Uit de Pers. BINNENLAND. VRIJDAG 7 JUNI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE WEG OPWAARTS Buigt zoo licht naar beneden Onze parlementaire redacteur schrijft: Het Kabinet Colijn doet het niet goed, be weren de soc.-dem. En het R.K. Werklieden verbond ren ook de R.K. werkgevers zeggen het hun na* geen aanpassingspolitiek, maar opbouw brengt op de weg opwaarts. In groote woorden en vage begrippen evenaren de genoemde groepen elkaar vrij wel. Zakelijk is er echter tusschen de R.K. devaluisten en de soc.-democratische voor standers van een sluitend budget zonder devaluatie voor alles nogal groot verschil. In hun verzet tegen het regeeringsbeleid worden evenwel ook hier Herodes en Pila- tus vrienden. Waar komt die weg opwaarts, de zg. wel- vaartspolitiek, op neer? O.a. op leenen voor werkloosheidsuitgaven, voor groote wérken, voor de industrialisa tie en voor export-credieten; ook hooger be lastingen worden mogelijk geacht. Zelfs de heffing in eens voor eenmaal wordt weer opgerakeld in de roode pers. Dat alles moet dan gebeuren, nadat een 6luitend budget verkregen is! Dan komen de nieuwe lasten weer voor een verre ton- 1 komst en wordt de koopkracht dus weer verminderd. Want het is een illusie om te meenen, dat 't buitenland met open armen gereed staat om onze meerdere export op te nemen. Geschiedt dat niet en de vooruit zichten, dat het wel gebeuren zal, achten we niet groot, dan werken we ons steeds dieper in de put door verhooging van de - vaste overheidsuitgaven en vernietiging van kapitaal. We geven dan wel veel geld uit maar nieuwe welvaart zal daardoor in onze volkshuishouding niet ontstaan. Eer para siteeren we voort op eigen volksbestaan. Er zijn op dit gebied treffende en leer zame voorbeelden. Tot de landen, die een politiek van nomische opbouw met een program van werkverschaffing op groote schaal cn ge financierd door leeningen, hebben gevoerd, behoort ook Japan. Men is daar nu een paar jaar mee bezig geweest. Wat zijn thans de resultaten van deze credietverruiming en grootscheepsche uit gaven politiek? Is Japan economisch voor uitgegaan? Tijdelijk scheen de toestand te verbeterca De export nam toe in dit land met laag levenspeil, Maar dat had dan ook 3 milliard yen (gedevalueerd met 25 pet) gekost. Ech ter was de ontwikkeling in het economisch leven z*er eenzijdig. Voor de export-indus trieën was er vooruitgang, voor de ander was de toeneming der industrieele activi teit van zeer ongelijken omvang. Hierbij valt nog te bedenken, dat de toerusting leger en vloot een zeer groote invloed had op de gang van zakea De industriearbeiders profiteerden over 't algemeen niet van de stimuleering der industrie. Hun loonen bleven vrijwel gelijk, zelfs moesten velen zich aan loondaling dervverpen. Ook dc landbouwende bevolking genoot geen voordeelen van de enorme nieuwe uit gaven. De opleving ging haar voorbij, zoo dat de koopkracht van meer dan dc helft der Japansche bevolking éven minimaal bleef als zij te voren was. Het volk als geheel is er dus niet op .vooruitgegaan. En nu komen de gevolgen. De gevoerde financieele politiek is vast- -geloopen. Schuld en vaste lasten zijn ver- 'groot, de welvaart is niet toegenomen en. aanzienlijke belastingverhooging wordt nood zakelijk De aankoopen in het buitenland moeten zooveel mogelijk worden beperkt, wil verdere inflatie kunnen worden voor komen en er moet zoo weinig mogelijk Ja- pansch kapitaal in het buitenland worden vastgelegd. Dit laatste beteekent, dat ook aan de Japansche expansiepolitiek op Azië'! vasteland een geduchte rem wordt aange legd. De weg opwaarts is thans naar beneden omgebogen en de macht van de financieele en industrieele wereld is grooter dan ooit te voren. Een ander voorbeeld is Duitschland. Vijf en een half milliard is er in twee jaar besteed om den weg opwaarts te pla veien door groote wérken" te doen uitvoeren en de industrie aan werk te helpen. En het resultaat? „Wij hebben geen geld meer", zal iedero Duitscher U zeggen met wien ge over de financieele en economische toestand van zijn land spreekt. We kozen de aangehaalde woorden op grond van eigen zeer recente ervaring. Met die woorden is de werkelijke toe stand van gecamoufleerde inflatie in over eenstemming. Er is geld en toch geen geld. Het buiten land kan men niet behoorlijk meer betalen. Dat is al een heel ernstig symptoom. Maar wat zicb binnenslands voordoet, is niet min der gevaarlijk en verschrikkelijk. Reeds lang wordt namelijk aan de finan cieele behoeften niet voldaan door middel van de bankhiljettenpers, maar door het in voeren van een wisselssysteem, dat voor ons besef iels heeft van het creëeren van val-" sche waardepapieren. Er worden n.l. door de Regeering zg. ar- beidswissels uitgegeven, zonder dat daar voor eigenlijk dekking bij dc Rijksbank aan wezig is. Op die wijze heeft een soort finan cieele uitholling plsats en wordt de schul denlast met vele mil harden vergroot. Die arbeidswissels, een soort schuldbeken teniseen dus, worden thans gebruikt als een nieuw soort papieren geld. Het Rijk betaalt zijn echuldeischers niet met geld. maar ten deele met arbeidswis sels; op zijn beurt gebruikt de bezitter van arbeidswissels die om anderen te betalen. Ook worden ze als onderpand voor crediet aanvaard. Het ;s duidelijk, dat op deze wijze een deel van het geld, dat omloop is, vrijvalt, zoodat er schijnbaar eenige ruim te van geld is, maar het is in werkelijkheid zoo, dat voor de milliarden aan arbeids wissels, die in omloop zijn, de dekking ont breekt en de bezitters van arbeidswissels over papieren beschikken, waarvan dc waar de volkomen fictief is. Op deze wijze is een nieuwe vorm van inflatie zeer opzettelijk geïntroduceerd door de centrale bankinstel ling van het Duitsche Rijk. Bij vele bedrij ven cn instellingen bestaat een cleel van 't „bezit" in dergelijke arbeidswissels. Hier wordt de inflatie dus gemarkeerd door geld, dat aanwezig is en overigens door prijsstijgingen, die allerwege voorko men. Voor den Duitscher is bij lage loonen het leven duur. Volgens de laatste berichten zijn de n taire experimenten nog niet uitgeput. De Rijksbank is thans bezig de liouide fondsen die cr nog zijn. naar zich toe te trekken door uitgifte van een nieuwe vorm van seis. Van wie geld gevorderd wordt voor nieuwe leeningen b.v. die worden deze in wezen waardeloozc papieren in de han den .gestopt Aan zulk een „vodje papier' moet thans blijkbaar grooter waarde wor den toegekend dan in het verleden wel eens aan andere door handteekeningen bekrach tigde documenten werd verbonden. Ook hier dus neigt de weg opwaarts den ondergang. Laten wij daarom dubbel en dwars voor zichtig zijn met de predikers van een lucht hartige dusgenaamde welvaartspolitiek. De door hen voorgespiegelde welvaart heeft veel van een schim. Wie haar denkt te grijpen, grijpt zoo licht mis. OP LAST VAN MUSSERT Wij lezen in de „Vrijheid"': „Wat zeggen de fatsoenlijke leden en mecloopers van de N.S.B. van het vol gende? Op 10 Mei j.l. moest de slager H. Th Roelofsen wederom voor de rechtbank te Zutphen verschijnen, verdacht-de eer en den goeden naam van oudVninister Ver schuur in een openbare vergadering te Zutfen te hebben aangerand. De rechtbank had destijds den Officier van Justitie niet ontvankelijk verklaard, omdat de klacht niet bij den bevoegden ambtenaar was ingediend, waarna in hooger beroep 't Hof te Arnhem de zaak had teruggewezen naar de rechtbank te Zutfen ter verdere berechting. De verdachte bekende de beleediging woordelijk te hebben gezegd. Waarna wij in het verslag van de Zutph. Crt het volgende lezen: „De officier: Gaat u nu nog voort met die actie? De verdachte: Nee mijnheer. Ik ben geen lid meer van de N.S.B. De officier: Die vergaderingen gingen toch niet uit van de N.S.B.? De verdachte: Ja meneer, op last van den heer Musserj hadden deze vergade ringen plaats, al werden ze gehouden onder den naam van nationale slagers- verceniging. De officier: Dus u is geen lid meer van de N.S.B. De verdachte las een brief voor, waar in hij bevestigde zijn bedanken als lid van de N.S.B., omdat hij op dat lidmaat schap geen prijs meer stelde". Wijl verdachte met deze actie is opge houden, verminderde de officier van jus titie, die het feit ernstig achtte, zijn vori- gen eisch van vijf maanden tot twee maanden gevangenisstraf. Het is alweer precies als met de lin ker extremisten: de leiding trekt aan de touwtjes, maar blijft buiten schot, mis leide slachtoffers eindigen in ziekenhuis, beklaagdenbank en gevangenis. Het merkwaardige is in dit verband, dat de heer Mussert geen ontslagen van leden behoeft te aanvaarden. Bovengenoemde slager-redenaar zond derhalve op 3 Mei den volgenden brief aan het bestuur van de Mussert-partij: „Hierbij deel ik u mede, dat mijn be danken, als lid der Nationaal-Socialisti- sche Beweging, gedaan op Zaterdag 10 Maart j.l. als officieel moet worden be schouwd. Uit verschillende kringen bereikten mij De deelnemers aan 't dertiende Bibliotheekcongres, die door het gemeentebestuur van Utrecht in de St. Michels-kapel werden ontvangen, op de binnenplaats van den Dom. Laval Ie midden van journalisten, die zijn inzichten over de kabinetscrisis komen vragen. Thans is 't dan eindelijk Laval gelukt een kabinet te vormen. de berichten, dat mijn bedanken nieï door de leiding was aanvaard. Voor de goede gang van zaken deel ik u mede, dat die berichten in strijd zijn met dc feiten. Derhalve stel ik er prijs op u nogmaals schriftelijk mede te deel en, da» niijn besluit vaststaat en ik geen prijs meer stel op hot lidmaatschap uwer beweging". De arme kerel zit intusschen zijn levi lang met een strafregister, dat niet voor de poes is. Echter niet alleen Roelofsen is 't slacht offer der matelooze, personenkwetsende cri- tiek. Ook één der op de N.S.B.-lijst tot Sta tenlid van Zuid-Holland gekozen personen is veroordeeld tot gevangenisstraf. Of deze erg dankbaar is voor de opvoeding i N.S.B.-beweging, welke immers tot z ring van het volk zou dienen, is ons niet bekend. Naar verlaging van huren De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeen11 best-1ren het volgende schrij ven gericht betreffende renteverlaging van tweede hypothecaire voorschriften: Ten einde ook voor de woningen, waarvoor „Uwerzijds tweede hypothé caire geldleen in gen zijn verstrekt, tot - de noodzakelijke verlaging der huren te kunnen komen, is de regeering be reid den rentevoet der in't 's RijkTkas" verleende voorschotten tot 4i-pet. te verlagen. Het voordeel dezer renteverlaging moet echter geheel voor huurverlaging voor de betreffende woningen worden aangewend. Van dezen eisch kan worden afgezien, indien de- huur reeds- zoodanig i& verlaagd, dat deze niet meer toereikend is tot beta ling van de exploitatie-uitgaven. Bij inwilliging van verzoeken om rente verlaging moet Uw College een bedrag vast stellen, waarboven de huur niet mag stij gen. Ten genoegen van Uw college zal bij de rentebetaling nioeten worden aangetoond: dat niet meer huur is bedongen, dan uwer zijds is toegestaan. Ik vertrouw, dat Uw College nauwlettend zal toezien dat de gestelde voorwaarden worden nagekomen. Van de toegestane renteverlagingen ont ving ik gaarne mededeeling, opdat het noo- dige kan worden gedaan tot verlaging de rente betreffende Rijksvoorschotten. De Belgische premie-loterij Onbevredigend antwoord Men schrijft ons: Het antwoord van de rijksdienst voor erkloosheidsverze-kering en arbeidsbemid deling in uw blad van 1 Juni 1935 op het stukje over de Belgische premie-loterijen in het nummer van 29 Mei 1935 kan ons niet bevredigen en geeft ons aanleiding het olgende op te merken: Dat de brief aan een onjuist- adres ver zonden was, doet aan het feit als zoodanig in het geheel niets af. Dat de fondsen erkend zijn en van be hoorlijk gehalte, kan waar zijn. De rijks dienst gaat echter het feit der 60 uitlotin gen stilzwijgend voorbij!! Geldhandel cn bankbedrijf zijn vrij. On zerzijds is niet het tegendeel beweerd. Het ging echter niet zoozeer om het verhande len van deze obligaties (loten). Het groote bezwaar was, dat agenten der arbeidsbe middeling, dus officieele personen, hun medewerking bij het zoeken van agenten ior die verkoop moeten verleenen. Het feit der „60 uitlotingen" en „hooge premies" aan deze „leeningen" verbonden, geeft o.i. meer dan voldoende aanleidinj. als loterij te beschouwen. De rijksdienst is in gebreke gebleven dit afdoende te weer leggen. Vereen, van Arbeidsbeurzen Jaarvergadering te Zwolle De jaarvergadering van de Ver. van No- derlandsche Arbeidsbeurzen zal worden ge houden te Zwolle op Dinsdag 25 Juni a.s des avonds en op Woensdag 26 Juni. Prae- adviezen zullen worden behandeld, ui (ge bracht over het onderwerp „De werkloos heid der hoofdarbeiders. Wat kan worden gedaan om haar omvang te beperken "en haar gevolgen te verzachten? Welke taak kunnen de arbeidsbeurzen vervullen?" Prae-adviezen zullen worden uitgebracht door de hoeren Dr Philip J. Idenburg te Wassenaar. Ir. R. A. Vcrwév te 's-Graven- liage en A. de Graafi te Rotterdam. Hoofdambtenaren bij het Marktwezen Het jaarlijksche Congres De vereeniging van Hoofdambtenaren bij het Marktwezen in Nederland heeft op 5 e 6 Juni te Amsterdam haar jaarlijks congn gehouden o. 1. v. den heer H. C. V ermaat. Het ledental is momenteel 35. In de loop van het jaar traden 3 nieuwe leden toe. Het bestuur bestaat uit de heeren H. C. Vermaat te s Gravenhage, voorzitter; L.- A. Mennes te Leiden, le secretaris; H. Wiersma te Leeu tvarden 2e secretaris; J. Sanders te Zwolle penningmeester en L. Florie te 's Hertogen bosch. Op voorstel van den heer N o 11 r o t te 's Gravenhage werd besloten in 1936 te Leeuwarden de Algemeene vergadering te houden. Door den heer Dr. A. v. d. Laan directeur van het Marktwezen te Amster dam werd een interessante inleiding gehou den over het onderwerp: „De inrichting en beteekenis van de Centrale Markt te Am sterdam". Bij de rondvraag kwamen nog verschillen de marktbelangen ter sprake, o.a. de nog steeds doorgaande vermeerdering van markt kooplieden en als gevolg daarvan noodzake lijke uitbreiding der marktterreinen. Donderdag 6 Juni werd onder de deskun dige leiding van Dr. A. v. d. Laan de Cen trale Markt in oogenschouw genomen, 's Morgens zes uur was men al op het appèl, Om acht uur lieten de heeren zich het door het gemeentebestuur van Amsterdam aan geboden ontbijt goed smaken. Daarna werd een boottocht gemaakt door de Amsterdam- sche haven. Een gemeenschappelijke lunch aangeboden door de Vereeniging besloot het uitnemend geslaagde congres. Idenburg als gouverneur van Suriname Een herdenkingsartikel De heer Idenburg, aldus de schrijver, kenmerkte zich door een hooge beschaving en door een fijne besnaring. Man van streng zedelijk karakter, wist hij spoedig na zijn ambtsaanvaarding de algemeene achting van de bevolking te ver werven. Men heeft zijn voorkomendheid ge waardeerd, men was overtuigd van zijn streven naar strikte rechtvaardigheid. In het kort gouverneur Idenburg was mind door geheel de bevolking. Was hij als mensch een voorbeeld, als bewindsman ontwikkelde hij een buitenge wone werkkracht, die niet naliet grooten loed uit te oefenen op zijn ambtenaren. Zijn financieel plan, bekend als „het plan- Idenburg", had de algemeene instemming, omdat het beoogde een geleidelijke finan cieele onafhankelijkheid van het moeder land. Het was een knap stuk werk, dat enkel door den ongunstigen toestand waar in Suriname verkeerde, cn helaas nu meer dan ooit nóg verkeert, niet tot uitvoering kon komen. Idenburg regeerde slechts drie jaren, maar zijn bestuur was een zegen voor Su riname, en zijn heengaan werd algemeen betreurd; dubbel betreurd, omdat niet al leen heenging een voortreffelijk gouver- tieur. maar. .ook., de familie Idenburg, die zich zoo bemind had weten te maken bij 'allen, verschillend van ras, godsdiénst of stand. Zelden is het afscheid van een gou verneur zoo hartelijk, zoo welgemeend, zoo diep geevoeld geweest als dat van dezen èn zijn familie. Dé herinnering aan gouverneur Idenburg is steeds een gezegende geweest bij Suri- j's gansche bevolking. Verdiende critiek De verkiezingsmethode der S.DA.P. De Voorzitter van de Vrijz.-dem. bond, Prof Mr. Kranenburg, heeft in „De Op bouw" een zeer verdienstelijk artikel ge- jwijd aan de wijze, waarop de democratische partijen haar taak hebben te vervullen, in dien zij, ter voorkoming van een bewind als het Italiaansche, het Russische, het Duitsche, zorg wenschen te dragen, dat het Ihuidig staatsbestel zoo goed mogelijk func- 'tionneert en beantwoordt aan de eischen, welke de exceptioneel moeilijke tijd eraan stelt. Met name geeselt de Leidsche hoog leeraar de methoden, die. ook weer geduren de de jongste verkiezingscampagne, de S.D. A.P. heeft toegepast. De matelooze kritiek, waaraan de S.D. A.P. zich tegenover de Regeering en de partenij, waarop deze steunt, is te bu' ten gegaan, is in de tegenwoordige oir standigheden wel bijzonder bedenkelijk. Men heeft aan die zijde volkomen over het hoofd gezien, dat de oorzaken van de crisis, verarming en werkloosheid geheel buiteD het toedoen van de Nederland se h e regeering liggen. Aan den oorlog en de rampzalige gevolgen daarvan, aan de voor het fijn bewerktuigde oeconomi- sche organisme van Nederland zoo fnui kende oeconomische politiek van de an dere .mogendheden staat de Nederland- sche regéering niét schuldig. En iets verder zegt de schrijver nog van !de beloften onzer sociaal-democraten: Wie met luider stemme uitroept: „men kan van den nood van de crisis verlost worden door de welvaartspolitiek der S.D A.P.", die draait zich zelf of de goege meente 'n rad voor de oogen en sohept de voorwaarden voor een wreede ontgoo cheling. Want ook een regeering van de S.D.A.P. zou de bronnen van onze wel vaart niet in haar macht en werkings sfeer kunnen brengen; dat is te eenen- male uitgesloten. Het is voor de democratie niet zonder gevaar dat deze matelooze kritiek eenig, zij het ook beperkt, resultaat heeft ge had. Het lid van dc Tweede Kamer de heer Weitkamp heeft aan den minister van buitenlandsche zaken de volgende vraag ge steld: Is de Minister bereid, om, aangezien het water der Ovcrijselsche Vecht op geregelde tijden, en ook thans, tengevolge van loozing an afvalwater uit een fabriek te Emlich- heim, Duitschland, Kreis Bentheim, buiten- ;ewoon vervuilt, tot groote schade voorden ischstand in bovenbedoele rivier, en van het drinkwater voor het langs haar oevers azende vee bij de Duitsche autoriteiten aan te dringen, dat bij de fabriek te Em- lichheim ten opzichte van de watervervui- dezelfde maatregelen worden getroffen. als door de fabrieken in de Krim en Coe- rórden in dc praktijk worden toegepast? KUNST EN LETTEREN JACQUES URLUSt Een zanger van buitengewone kwaliteiten Te Noordwijk, waar hij de laatste twee jaar woonde, is gistermiddag te kwart voor overleden, de bekende zanger Jacques Urlus. Als tweede van een negental kinderen werd Urlus op 9 Januari 1867 ':e Hergenrath bij Aken geboren uit eenvoudige Hollandsche ouders, die Nederlanders waren gebleven. Spoedig na Jacques" geboorte verhuisde het gezin naar Tilburg. Reeds op jeugdigen leeftijd openbaarde zich >y hem een groote liefde tot zingen. Als Urlus Jr op zijn broertjes en zusjes moest passen, klonk het lied reeds uit volle borst en ver- de veel. Zijn vader, bij wien hij in de ijzergieterij ging werken, was ook een groot liefhebber van zingen, zoodat hij te zamen met zijn vader ook veel zong. In de kerk be oefende hij als koorknaap de zangkunst. Een ver familielid braeft: hem de eerste muziek- kennis by. Urlus ging zich oefenen op een in strument, maar het zingen behield zijn groot ste liefde. Toen het gezin Urlus later naar Utrecht trok, bezocht de zestienjarige Urlus verschil lende zangverenigingen en weldra kwamen zijn bijzondere stem- en zangkwaliteiten naar voren. Het gebeurde dan ook vaak, dat hy na overdag in de fabriek gewerkte te heb ben, 's avonds als solist optrad. Richard Hol en van Riemsdijk werden door zijn stem getroffen en raadden hem aan der te gaan m de muziek, maar het duuyde nog wel eenigen tyd voor hij aan dien raad gevolg kon geve*- Urlus' ontwikkeling ging echter onweer staanbaar in de richting, die zijn buitengewont aanleg hem wees. Hij kwam met den opera directeur de Groot in aanraking en zoo kw Urlus als operazanger naar voren. Daar v het voor hem een snélle opgang. Hij zong a; vankelijk natuurlijk kleine rollen, maar toen hy, bij verhindering van den zanger Pauwels moe& invallen en binnen drie dagen de rol 'an „Tannhaüser" instudeerde en daarmee :uccesvol debuteerde in het Amsterdamsche 'aleis voor Volksvlijt, lag zijn carrière in be ginsel klaar. Weldra drong zyn faam door naar het buitenland. Hy kreeg royale enga gementen in Duitschland en Amerika, waar hij o.a. met den beroemden Caruso samen werkte. In 1917, toen Amerika Duitschland den oor log verklaarde, is Urlus in Nederland terug gekomen en daar. is hij zeer vele malen als medewerker opgetreden, zoowel ii opera als in de concertzaal. Mahlers'- „Lied vou der Erde" heef): hij on- itelbare malen in het oonerrtgebouw vertolkt ook met Mahlers' achtste symphonie, de ,Lieder eines fahrenden Geselies" enz., behaal de hij groote successen. In 1923 ging hij nog eens met een Duitsch 0jzebseïtap naar Amerika en vierde daar Inieuwe opera-triomfen, Urlus zong vele jaren fvoor de gramofoon en werd in Maart 1926 naar Berlijn genoodigd om. voor de microfoon ie zinaen toen een nieuwe studio van de Rundfunk werd geopend. Ook daarmee behaal de hij groot succes. Na den winter 1926/27, toen hy in Berlijn dertig gastvoorstellingen verzorgde, heeft Urlus geen opera-engagementen meer aan vaard. Maar heel dikwyls werd hij nog uit zyn rustige buitenhuis te Hilversum geroepen om in binnen- en buitenland te concerteeren i opera te zingen. Zoolang zyn gezondheidstoestand het toe- lié:, heeft hij gezongen, de "man, die van fa brieksarbeider, wereldberoemd zanger werd, én talloos velen de hoogste kunst heeft doen genieten. In 1929 verscheen zijn boek „Mijn loop baan". Uit dit boek komt de zelfstandige per soonlijkheid van den thans overleden kunste naar sterk op den voorgrond. Anderhalf jaar lang is Urlus lyden.fe ge veest. Twee jaar geleden heeft hy zyn groote Villa „Careol" te Hilversum verlaten en werd Noordwijk zijn woonplaats. Enkele malen moest hy worden geopereerd. Nimmer is hy geheel ner^;ekl. Den laat sten t^a had nen hoop, dat "net wat beter niet hem zou vorden, doch gistemamiddag is Jacques Urlus plotseling op 68-jarigen leeftyd heengegaan. Vóór de uitvoering van de negende sym phonie van Beethoven, in het concertgebouw te Amsterdam, heeft Dr. Mengelberg gister- ROFFELRIJMEN WIJ EN DE WERELD De Willemstadsche paardenmarkt En haar gezelligheden, Gefokt door 't Jaarmarkt-Comité, Naakt weer met rasse schreden. Het wordt een volksfeest eerste klas Zooals wij dat wel kennen: Met wedstrijden per step en fiets, Met kinderwagenrennen, Met een ballongevecht te paard, En met verkleede dwazen Met bioscoop in d' open lucht En massa's leege glazen. Maar 't glanspunt lijkt me nummer 2 Der avondlijke feesten (Waarschijnlijk tot veredeling Der Willemstadsche geesten): Een wedstrijd in het hardloopen Voor „dames"-seniores Van zeventig tot tachtig jaar... O tempora, o mores! Men ergert zich in Willemstad, Misschien ook ver daarbuiten. Men meent dat onze tijd van nood Zoo'n dwaasheid uit moest sluiten. Ach, laat de wereld vrijelijk Haar „leven" demonstreer en! Aan ons de plicht ons tegen 't kwaad In onze kring te keeren. De wereld is krankzinnig, maar Ze zal ook niet genezen Als wij geen sprekend voorbeeld voor De wereld durven wezen. LEO LENS (Nadruk verboden.) 'ond met enkele woorden den grooten zanger herdach1:, wiens heerlijke stem zoo vaak door de negende symphonie tot one is gekomen. De teraardebestelling zal Dinsdag a.s. te Noordwyk plaats hebben. Uit Oost-lndie MEDAN, 6 Juni (Aneta). De „Maraboe", bestuurd door Smirnoff, landde lieden om 12 uur op het vliegveld, waar velen ter be groeting aanwezig waren. Met liet vliegtuig kwam aan Dr. Stoll, die wegens familie* omstandigheden naar Holland was gegaan en de reis heen en terug in vier weken had gemaakt. De bemanning van de „Maraboe" bracht' het volgende nieuws omtrent de vreeselijke aardbeving te Quetta. In Bagdad hoorde men reeds van een ont zettende aardbeving welke in Baloetsjistan had plaats gehad; men merkte zelf echter niets van de ramp, daar het gebied der aardbeving \eel Noordelijker ligt. Te Calcutta was men vol over het ver schrikkelijk gebeuren; op 3 Juni was het aantal dooden te Calcutta reeds 26.000 uit een bevolking van 40.000. Men schatte dat nog 20.000 lijken onder de puinhoopen \\\v ren verborgen, nadat reeds 5000 waren ge* vonden en begraven of verbrand. Men be vestigde het bericht dat de kazernes van de Royal Air Force en ongeveer een vierds gedeelte van het militaire kampement ge heel vernield was Ongeveer 70 procent van de bevolking der omliggende dorpen is dood of gewond. Ook op 2 Juni voelde men nog aardschokken.,' De organisatie voor voedsel-voorziening ver zorgt 6000 Britten en 30.000 Indiërs, terwijl melk voor kinderen wordt verstrekt; 40Ó0 gewonden worden behandeld, terwijl 10.000 opgenomen zijn in de kampen op de race baan opgeslagen. Ongeveer 11.000 tetanus- inject ies zijn verzonden; van alle kanten' stroomt het Roode Kruispersoueel naar Quetta toe. Gemengd Nieuws ONGELUK MET ENGELSCH JACHT Twee mannen gewond Bij Krimpen a. d. IJssel voer het Engel- sche motorjacht „Sonia", dat op weg was van Londen naar Loosdreclit, in verband met daar te houden zeilwedstrijden. Aan boord bevonden zich vier jeugdige Engel- schen. Bij Krimpen naderden twee binnen vaartschepen. De Engelschen wilden tus schen deze twee schepen door laveérea, maar zagen niet, dat het eerste, het an dere schip sleepte, zoodat de „Sonia"' tegen de tros liep. De botsing Jiad tot gevolg, dat de mast van de „Sonia" afknapte, waar door de 25-jarige Grolgono en de student Welply haar op het hoofd kreecn. Eerst genoemde liep een groote hoofdwonde op, terwijl de andere een verwonding aan het rechterbeen bekwam. De „Breda 6" van de firma Van der Schuyt heeft daarna de „Sonia" op sleep touw genomen en naar Rotterdam gebracht. Na in het ziekenhuis te zijn verbonden, zijn beide Engelschen weer naar boord terug gekeerd. De „Sonia" is daarna op haar mo^ tor naar Amsterdam vertrokken^ waar de mast zal worden gerepareerd. Ons vliegend Kabinet even vóór 'f vertrek van Waalhaven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5