Onze zuivelindustrie VRIJDAG 7 JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 COLIJN, DE VERBINDING TUS- SCHENTHORBECKE EN GROEN Thorbecke en Groen Een nieuwe studie van Prof. Mr. J. A. Eigeman De suggestieve titel van dit nieuwe werk van Prof. Eigeman, dat zoo pas bij Nijgh en Van Ditmar N.V. te Rotterdam verscheen, dringt tot lezing en dwingt tot haastige bespreking. Deze recensie zal echter men verstaat het weinig meer zijn dan aankondiging. Een boek van 170 bid. en van deze strek king „beoordeelt" men niet na vluchtige kennismaking. Zien wij het wel, dan is deze gedegen studie een uitbreiding, fundeering en prak tische toepassing van het andere boek van den schrijver: „Nederlanders van links en j-echts vereenigt U." En vergissen we ons andermaal niet, dan lijdt ze aan dezelfde kwaal: een hoogst ern stige en sympathieke, doch niet geslaagde poging om een synthese te leggen tusschen een gezuiverd liberalisme en een Christen dom zonder „hinderlijke" dogma's Dit laatste echter weer niet te venvarren ïnet een Christendom boven geloofsver deeldheid"; welke negatieve afwijzing even .vel niet nader omschreven wordt, zoodat onzeker blijft, wat de schrijver positief /an het Christendom verwacht. Dat het niet hetzelfde Cristendom is als door Groen beleden werd, erkent Prof. Eigeman zélf door zijn verklaring, dat hij „niet het geloof van Groen deelt." Maar, hoe eervol dan ook de titel van het boek voor Dr.) Colijn is, of deze bereid is een verbindingsschakel tusschen Thor becke en Groen te vormen, blijft voorshands twijfelachtig. Kortweg gezegd aldus de schrijver, wij bedoelen hier te vereenigen de leidende beginselen beide van Thor becke en Groen van Prinsterer. De door voering van deze nationale gedachte zien wij opgedragen aan Colijn, die doende is zich te ontworstelen aan de eenzijdige politiek der rechtsche par tijen en die zich tevens schrap zet tegen de staat der liberalen, waar hij de „liberale" staat, als verwerkelijking van het christelijke .vrijheidsbeginsel, in het oog heeft. Of Dr. Colijn werkelijk overtuigd is Van de eenzij di,ge politiek der rechtsche partijen, wagen wij vooralsnog te betwijfe len; vooral wanneer Prof. Eigeman zich niet ontworstelen kan aan de liberale ter minologie; welke we terugvinden in dit citaat; Wij pleiten dus Volstrekt niet voor een vereeniging van politiek en gods-, dienst, opgevat als een kerkelijke ge- gezindheid of een bepaalde godgeleerd heid. Wij stellen eenvoudig het weten schappelijk beginsel der empirie, der ervaring op de voorgrond, dat onze maatschappij niet boeddhistisch, niet mohammedaansch, niet israelietisch, maar christelijk is; en wij passen dit beginsel toe op onze staatkunde. „Thorbecke en Groen Van Prinsterer hebben in beginsel hetzelfde doel voor oogen gehad. In de practijk van het staatkundig leven zijn zij, onder invloed van historische tekortkomingen, yan elkaar .vervreemd"; maar wij betwijfelen of aan Groen recht wordt gedaan, wanneer de schrijver op merkt; „Thorbecke zoowel als Groen zijn heide nationale persoonlijkheden. Nie mand liever dan ik, hoewel ik niet van zijn geloof ben. geef ook aan Groen die eer. Maar als'staatsman was geen van heiden: representant der natie." Ook de tegenstelling tusschen Colijn en Kuyper kunnen we niet aanvaarden. Met instemming haalt Prof. Eigeman dit woord yan Dr. Colyn aan: „De anti-revolutionaire partij. Van politiek standpunt uit oordeelend, wijst de inmenging der overheid in Godsdien stige zaken af' aldus Colijn. En nog meer algemeen: „Waar het voor ons als partij op aan komt, is, dat wij allen volkomen eens gezind zijn in de overtuiging, dat de overheid zjch heeft te onthouden van elke bemoeiing met de religieuze over tuiging des volks, dat zij geen enkele kerk als de heerschende erkenne, en dat zij nimmer aan een bepaalde kerk. met uitsluiting van de andere, haar steun verleene"; „Hoezeer ook met voorliefde voor het Evangelie bezield, mag de landsoverheid zich toch nimmer door die sympathie laten verleiden, om predikers, die het Evangelie bestrijden willen, te bannen of te binden." „Ja, al wilde zich een kerk van Atheïsten vestigen, men zou ze moeten laten begaan. Geen protectie maar ook geen preventie of repressie." „Ge moet de vrijheid voor den ongeloo- vige zoowel als voor den geloovige aan durven, of de kracht, waarop ge leunen wilt, blijkt nog een andere te zijn dan die van het geloof"; en het is ons niet mogelijk daartusschen verschil te ontdekken. Prof. Eigeman schrijft en onzerzijds be hoeft men daartegen geen bezwaar te tnaken: Inderdaad is in Colijn's staatkunde de Thorbeckiaansche constitutioneele, dat is de „liberale" monarchie met Volksvertegenwoordiging tot uitdruk king gebracht, terwijl onze eerste mi nister tevens, als volgeling van Groen en Kuyper, de historische gedachte eerbiedigt. Colijn's politiek is de voort zetting van een geschiedkundig gebeu ren onder sterk gewijzigde omstandig heden. Het monarchisch constitutio neele bewind vloeit uit onze geschie denis voort: deze typisch nationale, deze „liberale" gedachte voelt onze premier zuiver aan. Wat de N.S.B. hier tegenover heeft aan te bieden, is niqt* dan een vergrijp aan 's lands Wij vreezen echter, dat de schrijver niet met ons accoord zal gaan, wanneer wij dit citaat aldus parafraseeren: Het anti-revolutionaire beginsel door Groen geleerd en door Kuyper gepropa- gandeerd, wordt door Dr. Colijn naar eisch van deze tijd, doch prin cipieel volkomen gaaf en ongewijzigd toegepast. Want daarmee is niet in overeenstemming, wat Prof. Eigeman schrijft: „Onze minister-president ls bezig den sluitsteen te leggen van een ontwikke lingsperiode die, constitutioneel inge zet in 1848, aanvankelijk de vrijheids- gedachte, daarna de historische ge dachte eenzijdig, d.w.z. te veel vanuit een bepaalden gezichthoek bezien, naar voren bracht." Do schrijver meent, dat Dr. Colijn zich als ideaal gevormd heeft, „de verwerkelij king van den eisch des tijds, nl. de synthese van Thorbecke's en Groen's gedachten als de moderne staatkundige practijk van de historisch-nationale gedachte, de gedachte van Oranje"; en het is gelukkig, dat wij in Nederland elkander zoo dicht kunnen na deren. Maar ook van deze studie is onze indruk, dat Prof. Eigeman nog tevergeefs worstelt om de formule te vinden, welke de nationaalchristelijke gedachte, waardoor hij zich in de Staatkunde wil laten leiden, in woorden kan vertolken. En wij vreezen, dat hij daarin nimmer zal slagen, zoolang hij de belijdenis van Groen, Kuyper en Co lijn afwijst. (Dit stuk bleef door omstandigheden eenige dagen overstaan.) LAND- EN TUINBOUW Op margarine werd sinds 1931 ruim xoo millioen gulden netto verdiend Bevredigende oplossing van het vetvraagstuk is eisch Jaarvergadering van den Alg. Ned. Zulvelbond (F.N.Z.) In café Boschlust te 's-Gravenhage heeft gister de algemeene vergadering plaats ge had van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) De voorzitter, de heer L. F. B r i t z e 1, opende de bijeenkomst en heette o.m. wel kom Ir. Leigncs Backhoven, inspecteur van de veeteelt en het zuivehvezen. De secretaris, de heer Geluk, gaf ver volgens een uitvoerige uiteenzetting van den toestand op zuivelgebied, o.m. ten aan zien van den afzet der producten, de Duit- sche betalingsmoeilijkheden, de bezwaren der con tingen teering, de verdeeling uit de exportfondsen, de crisismaatregelen en het overleg met de centrale iandbouworganisa- Naar aanleiding van een ln de vergade ring gestelde vraag, zeide de Voorzitter dat het te betreuren is, dat de melksteun- bepalingen nog niet in een zoodanig sta dium zijn, dat ieder weet, waaraan hij toe is. De F.N.Z. doet hier echter wat zij kan om duidelijkheid te verschaffen. Uit de vergadering werd de nood zakelijkheid bepleit, de margarine- productie meer te beperken. Is er geen reden de medewerking aan de regeering inzake de uitvoe ring van crisismaatregelen op te zeg gen omdat zij weigert tot deze beper king over te gaan? De Voorzitter antwoordde hierop dat het bestuur der F.N.Z. over deze aangele genheid spoedig een beslissing zou nemen. Voorts werd in de vergadering nog opgemerkt, dat óf de boeren naar den afgrond gaan, óf de margarine-indus trie beperkt moet worden. Men zal dus moeten kiezen tusschen de boe ren cn de kapitalistische magarine- lndustrie. Sinds 1931 heeft de marga rine-industrie meer dan 100 millioen netto winst gemaakt, zoodat de direc tie meer dan een millioen aan tan tièmes heeft geïncasseerd. De Voorzitter herhaalde, dat het be stuur deze aangelegenheid in bespreking heeft. Het jaarverslag werd goedgekeurd, even als de rekening en verantwoording. Aan het verslag ontleenen wij het volgende: Het totaal aantal aangesloten zuivelfa brieken verminderde met één, hetgeen ech ter geen inkrimping van het werkgebied beteekent. In verschillende bonden zijn nog we leden toegetreden, doch tevens vond hier en daar combinatie van zuivelfabrieken plaats, waardoor het ledental dus in dalen de richting werd beïnvloed. De totale hoe- eelheid verwerkte melk steeg met 18 mil lioen kg. De gemiddelde hoeveelheid ver werkte melk per fabriek bleef in drie bon den gelijk aan die in 1933, in één bond was een lichte daling, in de andere is ze iets gestegen. De omzet der afd. Centrale aankoop steeg in rond 1.140.000 in 1933 tot 1.240.000 in 1934, dus met ƒ100.000. Het bedrag, waar voor het Technisch Bureau opdrachten ont ving, liep terug van ƒ571.000 in 1933 tot ƒ307.500 in 1934. Het aantal aanmeldingen voor de in 1934 gehouden examens is na de daling van het vorige jaar weer iets toege- sn. Het bedroeg in totaal 315 candi- De belemmeringen, die den export aller- wege in den weg werden gelegd, en die nog steeds toenemende waren, maakten het oortdurend moeilijker, in het binnenland zoodanige maatregelen te treffen, dat het veehoudersbedrijf loonend bedreven kon worden. De gemiddelde melkprijs, die het orige jaar nog op ruim 4 cent per kg. be cijferd kon worden, is hieraan in 1934 nau welijks toegekomen en dan nog dank zij de hoogcre toeslag der Crisis-Zuivel-Cen- trale. De grondprijs der melk ging nog steeds in dalende richting en valt uit de noteeringen van boter en kaas gemiddeld op 1.3 cent per Kg. te becijferen, terwijl deze het vorige jaar nog op rond 2 cent per Kg. melk van 3.2% vet kon worden gesteld. Hierbij moet dan nog in aanmerking worden genomen, dat de boterprijs ge durende den geheelen zomer gemid deld 6 a 7 cent per kg. boven de we reldmarktprijs gehouden werd, zoo dat het beeld in werkelijkheid nog somberder is dan uit de cijfers blijkt. Door het treffen van maatregelen ten bate van het akkerbouwbedrijf (heffing op granen en veekoeken) zijn de productie kosten der melk eer gestegen dan gedaald. Bij een berekening, ingesteld door onze aan gesloten bonden in het voorjaar van 1934, is komen vast te staan, dat deze verhoo ging bij de toen geldende prijsverhoudin gen op gemiddeld 0.3 cent per liter melk moec worden gesteld. Op een dienaangaan de toi de regeering gericht verzoek om deze kostenverhooging in een extra bijdrage uit het Landbouwcrisisfonds vergoed te krijgen, is afwijzend beschikt. Wij achten dit on billijk, vooral tegenover de uitsluitend vee- houdersbedrijvcn, die op deze wijze lasten te dragen krijgen van maatregelen, die ten bate van andere boeren genomen worden. Bovendien laten de uitkomsten van het veehoudersbedrijf een verzwaring der las ten niet toe. De steeds grooter wordende moeilijkheden in het veehoudersbedrijf, de nog stijgende productie, mede tengevolge van de regee- ringsmaatregelen, heeft de regeering doen besluiten aan een tweede afslachting van den veestapel den maatregel te verbinden, dat in het komende jaar slechts over een gedeelte der melkproductie toeslag zal mo gen worden uitgekeerd. Theoretisch is dit besluit te begrijpen. Gezien de moeilijkheden om tot een loo- nende productie te komen, ligt het voor de hand, dat men productiebeperking als het middel beschouwt om tot gezonder verhou dingen te komen. Toch had men hieraan voorafgaand of minstens daarmede samen gaand maatregelen dienen te nemen om den afzet te vergrooten. Verschillende mo gelijkheden hiertoe heeft men tot nog toe ongebruikt gelaten. Wij noemen slechts als* zoodanig beperking van den margarine verkoop in het binnenland, een verbod van het bakken van waterbrood, een zoodanige regeling van den export naar Duitschland dat de contingenten ten volle kunnen wor den benut en propaganda voor het gebruik van melk- en zuivelproducten. Deze laat ste is thans aan den gang, doch men had daarmede reeds twee jaar eerder moeten aanvangen. Vooral het vetvraagstuk, waaronder verstaan wordt de voorziening van ons volk van eetbare vetten, waar onder de margarine de eerste plaats inneemt, houdt de veehouders steeds meer bezig, daar men zich niet be grijpen kan, waarom dit surrogaat, dat uit ingevoerde vetten en oliën bereid wordt, zoo'n belangrijke plaats in onze volksvoeding blijft in nemen, terwijl wij onze ovorschot- böle'r legen een prijs die ver beneden de piodüctiekosten ligt en niet hoo- ger dan de berekende netto-prijs der margarine is, aan het buitenland moeten verkoopen. Zoolang de regee ring dit vraagstuk niet op bevredi gende wijze heeft opgelost, zal de veehouder eiken maatregel ter be perking van zijn bedrijf als een on billijkheid blijven gevoelea Vlassteun Premie voor teelt en voor tewerking .tregelen, welke ten behoeve ■an de vlasteelt en vlasbewerking zullen wor- len getroffen, zullen bestaan uit verleening an een tecltpremle voor het vlas dat bin iet kader der steunregeling werd geteeld, an een bewerkingspremle voor de verv king van dit vlas tot vlaslint door bü d» derlandsche Akkti bouwcenti ale geoi; vlas De fiio zal afhankelijk worden gesteld van de gemid delde waarde van het stroovlas, welke op haar beurt zal worden bepaald aan de hand van de Bü premin Dearager wijl bü een vastgesteld» hooger. de teelt premie zal vervallen. Voor liisschcnliggende waarden van gerepeld vlas. zal de teeltpremie naar evenredigheid worden berekend. De grootte van de teeltpremie zal worden gewijzigd telkens wanneer de marktsituatie dit noodig maakt. Bü oploopende prUzen zal de steun dus ïager worden en omgekeerd zal bü dalende prüzen de steun vermeerderen. met Inachtneming van bovengenoemde grenzen. Als richtlijn kan dienen dat bü oen noteo- riug van ongeveer 46 cent per K.G. voor Hol land scli geel waterroot vlaslint. de steun ge middeld ongeveer f 150 per H.A. zal zijn. ter wijl bü een prijs van ongeveer 70 cent per K.g. van genoemd vlaslint, de teeltpremie zal Er wordt op gewezen, dat de marktnoteering >n niet de prüs. die de lndivldueele teler voor :ün vlas maakt, de grootte van den steun /oor lederen teler bepaalt. bewerkingspremie zal worden verleend een bedrag van gemiddeld f 75 por H.A. voor het vlas, dat wordt bewerkt volgens do waterrootmothode, terwül bii passing der dauwrootmet' - steunbedrag zal zjin f62. ander mot Inachtneming welke voor bewerking ln lagere klassen 1 nregeling 1934 zijn vastgelegd. ie teltpremle, geld< elheid gerepeld vlas. Voorts zü er op gewezen, dat zü. die vlas zullen bewerken tot vlaslint, erkenning als vlassers moeten aanvragen, althana voorzoo- ver zij nog niet door de Nederlandsche Akker- bouwcentrale als vlasser erkend zijn, terwijl zü. die vlas van telera wenschen te koopon, met t" bedoeling dit weer aan erkende vlassers te ve: koopon, eveneens erkenning dienen aan te vri gen b(i de Nederlundsche Akkerbouwceutral Bezuidenhout 15. 's-Gravenhage. Voor het verleonen van bemiddeling bü h> Mutaties bij de Zuivelcentrale Tn aansluiting op ons vorig borlcht dienaan gaande, overgenomen uit het „Handelsblad" bericht men ons nader, dat in do leiding van d» Nederlandsche Zulvel-Centralc te 's-Gravenhagi dezer dagen reeds mutaties plaats gehad heb Th. C. Geudeker. was dcsttlds door hét Depar tement van Sociale Zaken ter beschikking ge stcld van de Zuivel-Centralc om de hiervoren 1. Op verzoek en moet deze detacheering thans worden beëindigd en moet de hoor Geudeker zün vroegere functie bü de arbeidsinspectie weer op zich nemen. De Minister van Economische Zaken heeft ge- eend thans over te moeten gaan tot de be- jeming van een directeur van de Nedcrland- :he Zul vel-Centrale en heeft als zoodanig be- jemd Mr. J. L. tan Eek. vroeger directeur van ;n Burgerlijken Veterlnalren Dienst in Ncder- landsch Oost-Indie. is is door den Minister benoemd tot Sec van de Nederlandsche Zul vel-Centrale P. C Minderhoud te '«-Gravenhage, .djunct-secretaris van de Centrale. Monopolie griendproducten vèg"*15. (telefoon 720091)). mankt bekend, dat net ingang van 7 Juni 1935 is Ingesteld een nonopolle van den Invoer In en den uitvoer lit Nederland van alle griendproducten en iet. alsmede van daarop geltJkende producten ooals rotan of rotting pltrlet. bamboe en Ihasnoer. De werking van dit monopolie zal ich ook ultstrokken over alle teen- en man- lenwerk en alle meubelen, bü de vervaardl- ring waarvan de hiervorenbcdoelde producten :Ün gebruikt. Als monopoliehoudstor in den zin van hel Crlsis-Monopollebesluit 1933 Is aangewezen dc Nederlandsche Akkerbouw-Centrale. zoowe ten aanzien van den invoer alB ten nanzler van den uitvoer van deze producten. Het ge volg daarvan is. dat ieder, die bovenbedoelde producten wenscht In- of utt te voeren, ziel daartoe tot deze Centrale (Afd. Buitenland griend en riet) zal hebben te wenden met hei verozek om een monopolie-overeenkomst t( sluiten. Dergelüke overeenkomsten zullen al leen worden aangegaan met gcorganiseerden dezer Centrale, die ingedeeld zün ln do groep van Importeurs, dan wel In de groep porteurs van griendproducten en riet geen vertraging zal ontstan bü het nvoer-monopolle- overecnKomsten zaï aan do Centrale het daar voor vastgestelde prüsverschii moeten worden betaald. Na het afsluiten van ultvoer-monopolle-c eenkomsten zal, wanneer de uitvoer h plaats gehad en de gestelde voorwaarden ztln vervuld, het daarvoor vastgestelde prjjsver- schll door de Centrale worden uitbetaald. Alle producten, welke na 6 Juni 1935 den ingevoerd, ongeacht of deze reeds een vroegeren datum werden gekocht, z san het bü Invoer verschuldigde prijsverschil onderworpen zijn. Afname en verwerking fabrieks aardappelen Regeling oogst 1935 De Nederlandsche Aardappelmeelcentrale te Veendam heeft een besluit genomen, botref- I. den eisch waaraan aardappelen moeten voldoen om door de gcorganiseerden maling te mogen worden aangenomei II. de regeling van de afname van aardappelen door de aardappelmeelfabrieken: III. de volgorde waarin de op verschlllendo tüden en wüze^ verkregen aardappeli deelhoudc: ■peratleve fabrieken, die zelf geen aai appelen verbouwen aan do leverlngsplicl moet worden voldaan. I. Ingevolge de eisch, onder I bedoeld, ma. een aardappelmeelfabriek slechts die aardap pelen ter vermaling aannemen, welke geteeld zün ingevolge een uttpootvergunnlng brieksaaidappelen, oogst 1935. II. De regeling, bedoeld onder II, laat bui ten beschouwing de aardappelen, welke door aandeelhouders worden geteeld boven hun sta tutaire leveringsplicht en die welke zün ge teeld door verbouwers, welke niet behoorr- tot de aandeelhouders van coöperatieve aar appelmeelfabrieken. De aankoop van deze aa appelen, verder te noemen „vrlie" aardappelen is dus geheel vrü on kan te allen 'tüde door wie dan ook plaats vinden. De aandeelhouder, die zelf aardappelen bouwt, moet van zün „niet vrije" aordap geval voor zoover hü daartc ZENDING EN PHILANTHROPE De arbeid van Johannes de Heer Zijn reis door Midden- en Oost-Europa Aan een onderhoud met den bekenden Zoeklicht-redacteur en leider der Maranatha- beweging Johannes de Heer, die zoojuist van een vijfweeksche tournée door de Midden- en Oost-Europeesche landen in het vader land terugkeerde, ontleenen we het vol- ïnde: De reis, aldus Johannes de Heer, was een Inspectietocht, tesamen met den Warschauer zendingsdirecteur ds. B. G t z e, om een overzicht van den arbeid, die uit Nederland wordt ondersteund te verkrijgen en te zien, welke uitbreiding van dezen arbeid noodig mocht zijn. We hadden samenkomsten en besprekin gen met Duitschers, Tsjechen, Hongaren, Joden, Russen, Oekrainers en Polen, bezoch ten de eenige Protestantsche Zigeunerge meente in Europa in Bulgarije, confereerden met den Weenschen opperrabbijn, een Grieksch-orthodoxen bisschop, verkeerden met kinderen Gods uit allerlei kerken en kringen en bevonden, dat alom de deuren voor het Evangelie in het algemeen en voor de Maranatha-boodschap in het bijzonder als de spijze voor dezen tijd wijd open staan. Wij hebben ook ervaren, dat in al de aange duide landen de Roomsch-Katholicke en de Grieksch-Orthodoxe kerken steeds scherper maatregelen nemen om het Protestantisme terug te dringen en dat daaruit in al deze landen een groote honger naar den levenden Christus geboren wordt, alsmede een roepen naar de sterkere Protestantsche landen; Kom er en help ons. Op onze reis van 9000 K.M. spoorlengte werden 36 Maranatha-sai komsten gehouden en de aandrang tot meer was zoo groot, dat de hand tot den arbeid gesterkt werd. In en om Polen De stand van den arbeid Is thans zoo, dat ds. Göt-ze te Warschau 60 zendingsarbeiders onder zijn leiding heeft, die in Polen en aan grenzende landen werken, dat Zoeklicht- vrienden en andere belangstellenden eenige Evangelisten cn colporteurs in de genoemde landen bezoldigen, voor het verspreiden van bijbels en evangeliën zorgen en maandbla den in welke artikelen uit het Zoeklicht ertaald worden overgenomen in het Duitsch Poolsch en Russisch tot een gezamenlijke oplage van 35.000 exemplaren worden breid. Daarbij wordt ook nog gezorgd voor stoffelijke hulp aan vervolgden in Rusland en de grenslanden, voor welk doel verleden jaar circa 18.000 gulden verzonden werd. Uit Rusland komen brieven van dank en waar deering; in de dossiers vond men niet min der dan 3500 directe brieven uit Rusland, die hiervoor danken. Het plan is om het aantal arbeiders voor Hollandsche rekening uit te breiden en voor nieuwe geestelijke litteratuur in de Oekraïne "i de Slavische talen te zorgen. Mede staat een nieuwe reis in de tweede helft van September a.s. naar Estland, Letland en Litauen op het program. 1935 op A. Hü kan ze op contract verkoopen aan een of meer der aardappelmeelfabrieken „De Baanbreker". Dulntjer, Wllkens, Melihwlasen Go. N.V. de Nationale Zetmecllndustrie N.V. i Veendam. _W. A. Scholten's Aardappelmeel- nlet B. Hü ka jeren of verkoopen imptie- of poot-doeleinden. O. Tenslotte kan hfl ze leveren aan een of meer coöperatieve aardappelmeelfabrieken, waarbij hü als lid is aangesloten, met dien verstande, dat. indien hü bü meerdere coöpe ratieve fabrieken is aangesloten, de aan die fabrieken in totaal te leveren hoeveelheid moet worden verdeeld naar evenredigheid van de statutaiic leveringsplicht ten opzichte van die fabrieken Hierbü zullen 10 pet. van die hoeve Verder mogen de georganiseerden de na 15 malen, alvorens do door hen vóór 15 Augus tus verkregen voorraad tot aardappelmeel is verwerkt. Hierbü is een afwijking toegestaan van niet meer dan 6100 Kg. per leverancier. Ook is het aan de fabrieken niet toegestaan aardappelen te vermalen welke door aandeel houders niet-verbouwers zelf zün aangekocht. De aankoop daarvan behoort door de betreffende aardappelmeelfabrieken te geschieden. Tenslottemoeten uiterlijk 20 Augustus 1935 bü den Regeei ingscommlssaris zün binnenge komen gewaarmerkte iü-"ten vermeldende de namen en de woonplaatsen van de leveran ciers de hoeveelheden aardappelen, of de op pervlakten. waarop aardappelen ziin verbouwd voorzoover het betreft de aardappelen, waar op zij vóór of op 15 Augustus 1935 rechten kunnen doen gelden. Ingezonden Stukken. (Bulten verantwoordelijkheid Men stuit nog steeds op een groote groep kinderen. dHe in de vacantie niet uitgaan. Op ze jongens cn meisjes wilde ik gaarne uw indacht vestigen. Is er voor hen niets te doen, dat ook zij onder leldilmg naar bulten kunnen trekken? Met andere woorden: Is het mogelijk, dat zü om-dor Jding dagelijks wandelingen kunnen maken? Ik geloof van wel! Ik heb het oog op: Ned. Chr. Stud. Vereeni ging; de Geref. Stud. Vereeniging; Chr. Onderw. en Onderw.essen Vereeniging; de Chr. Padvin ders vereend ging: do leden van Ar ja; de Jonge- llngsvereemigilng op G.G.de leden van het Ned. Jongelingsverbond; de velschillende Chr. Melsjesvereenlglngvn; kortom alle Chr. vereeni gingen, die lust gevoelen mét onze Christelüke jongens en meisjes ln de vacantiedagen wan delingen te maken. Nu zal men direct met de vraag aankomen: Hoe krijgt men voor dlie tochten het benoodig- ;eld? Men begint de medewerking i hoofden die verkregen dan a de Chr. schol« ■u men elke school zooveel •ekken als er klassen zijn. Do leerlingen kunnen dsn om beurten collec- hun wandelingen bij vrienden en meegenomei geven De void rooverje spelen, touwtrekken, verstop pen blinde koe, rakloopen enz. geven de grootste blijdschap uan de Jeugd Daarbü kunnen de leiders door schoone ver halen een blijvende Indruk op de kinderen uit oefenen. Wij mogen onze kinderen ook ln de >g verliezen of door TRACTAATJES „FILIPPUS" De firma J. B. v. d. Brink en Co. te Zut- phen zendt ons een aantal tractaatjes, in oude uitvoering de nrs. 1036106S, en in nieuwe uitvoering (grooter formaat, beter papier en flinker letter) diverse nummers. De indruk bij 't lezen is daaraan evenre dig: de inhoud der nieuwe serie is meer in stijl, wat natuurlijk niet beteekent, dat de oude minder degelijk zijn. Beide heb- Jben hun kans en voor alle Evangelisatie- Lommissies, van welke kerk ook, is dan het wachtwoord: Grijpt de kansen! Als hors d'oeuvre is er een aardig trac- te.at.je van 4 bladz. met gekleurd papier: „ivVelkom" (in de nieuwe woning) een heel geschikt middel bij verhuizingen. DE ROOMSCH-KATHOLIEKE MISSIE De omvang van de Roomsch-Katholieke wereldmissie is thans, dat er te zamen in de vijf werelddeelen 36.000 Roomsch-Katho- lieuo missionarissen werkzaam zijn, die door 160.000 inheemsche helpers ter zijde worden gestaan. De jaarlijksche winst on de missie velden bedraagt gemiddeld 400.000 zielen. Vergelijkt men deze winst met de gemiddelde jaarlijksche toename van dezs kerk door geboorten (3.5 millioen per jaar gemiddeld) dan blijkt, dat de missie 10 pet van do toename aan de kerk toebrengt. Het hoogste aantal bekeerlingen werd in Oegan da aöwonnen (in 1933 26.000)). De landen waai de zending geen toegang heeft, zijn: Afghanistan, Tibet, Arabië, Buthan, Nepal, deelcp van de Malayen-taten, Oost-Mongolic en St-vjet-Rusland. Het Europeesche land, dat de meeste missionarissen levert is Frankrijk, nl. thans ruim 9000 3373) pries ters, 4370 zusters en 205? broeders). Op de tweede plaats komt Duitschland met 5136 missionarissen, terwijl Italië met 4013 mis sionarissen eerst op de derde plaats komt. Opmerkelijk is ook, dat Nederland met een 3 millioen Roomsch-Katbolieken 3211 mis sionarissen geeft, terwijl het groote Spanje er slechts 1626 uitzendt. „CARICATUREN VAN OPVOEDING" Dus: hoe het niet moet. Dat vertelt de bekende onderwijsman S. Stemerding in een vlugschrift, deel uitmakend van de Bibl. voor Bijbelsche opvoedkunde, uitgegeven door de Stichting Hoenderloo Onderhoudend, maar op den man (èn dc vrouw) af beziet de schrijver de niet weini ge gevallen van opvoeding, waarvan het kind de dupe dreigt te worden. Inzonder heid richt hij zich tegen „belachelijke over drijving in 't Godsdienstige" en wijst daar bij op de zéér zwakke plek van de door kinderen zoo spoedig ontdekte afstand tusschen leer en leven. Een leerzame, zij het ook een gezegende, uitgave. DE BIJBEL OP DE OPENB. SCHOOL Een en andermaal hebben wij melding gemaakt van de positie van het Godsdienst onderwijs op de openbare school, zooals die in pers en organisaties wordt gewogen en... te zwaar bevonden. Echter, niet door allen, die de school, waaraan de natie gehecht is, liefhebben. Kenmerkend voor de uitzonde ringen is een artikel van G. van Veen ia liet H bid, die de bezwaren tegen de invoe ging van het vak Bijbelkennis op het leer plan der openb. school overziet. Onder die bezwaren is ook, dat de confessioneele school het zal beletten, omdat zij uit concurrentie zucht het monopolie van het onderwijs in Bijbelkennis zal willen houden. In dit verband wijst de schrijver op het bekende feit, dat er confessioneele scholen zijn, die meer dan de helft van hun kinde ren betrekken uit onkerkelijk milieu. Hij kent zelfs een geval, dat vader cn moeder onverschillig staan tegenover geloofszaken en nooit in de kerk komen, terwijl moeder in het bestuur zit van een confessioneele school. Wij zijn zoo vrij dit laatste te betwijfelen; besturen van zóó wankel evenwicht zullen wel niet bestaan. Maar de schrijver wijst op het veel belangrijker feit, dat tengevolge van de gemengde schoolbevolking „de con fessioneele school verwatert onder den biu- nendringenden vloed van geïnteresseerden, die bestaan uit vrijzinnigen en agnostici". Het is deze breede massa van „humanis tische" afgestemde Nederlanders, die, aldus de heer Van Veen, in de openbare 6chool wat missen, zich van deze afwenden, maar de confessioneele school denatureeren. Het gemis nu van zulke ouders acht de schrijver een oorzaak van verheuging vooc de confess, school. „Echter, zij kan niet alles opnemen zonder van haar fundamenten te glijden. „Men mag haar dankbaar zijn, da? zij in de tijden, die achter ons liggen de lampen brandende heeft gehouden. Maar de open bare school heeft nu eindelijk tot taak haar eigen humanistisch afgestemde publiek te helpen, aan welks behoefte ze blijkens de feiten te lang voorbij ging. „Aldus ontstaat er winst aan beide zijden en het godsdienstig analphabetisme, dat angstig groot is geworden onder ons, kan een eind nemen. Dit laatste is een schande voor ons volk en voor ons volksbestaan een wezenlijk gevaar. Nederland worde geen filiaal van den Wodansdienst!" Wij hebben deze zinsneden met verheug de belangstelling gelezen. Zij zijn een zoo- veelste symptoom van de wending der aan dacht in kringen, die decenniën lang den Bijbel en de religie op een bepaald niveau van beschaving overbodig vonden. Zoo niet erger. Schoolnieuws. INAUGURATIE Prof. Dr. S. E. DE JONGH. Hedenmiddag heeft Prof. Dr. S. E. de Jongh, benoemd buitengewoon hoogleeraar in de pharmacologie in het Groot-Auditoriura der L e i d s c h e Academie zijn colleges ge opend met een rede over de beteekenis en het wezen der phannacologie. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzeres aan de School voor C. V. O. te Oudega (H.O.N.) mej. S. Groenhof te Onstwedde. Tot hoofd van de Protestantsche Bewaar school te Wageningen is benoemd mej. L. Nies, thans hoofd der bewaarschool te Ben- nekom. DE KWEEKSCHOLEN EN DE BEZUINIGING De besturen van de Vereen, van onder wijzend personeel aan de Prot. Chr. kweek scholen, van den Bond van R.K. kweek scholen en van den Kweekschoolbond heb ben een adres aan de leden van de Tweede Kamer gezonden, waarin zij op practische en ideëele gronden ten krachtigste waar schuwen tegen de voorgenomen algeheele ontreddering der onderwijzersopleiding. Een langere stopzetting der onderwijzersoplei ding dan tot 1 September 1937 is in geen enkel opzicht verantwoord. Bij ieder der drie groepen van'kweekscholen behoort de eventueele opheffing evenredig te geschie den en wel op de basis van het aantal leer lingen, dat de lagere school bezoekt, waar voor ieder der kweekschoolgroepen geacht wordt, de leerkrachten op te leidon. De drie besturen achten de voorgestelde tijdelijke stopzetting van het Staatsexamen voor onderwijzer onmisbaar. Examen* irderd tot doctor ln de geneeskunde op proef- chrift: Lipase in het bloedserum. diastase in le urine, in het büzonder bi) i ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Propad. theologie: de heeren C. L. Ruben to Den Haag en J. F. Mantz te Amsterdam. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.J Doet. romaansche taal mej. L. H. M. Beek- Doet. rechten, de heer A. A. Land. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl Cand. sociale aardrukakunde: de heer R. W. Doet. physische aardrükskunde: mej. E. van Dlem Cand. pïnlosophie: de heer J J Louët Feis- ser (met lof). Doet. Nederl. letteren: mej. N. Schermerhora en de heer Th. E. Cappenberg. Doet. geschiedenis: de heeren N. T. Noor- dam en C. G. Smit Oecon. doet. indologie: de heeren W. J. H, Bouma en H. C. de Haan. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN Gesl. Doet. Gerinaansche taal -en letterkunde; mej. G. B. H. J. Trap. Artsexamen Apothekersex Th. Heemskerk. NED. HAN DELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. Gesl. Doet handelswetenschap dé i W. T. Kroes en H. P. I Dijk, KWEEKSCHOOL DORDRECHT. Chr. Kweekschool. Gesl. da dames L. C. F. Kooreman. T. C. dc Koning, belden te Dordrecht en F. M. de Klerk. Zwün- drecht en de heeren J. C. Haverhoek. IJssel- monde. W. F. C. van Helsdlngen te Hendrik ilnklo, Utiecht Th. P. le Cointre, J. G. Enkelaar, B. H. Graaf- huls. allen Middelburg. NIJMEGEN. Chr. kweekschool De Klokken- berg. Geslaagd de heeren P Cnossen, Woerden, F. Noordam. Maarsbergen. G. J. Otten. Nüverdol, M. J. van Schaük. NUmegen en W. J. Steinz, Goes. ALKMAAR. Rükskweekschool. Geslaagd da dames A. van Hunen. Alkmaar. L. van Klceff, Grootebroek. T. Kleyn, Assendelft, C. d Lange, Helloo, G. Makkink, Alkmaar en J. Posthuma, Hoorn. AMERSFOORT. Rükskweekschool. Gesl. da dames A. v. Kolfschoten, A. Mooy, N. Veenis DEVENTER. Rijkskweekschool. Gesl. M. H, van Brakel. T. vnn Ketel, M. Knoop. B. van ir, Y. du Bols, A. Staal te nans. .T, L. Vreugdenhll, L. J. Roubos. Krim- >en a. d. Lek. SCHOONHOVEN. Rükskweekschool. Gesl. de H. van den Bergh, Schoonhoven. A. C, APOTHEKERSASSISTENT AMSTERDAM. Gesl. mej. O. Segaar, Am- lm. «.iesi. mej. u. segaar, Am- i heer R, H. M. Schönefeld, Kerk- MACHINISTEN DEN HAAG. Gesl. voor diploma A: de hce- A. M. Ros. allen BEWAARSCHOOLONDERWIJS Geslaagd voor het theoretisch gedeelte ex hoofdacte der Vereen, van Chi Bewaarscu" ond.essen in Nederland, de dames: J C v" Strüen A. C v Velzen A. A. Pieterse! ailen Rotterdam: J. Betgraver. IJmulden, A. IC. v. Haag5' ^c"evenfuSen, J. W. Rosenboom, ben

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3