BINNENLAND. EEN VROUW MET EEN BAARD, Gemengd Nieuws. ZATERDAG 1 JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND HET NIEUWE FRANSCHE KABINET Nadat de Fransche Kabinetsformateur Bouisson vei*zekerd had. dat hij van de 1;- nancieele volmachten slechts gebruik-zou maken voor dc verdediging van den franc, het financieel herstel en de economische vernieuwing des lands en zich verplicht had de rechten van het parlement intect t.- laten, terwijl hij beloofd had de porta- ftuiiles van financiën, binnenlandsche za ken en opvoeding toe te kennen aan man non van links, heeft de radicaal-socialisti sche Kamergroep in overgroote meerderheid zich bereid verklaard voor deelneming aan oir met volmachten bekleede nieuwe regee ring Deze groep telt bijna 150 leden, waar van'slechts 12 tegen de deelneming waren. Bouisson heeft den geheel en dag zijn on derhandelingen over de Kabinetsformatie voortgezet en verwacht werd, dat hij van ochtend nog wel niet gereed zou zijn. Vannacht om half één is reeds een vor- loopige ministerlijst meegedeeld. Daarin worden de radicaal-socialisten senator Cail- l,nix en Herriot, voorts de man der repuidi- keinsche Unie Louis Marin en maarschalk Tetain als ministers van Staat genoemd, terwijl als departementshoofden Bouis-on zelf naast het minister-presidentschap het ministerie van binnenlandsche zaken heeft en Laval buitenlarclsche zaken, terwijl ek>k twee socialisten in optreden, n.l F sard als minister van arbeid en Lafont als minister van hygiëne. Hedenmorgen werd ons uit Parijs de of- firjeele samenstelling van het Kabiiet- Bouisson gemeld. Ze luidt als volgt: Minister president en Binnenlandsche Za ken: Fernand Bouisson. Ministers van Staat: Senator CaiMaux (radicaal socialist): Herriot (rad. socialist); Louis Marin (Republ. Democratische linie) en maarschalk Pétain. Minister van Buitenlandsche Zaken: Laval (Onafhankelijk). Justitie: Pernot. (Republ. Soc.). Oorlog: Generaal Maurin. Marine: Piétri (links republ.). Luchtvaart: Generaal Denain. Handel: Laurent Eynae (rad. linkerzijde) Financiën: Palmade (rad. soc.). Nationale Opvoeding: Senator Marie Rou st and (rad soc.). Openbare Werken: Paganon (rad. soc.). Koloniën: Louis Rollin (rad. linkerzijde) Arbeid: Frossard (soliaist). Pensioenen: Perfetty (rad. soc.). Hygiëne: Ernest Lafont (socialist). Landbouw: Henry Roy (senator) (rad. socialist). Posterijen: Mandel (Onafhankelijk). Onderstaatssecretaris van het Kabinet van den minister-president Cathala (radicale linkerzijde). Franklin Bouillon heeft geweigerd minis ter van staat te worden. Het nieuwe Kabinet zal zich Dinsdag a.s aan de Kamer voorstellen. Hedenmorgen zouden de nieuwe minis Iers zich naar den president der republiek Lebrun op het Elysee begeven. Onderstaatssecretaris bij het minister-pre sidentschap wordt Cathala. De tegenwoordige minister voor de koop vaardij, Bertrand, bevindt zich aan boord van de „Normandie", op weg naar Amerika. Na zijn terugkeer zal hij aftreden. De vervolging van speculanten Uit Panjs werd gisteravond gemeld: Nadat het bankbedrijf Tumin en Co. op last van den rechter van instructie was ge- Sloten. hebben tien poiitie-commissarissen gistermorgen opdracht ontvangen, hij be paalde andere banken te Parijs huiszuekin- gen te verrichten. Uit de telegrammen, die het hoofdpost kantoor gepasseerd zijn, heeft de politie n.l. kunnen opmaken waar de speculanten ge zocht moeten worden. Vijftien commissarissen zijn belast met "t onderzoek van boeken en bescheiden, ten einde de verantwoordelijkheid van specula- teurs vast te stellen. Talrijke documenten werden in beslag genomen, o.a. van de „Société fiaancière et industrielle". Bij een der administrateurs van genoemde instel ling werd huiszoeking gedaan. De val van het kabinet Flandin is in Pa rijs, ook ui financieele kringen, kalm opge nomen. Daar uit de Kamerdebatten gebleken is, dat het parlement nog vrijwel eenstem mig den franc wil blijven verdedigen, zijn de goud-aankoopen aanzienlijk afgenomen, terwijl ook ue vervolging van de speculan ten een goeden indruk maakt. Het feit, dat er geen kartelbewind zal komen, heeft de kalmte nog solieder bevestigd, daar men van zulk een bewind budgetaire inflatie verwachten mocht, terwijl juist de verwach ting van het door Bouisson te vormen ka binet is, dat het de saneering van het bud get als een eerste en meest dringende taak zal beschouwen. Volgens een telegram aan de Msb., wint in financieele kringen te Parijs de overtui ging veld, dat de speculatie de afgeloopen dagen het maximum van haar krachtsiu- irispanning heeft gegeven en dat^de baisse speculanten in een zeer moeiujke positie zijn geraakt, daar vooral goud is uitgevoerd naar het buitenland, waardoor de bankbil jetten er zeldzaam zijn geworden en do vraag daarnaar scherp toeneemt. De positie van de Banque de France wordt volkomen veilig geacht, ook al is het totaal cijfer der goudafgifte over de laatste week frs. 7 milliard. De druk van den stormloop tegen den franc wordt veel meer gevoeld door de schatkist, die momenteel groote be hoefte heeft. Doch men meent, dat ook ae \erzilvering van schatkistbons haar hoogte punt heeft bereikt. De technisrhe positie van den franc wordt nog steeds els onaantastbaar beschouwd en de mogelijkheid tot veiMediging van het l ransrhe devies als een kwestie van wils kracht. Nazi hoofdredacteur gevangen genomen Hoofdredacteur Friedrich Herzog, lid van dc NSDAP. is door de Geheime Staatspoli tie in arrest gesteld, aangezien hij in een openb. lokaliteit „ongebreidelde critiek" had uitgeoefend op 'n door Hitier gevelde beslis sing en gedreigd had met openb. ordeveisto- ring bij de uitvoering van die beslissing. Dit partijlid heeft zich - aldus de treffende mededeeling daarmede schuldig gemaakt aan opstandigheid tegen de staats- autoriteit. Ribbentrop in nieuwe positie Uit Berlijn: De Führer en Rijkskanselier heeft den gevolmachtigde voor ontwape ningsaangelegenheden. Joachim von Ribben trop. benoemd tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur voor bijzondere mis- Mes. i DE VAL VAN DE N.R.A. Roosevelt critiseert de beslissing van het Opperste Gerechtshof Felle aanval op het individualism* Op een druk bezochte persconferentie in het Wite Huis heeft president Roosevelt gisteren voor twee honderd journalisten scherpe critiek geoefend op de beslissing van het opperste gerechtshof betreffende de N. R. A. „De beslissing van het gerechtshof", aldus Roosevelt, „heeft de bondsrogee- ring beroofd van de controle op de so ciale en economische verhoudingen in het bondsgebied. Bovendien heeft het hof de clausule van de bondsconstitu- tie betreffende den handel tussclien de staten van Noord-Amerika op een wij ze uitgelegd, welke gepast zou hebben in den tijd, toen de wagens nog door paarden getrokken werden". De president voegde hieraan toe, dat hel gedeelte van de beslissing, in haar motivec- ring, welke op deze interpretatie berust, lang niet bet belangrijkste van het besluit is. Indien de stelling van het hof, dat mijn bouw en industrie geen aangelegenheden der bondswetgeving zijn, werkelijk in de practijk werd doorgevoerd, dan zouden wel dra de tarweprijzen tot 36 dollar per bushel en de katoenprijzen tot vijf cent per pond stijgen. Op kalmer toon betoogde de president vervolgens, dat het vraagstuk betreffende de bevoegdbeden van de bondswetgeving het voornaamste probleem zal zijn. waarme de de natie onafhankelijk van de partij-ver schillen, welke tot nog toe hebben bestaan, zich de volgende jaren zal hebben bezig te houden. In de komende tien jaren moet het Amerikaansche volk beslissen, of het de wettelijke, administratieve controle op economische en sociale verhoudin gen aan de 48 afzonderlijke staatsie- geeringen en -parlementen wil laten, zonder daarbij rekening te houden met de gevolgen, welke de maatregelen van den eenen staat op die van de overi ge moet hebben, dan we] of het volk de bondsregcering de volmacht wil geven, welke de regeeringen van an dere landen bezitten, namelijk de vol macht om door wetgevende, admini stratieve maatregelen een uniforme controle op de economische en sociale verhoudingen uit te oefenen en uni forme oplossingen van de daaruit voortvloeiende problemen tot stand te brengen. VREESELIJKE AARDBEVING IN BELOEDSJISTAN De stad Quetta één puinhoop Minstens 20.000 doodett Te De Bilt werd Donderdagavond een zeer sterke aardbeving opgeteekend, die volgens rie berekening of in den Atlauti- sohen Oceaan of in Noordwestelijk Voor* Indië, op 5600 K.M. afstand moest hebben plaats gehad. In den loop van gisteren kwamen de be richten biunen dat N.-W. Voor-Indië door een vreeselijke ramp was getroffen, n.l. de provincie Beloedsjistan en daarin vooral de groote stad Quetta en omgeving. De eerste schok werd waargenomen om 2 44 uur (plaatselijke tijd). Kort daarop volgden twee nog heviger schokken. Volgens de berichten, die aanvanke* lijk van 30.000 dooden spraken, staat het vast, dat minstens 20.000 menschen om het leven zijn gekomen, wier lijken grootendeels onder de puinen der in eengestorte huizen begraven liggen. Naar het Britsche ministerie van lucht vaart bekend maakt, zijn 43 manschappen der Britsche luchtstrijdkrachten, alsmede een officier omgekomen. Afdeelingen Engelsche en Indische mili tairen zijn sedert gisterenmorgen vroeg met inspanning van alle krachten bezig. d»< lij ken te gergen en evenlueele overlevenden te redden. Het ergst is de stad Quetta zelf door de ramp getroffen. Van de eens zoo bloeiendo stad is niets dan één reusachtige puinhoop overgebleven. Toen de eerste aardschok plaats vond, Jagen de bewoners nog in diepe slaap verzonken, zoodat zij niet tijdig genoeg de straat op konden vluchten. Maar ook het grootste deel van dege nen, die er in slaagden, de straat ie hereiken, is om het leven gekomen, omdat de muren der huizen door c'c daarop volgende twee aardschokken instortten en de op straat verzamelde menschenmassa's onder hun puin b-i* dolven. Bijna het geheele politie-corps is in de kazarnes en barakken om het leven gekomen Dientengevolge moesten d«* ra Quetta gestationneerde Engelsclie troepenafdeelingen den politiedienst overnemen en den hulpdienst tot ver zorging en onderbrenging van de mas sa's vluchtelingen organiseeren. Op de renbaan en op andere geschikte plaatsen zijn zoo spoedig mogelijk proviso rische kampen ingericht en lazaretten, vaar den duizenden gewonden de eerste hulp vordt verleend. Het medisch personeel is natuurlijk lang niet toereikend. Van Karachi en de provin ciale hoofdsteden van Noord-Indië uit zijn daarom hulptreinen afgezonden, welks art sen, ziekenverpleegsters, medicijnen en ver bandmiddelen aanbrengen. Ook is een aan tal wagonladingen spoonvegmateriaal naar het geteisterde gebied gezonden, om de be schadigde spoorlijn te herstellen. De Engelsche commissaris van Quetta. die tegelijkertijd commissaris van Brioedsiislnn is, Sir E. N. L. Carter, is bijna zelf om liet leven gekomen, daar de bungalow, waar hij den nacht doorbracht, bij den tweedenaard- stoot instortte. De commissaris en zijn gas- en hadden eohter even tevoren het huis reeds verlaten. Uitvoerige berichten over den omvang van de ramp ontbreken tot nog toe. daar alle verbindingen met het getroffen geleed zijn verbroken Volgens berichten, welke ia een radiozender te Quetta zijn doorge zonden, moeten de .verwoestingen, door de aardbeving aangericht, ook in de omgeving van Quetta verschrikkelijk zijn. Do wereld beroemde oofttuinen rond de stad zijn vol komen vernietigd. Vele dorpen en kleme steden in de omgeving zijn met den grond gelijk gemaakt. De slad Mastoeng o.a is bijna volkomen verwoest, terwijl viervijtde van de bevolking om het le\en is gekomen. Gevaar voor hongersnood bestaat er niet, daar het treinverkeer na enkele minder omvangrijke herstellingen weder hervat zal kunnen worden. ITALIAANSCHE KOERIERS IN ABESSYNIE AANGEHOUDEN Briefgeheim geschonden Een telegram uit Rome bevat het bericht uit Asmara, dat koeriers, die op vaste tij den de post vervoeren van het. consu'aa*. \an Italië te Gondar op 12 Mei door solda ten van Ras Cassa zijn aangehouden tu?- sohen Gondar en Adoeo. Nadat de Ita^oan- sche consul daartegen had geprotesf'»ei d werden de koeriers op vrije voeten gesteld en de postzakken teruggegeven. Het bleek echter, dat het briefgeheim geschonden was. Hieraan wordt toegevoegd, dat dit ni«t de eerste maal is. dat in de grensstreek aan vallen gedaan worden op koeriers in Ita- liaanschen dienst. In Maart j.l. werden nabij Mudje Bado tusschen Adoear en Gondar koeriers overvallen en geplunderd door een tiental mannen, terwijl de post voor een groot deel vernield werd. Italië's mobilsatle duurt voort Officieel wordt uit Rome gemeld: De gedeeltelijke mobilisatie van Abossy- nische troepen en de aankomst in Abes- synië van hoeveelheden oorlogsmateriaal maken het noodig nieuwe maatregelen te nemen ter verzekering van de veiligheid van de Ttaliaansche koloniën in Oost-Afrika legen iederen aanval. Derhalve is order ge geven tot het mobiliseeren van de divisie „Aquila". die vervangen zal worden door een andere, reeds geformeerde divisie. Voorts Is bevel gegeven tot mobiliseering van twee nieuwe divisies Zwarthemden. Verder zijn den laatstcn tijd talrijke officieren, soldaten en specialisten der marine onder de wape nen geroepen. Het verlof van de marine- lichting 1913 is opgeschort. Alia mobilisatie- operaties verloopen met absolute regelmaat tn zonder eenig incident. Nonnen en monniken die deviezen smokkelen Schaduw van hun daad valt op de R.K. Kerk (Van onzen Duitschen correspondent)' Terwijl in Moabit de processen tegen aan geklaagde nonnen en monniken hun voort gang vinden, hebben in verschillende dee- lcn van hot Duitsche rijk nieuwe arrestaties plaats gc-had. Zoo werden in Fulda een priester, Leo Boeschen, genoemd pater Epiphanius, en een kloosterbroeder, Pancratius, wegens de- viezensmokkelarij in December 1934 en Jan. 1935, gearresteerd. Zij schijnen toen devie zen over onze grens gesmokkeld en aan een anderen patei afgegeven te hebben. Bij Epiphanius gaat det om een bedrag van 16.900 mark, terwijl het door Pancratius ge smokkelde bedrag niet bekend is. Dat dc opgewondenheid over deze en soortgelijke vergrijpen tegen de deviezen- verordeningen zeer groot is, valt af te lei den uit de hartstochtelijke wijze, waarmee het „Katholieke Kerkblad" tegen een ver warring van zulke vergrijpen met religieuse aangelegenheden waarschuwt. Het orgaan van het Berlijnsche episcopaat waaschuwt voor politieke gevolgtrekkingen en zegt: Al deze dingen hebben met politieke kerke lijke aangelegenheden, met kerkelijke macht begeerte, met het voormalige centrum of met de Beiersche volkspartij, met Erzberger of met prelaat Kaas, niets uitstaande. Wij protesteeren er tegen, dat men de kerk ver antwoordelijk stelt voor vergrijpen, welke ook wij betreuren. Het weekblad der SS. .Das Schwarze Korps" wijdt thans een artikel aan deze kwestie onder het opschrilt: „Kerkelijke do viezensmokkelaars en martelaars" en schrijft onder meer: .Wanneer thans priesters en monniken, wier twijfelachtige liefdesavonturen algemeen bekend zijn, plot seling met de marto.laarskrsns en het au reool der heiligen getooid worden, om daar mee tegen den nationaal-socialistischen staat te ageeren, dan moeten we ons na drukkelijk legen zulke manipulaties verzet ten. Dc nati»naal-socialistische staat zal klaar en doelbewust den weg paan, vvelko hem door moraal en recht wordt gewezen. Wij betreuren het, dezen weg te moeten in slaan ook tegen hen, die recht en moraal eischen, zonder ze voor zichzelf te hand haven. Zoodra verdere bijzonderheden be kend zijn, zal „Het zwarte corps" zijn pu blicatie voortzetten". Het „Katholieke Kerkblad" teekent pro test aan tegen deze manier van gcnerali- secren en stelt de vraag: „Wat hebben dc hier aangeduide kwesties met de deviezen- aangelegenheden uitstaande-7" Voor ons, neutrale toeschouwers, wordt het met den dag duidelijker, dat in bepaal de toonaaneevende kringen de scheiding tusschen staat en kerk steeds meer haar voltooiing tegemoet gaat. DE TUNNEL ONDER DEN SPOORWEG DORDT—ROTTERDAM De Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht hebben het maken van een voetgangerstunnel onder de spoorweg Dordrecht—Rotterdam, nabij de halte Feijenoord, opgedragen aan de N.V. Volker. Bouwindustrie te Rotterdam, wel ke bij de aanbesteding op een na laagste in schrijf ster was. DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT De Minister van Defensie heeft bepaald, dat de loting ter bepaling van den ingeschre vene, die in elke gemeente het eerst voor dienstplicht in aanmerking komt, op 14 Juni op het Binnenhof te Den Haag zal worden gehouden. De loting geschiedt uit een getal genum merde biljetten, overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alphabetisch re gister der gemeente Amsterdam van de lich ting 1934. DE BOUW VAN EEN FLOTTIELJE- GELEIDER Op de Defensie-begrooting voor 1935 zijn gelden uitgetrokken voor den bouw van een flottielje-geleider. De opdracht voor den bouw daarvan is, naar wij vernemen, dezer dagen ge- teekend en gegeven aan de Nederlandsche Scheepsbouw Mij, die het werk zal uitvoeren combinatie met „Werkspoor". De bouwkosten zullen ongeveer f 5 millioen bedragen. ECONOMIE EN FIN ANCIEN DISCONTOVERHOOGING VAN DE NEDERLANDSCHE BANK Met een vol proeent De huidige goudpariteit van den gulden wordt tot het uiterste verdedigd Verdere afvloeiing van goud moet voorkomen worden De Nederlandsche Bank heeft mot ingang van heden het officieel discon to met een vol procent verhoogd en dat op 5 gebracht. De tarieven voor promessen, beleeningen en voorschot ten worden eveneens met 1 ver hoogd. Da rentestand luidt nu als volgtr 1-6-35 16-6-35 Wisseldisconto ..5 4 Promessenddsconto 5% 4 V4 Beleening van effecten 51/;» 4% Beleening van goederen 5Va 4Va Voorschotten in rek.-crt 5% W2 De wijzigingen van de rentetarieven van de Nederlandsche Bank volgen eikand den laatstcn tijd snel op. Hieronder laten wij volgen een staatje, dat de wijzigingen van het officieel disconto vermeldt sedert het optreden van het tegenwoordige kabinet in 1933. Zooals men weet, werden de laatste paar jaar door de speculatie enkele zeer heftige aanvallen op den gulden onderno men, welke eohter alle in het zand zijn ver loopen. 19 April 1932 2 12 Mei 1933 3% 29 Juni 1933 4% 15 Juli 1933 4 29 Juli 1933 3% 15 Aug. 1933 3 19 Sept. 1933 2% 5 April 1935 3% 10 April 1935 4i/o 16 Mei 1935 4 1 Juli 1935 5 Uit dit overzichtje blijkt wel, dat de kracht van den speculatieven aanval vooral in de laatste twee maanden, zeer hevig is geweest en niet mag wonden onderschat. De beide eerste diiscontoverhoogingen op 5 en 10 April jl. zijn effectief geweest en de rust keerde spoedig weer. zoodat op 16 Mei jl. tot een bescheiden renteverlaging kon worden over gegaan. Sindsdien zette deze gunstige ont wikkeling door en er was alle reden voor binnenkort een tweede discontoverlaging met 1/2 te verwachten. Opnieuw is thans gebleken, dat het buiten land ons de das aan doet. Immers mogen wij ons verheugen in het bezit eener Regeering, die vanaf het eerste oogenblik van haar optreden efr op uit is geweest de begroctings- positie te saneeren en de gulden veilig te 6tellen. In Frankrijk en België bleek men echter een en andermaal niet den moed te bezitcn doortastend op te treden. Daardoor werkte men err ten slotte zelve toe mee de positie van het goud-blok te ondermijnen. Daarvan ondervinden wij zoo af en toe den terugslag. Werden nu de gevolgen van den laatsten aanval op <len gulden geleidelijk aan geli quideerd, de val van het Fransche kabinet op Hemelvaartsdag heeft niiouwe vrees ge wekt t.a.v. den gulden. Op de Amsterdam- sche wisselmarkt bestond gister vooral in de morgenuren een zenuwachtige sfeer. Er heersohte algemeen groote onzekerheid, in verband met het feit of er een nieuw mi nisterie zou kunnen worden gevormd, dat bereid en in staat zou zijn den franc te ver dedigen. Op grond van allenhenda devaluatie- geruchten lag de Fransche franc aanvanke lijk zeer zwak in de moirkt. Interessant was het daarom waar te nemen, dat in den loop van den morgen de Londensche wisselkoers autoriteiten maatregelen troffen om den franc te steunen. De noteering schommelde in Londen om streeks dia slotkoersen van Woensdag, terwijl op de Amsterdwimsohe wisselmarkt de stem ming voor het Fransohe ruilmiddel bepaald vast was: het verbeterde tot 9.75%. Klaar blijkelijk wilde men in Londen een scherpe koersstijging van het verhinderen, hetgeen ongetwijfeld zou hebben plaats gevonden, indien men niet had geïntervenieerd. Intussohen werd ook bekend, dat het nieuwe Fransohe ministerie in elk geval de huidige goud-waarde van den franc zou verdedigen en in geen geval tot devaluatie zou besluiten. Dit ver oorzaakte op de Perijsohe beurs een vaste stemming, terwijl tevens posities tegen den franc werden afgewikkeld. Mede hierdoor liep de noteering van den franc te Amsterdam omhoog, evenals de an dere buitenlandsche wisselkoersen. De dol lav steeg tot 1.48%, zoodat maatregelen wer den getroffen tot het venschepen van goud naar de Ver. Staten. Waar de druk op den g-ulden gister Wij zwaar was, is het begrijpelijk, dat de Neder landsche Bank onder de huidige omstandig heden met alle gebeurtenissen rekening houdt en verdere afvloeiing van goud wil -oorkomen. Hoe groot het bedrag aan goud is, dat gis ter uit dc kelders ven de Nederlandsche Bank is opgevraagd, valt niet te zeggen. Er worden bedragen gcno:md van 15ƒ25 millioen, doch zekerheid daaromtrent heeft men niet. Pas de weekstaat op a.s. Woens dag zo] ons daaromtrent kunnen inlichten. Ook het verloop ven de tarieven op de geldmarkt gaf gister aanleiding rekening te houden met een verhocging van de offi- cieele tarieven van de Nad. Bank. Het particulier disconto steeg tot 3 4% waarmede het officieelie disconto werd overtroffen, terwijl ook de prolongatierente in hoogere noteering te zien göf. De motieven, d-ie de Nederlandsche Bank geleid hebben tot deze discontoverhooging zijn dezelfde als die welke golden voor de beide vorige verhoogingen: men wi| een on gezonde credietuitzetting tegengaan en ver dere afvloeiing van goud voorkomen. Zeer waarschijnlijk zal binnen en kele dagen de rust weerkeeren, vooral nu blijkt, dat men in Frankrijk nog steeds afkeerig is van devaluatie. Het is te hopen, dat het Fransche volk het hoofd ka li houdt en dat de reeds aan gevangen kapitaalvluchf. tijdig kan worden gestuit. Alleen in dat geval zal de Fransche franc kunnen worden gered. Is geen cent waard. In de Schoonheldsinrichting van Mevr. Louise C. GIMBER worden sinds 30 jaar OVER TOLLIG HAAR, wratten, rimpels, pukkels, enz., verwijderd met garantie van niet meer terugkomen. Vele referentiën van H.H. Doc toren en beh. Dames. Voor iedere beurs. L. v, Meerdervoort 156, Tel. 331841 Catalogus B gratis en franco. DEN HAAG Bovenal zal het er thans op aanko men, d-at het nieuwe Fransohe kabinet de werkelijkheid onder oogen wil zien. Gebeurt dit niet, dan zal elk maat- Peigel tot behoud van de huidige goud- waarde van de franc, geen doel treffen en slechts uitstel van executie kunnen zijn. De discotnoverhooging van de Nederland sche Bank geeft uitdrukking aan den vasten wil van de autoriteiten om, wat er ook ge- beu re, huidige goudpariteit van den gul den te handhaven. Zooals wij reeds meer malen in het licht stelden, is de positie van den gulden en de Nederlandsche Bank zeer krachtig. Onze circulatiebank beschikt over een goudvoorraad, waarmede zij alleszins staat moet worden geacht eien nieuwen aan val op den gulden af te slaan. Zélfs indien onverhoopt tooh nog de franc mooht deva- lueerenl De wisselkoersen van hedenmorge De openingskoersen waren hedenmorgen te Amsterdam als volgt: Londen 7.31%, Ber lijn 60.00, Parijs 9.76%» Brussel 25.45, Now- York 1.48%. Sonder- en Treuhander-konto In de week van 27 Mei tot en met 1 Juni is door de Nederlandsohe Bank in totaal bedrag van omstreeks RM 700.000 ven de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verreoh- nungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 77033 tot 77113. Het totaal bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM 51.7 millioen. De Sonderkontoposten, waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhandenkantoposten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode een bedrag van ongeveer RM 500. met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgebakende volgordenummer was 15549. Het totale bedrag van de op het Treu- handerkonto Niederlande uitstaande vordc ringen, die nog niet tot uitbetaling zijn ge komen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM IS,9 millioen. De Treuhanderkontoposten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Van Nabij en Ver j De Belgische Regeering zal deze maand op het in December jl. aan haar door een internationaal bankiersconsortium onder lei ding van de heeren Mendelssohn en Co te Amsterdam verlecncüa crediet van ƒ75 nuil- lioen, 20 aflossen. De 28-jarige J. B., uit Geleen, die Zon dag b\j het uitwijken voor een hond te Geleen (L.) me"; een motor kwam te vallen en met zware hersenschudding in het ziekenhuis te Sittard werd opgenomen, is aan de bekomen verwondingen overleden. DOODELIJKE VAL VAN EEN WATERTOREN Te B r e d a is de 19-jarige M. van der L., die in den watertoren van de jamfabriek den Bredascheweg was geklommen, van hoogte van ongeveer 15 Meter omlaag gestor4;. De jongen bleef liggen op een plat dak. Be halve een arm- en een beenbreuk had hij zware hersenschudding opgeloopen. Per auto is hfj naar het St. Ignatius-Ziekenhuis ver voerd, waar hü 's nachts aan de gevolgen is overleden. OPLICHTING VAN DIAMANTEN TER WAARDE VAN f 12.000 By de politie te Amsterdam is aangifte g daan van vermoedelijke oplichting door ei van de firmanten van een dimnantfirnia v<- f 12.000. Dit bedrag vertegenwoordigde de waarde van een partij diamanten, waarmede de firmant enkele dagen geleden naar Ant werpen was vertrokken om haar te verkoopen. Hij is echter niet uit België teruggekeerd, ter wijl bovendien is gebleken, dat ook zijn echt- genoote het land heeft verlaten. Het onder zoek der poliLie heeft inmiddels reeds uitge wezen, dat de firmant ook in Frankrijk is ge weest. Een arrestatie is tot nu toe niet ge schied. DOODELIJKE VAL 58-jarige ongehuwde arbeider M. Ko- nings 4;e S w a 1 m e n (L.), die Dinsdag tijdens zijn werkzaamheden van een hoogte van 4 M. door een glazen dak op een betonnen vloer viel, is Donderdagmorgen aan de daarbij be komen verwondingen overleden. EEN VERDUISTEREND POLITIE-AGENT De burgemeester van Voorburg heeft aan den 29-jarigen agent van politie M. R., 3rvol ontslag verleend, wegens gepleegde verduisteringen. R. is naar het huis van be waring overgebracht. De verduisteringen heb ben geen betrekking op gemeente-gelden, doch uitsluitend op die van particulieren. Inzake het ook door anderen dan onze le zers ':e Terbrej-'ge waargenomen lichtverschijn sel op Dinsdagavond j.l. in het Noorden, wordt door den weerkundigen medewerker van het Vaderland vermoed, dat het een z.g.n. „nacht piloot", een meteorologische loodsballon, waarmede luchtstroomen op groote hoogte worden gemeten, is geweekt. Men kan zulke loodsballons voorzien van een lampje en des avonds oplaten. Terwijl overdag deze pilootballons me»: een kijker wor den nageoogd, wordt des nachts het lampje in den kijker gevolgd. Het lichtje van een. nachtpiloot gelijkt beffend op een ster. Weerbericht Hoogste stand te Janmayen 765.8. Laagste stand te Ilclsingfors 752.3. Stand vanmorgen halftwaalf 761.2. WEERVERWACHTING Zwakke veranderlijke wind, afnemende be wolking, weinig of geen regen, iets warmer overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In onze omgeving is do barometer lang zaam gestegen en dit zet zich in N. Duitsch- land nog voort, maar het. W. hoogc druk- gebied trekt zich N.-waarts terug. De depressie in Scandnavië nam toe en ook die in het W. begint actiever te worden, zoodat de windrichting veranderlijk zal wor den. maar geeleidelijk meer warmte kan worden verwacht. In het Oostzeegebied en in N. Duitschland is de lucht opgehelderd. Overigens is do lucht bijna overal zwaar bewolkt met sneeuw in N. cn mdidcn-Scandinavië en regen in Noorwegen en Z. Duitschland. De temperatuur daalde in Duitschland en steeg in onze omgeving. Alleen in Zwitser land en Z. Duitschland viel nog meer dan matigo regen. 2 Juni Zonsopgang 4.46 u., zonsondergang 9.10 u. Maan op voorm. 5.07 u., onder nam. 10.49 tfc 3 Juni Zonsopgang 4.45 u., zonsondergang 9.11 u. Maan op voorm. 5.11 u., onder nam. 11.27 u« VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 Juni Van 's avonds 9.04 u., tot 's morgens 4.15 Ui .Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhetnfclden 3,76 3,65 Breisach 3,17 2,98 Kehl 3.98 3,80- Maxau 5,56 5,22 Diucleshelra 1,87 l.Tl Mannheim 4,90 4,31 Lobr 2.14 2,17 Mains Biugca Caub CobieaB Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort 1,8» 1,76 2,74 2,72 3.13 3,10 1.14 1,17 .3,05 3,04 1,06 1,02 3,04 2-,95 2,41 2,30 1,61 1,50 Emmerik Lobltb Nijmegen 6t. Audries Arnhem Vreeswijk Iw Westervoort Deventer Kampen Eysden Maastricht Orevenbicbt Venio Grave fsluls) St. Andrles 0.86 0.08 9.62 9, S3 3,18 3,14 0,06 0,06 OO.OQ 46.KJ 41,74 41,58 23,85 28.64 00,00 01,00 5,71 6,'. 8 1,47 1,62 Hoogwater Ned. Zeehavens XOude Amsterdamsche t(jd) Delfzijl Terschelling Harllngen 0 21 7.85 20.20 3.27 15.36 2.48 15.15 2.58 13 25 3.30 16.0 3.40 16.1 5.34 17 5 4.11 16 3 5.04 17 3 HET SCHRIKBEWIND DER OSSCHE MISDADIGERS Een gevaarlijk sujet gearresteerd De procureur-generaal van het Bossche ge rechtshof baron Speijart van Woerden heeft Vrijdagmiddag 5 uur een bezoek gebracht aan de marechausseekazerne te Oss, waar h\j com mandant en manschappen heeft toegesproken in verband met de door hen geleverde presta ties ter oplossing van de verschillende mteda- den door de Ossche misdadigersbende. Hij waa er ten hoogste over tevreden, dat de brigade zich zoo goed van haar "aak had gekweten. Het is thans gebleken, dat de assuradeur C.» die wegens zijn handelingen te Uden en om geving, in verzekerde bewaring is gesteld, een handlanger is geweest van de meest beruchte lieden uit Ces. C., die het vertrouwen had weten te win nen van verscheidene eenvoudige menschen, trad, behalve als vertegenwoordiger van ver zekeringsmaatschappijen ook op als hypotheek bezorger. Ui»; dien hoofde was hy er steeds van op de hoogte, wanneer zjjn cliënten, die hypotheek moesten verstrekken, veel geld in huis hadden. Daar hij de transacties persoon lijk ten huize van zijn cliënten afsloot, was hij ook terdege met de situatie ter plaatse op de hoogte. Uit den aard der zaak wist hij ook, waar he>; geld werd bewaard. Deze waardevolle aanwijzingen verstrekte lip, tegen betaling aan de Ossche benje en zoo is het gemakkelijk te verklaren, dat het zoo vaak ten plcttelande gebeurde, dat er by overvallen en inbraken, zulke groote bedragen werden buitgemaakt. Verscheidene malen zijn, bij branden, welke op zijn aanwijzing, door zijiï betaalde hand langers werden gesticht, menschenlevens in gevaar gebracht, terwiil bovendien, op perso nen, wier woning plotseling door onbekende oorzaak afbrandde een onverdiende blaam is geworpen, omdat de buitenwereld meende, dit de gedupeerden zelf brand in hun woningen hadden gesticht. C. wist verschillende eenvoudige lieden, die soms nauwelijks de kunst van lezen en tschry- v.en m.®chtig waren, te bewegen, een verzeke ring bij hem af te sluiten tegen brand, inbraak, ongevallen of voor 't leven. De verzekerden be taalden hun assuradeur getrouw de premie, doch later is aan het liclv; gekomen, dat de aatschappijen, waarbij men z.g.n. verzekerd as, nooit hadden bestaan. De drie gearresteerde bandieten De Bie, Van den Heuvel en Vos ontkennen halsstarrig. Vooral laatstgenoemde is een hoogst gevaar lijke schurk, die in zijn „vrijen tijd" steedq zwaar gewapend rondliep. Alle drie zijn zeer berucht. Een vierde gearresteerde heeft be kend deel genomen te hebben aan den roof overval te Deurne.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2