JtittMir* geiiisctfc CTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5494 DONDERDAG 6 JUNI 1935 15e Jaargang gfobertentieprijjen: Van I tot 5 regels t.17'/> Elke regel meer 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 OUDE OF NIEUWE KOERS De mutatie aan Economische Zaken wordt in de pers wel zeer verschillend beoordeeld. Het opmerkelijkste is misschien zekei onderscheiden zienswijze, welke in roomsch-kath. pers tot uiting komt. Terwijl het eene blad met groote stelligheid conclu deert, dat er niets veranderd is; spreekt een ander van de nieuwe koers welke het kabinet, nu het op de tweesprong staat, zal inslaan. Zou de waarheid ook hier niet in het mid den liggen? Minister Colijn heeft, sprekend namens het kabinet, meermalen gezegd: we leggen ons op geen enkel systeem vast, we zijn in niets doctrinair; we volgen het wereld gebeuren van dag tot dag en reageeren zooals dit, naar onze overtuiging, het meest in 't welzijn van land en volk is. Dit verklaart het vasthouden aan het streven naar een sluitende begroo ting, een onmisbare voorwaarde voor eco nomisch herstel, waarover men in sociaal democratische kringen wel eens anders dacht dan tegenwoordig. Doet men echter 't kabinet-Colijn geen recht aan, als men met een strak gezicht beweert, dat het alleen in een sluitende be grooting en een gave gulden heil zoekt? Is cr dan niet een voortdurend streven om inomische opbouw te bevorderen en te sti- muleeren? Is minister Steenberghe hierin tegengewerkt door zijn ambtgenooten? De jubel, welke in sommige bladen op stijgt over de vervanging van den afgetreden minister door prof. Gelissen is dunkt ons niet zeer vleiend voor eerstgenoemde. Wij zien het liever zoo, dat minister Steenberghe geen kans zag om uit de moei lijkheden te komen zonder de riskante en anderzijds ook gemakkelijke weg der deva luatie te kiezen en dat prof. Gelissen de gouden gulden meent te kunnen handhaven naast 'de uitvoering van een opbouw-pro- gram, allereerst door meer industrialisatie. Waarschijnlijk onderschrijft hij daarmee ide critiek, dat in dit opzicht het tempo te traag was, en wellicht heeft hij daarbij niet geheel ongelijk. Wij erkennen ten volle, dat op het aan brengen van bezuinigingen een zware wijs feaat; maar het is een licht karwei, vergele ken met het ontwerpen en uitvoeren van een program voor nieuwe opbouw. Minister Steenberghe zei met minister yan Zeeland in België, dat hij zijn taak zeer tot zijn spijt niet zonder devaluatie kon vervullen; prof. Gelissen is blijkbaar overtuigd, dat het wel mogelijk is. Wij zullen hern in zijn pogen gaarne steu- fien. ONBILLIJK OORDEEL Van vele zijden valt men ons aan over Onze critiek op minister Steenberghe, welke er lag in de vragen, die wij een kwartier na het bericht zijner aftreding stelden: „Kan hij aannemelijk maken, dat er voor devaluatie thans meer motieven zijn dan zes maanden geleden? En voorts, heeft hij wel overwogen hoe,hij de speculatie aanmoedigt door deze opzien barende stap?" Het ware denkbaar, dat wij bij de jach- ïende schrijverij over het hoofd hadden ge- Zien, waarop de Maasbode, ter verdedi ging van den Minister onmiddellijk de aan dacht vestigde; Het offcieele regeeringscommuniqué laat geen plaats open voor twijfel: de minister, die naar bekend is, dit kabinet intrad als opvolger van mr. Verschuur met het voorbehoud dat hij, zoo noodig, op dc muntpolitiek zou terugkomen, is door de loop der omstandigheden over tuigd geworden, dat naast de maatrege len, diie het kabinet voorstelt, devaluatie noodzakelijk is om een behoorlijke eco nomische poltiek te voeren. Ware Zulks het geval, wij zouden het zon der valsche schaamte, al of niet met een beroep op het schrijven onder hooge druk, érkend en teruggenomen hebben. Maar wij meenen, dat wij ten deze onze Critiek moeten handhaven; juist gedach tig aan het „voorbehoud" goten we onze yragen in deze vorm. Indien dr. Colijn niet zoo snel gehandeld had, dat de opvolger reeds klaar stond toen het ontslag werd aangevraagd, dan zou de ministerieele cri sis de speculatie een goede kans geboden hebben. Hier was resoluut handelen onmis baar. Onze critiek was o.i. ook billijk. De Limb. Koerier zegt, dat wij d e vergis sing begingen zoo te schrijven, als we deden, doch geeft met geen woord aan, waarin onze vergissing bestond. En alleen op gezag van het blad, kunnen we geen fout erkennen. De eveneens roomsch-kath. Gelderlan der en in ongeveer gelijke geest het Dag blad van Noord-Brabant, pakken ons anders aan. Het Geldersche blad zegt, dat er op het eerste gezicht misschien reden was voor onze opmerkingen, maar van na derbij bezien, lijken ze het blad niet juist. En het verdedigt dan minister Steenberghe als volgt: Een voorstander van devaluatie, die, zooals minister Steenberghe, zich ten volle verantwoording bewust is van de gevolgen van zulk een nieuwe monetaire koers, moet tot de conclusie komen, dat wijziging in de bestaande muntpolitiek niet mag worden ingeleid door een reeks van veelzijdige aanpassingsmaat regelen. Want naarmate die maatre gelen hebben doorgewerkt, in die mate snijden ze bij devaluatie dieper in de volkshuishouding in. In het bijzonder geldt dit voor de verhouding van loonen en prijzen en een ieder weet wet, dat prijsstijgingen zooals ook naar de mee ning van prof. Kaag bij de z.g. munt- correctie zijn te verwachten, slechts heel langzaam door verhooging van loonen plegen te worden gevolgd. Aan het karakter en de goede bedoeling van den minister doen wij niets te kort. Dat ligt niet in onze aard. Maar, wij hebben in het citaat van de Gelderlander een zin onderstreept; enheeft het blad daar mee niet zelf het onverwachte besluit van den minister op dit ongelegen oogenblik ver oordeeld? Ook in ons artikel volgde op de vragen de opmerking: mr. Steenberghe heeft toch ook het bezuinigingsontwerp onderteekend! Dat is het, wat ons blijft hinderen. Zes maanden geleden gaf de minister ten pri: cipale zijn stem aan het bezuinigingsvoo stel; nü, vlak voor de behandeling, laat hij zijn collega's in de steek. Is het dan zoo'n wonder, dat hier en daar politieke specula ties gesuggereerd worden, welke wij niet gaarne voor onze rekening zullen nemen? BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Rotterdam Op Zaterdag 22 Juni a.s. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om op Zaterdag 22 Juni een bezoek te brengen aan Rotterdam. Extra treinen op Pinksteren Naar wij vernemen hebben de spoorwegen een groot aantal extra treinen ingelegd voor het Piak- Allereerst vestigt men onzi: aandacht op die sneltreinen, welke voor het Pinksterverkeer in de reisgidsen speciaal zijn genoemd: op de baanvak ken Rotterdam—Vlissingeo, Amsterdam—Eindho- -Maastricht—-Heerlen—Valkenburg, Rotter dam/Den Haag—Utrecht—Amersfoort richting Zwolle—Groningen/richtiDg Apeldoorn— Twente. In verkeer, met België zal op Zaterdag 8 Juni a.s. n extra trein loopen Rotterdam D.P v. 14.56, Dordrecht v. 15.16, Roosendaal v. 15.50, Antwer- pen-Oost A 16 19, Brussel-Noord A 17.02. Voor terugkeer op Maandag 10 Juni zal de be staande sneltrein 61/438 Brussel—Rotterdam in deelen loopen op de volgend: dienstregeling: Eerste trein: Brussel-Noord V 19.28, Antwerpen- Oost V 20.10, Roosendaal A 21.06, Lage Zwalu- door. Dordrecht A 21.55, Rotterdam-Beurs A 22.13 en D.P. A 22.19. Tweede trein: Brussel-Noord V 19 40. Antwf:r- pen-Oost V 20.22. Roosendaal A 21.26, Lage Zwaluwe A 22.07. Dordrecht A 22 24, Rotterdam- Beurs A 22.42, D.P. A 22.4S. Te Rotterdam D.P. goede aansluiting:n èn op Zaterdag èn op Maandag per electrischc treinen :n naar richting Amsterdam en Den Haag. Op Tweeden Pinksterdag een extra verbinding Eind hoven V 18.27, Oisterwijk V 19.01, Tilburg V 19.13. Breda V 19 32, Dordrecht A 19.57, Rotter dam D. P. A 20.19 en een extra trein Vlissingen V 18.54, Middelburg V 19.03, Goes V 19.21, Krui- ningen-I V 19.33, Bergeo op Zoom V 19.57, stopt -niet te Roosendaal, Rotterdam D.P A 21 04, Den Haag H S.M. A 21.31, Amsterdam C.S. A 22.22. Eveneens een extra sneltrein Apeldoorn V 21.16, Amersfoort A 21.52, Utrecht C.S. A 22.14, stop Rotterdam-M. A 23.12. aansluitende te Utrecht C.S. op een extra trein V 22.30 Den Haag S.s. A 23 17. De bestaande trein 1956/752/1434 van Ensche de V 18.43. Zutphen V 20.01, Apeldoorn V 20.26 Amersfoort naar Utrecht C.S. A 21.38 gaat vandaar extra door naar Gouda A 22.22, Den Haag S.S. A 22 48, Rotterdam-M. A 22.56. Trein 523 E M. zal op Twi eden Pinksterdag n 15.45 te Wolfheze stoppen voor het opnemen Tenslotte wordt vermeld dat van 7 t/m 12 Juni vacantiekaarten worden uitgegeven. De werkloosheid onder de jeugd Een commissie ingesteld De Minister van Sociale Zaken, Prof. Dr. Slotemaker de Bruine he'eft thans een com missie ingesteld aan welike is opgedragen hem inzake het vraagstuk van de werkloos heid onder de jeugd van voorlichting te die nen. De Minister van Sociale Zaken zal als algemeen voorzitter optreden. Baron Krayenhoff 70 jaar De voorzitter van dc Algemeene Neder- landsche Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. C. R. T. baron Krayenhoff, hoopt morgen zijn 70sten ver jaardag te herdenken. De heer Krayenhoff was aanvankelijk werkzaam als Londensch vertegenwoordiger der Stoomvaart Mij Zeeland, daarna trad hij in dienst der Staatsspoorwegen, waar hij als leider der publiciteitsafdeling zijn krachten wijdde aan de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Nadat hij als gedelegeerde der Regeering en der Spoorwegen in de Alg. Ned. Vereen, oor Vreemdelingenverkeer was opgetreden, verd hij voorzitter van deze vereeniging, in velkc functie liij, zich bijzonder verdienste lijk beeft gemaakt. Van zijn vele andere openbare functies Domen wij nog die van bestuurslid der Vereen. Nederland in den Vreemde, van den A.N.W.B., voorz. van de Centrale Commissie an Luehttoerisme K.N.V.v.L. en A.N.W.B. lid van het Bestuur der Ned. Amerikaansche K. v. K. te Amsterdam, lid van het Dag. Be stuur en mede-oprichter van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, voorzitter van de Com missie van Nosrdzee-badplaatsen, enz., euz. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Muiden Bij de gisteren gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente raad geworden: 2 S.D.A.P. (thans 2), 1 A.R. (1), 2 C.H. (2), 2 R.K. (2). Gekozen zijn: de Soc.-dem. J Pleit en J. van Wijk, dc A. R. P. Elffeis, de C.H. Dros en H v d Weerd, de R.K. H J Alters en J. Brouwer. Schipluiden. Bij de gisteren gehouden gemeenteraads verkiezingen te Schipluiden werden in to taal 1140 (I37lj geldige stemmen uitge bracht. Hiervan verkregen dc R.K. 874 (827), de A.R. 246 (212) en de Chr. Hist. 329 302) Gekozen zijn 7 (7), R.K. 2 (2), AR. en (2) Chr. Hist. Van de Katholieken werden gekozen dc heeren M. J. van Oosten, L J van Dijk, G C van Marrewijk, A A Ammerlaan, E van Winden J Ruigt en H Th. v d Enden; van de A.R. de heeren A Poot en J Eygenraam en van de Chr. I-Iist. de heeren S v d Eyjc en J J v d Berg. Nijkerk Bij de gisteren gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente raad geworden: 3 S.D.A.P. (2), 0 Geraeentebel. (1), 4 A R (4), 5 C. H. (5). 1 R.K. (1). Gekozen zijn: S.D.A.P.: B Kuis, K Vasten- burg, A J Buseenhenke; A.R.: D v d Bunt Mzn., C van Re.mshorst, W de Zoeten, B van Dijk; C.H. W baron van Tuyll van Se- rooskerken, W. Blom, A. Meiling, M. Bouw man, A Fo&sen; R.K.: M P Zwetsloot. Smilde Bij de gisteren gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente raad geworden: 2 V.D. (2), 2 S.D.A.P. (3)„ 1 Gemeentebel. (0), 4 A.R. (4), 4 C.H. (3), 0 Plattel. (1). Gekozen zijn: V.D.: Rvd Werf, K A Bijl- sma; S.D.A P.: A Vredeveld, A Luitmg; Gem. Bel.: M Mesken; A.R.: F Feenslra, K Ele- veld, J Kuiper, J Mast. Wzn.; C.H.: W v d Velde, H ten Cate Hzn., D. Bosscher, F Os- sel Jzn. Arkel Bij de gister gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente raad geworden: 3 Lib. (thans 3), 2 S D.A.P. (2), 1 Gemeen tebel. (0), 0 A.R. (1), 1 C.IL (0), 0 Onafh. (1) Gekozen zijn: Lib.: C v IJzeren, D Riet veld, S v Iperen; S.D.A.P.: M 't Lam, A v Lent; Gem. bel.: P den Besten; C.H.: C de Jong. Culemborg. Uitgebracht zijn: Totaal 'aantal geldige stemmen 4548 (in 1931: 4159), waarvan op: Lib. 908 (835), V.D. 0 (276), S.D.A.P. 972 (958), A.R. en C. H sa men 565. (In 1931: A.R. 316, C.H. 279), R.K. 1791 (1495), Comm 252 (0). 3 Lib. (thans 3), 3 S.D.A.P. (3), 1 A.R. (1), 1 C.H. (1), 5 R.K. (5). Wegens uitgeput raken van de V.D.-lijst was na 1931 de zetel van de VD. overge gaan op de Liberalen. Gekozen zijn: Lib.: A Schouten, S J Wij senbeek. W van Heusden jr.; RK.: JA Collé, J W Carpay, A Th Peek (m. voorkeurstem men), W A Stelhors (id.), J L Spithoven (id.); S.D.A.P.: A P Klumper O de Beus, C H J Nijhof; A.R.: H Middelhoven; C.H.: J. de GrooL, Dirksland. Bij de gisteren gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente- aad geworden: 1 Lib. (thans 1), 2 S. D. A. P. (1), 3 A.R (4), 1 Staatk. Ger. (1). Gekozen zijn: J Roodzant, C Zoetcman, D Moovaart (A.R.): J C de Bonte, A Knops, (S.D.A.P.); W I-Iagens, (Lib.); C van 't Ge loof (S.G.) Enkhuizen Bij de gister gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente raad geworden: 1 Lib. (thans 1), 1 V.D. (1), 4 S.D.A.P. (4), 3 A.R. (3), 2 C.H. (2), 2 R. K. (2). Gekozen zijn: Lib. C Stapel (aftr.)V.D..: C.Roosendaal (aftr.); S.D.A.P.: S. Visser (aftr.); P. Roodenburg (aftr.), J. Postumius (aftr.), mevr. DinnersScherstra; A..R.: A Sluis (aftr.), D Vis (aftr.), N S Groot (aftr.); C.H.; J Kofman (aftr.), J Kouwenhoven: R.K.; J Elders (aftr.), G J Stavenuitcr. Montfoort Bij de "isteren gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente raad geworden. 0 A.R. (1), 0 C.H. (1), 6 R.K. (5), vrije lijst 1. Gekozen zijn: R.K.: A G van Dijk; A J de Goey, C G van Rooven; G Snel, A Vonk, C Pauw; vrije lijst: j van Kooten Jzn. PROV. STATEN VAN ZEELAND. De heeren E. Kalle te Westdorpe en A. S. Wisse te Waarde, die resp. op een vrije katholieke lijst en op die der Staatk. Geref. gekozen zijn tot lid der Prov. Staten van Zeeland, hebben hun geloofsbrieven niet op tijd ingeleverd. In hun plaats zijn nu resp. gekozen verklaard de heeren P. Bauwens te Hulst en J. A. (Meertens te Hoek. A V A N G SCHOENEN NIEUWE MODELLEN voor voorjaar- en zomerseizoen Handelsovereenkomst met Italië Er wordt onderhandeld Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 1 Maart 1934 te Rome tusschen Nederland en Italië gesloten handelsovereenkomS. met bijbehoorend elot- protocol. De regeering deelt mede, er in geslaagd te zijn, de tijdelijke regeling voor den invoer in Italië, welke gold tot 30 April 1935, vrijwel ongewijzigd verlengd te krijgen tot 30 Juni 1935. Krachtens deze nieuwe tijdelijke rege ling worden alle uit Nederland verzonden Ne- derlandsche en Nederlandsch-koloniale arti kelen in Italië ten invoer toegelaten tot hoeveelheid, gelijk aan 100 pCt van den voer in de overeeenkomstige periode van 1 met dien verstande, dat deze regeling voor de artikelen, voorkomende op de lijst B, op gesteld overeenkomstig het Italiaansche de creet van 18 Februari 1935. Voor de overige in Italië geconringenteerde artikelen is in hel algemeen de invoer toegestaan tot een hoe veelheid, gelijk aan 100 pCt van den gemid delden invoer gedurende de laatste twee ja ren, voorafgegaan aan de instelling van d« contingenteering van bedoelde artikelen. Voor radio-lampen, edelgesteenten, versch vleesch, vee en versche risch zijn vaste hoeveelheden bepaald. Over een nieuw verdrag, da't zal gelden voor den tijd na 1 Juli, zijn thans onderhandelin gen gaande. Hervorming Rekenkamer Hoe minder leden, hoe vlotter werk Hopelijk hebt pe met interesse kennis gepomen van het bezuinigingsontwerp om hef aantal leden der Algemeene Rekenka mer, oorspronkelijk vijf, thans (feitelijk; terug te brengen van drie op één lid, tevens voorzitter. Het stuk is in stadhuisstijl ge schreven; vergun mij, dat ik het zoo mo gelijk in krantentaal overzet. De bij voortduur toenemende werkzaam heden der Rekenkamer werden steeds meer door de ambtenaren verricht (onze overle- len vriend,. Joh., Krap had daarmee zeker geen genoegen genomen; hij dook graag in in de cijfers onder). Het aantal leden reeds van vijf op drie gedaald, kan daarom wei op één teruggebracht worden; want, hoe meer leden, hoe meer werk ze veroorzaken. Er komt dus een eenhoofdig bewind; de voorzitter wordt zoo iets als directeur-gene raal. De leden worden wel niet naar huis gestuurd; ze mogen enkele vergaderingen briwonen om de hoofdlijnen te bespreken; maar de hooge bezoldiging kan vervallen, ze krijgen voortaan een vacatiegeld van f 30 per vergadering. Dat bedrag is verge leken mev andere presentiegelden, nog "al hoog; maar dit zit hem in de voorbereiding (welke door de ambtenaren geschiedt). Intusschen, nu de Voorzitter het werk al leen moet doen of, zooals in 't oorspronkelij ke staat: het arbeidsveld van de Algpmeere Re kenkamer wordt met den dag grooter, en het is meer dan ooit te voren wenschelijk dat de Kamer, d.w.z. de voorzitter en zijn ambtenaren, het geheele veld, noe het ook zich moge uitbreiden, blijft bewerken; nu behoort zijn wedde van f 7200 op f 9450 gebracht te worden. (Let op de omschrijving van „de Kamer"). Men moet immers niet denken, öatstejd* eer werk-aan de ambtenaren wordt over gelaten, zooals de feitelijke afschaffing dol leden zou doen vermoeden. De Voorzitter neemt de plaats in van het college, dat vroeger bij uitstek Rekenkamer werd genoemd; dus krijgt hij salarisver- booging. Wanneer echter bij ontstentenis des Voorzitters één der ambulante i'den hem vervangt, krijgt deze daarvoor een be looning vanf 30. Als hij elke dag cvpn komt teekenen, is dat voldoende: de ambte naren weten het wel. Ziedaar het wetsontwerp, overgezet zijn-Ie i onze tegenwoordige taal en voorzoover mogelijk hedendaagsche spelling. MOOI LOOSDRECHT Onder deze titel heeft de V.V.V. „Lcos- dreoht's Bloei" een gids met geïllustreerde besoji rij ving, plattegrond en uitvoerige adreslijst uitgegeven, ter bevordering van h-ait touristenibezoeik. Loosdrecht heeft vele attracties voor lief hebbers van watersport: ze.len, roeien, zwem men, baden, kampeeren kan men er naar hartelust! Het gidsje is bij „Loosdrecht's Bloei" vocxr belanghebbenden gratis verkrijgbaar. BEBOSSCHING IN WERKVERSCHAFFING. Het ligt in het voornemen het Drouw en Rolderveld onder leiding van het Staats- koschbeheer in werkverschaffing te bebos- schen. Op de vergadering van grond-eigenaren, welke te Borger is gehouden, hebben alle aanwezige eigenaren besloten hun grond vrijwillig te verkoopen. R.K. Werkgevers en devaluatie Al te boud gesproken Naar aanleiding van het bekende adres der algemeene R.-K- Werkgoversve" eeni- ging, betreffende devaluatie, heeft het lid dier vereeniging, de heer Ir. Petius Regout. die zich met de strekking van het adres niet kan vereenigen, zich gewend tot den Voorzitter van den Raad van Ministers met een telegram, waarin hij uiting geef. aan zijn instemming met het door de Regee- ring gevolgde monetaire beleid. Hervatting der scheepvaart besprekingen met Japan? BATAVIA, 6 Juni. (Aneta). De Japansche consul-generaal te Batavia informeerde of ficieus naar de mogelijkheid, om de on langs afgebroken onderhandelingen tus schen de scheepvaartmaatschappijen te her openen. Naar de „Javabode" verneemt, antwoord de de directeur van het departement van Economische Zaken hierop bevestigend, in dien daarbij ervaringen als de taalkwestie zooals te Kobe voorviel) worden vermeden. Teneinde dit te bereiken, zal voor de onder handelingen worden hervat op bepaalde punten overeenstemming moeten worden verkregen. Hoofdpijn, Kiespijn Al wat U noodig j i-v- heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.; doos 45 ct Bij Uw Drogist. Gemengd Nieuws. ONTZETTEND ONGELUK BIJ FEL NOODWEER Twee zusjes en haar vader verdronken Te Barger Compascuum (Dr.) zijn Woensdagmiddag tijdens noodweer twee meisjes te water geraakt en ver dronken en is de vader der kinderen, bij een poging tot redding, eveneens om het leven gekomen. De 13 jarige Rika Louwes en haar 10- jarig zusje Lies waren Woensdagmiddag in de Hoofdwijk III in de nabijheid van de woning van haar ouders gaan visschen. Te ongeveer half vijf brak boven Barger Compascuum een noodweer los Het onweer de geweldig, gepaard gaande met hevigen hagelslag en regenval. Tijdens dit noodweer zijn de beide kinde ren, zonder dat iemand er iets van heeft gemerkt, of heeft gezien, te water geraakt en verdronken. De vader der kinderen, de 31-jarige ar beider A. Iouwes. ging, toen de meisjes tijdens het noodweer niet thuis kwamen, naar de kinderen kijken. Hij kon ze echter niet vinden. Tot zijn schrik ontdekte hij plotseling een der kin deren drijvende in het kanaal. Hij sprong te water, hoewel hij zelf niet kon zwem men om he; Kind te redden. Hij verdween echter ook zelf in de diepte. Een voorbijganger zag ham in het kanaal verdwijnen en ging onmiddellijk hulp ha len. Met hulp van de politie en de mare chaussee, die in verband met staking daar tijdelijik is gestationeerd, waren spoedig de lijken van den arbeider en één der meis jes opgehaald. Later kon ook het stoffelijk overschot van het tweede meisje worden geborgen. Dokter Hoenders, uit Zwartemeer, die een half uur na het ongeval ter plaatse was, heeft nog getracht, geassisteerd door veld wachter Bone en den onderwijzer Baars uit Zwartemeer, bij de slachtoffers de levens geesten weer op te wekken, hetgeen helaas niet meer gelukte. VERKEERSOVERTREDINGEN Wegens omverrijding van een auto op den Wassenaarschenweg werd de Schiedamsche aannemer van E. veroordeeld tot 1 maand hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid CHEMISCH REINIGEN - VERVEN 't Gevaar voor bederven van de tegenwoordige subtiele stoften is groot. Wend U daarom tot den meest vakkundige Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 De scheepvaartbesprekingen met Japan zullen waarschijnlijk hervat worden. Ernstig ongeluk te Bargercompascuunii Een vader en twee dochters verdronken. Blz. 2 Laval stuitte bij zijn poging tot Kabinets- tormatie op onaanvaardbare voorwaarden van de radicaal-socialisten. Piétri is daarna aangezocht. Companys, de ex-president van Catalonië en zijn ministers zijn alle tot 30 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Mac Donald heeft voor het laatst het Ka binet gepresideerd. In Duitschland is tegen 21 redacteurs een eere-proces aanhangig omdat zij zonder com mentaar een verklaring van kardinaal Bertram hebben afgedrukt. Men meent de daders van de ontvoering van George Weyerhauser op het spoor to zijn, door in betaling gegeven bankbiljetten afkomstig van de losprijs. Blz. 3 De ratificeering van de transferregeling met Duitschland op het laatste moment af gesprongen. blz. 8 De Christelijke MULO-onderwijzers ver* gaderen te Utrecht. NIEUW FEUILLETON Vandaag beginnen we met een nieuw jeuilleton. 't Is „een eenvoudig verhaal", gelijk vele lezers ons steeds ver zoeken. Maar ook blijkt er weer uit, dat in een heel gewone geschie denis soms meer spanning zit dan in 't product ontsproten aan 't brem van een of ander fan tastisch schrijver. Ook is het een „Christelijk verhaal" in de goede beteekenis van 't woord. Ons nieuwe feuilleton lijkt ons voor de komende zomermaanden uitnemend geschikt. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 - Rotterdam STUDIEBEURZEN AGBME.V GEVRAAGD motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. In hooger beroep voor de Haagsche recht bank, eischte de officier vernietiging van het vonnis en oplegging van een boete van f300, subs. 30 dagen hechtenis en handhaving van de ontzegging. De raadsman van verd. con- :ludeerde. lat Ie chuld van van E. niet is komen vast te staan. De Leidsche chauffeur J. G. L. had met zijn auto een verkeerde beweging gemaakt, In hooger beroep voor de Haagsche recht bank eischte de officier bevestiging van het vonnis van den Leidschen kantonrechter, t.w, f20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 18 Juni a.s. Doodelijke auto-ongelukken Te Overschie reed vanmorgen de 14-ja- rige Van den Berg per rijwiel over d« hulp bruggen van den nieuwen Rijksweg onder Overschie. Door onbekende oorzaak kwam de jon gen te vallen. Een achter hem kon enrie zeswielige vrachtauto, bestuurd door J. L. uit Velzen, kon niet meer stoppen on over reed den jongen. Hij was op slag dood. De marechaussee heeft de vrachtauto /oor onderzoek in beslag genomen en den bestuurder naar de kazerne overgebracht. Uit het Sociale Leven Te Vlaardingen is gisteren een veerdienst geopend naar de Vondelingenplaat. Links: de burgemeester knipt het lint door waarna de autoriteiten en genoodigden zich aan boord van de veerboot begeven. Rechts: de veerboot „Vrijheidsplaat" met aenocb digden aan boord, vertrekt voor haar eerste tocht naar de overzijde. VERPLICHTE ARBITRAGE LOONGESCHIL IN DE HOEKSCHE WAARD De Minister van Economische Zaken heeft aan die landbouwers in de Hoeksche Waaixl, die georganiseerd zijn bij de Londbouw- Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland, op grond van artikel 3, lid 1, der Crisis-Orga nisatiebeschikking 1934 11 arbitrage opgelegd inzake de vaststelling van de arbeidsvoor waarden der bij hen werkzame landarbei ders. Tot arbiter is benoemd Prof. Mr C. W, de .Vries te 's-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1