JUmurr (üriirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.1E Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5495 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 7 JUNI 1935 15e Jaargang gfobertentieprijjtn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.227. Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer045 Handetsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 WIE TROUW voor zijn beginsel strijdt Wint, als hij kan, van tijd tot tijd Een abonné voor onze krant. De krant versterkt de hechte band Die ons in dagen van gevaar Steeds steviger bindt aan elkaar. LEO LENS. HULDE VOOR DE POLITIE De politie timmert aan de weg men neme het woord „timmeren" niet al te let terlijk en denke niet direct aan de gummi stok en derhalve wordt haar de critiek niet gespaard. Op zich zelf is dat niet zoo erg; wanneer men ook maar weet te waardeeren, wat de politie ten bate van ons volk doet: de kwa den straffen en de goeden beschermen. Helaas vindt de politie bij de laatsten niet steeds de steun en waardeering, waarop zij recht heeft Ook met het oog daarop is het dus ge- wenscht, dat we in het openbaar een woord yan hulde brengen aan de politie, in dit ge val speciaal aan het wapen der marechaus sees, voor haar kloek, beleidvol en zegen rijk optreden in Oss. In 't algemeen kan men zeggen: waar wat te beleven valt, daar zijn de marechaussees; in Oss en omstreken, hebben ze de goedgezinde bevolking voor altijd aan zich verplicht In 't voorbijgaan mag wel even opgemerkt worden, dat men deze Brabantsche gemeen te in haar geheel niet aansprakelijk moet stellen voor de misdrijven, welke de laatste jaren in heel het land beroering brachten. *t Was nieimands bedoeling, maar onwille keurig vestigde zich de opinie: Oss is een stad van dieven en moordenaars. Geheel ten onrechte, gelukkig. Wat men in vele plaatsen kon zien, viel ook hier te constateeren: er was een beruchte buurt, waarin misdadigers gekweekt werden. En Oss was hiermee, bij wijze van spreken, erfe lijk belast Van lieverlede legde de inisda- digersbende beslag op heel de bevolking, die niet durfde spreken uit vrees voor -wraak. En in zwijgen was het complot zelf zeld zaam goed geoefend; de knapste rechter stootte immer weer het hoofd tegen de muur der opzettelijke stomheid. De politie liet echter niet los; eindelijk kon zij de voet tusschen deur en drempel krijgen en toen volgde de eene verklaring en bekentenis op de ander. Natuurlijk waren er wei weer bedillers, die beweerden, dat de marechaussee de verklaringen door mishan delingen had afgeperst, doch na grondig on derzoek bleef daarvan niets over. Wij zouden niet gaarne beweren, dat de politie ten deze nimmer fouten maakt een ergerlijk geval werd ons dezer dagen nog door de politie zelf, die tegen een collega moest optreden meegedeeld, maar een uitzondering maakt geen regel en in 't alge meen vergt de burgerij wel wat veel geduld en zachtmoedigheid tegenover misdadigers en lastige elementen. De zuivering van Oss, waarvoor de mare chaussees dag en nacht in de weer waren met een beroepsijver, welke velen kan be schamen, vormt een schoone bladzijde in 't boek der kronieken van een voortreffelijk poli tie-corps. DER VOLKREN WIL De ontwikkeling der Internationale ver houdingen belooft niet veel goeds voor de toekomst. Indien Knickerbocker gelijk heeft in zijn bekende boek en wie, die daaraan nog twijfelt? dat de mogelijkheid van blijven de vrede in Europa uitgesloten geacht moet worden, wanneer men er niet in slaagt tot sterke beperking der bewapeningen te ge raken, moet de toekomst, met name van ons werelddeel met beven worden tegemoet gezien. De dagen van Agadir en Tanger koeren terug. De bewapeningen gaan met sprongen omhoog. De onrust en het wantrouwen ne men hand over hand toe. Oorlogszuchtige redevoeringen worden gehouden. Met de sabels wordt gerinkeld en de volkeren wor den tegen elkander opgehitst. Het buskruit ligt overal opgestapeld en een kleine vonk kan het doen ontploffen. En hoe nietig is tegenover die noodlottige machten nde vredesactie. En toch zij zou invloedrijker zijn in dien meer tot uiting werd gebracht en ge organiseerd der volkeren diepste wil. De menschen willen geen oor log. De soldaten niet, want zij weten, dat zij naar de slachtbank gevoeru zullen worden. De burgers niet, want zij huiveren voor de nog ongekende gevaren, die hen vanuit de lucht bedreigen zullen. In Engeland werd op initiatief van .en Bond voor de bevordering der Volkenbond.* gedachte een referendum uitgeschreven. In GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Andijk. Geldige stemmen 1832 (1690). A.R. 722 (637), R.K. 241 (225), S.D.A.P. 361 (330), R.S.A.P. 49 Communisten 104 Vrijheidsbond 140 (137), Vrijz.-Dem. 215 (238). Stemmenpercentage A.R. 39.4 (37.7). Gekozen zijn: 5 (4) A.R. (Ruiter, Prins, Kooiman, Sluis en van Dokkum); 2 (1) R.K., 2 (2) S.D.A.P.-ers, 1 (2) Vnjz.-Dem., 1 (1) Vrijheidsbonden De Anti-Rev. en de Roomsch-Kath. win nen elk 1 zetel, V.D. verliest er een; de Vrije Socialist verdwijnt uit den Raad. Ouder-Amstel. Bij de Raadsverkiezing werden uitge bracht: 1771 geldige stemmen, waarvan op C.D.U. 180; Gem. belangen 64; A.R. 231; S.D. A.P. 76; Vrijh. Bond 71; C.H. 370; R.K. 779. De elf Raadszetels werden als volgt toe gewezen: R.K. 5 5), C.H. 3 (2), A.R. 2 (2), C.D.U. 1 (1). IJlsL Uitgebracht 646 geldige stemmen. A.R. 229 stemmen. 3 zetels; C.II. 226 st., 2 zetels; S.D.A.P. 79 sL, 1 zetel; Wilden 112 St., 1 zetel. Vorige samenstelling Raad: 3 A.R., 3 C.H., 1 S.D.A.P. Het verlies der C.H. is te verklaren met een aantal van 40 ongeldige en blanco stem men. Schoorl. Totaal aantal geldige stemmen 1163 (1030) Hiervan verkregen: R.K. Staatspartij 335 (296), Vrijz. Dem. 205 (195), S.D.A.P. 234 (178), Schoorl's Belang 388 (0). De Vrij heidsbond, die bij de vorige raadsverkiezing 271 stemmen haalde had geen officieele lijst ingediend. Gekozen zijn: R.K. 2 (3), Vrijz. Dem. 1 (1), S.D.A.P. 2 (1), Schoorl's Belang 2 (0), de oude zetels van den V.B. Tegelen. Bij de te Tegelen gehouden gemeente raadsverkiezingen werden uitgebracht 3826 geldige stemmen. Daarvan verkregen; R.K. Arbeiders 1702, R.K. Middenstanders 800, R.K. Industrieelen 794, Werkloozen 176, On- afhankelijken 354. Gekozen werden 7 arbeiders, n.l. G. Cruys- berg, H. Hovens, P. Reijnders, G. H. Hovens, J. Geurtgens, G. van Leipzig en W. Beurs- kens; 4 middenstanders, n.l. W. Cremers, K. Peeters, G. Ververgaert en Th. Thijssen; 3 industrieelen, n.l. A. Goossens, M. Stoffels en M. Welters en 1 onafhankelijke, C. Ver- cauteren. Arkel (Z.-H.) Totaal aantal geldige stemmen 5S6 (514). S.D.A.P. 178 (137), Anti-Revolutionairen 79 (73), Vrijheidsbond 258 (242), Algemeen Be lang 71 (0), andere partijen 0 (62). De samenstelling van den raad is thans: Vrijheidsbond 3 (3), Anti-Revolutionairen 1 (1), S.D.A.P. 2 (2), Algemeen Belang 1 (0). Willemstad (N.-B.) Uitgebracht 900 geldige stemmen (871). A.R. 264 270), C.H. 267 (245). De S.D.A.P. die voor bet eerst meedeed behaalde 149 stemmen (0). Lijst Maris 156, Gemeentebe langen 82. De samenstelling van de raad is thans: 2 A R. (2), 2 C.H. (2), 1 S.D.A.P. (0), 2 Lijst Maris (2). Goor. Bij de verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeenteraad geworden: 4 S.D.A.P. (4), 2 GemeentebeL (2), 2 R.K. (2), 3 Onafh. (3). Zwartewaal. A.R. en C.H. (één lijst) 74 st. 2 zetels (3), Lib. 127 st. 3 zetels (3), S.D.A.P. 58 st. 2 ze tels (1). Londen brachten ruim anderhalf millioen hun stem uit: 1.429.454 voor een algemeene vermindering der internationale bewapenin gen 119.249 er tegen. Voor afschaffing der militaire luchtvaart stemden 1.280.780 personen. Voor afschaffing van den particulieren wapenhandel verklaarden zich 1.437.636 en er tegen 97.364. Zelfs verklaarde de overgroote meerder heid der Londenaars zioh tegen het nemen van militaire maatregelen tegen een aan vallende staat. Gewis, ook in andere landen zou een der gelijke uitslag kunnen worden verkregen. Steeds meer beginnen de volkeren in te zien, dat de oorlog het eenige spel is, waarbij alle part ij en verliezen. Het ware te wenschen dat de Vereenigin- gen voor Volkenbond en Vrede in alle landen de mensahen gelegenheid gaven, zich uit te spreken. Lord Robert Cecil, de Voorzitter der Vol kenbondsliga in Engeland, wees er terecht op, van hoeveel beteekenis een dergelijk massaal protest der gansche menschheid wezen zou. DE BEGROOTING VAN HET ZUIDERZEEFONDS Inpoldering voor den N.O.-polder voorbereid In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag dei Eerste Kamér inzake het ontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuider- zeefonds voor het dienstjaar 1935 merkt de Minister op, dat het gezond maken van de Rijksfinanciën niet zal behoeven te beletten onmiddellijk dooi te gaan met de uitwer king van de plannen tot inpoldering van den N. O.-polder. Bereids werd opdracht ge geven tot het met bekwamen spoed voor bereiden van een volledig uitvoeringsplan met daarbij behoorend financieel werkpro gram. Zoodra de Regeering het oogenblik geko men acht, de werkzaamheden ter plaatse aan te vanger., zal de Minister niet nalaten gevolg te geven aan de herhaaldelijk ge dane toezegging, om te komen met voorstel len tot uitvoering van bepaalde werken voor de Noord-Oostelijke inpoldering en daarbij een uiteenzetting te geven van de mogelijkheid, het P,an zóó uit te voeren, dat de kosten van landaanwinning ongeveer f2500 per. H. A. (behuisd) zullen bedragen. Hoewel aan elke verdere inpoldering steeds risico blijft verbonden, hoont de mi nister door deze uiteenzetting de beducht heid weg te nemen voor nog rueer en niet geringe teleurstellingen. Door de ervaring opgedaan met de inpoldering van de Wie ringermeer, staan thans uitvoerige gegeven» ten dienste, die het mogelijk maken de ra mingen van kosten met groote nauwkeurig heid op te stellen, waarbij de groots* moge lijke voorzichtigheid, doch teven.? de grootst mogelijke soberheid zullen worden in acht genomen. De Minister merkt voorts op dat het aan gaan van een verplichting tot een jaarlijk- sche uitgave van f 10 tot i 12 millioen ver antwoord mag worden geacht, mits tevens voldoende zekerheid kan worden verschaft, dat inderdaad de bovengenoemde kosten van landaanwinning niet beteekenend zul len worden overschreden, zoodat op den duur economisch evenwicht mag worden verwacht Deze verwachting wordt gesterkt door :ie voorloepige opbrengst van de gron den in de Wieringermocr. Dat in don landbouw ondanks do onbevre digende bedrijfsresultaten nog een gr.iote vraag naar land bestaat, is bij de uitgifte van landerijen in de Wieringermeer duide lijk aan den dag getreden. In herinnering moge worden gebracht, dat verleden jaar voor een 60-tal bedrijven zich ISO gegadig den hebben aangemeld en dat voor een overeenkomstig aantal in November as. uit te geven boerderijen, nog zonder openbare aanbieding thans reeds 78 nieuwe aanvra gen zijn ingekomen. Dit verschijnsel vindt o.m. hierin zijn verklaring, dat het agra risch overschot door de vooral ook in do industrie heerschende werkloosheid, geen gelegenheid heeft in andere bedrijven en beroepen plaatsing te vinden. In den land bouw zelf valt het verschijnsel waar te nemen, dat de oudere door gebrek aan mid delen zich gedwongen zien hun bedrijf aan te houden, waardoor geen plaats wordt ge maakt voor de jongeren. In de kleinere be drijven zijn wegens de nog steeds afnemen de exportmogelijkheden de bedrijfsresulta ten zoodanig, dat de overgang naar mee.r extensieven bedrijfsvorm noodzakelijk wordt, waarmede de vraag naar meer land tevens hand in hand gaat. Hierin moet dan ook een verklaring worden gezocht van het verschijnsel, dat de pachten in het alge meen niet cen zoodanige inzinking toonen als op grond van de bedrijfsresultaten zou moeten worden verwacht. Om aan de vraag naar land tegemoet te komen zal aan uitbreiding van cultuui> gronden door inpoldering dan ook de noo- dige aandacht behooren te worden geschon ken, te meer daar hierdoor langs directen en indirecten weg werkverruiming in zoo belangrijke mate kan worden bevorderd. Hierbij is in aanmerking te nemen, dat indien met de uitgifte van gronden in de Wieringermeer in hetzelfde tempo wordt voortgegaan als thans, d.i. 2500 tot 3000 H.A. per jaar, te zijner tijd een te langdurige onderbreking daarvan zal intreden, indien niet tijdig cultuurrijpe gronden in den N.O.- polder beschikbaar kunnen worden gesteld. De ont ilting van het IJssehneer. Inzake ontzilting van het iJsselmeer doen zich twee wel te onderscheiden vraagstuk ken voor. Oorspronkelijk heeft men slechts op het oog gehad een ontzilting, waarbij de aangrenzende landstreken konden worden voorzien van water met een zoodanig chloor gehalte, dat het practisch uit een oogpunt van landbouw en veeteelt als „zoet water" zou mogen worden aangemerkt. Eerst later is het denkbeeld naar voren gekomen, dat het IJsselmeer wellicht zou kunnen dienen als prise d'eau voor drinkwatervoorzieining. waarbij dan echter een veel geringer chloor- gehalte verzekerd zou moeten zijn, Dit laat ste vragstuk is nog in onderzoek bij de commissie „Drinkwatervoorziening Westen des Lands'". Dat bij de ontzilting van het IJsselmeer tot dusverre teleurstelling zou zijn onder vonden, kan slechts in zooverre als juist worden erkend, dat onmiddellijk na de afsluiting van de Zuiderzee twee zeer droge jaren 1933 en 1934 zijn gevolgd, waar in de op het IJsselmeer toegevloeide water- hoeveelheden de afvoer van den IJssel is daarbij overwegend verre zijn achterge bleven bij die, waarop in een normaal jaar mag worden gerekend Hoewel de Minister de beteekenis van deze vraagstukken geenszins onderschat, vindt hij geen aanleiding, op grond van de reeds verzamelde gegevens, een zoodanigen strijd van belangen te zien, dat deswege zelfs twijfelachtig zou zijn of de aanleg van een nieuwen polder wel verantwoord zou zijn. Het Waterpeil. De Minister stemt in met Het gevoelen, dat gestreefd moet werden naar het zoo spoedig mogelijk verlagen van het peil van het IJsselmeer beneden het thans nog ge handhaafde hooge peil van 13 c.M. N.A.P. De tijdelijke Staatsexploitatie totdat do gronden voldoende cultururrijp zijn, zal niet langer worden voortgezet dan noodzakelijk is. Met de het vorig jaar begonnen voorloo- pige uitgifte (in pacht) van de daarvoor ge schikt geachte gronden zal worden voortge gaan, doch moet vooreichtigheid worden be tracht, omdat de structuur en ontziltings- graad van de gronden zoodanig moet zijn. dat het risico voor de particuliere onder nemers zooveel mogelijk wordt beperkt De Joden in den polder. De Minister herhaalt dat de inrichting van het werkdorp door de stichting „Jood sche Arbeid" inderdaad ten doel heeft een tijdelijke voorziening te treffen, teneinde aan Duitsche Joodsche jongelieden een on derkomen te verschaffen voor de opleiding tot een werkkring elJ.ers, met name in Pa lestina. De medewerking, welke de Regee ring daarbij verleent, draagt pveneens een tijdelijk karakter. Indien derhalve na afloop van de tegenwoordige pacht, waarbij in ge lijke mate als bij de overige pachten in de Wieringermeer een pachtsom wordt gehe ven en voldaan, een verzoek om verlenging mocht worden gedaan, zal de Regeering ge heel vrij staan in haar beoordeeling. Van te- werksteling van Joodsche uitgewekenen bij boeren buiten het werkdorp is niets bekend De Minister deelt mede dat een wetsont werp tot reorganisatie van de diensten en lichamen, bij de Zuiderzeewerken betrokken zeer spoedig aan de Staten-Generaal kan worden voorgelegd. De korting op de Indische pensioenen Volgens het Bat. Nbl. is in voorbereiding de verhooging van de tot in Januari a.s. gel dende korting van 17 pet. tot 22 pet., echter met dien verstande, dat hieronder alleen worden verstaan de pensioenen, toegekend op basis der B.B.L. 1925 en die toegekend volgens de nieuwe pensioenregeling van October 1934, voor zoover hooger dan het pensioen op grondslag van de B.B.L. 22 procent. Op de voor 1925 toegekende pensioenen za! het oude kortingspercentage van 17 pet. gehandhaafd blijven, ook al weer voor zoo ver deze pensioenen daardoor niet stijgen boven de gelijksoortige pensioenen op B.B.L. basis 22 pet. Van een volledige nivelleering van de 80.000 Indische pensioenen zal dus geen sprake zijn; het moet dan ook een onmoge lijke taak worden geacht, de pensioenen stuk voor stuk te bekijken en de betrekkin gen die onder de eene regeling wel en de andere niet bestond en op de juiste plaats te brengen. Het denkbeeld van volledige normalisatie is nu prijs gegeven door de Nederlandsche regeering. Men acht het niet waarschijnlijk dat de grenzen voor de buiten de korting vallende pensioensbedragen de eerste 500 in Ne derland en de eerste 200 in Indië nog gewijzigd zullen worden, doch ook wat dit betreft is nog steeds overleg gaande. Daar de korting bij de wet wordt vastge steld, wordt het wetsontwerp, gelijk het vorige, eerst in de Staten-Generaal behan deld. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat de 1 Januari a.s. in werking tredende kortings- wet ook weder voor twee jaar zal gelden. Bedrijfsraad Kappersbedrijf Onderzoek naar wenschelijkheid De minister van Sociale Zaken heeft aan de kerncommissie voor den middenstand, be doeld in art. 8 der Bedrijfsradenwet, ver zocht een advies uit te brengen omtrent de wenschelijkheid van het instellen van een bedrijfsraad voor het kappersbedrijf en om trent andere, daarmede verband houdende onderwerpen. Hiertoe heeft Z. Exc. aan bedoelde vaste commissie als tijdelijke leden toegevoegd de heeren J. Cornax, Amsterdam, J. L. Hens- kens, Amsterdam, H. H. de Weert, 's Gra- venhage, H. Schlosser, Amsterdam en C. Th. Zorn, Utrecht. Jaarvergadering Nederlandsche Dagbladpers Het nieuwe bestuur De vereeniging van directeuren en uit gevers van dagbladen „De Nederlandsche dagbladpers" hield te 's Gravenliage haar druk bezochte jaarvergadering waar vele belangrijke vereenigingszaken, voorname lijk betrekking hebbende op den crisistoe stand, werden besproken. In de plaats van den heer C. M. Dosker, die periodiek aftrad en niet herkiesbaar was, werd tot bestuurslid aangenomen de heer Leo Arts. De heer J. W. Henny, voor zitter, werd herkozen. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: J. W. Henny, (Leidsch Dagblad), voor zitter; Mr. F. G. C. J. M. Teulings (Huisge zin), vice-voorzitter; H. Nijgh (N.R.Ct.) pen ningmeester; Leo Arts (N. Tilb. Crt.); Mr. H. Dikkers (Prov. Zwolsche en Over. Cou rant); P. W. Peereboom (Haarlemsch dng- blad); A. W. Sijthoff (Haagsche Courant), secretaris W. G. J. Veenhoven. Aan Prof. Dr. J. C. Kielstra, gouver neur van Suriname, is met ingang van den dag in Augustus, waarop hij Suriname zal verlaten, in 's lands belang vier maanden verlof naar Europa verleend. Als waarne men gouverneur zal na het vertrek van dei. neer Kielstra optreden Mr. J. C Brons, voorzitter van het Hof van Justitie tc Pa ramaribo. HET MINISTERIE IN DE WOLKEN Sperwer-tocht boven Nederland Eenigen tijd geleden heeft de directeur der K.L.M. het Ministerie uitgenoodigd eens gezamenlijk met een der nieuwe Douglas- toestellen een tochtje boven ons land te maken en vanmorgen is het ervan gekomen, dat het Kabinet „in de wolken" kwam. De Ministers Dr Deckers, Prof. Dr Slotemaker de Bruine en Air de Wilde waren echter erhinderd. Daartegenover stond, dat de nieuwe Mi nister, Prof. Dr Gelissen al van de partij was, zoodat zich tegen half tien op het pas sagekantoor van Waalhaven verzameld had den Dr H. Colijn, Alinister-president en Mi nister van Koloniën; Mr. J. II. R. v. Sohaik, Minister van Justitie; Ir O. K. van Lidth de Jeude, Alinister van Waterstaat; Air A. C. D. de Graeff, Alinister van Buitenlandsche Zaken; Air P. J. Oud, Minister van Finan ciën en Prof. Air Dr W. H. J. H. Gelissen, Minister van Economische Zaken. Enkele Ministers waren vergezeld van hun dames. Het illustere .crezelschap werd op Waalhaven verwelkomd door de heeren A. Plesman, directeur, P. Guillonard. onder-directeur der K.L.AI. en A. C Tolk, havenmeester van Waalhaven. Ministers in de val.. De Ministers De Graeff en van Lidth de Jeude bereikten het vliegveld niet zonder incident. Blijkbaar waren de excellenties wat laat uit de Residentie vertrokken, zoo dat hun auto in snelle vaart van de veer pont naar het vliegveld snelde om nog op tijd te komen. De Alinisters liepen echter in een regelrechte autoval en de auto werd aangehouden. Slechts de mededeeling, dat het hier een „dienst-reis" gold deed hen aan een bekeuring ontsnappen... Wellicht heeft de dreigende boete toch nog een goede uitwerking gehad, indien nl. de Minister van Waterstaat tot de conclusie gekomen is, dat een tunnel onder de Maas er snel moet komenl Aanpassen! In ongedwongen stemming bleven de Ali nisters nog enkele oogenblikken in het wachtlokaaltje op Waalhaven bijeen. Van de dames zouden enkele den luchtdoop onder gaan en Dr. Colijn beijverde zich haar ge rust te stellen, dat het wel zou meevallen. Aan Prof Gelissen, zijn nieuwe medewerker vroeg de^Alinister-President: „En mijnheer Gelissen, is U niet bang om te vliegen??" waarop deze slagvaardig antwoordde: „Och, wat zal ik U zeggen.,, aanpassen hè, aan passen!" Zoo wachtte men in vroolijke kout op het oogenblik, dat de trotsche Sperwer, die in de zon stond te glanzen, zou vertrekken. Om half tien gaf de heer Plesman een seintje en maakte men zich gereed tot vertrek. Toen de heeren in hun jas schoten maakte de Alinister van Financiën een bewonderen de opmerking over den kleermaker van Ali nister de Graeff. „Ta, zei Alinister Colijn, de jas van den Alinister van Buitenland sche Zaken moet altijd wat beter zijn dan die van ieder ander Alinisterl" Op weg Op weg naar den Sperwer, die vroolijk de K. L. Al.-vlag aan den kop liet wapperen, moest het Ministerie een kruisvuur van fo tografen ondergaan. Na een close-up kon men echter instap- gen in het fraaie Douglas-toestel, waarbij de piloot Elaak al gereed stond om zijn hooge gasten in hooger sferen te voeren. De heer Plesman en zijn secretaris. Air. Slote maker maakten den tocht mee. Precies half tien startte de Sperwer tegen den sterken wind in naar Haamstede, juist op liet oogen blik, dat een andere Douglas, de Perkoetoet van den gewonen dienst binnen kwam en nog een derde zilveren vogel over-vloog. De If. L. M.-menschcn op den grond ke ken wel wat bedenkelijk naar de lucht, want de Alinisters hadden niet het beste vliegweer uitgekozen; er zou nogal wat re- mous loskomen, wat altijd gevaar voor lucht ziekte meebrengt. Vooral boven de Zeeuw- sclie stroomen zitten er nogal eens bonken in de lucht en op de korte trajecten naar Haamstede en Vlissingen is het niet moge lijk zoo hoog te gaan vliegen, dat men in rustiger luchtlagen komt. Alaar misschien valt het nog wat mee en de eerste sprongetjes zijn spoedig gemaakt. Enkele minuten na het vertrek werd reeds de aankomst van het Alinisterie-toestel op Schouwen gemeld. Na Heemstede en Vlis singen zal de Sperwer Eindhoven en Twen te aandoen. Daar wordt de lunch gebruikt en om half drie hoopt men weer op Schip hol te landen. De Transferonderhandelingen De Nederlandsch-Duitsohe transfer-onde. handelingen zijn mislukt, nadat men eerst nog zoo goed als zeker meende te mogen aan nemen, dat er overeenstemming zou komen op basis van een verdere vermindering der te transfereeren rente van 4y2 tot 3y2 Uit dat oogpunt beschouwd is de mislukking teleurstelling, dooh voor dengene, die laatste maanden de ontwikkeling van uc situatie in Duitschlond heeft gevolgd, komt het mislukken der besprekingen niet o wacht. Van officieele zijde is meer dan eens te verstaan gegeven, dat de deviezenpositie een voortzetting van den dienst op de bui tenlandsche schuld onmogelijk maakte, voor al nu de economische opleving in het binnen land, de behoefte aan grondstoffen zoo sterk heeft opgevoerd. Men beschouwde den buiten landschen schuldeischer in Duitschlond dan ook als een belemmering voor de uitvoering van het binnenlandsche program en hierdoor is het verklaarbaar, dat van Duitsche zijde een uitlegging van het begrip crediteuren gegeven werd, waarmede de Nederlandsche gedelgeerden niet konden en mochten stemmen. De positie van den Nederlandschen houder van Duitsche obligaties wordt thans als die van andere landen, die geen transferovereen- Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Biz. 1 De korting op de Indische pensioenen vani 17 op 22 pCt. De begrooting van het Zuiderzeefonds. Voorbereiding yoor inpoldering van da N.O.-polder. BIz. 2 Nadat Piétri vergeefsche pogingen had gedaan, is Laval voor de tweede maal als Kabinetsformateur aangewezen. Hij heeft regeering gevormd, die waarschijnlijk den steun der socialistische radicalen zal hebben. Regeering en Congresleiders in de Ver. Staten zijn het eens geworden over verlen ging van de N.R.A. op beperkten grondslag tot 1 April 1936. Jacqnes Urlus, de groote Nederlandsche zanger, overleden. Ernstige bezwaren van de Chr. onderwij zers-organisaties tegen het bezuinigings- ontwerp. BIz. 10 De vergadering van den Algem. Ned. Zot» velbond (F.N.Z.) te Den Haag gehouden. Krachtige actie tegen de margarine. De steun aan den vlasverbouw. Zoowel een teelt- als een bewerkingspremie wordt gegeven. VAANDELS-VLAGGEN C. M. V. DIEMEN DORDRECHT MEDAILLES BEKERS KRANSEN komst hebben: 1/6 van het couponbedrag int contanten en de rest in scrip. De mogelijk heid bestaat natuurlijk nog, dat de thans af gebroken onderhandelingen weer zullen worden hervat, dooh intusschen blijkt wel zeer duidelijk, dat de positie van den houder van Duitsche obligaties hoe langer hoe min der aantrekkelijk wordt. Met belangstelling wordt Het ropport tege moet gezien, dat de Nederlandsche delegatiq zal uitbrengen. Om te verhinderen, dat een Donderdag avond in de dagbladen verschenen minder juist bericht over het afbreken van do transfer-onderhandelingen met Duitschland, de. oorzaak wordt van onjuiste voorstellingen omtrent het verloop van zaken, wordt ons nog het volgende medegedeeld: Het principieele punt, dat tot de moeilijk heden en daarmede tot het opschorten der onderhandelingen heeft gevoerd, heeft de Nederlandsche delegatie in het geheel niet op het laatste oogenblik verrast; het was tijdens het vergelijken van de door de Nederland sche en door de Duitsche zijde opgestelde verdragsteksten reeds Zondagavond aan den dag getreden, dat uit den Duitschen tekst bleek, dat een eisch werd gesteld, waarover tijdens de mondelinge onderhandelingen niet was gesproken. Zoowel Maandag, Dinsdag en Woensdag is over dit punt uitvoerige gedeli bereerd. De leider van de delegatie, Mr Ries, had van zijn chef, den minister van Financiën, Seeds tien dagen geleden om reden van ambtelijken aard, opdracht gekregen, om in elk geval op 6 Juni w eer in Den Haag terug te zijn. Indien de onderhandelingen, die dan drie wviken zouden hebben geduurd, nog niet geëindigd zouden zijn, zouden zij in Den Haag moeten worden voortgezet.-Dit werd dan ook reeds 10 dagen geleden aan de Duitsche delegatie medegedeeld, die alle mogelijke medewerking verleende om de onderhavige zaak nog voor 6 Juni te doen afloopen. Zulks zou dan ook het geval zijn geweest, indien de delegaties het omtrent 't bekende, principieele punt, eens hadden kunnen worden. Had de leider van de delegatie op grond van zijn overtuiging, dat dit concept-verdrag niet behoorde te worden geparafeerd, ge meend, dat onderhandelingen over het be kende punt, dat drie dagen lang van alle kanten door de beide partijen was besproken en voorzien, nog zouden baten, zonder in strijd te komen met met de Nederlandsche waardigheid, dan zou hij dit om een spoor kaartje zeker niet hebben gelaten en gemak kelijk den minisber van Financiën telefo nisch verlof hebben kunnen vragen, nog langer in Berlijn te blijven Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam Nader vernemen wij, dat H. M. de Koningin met haar bezoek aan Rotterdam op Zaterdag -2 Juni a.s. bedoelt zich persoonlijk op de hoogte te stellen met de precaire toestand waarin Rotterdam zich bevindt en zich daar- over deskundige voorlichting te doen ver strekken. Ook ligt het in de bedoeling van de Konin gin enkele werkkampen en bedrijven te be zoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1