VAN RIJN S KIMOSTERD WEKELIJKSCHE B IJ L A G E MISDADIGE JEUGD Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN Gij, die u zelf zoo wijs gelooft, Ach, zie eens op die koren schoven I De volle halm buigt need'rig 't hoofd; De leege steekt het trotsch naar boven. (Ten Kate) Waar liggen de oorzaken? Hier vóór ons ligt een dagblad, en ons Valt op een telegram uit Muskou, dat den .volgenden inhoud heeft: „Nadat de sovjetre- geering speciale maatregelen voor de bestrij ding van straatschenderij door verwaarloos de kinderen heeft genomen, zijn te Moskou, Leningrad en andere groote steden der sov jet-unie razzia's onder verwaarloosde kin deren ondernomen. Naar tot dusver wordt gemeld, zijn te Le ningrad meer dan S00 en te Moskou meer dan 600 kinderen opgepikt. Met betrekking tot de andere steden wor den nog geen cijfers gemeld. Onder de te Leningrad opgepakte kinderen bevinden er zich 21 van 12 tot 15 jaar oud, die wegens moord en andere delicten door de politic worden gezocht". Leest men zulk een bericht, dan wordt men toch een oogenblik stil. Zijn dit inder daad nog kinderen, afstammelingen van een menschenpaar? Lijken het niet eerder jonge wolven, verscheurend gedierte, dat rond zwerft en zijn buit zoekt? Ja, zal men misschien met eenige weife ling zeggen, dit is een bericht over Rus landEn de pauze, die men daarop laat volgen, is welsprekend. Zij getuigt van den twijfel, waarmee wij heden ten dage onwillekeurig alle mogelijke mededeelingen over dat uitgestrekte gebied lezen, want het lijkt wel, of alle tijdingen, alle reisbeschrij vingen. alle indrukken hier elkander moe ten tegenspreken. Rusland is een wereld op zichzelf en eene, die niet objectief bekeken kan worden. Doorvoor staat zij nu eenimaal zoozeer alleen, is zooiets aparts. Maar ook uit andere landen komen be richten binnen als het hierboven weergege- véne. Ook Amerika kent de groepen zwer vende jongens cn meisjes, die in de spoor wegwagons, op opslagterreinen en stille uit hoeken zich verzamelen, die zonder wet en zonder regel leven, en met geheelen onder gang worden bedreigd, lichamelijk, maat schappelijk en geestelijk. Zelfs uit onze eigen Oost hebben we, nog slechts enkele maanden geleden, droeve dingen vernomen. Opgeschoten blanke jon gens, die op eenzame wegen, of in het duis ter, voorbijgangers opwachten, molesteerden, geld afzetten, liefst juist de vreedzame, ti mide inlandsche \oorbijgangers lastig vie len, die zich niet verweeren, die ook tegen over het bestuur ni-et klagen durfden. De rechter heeft daar moeten optreden, onder zoeken en vonnissen, straffen van langduri ge opsluiting tegen de jonge delinquenten moeten toepassen. En ook hij moest spreken .vanverwaarloosde jeugd. Een Russische krant, de „Ivomsomolskaja Prawda", heeft naar de oorzaken van de ge weldige toename van de misdadigheid on der de jeugd een onderzoek ingesteld. Bij de 100 jeugdige misdadigers werden in 26 gevallen als ooi-zaak opgegeven de el lendige familie-verhoudingen tengevolge .van echtscheiding. In Moskou werd bij 2000 huisgezinnen en in Leningrad bij 1000 families een onder zoek ingesteld, en in 87 tot 90 procent van deze gevallen moest worden geconstateerd, dat de kinderen absoluut buiten ieder toe zicht van de ouders opgroeiden. Verder vermeldt de „Komsomolskaja Prawda", dat de meesten van deze kinderen „met negotie gaan", hetgeen de eerste stap is op den weg naai- een misdadig leven. De kinderen, die zoo geheel zonder ouderlijk toezicht opgroeien, slenteren lang de straat, stelen w at ze pakken kunnen, plegen roof overvallen op voorbijgangers, rooken, snoe pen, drinken en zien zich op allerlei wijze geld te verschaffen, om „met negotie" te kunnen beginnen. Op ieder spoorwegstation kan men een lieele troep van deze jeugdige „Kommersan ten" (handelaars) aantreffen Zoo er één ding uit deze berichten dui delijk spreekt, dan is het wel dit, hoe tra gisphe gevolgen de ontbinding van het ge zinsleven met zich brengt. Zoo het samen gaan van man en vrouw gebracht wordt op een basis van zuiver zakelijkheid, een nuch tere verhouding van geven en nemen, een spel van hartstochten, zonder ander bin dend element dan een gemeenschappelijk egoïsme, dan is daarmee aan die verhou ding ontnomen alle mogelijkheid van groei, .Van ontplooiing, van bestendigheid. Dan wordt ze de cultuur van 't Ik en waar 't Ik MOEDERS MOLENAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! op den voorgrond treedt, daar is geen plaats voor het Wij. Daar is de toekomst afgesne den, omdat de leidende kracht, die Liefde heet, ontbreekt, die kracht, door Vondel „het krachtigste cement" genoemd. Het huwelijk heeft eigen (aak in de samenleving der menschcn. In het beroep, in de maatschappij worden persoonlijkhe den, worden karakters gevormd, in het hu welijksleven wordt de wegcijfering van het zelf geleerd. Het huwelijk is een voortdu rend uitwisschen van het kleine, hebzuch tige, van zichzelf vervulde Ik, en het plaats maken voor den .ander. Slechts in zulk een atmosfeer van elkander liefhebben, dat is ontzien, is er plaats voor gezonden opgroei van evenwichtige, gelukkige kinderen. De grondfout van onzen ontwrichten tijd ligt bij de oudere generatie; haar liefdeloosheid, haar koude zakelijkheid, haar eigoisme heeft de wereld vergiftigd. Liefde is echter voor de kinderen niet ge noeg. Naast liefde moet er ook leiding we zen. Er wordt vaak gesmaald op monschen, die er een bepaalde godsdienstige of politieke overtuiging op nahouden, en die de opvoe ding van hun kinderen sturen in de lijn van deze levensbeschouwing. Het voorbeeld wordt aangehaald van de Luthensche vader en de Roomsche moeder, wier kinderen la ter om-en-om" waren, nummer één Roomsch, nummer twee Luthersch, enz., enz. En verder heeft men het gaarne over de zoogenaamde „verpolitiekte" jeugd. Zij die zoo „w-etend" hierover glimlachen, be seffen zij wel wat opvoeding eigenlijk is? Dc menscliheid bestaat niet uit losse indivi duen, elk mensch steunt op zijn voorganger, en oefent invloed uit op wie na hem komt. Dat is een wet En zou het nu geen dwaas heid wezen, een kind welks oordeel nog ge vormd moet worden de keus over te laten tusschen drie, tien, twintig godsdienstige of andere overtuigingen? Vorm he>t kind eerst tot wat ge ze'.f zijt. Heeft het de hoogte be reikt, waarop ge zelf staat, dan hebt ge hem daarmee een uitzicht gegeven, het kan zijn eigen oogen gebruiken. Want ondanks dat gij het geleid hebt, is het toch ook tegelijk zichzelf geweest, opvoeding vermag niet de diepe kern van het menschelijk wezen te vervormen, zelfs wellicht niet eens te beroe ren. Wat aan aanleg, aan krachten sluimert, wordt toch eenmaal openbaar, naar het be kende woord, dat Rembrandt een schilder geworden zou zijn, ook al ware hij zonder handen ter wereld gekomen. Maar uw opvoeding, uw leiding in een richting, heeft hem voor ronddwalen zonder koers behoed. Tenslotte mag misschien ge zegd worden, dat zelfs de levensovertuiging voor een mensch niet het voornaamste is. Een mensch met hekrompen principes kan groot zijn in de wijze, waarop hij, zelfs voor deze bekrompen opvattingen, leeft en streeft: zijn karakter kan zich ook daar aan ontplooien. Liefde en leiding, deze twee, die in den grond éen zijn; 'heeft het kind in onzen tijd meer dan ooit noodig, wil het door de moei lijkheden hoen geraken, zoowel op mate rieel, als op geestelijk gebied. HANDWERKEN Een gebreide zomerjumper. Materiaal: 230 gram donkerbruin, 200 gr. beige, breinaalden no. 3. Werkwijze: (Het aantal steken moet deel baar zijn door 6). Ie toer: bruin, rechts. 2e toer: bruin, links. 3e toer: beige, recht -+- 5 st. breien 1 st. af halen. Vanaf herhalen. De draad loopt achter den afgehaalden steek mee. 4e toer: beige, recht, hier haalt men weer dezelfde steken af als in den 3en toer. De draad loopt nu vóór den afgehaalden steek mee. 5e toer: bruin, recht, ook de afgehaalde stegen r. breien. 6e toer: bruin, links. 7e toer: beige, recht, 2 st recht -F 1 st. E WEG HAAR 'T HART KOFFIEVLA (4 pers.). Maak dikke vanillevla van een halve liter melk, 5 eetl. custard, 4 eetl. sui- en desgewenscht een pakje vanillesui ker. Laat het 5 minuten doorkoken, neem dc jïan van het vuur en roer er 2 eetl. zeer sterke koffie door. Doe de massa in een schaaltje en laat ze even bekoelen. Presen teer er -schuimpjes bij. TOMATENCRÈME (4 pers.). Klop 4 eieren goed uit met wat peper en zout, doe er twee in stukjes gesne den en geschilde tomaten bij, wat fijnge hakte ui en 4 eetlepels geraspte oude kaas. Smelt.een paar eetl. boter in de koekepan cn bak hierin do eiermassa onder voortdu rend roeren met een zilveren vork, tot ze dik en gestolt is., ARME RIDDERS 12 sneedjes oudbakken brood, halve liter melk, 2 eieren, paneermeel, suiker, 75 gram boter. De sneedjes brood rond uitsnijden of met een vormpje uitsteken, weeken in melk, daarna paneeren, in de lieete boter mooi bruin bakken en met suiker bestrooien.' Men kan de gebakjes opdienen met warme vanillevla. afhalen 5 recht. Vanaf -F herhalen. De draad loopt achter de steek verder. 8e toer: beige, hier dezelfde steken affha- len als in den 7dcn toer. De draad loopt voor den afgehaalden steek verder. Vanaf den eersten toer wordt het patroon voort durend herhaald. Om uit te rekenen hoeveel steken men moet opzetten, breit men eerst een proef lapje, volgens de gegeven werkwijze. Men kan nu nameten hoeveel steken er op een bepaald aantal c.M. zijn. Zoodoende kan men het benoodigde aantal steken bereke nen. Dit getal moet deelbaar zijn door 6. Men breit eerst een boord in bruin 2 r. 2 1. Dan werkt men voorpand, rugpand en mouwen volgens gegeven patroon. De getal len bij de teekeningen geven het aantal cM. De pas aan den rug, de aangebreide kraag en dc eerste 6 c.M. van de mouwen, na het boordje worden in omgekeerde kleurvolg- orde gebreid, de linksche steken bruin, de reehtsche st. beige. De knoopsgaten worden ingebreid. Als de deelen klaar zijn worden ze onder een vochtige doek luchtig géstreken en in elkaar genaaid. De schouder van het voorpand wordt aan de stippellijn op den rug aangenaaid en de kraag aan de halsopening van het voor pand bevestigd. De buitenrand van de kraag wordt met 1 toer vastt steken afgewerkt. 2 knoopen dienen voor sluiting. Het split in het voorpand sluit men on der de kraag met kleine knoopjes en lusjes. EEN OVAAL KLEEDJE MET GEHAAKTE KANT De kant van dit kleedje is gehaakt van z.g.n. punt of zigzagband: dat in drie num mers verkrijgbaar is. Voor dit kleedje, dat 38 c.M. lang is en 28 cM. breed, heeft men een stukje band noodig van de fijnste kwali teit. Verder een haaknaald no. 11 en D.M.C. haakgaren no. 50. Men haakt als volgt: le toer; Steek de haakpen in het derde puntje en haak 1 vaste steek, dan 1 losse, 1 stokje in het vol gende (ie) puntje, 1 losse, 1 stokje in het 5e puntje, 1 losse, 1 stokje in het 6de puntje, 1 losse, 1 stokje in het 7de puntje, 1 losse, 1 stokje in het 8ste puntje, 1 losse, 1 stokje in het 9de puntje, 1 losse, 1 stokje in het 10de puntje, 1 losse, 1 stokje in het 11de puntje Vervolgens steekt men in de vaste van het 3de puntje en haalt de draad door, zoodat men een rondje krijgt, dan haakt men 5 losse steken, haalt de naald uit het werk, neemt eerst het puntje rechts (van het be gin af liet 2de puntje van het band) op de naald, dan de gehaakte steek en verder het puntje links (12e puntje) en haalt de draad door. Haak nu 7 losse stekenkeer het werk om, zoodat de achterkant voor u komt en maak de 7 lossen met 1 vaste steek vast aan het 2de puntje rechts. Dit wordt nu het 1ste puntje van het 2de sterretje. Nu haakt u weer 1 losse, 1 stokje tot u 9 puntjes hebt. Die maakt u weer tot een rondje door de haakpen te steken in de vas te op het 1ste puntje van dit sterretje en de draad door te halen. Dan weer 5 lossen, naald uit het werk nemen, het puntje rechts plus de gehaakte steek plus het puntje links op dc haakpen en doorhalen. Nu weer 7 lossen en dan vooral goed toe zien waar u die 7 losse siteken moet vast maken. Er komt een goede cn een verkeer de kant aan het werk. De 7 lossen, die de sterretjes met elkaar verbinden, liggen na tuurlijk aan de achterkant van het werk. Steek dus nu in het 2de puntje naar links en maak 1 vaste. Dij is nu weer het 1ste puntje van het 3de sterretje. Het werk om- kecren, 1 losse, 1 stokje, 1 losse, 1 stokje enz. tot u weer 9 puntjes hebt Die haakt u tot een rondje. Dan weer de 5 lossen, naald uit het werk, puntje rechts, plus steek, plus puntje links verbinden, 7 lossen. Werk om- keeren, zoodat de verkeerde kant voor u ligt. Dan «eer net als bij het tweede ster retje in 't 2de puntje naar rechts steken en dan weer 1 losse 1 stokje. Heeft men zoo het geheele stukje band tot sten-et jes gehaakt, dan beginnen wt tweede toer. Daarvoor beginnen we bij het 2de sterretje (denk er om de goede kant voor) en steken de naald in het le van de 4 losliggende puntjes, 1 vaste, 4 lossen, 1 vaste in het tweede puntje, 4 lossen, 1 vaste in het 3de puntje, 4 lossen, 3 maal omslaan 1 stokje in het 4e puntje (de 3 lossen op de naald hou den) omslaan en 1 stokje in het 1ste puntje van het volgende sterretje, omslaan, 2 lus sen doorhalen, zoodat u weer 1 steek op de naald hebt. Dan weer 4 lossen, 1 .vaste in ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON No. 561: aardige japon van genopte zijde, gegarneerd met een kraag van wit glas batist Benoodigd materiaal: 4 Meter van 100 cM. breed en 50 cM. glasbatist. No 564: Middagjapon van bewerkte crêpe georgette. Benoodigd materiaal: 4 Meter stof van 100 cM. breed. Déze patronen zijn in alle maten te ver krijgen tegen de prijs van .50 cent per stuk bij de „Afdeeling Knippatronen", van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal", post)- box 175, te Amsterdam. Toezending zal ge- sollieden na ontvangst van het verschuldig* de bedrag, dat kan worden voldaan in post zegels, per postwissel of per postgiro 41632. Bij de prijs wordt 6 cent extra berekend voor de porto-kosten. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling van één der patronen duidelijk het verlangde nummer en tevens de gewenschte maat, d.w.z. boven-, heup-, taillewijdte enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de toesturing. het 2e puntje, 4 lossen, 1 vaste in het 3e puntje, 4 lossen 3 maal omslaan, 1 stokje in het 4e puntje, omslaan 1 stokje in het le puntje van het volgende sterretje, omslaan 2 st doorhalen, omslaan, 2 st. doorhalen, 4 lossen, 1 vaste in het le puntje enz. Derde toer: Weer bij het begin beginnen. 1 stokje in de le losse, 1 losse, 1 stokje in de 3e losse en zoo telkens. U zult zien, dat de kant eenigszins rond loopt, wat het aan zetten aan een ovaal of rond kleedje verge makkelijkt. Wilt u de kant gebruiken voor de linnenkast, dan neemt u in de 3e toer 5 a 6 lossen in plaats van 4. Ook kunt u dan grover band nemen. Daar dit kant zeer sterk is en heel goed waschbaar, kan het kleedje ook voor een presenteerblaadje die nen. Verder is de kant ook als tusschenzet- sel te gebruiken. Kringen op hout, veroorzaakt door heets voorwerpen, verwijdert men door ze in te wrijven met een mengsel van slaolie en sigarenasch. KOUDE DRANKEN: FOSCO: 1 liter water, anderhalf ons cacao, 1 pond suiker, wat \anillemerg. Schrap de merg uit het vanillestokje, roer dii door de suiker en cacao. Laat het w-ater aan de kook komen en maak van cacao en suiker een papje zonder klontjes, door toe voeging van een gedeelte van het water. Laat alles op een heel zacht vuurtje een kwartiertje koken en doe de fosco na be koeling in de flesschen. Ze kan niet lang bewaard blij\en. Geef ze niet melk of spuit water en vul voor een derde deel de glazen met fosco. CITROENLIMONADE 2 liter water, 1 pond suiker, 30 gr. citroen zuur en 15 gr. citroenspiritus (bij iedere drogist verkrijgbaar). Breng het water a<an de kook, los er de suiker en het citroenzuur in op, laat alles afkoelen en roer er dan de citroenspiritus door. Niet te lang bewaren. Vul het glas voor één derde en de res.t met water of spuitwater, SORBET Sap van 3 citroenen, 3 sinaasappels en 1 flesch bessensap, anderhalve liter water, 2 j)ond suiker. Breng het water aan de kook, los er dc suiker in op en laat alles bekoelen, roer er het gezeefde vruchtensap door en laat dit mengsel in een ijsbus bevriezen, niet te stijf. Vul de glazen voor de helft met dit bevro ren mengsel en vul ze bij met bessensap. ORGEADE 250 gram amandelen, 3 pond suiker, 50 gr. bittere amandelen, 50 gr. oranjebloesem- UILEN WE ETEN? ZONDAG: Kalfscarbonade, bloemkool, kof- iievla. MAANDAG: Bloemkoolsoep, tomatencrème, spinazie. DINSDAG: Gehakt, worteltjes, rijst mei krenten. WOENSDAG: Varkenslapje, andijvie, rijst koekjes. DONDERDAG: Vermicellisoep, hardgekook te eieren, witte boontjes. VRIJDAG: Gebakken varkensniertjes, pos telein, arme ridders. ZATERDAG: Gebakken visch, sla met ge bakken aardappels, maizenapap. water, 1 liter water, het sap van een halve De amandelen pellen, malen en daarna met de citroenschil, de suiker en het water eenige uren> laten trekken. De massa ver volgens even doorkoken, zeven en ze tot een stroop laten inkoken. Op het laatst voegt men "t oranjebloesemwater toe. Nadat men de citroenschil heeft verwijderd, doet men de stroop in flesschen, AARDBEIENJAM Twee en een half pond aardbeien, ander half pond suiker, sap van 2 citroenen. Maak de aardbeien goed schoon en doe Laat M 0 R A A L Uw slager zijn. Eerste kwaliteit - Lage prijzen, die zich aansluiten aan de tijdsomstandigheden. Vraagt prijscourant. Vergelijktkwaliteiten prijs. Pluvierstraat 273 - DEN HAAG - Tel.554297 ze in de pan met de suiker; breng ze zonder deksel al roerende aan de kook en laat ze koken tot ze dik genoeg is d.w.z. een drup pel jam mag in water niet meer uitvloeien, maai- naar de bodem zakken. Schep met een platte lepel het schuim ei- af, roer er van het vuur het citroensap door en vul mot deze massa de jiotjes. Deze moeten met soda water uitgekookt en in schoon warm water nagesjjoeld zijn, leg bovenop de jam een rond stukje perkament, hierop een lragje .suiker, zoodat de oppervlakte bedekt is. Sluit de potjes zorgvuldig met schroefslui- ting en een stukje perkament. Zorg voor 't koken van jam voor een goede dikke pan, besmeer deze \oor het koken even met bo ter, waardoor de vruchtenmassa niet zoo gauw aanbrandt, Gootsteenen en fonteintjes houdt men goed schoon en „loopend" als men ze regel matig doorgiet met kokend sodawater. Dit liéfst wekelijks doen. Wildleeren handschoenen moet men op de volgende wijze wasschen. Men neemt regenwater, voegt hierbij een scheutje geetst van salmiak cn wascht daarin de hand schoenen flink uit. Daarna worden ze nog eens nagewasschen in lauw zeepsopwater, waaraan men eenige druppels olijfolie heeft toegevoegd. Wordt dit water erg vuil, wasch ze dan voor de laatste maal in een dergelijk sopje en spoel ze dan goed uit in lauw water. Daar de handschoenen niet in de zon, noch bij de warme kachel gedroogd mogen worden, moet men ze tusschen twee handddoeken leggen. Men moet ze daarna van tijd tot tijd flink oprekken en ze even aantrekken, terwijl ze nog vochtig zijn. Op deze wijze blijven ze soepel. GEZ. AALDERS PROVENIERSSTRAAT 54 ROTTERDAM RUIME SORTEERING: Ecru en witte Marquisette en Voile met bijpassende galons en franjes STALEN OP AANVRAAG Telefoon 44148 PEDICURE MANICURE Mevr. S. C. DALMAYER-Kool Oudedijk 104,Tel. 56624, R'dam HEUS VOOR KOLEN Rechter Rottekade 135 - Tel. 42002 STOOMWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 FIJNGOED, onze SPECIALITEITI

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8