Jlironrt geVhsdft (üéumiit HÜIZINGA Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken BINNENLAND. Steenberghe gaat; Gelissen komt abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad Th Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5492 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 4 JUNI 1935 15e Jaargang saobertentieprijjen Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke régel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 DE GROOTE MOEILIJKHEID Om welvaartspolitiek te voeren Een week na elkaar hield het N.V.V. (de moderne vakbeweging) een congres in Am sterdam en de S.D.A.P. samen met het N.V.V. een demonstratief congres in Utrecht. Het eigenaardige is daarbij, dat toen het N.V'.V. alleen was er driester woorden over politieke samenwerking en devaluatie werden gespro ken dan to?n S.D.A.P. en N.V.V. te samen vergaderden. De tegenstelling was meer dan opvallend. Op het N.V.V.-congres sprak de heer Kupers, voorzitter van het N.V.V., deze stoute woorden: Hoe het met het bezuinigingsontwerp zal gaan, is nog niet te zeggen. Dat hangt af van de R.K. Staatspartij. De Roomsch- Katholieken, die steeds de mond vol heb ben over ordening van het maatschappe lijk leven en die steeds scherper critiek uitoefenen' op de aanpassingspolitiek van de huidige regeering, hebben het in hun macht, een andere politiek toe te passen. Wanneer het hun werkelijk ernst is met hun critiek, dan kan bij wijze van spreken morgen aan do dag een regee ring worden gevormd, die een doelbe wuste welvaartspolitiek zal kunnen voe ren. De zaak is doodeenvoudig, nietwaar? Het program ligt klaar en de geldmiddelen lig gen gereed. Dat laatste heeft de roode pers nog eens uitdrukkelijk tegenover ons beweerd. Wij .vroegen: „als men het geld voor de eerste openbare werken wil verkrijgen door een heffing-in-eens of door leeningen, „dan make men ons duidelijk, dat, wie zijn kapitaal op eet, rijker wordt". De roode pers geeft daarop dit resolute antwoord: Wie door tusschenkomst van de staat het braakliggend kapitaal mobiliseert om het „in te spuiten" in het bedrijfsleven en het in de eerste plaats gebruikt voor productieve werken, hij „eet" zijn ka pitaal niet op; integendeel, hij gebruikt het voor de bestemming, die het op het oogenblik nu eenmaal heeft. Juist door millioenen en nog eens millioenen rente loos en werkeloos te laten liggen, zooals thans in de kapitalistische crisis het ge val is, juist daardoor eet men het op. Het bescheid is duidelijk. Is het ook afdoende? Dat dient apart be teken te worden. Thans merken we slechts op: Zonder uitvoer of beperkte invoer moet <Ie rente voor dat ingespoten kapitaal door ons zelf opgebracht worden en vergrooten we dus de moeilijkheden, al komt er tijde lijk verlichting. We' worden dus werkelijk armer. De heer Kupers op het eerste N.V.V.-con gres heeft uit een en ander dan ook de con- sekwentie getrokken. Hij merkte op: „De deflatie-politiek heeft schipbreuk geleden. In Zweden en Denemarken is zij doobroken; ook de nieuwe Belgische regeering heeft haar losgelaten"; en wat hij daarmee bedoelde had hij reeds eerder duidelijk gezegd: Het geeft dus te denken, dat Juist in de landen, die tot dusver aan de gouden Standaard hebben vastgehouden, de werk loosheid nog steeds is vergroot. Het behoeft dan ook niet te verwonde ren, dat het aantal personen, dat voor, stander is van devaluatie, voortdurend grooter wordt. Nu moet de roode pers in een polemiek met anderen niet beweren, dat de spreker „slechts in 'f voorbijgaan de devaluatie even aanstiptewant zoo is het niet. Van het schoone welvaartsplan komt niets, als men niet het voorbeeld van Noord en Zuid navolgt en de gulden loslaat. Men kan zoo iets slechts een en ander maal even aanstippen en het nochtans tot grond pijler van zijn betoog maken. Het fiasco van de deflatie-politiek voert dan vanzelf tot de „ramp der devaluatie" en inflatie, zooals de Belgische minister-president eerlijk erkende; een ramp, waartegen Frankrijk en Zwitser land zich tot heden met succes verzetten. Het dubbele congres van S.D.A.P. en N.V.V. was bedachtzamer. Daar werd over devaluatie en nieuwe coalitie-vorming niet gerept. Geen wonder .Er is wel een deel der R.K. pers, welke de koers van Colijn ten eenen- male verwerpt, doch wanneer do S.D.A.P. dan samenwerking aanbiedt, schrikt men voor de consekwentie terug. Dan spreekt men-van „zware verantwoordelijkheid" en schrijft b.v. de V o 1 k s k r an t Weinig minder dan roekeloos ware het na gebleken, ongeneigdheid van het kabi net om het roer om te werpen regeerings- verantwoordelijkheid te aanvaarden, in dien omtrent het begrip constructieve welvaartspolitiek geen volkomen over- eenstemimng ware verkregen. Op zien komen spelen zou in de gege- Ven omstandigheden misdadig moeten worden geheeten. Precies hetzelfde schreven we eenige we ken geleden. Wie speculeert op een nieuwe rood-roomsche coalitie, dient eerst over eenstemming over een program verkregen te hebben. En later voegden we er aan toe: zoolang men het onder elkaar er in de verschillende tot samenwerking geroepen partijen niet eens is over devaluatie, is het een hopeloos pogen om dit kabinet te vervangen Welnu, toen we gister zoover gekomen waren met dit artikel, werden we op onze wenken bediend: Minister Steenberghe vroeg ontslag, omdat hij de noodsprong naar devaluatie wilde wagen en de andere minis ters niet .Maar hij en zijn roomsche mede standers kunnen geen nieuw kabinet vor men, zoolang ir. Albarda blijft verklaren, gelijk hij te Utrecht deed: De aanpassingspolitiek is eenzijdig. De regeering wil niet devalueeren en ik meen persoonlijk, dat zij gelijk heeft, maar zij laat daarnaast eindeloos wachten op maatregelen tot verlaging van vaste lasten. Ziedaar de groote moeilijkheid waarvoor wij staan en ook dat deel der Tweede Kamer, dat het Bezuinigingsontwerp niet wil, doch evenmin weet aan te geven, hoe de welvaartspeilitiek te financieren valt. Zal minister Gelissen een brug slaan? „ZOOALS HET DAAR LIGT" Als tweede titel schreven we dezer dagen boven een artikel: „Sluit het oor voor onbe- heerschte en ongefundeerde critiek". Dat is mis, zegt de (r.k.) T ij d. De ooren moeten juist open. „In een tijd als deze, waarin juist van hoogerhand voortdurend wordt aangedrongen op eenheid cn samenwerking moet ook iedereen in de gelegenheid gesteld worden, met raad en daad aan de opbouw mee tn werken". Ons dunkt zoo, dat ons vermaan in geen enkel oozicht in Strijd komt met de les van De Tij d. Integendeel, ze passen precies bij elkaar. In zijn brochure zegt Mr. Marchant te recht, dat er partijen zijn, die een „stelsel matige oppositie voeren". Zoo'n partij is o a. de S.D.A.P. Haar pérs hei-leidt alle critiek op elk regeeringsvoorstel tot verkiezings reclame voor zich zelf en propaganda tegen dit kabinet Zoodra haar blijkt, dat zekere animositeit in de kring van een der „regee- ringspartijen" niet leidt tot rechtstreekscho strijd tegen de Regeering, wordt ze onrus tig en stookt ze het vuur der verdeeldheid met dubbele ijver. Wij waarschuwen onze menschen, maar ook de geestverwanten van De Tijd togen die „onbeheerschte enongefundeerde cri tielc". Tegen niets minder, maar ook tegen niets meer. Onder zoodanige critiek verstaan we niet de begeerte, de. aandrang, om wijzigingen in of aanvullingen te brengen op het bezui nigingsontwerp; rangschikken we zelfs ook niet de waarschuwingen, dat men het wetsontwerp „zooals het daar ligt" niet aanvaardbaar acht. Die uitdrukking komt ook in de roomsch- kath. pers voor. Men leest daar, dat „niet maar „een gedeelte", doch de geheele R.K Kamerfractie van meening is, dat in het ontwerp, zooals het nu daar ligt, in geen geval berust mag worden." Men leest het ook in het verslag van een vergadering van vrijzinnig-democraten in deze woorden: „Uit de hierna gevoerde dis cussies bleek, dat de afdeeling het bezuini- ginsontwerp, zooals het ingediend is, onaan- aardbaar achtte." Dat alles is vrij kras; maar het behoeft o. i. niet te kras te zijn. Want de beperking „zooals het daar ligt" laat de mogelijkheid open, dat er in gemeen overleg tusschen Regeering en Staten-Generaal iets tot stand komt, dat aanvaardbaar is voor hen, die geen „stelselmatige oppositie" voeren. En die dus niet aansturen op hetgeen Mr. Mar chant onder de gegeven omstandigheden de grootste ramp zou achten: het aftreden van Dr. Colijn als minister-president; een con sekwentie, waarop b.v. dezer dagen de (In dische) Banier met groote nadruk wees. Wij hopen en verwachten, dat met name een deel van de R.K. partij niet in stel selmatige oppositie zal vervallen en daarom met ons het oor zal sluiten voor „onbeheerschte en ongefundeerde critiek". Begrooting Gemeentefonds Hernieuwde vaststelling Ingediend is een wetsontwerp, houdende hernieuwde vaststelling van de begrooting van het gemeentefonds voor 1935/"36. De toelichting luidt o.m.: De totstandkoming van de wet van 4 Maart 1935 noopt tot een herziening der begrooting van het gemeentefonds. Het to tale bedrag der uikeeringen wordt geraamd op 97.650.000. In totaal moet op een bijdrage uit 's Rijks schatkist van 10 millioen worden gerekend. De uitgaven van den gewonen dienst be dragen 97.650.000. De opbrengst van de dek kingsmiddelen is te ramen op 78.650.000, zoodat als bijdrage van den kapitaaldienst van het gemeentefonds gerekend moet wor den op 19 millioen. Ter dekking van deze bijdrage is inge- >lge de wet van 4 Maart 1935 een ten las- van den kapitaaldienst der rijksbegroo- ting te verleenen renteloos voorschot aan gewezen. In verband met de ingrijpende wijzigin gen, die in de wet van 4 Maart 1935 zouden moeten worden aangebracht,, om deze wet met het vorenstaande in overeenstemming te brengen, is er de voorkeur aan gegeven voor te stellen, die wet in te trekken en de begrooting opnieuw vast te stellen* De Regeeringspolitiek blijft ongewijzigd De meeste bladen gaven gisteravond reeds eenig commentaar over het aftreden van minister Steenberghe cn de keuze van zijn opvolger. Het oordeel is niet eensluidend. We geven enkele uittreksels. Een daad van karakter, schrijft de Maasbode (r.k.) boven .een uitvoerig artikel en het blad somt verschil lende daden van den lieengaanden minister op en betoogt, hoe zwaar zijn taak was: Indien er een is geweest, die Colijn's program van aanpassing breed begreep, dan juist de jonge Steenberghe. Aanpas sing van loonen beteekende voor hem niet alleen aanpassing naar beneden. Aanpassing van het bedrijfsleven was- hem niet zóó zinledig alsof zij zonder denend optreden geschieden kon. Deze minister gaat heen en stelt daar mede ongetwijfeld een daad van moed en karakter. Het officieele regeeringscom muniqué laat geen plaats open voor twij fel: de minister, die naar bekend is, dit kabinet intrad als opvolger van mr. Ver schuur met het voorbehoud, dat h ij, zoo n o 0 d i g, op do m u n t p 0 1' tick zou terugkomen, is-door de loop der omstandigheden overtuigd ge worden, dat naast de maatregelen, die het kabinet voorstelt, devaluatie nood zakelijk is om een behoorlijke economi sche politiek te poeren. Blijkbaar is dit ontslag reeds lang voor bereid, want de opvolger staat al klaar. Wij- moeten aannemen, zegt het blad, dat de bekende Limburger zich nu in zake de muntpolitiek heeft vastgelegd en dus de deflatie-weg van het kabinet ten einde mee wil volgen. Ongetwijfeld zal het optreden van den actieven hoog leeraar, die in het Zuiden zooveel baan brekend werk deed in het door zoovele»", gewenschte kader van een positieve con structieve economische, politiek in breede kring vertrouwen wekken. De devaluatie, thans uit den ministerraad zoo scherp in de openbaarheid gesprongen, zal nu ook buiten het Kabinet intense be handeling en practische oplossing vragen: aldus de Maasbode tot twee keer toe. Het stuur omgegooid? schrijft de T ij d .(r.k.) boven een bitter- zuur artikel:. Thans treedt de vierde, een der sterk ste figuren, uit bet Kabinet, dat zoo lang liet beweren vooral h 0 m o geen te zijn. Er wordt dus in het opnieuw geschokto Kabinet verder gekramd, ondanks de zeer slechte vooruitzichten, die het Voor- loopig Verslag op het Bezuinigingsont werp voorspelt, zooals de krantenberich ten over de uitgebrachte barre critiek lieten doorschemeren. Het aftreden van minister Steenberghe is een nieuwe en zware slag voor de regeering, wier ver trouwen er bij het volk niet op vooruit zal gaan. Maar misschien, zoo laat het blad door schemeren, als Dr. Colijn de vooruistreven- de denkbeelden van Prof. Gelissen aan vaardt., is er nog iets goeds te verwachten. Verrassend en twijfelachtig zijn de mede deelingen van het blad over de opvattingen van prof. Gelissen inzake de te volgen mo netaire politiek. Wij herinneren er aan ^at op het jongste r.k. industrialisatiecongrcs prof. Gelissen zich tegenover de clevalu istisclie uitlatingen van ir. Kessler plaatste. I-Iet blad schrijft echter: Politiek is ir. Gelissen een homo rio- vus. Maar wat de devaluatie aangaat, krijgt het kabinet geen goud, maar leod om ijzer. Want in de kwestie van hef waardevast geld hangt hij ongeveer de zelfde denkbeelden als zijn voorganger aan. Er moet dan ook nog worden opgehel derd. wat het beteekent, den eenen de valuïst in het ministerie halen, om eer. anderen te vervangen. Ter wille van de plaatsruimte laten we andere r.k. bladen onvermeld; de N. Rolt C r t. spreekt van Koers houden. Minister Steenberghe, aldus het blad, richtte zich blijkbaar naar België, doch kwam hiermee niet alleen in hot sing met zijn eigen collega's, die met hem de regeeringsverantwoordelijkheid hebben te dragen, maar ook met de over- groote meerderheid van het Nederland- sche volk, dat in zijn traditioneele nuch-i terheid, eerlijkheid en zakelijkheid er nog steeds ware van is om zich in een speculatief avontuur, hetwelk op de duur slechts heillooze gevolgen kan heb ben, te begeven. Want uit de houding van onze regee ring blijkt nu toch wel onmiskenbaar, dat zij zich volkomen aansluit bij de in zichten, die niet alleen hier te lande, maar ook in Zwitserland, in Frankrijk en zelfs in landen, waar men het expe riment reeds genomen heeft, veld win nen, dat devaluatie als middel om een internationale crisis tft bestrijden en zich aan de gevolgen daarvan „aan te passen" niet enkel op de duur volko men nutteloos maar ook heilloos is te noemen. De denkbeelden van den aftre denden minister waren „in tegenstelling met de grootst m 0 g e I ij k e meer derheid van het kabinet", aldus de offi cieele mededeeling. Men weet nu dat het kabinet Colijn, dat. wordt aangevuld door prof. dr. ir. II. C. J. II. Gelissen uit Maas tricht, van Wiens nationale en op het ge bied van het geldwezen gezonde inzich ten, men overtuigd kan zijn, koers zal - houden. De eenling in het kabinet, noemt het Handelsblad den afgetreden minister. Het blad bestrijdt de devaluïsti- sche opvatting van den aftredenden be windsman en vervolgt dan: Had mr. Steenberghe zich i n Het al gemeen tegen de oeconomische poli tiek der regeering verzet, wij zouden het, gezien de hevige beroering daarover in zijn eigen partij, gemakkelijker hebben kunnen begrijpen dan nu hij zich, blij kens de toelichting op zijn ontslagaan vrage zoo uitsluitend vastlegt op de devaluatie als eenig middel dat redding zou kunnen brengen. Hetgeen intusschen niet belet heeft dat hij nog enkele dagen geleden het wetsontwerp teekende, dat verlaging van hypothecai re lasten voor de benarde landbouw moet mogelijk maken, en dat dus, zonder devaluatie, een aanvullende poging tot aanpassing durft ondernemen. Wij zijn dan ook nieuwsgierig naar verdere ver duidelijking van zijn ernstig besluit om het regeeringsschip thans midden in de storm zoo plotseling te verlaten; al mag men aannemen, dat het conflict ouder is dan het schijnt, aangezien men immers reeds tijd gevonden heeft om een opvol ger voor minister Steenberghe te zoeken en te vinden. In gelijke geest spreekt het Vaderland. Het blad zegt te mogen aannemen, dat de inzichten van prof. Gelissen met betrekking tot de mone taire politiek geheel strooken met die van het kabinet en er thans ten deze niet de minste onzekerheid heerscht, 1-Iet vervolgt: Overigens staat de heer Gelissen he kend als een aanhanger van andere ons verwerpelijk voorkomende denkbeelden tot activeering van de industrie als de oprichting van industriebanken en zoo genaamde ordening, hetgeen ons zijn be noeming met gemengde gevoelens doet tegemoet zien. Van proefnemingen op dit gebied,' die zouden leiden tot crediet- inflatie, verzwakking van het concur rentievermogen der industrie en prijs stijgingen, zijn ook slechts bedenkelijke gevolgen te vreezen, zij het, dat zij tot een gebied van kleiner omvang dan die van een devaluatie beperkt, zouden zijn. Daarentegen schijnt in zijn credit te moe ten worden geschreven, dat hij prin cipieel vrijhandelaar is. Achter den kapitein, luidt het suggestieve opschrift, dat de Telegraaf plaatst boven een artikel, waarin de daad van mr. Steenberghe scherp wordt gelaakt en het beleid van dr. Cohjn hoog geprezen. Wij betreuren dit aftreden niet zoozeer om den bewindsman dien wij verliezen, als wel om de schade, die hij, door op deze wijze heen te gaan, ons land toe brengt. Een partieele ministex-ieele crisis, verbonden met het begrip devaluatie, moet het vextrouwen in onze gulden in ternationaal verzwakken. Het belemmert de vrijheid van handelen der regeerim? op een kritiek moment in de Eux*opee- sche politiek. Dit zijn ovenvegingen, die veel zwaarder wegen dan het pei-soonlijk inzicht van den een of andeixm minister, en tex-echt zsl het land minister Steen- bex'ghe er oen grief van maken, dat hij een pei-soonlijk standpunt, door hem se dert lang ingenomen, naar voren bracht, op een oogenblik, dat dit moeilijk met het landsbelang was te vereenigeu. Het is een tijd, waarin wij allen in gesloten gelederen achter onzen bekwa men 'en enex-gieken kapitein, dr. Colijn, hebben te staan. Hij voert te midden van een hevigen storm het bevel over het Nedex-landsche schip van Staat. Prof. Gelissen is een man van frisch initiatief, wien vooral de ontwikkelng van nieuwe levenskx-achtige' industrieën in ons land ter harte gaaat. Dat is een positieve bestrijding der werkloosheid, die als zij met bezadigdheid en wijsheid wordt toegepast, zeer zeker goede vruclx- ten kan afwerpen. Zoo is van lieverlede het vraagstuk der devaluatie een brandende kwestie gewor den, waarmee definitief afgerekend mort wox-den. Het gaat niet aan, dat sommigen herstelplannen opbouwen, doch daarbij wei felend over al of niet devalueei-en spreken. Van die kant beschouwd kan men het heengaan van den Minister een daad van moed noemen De portefeuille van Onderwijs Definitief voor Minister Slotemaker de Bruïne? Naar het „Hbld." verneemt kan thans als /aststaand worden aangenomen, dat Minister Slotemaker de Bruïne zijn portefeuil le van sociale zaken definitief zal verwisse len voor die van onderwijs, welke hij thans tijdelijk beheert in verband met het aftre den van mr. Marchant. Geen goudexport meer De koersen hedenmorgen De x-eeds gister verbeterde stemming voor den gulden kon zich ook hedenmorgen op de wisselmarkt te Amsterdam goed hand haven. De openingskoersen stelden zich op: Londen 7.27; Berlijn 59.85; Parijs 9.78; Brus sel 2512 en New York 1.47 11/16. Van goud export is dus geen sprake meer. Toch behoort alle onaekerheid no,» niet tot het verleden nu de nieuwe Fransche Regeering blijkbaar a,lles in het werk zal DE ROTTERDAMSCHE HAVEN IN NOOD Een vraaggesprek voor de microfoon „Er moet spoedig geholpen worden Voor de Avx-o*microfoon werd gistei- avend een vraaggesprek uitgezonden, waarin de Burgemeester van Rotter dam Dr. P. Droogleever-Fortuyn en de Vooi-z. van de Kamer van Koop handel, de heer W. A. E n g e 1 b r echt de moeilijkheden geschetst hebben, waarmee de haven van Rotterdam, te worstelen heeft, Burgemeester Drooglever Fortuyn De Burgemeester zeide op de vraag, of de deputatie uit. Rotterdam zich tot den Minister heeft gewend naar aanleiding van de devaluatie van den Belga, dat het ver zoek om steun het gevolg is van een aan eenschakeling van maatregelen, waardoor Rotterdam in een benarde positie is ge bracht. vooral t o. v. Antwerpexi. Door de concui-i-entie der beide havens t.o.v. het Duitsche achterland waren de ta rieven zeer schei-p gesteld. De Belga-deva luatie met 2S pCt. geeft de buitenlandsche vervoerdex*, indien de tarieven in Rottex-- dam niet verlaagd worden, of indien de Antwerpsche tai-ieven niet met onge veer 40 pCt. verhoogd worden, 'n voordeelig verschil, wanneer hij zijn transporten over Antwex-pen leidt. Gelukkig is onze regee- rfng voornemens, zoo zeide de Burgemees ter, de loodsgelden voor de Nederlandsche haven, welke thans bijna achtmaal zoo hooL zijn als die voor Antwerpen, tot het Belgi sche peil te verlagen. Deze maatregel zal het effect hebben,-dat zeeschepen, die voor Rotterdam geringe lading hebben, nu eer der den Waterweg binnen zullen loopen. Maar de ruggesteun, dien Rottex-dam in de vci'laging dier loodsgelden speciaal voor bet zeeverkeer vinden zal, doet niet af aan het feit, dat in de haven van Rotterdam, of schoon de tarieven zooveel mogelijk naar beneden zijn gedrukt, verschillende kosten, welke op schip en goed drukken, hooger zijn in ponden of marken omgerekend, dan te Antwerpen. Blijft deze toestand, dan zal Rotterdam ongetwijfeld een belangrijk deel van zijn transitoverkeer naar Antwerpen zien verplaatsen. In het verdere gesprek kwam uit,- dat het tx-ansitovervoer, ondanks de benai'de econo mische toestanden, toch nog de ruggegraat van Rotterdam vormt. Wij staan in Rotterdam, zoo zeide de Burgemeestex-, nog principieel op het standpunt, dat een haven zich uit eigen kracht moet ontplooien. Dit standpunt blijven wij innemen, ondanks de maat regelen van Belgische en Fransche zijde en de voor de Rijnvaaxt en de Rottex-- damsche haven funeste gevolgen van de tarievenpolitiek der Duitsche spoorwe gen. Thans is door de devaluatie van den Belga echter de concurrentiekracht van onze haven zoodanig lamgeslagen, dat eigen hulp niet meer kan baten. De heer Engelbx-echt voegde hiex-aan toe, dat de steun, die gevx-aagd wordt, er op ge richt *is, om permanente ondersteuning te vooi'komen en geheel onnoodig te maken. Wanneer Nederland voor zijn havens het zelfde doet, als België voor Antwerpen en Gent, tx-ekken de havens van beide landen even weinig of geen baat uit de ondersteu ning. Een reëele basis voor onderhandeling is daardoor geschapen. Bij gedeeltelijke inwilliging van het ver zoek om steun blijft een scheeve verhouding bestaan. Wij weten, aldus de heer Engel- brecht, dat de offers, die wij van onze x-egee* ring vragen voor het behoud van het tran- sitoverkeer grooter zijn, dan de offers, die België tot dusver bracht om meer Rijnver- voer aan te tx-ekken. Ons Rijnvervoer is im mers thans nog omvangrijker dan het Bel gische. Het is échter niet de bedoeling van België om de Rijnvaartpremie te bepeiken tot de Rijnlading. Door vooitgezetten steun zal België op den duur het geheele transi- toverkeer tot zich weten te trekken. Deze ont wikkeling kan zich binnen enkele jaren voltrekken. Alleen door hefc voei-en van een nationale Nederlandsche haven politiek kunnen voor- waax-den worden geschapen tot gezonde sa menwerking met België in het belang van de havens van beide landen. Ten slctte heeft de Burgemeester nog op gemerkt, dat niet is te verwachten, dat de overheidstarieveo in de Antwerpsche haven voorshands verhoogd zullen worden. „Rustis af te wachten zou dwaasheid zijn. Er moet gehandeld worden. Rotterdam moet niet alleen geholpen worden, het moet ook spoe dig geholpen worden". stellen om te gex-aken tot een nieuwe inter nationale conferentie tot stabiliteit van de isselkoersen. Mocht het zoover nog eens komen, dan valt nog niet met zekei-heid te zeggen welke gevolgen daaruit zullen voortvloeien vopr de resteerende goudvaluta. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Biz. 1 Koninklijk bezoek aan den Helder. De nood in de Rotterdamsche haven Vraaggesprek met den burgemeester en den voorzitter van de Kamer van Koophandel De „Normandië" heeft het snelheidsrecord voor den overtocht naar Amerika gebroken en dus den „Blauwen Wimpel" behaald. Blx. 8 Een wetsontwerp tot verlaging van de loodsgelden is ingediend. Ministerieele nota aan de Tweede Kamer betreffende de aankoop van het Landgoed „De Hooge Vcluwe" De Koningin bezoekt Den Helder Gisteravond aangekomen Met clen gewonen trein van 22.27 uur, waaraan de conversatie- en de slaapwagen van den Koninklijken trein waren gekop peld is II M de Koningin gistex-avond te Den Helder aangekomen Daar de officiec-le ontvangst van de plaat selijke auloriLeituii eerst op hedenochtend te kwart voor negen bepaald is, ging de aankomst zonder eenige fox-maliteit of plech tigheid gepaard Tocli waren velen naar het station geko men, in de hoop een glimpje van H..M. de Koningin te kunnen opvangen. Deze hoop bleek echter ijdel te zijn, daar H. M, zich x-eeds in haar slaapwagen had terugge trokken. Direct na aankomst werden de Koninklij ke wagens losgekoppeld en tien minuten later naar het emplacement bij het bassin nabij den Onderzeedienstkazei-ne gereden. Hier bleven de wagens gedurende den nacht gestationneerd. Tijdens het korte oponthoud op het station en bij bet .passeex-en van den overweg werd dooi- de saamgestroomde menigte het Wil helmus aangeheven. Zulks was "oolc geschied op de stations langs de route die de trein gevolgd had- Overal waren evenals te Den Helder speciale maatregelen genomen Op het station waren de burgemeester van Den Heldex-, de heer W. F. G L Dries- sen en de commissaris van politie de heer A J v. d. Hoeven aanwezig. In den trein werden nog opgemerkt admiraal Bauduin en Overste Ellemeet de Jonge die bij aan komst in den Koninklijken wagen overstap ten. Tot het gevolg van H. M. behoorden een hofdame en een dame de palais. De bewaking bij de Koninklijke wagens wordt vei-zorgd door manschappen van de Rijksveldwachl, van het Regiment Kustartil- lerie en van de Kon. Marine. Onze doeltreffende Reclameplaat gedrukt in de fijne kleuren Oranje Blauw en Zwart, speciaal ontworpen voor de actie bij de Gemeenteraads verkiezingen, moet in elke stad en elk dorp op vele plaatsen voor de ramen hangen NTI-nEVOLUTIONAIRE Bestel toch tijdig, of zoo ge onverhoopt nog geen proefbiljet ontving, vraag er dan nog heden één aan. Indrukken van lijstnummers en naam 1e candidaat kost maar heel weinig extra. Comité voor Christ. Volkslectuur Talmastraat 13, Ams erdam-Zuid

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1