BLACK-BOy De Volmachtenwet in Frankrijk WOENSDAG 29 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND De motiveering bestrijdt devaluatie Het goud ging vooral afvloeien na de communistische verkiezingssuccessen Bij Toonde van den minister van finan ciën, Germain Martin, heeft gisteren de Fransche regeering de volmachtenwet bij de Kamer ingediend, 's Ministers uiteenzettingen werden herhaaldelijk door de linksche afge vaardigden onderbroken; vooral luid protesteerden de socialisten en com munisten, toen de Minister verklaarde, dat het afvloeien van goud vooral krachtig begonnen was na de gemeen- teraailsverkiezngen, die een overwin ning hadden gebracht van uiterst links Be rede van den Minister van Financiën, 'die overigens meer binnen technische gren zen bleef, werd door de Kamer bijzonder koel ontvangen. Als eenig spreker antwoordde do leider der soeialshten, Leon Blum. Hij verdedigde het standpunt dat een algemeen onderzoek moest worden ingsteld over de oorzaak van de speculatie tegen den frank. Overigens "verklaarde hij, dat, wanneer devaluatie noodzakelijk mooht worden, de Kamer daar over een besluit moest kunnen nemen en de regeering niet onder den druk van de internationale haute finance'' uit eigen be weging een beslissing mocht vallen. Daarop werd bet regecringsvoorstel ver wezen naar de Financieele Commissie va» de Kamer, die heden daarover zou beraad slagen. De voortzetting dor debatten is be paald op Donderdagmiddag 3 uur. Het wetsontwerp Het wetsontwerp, dal de Minister van Fi nanciën. Germain Martin, gistermiddag heeft ingediend, luidt als volgt: „Senaat en Kamer van Afgevaardigden geven de regeering de bevoegdheid tot 31 December 1935 alle maatregelen met kracht jvani wet <te nemen, die in staat zijn de sa neering van de openbare financiën, de her leving van de economische bedrijvigheid, de verdediging van het openbare, crediet en da instandhouding der valuta te verwerkelij ken. Deze door den ministerraad uit te vaardigen verordeningen zullen aan de Ka mer voor 31 Juli 1936 ter ratificatie worden ,voorge!egd'. De motlveering In 'de motiveering wordt gezegd, dat se- Bert twee weken de toestand zich zóó heeft toegespitst, dat onmiddellijke maatregelen yereiseht zijn. Ofschoon de goudvoorraad 'door zijn grooten omvang uiterst weer standskrachtig kan blijken, zou, wanneer de hevige beweging zou toenemen, de franc toch kunnen worden bedreigd in geval de verantwoordelijke regeermg. niet vastbeslo ten zou zijn hun, die twijfelen aan haar moed, aarvan bewijzen *e geven. Door den wil der regeering, de waarde van den franc te "behouden, komt.de regeering thans tot -het parlemen^ niet, den eisch haar de dien- oyereenkömstige middelen in handen te ge ven. Hef, afvloeien van goud van 1 tot 1' Mei bedroeg 1 milliard; van 17 «tot 24 Mei steeg dit afvloeien tot meer dan 3 milliard. Ondanks de aanhoudende crisis is op eco nomisch gebied geenerlei onrust gerecht vaardigd, aangezien men zekere aanwijzin gen kan constateeren voor een verbetering. Wat den toestand van de valuta betreft, 5s iedere onrust te onpas geweest, aange zien de franc gedekt blijft met 80 pCt. goud. Wel moet een schaduw worden opgemerkt. Het deficit op de begrooting is ondanks een streven van vier jaren niet uit den weg ge ruimd. Een over zoo menigvuldige hulpbron nen beschikkend land als Frankrijk, zal een deficit op de begrooting van eenige nvilliar- den francs zonder meer kunnen dragen. In de begrootingsjaren 1930/34 zijn ongedekte uitgaven van de schatkist ten bedrage van 27.017 milliard francs ontstaan. Een zooda nige schuld heeft noodzakelijkerwijze jaar lijks nieuwe eischen van crediet apet tzich mede gebracht door leeningen, waardoor de toestand verergerd is. Thans bedraagt de jaarhjksche rentelast voor deze leeningen meer dan drie milliard francs. De motiveering gaat dan in op de sedert Juli 1932 door de versdhillende regeeringen ondernomen pogingen tot sanec'ring en zet dan de tot opheffing van den crisistoestand .Yéreischte maatregelen uiteen. Zuiver tech nische middelen zijn reeds toegepast, maar zij alleen zijn niet voldoende, gelijk het af vloeien van goud, in de laatste drie dagen, ten bedrage .van bijna drie milliard francs, bewijst. Noodzakelijk' is veeleer de kalmeering van 'de openbare meening, d.w.z. een speciaal in het oog houden van den psydhologischen kant van de zaak. De regiering moet bewijzen', 'dat zij tot snel handelen, vooral wat het defi cit op de begrooting betreft, vastbeslo ten is. Ofschoon van zekere zijde een devaluatie van de' valuta voorgesteld is, blijft de regeering er toch van over tuigd, dat een zoodanige maatregel geen oplossing van het probleem betee- ikent. Zpker zouden door de devalueering eeni ge hulpbronnen worden in het leven geroe pen, 'doch die zouden niet voldoende zijn om het financieele evenwicht te 'hemtellen. De aanhangers van de devaluatie ver wachten echter een ander voordeel, nl. een nominale' .hausse van tie (koersen op de bin- nenlandsche markt, waaruit ten voordeele yan de schatkist meer belasting zou ont staan. De verhoogïng van het prijzenniveau en Be hoogere kosten voor levensonderhoud zouden naar 'hun meening ten gunste van «2e tegenstanders hun uitwerking doen ge- (voelen. De schuldenlast van den staat zou op die manier merkbaar kunnen worden yerlicht. .Tenslotete zou de devaluatie evenwel leiden tot een verarming, daar een na tie als Frankrijk 20 millioen spaar ders, 7 millioen rentetrekkers en hou ders van obligaties, zoomede 8 mil- lfoe'n sociaal verzekerden telt, om niet te spreken van al degenen wier eenig •middel van bestaan uit loonen, salaris sen en pensioenen wordt verkregen. Van zuiver financieel gezichtspunt bezien, zou de' devaluatie geenszins de begrootingskwestie oplossen, ÖR injeruationaal gebied is, de regeering vastbesloten alles te doen om de stabilisee ring van de valuta te begunstigen en tege lijkertijd mode te werken aan de uitbreiding van den internationalen handel. Toenemende bezorgdheid. Uit Parijs wordt cl cl. gisteren gemeld: De toestand is door de rede van Germain Martin nog verre van opgeklaard en men vraagt zien met bezorgdheid af, hoe Woens dag de beurs zal reagecren. De stemming in politieke kringen was hedenavond buitenge woon pessimistisch, de toeistand werd zeer kritiek geacht. Men spreekt zelfs de meening uit, dat het kabinet alleen nog langs gevaarlijke klip pen, welke het bedreigen, heen zal kunnen zeilen, indien de Kamer onder den indruk komt van een nieuwe beurscrisis en dan de volmachtenwet zal aauvaarden. De radicalen tegen de volmacht? De fracties hebben na de uiteenzettingen van Germain Martin beraadslaagd. In de groote radicale lractie, waarin Herriot de houding Aan de radicale ministers verde digde, o.a. met te zeggen, dat in deze ern stige omstandigheden de parlementaire ma chine te langzaam werkt om tijdig noodza kelijke maatregelen te1 nemen, kwam ernsti ge critiek tot uiting cn Daladier stelde zelfs voor dat de radicale fractie principieel het geven van volmachten zou bestrijden. Her riot stelde daar tegenover, dat het weigeren van volmacht heel aardig was maar dat men dan ook moest weten wat men zou doen nadat de onvermijdelijke crisis verwekt. Men moet, zei Herriot, niet verge ten, dat de crisis van den franc een crisis van vertrouwen is en dat met het verwek ken van een moeilijke ministerieele crisis het vertrouwen zeker niet wordt terugge roepen. Herriot vond evenwel weinig of geen bij- al en alleen het kamerlid Mortier sprak ten gunste van de i^geerinjjj. Ten slotte werd besloten om nog geen beslissing te nemen en eerst eens te hoo- ren wat de reget'ring met de volmacht zal doen. Herriot heeft Flandin mededeeling go- daan van de stemming onder de radicaleD en naar aanleiding daarvan liep gisteren avond het gerucht, dat Flandin uit eigen be- eging wilde heengaan. De overheerschenöe opinie was gisteren, dat het Donderdag tot een regeeringscrisis zal komen. Die meening wordt nog in de hand gewerkt door het gerucht, dat Flan din er ernstiger aan toe is dan officieel erkend wordt, daar suikerziekte het heelcn an zijn bij het anto-ongeluk gekregen won den zou belemmeren. Hoop op Herrie ts invloed Men hoopt nog, dat Herriot er in slagen zal de tegenstanders van de volmacht in zijn partij tot onthouding (bij de stemming te brengen, daar de ministerieele crisis zeer gevreesd wordt, omdat de nieuwe regeeritig voor dezelfde moeilijkheden zal staan als Flandins Kabinet. Verwacht wordt, dat het uiterste zal wor den gedaan om een crisi&le voorkoment te- r waar een crisis de speculatie ten aan valt den franc in de hand-zou werken, terwijl niemand de devaluatie aandurft. Bo vendien is de franc technisch soliede. De banktoestand geeft alle hoop, dat de franc met succes zal verdedigd worden, doch de moeilijkheid van den toestand ligt daarin, dat. de schatkist groote en onmiddellijke be hoeften heeft, waarin slechts voorzien kon worden, wanneer de publiek opinie wordt gerustgesteld door een krachtige, vertrouwen wen inboezemende politiek en de afwezigheid an parlementaire bedreigingen. HET LOT VAN DE NEW DEAL Voorloopige handhaving van den bestaanden toestand Zooalï gemeld, heeft de uitspraak van hel Opperste Gerechtshof der Ver. Staten, dat de Nira-wetgeiving ten aanzien van de regelen loonen en werktijden io de industrie met de grond wet in strijd is, groote bezorgdheid gewekt. De bestaat, dat de aanpassing aan den nieuwen toestand niet zonder schokken mogelijk zal zijn. Reeds wordt gemeld, dat de vakvereenigingen niet voornemens zijn de Nira-bepalingen welke het loonpeil betreffen zonder strijd prijs te geven. De leiders der mijnwerkers en der textiel arbeiders hebben zich reeds in dien zin uitgespro- ;n en ook de leider der zeelieden heeft al met n algemeene staking gedreigd. Intusschen schijnt men te mogen hepen op een voorloopige handhaving van den bestaanden toe- Green. de voorzitter van de arbeidsfederatie en :n aantal andere arbeidsleiders hebben beraad slaagd met den bcndsadvocaat om de te volgen politieke gedragslijn van de federatie vast te stel len. Richberg richtte een oproep tot de werkgevers i arbeiders, om samen te werken tot handhaving van den N. R A.-standaard. Een aantal industrieën (in petroleum, auto. katoen, alcohol, hout) hebben reeds als hun meening bekend gemaakt, dat de salarissen en ■erktijden der Nira gehandhaafd moeten blijven. Te Washington worden de door de beslissing an het Opperste Gerechtshof aan de orde ge stelde vraagstukken ijverig bestudeerd en beconfe- reerd. De voorstanders van de nieuwe economische sociale „bedeeliog" (New deal) zijn blijkbaar besloten hun plannen in nieuwe maatregelen te verwerken. In antwoord op een vraag, of de N.R A. geheel ou verdwijnen antwoordde Richberg: ,,Wij zullen i ieder geval tot 16 Juni voortgaan. Wat er ver- olgens zal gebeuren, zal afhangen van de maatre gelen, -welke door het congres worden genomen." Sommige magazijnen in New York hebben zich gehaast van den nieuwen toestand gebruik te maken. Talrijke tabakshandelaars hebben reeds hun prijzen verlaagd, evenals sommige vërkoopers -an stenke dranken. President Roosevelt streeft naar nieuwe middelen om de Nira- bepalingen te redden. WASHINGTON, 29 Mei. Nu tengevolge •en db uitspraak van het Opperste Gerechts hof der Ver. Staten de bepalingen der i-n- dustrieele codes volgens de N.R.A. niet meer dwingend kunnen worden opgelagd, heeft president Roosevelt 't plan, door mid del van samenwerking te streven naar ovcir eenkomst met en tussohen industrieën, waar bij deze zich verbinden, vrijwillig de beu lingen te blijven toepassen, die die N.R.A. hen gedwongen oplegde. Inmiddels wordt met groote spoed ge werkt aan Het ontwerp van nieuwe wetge vende -maatregelen, teneinde te voorkomen, HONGARIJE EISCHT MILITAIRE RECHTSGELIJKHEID Een toegejuichte rede van Goemboes Ordening in Europa op recht vaardige basis Nadat bij de begrootiing in de Hongaarsohe Kamer alle sprekers aan hun opvatting hadden uitdrukking gegeven, dat op militair gebied volledige rechtsgelijkheid moet. wor den verkregen, heeft minister-president Goemboes verklaard, dat zonder rechtsgelijk heid geen duurzame vrede mogelijk is. Hongarije wil op dit terrein het voorbeeld van Duitschland niet volgen, reeds daarom, dat hel lid van den Volkenbond is. Het vertrouwt op dc rechtvaardigheid van dien Bond en zou het zeer pijnlijk achten, wanneer .het eveneens tot willekeurige mid delen zijn toevlucht zou moeten nemen. Hongarije voelt zich vernederd, aangezien het een deel der souveremlteit nog steeds mist. Aan den anderen kant is het aan het einde gekomen van zijn geduld, want het kan niet inzien, waarom deze eenzijdigheid van den toestand die den Europeeschen vrede in gevaar brengt, nog steeds kunstmatig in stand gehouden wordt. Hongarije cischt derhalve de invoe ring van de algemeene dienstplicht met ten hoogste twee jaar diensttijd en een gelijke bewapeningsmogelijk heid als de Kleine Entente. Voorts het toestaan van luchtafweer en lucht- strijdmiddelen voor de Hongaarsche. Honved. Ook na het inwilligen van die eischen zal Hongarije nog steeds over een kleinere weermacht bescltikken dan de kleinste der staten van de Kleine Entente, maar dat is niet de belangrijkste factor in deze kwestie. Hongarije eisch moreele genoegdoening voor het 15 jaar ten toon gespreide geduld en de nauwkeurige nakoming der rechtsver- pliohtingen. Na de met groote bijval aangehoorde redevoering van den minister-president, keurde het huis van afgevaardigden de be grooting van het Honved-ministerie goed. Volgens een nader bericht over de rede van Goemboes heeift -dljze gezegd, clia.t men si oh de Hongaarsohe politiek nauwelijks anders kan vooretellen dan vol begrip en in achtneming van de Groot-Duitsohe k<ach ten. De rede van Hitier noemde hij de be langrijkste gebeurtenis der laatste dagen. Voortgaande zei Goemboes, dart. de vijandig heid van de naburen van Hongarije, sedert het einde van den oorlog getoond, de Hon- gaareche regeering had gedwongen een zoo danige buitenlan-dschia politieke richting in (e slaan, welke geschikt bleek in het bij zonder op economisch gebied die vijandige houding tegen te gaan. De eerste stap in deze richting is gedaan niet het protocol van Rome, dat niet alleen op economisch, maar ook op politiek tur- rein zijn uitwerking heeft doen voelen. Dit is diet eerste pact geweest, dat getracht heeft de Europeesche politiek reëele. basis te geven. Ook zijn onderhandelingen ge voerd o\1;ir de ordening in llunqpa. Wanneer déze- ondcitfoandeMngen dd gestelde doeleinden willen verwerke lijken, wanneer zij de stabiliseering van den tegeniwoordiigen toestand niet op grond van de oninaohtvaardiglMd maar van de rechtvaardigheid ten doel hebben en wanneer zij niet ge richt zijn tegen Hongarije, zal ook Hongarije gaarne deelnemen aan de elabildseering van den Europeeschen vrede. Mocht libt echter gaan om het tegendeel, n.l. dat het Fransche sys teem van machten bekrachtigd en de onrechtvaardigheden van de vredes verdragen bevestigd zouden worden, dan zou een Hongaarsch staatsman noch kunnen deelnemen aan deze onderhandelingen, noch een ïiand- taekemng kunnen plaatsen. Hongarije ken geen overeenkomst aai vaarden, die hierop zou neerkomen, dat het voor een sohotel linzen van zijn rechten af stand zou doen. Tot dusverre heeft men bij ieder conflict bewust do schuld op Honga rije willen sohuiven. Zoo is het ook geweest bij den aanslag te Marseille. Danlk zij de nuchtere wijze van bhschoir wing der groote mogendheden en, het moet toegegeven worden, in den laatst,en tijd ook dank zij de verstandigheid van tie belang hebbende staten, is de aangelegenheid van Marseille dbfinitief beëindigd. Zoolang de omliggende staten de buiten- landsch-poiitieke achtervolging cn de poli tieke verslechtering van de politieke atmos feer voortzetten, konden de Hongaarsohe staatslieden zich in ieder opzicht plaatsen op hlat standpunt der reserve. Hongarije zal medehelpen aan de verwt kei ij king ven plannen* titie de belangen die nen, niet alleen van Hongarije, maar geheel Europa. Het zal in het belang zijn van gefhoel Europa wanneer dte vertegen woordigers der groote volkeren het eens zouden worden over de kwestie der onaf hankelijkheid ran Oostenrijk. De monar chistische kwestie is niet actueel. Spr. voelt zich solidair met Oostenrijk en Italië en gevoelt sympathie tegenover Duitschland. In al deze drie richtingen staat ®ptr. op een basi s van naëele pol it,Lék. H et zou dwaas zijn een dezer vriendsohaippen te verwear- loozen. De regeering voert een uitsluitend de belangen van Hongarije dienende buiten landsohe politiek. dat ér een dhaos op industrieel gebied ont staat. De Commissie voor den handel zal boven dien bevoegdheden krijgen tot het nemen van maatregelen tbr bescherming van die bedrijven, die vrijwillig de cocle-bepaiing zullen blijven toepassen. "ndustrieën, die de code-bepalingen ongedaan maken Uit Wichita in den staat Kansas wordt gemold, dat de Wichita gas company gislba- al haar empL-oyé's heeft medegedeeld, dat met ingang van deze week* de zesdagen- week weer wordt ingevoerd en dat ook ver schillende maatregelen ten behoeve van het personeel, die in de voor het bedrijf geiden- code warén voorzien, zullen worden in getrokken. Ook in da kUeJediing-indUsrie te New-York hebben reeds eenige kleine bedrijven de code-maatregelen ongedaan gemaakt, waar door 200 arbeiders worden getroffen* ft Piet Pruim Peinst: Warm of koud, 'k maak me niet warm hoor! Koud of warm, het laat me koud, Als mijn BLACK BOY PRUIM-TABAK mij Altijd maar gezelschap houdt. GESAUSDE ZWARE 1 PRUIMTABAK^) «2 DE GRAF ZEPPELIN. De ..Graf Zeppelin" heeft te Larasch, in Spaansch Marokko, een landing gemaakt. Het gerucht, dat dit een noodlanding is ge weest is tegengesproken. ITet berustte op een verkeerd begrepen riadiobcricht, dooi de Zeppelin naar Sevilla geseind. Uit y«.-aag: De regeering Malypetr is afge treden. Malypetr is belast met de vorming \an een nieuw kabinet. TER DOOD VEROORDEELDE ONTVOERDER BEGENADIGD Uit Jefferson City, in den staat Mexico, wordt gemeld, dat de gouverneur Guy Parks doodstraf van Walter Mc Gee, die wegens ontvoering van (Mary iMc Elroy, ter dood was veroordeeld, gisteren heeft gewijzigd in levens lange gevangenisstraf. Deze begenadiging is geschied op verzoek van Mary Mc Elroy zelf, en van haar vader, die tegenstanders van de doodstraf zijn, ter wijl het meisje verklaarde, dat zij toen zij in handen der bandieten was, door hen goed is behandeld. DE BRITSCHE KABINETSREORGANISATIE LONDEN, 29 Mei. In verband met het feit, dat de minister voor Iridië, Sir Samuël Hoare, gistermiddag door den Koning in audiëntie is ontvangen, spreekt men in politieke kringen thans over de mogelijkheid, dat Hoare als op volger van sir John Simon, minister van bui- tenlandsche zaken zou kunnen worden. Dit nieuwe gerucht staat in tegenstelling tot wat tot nog toe de ronde deed, namelijk, dat de lord groot zegelbewaarder Eden de leiding van het Foreign Office zou krijgen. DE WERVING VOOR DE BRITSCHE LUCHTMACHT LONDEN, 29 Mei. De recruteeringscampag ne voor de Engelsche luchtmacht is tot dui ver een groot succes geweest. In de eerste vier dagen hebben in het Lon- densche recruteeringsbureau voor vliegrecru- ten 90.900 jongelui gesolliciteerd. In totaal zijn 22.500 man, namelijk 2500 piloten en 20.000 man vliegpersoneel noodig. Gemengd Nieuws. DEVIEZENSMOKKELAARS Nederlanders en Duitscliers, die niets met den groentenhandel op de Venlosche veiling hebben te maken, hebben voor eigen risico groote hoeveelheden sla en andere groenten in de buurt van Venlo gekocht en met een zoet winstje in Duitschland verkocht. Het geld werd over de grens naar Nederland gebracht. De douane-autoriteiten te Aken hebben 100.000 mark, afkomstig van de verkoop van sla er andere groenten, in beslag genomen. Verschei dene personen zijn gearresteerd. Vernacht van deviezc-nsmokknlary stond voor de rechtbank te Krefela terecht het echt paar K. uit Arcen (L.). K. zou voor eer bedrag van 2125 mark en zijn vrouw voor 2175 mark aan reischeques naar Nederland hebben gebracht. K. werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf en 2000 mark geldboete, zijn vrcuw tot 3 maanden en 1300 mark boete. EEN EIGENAARDIG LICHTVERSCHIJNSEL Inwoners van Terbregge hebben gisteravond 22.55 uur aan den Noordelijken hemel, op ongeveer 30 graden boven den horizon, een verschijnsel waargenomen, dat het aanzien had van een komeet, n.1. een ster met een naar beneden gericht lichtschijnsel. De „staartster' of wat het dan ook moge geweest zijn bleef voor de waarnemers enkele minuten rustig op dezelfde plaats staan en verdween daarna vrij plotseling, alsof alles naar beneden viel. EEN VERBORGEN SCHAT Onder Hunsel bij Weert werd by graafw ken voor het bouwen van een nieuwe schuur bij de hoeve Haekenberg, een jam-emmertje gevonden, afgedekt met een vloertegel. Het emmertje bevatte guldens en rijksdaalders uit het jaar 1913, tot een totaal bedrag van f 700. JULIANA-KANAAL LEKT WEER Het Juliana-kanaal lekt in de buurt van de gemeenten Urmond en Stein weer ern stig, zoodat de bewoners aan den Weste lijken kanaaloever tusschen het Juliana- kanaal- cn de Maas weer grooten overlast van het water hebben. Doodelijke auto- en motorongelukken Te Enschede is de musicus K. op den Buur- senveg op zyn motorfiets door te groote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een paal terecht gekomen. K. was by na onmiddel lijk dood. Te De Bilt is op het kruispunt Amersfoort- scheweg—Utrechtscheweg een ca. 40-jarige dame, die daar fietste door een auto aange reden en gedood. De auto werd bestuurd docr G. V. uit Barneveld. Het stoffelijk overschot is naar het academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De identiteit van het slachtoffer kon niet worden vastgesteld. Het rijwiel toonde aan dat het bij een Rotterdamschen hande laar is gekocht. De politie stelt in deze rich ting een onderzoek in. De auto is in beslag genomen. Te Duivendrecht is een ernstig ongeval ge schied bij het kruispunt van «ie Zwarte Laan en den Rijksstraatweg. Van de Zwarte Laan naderde de 22-jarige arbeider G. H. de Dood op een licht model motorrijwiel, die zich naar zyn woning te Haarlemmermeer begaf. Op den straatweg reed terzelfder tijd in de rich ting van het kruispunt een met zand geladen -Tachtauto, welke de motorrijder niet kon zien, daar zijn uitzicht belemmerd werd door een voor het kruispunt op de Zwarte Laan stilstaande auto. By het passeeren van der straatweg werd de motorrijder door den zand auto gegrepen en zoo zwaar gewond, dat hij enkele oogenbliklcen later overleed. Het stof felijk overschot is vervoerd naar het lijken huisje te Duivendrecht. Onder Susteren is op den Rijksstraatweg de motorbestuurder Fr. Lippens uit Sittard, ter wijl hij in een bocht van den weg uitweek voor een vrachtwagen, gevallen. De man is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. Hij was 35 jaar oud en laat een weduwe met 2 kinderen achter. Te Sappemeer heeft een doodelyk ongeval plaats gehad. De ongeveer 16-jarige J. Sytze- ma kwam voor een met zand beladen auto te vallen, waardoor de borstkas geheel werd in gedrukt. De ongelukkige was op slag dood. Bosch- en heidebranden Te Dieyer (Dr.) brak, vermoedelijk door onvoorzichtigheid van een arbeider, die bezig was heideplaggen te steken, een heidebrand uit in het Waterscheveld achter de bosschen van het landgoed Berkenheuvel. Door den hevigen wind breidde het vuur zich snel uit. De boschbaas Smit, van het landgoed Berken heuvel, toog onmiddellijk met een ploeg arbei ders op weg om het vuur te blusschen. Na hard werken mocht het inderdaad ge lukken den brand meester te worden. In totaal is ongeveer 10 H.A. heide ei H.A. bosch een prooi der vlammen geworden. Te Loenen op de Veluwe is ongeveer 6 H.A. heide, toebehoorende aan den heer H. H. Fongers te Apeldoorn, door brand verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. De vrijwillige brandweer uit Beekbergen Uchelen hebben het blusschingswerk verricht. Bij Hilversum is op het Gooische natuur reservaat een felle heidebrand uitgebroken. De brandweer uit Hilversum, Bussum en Laren had met tal van burgers en politie meer een uur werk, om den brand te blusschen. Door tegenbrand moest men het vuur stuiten. De brandende sigaar of sigaret is denkelijk de oorzaak. Dc 9-jarige George Wcgerliëuser, het Amc- rikaansche millionairskind, dat op geheim- •.innige wijze p&rdwecn en nog steeds niet werd gevonden* AUTO IN VLAMMEN Bij Arcen (L.) is een auto, geladen met. manufacturen behoorende aan den manufac- turenhandelaar K. uit Sittard, in brand ge raakt. De bestuurder vost zich bijtijds veiligheid te brengen. De auto brandde totaal uit. Ook de lading ter waarde van f 1000 ging verloren. De marechaussee stelt een onderzoek in en heeft de verkoolde resten van de auto in beslag genomen. VAN EEN OUDE DIEFSTAL Eenige personen waren te Poeldijk in de vaart langs den Nieuwenweg aan het visschen naar steenkolen, toen men bleef haken achter een zwaar voorwerp. Met veel moeite werd dit naar boven gehaald en toen bleek, dat het zuurstofflesschen waren. Bij onderzoek door de politie kwam aan het licht, dat deze fles- =chen in 1932 gestolen waren by zekeren 2. te Poeldijk. De flesschen waren nog met zuurstof ge vuld. OP ZWERFTOCHT Door de politie te Naaldwyk is een 13- jarige knaap aangehouden, die afkomstig bleek te zyn uit Harttingen in Duitschland. De jongen was per rijwiel uit zyn woonplaats vertrokken en zou in Rotterdam naar familie gaan. Hy kon deze ecjiter niet vinden toen verder gaan zwerven totdat de politie hem aanhield. Daar hij niet in het bezit was van geldige papieren, zorgde de politie dat hij weer over de grens kwam. DOODELIJK BEDRIJFSONGELUK Bij de sluiswerken te Vreeswijk had een ernstig ongeluk plaats. Terwyl men met een kabelbaan beton in een sluisput bracht is een der bakken, wegende 3600 kg., losgeschotc-n en neergekomen ->p den 37-jarigen Alb. Koe dam, uit Leerbroek, die terstond werd gedood. DE TOESTAND IN HET MIJNJBDRUF De vergadering van de Contact-Commissie werd bijgewoond door Mr T. J. Verschuur, die door de regeering belast is met een onderzoek naar den algemeenen toestand van de mijn industrie. Namens alle in de commissie ver tegenwoordigde partijen werd volledig ver trouwen in Mr Verschuur uitgesproken en aan dezen algeheele medewerking toegezegd om de hem opgedragen taak tot een goed einde te brengen. Weerbericht Hoogste stand (e Janmaycn 76S.3. Laagste stand te Vardö 749.7. Stand vanmorgen halftiwaalf 759.6. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit O. richtingen, later waarschijnlijk verander lijk, half tot. zwaar bewolkt of betrokken, Toenemende kans op regen of onweer, koe ler, vooral in het N. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In het hooge drukgebicd in het. N. daalden de barometers, zoodat de 770 kern geheel vefcdwe.cn. Dc depressie op dc oceaan breidde zich «enigszins O.-vvaarts uit. In het. Z. van ons waarnemingsgebied daalde de luchtdruk een weinig. Een lage drukkerntje bevindt zich boven het Z. van ons land. Rond dit depressiekerntje valt hier cn daar regen. Calais tapte 11, Keishot 8 on Karlsruhe 7 mM. aif. Over geheel Frankrijk, Z.-Duitschland en Z. Engeland wordt zware bewolking aan getroffen. Over N. Duitschland en Z. Scandinavië is liet nog helder. Over Lapland bevindt zich nog steeds een depressie welke daar en aan de Noorsche kust. sneeuw veroorzaakt. In Abisco vriest het nog. De dnikverdeeling wijst er op, dat ten onzent de onweerskansen voortdurend toe nemen. Eenige temperatuurdaling is even eens waarschijnlijk. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 19.2 C. 30 Mei Zonsopgang 4.48 u., zonsondergang 9.06 u. Maan op voorin. 3.08 u., onder nam. 7.31 u. 31 Mei Zonsopgang 4.47 u., zonsondergang 9.07 u. Maan op voorm. 3.38 u., onder nam. 8.50 O, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 Mei Van 's avonds 9.36 u., tot 's morgens 4.17 vu Waterstanden Rivieren Rhetnfeldea Bruisach Kehl Maxaa Diecleshetm Mannheim Lohr Mains Bingen Caub Ems Coblens Trier Keulen DusseldorI Rutuort Heden Vorig 3.18 3,40 5,01 4,93 1,22 1,:9 3,12 0,80 2,74 2,71 2,11 2,07 1,36 1,26 Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St Andrles Arnhem Vreeswijk lw Veatervoort Deventer Kampen Eysden Maastricht Grevenblcht Grave (sluts) St. Andries den Vorig 1,22 3,98 2,45 2,21 11.41 11,29 8,99 8,87 3,45 3,36 8,80 8,69 0,73 0,57 9,45 9,34, o s.'->i 0,01 0,00 46.97 46,57 41,73 41,26 28,96 28,40 00,00 00,00 5,33 4.70 1,10 0,77 Hoogwater Ned. Zeehavens £Oudo Amsterdamsche tijd) 30 Mei 31 Mei Delfzijl 9.48 21.54 Terschelling 650 19.00 Harllngen 20^05 Den Helder 1 5.40- 17.55 TJmuidon 1.06 13.35 Hoek v. Holland 0.21 12.43 Scheveningen 0 31 12.53 Rotterdam 2.10 14.55 HollevoctslulS 1.02 13.29 Willemstad 1.50 14.19 10.31 .22.46 7,41 20,00 S.30 2l.t) 0 6.3l) 15.40 1.55. 14.24 3.01 1.55 2.43 15.10 Brouwershaven 0.14 12.41 1.07 13.32 Zlerikzee 0-37 13.16 1.34 14.10 Wemeldlngo 1.03 13.37 1.58 14.30 Vlissingen 11.47 0.05 12.37 Terneuzen 12.20 0.39 13.10 Hansweert 0 26 13.07 1.20 13.58 VAN ONZE ADVERTEERDERS De tooverst^f vau de Olie-Inêustrie Met klimmende bewondering wordt men verv wanneer men bedenkt, hoe uit een énkele druppel olie. welke uit de aarde wordt gewonnen, zapveel producten worden gehaald, die ve*r het cotfifort, de behaaglijkheid en de gczcndhewi van de men» schen onontbeerlijk zijn. Motorolie en benzine, die voor lijnrecht tegen over elkaar staande doeleinden diepen (de «jerste om hitte en wrijving tc weerstaan, de tweervt om zoo spoedig mogelijk gelijkmatig t« verbranden) worden uit dezelfde oliedruppel gewonnen door middel van het nieuwe toovermiddwj, de z.<y dis» tilla tietoren! De kleeren van de dames worder, dot# produc ten van dit toovermiddel schoon gehoudei,.. kaarsen voor het Kerstfeest woiden ervap ge maakten insecten en vliegen verdelg^....., conserven, gelei, marmelade enz. worden ei door verzegeld en beschutpetroleum voor medici nale doeleinden wordt gefabriceerdoplossings* middelen voor verven enz. worden gewonn^p lichtpetroleum en huisbrandolie worden gedestil leerdalles uit Pennsylvania grondohe, die ooor dit toovermiddel heentrok. Dit wondere toovermiddel, een moderne destillatie-inrichting en raffinaderij, is kort gele den door dc Canfield Oil Cy. gevestigd en in gebruik genomen. Ir. deze destillatie-inrichting wordt uitsluitend Pennsylvanische grondolie verwerkt, daar deze olie. wat de olic-achüghcid betreft, tot de aller fijnste behoort. Deze ruwe olie wordt tot plun. 300 gr. verwarmd en in een destillatie-apparaat gepompt, waar zij op temperatuur wordt gehouden om de gewenschte verdamping te verkrijgen. Daarna wordt de grondolie in het ouderste ge deelte van de destillatietoren geleid. Daar ieder product bi] een andere temperatuur condenseert, worden dc verschillende producteö ook op verschillende hoogte in den toren ver kregen. Door een vernuftig stelsel van controle-appara ten wordt zelfs de kleinste afwijLng in tempera tuur onmiddellijk gecorrigeerd. Benzine, welke het meest vluchtig is, verkrijgt men geheel boven in de torendan komt sol vent (soort wasc'nbenzine)daarna lichtpetro leumdan het z.g. 300 destillaatdan gas- olie en tenslotte de bekende William Penn Motor oil, die zelfs bij 10 gr. C. nog licht vloeibaar is cn bovendien hóoge temperaturen kan doorslaan. De uit dezen destillatie-toren komende motor olie van zeer hooge zuiverheid. Het is alleen nog noodig de paraffine (was) te verwijderen. Du bereikt men door een proces als wordt toegepast bij het afscheiden van room van melk. hetgeen zooals men weet door middel van centrifuges ge schied. De op deze wijze verkregen gezuiverde Wo Penr, Motoroil wordt in bussen gedaan, goed verzegeld en over de geheele wereld in dezelfde verpakking gedistribueerd, zoowel in de uithoeken van Afrika als in het Noorden van Siberië. Van het oogenblik af, dat de grondolie in de toren komt, tot het moment, dat het eindproduct in Uw auto, LUv huis of in Uw zaak komt, wordt zé niet door menschenhanden aangeraakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2