wil ontsteken in onze harten, te doen schijnen in heel de we reld, over heel ons dagelijksch doen en laten. Den Heere het offer brengen van onze arbeid, van ons lijden, -van onze zorgen, van onze gedwongen werkloos heid en passiviteit ook en zoo lichtdra gers in deze wereld te zijn, kinderen des Koninkrijks. Voor tweeërlei hebben we ons daarbij te wachten, voor twee uitersten, welke ook hier elkaar raken. Hemelvaart heeft ons geleerd en Pinksteren bevestigt het ons, dat ons staatsburgerschap hierboven is: onze wandel is in de hemelen. Dat staatsbur gerschap dienen wij oneindig veel hoo- ger aan te slaan, dan eenige nationali teit op aarde; want Gods Geest regeert daar rechtstreeks. Zeer juist, aldus reageeren sommigen daarop, en daarom moogt ge uw geloof niet neerhalen uit de hooge, heilige sfeer naar deze lage aarde en b.v. naar de verdorven politiek. De leuze om de politiek te voeren in pen neutrale sfeer, omdat het Christen dom veel tc hoog staat, dan dat men het zou mógen mengen in de staat kunde, klinkt wel zeer zonderling in de mond van hen, die de autonome staat ver boven het Christendom ver heffen. Evenzeer gaan echter fout, die in een ander uiterste vervallen, en politieke onzijdigheid nastreven, hoewel aan hun oprecht bedoelen en waarachtige eer bied. voor de heiligheden des Heeren niet getwijfeld mag worden. Het bur gerschap des hemels is dezulken vol doende; met het burgerschap dezer we reld en van het aardsche koninkrijk, willen zij zoo weinig mogelijk van doen hebben. Met politieke verkiezingen la ten zij zich in 't geheel niet in. Wij meenden waarlijk, dat het getal dezer Christenen tot een minimum was ingekrompen. Doch dezer dagen deel den huisbezoekers voor de raadsverkie zingen in een onzer groote steden ons mee, dat daar nog honderden werden aangetroffen, die deze overtuiging zijn toegedaan. Velen er van blijken ons blad met instemming te lezen; ze ne men ons in zachtmoedige Christe lijke liefde ook niet kwalijk, dat wij voor Christelijke politiek ijveren, doch zelf blijven ze toch liever maar afzijdig. Tot de zoodanigen richten we de vraag: verstaat gij de roep van Pinkste ren wel? Let gij er wel voldoende op, dat de keur van Gods oog moet gaan over de vruchten van uw levensarbeid en dat de stralende kandelaar van het licht des Heiligen Geestes recht tegen over de tafel der toonbrooden staat, zoodat deze zuiverende en heiligende glans er altijd weer en bij de voortduur op vallen moet? Het is ondenkbaar dat, wie als vrucht van Pinksterzegen de taal des gebed*; heeft leeren spreken en de ladder des IBÜ BEZIEL MIJ, HEILGE GEEST Gij leert0 Heiige Geest, eenvoudigen te spreken Met wijsheid die der wereld wijzen niet verstaan. Uw licht moet in ons hart de nacht doen onder gaan, Uw vlam moet in ons hart het offervuur ontsteken, Dat ons als menschen Gods de wereld in doet gaan Om voor des Konings komst een hreede baan te breken En elke avond weer het wachtvuur te ontsteken, En trouw op Sions muren op de bres te staan. Beziel mij, Heiige Geest, opdat ik wakker wake, Een wachter op mijn post die God mij toevertrouwt. De drieste vijand naakt. Als Gij mij staande houdt Zal ik mijn kleine kracht den Koning dienstbaar maken. (Nadruk verboden.) LEO LENS. gebeds in 't heiligdom des geloofs ge vonden heeft, niet in de strijd des levens zou ingrijpen met de bede, dat Gods Geest niet alleen zijn hart, maar ook het wereldgebeuren moge leiden naar Gods raad. Hij zal, biddend voor het welzijn van land en volk, door zijn I gebed invloed oefenen op het openbare leven; maar hij zal dan ook aan het i bidden het werken paren en de tafel I der toonbrooden gereed maken, recht tegenover de gouden kandelaar met zijn zeven armen. Uit de Pers. Opklaring In ..Maasbode" schreef het oud-KamerLd A. baron van Wijnbergen ondec bovenstaand op schrift het volgende: Dat de huidige wereldtoestacid niet slechts hier. maar in elk land het regeeren buitengemeen moei lijk maakt, behoeft waarlijk niet te worden be toogd Men weet het. Maar daarom is dan ook mei:r dan ooit noodig thans, dat aan hen. aan wie de leiding der open bare zaak werd toevertrouwd, het onmisbaar ver trouwen blijve geschenken. Dat geldt voor andere landen, dat geldt ook hier. Zi ker, ook juist nu, is het in bijzondere mate plicht, dat die bepaalde aanwijzingen kunnen geven, bij nakoming waarvan de taak, die het Kabinet in het algemeen landsbelang op zich ge nomen heeft, nog beter zal worden vervuld, die aanwijzingen niel onthouden. Het verzoek in die richting g daan door Minister Steenberghe op het jongste R K. Industralisatie- congres. was dan ook volkomen juist. Onvoorwaardelijk toegejuicht moet worden zoo danige steun aan het Kabinet geboden. Daartegenover moet o.i. het stemming maken 6.gen het Kabinet in welken vorm ook zonder voorbehoud worden afgekeurd. En toch, wie kennis heeft genomen van hetgeen de laatste maanden in verschillende kringen zooal gezegd en geschreven wt rd, zal niet kunnen ont kennel.. dat tegen het Kabinet stemming wordt gemaakt Wij treden oiet in beocrdeeling van de bedoe lingen, die daarbij voorzitten, maar kunnen ons niet onttrekken aan den indruk, dat daarbij met 's laods hoogste belangen wordt gesp eld. In gansch de wereld -het blijkt dagelijks is het aantal werkelijk groote mannen gering, en stel lig hier te lande moet. zoo ergens, de zuinigheid betracht worden ten opzichte van hen. Nog d zer dagen schreef ons een onzer politieke vrienden, doelend op den heer Colijn: ..Nu de stabilisatie naderbij schijnt te komen, is die inter nationaal geziene figuur minder dan ooit te En naast deze overweging gelden nog ander:. Waar zoo de zaken staan, komt het ons ook onjuist voor. het voor te stellen, alsof door het heengaan van een Minister van Economische Zaken het kabinet een geweldigen schok zou heb ben gekregen, zou zijn verzwakt. Het spreekt wel van zi lf. dat een formateur, met zorg zijn Kabinet hebbend saamg steld. vao harte hoopt met dezelfde personen zijn taak. te voleindigen, alsmede, dat elke persoonswisseling, zij he. tijdelijk, in meerdere of mindi re mate. storiog brengt. Maar daarmede behoeft niet gepaard te gaan een verzwakking. Zelfs kan ze een voordeel brengen. En zoc meenen we, dat de laatste Ministecswis- seling dit voordeel heeft gebracht, dat de politieke hemel is opgeklaard. Dat de jonge, sympathii ke Minister van Econo mische Zaken, die met zooveel toewijding en plichtsbetrachting zijn buitengemeen zware taak op zoo charmante wijze te vervullen wist. binnen een jaar na zijn ambtsaanvaarding zich verplicht achtte heen te gaan, stemt tot weemoed; dat hij, eenmaal overtuigd zoo b: moeten handelen, den stap deed. strekt hem tot groote eere. getuigt van karakter, waaraan juist thans op openbaar terrein zoozeer b hoefte is. Maaren dat vergete men niet dat heen gaan schonk aan het Kabinet de ongezochte gele genheid nogmaals openlijk blijk te geven van zijn volkomen eenstemmigheid ten opzichte voor de te voeren financieele en economische politiek. Ook teneinde aan de gewetenlooze speculatie waart) ge- zoo mogelijk, de meest strenge strafbe palingen waren in het leven te roepen een Hin ken slag toe te brengen, is het o zoo nuttig, dat nogmaals eens terdege is vastgelegd, dat het Kabinet waarin nu Minister Gelissen he ft plaats genomen, eenstemmig denkt over de te volgen mo netaire politiek. En zeer bijzonder op dit terrein, waar sommige lieden voortdurend onrust stoken om uit die onrust munt tr slaan op dit terrein waar te midden van tegenstrijdige belangen het uiterst moeilijk is den juisten kijk op het algemeen belang niet te verliezen, is rust noodig. 1 Die rust ia thans verkregen door het kloek, Tweemaal per week naar Oost-I ndië Met ingang van 12 Juni in 51/2 dag Te beginnen met Woensdag 12 Juni e.k. heeft de K.L.M. twee diensten per week in gesteld op de lijn Amsterdam—Batavia. Was tot nu toe Woensdag de maildag, omdat Donderdags het Indië-vliegtuig vertrok, voortaan start van beide eindpunten een vliegtuig op Woensdag en Zaterdag en komt er Maandags en Donderdags een aan. Piloot Frijns zal de eerste zijn, die onder de nieu we dienstregeling Woensdag in de vroegte met de „Nachtegaal" Schiphol verlaat Het zal thans mogelijk zijn in 5% dag de communicatie tusschen ons land en Insulinde te onderhouden. De omloop van een brief, waarvoor aan vankelijk in den laatsten tijd 26 dagen noodig was en bij den nu opgeheven wekelijkschen dienst 22 dagen, vordert nu nog maar 13 dagen. Voor de post verbinding is dus een tijdsbesparing van negen dagen vèrkregen. Zeven Fokker/Douglas-vliegtuigen zullen den dubbel wekelijkschen dienst onderhou den. De afstand tusschen Amsterdam Batavia is in een rechte lijn 11.000 KM. De route van de K.L.M. loopt evenwel via Athe ne, Bagdad, Jodhpur, Rangoon, en Singa pore over 14.000 K.M. Het aantal vlieguren is ongeveer 10 per dag, want 's nachts ver blijven de passagiers in hotels. Abessinische Commissie naar Scheveningen? Ir een communiqué uit Milaan, betreffende de verdaging vao de werkzaamheden der Italiaansch- Abessinische verzoeningscommissie tot 25 Juni het weder bijeenkomen dezer commissie te S c 1 veningen wordt gezegd, dat intusschen verdere gedocumenteerde gegevens met betrekking tot het incident vao Oeal-O al verzameld zullen worden. Voorts zal het geheele complex nogmaals 1 keurig worden bestudeerd M n hoopt er in te slagen, op grond vao deze tusschentijdsche besprekingen tot een compromis voorstel tr komen, dat dan te Schevenogen heropende zitting der commissie zal worden Nieuwe autoweg bij Rhenen Gisteren geopend Door den Burgemeester van Rhenen, den heer G D. D. d'Aumale Baren van Harden- broek, werd gisteren te half drie de nieu we autoweg bij Rhenen officieel geopend. Deze weg, welk dwars door de bosschen loopt, is in contra-prestatie met de steun- verleening aangelegd. Hierdoor zijn woei schoone stukjes natuur voor het publiek toe gankelijk gemaakt, ter bevordering vreemdelingenverkeer Van Remmerden bij Rhenen, den Rijksstraatweg UtrechtArnhem, loopt de weg over Achterberg naar Rhenen. Het einddoel was Ouwehand's Dierenpark, de verschillende autoriteiten door den heer Ouwehand ontvangen werden. DE OPHEFFING DER ARMENRADEN De commissie inzake Onderhoudsplicht te Amsterdam heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het dingend verzoek te willen voorkomen, dat de commissies inzake onder houdsplicht hun werk zouden moeten sta ken door de opheffing van de armenraden. GIFT VOOR DB BODDAERT-TEHUIZEN Het heeft H. M. de Koningin behaagd, als hlijk van belangstelling in den arbeid, een gift aan de „Boddaert-tehuizen" te schen ken. VOOGDIJRAAD TE AMSTERDAM Bü K.B. zjjn benoemd tot lid van den Voog dijraad te Ajnsterdam J. F. Haeck. directeur van het Weeshuis der Ned. Herv. Diaconie al daar en richting p J. F. Haei Ned. Herv. Hollander, direct Stadsbedeellngen eenstemmig oordeel van eenstemmend met dat var landsche Bank. De hemel is opgeklaard. Maar dan mag ook ou in 's lands belang worden gevraagd, dal ons volk zich eensgezind schare achter het Kabinet-Colljn Telken dage wel be seffend, dat nimmer, maar ze r stellig dezen tijd. waarin zoo geweldige problemen op nationaal en op internationaal terrein om oplos sing vragen, Kabinetsformateurs voor het grijpen liggen. Moge ons volk het Kabioet-Colljn stei steunen door zijn geb d. -leunen door zijn trouwensvolle medewerking. DE FINANCIEN VAN DEN VOLKENBOND Nederland betaalt 24 pet. De heer S. Jacklin, schatmeester van den Volkenbond, vertoefde in de Residentie. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede besloot den heer Jacklin aan een noenmaal te noodigen en hem in de gelegenheid te stellen voor een aantal genooden, waaronder verschillende journalisten, een uiteenzetting te geven de financiën van den Volkenbond. Gis termiddag te 1 uur had deze bijeenkomst plaats in De Twee Steden. De tafel werd gepresideerd door Prof. Moresco, die bij het begin van het noen maal den heer Jacklin hartelijk welkom heette en er op wees, dat hij als geboren Zuid-Afrikaan een „neef" van ons is. Dit neefsohap stellen wij Hollanders nog op hooger prijs dan de broederschap der vol- Aan het dessert gaf hij den heer J a c k- 1 i n het woord. Deze legde ook zijnerzijds nadruk op de beteekenis van de banden tusschen Zuid- Afrika en Nederland en behandelde daar na zijn onderwerp. De financiën van den Volkenbond zijn volkomen gezond, al ondervinden ook zij de gevolgen van de crisis in verhoogde uit gaven en verminderende inkomsten. Er is een reserve van 2y2 millioen gulden. De Raad van den Volkenbond kan in bepaal de omstandigheden over dit bedrag, dat behoeften van den Bond voor twee maanden representeert beschikken. In de 16 jaren van zijn bestaan heeft de Volkenbond 196 millioen aan inkomsten gehad. Nederland betaalde daarvan 2.4% of 4y2 millioen gulden, waarvan een half mil lioen in de reserves schuilt. Wat staat daar nu tegenover? Er zijn verschillende Nederlandsche amb tenaren wegens hun bekwamheid in dienst van den Bond. De kosten van het Internationaal Gerechts hof in Den Haag bedragen sinds de op richting W/2 millioen gulden. Spr. doet uitkomen, dat het grootste deel van dit be drag in Nederland werd besteed, zoodat dit dus in zekeren zin opweegt tegen de bijdra gen van Nederland aan de Volkenbonds- financiën. Ditzelfde geldt voor de rentelooze voor schotten, welke de Nederlandsche Regeering heeft toegestaan voor de verbetering der stallatie van het Hof in het Vredespaleis, en waarvoor spr. de erkentelijkheid den Volkenbond betuigt. De gemiddelde begrooting per jaar in tij- dep van de grootste bezuiniging heeft pl.m 141/2 mihoen gulden bedragen, en dit is volgens spr. het minimum-bedrag, noodig voor het voortbestaan van den Volkenbond (inclusief de Internationale Arbeidsorgani satie en het Internationale Gerechtshof). Het Volkenbondsbudget staat onder scher pe driedubbele controle. Reeds in 1932 en 1933 is belangrijk bezuinigd. In 1934 wer den verschillende achterstallige contributies ontvangen; het jaar sloot met een over schot. Ook 1935 staat er niet ongunstig voor Voor 1936 is nog meer besnoeid. Geen enkele afdeeling krijgt meer dan in 1935 en de contributie zal niet worden verhoogd, al verlaten met 1936 twee groote staten den Bond. Amerika gaat echter bijdragen i kosten der Intern. Arbeidsorganisatie apan verlaat deze organisatie niet. Mocht in 1936 een tekort ontstaan, dan zal ter dekking een deel van het surplus van 1934 worden gebruikt Meer dan 53% van het budget wordt ge bruikt voor het technische Volkenbonds- werk: Internationaal Arbeidsbureau, Inter nationaal Gerechtshof en de Technische Af- deelingen van het Secretariaat. Spr. staat eenigen tijd stil bij de techni sche organen van het secretariaat: Hygiëne- sectie, Opium-Sectie, Economische en Finan- Secties, enz. Zij zijn oorspronkelijk opgericht met het doel oorzaken van wrij ving tusschen de naties weg te nemei zoodoende tegens'ellingen tusschen de vol ken te voorkomen. Hun arbeid wordt gecon troleerd door Commissies die zijn samenge steld uit de beste deskundigen, die men c verschillend gebied heeft kunnen vinden. Deze organen, welker leden geen salaris ontvangen, zijn in staat elk op hun gebied de meest volledige informaties te verstrek ken en advies uit te brengen aan de Re geeringen. De genoemde 53% omvatten niet salaris sen aan tolken, vertalers, typisten en der gelijk zuiver administratief personeel van de drie Bondsorganen. Rekent men die er bij, dan zou men tot ongeveer 60% komen. Verder zijn er vaste lasten (onderhoud der gebouwen, radio-station, pensioenen enz.), zoodat er maar een betrekkelijk klein bedrag over blijft voor het hoofddoel van den Bond, de politieke werkzaamheid. De achterstand in contributies, die eind 1934 131/2 milioen gulden bedroeg, is sinds gedaald tot 12 millioen. Door een speciale commissie is deze achterstand onder de oogen gezien; over deze 12 mill. 8% van het totaal der 16 budgetten zal in de e.v. vergadering van de Assemblee wel een en ander gezegd worden. Spr. venvacht, dat tenslotte niet meer dan 4% der contributies oninbaar zal blijken. Voor Nederland is voor 1936 de bijdrage bepaald op 23 der 931 budgeteenheden. Spr., die in verband met de financieele controle met lof de namen noemt van landgenooten v. Eeghen, Zuyderhoff en Ne- derbragt, eindigt met eenige beschouwingen naar aanleiding van critiek op het finan cieele beleid van den Volkenbond, o.a. met betrekking tot den bouw van het nieuwe Volkenbondspaleis. Hiertegenover merkt spr. op dat de kosten hiervan niet grooter zijn dan van eenig ander publiek bouw werk van dien omvang in Engeland of Zwitserland en niet meer bedragen dan 32 gulden per kubieke Meter met inbegrip van alle technische installaties. Dr Moresco dankte den heer Jacklin voor zijn rede en sprak de hoop uit hem opnieuw te mogen hooren. indien hij nog eens weer in Nederland komt. ONAANGENAME GERUCHTEN Om den oud-hoofdcommissaris der Haagsche politie Op betrekkelijk jeugdige leeftijd is onlangs de heer F. van 't Sant, hoofdcommissaris van politie in Den Haag, met pensioen gegaan. Direct liepen er over dit onverwachte aftre den allerlei geruchten. De pers zweeg er over, waarschijnlijk overwegende, dat de publicatie van deze genachten meermalen een onschuld'ige groot leed heeft bezorgd, dat in heel het leven blijft nawerken en nim mer door een rehabilitatie volkomen wordt wegge wischt. Zoo dacht Volk en Vaderland er ech ter niet over; het blad vermoedde corruptie en ging tot publicatie over. Daarop volgden noodgedwongen andere bladen. Het. uitvoe rigst waren de Tel. en die roode pers, waar aan we gemakshalve het volgende ont leen en. Na het overlijden van een Nederlandschcn gezant wendde de heer Van 't Sant zich. tot de familie van den overledene met de mede- deeling, dat een vrouw zich tot hem gewend had, die beweerde intieme relaties met dezen te hebben onderhouden. Uit deze verhouding zou een kind geboren zijn. De vrouw eischle nu van de familie een bedrag van ƒ200,000, welke eisch de hoofdcommissaris had weten terug te brengen tot 40.000. Indien de vrouw dit bedrag zou ontvangen, zou zij naar Ame rika vertrekken, waar zij het geld zou be steden voor de opvoeding van het kind. De familie betaalde, om schandaal te voor komen, den heer Van 't Sant het gevraagde bedrag, dat deze aan de vrouw uit zou kee- ren. Als bewijs, dat het geld was uitbetaald legde hij in een gesloten envelop een stuk over, dat door de vrouw was onderteekend. ITet gerucht, waarvan wij hierboven mel ding maken, wilde nu, dat de hoofdcommissa ris het geld zelf had behouden en dat de vrouw niet bestond. Omtrent dit gerucht, de kern van 'n geheele geschiedenis, zooals men begrijpen zal, was het voorshands niet moge lijk de zekerheid te verkrijgen, die voor publicatie onvoorwaardelijke eisch is. Toen de familie achterdochtig geworden was, vroeg zij den hoofd-commissans om antwoording te doen. Deze zou daartoe niet in staat zijn ge weest. En ondanks zijn protest opende de familie toen de enveloppe, waarin het pro cesverbaal zou zitten, doch dit bevredigde niet. De familie stelde zelfstandig een onderzoek in naar de vrouw: zij werd niet en nergens gevonden. Zoo kwam de familie er toe rechtskundige bijstand in te roepen en zij wendde zich tot mr. M. H.- Hartog te Bergen op Zoom. De weg van een openlijke procedure wilde men niet volgen, daar zij te veel gerucht veroor zaakt zou hebben. Men gaf de voorkeur aan een-eere-raad, door wiens beslissingen beide partijen zich gebonden zouden achten. Zulk een college kwam tot stand. Voorzitter v 1 hst oud-Kamerlid Sasse van Ysselt en verder haddon daarin zitting de gewezen minister president Ruvs de Beerenbrouck en het Ka merlid prof. De Savornin Lohman. De be langen van den heer Van 't Sant werden verdedigd door Jhr. mr. De Brauw en die der familie door mr. Hartog. Justitie grijpt Deze eereraod stelde een grondig onder zoek in. Zij hield haar bijeenkomsten I„ het gebouw van de Eerste Kamer en hoorde een groot aantal getuigen. Nu had de zaak langzamerhand een groote ruchtbaarheid verkregen, dat zij niet aan den minister van Justitie, mr. Van Schaik, verborgen kon blijven. Deze besloot in te grijpen en hangende het onderzoek, verhinderde hij den H. G zijn ambt uit te oefenen. Deze nam ziekenverlof Tegelijker tijd gaf de minister aan mr. Brandts, pro cureur-generaal, en mr. De Visser, advocaat- generaa.', opdracht een zelfstandig onderzoek in te stellpn. Deze officieele vertegenwoordigers der rechterlijke macht woonden de zittingen van de bovengenoemde Eereraad bij. maar namen geen deel aan de verhooren. Zij volgden slechts de debatten om zich nader te informeeren Zij waren het, die dr Van Ledden Hulsehos opdracht gaven het door den heer Van 't Sant opgestelde proces-' baal te onderzoeken, waardoor zou zijn ko men vast te staan, dat het een valsche handteekening droeg. Zij waren echter niet bereid het belastende materiaal, waarover zij zelf beschikten, aan de Eereraad te over handigen. Zoo staat de zaak op dit oogenblik. Er rijzen allerlei vragen. Wij doen o.i. beter ons daarin thans niet te verdiepen. En 'Ie eereraad èn onze justitie verdienen ons vol komen vertrouwen. Is er chantage of op lichting gepleegd, dan zal de straf achterblijven, ook al geldt het een hoogge plaatst politieambtenaar, die in hreede kring zich vele vrienden bad verworven Is de „verdachte" onschuldig of maakte hij slechts een formeele fout, dan nu. zij, die de publicatie fox-ceerden, niel onschul dig gehouden worden. Defensie Deel V van het Bezuinigingsontwerp Thans is bij N..Sams.om N.V. te Alfen a. d. Rijn verschenen deel V van het Be zuinigingsontwerp 1935, handelende over Defensie. Het is even keurig uitgevoerd als deel IV (Onderwijs). Ter inleiding wordt gegeven een beredeneerd overzicht van de wijzigin gen, welke de Regeering beoogt. Deze sa menvatting is uitermate leerzaam. Daarop volgt de inhoud en het reglement van het veel omstreden Capitulanten-stelsel en daarna de Tekst van de Dienstplichtwet, waarbij de voorgestelde wijzigingen met groene inkt zijn doorgehaald of in marginn zijn aangebracht. Zoo krijgt men wel een heel duidelijk overzicht. Zooals steeds voldoet deze uitgave aan alle eischen, welke de practijk kan stellen De meest belangrijke voorstellen worden elk op zich zelf en in onderling verband, duidelijk en objectief besproken en de ca- pitulanten-regeling, welke niet alleen voor hen, die bij de weermacht zijn betrokken van belang is, heeft vooral ook beteekenis voor provinciale-, gemeente- en water schapsbesturen. NUMMER EEN IS DE VAN BOMMEL SCHOEN! de hoogste klasse orm ongeëvenaard Fa.Weil.J.P VA4 BOMMEL MOERGESTEL Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 1 Geruchten omtrent een gewezen hoofdcom missaris van politie. Een scheidsgerecht heelt de zaak in handen. Besprekingen over het Italiaansch-Abes- synisch conflict znllen waarschijnlijk te Scheveningen voortgezet worden. Blz. 2 De regeeringswijziging in Engeland. Mac Lavals regeerfngsverklaring. De gevraag de volmachten door de Kamer met groote meerderheid verstrekt. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden wil het voorstel tot verlenging van de N.R.A. onverwijld behandelen. Blz. 9 De landdag van de B.V.L. tc Barneveld. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.? Meditatie. „Pinksteren", vers van Willem de Mé rode. Van boeken en schrijvers P. J. Risseeuw bespreekt „Cinderella" van Rie van Ros- sum en „Bartje" van Anne de Vries. Kort verhaal van G. Mulder „De Gunst". „Geestelijke liederen uit de schat van de kerk der eeuwen"; gesprek met den auteur. Een levenswerk komt tot voltooi ing. I. door G. P. Klijn. Van bonte din gr ..Losse invallen" door G. K. A. Nonhebei Minsche uit eenen bloede „Gods diena resse" door Han Hulst. Jeugdrubriek. Kleuter krant je. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten Pot 90 ct. Tube 50 ct Zeep 60 ct Grenswijziging Enschedé-Hengelo Tusschen de gemeentebesturen van Enschedé en Hengelo is volledige overeenstemming bereikt in zake een sedert de samenvo ging van Enschedé en Lonneker aanhangige grenswijziging. De desbetreffende stukken zijn thans ic handen vao Ged. Staten. Komt de grenswijziging tot stand, dan krijgt Hengelo een gedeelte van Tw kkelo en Driene toegewezen, in welk gedeelte 03. het terrein van de Waarbeek ii begrepen. Uit Oost-lndie DE GOOD-YEAR-FABRIEK TE BUITENZORG BUITENZORG. 7 Juni. (Aneta). Heden is de eerste Good-Year-fabriek in Ned. Indië geopend. Tal van autoriteiten gaven bij de opening van hun belangstelling blijk. Verschillende redevoeringen werden uitg spro ken en door middel van luidspreker-installaties voor de honderden aanwezigen verstaanbaar ge- m_akt. Onder de aanwezige officie le personen bevonden zch ook vertegenwoordigers van den Gouverneur-Generaal, oa. was diens zoon Jhr. mr. A. de Jonge, de intendant vao het paleis, en de alg. secretaris aanwezig. Verder zag men onder de gasten de directeur van Fet Dep. van Economische Zaken met vele vooraanstaande ambtenaren van liet Departement, de Gouverneur van West-Java en d' resident, de regent en de burgemeester van Buitenzorg, die de verschillende gasten aan de heeren Litchfield en I' dley voorstelden. ASS.-RESIDENT Dr. REYS BUITENZORG, 7 Juni. (Aneta). Met ingang van 14 Juni 1935 is op erzo k eervol ontsla -en wegens lichamelijke oogeschiktheid dr. R. J. W. Reys, assistent-resident van Langkat. BATAVIA—SOERABAJA PER DOUGLAS BATAVIA. 7 Juni, (Aneta) In verband met de aanschaffin^ van nieuwe vliegtuigen overweegt de K.N.I.LL*. om. te beginnen met Augustus, ver binding Soerabaja Batavia dagelijks met een Douglas te onderhouden. Dat goed en goedkoop samen ken, Toont U de SCH MMELPEF NINCK Sn

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1