ASPIRIN DINSDAG 28 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE BETEEKENIS VAN HET KONINGSCHAP ^ïaar aanleiding van de Engelsche s Kroningsfeesten Het Engelsche volk Is een flegmatiek [Volk, het verstaat uitmuntend de kunst zijn 'diepere gevoelens te verbergen, het raakt Biet zoo spoedig uit zijn evenwicht. Maar thans, bij de geweldige feesten van het 25-jarig jubileum van Koning George moet, naar ooggetuigen verzekeren, de geest •drift, het enthousiasme, de vreugde allen hebben aangegrepen en er moet in Londen een uitbundig en luidruchtig feestgedruisch hébben geheerscht, dat alle beschrijving tart, en dat slechts geëvenaard werd door het feest van de wapenstilstandsnacht, 11 November 1918. Het was met genoegen en voldoening, dat het Nederlandsche volk van deze dingen kennisnam en in Engelands vreugde deel de. En dat niet maar omdat het plicht van beleefdheid is,-blijde te zijn met de blijden. Er waren meerdere en diepere motieven ivoor onze voldoening en ons deelnemen iu de vreugde, waarmee het Engelsche volk in dit zijn groote feest, zijn Koning heeft ge gierd en gedankt voor zijn trouw en toe- Svijding. Daar is op de wereld zóó ontzaglijk veel lellende en narigheid. Wie de dagbladen leest, is dag op dag getuige van de ramp spoeden, waardoor nu dit land en dan dat Jvolk wordt getroffen. Ook Engeland heeft van de economische inzinking ruimschoots zijn deel gehad, ^faar, al zijn lang niet alle moeilijkheden overwonnen, mede dank zij zijn taaie vol harding, ijzeren zelftucht, werkelijkheidszin en nuchterheid, biedt de toestand van het Engelsche volk lang niet zoo'n hopeloos beeld als dat van andere groote landen. In de huldiging aan zijn koning dankte Engeland in de eerste plaats voor het feit, dat het aan de regeering onder lei- kiing van de ervaren wijsheid van den Vorst gelukt is, het Engelsche volk voor econo mische ondergang te bewaren. Dat Engeland zich temidden van de ver warring van de wereldontwrichting heeft kunnen handhaven is het niet het minst [verschuldigd aan zijn opbouw als wereld tijk; daarin is het met geen enkel andere natie te vergelijken, daarin staat het geheel Blleen. Brittannia is een wereldrijk, daï Ver- bpreid liggende over alle werelddeelen g$en enkel uitgezonderd gevestigd is in .jplle hemelstreken met een overvloed van producten uit de meest verscheiden klima ten afkomstig, met een rijkdom van delf stoffen, waardoor het Imperium als het tnoet volmaakt onafhankelijk is van de rest van de wereld. Welnu, het Engelsche volk heeft zijn ko- tóng niet alleen gehuldigd als beschermer Ên handhaver van het .economische ley.en, het heeft ih die" hulde ten tweede ook tot uiting gebracht zijn dankbaarheid over de handhaving van het rijk als wereld- mogendheid. De Kroon vervult in dat geheel een zeer bizonderè functie. De Kroon met schittering en glans, met majesteit omgeven, is een véél sterker samenbindende kracht dan het presidentschap ooit kan zijn. Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman, die zoo scherp de dingen kan ontleden en ze zoo helder kan voorstellen, zegt hierover in een meesterlijk opstel in de komende bundei De hechte Band: „Het Britsche wereldrijk bestaat voor een groot deel uit dominions, die praktisch vrij wel onafhankelijk zijn. Viel de Kroon weg, dan zou het zeer de vraag zijn, of het im perium. niet .uiteen zou vallen. Geweld helpt hier anders dan bij koloniën door inboorlingen bevolkt niet. Niemand min der dan de Zuidafrikaansche Generaal Smuts heeft het erkend, dat geen factor meer samenbindend werkt dan de trouw aan dén Koning en dat die niet door trouw aan een gekozen President zou kunnen worden vervangen." In het Engelsche wereldrijk is de, Kroon geen ornament, maar een wezenlijk element van kracht, te meer, waar (gelijk bekend) de ontwikkeling van verschillende deelen steeds meer en bedenkelijker gaat in de richting van volkomen zelfstandigheid van het Moederland. (Ierland, Zuid-Afrika, Britsch-Indië vooral.) Dat ook de Koning zelf dit zeer wel be seft, bleek ten overvloede ait zijn antwoord op de hulde, hem gebracht door Hooger- en Lagerhuis: „De Kroon Is het symbool van óe ban den, die de groote familie der naties en der volkeren over de gansche wereld verspreid in den boezem .van het Rijk vereenigen." Het was zeer goed gezien van Z. M. de beteekenis van de eenheid der verschillen de rijksgebieden te accentueeren. Ook voor Engeland geldt immers de kernspreuk, als voor welk land ook, dat eendracht is de moeder van de krachten. „Op het oogenblikj waarop weer oor logsgevaar dreigt, laten wij er ons over verheugen, dat een regeering in vrede over een zoo groote uitgestrektheid van de wereld regeeren kan en dat achter onze vrijheidsvlag milliocnen menschen hun dagelijksch brood kunnen eten zon der iemand te moeten vreezen". In dé derde plaats hield de enthousiaste ontboezeming van blijdschap ook in zich besloten het element dankbaar heid voor de staatkundige beteekenis van het koningschap van Koning George. Engeland heeft in hem den persoon ge- eerd, den persoon, die trouw lief en leed met zijn volk heeft gedeeld en zijn beste krachten gedurende een kwarteeuw aan dat volk heeft gewijd, maar het heeft in hem óók geëerd en gehuldigd het beginsel van de constitutioneele monarchie. Engeland is sinds de Magna Charta het land van de democratische staatsorde en de politieke vrijheid. Ook ten dezen mogen wij als ant-revo- lutionnaire Nederlanders, van harte mèt het Engelsche volk verheugd zijn. Er zijn in de wereld velerlei staatsvormen. En wij beliooren ten dezen niet tot de doc- trinairen, gelijk ons Program hen noemt, welke meenen, dat er maar één juiste staatsvorm is. Echter, de evolutie in het Europa van deze dag gaat toch wel een erg wonderlijke kant op! Hier is een volk, dat het juk van monarchale despotie afschudde, maar zich thans moet krommen onder nog veel vreese- lijker tyrannie in naam der z.g. democratie. Daar is een koning, aan wien ten eenen- male geen gezag en macht meer gelaten werd. Elders is een republiek, waar het staatshoofd alles bestuurt volgens eigen wil, zonder, neen tegen de diepste wenschen van een grpot deel der natie in. Ook zijn er republieken waar de schandelijkste cor ruptie en zwendel voortwoekeren tot in de kringen der regeerders toe. Neen, het gaat met de staatsvormen een wonderlijke kant op! Zou in het onbeteugeld gejubel van het Engelsche volk bij het Koningsjubileum ook niet tot uiting zijn gekomen ja zij is het zonder de minste twijfell de dankbaar heid voor de handhaving van zijn volksvrij heden en constitutioneele rechten? De Engelsche democratie heeft weten stand te houden, waar in zoovele landen de schijn- democratie, die in wezen niets is dan des potie in moderne vorm, ten troon geheschen is. En van die handhaving der volksrechten op godsdienstig, staatkundig en oecono- misch gebied is de Kroon andermaal sym bool, neen veel meer: waarborg en onder pand. Ook wij verblijden er ons over, dat Enge land nog steeds niet meegesleept werd in de stroom van maatschappij-ontwrichtend communisme of vrijheid vernietigend fascis me, en we hopen van harte, dat het in de kamp om het constitutioneele koningschap, wel altijd, maar thans meer dan ooit, de beste staatsvorm tot bescherming en behoud van het historisch verkregene, zich onver zwakt zal blijven handhaven. He is nog slechts anderhalf jaar geleden dat onze geliefde Koningin óók een jubile um vierde en ons volk haar óók bracht de hulde van een dankbaar hart in stormach tige toejuichingen. Het was naar aanleiding daarvan clat het Engelsche blad „Times" efin hoofdartikel schreef, waarin de woorden voorkwamen, welke wij hier willen herhalen: „Het Huis van Oranje heeft zich in de geschiedenis van Nederland steeds in dienst gesteld van het Nederlandsche volk. Koningin Wilhelmina is met de haar eigen waardigheid altijd opgetreden als de vertegenwoordigster van dén onaf- hankelijkszin van Haar Volk, van zijn ernstige wensoh om zijn eigen zaken te ALG. NEDERL. CHRISTELIJKE AMBTENAARSBOND De algemeene vergadering te Amsterdam De groote zaal van het A. M. V. J.-gebouw te Amsterdam was gistermiddag feestelijk aangekleed, toen de algemeene vergadering van den Algem. Nederlandschen Christeüj- ken Ambtenaarsbond door den Bondsvoor zitter, den heer A. v. D r i e 1 van Haarlem, geopend werd. Van diens openingsrede maakten wij gis ter reeds uitvoerig gewag. Ook gaven wij cijfers uit de jaarverslagen. Vermelden wij hier nog, dat door de goe de zorgen van de afdeeling Amsterdam de zaal met palmen, tapijten en een bloemen versiering was opgevroolijkt, zulks ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan van den Bond. De voorzitter had op dit heuglijk feit in zijn openingsrede gewezen eii daarna was het de heer C. Guit, van 's-Gravenhage, die de aandacht van de vergadering vroeg voor het jubileum van den Bondsvoorzitter die 10 jaren als zoodanig zijn functie tot ieders tevredenheid en lofheeft waarge nomen. Namens een commissie uit den Bond heeft de heer Guit den jubilerenden voor zitter gehuldigd en hem Gods zegen toege- wenscht Als blijk van waardeering bood spr. een lederen clubfauteuil, met poef aan. Met deze huldiging heeft de drukbezochte vergadering door luid applaus hartelijk in stemming betuigd. De heer v. D r i e 1 dankte de vergadering voor dit blijk van sympathie. Aanwezig waren namens het Gemeentebestuur van Amsterdam de wethouders Mr. Kropman en Ter Haar, die onder applaus der vergadering door den voorzitter zijn verwelkomd. Mr. Kropman heeft de vergadering toe gesproken en gewezen op de moeilijkheden, waarvoor de gemeentebesturen zich ge plaatst zien, moeilijkheden, waarvoor de af deeling Amsterdam van den Bond een open oog getoond heeft. Den voorzitter heeft de wethouder ge- beredderen. Het Nederlandsche volk is overtuigd tegenstander van geweldadige verandering en van dwingeland ij .van wel ken aard ook". Welnu, ook wij zién in. Koning George den vertegenwoordiger van de onafhankelijk, heidszin van het Engelsche volk en het heeft ons hart ontroerd en verheugd, dat het Engelsche volk, opnieuw trouw zweren de aan den man, die de Kroon van het Imperium op de slapen draagt, daarmee te vens opnieuw trouw gezworen heeft aan de onafhankelijke beginselen van godsdienst vrijheid, burgerzin, e i volksrechten. Zenuwpijnen! Wie hieronder fe lijden heeft, moet steeds er aan denken: dütjd het product van vertrouwen. complimenteerd met diens jubileum en den Bondsleden toegewenscht, steeds als christen- ambtenaren op te treden. Jaarverslag en beleid Hoofd bestuur De afdeeling Amsterdam huldigde het H. B. en den Bondsvoorzitter en besprak daarna het bezuinigings-ontwerp der Regee ring. Spr. vreesde dat de ambtenaren dub bel zullen getroffen worden: door de nieu we salarisverlaging èn misschien ook nog door devaluatie. De afdeeling betreurde dat de Bond nog steeds niet is erkend door het Centraal Be stuur van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van krankzinnigen in Neder land. De sociale positie der verplegenden is hier intusschen sterk achteruit gegaan, ter wijl spr. hiertegenover de aandacht vroeg voor de zorg van het Centraal Bestuur om de onroerende bezittingen zooveel mogelijk van schuld vrij te maken. Amsterdam vroeg wat het H.B. hiertegen denkt te doen. Ovér het bezuinigingsontwerp en de Re- geeringspolitiek is daarna nog gesproken door de af deelingen Rotterdam en Den Haag. Verder hebben nog het woord gevoerd over meer interne aangelegenheden de afdeelin- gen Bussum, Delft, Amersfoort, Almelo, Gro ningen, Doetinchem en Leeuwarden. Ge sproken is ook oarer de gewenschte fusie van de Chr. organisaties van Overheidspersoneel. De Bondsvoorzitter heeft op de gemaakte opmerkingen geantwoord. Over de beschouwingen, aan het bezuinigingsont werp van de Regeering gewijd, zei de voor zitter, dat van het C.N.V. een uitnoodiging is binnengekomen tot behandeling hiervan in een buitengewone vergadering. Met het Centraal Bestuur van de Vereen, tot Chr. Verzorging vai Krankzinnigen, is het Bondsbestuur niet veel verder gekomen. De voorzitter hoopt, dat de consciëntie van dit Bestuur zal worden wakker geschud. Spr. heeft hieromtrent goede hoop. De fusie, waarover is gesproken, is nog niet te verwachten. Spr. zei dat het H.B. hierin wel actief is, maar wees intusschen op de taak die de afdeelingen hebben. Hier moet de groei naar de fusie aanvan gen; ook hieromtrent moeten wij, zei spr. Gods tijd afwachten. Naar aanleiding .van opmerkingen over, ROFFELRIJMEN NIET VERGETEN Als het zonnetje weer warm wordt En de koele nacht verkort Is de fijne tijd begonnen Van de schoone watersport. 't Is een vochtige verkwikking Als je zeil- of motorjacht Of je kano of je badpak Weer in orde is gebracht. Ver van stofferige wegen, Ver van 't stampend stadsgedruisch Kies je 't wijde wijde water Als je uitje en je thuis. Daar geniet je pas de vrijheid Daar gevoel je permanent Dat je zonder tegenspreken Baas op eigen bodem bent. Maar vergeet niet, watersporters Als je watersport bedrijft Dien je eerst te kunnen zorgen Dat je boven water blijft, Dat je, als de bodem wegzinkt, Of je raakt aan lager wal Toch nog land weet te bezeilen, Waar je strandt, in èlk geval. Van den watersportgenieter Die zich op het water waagt Is het reddend-zwemdiploma Waarlijk niet teveel gevraagd. Wie zoo'n akte niet opzak heeft Blijve liever aan de kant Wil hij niet de oorzaak worden Van een stukje in de krant. (Nadruk verboden.) LEO LENS, maatregelen der Regeering, legde spr. den nadruk op vertrouwen in de Regeering. De groote belangen van ons volk staan op het spel en alleen achter deze Regeering staande kan de eenheid worden behouden. In het tegenovergestelde geval vreesde spr. den chaos. Met het uitoefenen van onze critiek, zei spr., moeten wij hierom denken en derhalve maande hij tot voorzichtigheid. De Bondssecretaris, de heer L. Vermeu 1 e n, heeft hierna uitvoerig onderscheidene andere opmerkingen beantwoord. Na behandeling van eenige huishoude lijke aangelegenheden is de vergadering ver daagd tot heden. 's Avonds hebben de Bondsleden zicli vereenigd in een feestelijke bijeenkomst aangeboden door de afd. Amsterdam. Medewerking is hier verleend door hel Chr. Mannenkoor „Valerius", de Jonr> Geuzengroep „Kerk, Oranje, Vaderland" en den heer M. Bakker, declamator, Voor 't stadhuis van Deventer defïleeren vijftig landelijke ruiters als vertegenwoordigers van tien vereenigingen voor het gemeentebestuur ter gelegenheid van de V.V.V.-week aldaar. Tweehonderd vaandels van het Italiaansche leger worden tijdens de herdenkingsfeesten overgebracht naar een Crypte naast het graf van den Onbekenden Soldaat te Rome. Een kanon-ruiter onder 't publiek dat van de gelegenheid, het Engelsche flottielje te Amsterdam te bezichtigen gebruik maakte. j In het St. Antonius ge sticht te Rotterdam, waar hij de laatste jaren van zijn leven verblijf hield, is op 85-jarigen, leeftijd overleden Dr. A. J. Domela Nieuwenhuis. In hem heeft het Museum Boymans een van zijn grootste vrienden en weldoe ners verloren. Burgem. de Vlugt speldt hoofdinspecteur Blanken de versierselen van de Oranje- Nassau-orde op bij geledenheid van 't 35-j. bestaan der A'damsche bereden politie

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5