Ons PRAATUURTJE POKON WIJ HENGSTEN en STIEREN LAND EN 1 LIN I Ob IV No. 290 WOtNbDAG 29 Mbi 1935 De meeste menschen zijn tevreden met hun verstand; de minsten met hun lot. Houd moed wanneer des levens zorgen Een aanval doen op hart en geest; Vertrouw op God voor 't duistre morgen; Hij is u gisteren trouw geweest. Wormstekigheid Er zijn enkele insecten bekend, waarvan «de larven in appels en peren leven, die het fruit dus z.g. wormstekig kunnen maken. Tegen twee van deze insecten kan men met bespuitingen uitstekende resultaten be reiken, n.l.: Ie. tegen de rups(larve) van een klein motvlindertje (Carpocapsa pomonella). Deze rupsjes vreten zich voor het groot ste deel door de kelkholte naar het klok huis en veroorzaken de eigenlijke „worm stekigheid". Door een bespuiting met loodarsenaat '(niaagvergif) binnen 10 dagen na dem bloei voorkomt men deze wornistekigheid in hoo- ge mate. Gespoten moet worden met 3 gr. poeder- N'ormig of 3 gr pastavomiig loodarsenaat per liter 1 prü kalkmelk of per liter ver dunde Californische pap (1 op SO of 100). (Waar deze wormstekigheid veel voorkomt kan liet aanbeveling verdienen ook bij de 'daaropvolgende bespuiting tegen schurft (3 weken later) loodarsenaat aan de Cali fornische pap toe te voegen. £e. tegen de larven van zaagwespen (Hop- •lóeampa). Deze bastaardrupsen dringen op oen wil lekeurige plaats het jonge vruchtje binnen. Bespuiting met loodarsenaat geeft ook tegen deze larven wel eenig resultaat, doch hetero uitkomsten verkrijgt men door een hespuiting binnen een week na den bloei met een nicotine'-oplossing (1 deel nicotine 9598 pet op 1000 deel en w ater) waaraan een uit vloeier is toegevoegd. Indien de aantasting sterk is. is een twee de bespuiting 7 a 10 dagen later, gewensdht. In Mededeeling '20 van den Plantenziekten k-undigen Dienst „Wormstekigheid bij ap pel en peer" (prijs 25 ct) is de levenswijze yan deze insecten, de beschadiging, welke zij veroorzaken en de wijze, waarop zij be streden kunnen worden, uitvoerig besohre- tlen. Verdere inlichtingen worden kosteloos ver 'strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagen in gen, door de in verschil lende plaatsen gevestigde ambtenaren van Cchurftziekte bij appel en peer Ter voorkoming en bestrijding vam de Schurft ziekte bij appel en peer, die zoowel de bladeren en de twijgen als de vruchten aantast, moeten, zooals thans wel algemeen bekend is, eenige bespuitingen worden uit gevoerd. De eeis tl?, met 1 y2% Bord eau xsche pap, as thans reeds achter den rug (met uitzon dering wellicht van enkeLe zeer Iaat bloeien kfc appels) daar zij vóór den bloei moet zijn toegepast Thans is liet. tijdstip daar voor de tweede bespuiting. die dia-iMijk na den bloei moet yvordien uitgevoerd. Bij de meeste peer soort en kan men daarvoor Californische pap maar ook ©ordeauxsolie pap of één der vervangmid- delen gebruiken, bij appels zijn Califor- aiisohe pap of andere zwavelpraleparaten meer gewensoht. Van de geconcentreerde Californische pap <30B) gebruike men een 1J4 oplossing, behalve bij gevoelige soorien, wfcl'ke men met een 1% oplossing dienit te behandelen. .Van Bordeauxsche pap voor peren nenue men eon 1 a oplossing. De bespuiting tegen schurft dadelijk na 'den bloei kan tevens benut worden voor de bestrijding van de eohte wormstekigheid, door aan de sproei vloeistof 3 gram poeder- rvormig of 5 gram pasta-vormig loodarsenaat to? te voegen. Men raadplege daarvoor het bericht over de bestrijding van de worm stekigheid. Uitvoerige gegevens over de schurftbe- strijding vindt men in Mededeeling No. 50 van den Plantenziektenkundigen Dienst en voor de bestrijding ven wormstekigheid in Mededeeling No. 20 van den Plantenziekten jkundiigen Dienst. Inlichtingen worden verstrekt docxr den Planteniziektenikundigen Dienst te Wage ningen, door die in verschil lende plaatsen gevestigde amibtenaren -van den Dienst en door de Rijikstuiiïbouwconsulenten. Aardappels in snijrogge In de Algeaneene Vergadering van het NaCoVo werd door den heer H. Geling te de Krini (O.) over het verbouwen van aard appels met snijrogge als dekvrucht het vol gende medegedeeld; Bij voederbouw is het. steeds zaak na het oogsten van het eene gewas het land direct bezet te hebben met een ander. Door mij is met succes beproefd aard appels te verbouwen met snijrogge als dek- [vrucht. Daartoe werden de aardappels op den gewonen tijd met de schop in de rogge uil- gepoot. Om een volkomen rsgelmatigen stand te krijgen werd hot land met een strepenlrekker gemankeerd en de eerste rij langs een lijn, waarop met rood draad mer ken waren aangebracht, gepoot. Dit kam men overigens zoo inrichten als men zelf wensdht. Liefst poot men op een megen- achtigen dag opdat de verplante rogge (men schept het eeme gat na het andere vol) weer gemakkelijk aanslaat. Misschien kan het aanbevelingverdienen na het poten te rollen. Op twee perceelen werd deze combinatie teelt uitgevoerd, en wel met Thorbeckes. Dc opbrengst hiervan beliep 650 hl per ha. De rogge moet betrekkelijk vroeg gemaaid worden, hetgeen met de gewone maai- machine geschiedt. Jonge snijrogge is rijk aan eiwit en uitstekend in te kuilen en wordt graag door het vee opgenomen. Om het juiste oogewblik te vinden waarop ge maaid kan worden, werd een gedeelte van dc rogge gemaaid voordat de jonge aard appels waren opgekomen. Na het oogsten der jonge rogge kon toen liet geheel? land met de sohoffelmachine worden zwart ge maakt, wat dus weinig arbeid kostte. Een ander perceel werd gemaaid toen de aardappels juist boven den grond kwamen De rogge-oogst was in dat geval grootier. Met de bewerking werd gewacht tot dc aardappolrijcn good zichtbaar waren; de rogge tusschen de aardappelrijen werd mo chinaal weggesclioffeld, in de rijen moest met de band geschoffeld worden. Dit levert nogal werk. Wie Diet voor een beetje werk bang behoeft te zijn, zeida de heer Geling, kan dc laatstgenoemde methode worden aanbevolen, anders lijkt ons de andere methode beter toe, vooral wanneer de rogge vroeg gezaaid is. Dc heer Geling beeft, waar het hier een eerste probeersel gold. geen nauwkeurige opbrengst-bepalingen gedaan. Heit zou gewensoht zijn dat ook anderen zijn mothodc beproeven, cn den wel liefst zoo, dat een gedeelte van liet roggeperceel niet direct met aardappals beplant wordt, maar de beplanting daar eerst gesohiedt met in het licht be waarde poters nadat de snijrogge is geoogst. De stoppel op dit ge deelte kan dan dun worden geploegd. Ook zou het zeer gewenscht zijn op een derde akkertje de rogge direct om te ploe gen en daarop aardappels te poten tegelijk rag die, welke in de snijrogge komen te staan. En dan zijn natuurlijk opbrentgstbepalin- gen, zoow el van de rogge als van de aard appels, gepaard met onderzoek op droge stof- en ei wit gehate zeer gewensoht. Zij die bovenstaande proef wenschen te nemen, worden verzocht zich met NaCoV< p.a. Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen in verbinding te stellen. ^merikaansche kruisbessenmeeldauw Door de ongunstige uitkomsten van de kruisbessenteelt. is er de laatste jaren wei nig zorg besteed aan de verzorging der struiken. De bespuitingen tegen den Ame- rikaanschen kruisbessenmeeldauw zijn niei zoo krachtig uitgevoerd als in den tiid van de loonende cultuur hot geval was on de gevolgen zijn niet uitgebleven; de aantas ting der bessen, die eenige jaren zeer ge ring is geweest, neemt weer meer en meer >e. Tegen verslapping der bestrijdingsmaat regelen moet met klem gewaarschuwd wor den. In den verzendtijd zal ter voorkoming van moeilijkheden bij den uitvoerhandel streng op de aanwezigheid van „meeldauw- essen' worden gelet. Nu heeft de teler het nog in zijn macht meeldauw-vrije bessen te telen. Door één bespuiting met alcalische Bourgondische pap, w-elke uitgevoerd moet worden als de vruchtjes de grootte van een kleine erwt hebben, wordt de aantasting der bessen voorkomen. Aan telers van kruisbessen wordt daarom in hun eigen belang met nadruk aange raden deze bespuiting uit te voeren. De sproeivloeistof wordt gemaakt door In 100 liter water een mengsel van iy2 kg. fijne kopervitriool en 1y2 kg., wateïvrije soda (sodex) op te lossen. De pap mag alleen in houten of geëmail leerde vaten worden klaar gemaakt Bij de bespui ting moeten vooral de bes- in goed geraakt, worden; daar de meeldauw het eerst optreedt op de bessen aan de on derste takken, dichtbij den grond, dienen deze bijzonder goed geraakt te worden, wat alleen bereikt wordt, door de onderste tak ken tijdens het spuiten op te lichten. Zij, die verdere inlichtingen wenschen, kunnen zich daartoe wenden tot den Plan tenziektenkundigen Dienst te Wageningen of tot de op verschillende plaatsen werk zaam gestelde ambtenaren van dezen Dienst zoomede tot de Rijkstuinbouwconsulenten. N GROEIEN EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen en het gebruik van 40 ct.per flesch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest, doch naar POKON Vreterij in bieten Volgens ontvangen berichten treedt het schildpadtorretje in de bieten wederom veel vuldig op. Daarom xvordt op de bestrijding van dit insect de aandacht gevestigd. Daar de aaskever-larven, die eveneens op bieten cn niangelwortels voorkomen, op dezelfde wijze bestreden worden, worden ook deze hier genoemd. Het schildpadtorretje en zijn larven vreten gaten in de bladeren, zoodat deze er erg gehavend uitzien. Het kevertje heeft een schildpadachtig voorkomen. Het is in het begin iets groenachtig en daarna meer vuil bruin gekleurd. De larve is meer geelgroen. Dc larven bezitten op zijde van liet lichaam vertakte dorentjes en achteraan een soort staart, die gewoonlijk over het lichaam is gebogen en waarop do uitwerpselen worden verzameld. De larven van den aaskever zijn plat en zwart van kleur. Ze vreten, wanneer het gewas nog jong is, soms de bladeren in hun geheel op; van oudere bladeren laten zij al leen dc hoofdnerven over. De' bestrijding van beide parasieten kan geschieden door het gewas te bespuiten met arsenicum-houdende middelen, zooals Pa- rijscligroen en loodarsenaat. Parijschgroen wordt aangewend in een verhouding van 1 op 1000 (dus 1 ons op 100 liter water), waar aan wat kalk wordt toegevoegd (pl.m. 1 kg. op 100 liter). Een goede menging en verdeeling wordt verkregen door eerst van het benoodigde Parijschgroen met een weinig water cn kalk een papje te maken en dit papje alsdan door de rest van het water te roeren. Loodarsenaat is als droog poeder en als pasta verkrijgbaar. Van het poedervormige loodarsenaat wordt een oplossing gemaakt ter sterkte van 0.3 pet (dus 3 ons op 100 liter water) van de pasta een oplossing ter sterkte van pet (dus 5 ons op 100 liter water) genomen. De vloeistof wordt met behulp van een pulveri'sateur over het gewas verspoten1,' Daar zoowel Parijschgroen als loodarse naat zware maaggift er.' zijn, betrachte men de noodige voorzichtigheid bij het gebruik ervan. Nadere inlichtingen worden verstrekt dooi- den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. de hiérbij werkzame ambte namen, alsmede de Rijkslandbouwconsulen- ten. Derrispoeder en Rotenon De houdbaarheid van dc giftigheid In de April-aflevtexing ven het Tijdschrift over Plantenziekten beschrijft Dr. P. A van der Laan versohillende proeven, welke betrekking hebben op de houdbaarheid van ■ctc giftigheid van rotenon cn demspoedeav twiee in dien laatsten tijd op den voorgrond tredende bestrijdingsmiddelen tegen insec ten, o.a. tegen fambrozenkever, kaïrwijmot, allerlei rupsensoorten, bladluizen en ook tegen runderhorzel. Tot juist begrip deelen we nog mede, dat rotenon het werkzame bestanddeel van cïfrrispoeder is, waaruit het zuiver verkregen kaai worden om dan sterk verdund met valer als sproeimiddel te dienen. Derrispoeder is een stuifmiddel. De hoofdzaken der conclusie waartoe Dr. v. d. Laan komit zijn dl? volgende: Rotenon laat geen sporen of beschadigin gen op planten achter; het is niet schade lijk voor menschen en huisdieren. Als con tact gif werkt het zeer kraohtig op verschil lende insecten. Rotenonbespuitingen zijn slechts dan doeltreffend, wanneer door de contactwer king de insecten dirtret getroffen zijn. De nawerking van een natenonbesputmg is ge, ring. De spuitvloeistof kan niet worden be waard. (Een spuitvloeistof van rotenon in aceton, verdund met water en agra.1, heeft na 5 uur in de zon gestaan te hebben onge veer de helft van zijn werking wrioren). Droge rotenonkristallen hadden na 42 da gen aan direct zonlicht blootgestckl te zijn geweest, nog niets van hun werkzaamheid ingeboet. DeHiisstuifpoeder, droeg in de zon uitge spreid, (heeft na drie dagen pl.m. 50 pet. van zijn giftige wterkipg verloren. In schaduw behoudt het langer zijn werkzaam heid. Met water vermengd is d'oikispocclier na 4 en 11 diagen nog onveranderd werk zaam ten opzichte van terstond verspoten poeder, dooli na 25 dagen heeft ltfet een deel van zijn werking verloren. In oen geconcen treeixle zeepoplossing verliest derrispoeder na twee dagen reeds een deel van zijn werk zaamheid. Daitnspo:der is niet zoo gevoelig voor be lichting als rotenon. Het behoudt, mits droog en buiten de zon bewaard, jaren lang zijn werkzaamheid. Hei heeft dezelfde voor- deelen en werkt bovendien krachtiger dan rotenon, daar de andere giftige bestand- deelcn, die erin aanwezig zijn, dc werking nog versterken. Het laat echter wel eenige sporen achtctr op dn planten, zoodat op fijne groentten en fruit beter ïotemcin kan worden gespoten.. Derrispoeder werkt, zoowel ver stoven als verspoten, eenige dagen na; be halve mis sterk contactgif is liet ook als maag gif werkzaam. Hoewel dus ddi'rispoeder en rotenon voor lioht en vooht eenigszins gevoelig zijn, zijn bij oordeelkundig gebruik de bezwaren, die -daaruit kunnen voortvloeien, gering. gedrijfsuitkomsten in den landbouw Boekjaar 1933—1931 In een afzonderlijke aflevering der Ver slagen en Mededeelingen der Directie van den Landbouw is een overzicht gegeven van de bedrijfsuitkomsten van een aantal landbouwbedrijven over het boekjaar 1933-'34 De verwerking der gegevens, verstrekt door de landbouwboekhoudbureaux der ver- schillende Landbouworganisaties, is op de zelfde wijze geschied als in vorige jaren. Dc belangrijkheid dezer uitkomsten was oor zaak, dat met de publicatie van het betref fende overzicht niet is gewacht tot het Ver slag over den Landbouw over 1934 verschijnt Het was tot dusverre gebruikelijk in het Hoofdstuk „De economische toestand van den Landbouw" van het Landbouwverslag pén dergelijke exposé te geven. Naast een berekening der bruto- en netto- opbrengsten per H.A. van de gecontroleerde bedrijven, gerangschikt naar dc landbouw gebieden afzonderlijk en de groepen daar van zijn tevens voor de eerste maal de resultaten vermeld van een becijfering der uitgaven per H.A. Deze uitgaven zijn ge splitst in de verschillende rubrieken als arbeidsloouen, aankoop zaaigrond. pootgoed meststoffen en veevoeder, rente inventaris, pacht en overige, onkosten. De publjratie is tegen betaling van f 0.25 per exemplaar verkrijgbaar bij dc Algem. Landsdrukkerij. rïevaren voor jonge vogels bij het grasmaaien De Ned. Vemeniging tot beschermdug van vogels wijst erop, dJat het door het vroeger ■maaien der graslanden vaak voorkomt, dat jonge vogels en andere dieren worden ge dood. Dit euvel leidde er arifs toe, dat een prijsvraag werd uitgeschreven, teneinde do maaimachines zóó iu te richten, dut het gevaar voor de zioh tusschen hot lange gras bevindende dieren tot een mimi zou worden beperkt. Venschillende oplossingen werden voorge steld, doch vermoedelijk zal geen daarvan aan het gestelde doel beantwoorden, temeer omdat in dezen tijd uitgesloten mag worden geacht, dat een eenigermaite kostbare be- s cibbrmi ngsi n ri oh ting aan maaimachines al gemeen toepassing zal vinden. Thans wordt er de aandacht op gevestigd dat het gevaar voor de dieren wordt vor- groot, doordat bij het maaien van een per ceel grasland als regel aan de kanten wordt begonnen, waarbij bet middengedeelte het laatst aan de beurt kamt. Het is een bekend feit, dat dieren bij het naderen van het gevaar niet wegvluchten over het gemaaide veld, waar zij aaai hun natuurlijke vijanden zijn blootgesteld, doch in hkt nog staande gewas, waardoor zij bij dc laatste rondgangen der maaimachines ais slachtoffer vallen. Weüiliiciht is het mogelijk hierin verbete ring te brengen op een weinig kostbare wijze, n.l. door met het maaien te beginnen met een binnenstrook en waalrbij het buiten- H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 3 4 EN 6 ROEOEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEERSOLIOE BOSKOOP TEL. 128 ste de-él van het te maaien veld het laatst aan de beurt komt. Dit denkbeeld mogen de veehouders wel in overweging nemen, daar de instandhou ding van een flinken stand van weidevo gel» in velerlei opzicht van groot belang is te achten. Proeven met turnips Terwijl in hot buitenland veelvuldig Tur nips als voedergewas worden verbouwd, is cr bier te landb tot dusverre weinig ge bruik van gemaakt. De turnip houdt, zooals U bekend is. liet midden tusschen de kool raap en de stoppelknol, hoewel ze de mees te verwantschap vertoont met. laatstgenoem de. Ze kan en moet echter vroeg ge zaaid worden cn knjgt dan een forsc-here ontwikkeling. Men zaait de turnip op stoppels die in Mei, Juni of Juli vrij komen; een gewensch- te afstand is ongeveer 30 X 30 cM.; hoe later gezaaid, hoe dichter dc stand kan zijn De planten worden niet verpoot, maar blij ven, na gedund te zijn, ter plaatse staan. He gewas is vroeg in dc herfst oogstrijp; soms wordt hot loof door schapen afgeweid, hoofdzaak is echter wel de te oogsten knol; die eenigszins duurzaam is, mits koel be waard. Oi'iónteerende proeven miét dit gewas ko men mij gewenscht voor, en het lijkt mij geschikt daarbij dadelijk ook aan rasver schillen aandacht te wijden. Een 5-tal selecties zijn thans aangeboden voor vergelijking. Zij, die aan het onder zoek wenschen mede te werken, kunnen thans eenig zaad van deze selecties ontvan gen. Ik zou willen voorstellen daarvan (op hetzelfde land) twee of zoo mogelijk drie keer te zaaien, b.v. 15 Mei, 15 Juni en 15 Juli of half Mei cn 1 Juli. Wanneer de zaai geschiedt op rijen, is het gewenscht deze op 30 cM. te leggen en in de rij te dunnen tot ongeveer 25 oM. Bij het oogsten kan men zich houden aan dc voorschriften dio voor koolrapen gelden; dc monsters kunnen cloor ondergeteekende op drogestofgehalte worden onderzocht. Ieder zaaisel wordt geoogst zoodra het gewas daar voor rijp is. Wien hot niet schikt herhaal delijk te zaaien, kan ook met eenmaal zaaien volstaan. Men waohte dan liefst tot de grond behoorlijk vochtig is. Observatie van alle eigenschappen die tijdens den groei tot uiting komen is zeer gewenscht. Zij, die zaad wenschen te ontvangen wotr- den verzocht dit zoo spoedig mogelijk mede te deelen onder opgave van de oppervlakte die men pei- ras in totaal wcnscht te be zaaien. Gerekend wordt dat omstreeks 2 kg. zaad per HA. (20 gram per Aire) noodig is. De Directeur van bet. Instituut voor Plantenveredeling, C. BROEKEMA Marktoverzicht Medegedeeld door het Centraal Bureau VOERARTIKELEN De vraag naar mais is de laatste dagen niet groot, tengevolge waarvan de prijzen weer iets terugliepen. Op latere levering is er weinig verandering. Gedurende de vorige week is een groot deel van den gerstvoor- raad naar Engeland verkocht tegen oploo- pen-dc prijzen. Voor de enkele partijen die liier nog disponibel zijn vraagt men enkele guldens meer. Op afluding kwamen ook Neen, dat wordt niets vanavond. Het kan niet goed gaan. Niet omdat ik niets hoorde, 'k Heb zelfs veel gehoord, 'k Ben naar de vergadering geweest van de Christelijke boeren en tuin ders te Utrecht. En de tweede dag zat de trein vol met leden van den Christelijkcn Vrouwenbond, die dien dag ook te Utrecht bijeenkwamen, 'k Heb dus gehoord zoowel in de trein als in de vergaderzaal. Daar niet van dus! Niet imdat ik niets zag. 'k Heb ze al gras zien maaien en nog rozen zien verplanten, 'k Heb bevroren aardbeibloesem gezien en hooncn die het waagden de nog gebogen nek boven de grond te heffen. 'k Heb genoeg gezien. Daar dus ook niet van. Niet omdat ik niets 1 a s. 'k Heb zelfs gepro beerd de rede van Hitler te lezen (doch vond zijn dertien punten al welletjes), k Ileb ge lezen over ijverige bijen, over staking in de venen. Over conflicten van den landarbeid Over kalivrede en kali-oneenigheid. Over hei verbouwen van mergkool en Arabische heng sten, die hier zijn gekomen. Over inventari satie van den landbouw. En over beel veel meer. Ook daar niet van! Niet omdat ilc niets dacht, 'k Heb heel wat gedacht; over de organisatie onzer Christelijke boeren en tuinders, waar ook en kele dames (waarom niet meer) aanwezig waren. Over dure aardbeien en fruit, over perziken die uit Italië aangevoerd worden. Over aardappels en versche slaboontjes. een lievelingskostje voor mij. Over de landbouw in Duitschland. Over werkloosheid en werk staking. Over concurrentie bij onze leveran ciers b.v. van kali, die beter is dan alleen heerschappij en te sterk doorgevoerde corpo ratie. Over de noodzakelijkheid, dat de boer zelf meer zijn veevoederfabrikant moet zijn. Over papierrompslomp en 't vrije boeren bedrijf. Zelfs over boter en margarine, waar ik vooreerst niet weer stokpaardje op zou gaan rijden, doch wel over denk. Daar dus ook al niet van. Toch wordt het vanavond niets. Heelemaal niets. Houd maar eens een praatje, als je enkele dagen in het hooge Noorden verkeerend, nog wel in de plaats waar je voorvaderen Bonifa- cius 'n 12 eewen terug vermoordden, en in genocgelijke familie- en kennissenkring zit. Dat wordt dus niets vanavond. En een oud praatje praten, dat gaat niet. Een oude klep per berijden, dat kunnen anderen wel eens doen. Ik niet. 'k Zou gauw op mijn vingers getikt worden. Hoewel ik dat gewoon ben, van mijn jeugd af. Ge moet mc dus wat door de vingers zien En wat toegeven. Zooals de Duitschers hun autarkie wat moeten verloochenen, wat de uien betreft en VEEL UIEN OOK UIT NEDER LAND IMPORTEEREN. Verleden week vermeldde ik dat al en deelde toen mede. dat Egypte de leverancier zou zijn. Dat is niet heelemaal waar. Wel dat Duitschland veel meer importeert dan vorig jaar (niet meer dan enkele jaren terug, ze is b.v. nog niet de helft van wat zc in 1932 in de eerste 4 maanden invoerden). De invoer steeg in de eerste vier maanden van dit jaar tegenover denzelfden tijd van het vorig jaar van 40.326 tot 145.227 duizend met een waar- deverliooging van 0.5 op 1.4 millioen mark De invoer uit Nederland is in dc eerste vier maanden van 1935 tegenover bet vorig jaar van 4935 op 45.913 duizend, uit Hongarije van 11.551 op 40.197 duizend, uit Italië van 1533 op 30.675 duizend én uit Egypte, dat zooals steds eerst in April begint te leveren van 14.860 op 21.197 duizend gekomen. Zooals ge ziet is wat de uien aangaat onze export bijna vertienvoudigd. Stel je voor dat het met al onze uitvoer- produeten zoo ging een beetje minder kon ook wel. Dat zou nog eens wat zijn! Maar zpals prof. Diepenhorst op de Bondsdag van den C.N.B.T. zei; Op herleving van de export ruoet men in de eerste toekomst niet re kenen. Ook in de EXPORT VAN BLOEMBOLLEN NAAR RUSLAND zit niet veel perspectief, al heeft men dit ge hoopt. De heer Verduyn uit Lisse is er geweesi, reeds meerdere malen en het „Weekblad voor Bloembollencultuur" heeft hem eens ge polst over mogelijke Vooruitzichten. „De indruk van het onderhoud was, dat er voor den afzet van onze Ncderlandsche bloembollen nog weinig perspectief in Rus land zit. De geringe koopkracht der bevol king cn dc dure inkoop door den zeer lagen roebel zullen den afzet ten zeerste belcmme ren, ook al houden de Russen van mooie bloc men. En het feit, dat Rusland zuinig rnoct zijn met „valuta" zal den verkoop er heen ook tegenwerken. Voor de toekomst is liooji- gevencler, dat alle bestuurders van bloemen winkels het er over eens waren, dat Ilolland- sciie bloembollen voor hen. in het voorjaar dus van Januari tot en met April feite lijk onmisbaar zijn". Goed en wel, doch al zijn ze feitelijk onmis baar, zonder, zij het een zacht prijsje te be dingen gaat het niet te leveren. Want veel leveren zonder een behoorlijke prijs tc kunnen bedingen is niet voordeelig. Dat heeft dc DUITSCHE KALI-INDUSTRIE MET GROOTER AFZET DOCH LAGER INKOMSTEN ondervonden. Een van de grootste concerns, het Salzdct- furth concern, heeft dc resultaten van zijn drie ondernemingen in 1934 gepubliceerd. De afzet is in 1934 wat de hoeveelheid betreft met 30.2 pet. toegenomen en in het eerste kwartaal van 1935 valt een verdere toene ming van 8.8 pet. te constateeren. Maar terwijl dc hoeveelheid van den afzet is gestegen, is de opbrengst aanzienlijk ge daald. In het binnenland werden de prijzen midden October j.l. met 12 pet. verlaagd. De uitvoer nam weliswaar toe, maar tengevolge van de buitenlandsche valutaconcurrentie werden de prijzen ruïneus. De opbrengst van de export js in 1932 m»t ongeveer 32% gedaald. Ondanks den vemieerdërden afzet zijn de vooruitzichten dus weinig gunstig. Men koestert evenwel de hoop, dat het loe treden van Spanje tot het kalikartel een guaistigen invloed zal hebben op dl? prijs vorming. Daarover praat ik vanavond niet verder, hoewel daarvoor wel stof aanwezig Maan- er wordit genoeg stof op4 tegenwoordig over allies en nog wat. Daar doe je zelf wel eens druk aan mee. il deze en genie zeggen. Gelijk heb je. En juist daarom, nu het. zooals ik in het begin zei, toch niets wordt, zwijg ik. Want bij gebrek aan beter werk, mocht ik eens stof gaan opjagen. Tot cle volgende week PRAATJESMAKER NIEUWE TUINNETTEN (getaand)' elke gewenschte lengte en breedte 7 ct. per M2., franco huis incl. omzetbelasting. Postgiro 93396. Bij rembourszending onkosten voor rekening van ontvangers ZAADHANDELAREN e.a. vraagt prijzen voor WEDERVERKOOP!! (GEEN RISICO!) Nettenfabriek Tel. 3841 - Apeldoorn H.H. TUINDERS Voor AANLEG en REPARATIE Verwarming - Waterleiding Luchtwerk, enz. f3 een VAKKUNDIG en VERTROUWD ADRES 3 M. WILSCHUT Bzn. Tel. 149 RIJSOORD administreeren beheeren landbouwbedrijven taxeeren bezorgen Hypotheken Voor den landbouw bemiddelen bij Aan- en Verkoop geven gratis advies bij Geldbelegging Van Hasselt's Landbouwkundig Administratiekantoor Koordeinde 128a - TeL 114132 DEN RAAG kunnen los loopen bij Staaldraad Vlechtwerk HANSA (Nederlandsch Fabrikaat) ONVERWOESTBAAR en TOCH GOEDKOOP! Draad lengt niet! Mazen verschuiven niet! Zelfs veulens scheuren zich niet! Prikkel' draad beslist onnoodig! Voor ALLE dieren een veilige afrastering! HANSA Rasterwerken. Blerick L TELEFOON VENLO 840 eenige zaken tot de verhoogde prijzen tot stand. Tarwe, rogge cn haver zijn weinig veranderd. Dó lijnkoekenmarkt is vrijwel onveran derd gebleven. De prijzen blijven aantrek kelijk in verhouding tot de andere koek- soorten en er is dan ook regelmatig eenige vraag. Grondnoten- en cocoskoek, alsciede soyaschrcot tot onveranderde prijzen te koop. Zwijndrecht is thans aan de markt mt?t soyaschroot, cocos- en palin/pitkoek op de zelfde prijsbasis als de Mei-Augustus-leve ring. MESTSTOFFEN StikstlofmiöststJof f.en. De vraag naar stikstof is de vorige week kleiner ge weest dan de voorafgaande wieiken. Toch mag ze nog in elk opzicht „goed." worden genoemd. Kalkammonsaipete.' S.M. en Ammonsal- peter S.M. waren ook ditmaal sterk favoriet Daarna volgden Kalksalpeter en Chilisal peter, terwijl Zwavelzure ammoniak steohts een geringe belangstelling genoot. Voor Kalkstikstof is het gebruihsseizoen practisch gestoten. Thomasmeel. De markt van thomas- meei was in de afgeloopen week wat ge drukt. Er was vrij veel aanbod, vooral van Belgische zijde. Niet zoozeer van Luik, want daar is het aanbod niet zoo groot, maar meer van Charleroi cn ook van Gent. De weiken zijn daar met fiinke hoeveel heden aan de markt tot iets lagere prijzen. Oost-Frankrijk heeft zich goeddeels terug getrokken. Bij de lagere prijzen van België kan dat geibied op lie oogcnhldk niet mee komen. De prijs, dtie men daar af fabriek zou ontvangen, komt sléiühts op ongeveer 51/0 cent per procent neer, en daarvoor wil men tenslotte zijn waar blijkbaar niet meer kwijt. De oorzaak van de eenigszins flauwere Belgische markt is blijkbaar het feit, dal Duitschland niet genoeg koopt voor de eerst volgende, noch voor de latere maanden. Toch heeft dit land in April nog meer in gevoerd dan het vorige jaar. In April 1935 was de invoer 32.400 ton, in April 1934 was die echter 25.500 ton, en zender Saargebied slechts 19.600 ton. Superfosfaat. OfficieeJ wordt door de Nederlandsche fabrieken, zoolang dt? po litiek voor dc nieuwe campagne nog niet vaststaat, een prijs genoteerd van ƒ1.35 voor 14% gezakt af Zuidelijke fabrieken. Opmerkelijk is het dan ook, dat sommige verkoopei's hooger noteeren en ook enkele marktberichten een hoogeren prijs aangeven Er is weinig vraag. Kalizouten. Men wacht thans met spanning op het nieuwe seizoen, vooral de- ponons diic uoeds op speculatie iets gekocht hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10