JHrttarc jCriïtsrijr ÖEmtrant laahdetö ilaggehü Koven-haag Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per weekf o.J8 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5488 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 29 MEI 1935 15e Jaargang Abberttntirprijjen: Van I tot 5 regels1.17 V» Elke regel meer0.22 '/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/* Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Morgen (Hemelvaartsdag) zal geen nummer van ons blad ver schijnen. HEMELVAART Troost en plicht De herdenking van elk heilsfeit, ge bonden aan de strijd en zegepraal van den Heiland der wereld, biedt troost en bemoediging aan ieder, die de blijde feesten waarlijk meeviert. De Catechis mus, het nooit verouderende leerboek, dat onder ons nog steeds in eere is, gaat ons daarin voor en vraagt het schijnt sommigen ietwat platvloersch Wat nut u de Hemelvaart van Chris tus? We zouden de Christelijke feesten geweld aan doen en hun heerlijke be- teekenis verzwakken, indien we dez. zijde er van ontkenden of gering van beteekenis achtten. Mits we bij het woord troost maar niet aan een „vre dige stemming" denken; want „stem mingen" maken ons leven niet tot wat het moet zijn. Als de Bijbel en in na volging de Catechismus over troost en nut spreken, dan heeft dat veel dieper zin dan een aangename stemming, een vreedzame berusting; dan doelt dat op bovenaardsche werkelijkheid. Dreigt er ten deze gevaar in onze dagen? Als Paulus, vol zendingsijver en re formatorische activiteit eens de Areo pagus van onze tijd en van ons land bestijgen kon, zou hij niet andermaal uitroepen: Ik bemerk, dat gij alleszins als godsdienstiger zijtgodsdiensti- ger, misschien ook bijgelooviger, dan de andere volkeren? Alleszins als godsdienstiger; d. w. z. zeer ongodsdienstig wat het wezen der zaak en de kern der dingen betreft; maar over het leven en de levenswan del ligt een schoon overkleed, dat alles bedekt als de sneeuw de harde aarde en de doode plant. Een godsdienstige stemming, een vrome levenssfeer, een troostende en bemoedigende gedachte; dat wil men wel in onze dagen. Bijkans geen krant verschijnt er tegenwoordig zonder een rubriek „geestelijk leven", al vloekt de overpeinzing op deze pagina ook met de advertentie-kolommen, vol bioscoop annonces en waarzeggerij-aanbiedingen en met de openlijke of verborgen spot in andere artikelen. Ook bij de hooge feesten grijpt de wereld alleen naar de menschelijke zijde der zaak: de autonome mensen maakt er van, wat hij wil. Zoo echter ontluistert men niet al leen het heilige; men snijdt er het hart uit. Hemelvaart wil geen troostende stemming brengen, maar troost; als Jezus opvaart, dan legt Hij een verbin dingsschakel tusschen Hemel en aarde. Die band brengt ons niet alleen den Hemel nader, ons bindend aan den Hei land zelf; wij worden ook gebonden aan Zijn woord, Zijn wet, Zijn bevel. De beteekenis van Hemelvaart, niet alleen als troostbiedend feit, maar vooral als vermanende roepstem tot een leven, dat ons voortdurend den Hemel nader brengt, verstaan we beter als we letten op de tegenstelling, welke de Apostel Paulus in liebr. 13 14 inleidt met het woordeke want en in Filip. 3 20 met het verdeelingswoord maar. Eerst heet het: „Want wij hebben hier geen blijvende stad" en zulks in terugslag op de eisch om in deze wereld de smaadheid van Christus te dragen; en in 't tweede geval vermaant de Apostel ons geen goddeloos leven te leiden als zij, die aardsche dingen be denken: „Maar onze wandel is in de hemelen, waaruit wij ook den Zalig maker verwachten". De tegenstelling tusschen Christenen en niet-Christenen wordt hier wel zeer scherp gesteld. Trouwens, hoe kan het anders? Als onze wandel, ons burger schap in de hemelen is, hoe zouden we dan kunnen leven alsof we slechts burgers dezer wereld waren? Dan zou het hemelsche burgerschap niet meer zijn dan een ridderschap, dat ons wegens verdienste geschonken of door geboorte toegevallen is, doch waardoor ons innerlijk wezen niet is veranderd. Met het burgerschap des Hemels staat het gansch anders; dat geeft troost, maar legt ook verplichtingen op. om n.l. als burgers van het hoogste Koninkrijk op aarde te wandelen. Wie meenen zou, dat Hemelvaart ons niets voor het aardsche leven te zeggen heeft, verstaat niets van de dingen der bovenaardsche werkelijkheid. Wie Hemelvaartstroost kent, verkrijgt ook een vaste levenshouding; beleeft hier beneden de eischen, welke het hemel sche burgerschap stelt en juicht, dat de Hemelvaart van Christus hem nader brengt aan God en den hemel; hij leert te leven als voor des Heeren oog. giiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiBiiii ZOO KOMT HIJ WEDER MBKÊÊÊÊKÊÊÊM Zoo is de Heiland naar den hemel opgevaren: Een simpel tal getuigen zag het zwijgend aan, Getrouwen die vol hoop en zoet verlangen waren Dat nu Zijn koninkrijk zou in vervulling gaan. Zoo is Hij heengegaan; een wolk kwam tusschenbeide. Hij voer ten hemel op, zij bleven hier, alleen, Om voor Zijn koninkrijk de zegekamp te strijden, Gedragen door Zijn trouw, gestaald door Zijn gebeên. Zoo is de Heiland naar den hemel opgevaren. Zoo komt Hij weder als het oordeelsuur zal slaan En wie Hem heeft gehaat ter helle heen zal varen En wie Hem heeft bemind den hemel in zal gaan. (Nadruk verboden.) LEO LENS. ■liflllRRllllli 1 - :-irr.JTirr' "j HINNHNLANII HANDELS- EN SCHEEPVAART VERDRAG MET FRANKRIJK Te Parijs onderteekend Wat het inhoudt Het ministerie van Buitenl. Zaken maakt bekend, dat gisteren te Parijs een verdrag van handel en scheepvaart tusschen dc Fransche Republiek cn het Koninkrijk der Nederlanden is onderteekend. Omtrent den inhoud van het verdrag kan het volgende worden medegedeeld: Het verdrag schept, wat het goederenver keer betreft, den navolgenden toestand: 1. Wederzijdsche meesttegunstiging zoowel in de moederlanden als in de kolo niën en overzeesche gewesten, wat betreft invoerrechten en andere heffingen bij den invoer, alle met den invoer samenhangende formaliteiten, alsmede de wijze van vast stelling van ad valorem rechten. Ten aan zien van de-pródüctèn van de wederzijdsche moederlanden en van de Fransche koloniale producten zijn van de meestbegunstiging enkele artikelen uitgezonderd, terwijl de meestbegunstiging voor de Nederlandsche koloniale producten geldt voor een numera- tieve lijst van artikelen, welke zoo noodig voor uitbreiding vatbaar is. 2. Wederzijdsche verplichting geen in- of uitvoerverboden of -beperkingen in te stel len, met de gebruikelijke uitzonderingen, onder andere in verband met de contingen- teering. 3. Nationale behandeling wat betreft ac cijnzen en verbruiksbelastingen met hand having van eenige in beide landen bestaan de verschillen. 4. Vrijdom van ln- en uitvoerrechten voor zekere artikelen, bestemd voor wederuit voer of wederinvoer. 5. Wederzijdsch genot van voordeelen, voortvloeiende uit wijzigingen in douane nomenclatuur en wijze van tarifeering. 6. Regeling voor de certificaten van oor sprong. 7. Bescherming van de wederzijdsche pro ducten tegen oneerlijke concurrentie en tegen misbruik van in een der beide landen beschermde geografische herkomst-aandui- dingen, bepaaldelijk voor wijn en zuivel producten. Deze regeling treedt eerst op 1 Mei 1936 in werking. 3. Van de meestbegunstiging zijn uitge sloten de gunsten van een derde- iand, ver leend in het grensverkeer, alsmede die, voortvloeiende uit multilaterale verdragen, waarbij een der partijen niet is aangesloten, evenals uit verdragen tot voorkoming van dubbele belasting, voorts in zekere omstan digheden de voordeelen verleend overeen komstig de aanbevelingen van de conferen- tei van Stresa (economisch herstel van mid den- en Oost-Europa) en tenslotte de prefe- rentieele behandeling in het handelsverkeer tusschen moederland en overzeesohe ge westen. Wat het scheepvaartverkeer betreft, dat tot nu toe tusschen Nederland en Frankrijk niet bij een bilateraal verdrag geregeld was, is door dit verdrag in die leemte voorzien. Wat betreft de wederzijd sche moederlanden, blijven in het algemeen van toepassing de convectie en het statuut van Genève van 9 Dec. 1923 over het inter nationale zeehavenrégime. Verder is natio nale behandeling voorzien voor het emigran tentransport, is de vaststelling van de natio naliteit van schepen geregeld en is voor 't gedwongen binnenloopen van havens als mede voor gevallen van schipbreuk en stranding een regeling getroffen. Voor de vaart op de koloniën en overzee sche gewesten van beide landen zal de meestbegunstiging worden toegepast met uitzondei r van de kustvaart tusschen de havens in elk dezer gebiedsdeelcn. Voorts is de behandeling in de havens van deze gebiedsdeelen op voet van meestbegunsti ging geregeld. Het scheepvaartverkeer tus schen Nederland en de overzeesche gewes ten eenerzijds en tusschen Frankrijk en zijn koloniën anderzijds is gereserveerd, met dien verstande, dat ook hier de meestbe gunstiging zal gelden. In een notawisseling, welke onderdeel van het verdrag uitmaakt, heeft de Fransche regeering zich verplicht tot opheffing op 't oogenblik van de voorloopige inwerkingstel ling van het verdrag van de verhoogde „taxe a rimportation", welke derhalve voor alle Nederlandsche en koloniale producten uni form op twee percent ad valorem wordt gesteld. De Nederlandsche regeering heeft zich verplicht tot opneming in het te sluiten contingenteeringsarrangement van een ver laging van den wijnaccijns voor Fransche wijnen van f36 tot f24 per H.L., met dien verstande, dat deze verlaging in elk geval uiterlijk 1 Juli a.s. in werking zal treden. Het verdrag zal krachtens afzonderlijke overeenkomst op 31 Mei a.s. voorloopig in werking treden. Het verdrag is gesloten voor den duur van twee jaar, te rekenen van de definitieve inwerkingtreding af en is stilzwijgend verlengbaar telkens voor één jaar. Stand der werkloosheid Bij 1058 organen der Openbare Arbeidsbe middeling stond op 11 Mei 1935 in totaal 377.505 (vorig jaar 322.199) werkzoekenden ingeschreven, onder wie 360.243 mannen. Hiervan waren werkloos 359.714 personen, onder wie 347.188 mannen Op 27 April 1935 bedroeg het aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aan tal organen 385.660, onder wie 368.484 werk- loozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 27 April 1935 verminderd met 8-155; het aanbal werkloozes met 8.31a Verlaging van vaste lasten Wij hebben thans goede reden het zeer waarschijnlijk te achten, aldus het „Han- delsbl." dat nog deze week een eerste ont werp 'tot verlaging van vaste lasten, dat onlangs reeds werd aangekondigd, zal wor den ingediend. Dit ontwerp zal vermoedelijk gelijk wij reeds eerder te kennen gavpn een regeling inzake de landelijke hy potheken bevatten. DIRECTIE ANETA-HOLLAND In de te Batavia gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V Algemeen Nieuws- en Telegraaf- Agentschap A.N.E.T.A. te Batavia is be noemd tot eenig directeur van de vennoot- teur de heer Herman Salomonson, direc teur van de N. V. AiiQta-Holland te 's-Gra- venhage. Gisteren vierde de School voor Reserve-officieren der Infanterie te Kampen haar tien-, ■jarig bestaan, ln verband hiermede werd een marsch door de stad gemaakt Voor het Stadhuis defileerde de troep voor den Burgemeester, Mr L. K. Okma. kan maar de beste zijn Verkoop „TWfcNTOL" voor Holland. DEVENTER Éénhoofdig bestuur Algemeene Rekenkamer Taak van voorzitter verzwaard Bij do Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de comp- tabiliteitswet-1927, waarvan de strek king is de afdoening van dagelijksche zaken van de Algemeene Rekenkamer voorgoed van het college op den voorzit ter over te brengen en dus tot een één hoofdig bestuur te komen. Aan deze vereenvoudiging, in de wet vastgelegd en dus van blijvende aard, laat zich een besparing van kosten vastknoopen. Wat de regeling der ambtswedde van den voorzitter en van de inkomsten der leden be treft, gezien den werkkring, dien de voorzit ter van de Algemeene Rekenkamer tot dus- verhad en den tijd, dien hij daaraan had te besteden, was de jaarwedde van f7200 niet onvoldoende te noemen. Volgens het ont werp zal hij een taak krijgen, die zoowel in omvang en in gewiciht als in verantwoor delijkheid verre boven de tegenwoordige uit gaat. Daarom acht de regeering het nood zakelijk, dat de ambtswedde voortaan op f9150 wordt gesteld. Het ligt in de lijn van de nieuwe werk wijze, de leden op dezelfde wijze te beloo- nen als de leden van rijkscommissies, nl. met een belooning per vergadering. Met het oog op de werkzaamheden ter voorbereiding van de beraadslagingen is het bedrag per vacatie ruim gesteld, te weten op f30. Een halve week vervanging van den voorzitter kan als een vacatie gelden. DE KWESTIE GENERAAL v. d. AKKER De algemeene vergadering van de vereeni- ging van Officieren der Kon. Landmacht (V.O K.L.) heeft een motie aangenomen, waarin verklaard wordt dat de leden zich kunnen vcreenigen met het aan generaal v. d. Akker verleende ontslag als eere-lid der Vereenigiiig. EEN BEKENTENIS In de moordzaak Van der Pas De misdaad van den Osscher wielrenner Dg Osscher wielrenner, J. Ceelen, thans in voorarrest te Den Bosch, als verdacht van den moord op den 30-ja- rigen caféhouder van der Pas te Oss, gepleegd in de nacht van 8 op 9 Nov. 1932, heeft thans een volledige beken tenis afgelegd in de marechausseeka zerne te Oss. In den ochtend van Nov. 1932 werd het verminkte lijk van v. d. Fas gevonden op een weiland op de grens van Berghem en Oss. Den vorigen avond had hij zijn 30sten verjaardag gevierd. Het lijk lag achterover in een sloot en vertoonde drie revolver schoten. Spoedig nadat het misdrijf was ontdekt volgde de arrestatie van den thans 23-jari- gen .T. Ceelen uit Oss. Hij stond onder ern stige verdenking, cmdat hij ongeoorloofde betrekkingen onderhield n et de vrouw van het slachtoffer Bovendien hij hij den avond voor oen moord ten huizo van het slacht offer doorgebracht, wöar een fuif was ge weest ter viering van den verjaardag. C. had ook gezamenlijk met v. d. Pas de wo ning verlaten. Daar er echter geen voldoende bewijsma teriaal tegen C. kon worden verzameld, kon .en iicm niet lang in arrest houden. De verdenking tegen Ceelen De marechaussee bleef verdenking tegen C. koesteren. Het corps marechaussee te Oss werd met. 15 manschappen versterkt en het commando werd toevertrouwd aan don opperwachtmeester Mintjes, die aan zijn poiitioneele kwaliteiten een grondige kennis van de Ossche toestanden paarde. Nacht en dag werd er gewerkt Niettegenstaande alle moeilijitheden gingen opperwachtmeester Mintjes en de wachtmeesters de Gier en Curfs (de laatste is thans opperwachtmees ter te Vlodróp en vervangen door wacht meester v. d. Weerd) voort met hun naspo ringen, caar zij overtuigd waren van de schuld var. Ceelen en diens medeplichtig heid in tal van andere ernstige misdrijven. Zij blijkt juist gezien te hebben. Eerst volgde de bekentenis van den 16-jarigen W. de Bie, die Ceelen als medeplichtige in den roofoverval te Ud>n noemde. De bekentenis van De Rut bracht Ceelen aan het wankelen. Een uiteengeslagen bandieten complot. Ceelen heeft eindelijk bekend, dat hij v. d. Pas heeft vermoord. Hierme de is een misdndigersbende, welke een onuitstaanbare terreur uitoefende, uiteengeslagen. Ceelen heeft eveneens de namen van zijn medeplichtigen ge* Belgische premie-loterij Onder bescherming van een rijksdienst Het volgende ongelooflijke bericht werd ons door een agent der Arbeidsbemiddeling toegezonden: Eén dezer dagen werd mijn bemiddeling ingeroepen (n.b. onder dienst-envelop) bij het zoeken van agenten voor de verkoop van Belgische premie-obligaties. De premie-leeningen, uitgegeven door het „Verbond der samenwerkende vennootschap pen voor oorlogsschade", hoewel er buiten gewoon aanlokkelijk uitziende, mochten zich in België niet in de algemeene belang- s ing verheugen, vandaar dat men in Nederland het begeerde geld tracht los te krijgen. Dat de uitgifte van deze „leeningen" niets anders is dan een verkapte loterij blijkt hieruit, dat op 60 verschillende data per jaar uitlotingen plaats vinden, terwijl het aantal en bedrag der premiën zeer hoog is! Daar naar mijn meening de regeering af wijzend tegenover dergelijke loterijen stond (getuige het verbieden van de verkoop van Iersche sweepstake-loten) weigerde ik mijn medewerking. Groot was echter mijn verbazing, toen de directeur van de rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling mij er opmerkzaam op maakte dat volgens door den directeur-generaal van handel en verheid verstrekte inlichtingen tegen deze „leeningen" (lees loterijen) geen bezwaar bestaat en dat ik derhalve mijn medewer king moest verleenen. Alzoo verleenen in 1935 agenten der arbeidsbemiddeling hun medewerking bij het wegvloeien van Nederlandsch geld voor buitenlandsohe leeningen (lees loterijen) waarvoor in dat land niet gencxeg interesse bestaat!! V.V.V.-week te Breda Van 714 Juli a.s. Door de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer „Breda Vooruit', zal van 714 uli a.s. een V.V.V.-week wor den georganiseerd, met bloemen-, foto- en aquarium-tentoonstellingen. Verschillende sport evenementen, etalage-wedstrijden, een tafel-tennis-tournooi, muziek, enz. zullen deze V.V.V.-week opluisteren, zoodat vermoe delijk wel velen uit den omtrek zich naar Breda zullen begeven, om van een en an der getuige te zijn. BOOTTREIN M.S. „BALOERAN" De boottrein, aansluiting gevend op het 31 dezer van Marseille vertrekkend m.s. „Baloeran" zal den 30en Mei om 16.00 van Den Haag H.S.; om 16.27 van Rotterdam D.P. en om 17.22 van Roosendaal vertrek ken. HEOAIUES 'kransen TAKKEN BEKERS Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Te Parijs is het handels- en scheepvaart verdrag met Frankrijk geteekend. Door verschillende bekentenissen zijn verschillende misdaden te Oss thans opge helderd. Blz. 2 Het ontwerp-volm achtenwet is in de Fransche Kamer ingediend, doch zonder dat de regeering haar iinancieele plannen heeft meegedeeld. Een regeeringscrisis wordt mogelijk geacht, vooral daar de houding der radicalen onzeker is. Goemboes heeft in een rede voor het Hongaarsche parlement voor Hongarije militaire rechtsgelijkheid geëischt. Men tracht in de Ver. Staten, ondanks de uitspraak van het Opperste Gerechtshof, voorloopig de Nira-codes te handhaven. Roosevelt beraamt nieuwe wettelijke bepa lingen. Eenige industrieën nemen maat regelen tot opheffing van codebepalingen, terwijl andere besloten Lebben zich voor loopig vrijwillig aan de codes te houden. Blz. 3 De algemeene vergadering van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. De Nederlandsche Bank heeft in de afge- loopen week voor I 6.6 millioen aan gond afgestaan. Blz. 5 De algemeene vergadering van den Ned. Chr. Ambten a arsbond. Blz. 9 Het bestuur van den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen heeft te Utrecht vergaderd. Ds. W. Breukelaar wordt op 6 Juni zeventig jaar. Te Utrecht is heden de algemeene verga dering gehouden van het Gereformeerd Schoolverband. noemd, n.l. P. de Bie, te Oss, oom van dea beruchten P de Bie die zijn neef G. de Bie doodsloeg, L. d. Heuvel te Heesch, bijgenaamd De Brus, L. Vos te Oss, bijgenaamd De Syp. Onder zwaar gewapend geleide zijn deze bandieten geconfronteerd met de slachtof fers van de overvallen met berooving te Mariaiieiae en Veghel. Zij zijn hangende bet onderzoek in de marechausseekazerne te V eghel opgesloten. Een vierde bendelid, bij genaamd de jonge Toon dc Soep, is van de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch, waar hij gedetineerd is wegens een inbraak te SchavK, overgebracht naar Uden, om te worden geconfronteerd met de slachtoffers van dea overval met roof aldaar. Thans zijn de verschillende misdrijven, door deze bende, bestaande uit mannen van 1630 jaar. gepleegc, opgehelderd. Heel de bandietenbende van Oss zit thans achter slot en grendel. Meer onthullingen zullen wel volgen., daar het onderzoek voort duurt. Van kwaad tot erger De wielrenner Ceelen bl'jkt een jongeman te zijn, die over het paard is getild Hij kom!, uit. een oppassend landbouwersgezin. Hij was eerst timmerman, doch liet dit vak in den steek, toen hij al meer en meer lauwe ren oogstte op sportgebied. De vriendschap met het echtpaar Van der Pas, dat een café bewoonde dichtbij het huis van zijn ouders, was de eerste stap, die hem voeren zou op het pad der misdaad. C. bracht in gezel schap van sportvrienden vele uren in de herberg van Van der Pas aan den Bergliem- schen weg door. Langzamerhand ontstond een intieme ver standhouding tusschen hem en de echtge- noote van den caféhouder. De vrouw be klaagde zich vaak tegenover hem over haar ongelukkige huwelijk en het was dan ook geen get c-im, dat v d. Pas, de een groote en sterke kerel was, zijn echtgenoote meer malen m o handelde. C. moet meer dan eens geiuige .zijn geweest van dergelijke toonee- len tusschen de echtelieden. Het gevolg was dat C een bittere haat tegen v. d. P. begon te koesteren en langzamerhand rijpte bij hem het fatale plan om den herbergier uit den weg te ruimen. De sluipmoord op den herbergier C, schafte zich een revolver aan en besloot op den verjaardag van den herbergier dezen uit den weg te rui men. 's Avonds 11 uur, toen het café werd gesloten, noodigde C. den café houder uit even met hem mede te gaan om een plan, dat zij reeds hadden ge maakt, uit te voeren. C. zou een in braak gaan plegen en v. d. Pas, die in financieele moeilijkheden verkeer de, had, hoewel ongaarne, toegestemd hem behulpzaam te zijn. De mannen zijn den weg naar Berghem opgegaan en vervolgens een paadje naar een zijweg ingeslagen. Dit paadje, dat langs een weiland loopt, is zóó smal. dat do mannen.achter elkaar moesten loopen. Plotseling draaide C., die voorop liep, zich om en loste eenige schoten uit zijn -evolver op den herbergier. Toen deze hevig ontsteld 't weiland invluchtte, schoot C. zijn cylinderrevol- ver op hem leeg; v. d. P. werd doode- lijk in den rug getroffen en blies, on der een heg aan den rand van een sloor, den laatslen adem uit. Na het volbrengen van zijn daad keerde C. naar t huis van zijn ouders terug, waar hij zich reeds voor 12 uur te rusten legde. Hel dubbel leven van een bendeleider Om het gebeurde te vergeten, zocht hij verstrooiing bij lieden van de Ossche onder wereld, die hem gaarne io hun midden op namen en den populairen renner hun volle vertrouwen schonken. Hij werd de leider van de bende en ontwerper van overvallen met roof. diefstallen en brandstichtingen. Des Zondags was Ceelen de held van de wielerbaan en de sportliefhebbers, dia hem dan toejuichten, konden niet vermoe* den, dat hun favoriet een geraffineerd mis dadiger was. Op werkdag', n trok hij er met zijn fiets op uit om zoogenaamd te trainen, doch in werkelijkheid maakte hij verken-: ningsrochten in Oss en omstreken om de plaatsen uit te zoeken, waar men 's nach's cien grootsten buit kon bemachtigen Opzijn initiatief en onder zijn leiding werden .is overvallen met berooving en inbraken uit gevoerd Ook maakte de bende zich meer malen schuldig aan brandstichtingen. m"t het doel bewoners uit hun huizen te lokken en aldus vrij spel te hebben bij diefstallen. Verscheidene keeren is liet voorgekomen, dat lijden, die naar een brand in de buurt gingen kijken, bij hun thuiskomst bemerk ten, dat hun spaarpenningen waren geslm len. Ook ontzag de bende zich niet de slacht offers van een aldus ontstanen brand zoo genaamd te helpen bij het redden van huil huisraad, waarbij de geredde goederen dan op onnaspeurlijke wijze verdwenen. Zoo gewonnen, zoo geronnen Het op deze manier verkregen geld, dat verscheidene duizenden guldens moot heb ben bedragen, verbraste hij. Toen liii eens in geldnood verkeerde, wist hij op zeer tra- raffineerde wijze aan contanten te komen. Hij abonneerde zich op een groot aantal nieuwsbladen en tijdschriften, waaraan een verzekering voor ongevallen is verbonden, en hakter zich daarna de linker wijsvinger met een bijl af, waardoor hij op een aan zienlijk bedrag aan verzekeringspenningen beslag legde. C. verklaarde, ook medeplichtig te zijn aan den overval met berooving te Uder waar tweeduizend gulden werd buit ge maakt. den overval op den kassier van de Boerenleenbank te Mariaheide, waar men een bedrag van zestienhonderd gulden ui handen kreeg, den overval op den landbou wer ;e Hees, waar honderd gulden werd buit gemaakt, den overval met berooving ta Deurne, waarin de rechibonk te Roermond kort geleden een vrijsprekend vonnis heeft moeten vellen, omdat de voornaamste getui ge plotseling het geheugen had verloren, en nog andere, minder zware misdrijven. Cee len toont veel berouw, doch de drie andere ■bandieten ontkennen halsstarrig

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1