De regeering-Bouisson valt PRUIM TABAK BINNENLAND. WOENSDAG 5 JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND VERRAAD TEGEN BOUISSON Wanneer wij ons niet vergissen dan zijn iie gebeurtenissen, welke zich de laatste dagen in het Fransehe parlementaire leven afspelen van zeer ernstigen aard. De toestand van verwarring die al ge- ruimen tijd heerscht, wordt er niet beter op, maar verergert zienderoogen, Men denke eens terug aan de Februari dagen van het vorig jaar, toen „de van Tournefeuille", oud-president Doumer- gue slechts naar Parijs behoefde te komen om de opgezweepte golven van hartstocht tegen de parlementaire corruptie tot beda ring te doen komen. Nadat Poumergue geruimen tijd het staatsschip koers had doen houden en tus schen rechts en links was doorgeschipperd, doch daarna door radicale partij-intrige; ten val werd gebracht, scheen Flandin dc redder in den nood. Hij wist de radicalen weer voor het nationale wagentje te span nen. Totdat hij verleden week, in het wel begrepen landsbelang, de bevoegdheden het Parlement voor eenigen tijd opzij tracht te te zetten, doch daarvoor niet voldoende yertrouwen bleek te kunnen vinden. Het stond bij Flandins val vast, dat zijn opvolger eveneens volmachten zou moeten eischen om met een krachtig bezuinigings beleid de topzware staatshuishouding in stand te kunnen houden en tevens de be wegingsvrijheid te hebben om den goudfranc tegen elke manoeuvre van de speculatie te kunnen verdedigen. De parlementaire verwording blijkt ech ter te ver gevorderd te zijn. De man, die door zijn persoonlijke eigenschappen als Kamerpresident en zijn grondige parlemen taire ervaring de aangewezen persoonlijk heid scheen te zijn om een nationaal kabinet op zoo breed mogelijke basis te vormen en voor wien de kans om de Kamer tot hit geven van volmachten te bewegen zoo gun stig mogelijk scheen, heeft de nederlaag ge leden, die na zijn beleidvolle voorbereiding .vrijwel uitgesloten scheen te zijn. En nu is het ergste, dat deze nederlaag liem en zijn kabinet is toegebracht dooreen partij, n.l. de radicaal-socialistische, die met nagenoeg algemeene stemmen beloofd had hem te zullen steunen, doch daarna is vreezen voor de zweep van de sociaal-de mocraten en communisten bij eventueel" verkiezingen. Hier past slechts het woord „verraad" en dat woord heeft te leelijker klank omdat dit verraad gepleegd ii .vrees voor zetels en ten koste van het lands belang. Dat zetelvrees de voorname rol speelde is behalve aan den druk, dien de roode groe pen op de radicalen in de wandelgangen der Kamer hebben geoefend, zeker ook toe te schrijven aan het feit, dat zich in het Fransehe volk, blijkens de jongste raads verkiezingen, op het oogenblik zich een strooming in de richting van het commu nisme openbaart, alsof dat redding zou kun nen brengen uit den toestand van overzwa- re belastingdruk waaronder het Fransehe .volk te lijden heeft tengevolge van den last die de Staatshuishouding op het budget legt Laval heeft thans de kabinetsformatie ter hand genomen. Uit een door hem afge legde verklaring was reeds gebleken, dat hij weet voor zijn buitenlandsche bemoeiin gen ter beveiliging van den vrede een finan cieel gaaf land achter zich te moeten hebben Wie zou den knappen Franschen minis ter van buitenlandsche zaken niet ten volle succes toewenschen in zijn streven! Maar bij een zoo verwarden en verwor- 'denden parlementairen toestand als in Frankrijk is er niets te voorspellen. Kabinetsformatie onder deze omstandig heden is een hachelijk ondernemen, waarbij persoonlijke moed en groote vaderlands liefde wel een zeer sterke rol hebben te spelen. f- Voortzetting van het N.R.A.-werk op beperkte schaal? Uit Washington: De Amerikaansdhe tregeering heeft besloten, bij het Con gres voorstellen in te dienen betreffen de een nieuwe N.R.A.-wetgeving op be perkter schaal. Tot ddt besluit zijn president Roosevelt en de leden van het kabinet gekomen na beraad Blagingen, die anderhalf uur duimden. Roo sevelt zal de nieuwe voorstellen onverwijld bij het Congres indienen. Bijzonderheden over deze voorstellen zijn niet bekend. Intussahen heeft generaal Johnson ver klaard, dat naar zajn meening geen wijziging .ven de gitcaidwet noodig is ter bescherming jvan d,e beginselen der N.R.A. Vierhonderd menschen verdronken Bij overstrooming in Mexico MEXICO-CITY, 5 Juni. Tengevolge van de bverstrooming veroorzaakt door eenige hevi ge wolkbreuken zijn in het gebied van San- Pedro ten Zuiden van Mexi co-City gisteren naar schatting vierhonderd personen, waar onder vele vrouwen en kinderen, omgeko men. Geen nieuw ernstig incident in Abessynië LONDEN, 5 Juni De „Daily Telegraph" ïneldt uit Addis Abeba, dat de te Rome ge publiceerde mededeeling omtrent een nieuw ernstig grensincident aan de Italiaansch- lAbessynische grens te Addis Abeba niet Wordt bevestigd. De radicaal-socialisten vallen om onder de zweep der socialisten en communisten De Kamermeerderheid weigert Bouisson volmachten Laval Kabinetsformateur Het kabinet-Bouisson is, tegen de verwachting in, bij de stemming over de volmachten met 264 tegen 262 stemmen ten val gebracht en is daarop onmiddellijk afgetreden. Aan het groote gezag dat de heer Bouis son als Kamervoorzitter geniet en aan de degelijke voorzorgen alvorens hij na den val an het Kabinet-Flandin de Kabinetsforma tie op een financieel zoo hachelijk oogenblik op zich nam had men de beste verwach tingen vastgekoppeld. Er zullen niet velen zijn geweest, die venvacht hebben, dat dit op breede nationale basis gevormde Kabinet de eerste aanraking met het parlement reeds met zijn nederlaag zou moeten be- koopen. Dit is voor Frankrijk zeker een tegenval ler van de eerste soort. Als Bouisson, de man rlie liet. algemeen vertrouwen genoot, niet slagen kan met de Kamermeerderheid in het gereed" te komen over de financieele volmachten, die elke regeering thans noodig heeft om Frankrijk uit de crisis van het ontzaglijk begrootingstekort en uit de be dreiging van den franc te redden, wie zou het din moeten doen! Toen dan ook gisternamiddag de Kamer zitting begon, waren de verwachtingen, hoopvol. Maar het Kabinet wist toen reeds, dat de radicalen, die Bouisson met bijna algemee ne stemmen hun vertrouwen hadden toege zegd, reeds aan het wankelen waren Hei* riot was in de vergadering van zijn fractie reeds op bedenkingen gestuit. Het was zelfs reeds zóó ver gekomen, dat hij, toen één lid zijn woorden in twijfel Irok, boos was weggekropen, zeggende dat hij zijn voorzit terschnp opgaf en men had, daarvan ge schrokken, hem nageloopen en hem cp zijn besluit terug weten te doen komen. Nadat de repeeringsverklaring door Bouis in was voorgelezen en het ontwerp-vol- machtenwet door hem bij de Kamer was ingediend, vroegen de tegenstanders der re geering. socialisten en communisten, verlof voor een interpellatie. Bouisson vroeg de Kamer deze interpella ties te weigeren en stelde de kwestie van vertrouwen. Het vertrouwen werd met 390 tegen 197 stemmen gegeven en nu bleek reeds, dat er erscheidene radicalen waren omgevallen. De zitting werd nu geschorst, teneinde de financieele commissie gelegenheid te geven het ontwerp te hestudeeren. Weldra bleek en dit deed het pessi misme toenemen dat in de commissie de kleinst mogelijke meerderheid was verkre gen, n.l. 19 tegen 18 stemmen, doordat twee radicalen slechts voor het Kabinet hadden gestemd en twee zich hadden onthouden. Blijkbaar waren de radicalen aan het zwichten voor de socialistische zweep, die bij verkiezingen op hun rug zou neexkomen indien zij zich vóór de volmachten ver klaarden. Mogelijk neigden deze radicalen er toe om het. liever nog eens met een linksch kartel- kabinet te wagen. Het aanvankelijk herstel an het financieel vertrouwen had hen ver moedelijk ook weer driester gemaakt in hun verzet tegen de schorsing van den iri- loed der Kamer gedurende cenige maao- den. Toen de Kamerzitting werd hervat, heb ben enkele rechtsche deskundigen vragen gesteld aan Caillaux, den minister van financiën. Inzonderheid de oud-minister De Lasterie zeide zich ongerust te maken over tegen strijdigheden in Caillaux' verklaringen van den laataten tijd, inzonderheid in verband met de devaluatie. In een hartstochtelijke rede betoogde Cail laux dan, dat onder zijn beheer nooit deva luatie zal plaats vinden noch een goud embargo worden afgekondigd. Hij zeido een stabilisatie van alle muntsoorten te beoo gen, zonder prijsgeving van de positie van den goud franc. Bouisson greep toen zelf in en hield een openhartige rede, waarin hij eischte, dat da radicalen hem den toegezegden steun thans zouden verleen en. Herriot dreigde nog met aftreden als oorzitter der Kamerfractie als het ontwerp mocht worden verworpen. Bij de stemming, die daarna onder groote spanning plaats vond, werd het volmachten-ontwerp met 262 stemmen voor en 26i tegen verworpen, Bouisson greep onmiddellijk zijn porte- vfeuille en na een paar woorden nog gespro ken te hebben, waarin hij het aftreden der regeering mededeelde, verliet hij de minis- terbank. Laval heeft zich daarna naar Lebrun be- ;ven, die cnmiddelijk zijn pogingen tot nieuwe kabinetsformatie aanving. Men vermoedde, dat deze het opnieuv/met Bouisson zou trachten te probeeren. Piétri, de minister van marine, sprak reeds de meening uit, dat een nieuw Ka binet-Bouisson dadelijk in de Kamer een meerderheid van 50 stemmen zou krijgen. Bouisson heeft evenwel reeds gisteravond een nieuwe opdracht geweigerd. Hij deelde meo, dat hij Jeanneney, den president van den Senaat, als formateur had voorgesteld Links komt op voor een democratische regeering Letrnn beraadslaagt met Jeanneney Uit Parijs: Na het bekend worden van het resultaat der stemming heers-chte in de •andelgangen van de Kamer een algemee ne opwinding. Overal vormden zich groe pen, die den toestand bespraken. De radicaal-socialisten en de socialisten trokken zich onverwijld in vergadering te rug. De eersten willen, voor zij een defini tieve beslissing betreffende hun verdere houding nemen, zich in verbinding stellen met kun partijvoorzitter, Herriot, die, zooals hekend, heeft gedreigd te zullen aftreden, indien zijn partij de regeering niet zou steunen. Inderdaad is het een feit, dat do nederlaag der regeering in laatste instantie is toe te schrijven aan het tegenstemmen van een deel der radicaal-socialisten Het moet thans worden afgewacht, of Herriot zijn functie als voorzitter der partij zal neerleggen. Een deel der radicaal-socialisten lieeft deelgenomen aan de gemeenschappelijke vergadering, die belegd is door verschillende groepen van links en waarin een motie is aangenomen, die de vorming eischt van eon op breede democratische basis berustende regeering, welke als nauwkeurig omschre ven taak zou hebben de verdediging van het regime, bescherming van den franc, strijd tegen de speculanten en bestrijding van de economische crisis. Deze motie is ter kennis gebracht van de socialisten en de andere groepen, die niet aan deze be raadslagingen hebben deelgenomen. De socialisten hunnerzijds hebben besloten» in een nieuwe gemeenschappelijke zitting der linksche groepen het volgende voorstel te doen: Vorming van een voorloopige regeering, die tot taak heeft te strijden tegen de spe culatie en de ontbinding der Kamer voor te bereiden, opdat zoo spoedig mogelijk een programma van financieele en economische saneering kan worden ingediend. Intusschen heeft president Lebrun over den toestand beraadslaagd met den president van den senaat-, Jean neney, en met den tweeden voorzitter der Kanier. Na afloop van zijn bespreking op het Elysee weigerde Jeanneney een verklaring af te leggen. Hij zeide slechts, dat zoo snel mogelijk gehan deld wordt. Een verklaring van Laval PARIJS, 5 Juni. Na zijn onderhoud met president Lebrun, waarin hij had voorge steld Bouisson opnieuw met de Kabinets formatie te belasten, gaf Laval de volgende verklaring aan de pers: Ik betreur de stemming van de Kamer. Ik blijf een toegewijd aanhanger van de democratische instellingen en de openbare vrijheid, doch om deze hoog te houden mag men het Staatscrediet en het Staatsgezag niet in gevaar brengen. Ik heb de eer sedert verscheidene maan den de buitenlandsche politiek van Frank rijk te leiden. Op dit gebied, meer dan op eenig ander, moet Frankrijk sterk blijven. De leiders der buitenlandsche politiek zul len slechts over het noodige gezag beschik ken wanneer het openbare crediet van het land niet wordt aangetast. Europa is onrus tig, de vrede is onzeker en al mijn streven is e.rop gericht hom een vaste basis te geven. De politieke crisis in ons land verzwakt het gezag van Frankrijk. Niemand blijft geschikter dan mijn vriend Fcrnand Bouis son om de regeering op zich te nemen. Het feit, dat hij negen jaar lang de func tie van Kamerpresident heeft hekleed, toont dat hij de scheidsrechter der partijen blijft. Ik begrijp het aarzelen van het parlement n afstand van zijn voorrechten te doen, doch het parlement moet inzien, dat het zich na deze dubbele crisis niet langer aan zijn verplichtingen kan onttrekken. De be tuigingen van sympathie, die de Kamer Fernand Bouisson na de stemming bereid de, bewijst, dat de stemming geen persoon lijk karakter draagt Ik heb er bij den president der Republiek op aangedrongen Bouisson opnieuw met de kabinetsformatie te belasten. Naar bekend is, heeft Bouisson echter inmiddels geweigerd nogmaals een opdracht tot vorming van een regeering te aanvaar den. Laval Kabinetsformateur PARIJS, 5 Jan. Na een onderhoud met president Lebrun heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, Laval, zich in principe bereid verklaard een nieuw kabinet samen te stellen. De 26i afgevaardigden die hebben gestemd tegen de verleening der gevraagde volmach ten aan de regeering-Bouisson, waren als volgt over de partijen verdeeld: centrum re publikeinen 6 afgevaardigden; rechtsch-repu blikeinen 7: linksch republikeinen 3; onaf hankelijk linkschen 14; linksch radicalen 4; radicaal socialisten 65; rechtsche socialisten 14; neo-socialisten 20; socialisten (s.s.z.o) 96; union ouvrière 10; communisten 9, partijloo- zen 11 De Vrijmetselaars-orde der „Druïden" ontbonden (van onzen Duitschen correspondent) Dezer dagen vond te Berlijn een buiten gewone algemeene vergadering plaats van den rijksbond der veroenlging „Duitsche Druiden", waarbij het volgende besluit is genomen: Ingezien hebbende, dat de staat do samen werking van alle beschikbare krachten voor een gemeenschappelijken en sterken wederopbouw noodig heeft, voorts overwe gende, dat een versplintering in kleine groepen dezen eisch niet bevordert, verklaart de rijksbond der veroenlging „Duitsche Druiden1' zichzelf en hiermee de gezamen lijke organisatie voor ontbonden. Deze op heffing wordt den lsten Juli 1935. van kraoht. Reeds begin 1934 werd door den Pruisi- schen minister-president Goering aan de drie groote landelijke vrijmetselaars-loges de goede raad gegeven, zich vrijwillig tc ontbinden, maar tot dusver werd aan dezen wenk nog geen gevolg gegeven. De .Duit sche Druiden" is de eerste organisatie der franc-magonnerie, welke thans erkend schijnt te hebben, dat er in het Derde Rijk voor zulke loges geen plaats is. De katholieke „Germania" schrijft dien aangaande: „Het is te wenschen, dat nu ook alle overige vrijmetselaarsgenootschap pen dit voorbeeld volgen, want iedereen weet, dat van een compromis tusschen nationalis me en vrijmetselarij geen sprake kan zijn. Ook al waren deze vereenigingen in Duitschland, in tegenstelling tot soortge lijke in Frankrijk, Spanje en vele andere landen, een betrekkelijk ongevaarlijke aan gelegenheid en zelfs al hadden ze een Chris tel ij k-nationaal tintje toch bleken z vereenigbaar met de gedachtenwereld van het nationaal-socialisme". Wij laten de juistheid van deze beschou wing der „Germania" in het midden, maar zouden dan toch wel de vraag willen stel len, of haar lezers het plotseling eens ge worden zijn met de „gedachtenwereld van het nationaal-socialisme"?? 56.000 DOODEN IN BELOETSJISTAN De verliezen veel hooger dan de meest pessimistische schatting Uit Quetta. Van geautoriseerde zijde wordt medegedeeld dat het aantal menschen, dat is omgekomen bij de aardbevingsramp in Beloetsjistan, nog belangrijk hooger is dan zelfs de meest pessimistische schattingen bedroegen. Het bedraagt 56.000. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd dat, dank zij het snelle optreden van de reddingsbrigades 10.500 personen uit de puinhoopen werden gered binnen twee uren nadat zich de eer ste schokken deeden voelen. Baggerschip in de Witte Zee vergaan Uit Moskou: Het Russische bagger schip Tsjernysjefsky, dat. een beman ning van 47 koppen aan boord had, heeft tijdens een storm op de Witte Zee zware averij opgeloopen en is sinds dien vermist. Drie sleepbooten zijn uitgeloopen om het schip tie zoeken. Een daarvan is thans terug gekeerd; zij heeft op een onbewoond eiland 15 lijken van de bemanning van het vermiste «ohip geborgen. De onderzoekingen worden voortgezet. Staat en bankiersvereeniging springen bij Uit Shanghai: De economische crisis in China, die ten deele wordt veroorzaakt door het oploopcn van den zilverprijs tengevolge van de Aine- kaansche zilver politiek .bedreigt verschillen de kleinere Chineesclie banken. Het Chineesche ministerie van financiën heeft derhalve besloten een bedrag van 25 millioen Chineesche dollars in schatkistbil jetten beschikbaar te stellen, terwijl de ban kiersvereeniging een tweemaal zoo groot be drag in effecten beschikbaar stelt, als voor schot voor die firma's, die als solvabel kun nen worden beschouwd, doch momenteel in tijdelijke moeilijkheden zitten. Naar schatting is 300 millioen onces zil ver uit China verscheept, sedert de inwer kingtreding van dc zilveraankoopwet in de Ver. Staten, wat ernstige moeilijkheden voor den Chineeschen handel tengevolge heeft. De toestand der Duitsche Joden Een Joodsche beschouwing In „De Joodsche Middenstander" beant woordt Dr. Liefert de vraag of de toestand der Duitsche Joden beter wordt, beslist ont kennend. 1-Iij schrijft dat de vernietiging de „Duitsche Jodenheid" en de uitschake ling van de Joden uit het politieke economi sche en cultureele Duitsche leven reeds voor 100 pet. werkelijkheid is. De vernietiging is reeds op een punt gekomen, waarbij nie mand in Duitschland zich meer met deze kwestie als probleem bezig houdt; het ligt volkomen buiten het Duitsche leven. Ook vroeger heeft niemand graag voor de Joden gevochten; en zelfs in de meest liberale pe riode heeft daardoor in den regel de inwen dige drang ontbroken. Dc tijden, dat een of andere partij de Joden in bescherming nam zijn ook voorbij en zelfs in het geval van een verandering of val van de regeering zou nooit de sociaal-economische of cultu- Tecle toestand van de Joden in Duitsch land weer normaal kunnen worden in dier voege, dat de Joden weer een volkomen ge lijkgerechtigde factor in Duitschland zou den zijn, wantgeen groep die in aan merking zou komen voor het overnemen van de macht heeft de materieele of ide- eele hulp van de Joden noodig. Dé schrijver zegt.: Deze overwegingen Jigen wel is waar voor de hand, maar het is van belang, dat inzicht steeds voor oogen te houden, voor men in den blijkbaar slech ten toestand in Duitschland een spoor van hoop voor de Joden ontdekt Integendeel: alle ontevredenheid en ieder wan-succes is voor de regeering aanleiding tot afleidings manoeuvres.. Wat is daarvoor geschikter dan vernieuwde en verscherpte maatrege len tegen de Joden? Schrijver wijst er nog op, dat de Jood sche bladen, die nog in Duitschland ver schijnen, zoo moeten schrijven dat de dui zenden Jóden, die niet uit het land kun nen, zóó moeten informeeren, dat zij den moed niet verliezen en in onderworpenheid verder leven. Hij wijst er echter op, dat de vervolging in Duitschland een eigen Joodsch leven heeft te voorschijn geroepen waarvan de invloed, niet in de laatste plaats op de geheele „Jodenheid", nog vele iaren na Hitier merkbaar zal zijn. De nationaal-socialistische Staat en de belijdende Kerk (Van onzen Duitschen correspondent.) Uit verschillende berichten valt af te lei den, dat de actie tegen de predikanten der kerkelijke oppositie sterker is dan ooit tevo ren. Te Dachau, in het genoegzaam be kende concentratiekamp, maar ook te Sachsenburg in het zgn. „Schutzhaftlager" bevinden zich niet slechts vele predikanten, maar ook andere vooraanstaande mannen uit het kerkelijk leven, die als staatsvijan den behandeld worden, daar zij principieel •asthouden aan het geloof hunner vaderen. Ie Breslau werd Ds. B u n z e 1 voor de keuze gepplaatst van zijn kerkelijken dienst af te zien en de stad te verlaten, of ge arresteerd te worden. Hij gaf aan 't laatste de voorkeur en werd naar het hoofdbureau van politie gebracht. Voor onbepaalden tijd is hem het recht tot spreken ontzegd. In het concentratiekamp te Sachsenburg be\ inden zich thaus 16 predikanten, voorts Studienrat Künzelmann uit Chemnitz, de Leipziger geestelijken W a 11 h e r, L e- w eek en Mede r, welke laatste door rijks- stadhouder Mutschmann het burgerrecht is ontnomen. Beweerd wordt, dat deze predi kanten door hun familieleden voorloopig niet bezocht mogen worden. Daar de com mandant van dit kamp op het standpunt staat, dat de geïnterneerden geen aan spraak op een verdediger hunner belangeo kunnen maken, bleek het niet mogelijk, van alle gearresteerden een volmacht voor een advocaat te verkrijgen. In de kringen der kerkelijke oppositie is men de meening toegedaan, dat dit arrestee ren en overbrengen naar een concentratie kamp op het oogenblik weer met systeem wordt voortgezet, waarschijnlijk om de stemming in kerkelijke kringen te verbitte ren. Tijdens de kerkelijke diensten worden de predikanten nauwkeurig gecontroleerd, of en hoe zij tegen deze en soortgelijke maat regelen protesteeren. liet op deze wijze ingezamelde materiaal wordt dan zorgvuldig nagegaan, waar schijnlijk om op een gegeven moment aan hot. voortbestaan der kerkelijke oppositie met geweld een eind te 'maken. Piet Pruim Peinst: Laat de wereld kraken, kreunen. Ik blijf steeds op mijn gemak; Ik vind kracht en troost en kalmte Bij mijn BLACK-BOY Pruimtabak. BLACKBOy GESAUSDE ZWARE Deel der belangrijkste Japansche eischen ingewilligd De Chineesche opperbevelhebber Noord-China, generaal Yoe, is afgetreden heeft Tientsin per auto verlaten. Hij vertrokken naar Pao Ting Foe. Het 51ste iegercorps zal eveneens daarheen worden gedirigeerd. Ook de commandant van dft gendarmerie tc Nanking en de directeur van de militair opleiding is afgetreden. Hiermede is een deel van de belangrijkste eischen der Ja pansche militaire autoriteiten ingewilligd. Teneinde te onderzoeken of de geëischtc maatregelen worden uitgevoerd, is de chet van het Japansche garnizoen in Noord- China, overste Sakai, te Peking aangekomen CHARLES LINDBERGH Uit New-York: Charles Lindbergh is af getreden als technisch adviseur van de Transcontinental and Western Airlines, hij verklaarde om persoonlijke rede nen en omdat hij liefst zoo ver mogelijk van New-York is. DR A. KUYPERSTICHTING Het verslag over 1934 Toenemende activiteit Als bijlage van de Mei-aflevering van Anti-Rev. Staatkunde (J. H. Kok N.V. te Kampen), orgaan van de Dr. Abraham Kuyper-stichting, ver scheen Het Verslag van de verrich- tingen dier stichting over 1934 door den directeur mr. J. W. Noteboom. In het algemeen wordt opgemerkt, dat het karakter van de arbeid ook in 1934 weer deels van practische aard, deels van meer wetenschappelijke en theoretische aard was. „Van praclische aard was een groot deel ran hetgeen het bureau der Kuvperstichting verrichtte ter voorlichting en, in sommige gevallen, ter instructie van degenen, die het zij als vertegenwoordigers van politieke, so ciale en maatschappelijke instellingen in meer of minder ruime mate verantwoorde lijkheid dragen of leiding hebben te geven"; een opmerking, welke we uit eigen en an- derer ervaring geheel en t.en volle met dankbaarheid onderschrijven. Wat nu die voorlichting betreft, zoo valt het op, zegt het Verslag, „dat het voor een belangrijk deel steeds weer dezelfde perso nen zijn, die bij de Kuyperstichting aanklop pen. Dat bleek ook in het vorige jaar. En dit is op zich zelf beschouwd een gelukkig erschijnsel, in zooverre wij in deze blijven de groep geïnteresseerden een bewijs mogen zien, dat ons werk bij de voortduur wordt gewaardeerd; een waardeering, die trouwens herhaaldelijk uitdrukkelijk wordt uitgespro ken. Hiertegenover staat echter, dat er, ook onder de meer vooraanstaande personen in plaatselijke antirevolutionaire kringen, ver schillenden zijn, die de Kuyperstichting en haar werk slechts bij name en van hooren zeggen, of misschien zelfs in 't geheel niet, kennen. En al is er over een tekort aan ar beid gewoonlijk niet te klagen, het ware toch in het belang van de beteekenis van de arbeid der Kuyperstichting gewenscht, dat hare kring blijk gaf de middelen, die het bureau biedt, te willen benutten". Deze laatste „klacht" zou zonderling klin ken in de mond van hen, die liever lui dan moe zijn; ze past volkomen in een milieu, men altijd, onmiddellijk en con amore gereed staat om „hulpdiensten" te verrich ten en waar men twee mijlen meegaat als slechts om óén mijl is gevraagd. Gevolg daarvan is dan ook, dat „tusschen Kuyperstichting en de antirevolutionaire partij, en indirect ook tusschen de Kuyper stichting en de politieke toestand in ons land in zekere zin een wisselwerking be staat. Van de arbeid der Kuyperstichting de schrijver meent het in alle be scheidenheid te mogen constateeren zeke re invloed uit op de antirevolutionaire par tijen, via deze, op 't politieke leven van om volk. Maar er is ook, en zelfs in niet zoo heel geringe mate, een reflexbeweging op te merken. De antirevolutionaire party en, via de partij, de politieke omstandigheden van ons land oefenen ook invloed op de arbeid der Kuyperstichting". Dit laatste blijkt duidelijk uit de vragen, welke gedaan worden. •erden in het laatste jaar weinig in lichtingen verzocht over de Sfaatk. Geref. partij, welke minder dan vroeger iii 't cen trum der belangstelling staat; terwijl nieuw opkomende partijen meer vragen deden stellen. En wat meer speciaal de gemeentepolitiek aanbelangt, voegt het verslag aan boven staande nog toe. „dat de politieke en econo mische omstandigheden onderwerpen als werkloosheid, belastingen, autonomie e. d. uiteraard in bijzondere mate naai* voren hebben gebracht; dat voorts behoeften aan werkverschaffingsobjecten en de moderne Weerbericht Pijltje eeeft den vorïgen stand 'aatj Hoogste stand te Isafjord 765.8. Laagste stand te Scilly 745.8. Stand vanmongen halftwaalf 751.3. WEERVERWACHTING Meest matige Z. tot Z.W. wind, zwaar be wolkt of betrokken, niet tijdelijke opklaring, regenbuien, met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in liet Z.W. neemt in betee kenis af» De gisteren in de Golf van Biscaye verschenen daling heeft zich snel naar O.- Duitschland verplaatst, terwijl de andere met zware regens over ons land trok. Nieuwe secundairen zijn in aantocht, In Scandinavië blijft het weer koel met lichte of matige neerslag. In O. Duitschland en Polen stijgt de temperatuur. Op de Brit- sche eilanden blijft het vrij koud en regen achtig. In Frankrijk is het zachter, inaar vallen zware regens en ook in Zwitserland viel veel regen. Krachtige \V. winden waaien in de Gold van Biscaye en in W. Frankrijk. De druk- stij.cing in het Z.W. kan tijdelijk eenige verbetering brengen, maar van de oceaan nadert een nieuwe depressie, zoodat dc toe stand onzeker blijft. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 14.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 JUNI. Van 's avonds 9.44 uur tot 's morgens 4.12 uuï Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 3,75 3,«3 Brelsach 3.09 3,01 Kehl Diedesheim Mannheim Lohr Bingen Caub Ems Coblene Trier Keulen Dusseidorf Bnbrort 5,73 5,68 1,45 1,48 4,97 5,05 2,10 2,27 2,23 2,27 3.14 3,18 3,68 3,71 1.15 1,13 3,48 3,46 1,15 1,03 3.60 3.48 2,97 2,82 2,25 2,04 Heden Vorig Wesel 2,10 1,90 Emmerik 3,23 2,82 Lobith 12,18 12,01 Nijmegen 9,69 9,51 St Andries 4,12 3,96 Arnhem 9,44 9,25 Vreeswijk lw 0,00 0,00 Westervoort 10.08 9,91 Deventer 3,48 3,37 Kampen 0,18 1 0,11 Eysden 46,47 00,00 Maastricht 41,23 41,25 Grevenbicht 28,31 28,37 Venlo 00,00 00,00 Grave (slals) 5,23 5,64 0,91 1,1» St. Andries Hoogwater Ned. Zeehavens XOude Amsterdamsche tUd}, 6 Jnui Delfzijl 2,23 14,24 Hellevoetsl. 5,33 17,57 Terschelling 1128Willemstad 7,08 19,30 Harlingen 0,20 12,25 Brouwerah. 5,23 17,48 Den Helder 10,00 22,40 Zierikzee 6,01 18,13 IJmulden 6,13 18,35 Wemeldince 6,23 18.41 Hoekv. Holl. 5,23 17,53 Vlissingen 4,3116,45 Schoven ingen 5,33 18,03 Terneuzen 5,06 17,22 738 19 43 Hansiveert 5,51 18,01 zucht naar z.g. natuurbaden telkens weer vragen naar voorlichting omtrent de moge lijkheid en wensohelijkheid van het stichten' van dergelijke inrichtingen en van over- heidscontróle op de exploitatie daarvan deden ontstaan; en dat onderwerpen als Zondagsrust en ambtsgebed zich in een, als het ware permanente, belangstelling in an tirevolutionaire kringen mogen verheugen". Van die belangselling getuigt de zeer te waardeeren arbeid van de Kuyperstichting en de steeds groeiende bibliotheek. Het verslag maakt ook melding van de pogingen om verband te brengen tusschen verschillende vereenigingen van anti-rev, raadsleden; hopelijk zegt het volgend jaar- verslog daarvan iets meer. De balans van de stichting ziet er koste lijk uit: onbezwaarde eigendommen en veel kapitaal. De exploitatie-rekening sluit met een voor- deelig saldo van ruim 12000,—. De Commissie ad hoe betuigt dan ook slechts lof en bijzondere erkentelijkheid voor het door den penningmeester, den heer J. J. C. van Dijk gevoerde beheer. Begrensd overheidsgezag En de gehoorzaamheid der onderdanen In verband ook met de discussie tusschen ons en het orgaan der N.S.B. over de plaats van de B.V.L., citeeren we het vol gende uit Onze Banier van de Nat. Chr. Onderofficieren: „Uit de begrenzing van het Overheids gezag volgt, niet, dat aan de Overheid ge hoorzaamheid mag worden geweigerd, om dat men meent, dat die grenzen van het gezag overschreden zijn. Alleen dan kan van gehoorzaamheid weigeren sprake zijn, wanneer door de Overheid iets gevraagd wordt, dat volgens het geweten van den onderdaan strijdt met de eisch van Gods gebod. Erkennen we het gezag als een gave Gods, dat niet alleen aan de Overheid maar ook aan anderen is toevertrouwd, dan hebben we principieel positie te kiezen tegen het Overheids- en Staats-absolutisme Danste!len we ons principieel tegen de •S.B., tegen het gevaar van de Staats- almaoht. Tegen hen, die van de doorwerking •an de Christelijke beginselen in het leven •an Maatschappij en Staat niet weten wil len; tegen hen, die het uitspreken: „De Godsdienst op de kansel, niet in de partij" Voor gezagshandhaving is noodzakelijk, dat de Overheid met autoriteit optreedt. Dat zij gesteund word door de organisatie van Politie en Weermacht, en alle revolu tionaire elementen uit deze instellingen worden geweerd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2