ONS PRAATUURTJE GLASi POKON WIJ VLAMPIJPEN HENGSTEN en STIEREN HANSA Rasterwerken. Blerick L LAND- EN TUINBOUW No. 291 De meeste menschen zijn tevreden wet hun verstand; de minsten met hun lot. De tuinen uit Oostenrijk's verleden Houd moed wanneer des levens zorgen Een aanval doen op hart en geest; Vertrouw op God voor 't duistre morgen; Hij is u gisteren trouw geweest. Een oud schilderij is donkerder geworden, een bronzen kop heeft patina aangezet, een marmerfiguur is tot een torso afgesplinterd en toch zijn ze altijd nog hetzelfde wezen, als toen ze uit de hand van den kunstenaar kwamen, alleen eerwaardiger zijn ze ge worden door de sporen van den tijd. Bij paleis en kerk zijn, behalve het oorspronke lijke bouwplan, ook over het algemeen de oude steenen dezelfde gebleven, voor zoover door 't dagelijksche gebruik niet noodig is geworden, ze hier en daar te hernieuwen. Anders de tuinen en parken. Ook zij zijn kunstwerken; de tuinbouwkunst is reeds lang in de rij der andere hooge kunsten ge plaatst, maar ze is meer dan de andere door den tijd bepaald. Zooals de tuinpaden en -bedden jaar voor jaar worden hernieuwd, blijft ook de tuin zelf steeds levend, zoodat hier geen eerbied opkomt,fzooaIs voor een gedenkteeken het ge\al is. Het oude schep pende ontwerp is gauw vergeten; de oude tuin wordt geen museumstuk, hij is innig met zijn menschen verbonden. De kleinkin deren hebben andere wenschen dan de groot vaders en de tuin moet zich daarin schik ken. De meeste tuinen moesten vergaan omdat ze zich al te zeer aan het leven hadden overgegeven. Niets is er overgebleven van de middcleeuwsche tuinen in Weenen, die door alle oude kroniekschrijvers worden geroemd. Van de vorstelijke parken der 16de eeuw hebben we tenminste oude gravures, waardoor de geestdriftige beschrijvingen der tijdgenooten worden aangevuld. Deze topo grafische bladen zijn echter helaas meestal schoolmeesterachtig en nuchter uitgevoerd, ze stellen niet veel meer voor dan een op somming. Daar is een gravure van Merian, die ons den tuin van aartshertog Ferdinand van Tirol bij het kasteel Ambras in de na bijheid van Innsbruck toont, de vorstenzetel, waar „hangende tuinen" van metaaldraad gevlochten volières, grotten en bronnen té vinden waren en, als bijzondere sensatie, in een prieel een ronde tafel, die steeds vlug ger ronddraaide, tot de aanzittenden duize lig werden. Een ander blad van Merian toont het park, dat Ferdinands broeder, keizer Maximiliaan II, aan het „Neugebaude" bij Weenen liet aanleggen, het heele uitgestrekte complex was reeds een halve eeuw later vervallen en bleef tot in den nieuwsten tijd een ruïne. Nu is hier weer een tuin ontstaan, de kerk- hoftuin van het crematorium. Wanneer we de bijzonderheden van deze oude prenten nagaan de tuin van de Rosenburg am Kamp, die tot op enkele schilderachtige overblijfselen ten gronde is gegaan, kan ook nog hiertoe gerekend worden dan zien we, dat deze parken niet alleen lucht en geur-reservoirs waren, met hun schaduw voor den zomertijd én de boomlooze terras sen voor dem-winter; maar er was ook voor het vermaak der bezoekers gezorgd. Eert mooi voorbeeld hieih'ooiv dat voor het'groot ste deel onbeschadigd is gebleven, is het park van Hellbrunn bij Salzburg, dat aarts bisschop Marcus Sitticus (1613'19) waar schijnlijk .door: den Italiaanschen architect Solari liet aanleggen. De waterkunsten en automaten, die ons van zoo vele tuinen in Italië door de literatuur zijn overgeleverd, kunnen we hier alle nog in beweging zien. Waar de boschheuvel opstijgt, is uit de rot 11 GROEIEN EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen en het gebruik van 40 ct.per flesch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest doch naar POKON door Prof. Dr. HANS TIETZE. ticus hier herderspelen liet opvoeren, heeft hij zeker eerst een houten tooneel op den steenen onderbouw moeten laten opslaan. De tuin bij het slot Mirabell in Salzburg zelf, die pas uit den tijd van aartsbisschop Johann Ernst (16S71709) stamt, heeft in zijn aanleg nog altijd het oorspronkelijke renaissance-karakter bewaard. Dc betrek king tot het slot ontbreekt, de hoofdtuin is door hooge muren, he parterre door balus trades omgeven. Het natuur-theatcr met zijn groene gesneden coulissen, is een bekoorlijk pendant van Hellbrunns duister steen- theater. Misschien heeft do grootc Fischer von Erlach aan den aanleg van dit park meegewerkt. Zijn aandeel aan het keizer lijke park van Schönbrunn in Weenen is door de uitbreiding hiervan onder Maria Theresia onduidelijk geworden; maar in ieder geval gaat het vizioen der hcuvelbe- kroning, zooals die dan drie kwart eeuwen later door den architect Hohenberg werd uitgevoerd, nog op Fischer terug. Schönbrunn is utgebreider en grootscher, dan de tuinen der naburige kasteelcn van Hildebrandt: Belvedere en Schwarzenberg, die prins Eugenius van Savoycn en zijn te genstander in den krijgsraad, graaf Fondi- Mansfeld, voor de stadsmuur van Weenen lieten bouwen. Ze zijn nu al lang in het stadgebied opgenomen, maar hun grootste bekoring is ook heden nog het werkelijk eenige uitzicht op de oude stad. Schönbrunn verbindt Italiaansche de watervlakten en Fransche effecten de breede avenues tusschen taxuswanden, die door den Hol- landschen tuinbouwkundige Adriaan van Stekhoven, werden aangelegd met het slot als brandpunt. Na hem greep de fantasie rijke tuin-theoreticus en beeldhouwer Beyer in den aanleg van het park in. Hij sierde het parterre en alle belangijke kruispunten der lanen met sculpturen en prachtige fon- tijnen. In de schaduw van den heuvel ech ter, half verborgen, heeft Hohenberg zijn „Römische Ruïne" neergezet, een archaeolo- gisoh speelgoed voor den klassiek georiën- teerden tijd van een Winckelmann, waarin toch reeds de nieuwe romantiek der Engel- sche parken bemerkbaar is. Deze isook reeds in de parken der familie Esterhazy in Eisenstadt (Burgenland) ingedrongen, ter wijl de eigenlijke hoofdtuin nog geheel in den smaak van Schönbrunn is aangelegd. In Laxenburg bij Weenen behaalt dc Engel- sche romantiek de overwinning; ook heden laat de Franzensburg hier het eenvoudige publiek nog alle opwindng der ridderlijke avonturen meeleven. De 19de eeuw heeft in de democratische stadsparken een naklank van den vroegeren bloeitijd voortgebrachtIn deze tuinen zijn geen hoogtepunten, geen grootsche uitzich ten; ze hebben eenvoudig het publiek als hygiënische eilanden in de bedompte hui- -zenzee te dienen. Daarenboven werken ze nog onderwijzend door de namen, die bij zeldzame planten zijn geplaatst en door de gedenkteekens, welke aan de beroemde zonen der stad doch slechts vreedzame cultnurdragers herinneren. Het Weensche Sladpark van 1862 is hiervoor een goed voorbeeld. De tegenwoordige tijd heeft zich een an der doel gesteld. Er wordt wel, waar 't aan gaat, een weinig gras tusschen de huizen aangeplant, maar het is belangrijker, dat dc stedelingen vlug en goedkoop naar buiten in het landschap worden vervoerd en dat de „Wald und Wiesengürtel" om de huizenzee behouden blijft. De woorden, die de Hon- gaarsche hof-historiograaf. graaf Bonfini, in het jaar 1177 in zijn schildering van Weenen neerschreef, zullen waar blijven: „Het heele gebied is als een heerlijke, enorme tuin, door fraaie wijnheuvels en boomgaarden ge kroond". X eeltbeperking Indien wij onze ingevoerde granen zelf moesten telen, dan waren hiervoor omstreeks twaalfhonderdduizend H.A. bouwland noo dig. Hetgeen mooi onmogelijk is, schrijft men in „Rust Roest", omdat we maar onge veer negenhonderdduizend H.A. hebben en hier natuurlijk ook nog andere gewassen moeten telen dan graan. Met behulp van de geweldige massa in gevoerde granen en andere voedermiddelen, kwamen de bueren er toe, vijfenveertig mil- lioen KG boter meer voort te brengen, dan in ons land kon verbruikt worden. Deze werden vooral in Engeland opgegeten tegen dertig A veertig cent. De boeren mestten er anderhalf tot twee mill, varkens meer mee vet. dan in ons land verbruikt konden wor den. Over vele ervan heeft Italië zich ont fermd tegen de royale betaling van om streeks tien cent per kilogram. De omstreeks elfhonderd milliocn eieren die hier te veel zijn en moeten uitgevoerd worden of op andere wijze weggewerkt, be ginnen al evenzeer in de ridhting van de (abelachtige reuzenprijzen te gaan. En zoo meer. Wie nu de ontzettende verliezen op deze voortbrenging lijden moet, het moet voor iedoren duidelijk zijn, dat noch de boereïi, noch de Regeering, zo geruimen tijd dragen kunnen. Het moet ook iederen boer overtuigen, dat het krankzinnigenwerk is, maar lustig door voedenniddelen in te slajn en door zijn vee te laten verwerken en dan later in hei lige verontwaardiging los te barsten, als de Regeering niet zonder dralen de voortbreng selen tegen loonenden prijs overneemt. De cijfers bulderen het uit, dat de voort brenging een andere richting uit moet. dat het onverantwoordelijk is in gelijke mate voort te gaan. Er moet het besef uit groeien dat omzetting, een onafwijsbare noodzake lijkheid is Ook, dat bij nadere beschouwing der onafwendbare feiten de Regeeringsmaat- regelen in werkelijkheid onvermijdelijk moe ten heeten en ook algemeene waardeering verdienen. Men kan over de toepassing der- maatregelen wel van meening verschillen, de invoering was in vollen zin des woords nuttig en noodig. De helft, van den veestapel is ruim vol doende voor de binnenlandsche behoefte en ons volk heeft niet de roeping vreemde vol ken te voorzien tegen den hal ven prijs. Qndeimelkvoedering aan melkvee Door den Rijksveèteeltconsulent voorOver ijssel, R. Anema, wordt in het „Overijs- selsch Landbouwblad" uitvoerig mededee ling gedaan over het voederen van onder- melk aan het melkvee. Wij geven hiervan de conclusies, waartoe de heer Anéma komt, weer. Hij schrijft dan aan het slot; Wanneer we in het kort de bedrijven nog eens de revue laten passeerenen samen-- vatten, dan moet voorop worden gesteld, dat we bier te doen hebben met een gewoon praktijk-onderzoek, waarbij dc rantsoenver- andcringen werden aangepast aan de voor gaande krachtvoedergiften en waarbij tevens in het oogmoet worden gehouden, dat prafcr tisch op alje vier bedrijven krap hooi aan wezig was^ïQodat hetgeen trouwens voop de ondermelkpfriode ook het geval was, meer krachtvoer* wérd verstrekt dan overéén komt met de gegevens van de normen. I. Als eerste conclusie meenen we naar voren te moeten brengen het feit, dat op alle vier bedrijven met resp. 20, 18, 23 en 30 melkkoeien, alle dieren met slechts één enkele uitzondering met groote graagte de ondermclk, zooals die werd gegeven m com binatie met suikerpulp, lijnmeel, grond- notenmeel of suikerpulp. lijnmeel, coeos- meel opnemen en wel vanaf de eerste dag, dat met voeren werd begonnen. II. Dat bij toediening Van 14 L. ondermclk p. dag en. p. koe op de manier, als boven aangegeven, bij de ondermelkprijs van cent per L., zijnde ongeveer de netto zu waarde van de laatste paar maanden, de dagrantsoenen aan krachtvoer zoer aan merkelijk goedkooper worden. Ze kostten vóór de ondermelkvoederiiig op de 4 bedrij ven resp. 43 cent, 30 cent, 47 cent en 47 cent per dag en per nieuwmelkte koe. Geduren de de periode der ondcrmelkvoedering 28 ct, 28 cent, 36 cent en 36 cent. III. Dat als we de ondermelk per 7 L. ge lijkwaardig rekenen met 1 kg. gemengd kpeienmeel van pl.m. 21 pet verteerbaar ruw eitwit en we de hulp ook rekenen tot het krachtvoer, de ondermclk op doze be drijven resp. 1/3, 1/3, ruim V4 en V4 van het krachlvoederrantsoen vertegenwoordigt. IV. Dat op alle vier bedrijven na een pe riode van ondermelkvoederiiig van 8—6 weken de dieren er zeer goed bijstaan. V. Dal met ondermelk, als belangrijk on derdeel van het krachtvoederrantsoen best kan worden gemolken en dat de dieren blijkbaar buitengewoon blijven doorgeven. VI. Dat m.i. niet gebleken is, dat dc com binatie suikerpulp lijnmeel grond- notenmeel ondermelk vetgehalte-verla gend werkt, dat daarentegen de combinatie suikerpulp, lijnmeel, cocosmeel-ondermelk, wanneer hierin 2 kg. cocosmeel per dag en per koe wordt gegeven, waarschijnlijk een beter vetgehalte levert. VII. Dat langs dezen weg gedurende de winterstalperiode groote hoeveelheden on dermelk met gunstig resultaat kunnen wor den gevoerd. Op de vier bedrijven worden dagelijks aan de melkveestapel gevoerd resp. 280 L., 252 L., 322 L. en 420 L. en dat o.i. als de kalvers en varkens hun deel krijgen, er ge durende de winterstalperiode althans geen „ondermelk-vraagstuk" behoeft te bestaan, wanneer maar via de zuivelfabrieken de teruggave der ondermelk aan het boerenbe drijf grondig wordt georganiseerd. Wanneer daarbij via de zuivelfabrieken in overleg met de veevoederbureaux aan de melkveehouders voederadviezen worden ver strekt, dan kan door de ondermelkvoedering aan de melkveestapel een zeer belangrijke besparing worden verkregen op de kraciht- voederrekening. VUT. Wanneer we op grond van de boven staande praktijkproeven aan mogen nemen, dat ondermelk een waardevol voedermiddel voor melkvee kan vormen, dan staat o.i. ook vast. dat magere melkpoeder in tijden van ondermelktekort zeer goed dit onder- nielktekort kan aanvullen, zoodat een deel van de in de zomermaanden bereide ma gere melkpoeder, dat voor de menschelijke consumptie geen behoorlijke prijs kan op brengen, voor de voeding van melkvee, var kens, k;ppen zou kunnen worden gebruikt. Boeken en Geschriften „Bijen als bestuifsters van het fruit" door J. W. Rutten. Uitgave Bijenhouders- bond N.C.B. Tilburg. Wij hebben hier voor ons liggen een brochure, de 3e in de reeks, uitgegeven door den Bijenhoudersbond N.C.B. De brochure geïllustreerd. Achtereenvolgens worden be handeld: 1. Bijenteelt in Oudheid en Mid deleeuwen; 2. De achteruitgang der bijen teelt en dc oorzaken; 3. Dc ontdekking van het verband tusschen bloem en insect; 4 De samenstelling der bloem en dc bestui ving; 5. Enkele bestuivingsproeven. De brochure is hoogst nuttig voor fruittelers en bijenhouders, omdat ze geeft de belangrijke rol, die de bijen spelen in het bestuivingsproces. Temeer daarom is deze brochure van belang, omdat de nieuwste gegevens omtrent de bestuiving er in zijn opgenomen. Bovendien is aan deze brochure toegevoegd een literaliiurlijstje. Wij twijfelen niet of deze brochure zal haar weg wel vinden, want zij is zeei teressant en leerzaam, maar bovendien zeer i laag in prijs gehouden. GEZONDE KOOLPLANTEN VAN EIGEN TEELT p. loon p. to.ooo st. BLOEMKOOLPLANTEN, Lccèrf extraGld. 1.75 Gld. 15.— SPRUITKOOLPLANTEN, De Zeeuw s kogel Gld. 1.25 Gld. 10.— ROODEKOOLPLANTEN, Langcndijker BEWAAR ROOD Gld. 1.50 Gld. 12.50 GELEKOOLPLANTEN. Langcndijker BEWAAR GEEL Gld. 1.50 Gld. 12.50 WITTEKOOLPLANTEN Langcndijker HERFST WIT Gld. 1.50 Gld. 12.50 ALLE WERKDAGEN OP DE KWEEKERIJ TE BEZICHTIGEN W. DE ZEEUW's Zaadteelt en Zaadhandel, Barendrecht, Telef. 42 H. HARING ROEDEN IN ALLE GROOITEN BILLIJK ZEERSOLIOE MET WORMWIEL-VFIL'GHEIDSLIEREN. NIEUWE TUINNETTEN (getaand) elke gewenschte lengte en breedte a 7 ct. per M3., franco hnis incl. omzetbelasting. Postgiro 93396. Bij rembourszending onkosten voor rekening van ontvangers ZAADHANDELAREN e. a. vraagt prijzen voor WEDERVERKOOPI! (GEEN RISICOI) Nettenfabriek - Tel. 3841 - Apeldoorn Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Voerartikelen De veevoedermarkt liep eind van de vorige week plotseling wat vaster tengevolge van den nieuwen aanval op de goudvaluta. Het was op een gegeven moment zoo sterk, dat men geen offertes voor de granen in guldens wilde afgeven. Natuurlijk was dit relletje van voorbij gaanden aard. toen bleek, dat onze aegeering vasthield aan de tot heden gevolgde politiek ten opzichte van de va luta. De premies voor disponibele mais zijn inmiddels verdwenen en de posities van verdere afladingen vragen weer een kleine verhooging. De noteeringen zijn overigens over dc geheelc linie vrijwel onveranderd gebleven. De vraag is klein over de gdheele linie en de bezorgdheid in de kringen den graanhandel, wat er in de toekomst van dit bedrijf worden zal, indien de behoefte zo,o klein blijft, is zeer groot. Het gevolg van dc kleine vraag, ook in andere landen Europa, heeft natuurlijk weer een prijsda- lende werking, daar de exporteerende lan den hun uitvoersurplus trachten te plaatsen en- de uitvoeroversohotten van voodergre nen schijnen met name in Argentinië weer zeer belangrijk te zijn. De prijzen van lijnkoeken bleven ook in de afgeloopen week vrijwel onveranderd, eveneens de grondirotenkoek en soyasohroot. Op Sept./Decernber-levrtring zijn de produc ten van Zwijndrecht een kleinigheid ver hoogd. Op najaarslevering is wel eenige be langstelling, alhoewel de vraag over het algemeen tegenvalt. Meststoffen Stikstofmeststoffen. De stikstof had slechte beurt in de afgeloopen week. Na de werkelijk goede w eken overigens in de Mei maand viel cliit bijzonder op. Alleen de kal1:-: salpeter had niet t» klagen en ook met de ohili ging het nog al. De kalksalpeter haait nog aardig wat op in den laatstcn tijd. Waar voor een paai.- maanden er wel eens gedacht werd aan een tekort aan ohili, daar blijkt nu toch wel, dat zulks ongegrond was. Met de ammoniumnitraten ging" het minder. Wel is de omzet nog steeds behoorlijk, maar niet dat, wat we gewoon waren en meenden te kunnen verwachten. De zwaveilzure ammo niak had geen beteekenende vraag meer en in de overige soorten is liet geheel afgeloo pen. Thomasmeel. Alhoewel Frankrijk zijn handelsverdrag met Duilschland heeft op gezegd, komt er hier tooh geen tihomasmeel uit Elzasz. Lotharingen aan de markt. Lu- xrimbung heeft blijkbaar voldoende hoeveel heden naar Duitschland verkocht en is voor loopig ook niet aan de markt. Toch w as in de afgeloopen week de markt werkelijk flauw te noemen. Er ging zeer weinig om. De koopers zijn bang geworden en trekken zioh terug, de verkoopers maken zioh dan ook niet druk met liet doen van aanbiedingen. Ook de valuta-moeilijkheden van de ai administreeren beheeren landbouwbedrijven taxeeren bezorgen Hypotheken voor den landbouw bemiddelen hij Aan- en Verkoop geven gratis advies bij Geldbelegging Van Hasselt's Landbouwkundig Administratiekantoor Noordeinde 128a - Tel. 11(132 DEN HAAG Neemt het zekere voor bef onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! 54 ruilen 51.5 x 38 iten 59.5 x 48.5 47 ruiten 59.5 x 38 94 ruiten 38 x 29.5 120 rui.en 32 5 x 27 21 ruiten 141 x 73 Dubbeldik plas Kisten gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) Q 5 15 p kist 4/ 5.15 p kist n 5.15 p kist a 5 15 p kist a 5.15 p kist na 14.50 p kist Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In all* diameters en in ieder kwantum voorhanden. Atrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Handel-Maalichippij M Veerschedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht f e'. Dordrecht 6475. Na 6 u. 3193 Oordt kunnen los loopen bij Staaldraad Vlechtwerk HANSA (Nederlandsch Fabrikaat) ONVERWOESTBAAR en TOCH GOEDKOOP! Draad lengt niet! Mazen verschuiven nietl Zelfs veulens scheuren zich niet! Prikkel draad beslist onnoodigl Voor ALLE dieren een veilige afrastering! TELEFOON VENLO 840 loopen week waren voor het zakendoen niet bevorderlijk. Kalizouten. Alhoewel het nieuwe seizoen feitelijk reeds aangebroken is, zijn er nog geen nieuwe prijzen bekend. 'k Heb in de laatste dagen heel wat van ons lieve vaderlandje gezien. Kris-kras heb ik Noord- en West-Friesland doorkruist en daarbij nog andere gedeelten van ons land. Toen ik met een kennis van mij op een zonnige achtermiddag wandelde door de wei landen van een gedeelte van Noord-Friesland en eerst de bedrijvigheid gezien had hij een' stoomzuivelfabriek en daarna de rustige rust, waarin de boerderijen verzonken lagen te midden de welige grasvelden, hier en daar reeds door de zeis of maaimachine gemillime terd, toen viel het moeilijk om een wereld crisis te denken. En toch dacht ik er aan. Dachten wij er aan en spraken er over. SCHIJNBAAR IS ER WELVAART. Het vee ziet er schoon en welgedaan uit. De boerderijen,zijn zoo netjes en geven zoo'n on bewogen, zoo'n gezeten indruk. Maar kom eens in die boerderijen en spreek eens met de menschen, die daar voor dag en dauw reeds zijn opgestaan on de melk de volle uiers hebben onttrokken en daarna allerlei anderen zwaren arbeid hebben verricht. Weer gemolken, weer gewerkt tot de zon onder ging. En hoor ze dan eens over de bcdrijfsuit- komsten. Hoor daar eens van de velen, die van wel geteld straatarm zijn geworden. Van ande ren, die enkele jaren terug, hoopten binnen niet te langen tijd als rentenier hun laatste, levensdagen te kunnen slijten en nu als ar beider nauwelijks rond kunnenkomen. Dat ziin de schrille tegenstellingen in het. zoo schijnbaar rustige landleven, die men achter de muren der mooie boerderijen niet zou vermoeden als men liet niet wisL Zoo mooi liggen die boerderijen daar meest al. Als losjes oyer het lancLsscliap gestrooid. WAT IK HOORDE EK ZAG; LAS EK DACHT OP REIS EK THUIS Hier een paar kort bij elkaar, daar in de ver te weer eenzaam gelegen. Hier met pannen, daar met riet gedekt, hier een boerderij waau-, van de woning onder dezelfde kap ligt als de schuur, daar weer een met een tegen de schuur en stal geplaatste woning. Hier met de schuurdeuren aan de w eg, daar wéér een niet deze ingang achteraan. Daar is geen orde in en toch is er ook geen wanorde. Daar is ongewilde dus kunstzinnige afwisseling. Daar is natuurlijk variatie In Duitschland schijnt nog al wat aan den bouw der boerderijen te haperen. Dat hebben we ook wel eens opgemerkt, als we daar van dorp tot dorp liepen. Maar of nu een RIJKSVOORSCHRIFT VOOR DEN BOUW VAN BOERDERIJEN de gewenschte uitwerking zal hebben valt nog te betwijfelen. En tooh willen deze ordening in den boerderijbouw daar invoeren. De Pruisische minister \an landbouw heeft richtlijnen voor boerderijbouw opgesteld. Hij zegt het heel mooi. Maar of het ook heel mooi wordt is een tweede vraag. Dc nieuwe boerderij moet als lid van het nieuwe boerendorp een gesloten harmonisch geheel vormen, schrijft deze minister. Het ver schaffen van rijksmiddelen eischt in het be lang van de gemeenschap een eenvoudige, duurzame en doelmatige vormgeving. ITei bouwen van een nieuwe boerderij is niet al leen een technisch organisatorisch en oeco- nomisch-, dooh zeer in het bijzonder een cul tureel werk, waarvan de uitvoering aan de architecten hooge eischen stelt inzake kennis van den boerenstand, de handwerkskunst, in- heemsche bouwstoffen, bouwwijzen, enz. In plattegrond, opstand en Voiiri vakkun dig goed uitgewerkt, moet een organisch har monisch werkend geheel worden geschapen. Het gezicht van de boerderij Wordt bepaald door vorm en gestalte van het bouwlichaam, door de toegepaste bouwstoffen enbouwdee- len en door de vakkundige uitvoering. Het boerenhuis moet zijn verbondenheid met den bodem uitdrukken. Gestreefd moet worden naar zinvolle aansluiting aan hetgeen ons door het voorgeslacht is nagelaten. Boerderijen worden gebouwd voor genera- 'ties. Fundamenten, buitenmuren, vloeren en da ken moeten van goede, zoo mogelijk inheem- sclie bouwstoffen vakkundig worden ge maakt. De gebouwen moeten beschutten te gen warmte, koude en vochL Asfaltpapier, zink en andere kunstbouw stoffen mogen voor dakbedekking niet wor den toegepast. Bij verbouwingen moet men ook materialen toepassen, die gelijkwaardig ziin aan de oude, teneinde een goed geheel te verkrijgen. Natuurlijk wordt in ons land ook op het houwen gelet en waakt de bouwverordening tegen al te groote willekeur, doch als de Duit sche minister het bovenstaande moet schrij ven, dan blijkt er uit dat de Duitsche boer nog wel wat leeren moet. 't Zijn voor onze boeren althans waarheden als koeien, die dus vanzelf spreken. De Duitsche boeren kunnen nog wel wat van ons leeren. De regeering van den Ierschen Vrijstaat wil dit blijkbaar ook. Ze heeft besloten bij wijze van proef in den loop van dc jaren 1935 en 1936 een vijftal fa brieken te bouwen voor de Deze alcohol, zal. krachtens een bij speciale wet aan de regeering gegeven bevoegdheid, worden gedistribueerd aan importeurs van benzine ter vermenging. Op deze wijze ver trouwt de regeering steun te kunnen geven aan de afzetmogelijkheid van aardappelen, één der voornaamste'landbouwproducten van den Ierschen Vrijstaat. De bedoeling is om, Indien deze proef met vijf fabrieken gunstige resultaten oplevert, het aantal fabrieken be langrijk uit te breiden, door over het eeheele land. voornamelijk in de arme districten, fa brieken van betrekkelijk kleine capaciteit te stichten, De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft zich voor de uitvoering \an dit plan de technische medewerking verzekerd van een Nedcrlandsche firma, die bij dc installa tie als adviseur zal optreden. Ook voor de opperste commercieele en tech nische leiding zijn Nederlandsche deskundi gen in Ierschen staatsdienst gesteld. Misschien zijn de Ieren ons dus nog voor met deze alcoholbereiding. Al ongeveer twee en een half jaar geleden is dit'vraagstuk naar voren gebracht in onze landbouworganisaties, doch, zooals wel meer tn ons land gebruikelijk is, op de lange baan geschoven. Er is nueen commissie be noemd door de regeering die de zaak moet „bestudeeren". Maar studeeren duurt, gun stige uitzonderingen daargelaten, wel eens heel, heel lang. Als ze maar niet zoo lang studeeren, dat we al lang vergeten zijn, dat deze commissie bestaat. Tijd om crisismaatregelen te bestudeeren is er ook wel geweest en uit deze studie blijkt dat er nog al bezwaren zijn tegen het kunstmatig ingrijpen in de regelingen var. het bedrijf. De voorzitter van liet Drentscln» landbouw eenootschap heeft op dc algem. ver gadering van dit genootschap gepleit voor Hij dacht daarbij speciaal aan dc beperking van onze geheele veeteeltprodmctie. Bij de be perking daarvan wordt getracht de productie zooveel mogelijk daar te behouden, waar ze van ouds (bij den bodem) behoorde, met het ge\olg, dat die bedrijven, welke op aankoop van kraöhtvoeder speciaal zijn aangewezen in sterk mate worden beperkt. Wat het een voudigste zou kunnen geschieden door in voerheffing. Dit heeft natuurlijk tot gevolg, dat de aankoop van b.v. buitenlaiidsche voederartikelen gaandeweg terugloopt. Een belangrijke nevenwerking zou zijn, dat het eigen geproduceerde voer een lioo- eere waarde vertegenwoordigde en cle ar beid daaraan besteed een betere belooning zou krijgen. Ook hij de veevoedernrodurtie moet vol gens hem aan het nationaal product -de voorkeur gegeven worden. Ilct moet de eerste plaats innemen. Anders zal men ons platteland blijvend prijsgeven aan de funeste concurrentie met volkeren van een veel lagere levensstandaard en bovendien op het platteland nog laten drukken de lasten van de lioogere levensstandaard van onze stedelijke industrieele bevolking. Voor het materieele en culturecle belang van het platteland, is het, zei deze voorzit ter, noodzakelijk, dat de agrarische pro ductie in zijn geheel wordt beschermd tegen de concurrentie van agrarisch produceercn- de landen met veel lagere levensstandaard. Die concurrentie is inderdaad vaak doodend. Zoo b.v. DE CONCURRENTIE VAN BEL GISCHE GROENTEN EN FRUIT OP ONZE MARKT. Dat is natuurlijk een gevolg van de Belgische devaluatie, waar ze daar weinig voordeel van hebben en ons g.oote last 'bezorgen. Terwijl verleden jaar gedurende de maand Mei slechts 7000 kg. asperges van uit Belgic in ons land werden ingevoerd, zijn dit jaar in deze maand tot nu toe reeds 48:000 kg. over oni'e grenzen gekomen. En'dat terwijl wij dit jaar in Mei slechts een onnoozele hoeveelheid van nog geen 40.000 kg. asperges naar Duitschland kon den' exporteeren tegenover ruim 200.000 kg. in Mei 1934, zoodat heel het, verschil dit jaaé ook nog op onze markten drukt Het gevolg was dan ook, dat de prijs dei- asperges op onze veilingen dit jaar aan merkelijk beneden dien van verleden jaar ligt. Straks komt België onze markt geheel lam bombardecren met kersen, doperwten en snijboonen. Met de Belgische kersen hadden onze fruittelers verleden jaar al last. Een last,'die nu geheel ondragelijk zal worden. Bij ons handelsverdrag met Beltrië ts uitdrukkelijk overeengekomen, dat geen van beide landen nieuwe maatregelen zouden nemen, die zouden kunnen leiden tot belemmering van het handelsverkeer, merkt ,;de Tuinderij" hierbij op. Belgic heeft zich echter aan deze over eenkomst niet gehouden. Door ,ie afkondi ging dér devaluatie heeft het-den invoer Aan onze producten in Belgic aanmerkelijk bemoeilijkt, -terwijl het zijn uitvoer naar ons land daarentegen aanzienlijk heeft ver gemakkelijkt. Onze Regeering heeft dus naar onze meening volkomen het recht om harerzijds eveneens maatregelen tot verdediging van den Nederlandschen producent te nemen. Dat vinden wij ook. Onze handelspolitiek moet wel een tikje krasser worden. 't Is toch al te mal, dat een land ons op onze eigen markt beconcurreert met pro ducten, die, omdat een ander /and ze niet meer van ons koopt, bij ons in overvloed voorradig is. 't Is een rare wereld tegenwoordig. Doch volgens sommigen wa*. DF. TOESTAND VOOR ROEM F.EN EEUW MINSTENS EVEN SLECHT. Zoo stond in 1S24 in een Engclsch btaff: „Landeigenaren ontvangen geen pacht, 1 >oeren en fabrikanten vinden ceen markt, de kapitalisten zijn bereid hun geld uit te leeneiï, maar de kooplieden hebben er geen behoefte aan. Er is kapitaal te i ecl, maai er zijn ook menschen te \eel, en de vlijtige, arbeiders ziin gedwongen zich als bedelaars bij het werkhuis te voegen." Een ander blad „de Times" schreef in Ï826; de arbeiders sterven van honger." In ons Tand was de gemiddelde tanveprijs op de Groninger markt in 1816 f 15 40 per H I.., in 1817 zelfs f 20.90. in 181S zakte het tot f 11.in 1819 tot f 6.60 en m December 1823 kwam ze niet hooger dan 2.92. Rogge, die in 1817 f 12.00 per ILL. noteer de. daalde in 1823 tot f 3.15. Maar dit te weten is een schrale troost. De vraag is thans: hoe komen wc uit dfve toestand. Dat is de vraag, die niemand beantwoor den kart- Ieder heeft zijn eigen ideeën daarover, welke de andere vaak rrwnas noemt. Zoo ooit dan past thans voor ieder: Vertrouwen op God. Alleen dat vertrouwen doet ons nog oirzen ai'bcid in de agrarische bedrijven en ook elders verrichten. Dat vertrouwen zal nooit beschamen Alleen, wij worden wel eens ongeduldig. Wat begrijpelijk is. Tot de volgende we"k. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10