Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel De Levensloop van Pieter Peuter WOENSDAG 29 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 Commissie inzake het Verkeers vraagstuk ingesteld Tal van voorstellen behandeld Na dc openingsrede door den bondsvoor zitter, den heer J. Augusteyn, waarvap wij gister reeds verslag gaven, werden me dedeel ingen gedaan en ingekomen stukken vermeld. In de Personeclraad zijn aangewezen voor de eerstvolgende twee jaren de thans zit ting hebbende leden, de bondsvoorzitter en de bondsseerctaris. Beleid van het hoofdbestuur Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur, sprak de afgevaardigde der afd. Utrecht hartelijken dank uit voo beginselvastheid van het hoofdbestuur en de trouw en ijver waarmee het werk verricht en bad Gods zegen toe op het werk. Eindhoven sloot zich daarbij aan en had speciaal dank voor wat door het bo stuur gedaan werd in het belang van het jongere personeel. V 1 i s s i n g c n had ook woorden van lof en vroeg om, evenals St. Rafael heeft ge daan, het Van Gend en Loos-personeel en liet Ato-personeel in den bond op te ne men. Zwolle had waardeering voor het krachtige geluid in de rede van den voor zitter tegen een beweging die in ons land opkomt en het op den ondergang van onzen P.C.B. gemunt heeft; bepleit werd een twee- daagsche bondsvergadering met een refe raat; waarom is er geen voorstel tot vast stelling der bondscontributie op de agenda? De bondsvoorzitter beantwoordde de gemaakt* opmerkingen. Het bondsbe- stuur is t an meening, dat ten aanzien van het Ato-personeel in de toekomst wel eens het standpunt kan worden ingenomen, dat dit personeel in den P.C.B. behoort. Maar dit maakt overleg noodig met den Chr. Bond van transportarbeiders. Voldoende vertrouwen is noodig in het C.N.V., dat het de^e zaak wel goed zal regelen. Zooals het nu bij St. Rafael gaat, dat er veel strijd is tusschen de verschillende organisaties moet liet bij ons niet gaan; de zaak heeft de volle aandacht van het bestuur. Tegen een tweedaagse!)© bondsvergade ring is o.m. een bezwaar, dat velen msar één dag verlof kunnen krijgen en dus óf het werkgedeelte, óf het toog-gcdeelte niet kunnen bijwonen; financieel is het ook bezwaarlijk. De contributie behoeft niet Pik jaar te worden vastgesteld; slechts is nu de be krachtiging der in Januari getroffen rege ling noodig. Begrooting en contribute Tegelijk met de begrooting 1935 werden kan de orde gesteld de voorstellen van Gouda cn Amersfoort betreffende de contri butie. Na ecnige discussie werd het voor stel der afdeeling Gouda niet verder in behandeling genomen. Het voorstel van Amersfoort (1 pet. van het maximum loon als contributie) werd bestreden door 'den bbndspenningmeester, den heer B c 1- g e r; de regeling door de commissie uitge werkt is veel beter dan de 1 pct.-regeling; laat eerst eens doorwerken wat nu is opge bouwd. Het voorstel-Amersfoort (1 pet. van het loon contributie) werd verworpen. De begrooting werd vastgesteld op 52.730 in ontvangsten en uitgaven. Het vervoers vraagstuk De afdeeling Alkmaar had het vol gende voorstel ingediend: De algemeene vergadering besluite: a. tot het instellen van een commissie, samengesteld uit personen met voldoende kennis betreffende het verkeer van perso nen en goederen over spoor- en tramwegen, autowegen, waterwegen en luchtwegen. Deze commissie zal in verband met de eco nomische vraagstukken van onzen tijd heb ben na te gaan, in hoeverre de bestaande- transportbedrijven aan de vraag van het algemeen belang voldoen en of een organi satie van het geheel, dan wel reorganisa tie van onderdeden gewenscht of noodzake lijk is; b. aan elk der Christelijke organisaties op verkeersgebied een uitnoodiging te zen den. mede te werken tot een oplossing van den verkeerschaos en een vertegenwoordi ger in deze comissie zitting te doen nemen; nemen; c. dat alle kosten verbonden aan de ver tegenwoordiging van den P.C.B. in deze commissie, ten laste van de bondskas wor den gebracht; d. dat indien gewenscht dé uitkomsten Van het onderzoek, eventueel voorstellen toi reorganisatie of saneering van de trans portbedrijven door de commissie zullen worden gepubliceerd. De heer A1 g r a gaf namens de afdeeling Alkmaar een uitvoerige toelichting op het voorstel, waarna de heer P. Z. L. d c Gro.ot het standpunt van het hoofdbe stuur uiteenzette; het hoofdbestuur kwam tot de conclusie, dat een kleine commissie zal worden ingesteld, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van het hoofdbestuur cn van de afd. Alkmaar aan welke wordt opge dragen de wenschen van den P.C.B. ten aanzien van het vervoersvraagstuk te formu leeren en schriftelijk in te dienen bij de Staatscommissie-de Vries met verzoek om deze ook mondeling te mogen toelich ten. Hiertoe werd besloten. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heer J. Augusteyn, C. Nauta en Th. van Oost herkozen. Besloten werd, dat het volgende jaar de algemeene vergadering in Den Haag zal worden gehouden. Zieken- en Ondersteuningsfonds Bij de voorstellen inzake het Zieken- en Ondersteuningsfonds was er een van Alk maar. dat het hoofdbestuur pogingen zal aanwenden, dat fondsgeneeshceren, zoodra zij den leeftijd van 70 jaar hebben bereikt eervol ontslagen worden. De Voorzitter deelde mede, dat fonds- geneesheeren op 65-jarigen leeftijd eervol ontslagen zullen worden tenzij bijzondere belangen der fondsledcn anders noodzake lijk maken. Indeeling standplaatsen De afdeeling Nieuwe Schans had het Volgende voorstel ingediend: Voorop stellende, dat tl© aftrek voor de kierde klasse standplaatsen geheel zal moe Een verdwijnen, voere het hoofdbestuur ac tie om in deze regeling zoodanige wijziging |e krijgen, dat in 't oog loopende onbillijk heden zoo spoedig mogelijk worden wegge nonten. Het hoofdbestuur zal, zoodra een herzie ning van het R.D.V. en de indeeling der standplaatsen door de directie aan de ordt wordt gesteld, aan dit verzoek aandacht schonken. Dit werd goedgekeurd. Toespraken Do heer A. Stapelkamp sprak na mens het C.N.V. de vergadering toe en ver heugde zich erover, dat de band tusschen P.C.B. en C.N.V. zoo goed is. In den toon der discussies had spr. beluisterd, dat ook de P.C.B,-ers aanvoelen de moeilijkheden waarin de Chr. vakbeweging is door de economische verhoudingen en de crisis. Spr. wekte op tot krachtigen arbeid, opdat de Chr. vakbeweging haar taak ten bate van ons geheele volk goed zal kunnen vervul len. Door de inkrimping van het spoorweg personeel zal het ledental van den P.C.B. ri'atuurlijk dalen. Maar met inspanning van alle krachten moet de propaganda gericht zijn hierop, dat ongeorganiseerden en ver keerd Reorganiseerden gewonnen worden voor den P.C.B. Het geloof in God geeft ons kracht. Laat ons dan in dit geloof, »o saambinding tot elkander voortarbeiden (applau=V Sluiting De Voorzitter sprak een kort slot woord. Do heer Meynes sprak den xoor- zit ter toe. Hij wees erop dat de bondsvoor zitter bij enkele candidaatsstelling herkozen is. Dat is een felicitatie waard: het toont het vertrouwen dat de P.C.B. in den bonds voorzitter stelt. Spr. wenschte den heer Augusteyn toe dat hij nig zeer lang den bond zal mogen leiden. (Applaus.) Nadat gezongen was een vers van Psalm 99 ging de heer Meynes voor in dankgebed. De vergadering zong daarna den voorzitter nog de zegenbede uit Psalm 134 toe, waar mee de vergadering beëindigd was. Gisteravond liad eveneens in de groote zaal van Tivoli 'n herdenkingsavond plaat' gevonden, georganiseerd door de afdeeling Utrecht van den bond. Deze avond werd gevuld met een belangwekkend program ma. Behalve muziek van de Utr. Chr. Mu- ziekvereeniging de Bazuin, en zang van het Chr. Dameskoor Sursum Corda en het Chr Mannenkoor Zang en Vriendschap, beide uit Bieukelen. en het Geref. Evangelisatie zangkoor Wijk II te Utrecht, vond de op voering plaats van het spreekkoor „Zonne dag' (woorden van P. J. do Carpentier muziek van A. H. Willomse), waarin de gang van de Chr. Vakbeweging geschetst wordt. Met groote belangstelling werd door de talrijke aanwezigen de opvoering, de eer ste in ons land, gevolgd. Utrecht had dus de primeur! ECONOMIE EN FINANCIEN Beursvacantiedagen Da minister van financiën heeft bepaald dat op alle Zaterdagen in de maanden Juni Juli en Augustus 1935 de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn.gesloten, alsmede dat die dagen voor de geldleenin- gen, als bedoeld in afd. V der Bfcursvoor- schriften 1914, niet als marktdagen zullen worden beschouwd Wodan's Handel Mij Winstsaldo 1934 ƒ167.085 (V. j. ƒ380.159). Voorstel tot terug- betaling van ƒ800.000 op het kapitaal Tengevolge van de moeilijkheden op de Intei nping urkt heeft ;en van Wodan's Handel Mij. pla i in 1934. Bovendien heeft tie grot t het resultaat beïnvloed. Daarom ten aan aandeelhouders voor te i ugbetaling op de aan Joelen schappelijk kapitaal bedraagt_ liicr- doeloiaiden, welke bi) afsluiting v; boekjaar werd gebracht op 300.0 bedrag van ƒ128.2"" hoofdzakelijk 1 Tarakan Petroleum Mij Voorgesteld totaal dividend 32% (v. j. 30%) Naar wij vernemen zal aan de algemeens ergaclteirdng van aandeelhouders van de N.V. Tarakan Pertoleum Maatschappij wor den voorgesteld een dividend over 1934 uit be keeren van 32%% (v. j. 30%). Hiervan is reeds 12%% (onv.) in Januari 1935 betaal baar gesteld, zoodat het slotdividend zal bedragen 20% (v. j. 17%%) Continentale Handelsbank Winstsaldo ƒ686.599 (v. j. 739.899). Dividend 5 (onv.). Het winstsaldo vq.n de Continentale Handels bank over 1934 meldt, dat het wlnstsalcko 686.599 bedraagt (v. j. 739.899). Voorgesteld •dt 5% (onv.) dividend uit te keeren. zoo- op de gewone als de preferente aandeden aan het reservefonds 200.000 toe te voe- waarna dit 75% van het uitgegevvn ge- le aandeelenkapitaal zal bedragen. Van Nabij en Ver In de tweedie, gister te Amsterdam ge houden vergadering van aandeelhouders der Centrale Suiker Maatschappij zijn de reorganisatievoorstellen met oveirgroote meerderheid van stemmen aangenomen. Do directie der Kon. Ned. Stoomboot- Mij. bericht aon haar obligatiehouders, da» tengevolge van de huidige crisisomstandig heden ook dit jaar tot haar leedwezen geen uitlotingen of aflossingen op de uitstaande obligatieleningen zullen plaats vinden, ten zij plotselinge verbeteringen in deze om standigheden mochten intreden. In verband mcit de nog uitstaande 1 Aug. e.k. vervallende 160.000 der 4% obligatie- leening, zal op nader bekend te maken turn, tijdig vóór 1 Februari 1936, onvermin derd het recht op aflossing, een nieuw cou ponblad worden uitgereikt. NED. HANDEL Mil NA DE REORGANISATIE Weer op rendabele basis Bescheiden winst van 7 ton over 1934 Cultuurbedrijf liet nog verlies Dividend wordt niet uitgekeerd Heden is verschenen het jaarverslag van de Nederlandsche Handel Maat schappij over 1934. Na de gebruikelijke mededeelingen over de bestuursunjtaties wordt verklaard, dat het jaar 1934 in het algemeen weinig verbetering heeft gebracht in den zorgelijken toestand, waarin de we reld zich aan het eind van 1933 bevond. Dit was vooral het geval op politiek ge bied. Bestond er nu en dan een flauwe hoop, dat er een keer ten goede zou komen in de ontwikkeling, die zich onder den drang van steeds nieuwe, vaak angstwek kende gebeurtenissen voltrok, in de gun stigste omstandigheden kwam er alleen voor korten tijd een kleine vermindering in de ernstigste spanningen of gelukte het slechts een onmiddellijk dreigend gevaar af te wen den. Nadat wordt uitgewijd over den toestand in verschillende deelen van de wereld, wordt de inleiding van het overzicht besloten met de gevolgtrekking dat in ons land de econo mische omstandigheden nog zeer moeilijk bleven. De steeds sterker gereglementeerde samenleving brengt het handhaven van het huidige, reeds zeer verlaagde welvaartspeil ia gevaar. Onder den invloed van wat er in het buitenland geschiedde moest ook hier te lande op den weg der contingenteering worden voortgegaan. De bestaande contingen teeringen textiel, gloeilampen, porcelein, glas. cn aardewerk, rubberwaren, papier, siergewassen werden verlengd. Daarnaast werden nieuwe contingenteeringen steen kolen, cokes en steenkolenbriketten, haring, akkerbouwproducten ingevoerd. De werkzaamheden van het Crisis-Invoerbureau werden uitgebreid. Een Crisis-Uitvoerbureau werd opgericht. Met een groot aantal landen Denemarken, Duitschland, Engeland, Italië, Portugal, Spanje en Turkije kwamen nieuwe handelsverdragen tot stand, doch over het algemeen bleef het handelsverkeer met die landen toch onbe vredigend. Ook hadden de cl earing-verdra gen, welke met Duitschland, Chili, Turkije en Roemenië werden gesloten, nog weinig of geen uitwerking ten goede. De resultaten, tot dusver bereikt met compensatie-overeen komsten, hadden al evenmin groot succes. Onder deze omstandigheden valt het niet te verwonderen, dat er hier te lande van economische verbetering weinig sprake kon zijn. De algemeene bedrijfstoestand kon zich slechts ternauwernood op het bestaande niveau handhaven. In de landen in het Oosten, waar onze Mij vestingen heeft, deed zich de economi sche depressie eveneens nog terdege gevoe len. De afnemende koopkracht zoowel van de Oostersche als van de Westersche landen, het streven naar autarkie, de tariefmuren cn de contingenteeringen brachten de vraag naar Aziatische voortbrengselen op een aan merkelijk lager niveau, hetgeen, aangezien het Oosten in sterke mate op export is aan gewezen, -voor- den terugkeer naar betere toestanden een ernstige belemmering vormde. Als een eenigermate moedgevende factor mag worden aangemerkt, dat het proces van aanpassing vooral in de Oostersche samenleving duidelijk te onderkennen viel. Van beteekenis was daarbij het opvoeren van de indus- trieele productie van Japan, dat, zich richtende naar de behoeften en de bescheiden financieels draagkracht van den Aziatischen consument, zijn goedkoope artikelen meer eu meer de plaats kon doen innemen van die van Westerschen oorsprong. Wat in het bijzonder Nederlandsch- Indië betreft, kan worden geconsta teerd, dat, hoewel de druk van de depressie nog sterk werd gevoeld, de bevolking zich meer en meer aan den nieuwen toestand wist aan te passen. Wellicht mag men hierin een schuch tere voorbode zien van geleidelijk herstel in dit gebiedsdeel, dat zoowel voor ons land als ook in het bijzonder voor onze Maatschappij van zoo groot belang is. Weer op rendabele basis In het verslag over het jaar 1933 merkten wij op, dat, om het bedrijf weder op renda bele basis te brengen, aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden noodig zou zijn, hetgeen een ingrijpende herziening van de waarde, waarvoor de activa te boek stonden, en afschrijving op het kapitaal der Maatschappij zou medebrengen. Tot zoodanige herziening der boekwaarde onzer activa zijn wij in December 1934 over gegaan. In de vergadering van aandeelhouders van 15 Dec. 1934 hechtten aandeelhouders hun goedkeuring aan onze voorstellen. Deze hielden in een machtiging op onze directie om in verband met de herwaardeering onzer activa diverse afschrijvingen en reserveerin gen te bewerkstelligen. De aangekondigde kapitaalsuitbreiding vond plaats door op 21 Dec. 1934 de mschrij ving op f 15.000.000 aandeelen open te stel len. Het volle aangeboden bedrag werd ge plaatst. De storting geschiedde op 4 Jan. 1935. Krachtens de voorwaarden van uitgifte heeft het nieuwe kapitaal van 1 Januari 1935 af in alle opzichten gelijke rechten als liet reeds uitstaande kapitaal. Voor het bankbedrijf waren de om standigheden, zoowel hier te lande als in het Oosten, in het afgeloopen jaar niet gunstig. De rentevoet was laag en de omvang der zaken beperkt Het cultuurbedrijf liet een verlies, dat, zooals in het bericht van 7 Dec. 1934 is medegedeeld, bij de herwaar deering der activa is afgeboekt Zooals uit de winst en verliesreke ning blijkt, sluit het jaar met een winst van f 701.949. In verband met de voorzieningen, waartoe in de algemeene vergadering van 15 December 1934 werd besloten, behoeft thans slechts een reserve gemaakt te worden tegen belastingen en de normale afschrijving te worden toegepast op de vaste eigendommen. Wij stellen voor het saldo der winst en verliesrekening over te brengen naar nieuwe rekening. Gelijk bij de uitgifte der nieuwe aandeelen tegen het einde van liet jaar in het prospec tus werd medegedeeld, hebben de maatrege len van afsnijding en a&npassing, welke, vooruitloopend op de reorganisatie, reeds in den loop van 1934 zijn getroffen, de uitkom sten van dat jaar nog ongunstig beïnvloed. Dit geldt zoowel voor de bankzaken als voor het cultuurbedrijf. Wij verwachten, dat in het jaar 1935 de gunstige invloed van ge noemde maatregelen tot uitdrukking zal komen in onze resultatenrekening. De Cultaurzaken Suikerondernemingen. De «lgen en het belang bij de nagenoeg oigen al dan niet in nnarnlooze vennootschappen ondergebrachte J a va -bui kemon d ernc-m: ngen omvatten een aantal v-.r. ia .«tien fabrieken. Door af-stooting van daarvoor door de om standigheden het meeat In aanmerking komen de fabrieken en samenvoeging van andere wordt ons suikerocdrijf gereconstrueerd en terugge boekt tot een kleiner aantal eenheden. Hoever wij daarmede zullen gaan. slaat nog niet vaat. Voor dr-n oogst 1935/1936 nemen wij met drie der eigen of nagenoeg eigen ondernemingen aan -*■- lee.l. de prodm aantal De trekt 27. lehohco- •erd in 1931 gezamenlijk geproduceerd: 743.000 (linialen (van 100 Kg.) hoofdsulker no 16 en ooger en superieure hoofd-sviker, 22 000 quin- Uen (van 109 Kg.) melase^sulker. 100.000 quin alen (van 100 Kg.) verharde en vloedbare Deze géheele hoeveelheid, met uitzondering an de verharde en vloeibare meloisse, werd i.i- ebracht in de Verkooporg oi'savie. de Nlvaa. Iet totaal van dezen inbreng beliep 765.000 De suikerproductie oogst 1935 der ons geheel of ten deele toebehoorende ondernemingen wordt geraamd op 329.UÖ0 quintalcn (lRï.ilOO). Op onze suikerfabriek ..Mariënburg- Ir Surt- I Oct. 1933 tot 30 Sopt. 1934 vermalen" 115 806 ton riet. afkomstig van 2300 H.A. aanplant, uit komende op een rietopbrengst van circa 63 ton per H.A. De syikerprodiuctie bedroeg in totaal (v. j 4). werkende op Sumatra's Oos welke rela.tlën door ons warder 2.384.000 kg. tabak (2.540.000 I(g.) Koffie. In consignatie van ond op Java» Sumatra en Celebes werden 130.000 picol (71.800). Thee. Van op Java en Sumatra 7.582.0n00 halve kUo's ^7*027 000 D Diverse Producten. Voorts werden aan ons geconsigneerd 711.000 Kg. kinabast. 1.538.000 Kg. palmolie. 320.000 Kg. palmpitten, 2 736.900 vezels. 1.893 000 Kg. copra. 7400 Kg. cacaoblad. 93.200 Kg. guttapercha 687.900 Kg- hars. 359.000 Kg. terpentijn, en eanige artikelen van onbe- De balans per 31 Dec. 1934 sluit eindcijfer van 293.873.158 (v. j. ƒ380 De winst- en verliesrekening s" provisie, interest en wlaselreki voor 7.216.003. In het debet komen voo kantooronkosten met 6.175.591 (6 583.103) serve voor belastingen 57.900 afschrijving op vaste eigendommen 280.562 (623-873); winst saldo 701.949 Het verdere gedeelte van het Jaarverslag be helst hoofdzakelijk beschouwingen over der toestand in Ned. Indlé, de diverse culturen eti voorts over de voornaamste Oostersche landen zooals Japan, China, Britsch-Indië en Hong- Weer Goudverlies Afgifte tot een bedrag van 6,6 mUlioen De afgeloopen week heeft op de valuta markten een zeer bewogen verloop gehad. De speculatie ondernam een zeer hevige aanval op de Fransche franc, zoodat de Banque dc France tot driirimaal toe het dis conto moest venhoogen. De officieele tarie ven in Flankrijk bewegen zich thans op een niveau van 6 De Fransche valutavrees is aan de gul den niet geheel onopgemerkt voorbijgegaan. De koers van dien dollar trok aan tot iets boven het goudoiitvoerpunt, zoodat in de afgeloopen week de Nederlandsche Bank tot een bescheiden goudafgifte van ƒ6.6 millioen moest overgaan. De goudvoorraad is terug- geloopen tot ƒ646.2 millioen (v. w. ƒ652.7 mil liocn). De totale edelnwtactlvoorraad bedraagt thans ƒ668.0 millioen (v. w 674,6 millioen). I)e credietverLeening geeft op de nie weekstaat een verdere contractie te zien. De binnenlandschb wisselportefeuille kromp in tot ƒ39.1 millioen (v. w. 41.0 millioen), ter wijl de beleeningen en voorschotten in reke ning-courant zijn verminderd van 153.7 millioen tot 146.4 millioen. De credüetvw- leerang is derhalve met 9.2 millioen inge krompen, woar.mede de gunstige ontwikke ling van de laatste weken is voortgezet. De positie van de schatkist is deze week geheel gewijzigd. Vorige week had het Rijk nog een rekening-courant-saldo bij de NVider- landische Bank van 13.2 millioen, thans is dit tegoed verdwenen en omgezet in den voorschot aan het Rijk van die Bank van 9 millioen. De rekening-courant-saldi ven anderen zijn gestegen van ƒ44.2 millioen tot 48.8 mil lioen. Als gevolg van deze mutaties is de biljet- teneirculatie met 2.4 millioen gestegen tot ƒ837.4 millioen. De direct optisch bare verplichtingen be dragen thans 886.3 (892.5) millioen en zijn voor 72.9 door goud (73.14) en voor 75.3 (75.6) door goud e- zilver gedekt. N.V. HOUTHANDEL V h G-. ALBERTS Lzn. Co. Kapitaalredactie van 30% worden voorgesteld Nq ar wij vermanen zal toet verslag der N.V. Houthandel v/h G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg over 1934 uit te brengen in de a.s. vergadering ven aandeelhouders vermelden, dat de resultaten over 1934 niet gunstig waren. Tengevolge vam de val in prijzen, lieten dij omzetten niet voldoende winstmarge cn moesten de voorraden onder aankoopprij zen wordien gewaardeerd. Het jaar eindigt met een ongunstig saldo van ƒ76.322.85. In een buitengewone algemeene vergade ring welke op 7 Juni a.s. zal plaats hebben zal worden voorgesteld, ter delging vai tekorten van dit jaar en vorige jaren, mede van afsohrijving van ƒ40.000 op vaste gm;<deren, tot een kapitaalreductie van 30% over te gaan. Het geplaatste kapitaal be draagt thans 1.230.000. FRANSCHE FRANC IN GEVAAR Land- en Tuinbouw. De discontoschroef wordt aangedraaid Technisch sterke positie Het lot van den franc hangt van andere factoren af De Bank van Frankrijk heeft het offi cieel disconto verhoogd van 4 tot 6%, het tapef voor de beleening van baren goud van 514 tot 7%, de rente voor maand geld van 4 tot 6% en de rente voor belee ning van 4Va tot 6%. In aanslu?;ing op deze mededeeling werd gister te Par ijs het volgende communique ver strekt- De Regeering bevestigt dat de economische i monetaire toestand in het land van dien aard is, dat de franc niet in gevaar is, hoewel de herige aanval van de speculatie moeilijk heden veroorzaakt. De Regeering is 6terk gekant tegen deva luatie en doé: een beroep op alle Franschen, met haar den franc te verdedigen. Daarom verzoekt d« Regeerine aan het parlement vol machten om de noodige maatregelen te kun nen nemen om de openbare financiën te sa de economische activiteit te hervatten, het crediet te verdedigen en de mun'; te handhaven. De Bank van Frankrijk aarzelt niet krach tige maatregelen te nemen. Naar men weet, werd verleden week Don derdag voor de eerste maal het disconto hoogd van 2V4 tot 3%, waarna Zaterdag verdere verhooging tot 4% is gevolgd. Binnen een week tijds wordt dus ':hans voor de derde maal de discontoschroef aangedraaid en maal wel zeer krachtig, want een verhooging van 4 tot 6% is waarlijk niet gering te ach ten. Men kan niet ontkennen, dat het de Fran sche Regeering ernst is met de verdediging van den gouden standaard en dat deze maar regelen getuigen van den vasten wil om. koste van wat dan ook elke aanval op den franc af te slaan. Dit zal echter zelfe met de krachtigste penen niet gelukken, wanneer men in Frank rijk zelf niet eerst schoon schip maakt. De Fransche valuta-vrees i§ toch voornamelijk een gevolg van hé; feit, dat men de positie van de Regeering-Flandin niet vertrouwt. Aan deze vrees zal geen einde komen z< lang de gevraagde machtigingswetten niet zijn verleend. Het groote debat in het Parle ment moet nog komen en mocht het gebeuren, dat de gevraagde volmachten niet worden ver leend, dan is het zoo rcdeneei4: men vrij wel zeker, dat een nieuwe regeering zal optre den, die mogelijk tot devaluatie van de franc zal besluiten Met zekerheid valt hieromtrent natuurlijk niets te zeggen. Toch is de toestand precair, al is ook de technische positie van het Fran sche ruilmiddel nog zoo é.erk. Merkwaardig zijn de cijfers, die momenteel in de Fransche pers circuleeren. Men wijst op dat de goudvoorraad van de Bank van Frankrijk op 28 Juni 1928 op den dag van df wettelijke stabilisatie van den franc 28 mil liard bedroeg. Op het eind van 1930 was d( goudschat van de Fransche Bank aangegroeid tot 53 milliard. Op de laatete weekstaat werd vermeld bedrag van 79 milliard. Sedert dien weekstaat zijn afgevloeid op .Zaterdag j.L 1 milliard, Maandag 900 millioen, Dinsdag 1123 mil lioen. Hé; is te begrijpen, dat men alle pogingen In het werk stelt, deze goud-afvloeiïng te remmen. Dit beproeft men thans met het oude beproefde middel van het aandraaien va discontoschroef. Afgewacht zal moeten worden of deze maat regelen onder de huidige omstandigheden af doende zijn. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de rubriek Buitenland. De koersen hedenmorgen Hedenmorgen waren te 10.35 ter wisselmarkt van Amsterdam de koersen als volgt: Londen 7.32H, Berlijn 59.65, Parijs 9.73?i, Brussel 25.16, New-York 1.48. Om 12 uur vanmorgen noteerde Londen 7.321.8, Berlijn 59.65, Parijs 9.74U, Brussel 25.17,/4, Zwitserland 47.79, New-York 1.48. De Ene-elsche bladen melden, dat gisteren een goudvlucht op groote schaal van Frankrijk naar Engeland heeft plaats gehad. In de loop van den dag zijn 5 ton goud in baren ter waarde van 1.250.000 pond sterling per vlieg tuig van Le Bourget naar Croydon vervoerd. Zelfs particuliere passagiers hadden gouden munten en gouden sieraden tusschen hun ba gage meegenomen. De mailboot van Boulogne bracht een goud- ladinq- aan ter waarde van millioen pond sterling. Aan boord hadden zich honderden Franschen hegeven, die in Engeland hun francs in ponden é.erling gingen omwisselen. Verscheidene schepen die de volgende dagen naar de Vereen. Staten vertrekken, zullen even NU HET WARMER WORDT Nu het warmer wordt, en de aanvoer van groenten ook snel toeneemt, begint de hoe veelheid die aan de Westlandsche veilingen onverkocht blijft, ook grooter te worden. Zoo bleef aan de veiling te Naaldwijk Maandag reeds een hoeveelheid van 900 K.g. spinazie erkocht en Dinsdag 124 K.g. Voorts nog „.j 600 krop sla per dag en peen. en bloem kool. Tot nogtoe vailen de hoeveelheden echter nogal mee, aan dc veiling Westerlee bleven vorige week ruim 12Ó0 colli's producten erkocht. kend. dat een deze haar richtlijn* akta telling va. den melkateui •uders In Zuid-Holland be daren in de Landbouwbla- welke zij zal volgen b» de beperkingspercentageJs zullen worden gepubliceerd king kunnen berekenen. Later vern< dan van de Landbouw-Crisik-Organisatie de definitieve beperking in Kg., of Liters of Kg. koéien per H.A. blijvend grasland en van de melkopbrengst per H.A. blijvend grasland in vergelijking met de meilkopbrengst per koe in hun omgeving. Bij de akkerbouw en gemengde bedrijven wordt het aldus berekende percentage met een zeker cijfer verhoogd, afhangende van het per centage bouwland van Rechtzaken. BIJ ZICHZELF LATEN INBREKEN De politie te Amsterdam arresteerde op 27 Januari een winkelier tn manufacturen onder verdenking dat hij een inbraak in scbne had gezet teneinde de verzekerlngspeniUngen mach- b|j zijn thuiskomst. Hevig ge schrokken wendde hij xloh tot de politie. Inder daad bleek een belangrijke hoeveelheid winkel goederen te zijn verdwenen. De verzekerings som ten bedrage van 3000 werd uitbetaald, doch de politie had argwaan, en wist er achter te komen, dat de winkelier twee inbreker# in den arm had genomen, om bij hem „in ta bre- Thans had de winkelier zich voor de recht bank te verantwoorden wegens het doen van een valsche aangifte en oplichting van een verzekeringsmaatschappij. Elsch li jaar gev.-straf. De verdediger vroeg voorwaardelijke veroort Uitspraak 10 Juni as, POSING TOT DOODSLAG In September gaf een politie-agent te Am sterdam deu chauffeur A. de V. een teeken om te stoppen. De automobilist minderde vaart, doch plotseling gaf hfl" vol gas cn reed hij recht op den agent a&n. Deze wist zijn teten te - dden door haastig op zü te springen. Hij :chter het verd., die ongunstig bekend eer veroordeeld is. voor da Am- ichtbank tereoht. Kiach «mi gev, Uitspraak 7 Juul j GEMOEDSBEZWAREN De landbouwer D. de B. te Jutfaas, die »ich wegens gemoedsbezwaren niet bij de landbouw (zijn lieiwa- lisatie had aange^lol ren hielden o.a. verband met d ting van drachtig vee en de volksvoedsel) werd wegens 1: .-afsla' etiglug van >ngeoorloofd houden van rundvee door den Kantonrechte! te Utrecht veroordeeld tot een boete van ƒ390 subs. 30 dagen hechtenis. In hooger beroep DE GEMEENTEVELDWACHTER TAN OUDERKERK A. D. IJSSEL De Hoage Raad heeft ^fwijsend besolytkt op iet cassatie-verzoek van den 39-jariges ge- neente-veldwachter J, M te Ouderkerk a. d. Jssel. die wegens mishandeling en machtsmis- u-uik door het Haagsche Hof was veroordeeld eens groote hoeveelheden Fransch goud aan boord hebben. De eerste dezer goudzendingen zal worden venscheept in het nieuwe reuzen- schip Normandie, dat vandaag zijn eerste reis naar New-York zal aanvangen. Door G. TH. ROTMAN Er ontstond, zooals je licht kunt vatten. Overal in hot rond een kring van spatten, Over de vloer, den zolder, de wand, Als was hij geschilderd door kunstenaarshand. Meneer Van Steeden Kwam juist naar beneden; De man stond versteend, Als uit hout gesnedenl 32. Wel was hij tot barstens met woede geladen, Maar wie het gedaan had, kon hij niet raden; Hij gaf de schuld aan Hilda, de meid, Ze was zoomaar ineens haar baatje kwyt; Ze had het verbruid! Ze moest er uit! Op staande voet en Zonder een duit! .(Wordt Vrijdag vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3