DINSDAG 28 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND REDE VAN BALDWIN IN ALBERT HALL 1 Het luchtpact zal veel bezorgdheid wegnemen Uit Londen' wordt ons gemeld: Baldwin heeft Maandagavond in de Albert Hall een redevoering gehouden ter verdedi ging van de Lucdutvaartpolitiek der regee ring. Hij begon met de idealen van den Volken bond en zijn practische werking te bespre ken, wees er op, dat de Franschen reden hadden om .,lastig" te zijn in verband met <le veiligheidskwesüe, omdat tweemaal bin nen ccn menschenleeftijd troepen uit een naburig land hun gebied zijn binnenge trokken. Bovendien was Duitschlr.nds terugtrekken uit den Volkenbond en zijn geheime bewa pening een gereede aanleiding tot wantrou wen, dat tot. gevolg had, dat alles wat ge daan wera, werd overdreven. Komende tot de Britsche luchtvaart-poli tiek verklaarde Baldwin, dat de grondge dachte van de collectieve veiligheid is, dat Europa geen oorlog meer mag dulden en dat wanneer ergens een land, wefik land dan ook, een oorlog begint, m. a. w. aanvaller wordt, alle landen zich zullen verplichten dat land een halt toe te roepen. Wij zijn nog ver van dit doel, doch in beperkte mate is jets dergelijks reeds in het verdrag van Locarno tot stand gebracht, waarbij de Wes- tersclie mogendheden zich verplicht hebben met vereende krochten op te treden tegen diengene onder hen, die dit pact zou schen den. Daarom ben ik van meening, dat vooral door deze mogendheden moet worden getracht en Ilitler heeft zich daar principieel mede accoord ver klaard de gedachte van een aan vullend luchtpact te verwezenlijken, een luchtpact, waarin zoo mogelijk als bijzonder deel een pact aangaande be wapen ingsbeperking zou moeten wor den opgenomen. „Waarom juist in de lucht?", aldus spr., „zult gij vragen". Hierop ant woordde spr., dat niet de legers en de vloten, maar de luchtstrijdkrachten in Europa aanleiding geven tot bezorgd heid en dat, wanneer men deze vrees V'oor luchtvloten bij de volken van Europa kan wegnemen, zoodat geen luchtoorlog meer te vreezen is, Euro pa in staat zou zijn zich met zijn eigen aangelegenheden bezig te hou den op een wijze als sedert langen tijd aiiet meer het geval is geweest. De reden, waarom een beperking of zelfs ontwapening of een overeenkomst in zake de luchtstrijdkrachten, hoe dan ook, zoo belangrijk is, is gelegen in de hevigheid van den slag, welke uit de lucht kan worden toegebracht Men heeft tijd noodig om een leger te mobiliseeren, maar niet om de luchtstrijdkrachten tc mobiliseeren. Daarom hoop ik, aldus spr., dat de •bij het verdrag van Locarno betrokken mogendheden binnen nfzienbaren tijd zullen bijeenkomen om te onderhan delen en in dit verdrag een luchtpact zullen opnemen, dat voor de eerste maal een bewapendngsbeperking zal brengen, omdat de vaststelling, zelfs van een hoog cijfer, een wedloop der bewapening bij dit wapen doet ein digen, Baldwin betreurde opnieuw, dat de Ver- teenigde Starten niet kunnen deelnemen aan deze onderhandelingen, daar hun deelne ming, in Europa, in het Oosten, of waar ook, in samenwerking met het Britsche Rijk de grootste waarborg tegen den oorlog zou zijn. Eden in het Lagerhuis De regeling van het Italiaansch- Abessynisch conflict. In' het Lagerhuis heeft Landsburv uit naam van het Huis Anthony Eden geluk gewenscht met het. resultaat van zijn on derhandelingen inzake de Abessvnische kwestie. Eden werd hartelijk toegejuicht. Hij gaf een nadere uiteenzetting over het gebeurde te Genève en het door beide par tijen aanvaarde plan tot verzoening en arbitrage onder nauw contact met denVol- keiibonclsroad. In elk geval zal de Raad op 2o Augustus bijeenkomen als op dien datum Jiet conflict niet geregeld is. Zonder te willen beweren, dat de resolu ties van den Volken bondsraad volkomen 'n einde hadden gemaakt aan de spanning, die ongelukkiglijk ontstaan was tusschen Italië en Abessynië, zeide Eden, dat hij vertrouw de, dat deze resolutie een belangrijke vorde ring beteekende in de richting van een Vriendschappelijke oplossing. DE FRANSCHE VOLMACHTENWET Overeenstemming in het Kabinet Uit Parijs: Het. Kabinet is tot overeen stemming gekomen inzake de volmachten- wet. Het ontwerp zou hedenochtend in den ministerraad worden besproken en heden middag in het bureau der kamer worden gedeponeerd. In tegenstelling met hetgeen voorzien was, zou de regeering heden géén verklaring af leggen. De minister van financiën zou er zich toe bepalen, een exposé te geven van den financieelen toestand, na het wetsont werp inzake de volmachten, ivaarvan hij de onverwijlde behandeling zal eischen, te heb ben ingediend. Het ontwerp zal dan onmiddellijk naar de commissie van financiën worden ver wezen. Het debat in de Kamer zal waarschijnlijk op 3 Juni a.s. worden geopend. Men ver wacht, dat FOandin dan icddoende hersteld zal zijn om aan de discussie deel te nemen. Nader wordt nog gemeld, dat in het ontwerp uitgebreide volmachten zul len worden gevraagd, welke de regee ring in staat zullen srtellen, het begroo tingsevenwicht te herstellen,.den franc te verdedigen en het economisch leven te saueeren. De minister zal de Kamer een nauwkeu rig exposé geven van de financieele situatie des lands en daarbij gelegenheid hebben te wijzen op zekere gedragingen van speculan ten en op de noodzakelijkheid van een uit breiding der budgetaire bezuinigingen door wijziging van het thans heerschende belas tingsysteem, teneinde het absolute even wicht van Frankrijks economisch systeem te verzekeren. De Engelsch-Duitsche vloot- besprekingen Uit Londen: De Engelsch-Duitsche vloov.besprekingen zullen op 4 Juni te Londen aanvangen. Dien dag zullen de heer von Ribbentrop en de Duit- sche vlootdeskundigen te Londen arri- veoren. Het Scandinavisch vorsten- huwelijk Ontvangst te Kopenhagen, Kroonprins Frederik van Denemarken en zijn jonge gemalin, prinses Ingrid van Zwe den, zijn Zaterdag met het koninklijk jacht Dannebrog te Kopenhagen aangekomen. Naar «chatting een half millioen men- schen was bij de aankomst van het jacht tegenwoordig. Ter begroeting waren bij de haven aanwezig, behalve de koning en de koningin van Denemarken en de leden van de koninklijke familie, het geheele Deen- sche kabinet en de hoogste vertegenwoor digers van het lëger en de vloot en tal van civiele autoriteiten. De Dannebrog werd geëscorteerd door Deensche oorlogsschepen on 27 vliegtuigen, terwijl vele particuliere jachten achter het koninklijk escorte aanvoeren. Groove feestelijkheden hebben te Kopen hagen plaats gevonden. yereen. van oude Bolsjewieken ontbonden Groot opzien Te Moskou Uit Moskou: Op instigatie van het centraal Comité der communistische partij is de ver- eeniging der oude bolsjewieken die in 1917 werd opgericht cn waarvan alleen sociaal democratisch? communisten lid waren, die tusschen 1903 en 1917 wegens politieke, aan slagen, moorden en andere delicten veroor deeld waren, ontbonden, wat in Moskou groot opzien heeft gebaard. Alle archieven der vereeniging zullen aan het archief der partij worden overgedragen. Tot de leden der vereeniging behoorden 'Stalin, Lenin, Worosjilov en andere leidende persoonlijkheden der sovjet-gegeering, en yan het Komintern. Tegelijkertijd met de opheffing der Ver eeniging publiceert heden de Pravda een artikel waarin gezegd wordt, dat binnen de partij zekere elementen waren, die door hun betrekkingen of hun stellingen deels ge tracht hebben, het prestige der partij en der regeering te schaden. LONDEN, 2S Mei. Uit Lusalia wordt ge meld, dat te Ndola in Noord-Rhodesia ern stige onlusten zijn uitgebroken tusschen in- jheeinsche mijnwerkers, die een staking heb ben afgekondigd en de Britsche politie. Vier Engelsche legertransportvliegtuigen met soldaten van het bezettingsregiment ivan Noord-Rhodesia' zijn naar het stakings- gebied vertrokkene „Antwoord" op de ramp der „Maxim Gorki" Het besluit van partij en regeering in Sovjet-Rusland om het vernielde vliegtuig „Maxim Gorki" door drie nieuwe vliegtui gen van dezelfde grootte te vervangen vindt, naar gemeld wordt, in het land geestdriftige instemming. Zelfs zullen voor rekening van Leningrad, Charkof en andere steden nog vier zulke vliegtuigen worden gebouwd, ia totaal dus zeven. Het ontvoerde kind Uit New-York: Volgens mededeeling van de familie van den eenige dagen geleden ontvooj chui George Weyerhauder te Taco- ma, hebben de autortieiten zich op .haar verzoek teruggetrokken om den ontvoerders de gelegenheid te geven den jongen onge deerd terug te brengen. De familie heeft een brief ontvangen, wel ke nauwkeurige instructies bevat voor de betaling der geëisclite 8 200.000 losgeld. De betaling wordt binnen vijf dagen ge- eischt. De f.unilie probeert thans met de kidnap pers in contact te komen De wijzigingen van het Britsche Kabinet Eden minister van buitenlandsche zaken, Simon vice-president van den ministerraad. Mac Donald Grootzegelbewaarder. LONDEN, 28 Mei. Het schijnt thans vast te staan, dat de besprekingen tusschen de Regeeringspartijen definitief tot resultaten hebben geleid omtrent de wijzigingen die in het Britsche kabinet zullen komen en van wcl-ingelichte zijde wordt verklaard, dat bij den aajivang van het Pinksterreces op Vrijdag 7 Juni de publicatie van de ver anderingen van het kabinet kan worden venvacht. Mac Donald zal aftreden als minister-pre sident en worden vervangen door Baldwin. Inplaats van Eden zal Mac Donald lord- grootzegelbewaarder worden, terwijl Eden minister van buitenlandsche zaken wordl en Si ra en als zoodanig zal aftreden om vice- president van den Ministerraad te worden in de plaats van Balduin. Voorts meent men te weten, dat de lord- kansêlier Sankey geheel uit het kabinet zal treden en zal worden opgevolgd door lord Hailsbara, terwijl de minister voor de mij nen, Brown, vermoedelijk minister van Ar beid zal worden. Vulkanische uitbarstingen op IJsland Steden en dorpen bedreigd. Uit Reykjavik: Aan de Aksar Fjord, aan de noordkust van IJsland, zijn tairijke aard- stooten waargenomen. In het gebergte hebben vulkanische uit barstingen plaats gehad en de lava-stroomen en steejilawinen bedreigen de lager gelegen steden m dorpen. NIRA-WETGEVING IN STRIJD MET CONSTITUTIE Opperste gerechtshof trekt de fundamenten onder de Nira- wetgeving weg 3root échec voor Roosevelt Uit Washington wordt gemeld: Aan de herstelpolitiek van president Roosevelt zijn gisteren twee zware sla gen toegebracht, welke het gezag van den door Roosevelt ingeslagen koers ernstig beniadeelen. In twee belangrijke kwesties heeft het opperste gerechtshof van de Veree- ndgde Staten namelijk een beslissing genomen tegen de regeeringspolitiek. In de eerste plaats werd de Fraaier Lem- kewet, door het opperste gerechtshof in strijd met de constitutie verklaard. Dit be teek ent, dat een der belangrijkste wetten van den New Deal, welke den noodlijden den boeren een verlenging van hun hypo theken mogelijk maakt, nu t door 't opperste gerechishof als rechtsgeldig wordt erkend. In de tweede plaats besliste het hof, dat le bepalingen van de Nira-wertgeving, welke echt geven tot het uitvaardigen en door roeren van codes voor de afzonderlijke in dustrieën 4n strijd zijn met de constitutie. Door deze besluiten van het hof wor den in zekeren zin de fundamenten onder de geheele Nira-wetgeving uit getrokken. De practische gevolgen van deze beslissingen zijn natuurlijk nog niet te overzien. Het prestige der re geering heeft evenwel nog nooit een zoo ernstigen knak gekregen als thans. In zijn beslissing ten aanzien van 't recht tot uitvaardiging en doorvoering van Ni ra- codes voor de afzonderlijke industrieën gaat het hof uit van de stelling, dat het derde deel van de Niro-wertgevir.g in strijd is met de constitutie der volgens de in dit deel vervatte bepalingen op omoelaatbare wijze zekere bevoegdheden op do executieve wor den overgebracht Deel 3 van de Ni ra-web geving bepaalt namelijk, dat door in- dustriccle bonden bij den president een cod« kan worden voorgesteld, welke de industrie ordent ten einde op deze wijze de zooge naamde „faire concurrentie" te verzekeren. Een dergelijke code kan door den president worden goedgekeurd. Is c'it geschied, dan wordt de code verplichtend voor de geheele betrokken indusrtrie, zoodat, overtredingen van den code onder de strafwet vallen. De besluiten van het opperste gerechtshof zijn eenstemmig genomen. Een onherstelbare slag Uit Washington wordt nader gemeld: De voorstanders van de N R. A. vreezen dat door deze beslissing de herstelwetgeving een onherstelbare slag is toegebracht. Door deze uitspraak van het Opperste Ge rechtshof worden plotseling ongeveer 500 codes onwettig. President Roosevelt heeft onmiddellijk op het Witte Huis een conferentie bijeengeroe pen om te overleggen wat thans kan worden gedaan om de resultaten van de herstelwet geving te behouden en op andere wijze het herstehverk in deh geest der N. R. A. voort te zetten. Tal van andere moeilijkheden Het spreekt vanzelf, dat de beslissing van het hof bij de conservatieve parlementsle den groote voldoening beeft gewekt, en hen versterkt heeft in den wil, den strijd tegen de verlenging van den geldigheidsduur der Ni ra-wet geving energiek voort te,zetten. De beslissing van het hof brengt ook tal van andere moei lijk heden met zich. Het pro bleem doet zich thans voor, of personen, die wegens overtreding van de Nira-wetten tot geldboeten zijn veroordeeld, hun gelden te rugkrijgen Ook moet beslist worden, of de firma'die op grond van de N.R.A.codes de loonen verhoogd en den arbeidstijd verkort hebben, deze maatregelen weer ongedaan mogen mjjken. GOERING TE SOFIA Goering heeft te Sofia verschillende be zoeken bij ministère afgelegd. In het zomer- slot van den Koning, Vranja, werd Goering en zijn gezelschap door den Koning een lunch aangeboden. Volgens bericht uit Sofia werd de Duitsche minister door dc bevol king met sympathie begroet en is het bc richt over een communistische demonstra tie uit de lucht gegrepen. Goering is door koning Boris begiftigd met het grootkruis van de Alexander-orde. terwijl de heeren, welke Goering op zijn reis begeleidden, allen eveneens hooge on derscheidingen ontvingen. PILSOEDSKI'S MOEDER. Haar stof wordt naar Wilna gehaald WARSCHAU, 28 Mei. De adjudant van wijlen maarschalk Pilèoeöski en een neef van maarschalk Pilsoedski begeven zich heden van Wilna naar Litauen om het stof felijk overschot van Pilsoedski's moeder naar Wilna over te brengen. Dit geschiedt op verzoek van Pilsoedski zelf, die zich daartoe kort vóór zijn overlijden tot de re geering van Litauen heeft gericht. Het lichaam van de in 1884 overleden vrouw was bijgezet op het kerkhof van het dorp Snginty in het Litausche district Wikomir. Kort Nieuws Veertig Russische ambtenaren zijn we gens corruptie en misbruik van hun ambt veroordeeld tot lange gevangenisstraffen. Te Charkof is een aantal personen van één tot vijf paar veroordeeld wegens schuld aan het boot-ongeluk van 9 Mei, waarbij kinderen verdronken. Na een botsing in de lucht in Litauen hebben beide piloten zich met hun val scherm weten te redden. De beide machines stortten neer; één ervan verbrandde in hoogspanningsnet. Te Philadelphia is het nieuwe hoofd postkantoor in gebruik genomen, met een plat dak waarop autogiro-vliegtuigen post kunnen deponeeren en opnemen. Zaterdag is te Buenos Aires een Pan- Amerikaansche economische conferentie ge opend. Perzië gaat van Engeland de bebake- ning van de Perzische Golf voor het Perzi sche deel daarvan overnemen. VOO*- Gedurende korten tijd kunt U twee groote tubes Coco-Roso scheer-créme koopen voor slechts 75 cent! Geweldige scheercrême en geweldige tubes. En perfect scheren ook, leest U dezen brief maar eens: Thans echter, na het gebruik van Coco-Roso, is het scheren mij tot een genot geworden... en voor wie zich pijnloos en goed wil scheren, zou ik deze zeep ten zeerste kunnen aanbevelen. M. Mellema Hoogstraat, Dokkum. COCO bevat het vermaarde „Recinit" - dat roso zelfs de stugste baarden zacht maaktl OPO goede zeep staat DÓJ3BEi.M^N de Kamer te Rotterdam, onderwerp: „De staatkundige strijd en uw werk"; H. Meijerink, van Arnhem, onderwerp: „Jezus' discipelen op Java"; G. P. J. van Alke made, van Rotterdam, onderwerp: „Waar om cn waartoe?" Ds. T. de Vries, Geref. predikant te Mijdrecht, onderwerp: „Zen dingsstudie"; Ds. W. H. van der Vcgl, idem te Goes, ondepwerp: „Hedendaagsclu- devo tie en Geref. godsdienst"; Ds. N. Willemse, idem te Cbarlois, onderwerp: „Gebedsleven"; Ds. N. Buffinga, idem te Rotterdam, onder werp: „De ziel des menscben een lamp des Hoeren"; Dr. C. N. Impeta, idem te Kampen, onderwerp: ..Uw zaak Uw taak". In de zes gebouwen zal de opwekkende slotrede esp. worden gehouden door de Geref. pre dikanten Ds. H. I,. Both; Ds. J. Douma, Ds. J. C. J. Kuiper, alleli van Arnhem; Ds. W. E. Gerritsma van Aalten; Ds. E. I. F. Na- wijn van Apeldoorn en Ds. K. J Kremer van Ede. De middagbijeerukomst in de groote zaal van Musis Sacrum waarin als sprekers zullen optreden Min. dc Wilde' en Ds. v. d. Vogt van Goes, zal per radio worden uit gezonden. Binnenland Mr. Marchant over „De Hooge Veluwe" De kwestie der financiering Oud-Minister M ar ch ar. t heeft in de „Groene Amsterdammer" nog het een en ander medegedeeld over het landgoed „De Hooge Veluwe". De onderhandelingen met de N. V. Wil helm Muller en Co leidden tot het resul taat, aldus Mr. Marchant, dat zij het land goed met landhuis, boerderijen en alles wat er verder op was voor f 800.000 wilde verkoopen. Het is 6500 Hectare. Hiervan kan, als voor natuurreservaat niet bestemd, een stuk worden verkocht, waarvan de ver koopprijs is te schatten op IY2 a 2 ton, zoo dat er ten slotte niet meer dan ruim zes ton mee zou zijn gemoeid. Aangezien er seen uitzicht was, dat van particulieren een belangrijk bedrag zou zijn bijeen te krijgen, werd met groote vreugde het denkbeeld aanvaard om uit de fond sen van de N U.M. het bedrag van den koop prijs onder hypothecair verband te leenen. De ministerraad hechtte daaraan zijn goed keuring. Aldus is dit eenige natuurreservaat voor ondergang bówaard. Aangezien de stichting Nationaal Park „De Hooge Veluwe" geen Staatsin stelling is, geniet geen van de bestuur ders presentiegeld. Wel is in uitzicht, dat er bijdragen van particulieren zul len vlooien. Ik heb mij voor het voorzit terschap beschikbaar gesteld, omdat het geheel in sterke mate mijn belangstel ling heeft. De financiering, Omtrent de financiering brengt „De Avondpost" de volgende door Mr. Mar chant onderteekende verklaring: „Hier is eeen sprake geweest van het be steden van Rijksgeld, doch alleen van het hél eggen van geld van de N.U.M. Dp liquidator van de N.U.M N. V. in datie heeft liet restant van het archief, dat nog niet voor algeheele liquidatie vatbaar was, gedeeltelijk belegd in een rentedragen de schuldvordering, door hypothecair veb- band ruim verzekerd. Wanneer ook het restant aan het Rijk zal worden overgedra gen en dus Rijkseigendom zal worden, en de schuldvordering nog niet geheel zal zijn afgelost, eerst dan zal het Rijk in het bezit komen van deze schuldvordering. Voor tiisschenkomst van de Staten-Gene raai in dfze belegging van het saldo-actief van de N.U.M. was geen enkele grond. Dit neemt niet weg. dat ook hier de Staten- Generaal een recht van repressieve controle hebben, om zich te vergewissen, dat de Re geering geen landsbelang heeft geschaad Jaarvergadering „Prins-Hendrik-Vereeniging" De „Prins Hendrik Vereeniging" tot steun voor schippers tijdens het onderwijs hunner kinderen, hield dezer dagen haar jaarlijk- sche ledenvergadering in een der zalen van het Onthouders Tehuis, Oppert, Rotterdam. Volgens het jaarverslag hielp oe Prins Hendrikvereeniging in 1934 2-10 kinderen (vorig jaar 234) met een aantal verpleeg- weken van 9349 (vorig jaar 9646) en werd aan steun uitgekeerd f 20045, daartoe m staat gesteld door het subsidie van het Rijk en van de Provincie. Als bestuursleden werden herkozen bij acclamatie de heeren P. van Opijnen en W. Brink. In den loop van het jaar 1934 is bij het bestuur der vereeniging van de directie van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart het verzoek ingekomen om de afdeeling Rot terdam over te nemen. Dit verzoek werd echter afgewezen, daar nader bleek, dat de Prins Hendrik Vereeniging opgelost zou worden in een huisvcstings-commissie van het Onderwijsfonds en dus haar zelfstandig heid zou verliezen. Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland De 17en Bondsdag De 17e Bondsdag van de Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland, zal Woensdag 12 Juni a.s. te Arnlhem worden gehouden. Aangezien meer dan 7000 meisjes worden venvacht, zal de Bondsdag worden gehouden in een zestal gebouwen, nl. in Musis Sacrum (de groote zoowel als de Concertzaal), de Westerkerk, de Koepelkerk, de Oosterkerk, de Klaren- dalscho Kapel. Als sprekers en spreeksters zullen optreden de dames Mevr. W. J. Streekstra—Klaarhamer van Dokkum, on derwerp: „Laodicenzen"; mej. T. Kok, van Utrecht, ondenverp: „De loopende lijn"; en de heeren: Mr. J. A. de Wilde, Minister van Binnenlnndscbe Zaken, ondenverp: „Le venskracht"; J, Schouten, lid van de' Twee- Land- cn Tuinbouw. Bekroningen op de Flora De jury voor de beoordeeling der inzen dingen op de vollegrondsten toonstelling „Flora" heeft de volgende bekroningen toe gekend: Fa. Jan Boer Wzn. en Zn. te Boskoop: vijf groote gouden medailles, verguld zilveren medaille, zilveren medaille en verguld zilve ren medaille van de gemeente Haarlem voor groepen rhodondendrons en aucuba's. Fa. K. Wezelenberg en Zn. te Hazerswou- de: vier groote gonden med., vier gouden med., verguld zilv. med. en zilv. med. van Prinses Juliana voor groenblijvende gewas sen, coniferen en heesters. Fa. Felix en Dijkhuis te Boskoop: eereprijs van f 200, twee gouden med., verguld, zilv. med. van den Bond van Boomkweekers voor collectie coniferen uit alle werelddeelen. Kon. Kweekerij „Terra Nova" te Aalsmeer: vijf gouden med., drie verguld zilv. med. voor collectie groenblijvende heesters en coni feren. Fa. Wm. C. Hage en Co te Boskoop: dri groote gouden med. en twee verguld zilv. med. voor coniferen enz. N.V. Hilverda en Co. te Aalsmeer: twee groote gouden medailles en verguld zilv. med. van de Kamer van Koophandel voor Noord Hollands Noorderkwartier, voor vormboomen van Boxus en axus. Fa. H. Copijn en Zn. te Groenekan bij Utrecht: gouden med. voor groep Sciado- pitys.. Fa. J. Mossel te Boskoop: gouden med. voor Cydonfa jap. Jimonii. Fa. 1\ Vuyk te Boskoop: groote gouden med. voor groep coniferen, verguld zilv. med. voor beplanting rondom secretariaats gebouw. Fa. W. Topsvoort te Aalsmeer*: zilveren med. voor groep rhodondendrons. Commissie voor Technisch Wetenschappelijk Zuivelonderzoek Ter bevordering van de zuivelbelangen door technisch wetenschappelijk onderzoek in practische richting is door het Crisis- Zuivelbureau ingesteld een „Commissie voor technisch wetenschappelijk zuivelonder zoek", ten behoeve van de beoordeeling van daarvoor in aanmerking komende plannen op het gebied van de verwerking der melk. In deze Commissie hebben zitting Prof. Ir. B. van der Burg, te Wageningen, alsmede de Raad van Bestuur van het Rijksland bouwproefstation te Hoorn, vertegenwoor digd door de hoeren Ir. J. van Beynum, Dr. E. Brouwer cn Dr. W. van Dam, voor de be handeling van onderwerpen welke liggen op het terrein der betreffende afdeelingen van genoemd proefstation. Tot voorzitter én secretaris der Commissie zijn benoemd de heeren J. A. Geluk en M. de Vos te 's-Gravenhage. Het secretariaat is gevestigd te 's-Graven hage, ten kantore van het Crisis-Zuivel bureau, Laan van Meerdervoort 84. De Commissie zal baar werkzaamheden direct aanvangen. De voorgestelde nieuwe regeling van de pacht Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp inzake de regeling van de pacht, is 't bestuur van den Nederlandschen Bond van Landverpachters in spoedvergadering bijeen gekomen te Gro ningen ter bespreking van deze voorgestelde nieuwe regeling. Bij deze bespreking zijn ernstige bezwaren gerezen tegen het ingediende ontwerp. Be sloten werd, dat een commissie uit het be stuur de materie nader zal bestudeeren, de geuite bezwaren schriftelijk zal formuleeren en ter kennis zal brengen van de leden. Het ligt in de bedoeling het wetsontwerp en de bezwaren ertegen in openbare verga deringen nader onder oogen te zien. Geen rundvee naar Rusland In verband met loopende geruchten dat de Ned. Veehouderij Centrale geen medewer king zou hebben verleend bij pogingen om Ned. rundvee af te zetten naar Rusland, hebben de centrale landbouworganisaties op hun verzoek om inlichtingen van de be doelde centrale het antwoord gekregen, dat deze geruchten geheel uit de lucht gegrepen zijn. Er is, intgendeel, steeds wat mogelijk was gedaan om den uitvoer van runder0" naar dit land te bevorderen. Zelfs is e... vertegenwoordiger der N.V.C. met een spe ciaal daartoe afgevaardigde delegatie na^r Rusland geweest om te trachten tot afzet te komen. Maar alle pogingen leden schip breuk; van R-ussische zijde is men kennelijk niet bereid tot aankoop van vee of Vleesch over te gaan. ,-J1r De bedoelde geruchten zijn waarschijnlijk ontstaan doordat verscheidene personen ge tracht hebben machtiging te verkrijgen om zich namens de N.V.C. met den verkoop te belasten, waarbij zij het deden yoorkoinen alsof zij over speciale relaties beschikten. Dit bleek bij ernstig onderzoek steeds onjuist te zijn. In één geval, waarbij men den indruk had, dat misschien iets te bereiken viel, werd een tusschenpersoon ingeschakeld; echter zonder resultaat. GEZOUTEN SPEK De Ned'er.'landsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat met ingang van 3 Juni a.s. naast gezouten spek wederom verstil spek door haar zal worden ingenomen, week'van 3 tot 8 Juni vastgesteld als volgt: De prijzen voor versoli spek zijn voor do A- spek boven. 28 kg. pea* stuaak zonder wang 41 cent; Hoogste stand te Thorshavn 769.9. Laagste stand te Vardö 751.7. Stand vanmorgen halftwaalf 761.9. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige wind uit O. richtingen, toenemende bewolking, droog weer behou dens kans op onweer in het N. in het Z. zwaar bewolkt met meer kans op regen of onweer, vrij warm. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge druikiking nam bij de Oostzee af maar krijgt aan de Noonsche kust weer ver sterk in verband imet een koude-inval, die zelfs vorst en sneeuw in N.-Scandinavië bracht. Bij IJsland nadert de gisteren vermelde diepe depressie; in het Z.W. nadert 'hooge drukking. Ons weer staat nog onder invloed de hooge drukking over Z. Scandinavië en de ondiepe depressie die in Frankrijk reeds op veel plaatsen onweer bracht en op het oogenblik regen geeft in Galais en Londen. De bovenlucht beweegt zich tot op 16 K.M. hoogte uit O. richtingen en is droger ge worden. De onderste lagen zijn nog vrij vochtig zoodat een kleine opzet van druk king in Frankrijk onweer kan brengen. Op de Britsche eilanden is het weer in het N. nevelig met ouklaring overdag in het Z. eenigszins regenachtig. In Frankrijk en Duitschland is het groo- tendeels betrokken, in N. Duitschland en Z. Scandinavië zonnig en warm. Voorloopig is nog geen groote verandering te wachten. 29 Mei Zonsopgang 4.49 u.; zonsondergang 9.05 u. Maan op voorm. 2.47 u., onder nam. 6.09 u< VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN 29 Mei Van 's avonds 9.35 u., tot 's morgens 4.18 u. Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 3,21 3,18 Breisach 2,52 2,55 Kehl 3.40 3,42 Maxaa 4,98 4,86 Diedeahelm 1,29 1,14 Mannheim 4,10 4,00 Lohr 3,95 1,74 Mains 1,55 1,54 Blngen 2,51 2,52 Caub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort 1.15 1,11 2,78 2,75 0,80 0,86 2.71 2,58 Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St. Andrles Arnhem Vreeswijk lw Wester voort Deventer Kampen Eysden den Vorig 1,98 0,98 2,21 2,27 11.29 11.25 8,87 8,85 Grevenbicht Venio Grave (sluis) St. Andries 0,75 0,0D 9,34 9,33 3,01 3,03 0,00 0,02 46,57 46,37 41,26 41,09 28,40 28,09 00,00 00*00 4,70 5,i.)4 0,77 0,72 Hoogwater Ned. Zeehavens l(Oude Amsterdamsche tjjd). Delfzijl 8,41 20,52 HeUevoetsl. 0,00 12,32 Terschelling 5 51 18,07 Willemstad 0,47 13,24, Harlingen 6,40 19,05 Brouwersh. 11,44 Den Helder 4,40 17,45 Zierikzee 12,16 IJmulden 0,U8 12,41 Wemeldinge 12,38 Hoek v. Holl. 11,47 - Vliaslngen 10,52 23,12 Scheveningenll,57 Terneuzen 11,25 23,47 Rotterdam 1,09 14 01 Hansweert 12,11—,— B. speik van 24—27.9 kg. idem 40 cent; C. spek van 18—23.9 kg. idem 38 cent; D. spek vam 1317.9 kg. idem 29 cent; G. spek van 1019 kg per strook zonder wang en echterkinkol 30 cent; II. spek van 8—9.9 kg idem, 27 cenit; I. spr ik van 6—7.9 kg. idem 25 ccnrt. De prijzen voor gezouten spek zijn voor de week van 10 tot 15 Juni dezelfde als die welke in de daaraan voorafgaande weeik. gegolden hebben en cleiihalvc 1 cent hooger dan die wolike in deze week voor vensch spijk zullen gelden. DE AARDAPPELVERVOERREGELING In verband met het feit, dat de aardappel- vervoerregeling, bedoeld in artikelen 11 en volgende van het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934, met ingang va.n 15 Juni 1935, dus te middernacht tusschen 14 en 15 Juni 1935, zal vervallen, wordt hiermede ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat erkende aardappelhandelaren, die op voornoemd tijd stip nog tenminste 10.000 Kg. aardappelen in eigen opslagplaats in voorraad hebben, waarvoor door hen heffing is betaald, moe ten zorgen dat daarvan uiterlijk 14 Juni 1935 des voomiiddogs te 9 uur mededeeling is ingekomen bij de Landbouw-Crisis-Onga- nisatie van het gewest, waarin de voorraad berust, waarna restitutie van de heffing over dien voorraad zal plaats hebben. Bij die mededeeling moet worden gevoegd een nauwkeurige opgave van de hoegroot, beid van den voorraad en de plaats, waar deze is opgeslagen. Formulieren, die voor dit doel moeten worden gebezigd, zullen op aanvrage door de betreffende Landbouw-Crisis-Organisatie worden verstrekt- De restitutie zal niet kunnen gelden voor voorronden beneden voormeld minimum, ter wijl belanghebbenden er rekening mede zullen moeten hou dep dat nó. voormeld tijd stip, d.w.z. middernacht tusschen 14 en 15 Juni 1935, ook restitutie van heffing uit anderen hoofde niet meer zal plaats hebben VEEVOEDER Het bestuulr ven de stichting Nederland- sche Meelcentrale heeft da prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwvrkte oliehoudende zaden, pitten en noten vast gesteld op de navolgende bedragen per 100 kg- en voor inklaring van 27 Mei 1935 af tot en met 31 Augustus 1935: voor lijnkoeken 55 c., voor soyaschroot 40 c., voor grondnoot- koeken 50 c., voor grondnootscbilfers 65 c:, voor cocoskoeken f 1.10, voor Ned. Oost-In dische cocoskoeken 75 c., voor sesamkoeken f 1; voor tot, andere soorten veevoeder ver werkte oliehoudende zaden, pitten en no ten 50 c. Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met do Nederlandsche Meel centrale te Den Haag in verbinding te stel len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2