rÖdlDil DUBBELSTER Nat. Chr. Onderofficierenvereen. DUBBEL GENOT De Levensloop van Pieter Peuter VRIJDAG 24 MEI 1935 Drukbezochte Algemeene Vergadering te Utrecht Gisteren heeft de Nat. Chr. Onderofficieren, vereeniging te Utrecht haar algemeene ver gadering gehouden in het Militair Tehuis aan het Wed. De opkomst voor deze verga dering was merkbaar grooter dan het vorige jaar. De 2e voorzitter, de heer F. van der Meulen, opende de vergadering met het laten zingen van Psalm 84 vers 3, gebed en las nadat gemeenschappelijk belijdenis des geloofs was afgelegd, den S4sten Psalm voor. Vervolgens hield de heer v. d. Meulen een openingsrede, waarin hij allereerst uiteen zette. waarom hij deze vergadering presi deerde, niettegenstaande het feit, dat de le voorzitter, de heer Oranje, toch ook aan wezig was. Dit moet gezocht worden in de omstandigheid, dat de lieer Oranje overspan nen is en thans op doktersadvies geen bijzon dere drukte mag hebben. Spr. hoopte dat vol ledig herstel spoedig in zal treden. Komende' tot de gang van zaken in het af- geloopen jaar, stelde spr. vervolgens de vraag of dc N.C.O.O.V. haar taak wel ten .volle beseft in deze tijden. Wil de vereeniging bet eekenis hebben voor de Weermaoht, dan moet er doelbewustheid zijn. De N.C.O.O.V. heeft in de 33 jaren van haar bestaan steeds een belangrijke plaats ingenomen in het mi litaire vereenigingsleven, maar spr. was van meening dat er in de afdeelingen toch wat meer leven moet zitten. Er is nog al eens ge- brek aan doelbewustheid en geestelijke kracht De N.C.O.O.V. heeft een dubbele taak te volbrengen, één naar binnen en één naar buiten. Moeilijkheden kwamen, zijn er en zullen er blijven, maar ons geloofsvertrouwen moet nooit verflauwen. Voor het vereenigingsle ven geldt het ook: Laat m' in U blijven, groeien, bloeien, o Heiland, die de Wijn stok zijt. Welkomstwoorden. Vervolgens heette de voorzitter welkom de vertegenwoordiger van de Ver. Pro Rege, de heer Burgers, voorts Overste van Rhe- n e n van den Militairen Bond, de heer d e Jong, van dc Ohr. Marinevereeniging, de predikanten Ds. Bootsma en Rade ma ker en den eere-voorzitter, den heer van O os trom. Spr. was verheugd over de groote opkomst Telegram aan de Koningin. Aan H.M. de Koningin werd het volgende telegram verzonden: „De Nat. Chr. Onderofficieren-vereeni- ging te Utrecht in algemeene vergade ring bijeen, moge Uwe Majesteit eerbie dig hulde brengen en bidt U 'a Heeren zegen toe", A Jaarverslagen. Vervolgens werd het jaarverslag van den secretaris, den lieer B. de J age r, goedge keurd. Hieraan ontleenen wij dat het ver eenigingsleven in het afgelopen jaar, niet tegenstaande de zware tijden, voortgang kon hebben. Door de oprichting van enkele nieuwe militaire vereenigingen zooals die van het Chr. Marine-personeel en de Chr. Sociale Poli tietroepen vereeniging, vloeiden rwel eenige leden van de N.C.O.O.V. af, maar daar tegenover staat toch, dat deze nieuwe Vereenigingen in nauw verband met ons staan. Twee nieuwe afdeelingen werden, in het afgeloopen jaar toch opgericht, n.l. een te Vlissingen en een te 's Hertogenbosch. Het Vereenigingsorgaan kon telkens weer ver schijnen en het verslag maakte voorts ge wag van vele zegeningen. Het financieel verslag van den penning meester, den heer R e n s, sloot met een to taal bedrag van f 3960.85. Er was in het afge loopen jaar een bedrag van f 102.88 meer uit gegeven dan ontvangen. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 3700. Ook het jaarverslag van het Ondersteu ningsfonds werd onveranderd goedgekeurd. Bestuursverkiezing. In Set Hoofdbestuur werden herkozen de heeren B. de Jager, S. Slot en L. Moll. Het rooster van aftreden voor 1936 werd els volgt vastgesteld: J. Rens, A. de Ridder en F. van der Meulen. Tot lid van de Commissie voor het Onder steuningsfonds werd na stemming gekozen de heer J. M. Strengholt te Dordrecht. (Aftr. de heer J. van Dijke, te Breda). Vervolgens hebben de personen, wier na men wij straks noemden in verband met de Welkomstwoorden door den voorzitter ge sproken, zich in hartelijke toespraken tot de vergadering gericht. De Legerpredikant, Ds. Rademaker wees er speciaal op dat hij voor de eerste maal de alg. vergadering van de N.C.O.O.V. meemaakte. Opbrengst collecte Ondersteuningsfonds. MIDDAGVERGADERING v Rede van Mr. H. Bijlevald. In <ie middagvergadering, die geopend fw rd met het zingen van twee verzen van Gezang 194, heeft Mr. H. Bij leve ld, van Amsterdam, oud-minister van Marine, een rede gehouden over het onderwerp: „Natio nale en internationale stroomingen". Spr. ving zijn betoog aan met erop te wij zen, dat in onzen tijd bij oud en jong, een jacht is naai- bevrediging. Dat jachtend zoe ken valt uit verschillend motief te verkla ren. Men wondt zich in pure reactie tot het diametraal tegenovergestelde, maar het valt niet te ontkennen, dat in alles, in alle open baring van Gods schepping, op alle levens terrein Zijn Majesteit spreekt In onzen tijd zien wij vele nieuwe dingen, maar wij moeten die bezien in het licht van het Woord des Heeren „Er is niets nieuws onder de zon". Wij zien nieuwe stroomingen in oud gewaad en terwijl die stroomingen vaak zoo verschillend zijn gefundeerd, heb ben zij de schijn van tegen elkaar te staan. Spr. wilde stilstaan bij de stroomingen met het z.g. internationaal element en bij die met naar men zegt, nationaal element. Bij de beschouwing daarvan toonde spr. in dsn breede de wondere dooreenmenging dier stroomingen aan, waardoor zij haar zelf standigheid verliezen. Bij het of uilsluitend internationale of uitsluitend nationale komt de ineenstreugeling weer telkens naar voren. Nu stond spr. uitvoerig stil bij de vier voor naamste stroomingen, n.l. Communisme, So cialisme, Fascisme en Nationaal-Socialisme. Wat het eerste betreft, merkte spr. op, dat het wel ganscli internationaal gefundeerd wezen wil, maar het is materieel, anti-chris telijk en loochent iedere Godsopenbaring. Over het Socialisme sprekende, merkte re ferent os, dat de Internationale het beeld te zien geeft van oneenigheid en onzekerheid. De volgende punten gaf spreker en die het internationale principe van de Soc. Democratie als een verward en verdeeld principe kenmerkten: de houding van de soc. democratie t.o.v. de natie; t.o.v. het gezag; t.o.v. de klassenstrijd en de onbetrouwbaar heid t.o.v. defensie. Mr H. Bijleveld Nationaal en internationaal wankelen de principes van de sociaal-democratie. Spr. lichtte een en ander nog toe met enkele voor beelden uit ons land. Komende tot het fascisme besprak refe rent de fascistische grondgedachte: „Er is in het mensdhenleven niets buiten de Staat" en vervolgens gaf spr. een kort overzicht van het leven van Mussolini. Ook de Nat, Soc. gedachte weerlegde refe rent uitvoerig. Hij wees hierbij op het „gleioh schalten" zooals wij in Duitschland zien. Naar aanleiding van de in ihet N.S.B.- program voorkomende stelling: „Voor het geestelijk en lichamelijk welzijn van een volk is noodig krachtig staatsbestuur", merkte spr. op dat dit het essentieele is in de N.S.B. niet alleen maar ook in de fascistische staat waarbij voor vrijheid en vooral geestelijke vrijheid geen plaats is. (Paragraaf 17 N.S.B. program). De N.SJ3., aldus spr., is een copie van het buitenland en heeft niets nationaals. Het is voor den Christen onaanvaardbaar, omdat vrijheden er zijn van Gods wege en niet van den Staat. Vrijheid is het recht om de roeping Gods te volgen, om te leven naar Zijn wet. Er is veel in deze stroomingen, dat de Christen doet herinneren aan door hem be gane fouten, alles door de zonde, maar het doet ons tevens vreezen, dat de kastijdingen bij aanvaarding van het nat.-soc. bewind nog grooter zullen zijn, dan die welke wij om der zonde wil moeten doorstaan. God geve, zoo eindigde spr., dat ook in ons vaderland de eenig gefundeerde levenshou ding zij: .Leer mij den weg door U bepaald". Op dit referaat volgde een breedvoerige dis. cussie, waarna de vergadering gesloten werd. Chr. Sociale Onderofficieren- Vereeniging IOp 23 Mei 1935 kwam deze vereeniging in het Militair Tehuis te Utrecht in de 2e Al- gem. vergadering bijeen. Met het oog op een andere vergadering die dien zelfden dag door de Christen On derofficieren zou woz^den gehouden was deze vergadering op een vroeg morgenuur ge steld. De Voorzitter, de heer B. de Jager te Utrecht opende de vergadering op de gebrui kelijke wijze en liet daarbij zingen ps. 121 1. Aan deze onberijmde psalm ontleende hij zijn openingswoord. Israël kende de kracht en beteekenis van Een deputatie van de VI. 50 „Elise" trekt uit Vlaardingen om ff. M. de Koningin de eerste Hollandsche maatjesharing ie gaan aanbieden* Rechts de Burgemeester van Vlaardinqen, de heer van Walsum dit lied. De tochtgenooten werden opgewekt, de hoofden op te heffen en hun blik te rich ten naar de bergen, inzonderheid naar de berg Sion, op welks top zich dc tempel ver hief, het brandpunt van 's Heeren heerlijk heid onder zijn volk. Deze bergtop was evenwel slechts een rustpunt voor het oog van den vromen Israëliet, om vandaar op te klimmen tot den Almachtige, vanwaar hij zijn hulp verwachtte. Ook voor de Christen-onderofficieren ver een igd in de C.SIO.O.V. is er reden hen op te wekken het oog naar boven te slaan en vertrouwend op te blikken naar dien God, die Hemel en aarde gemaakt heeft, ook al gaat de weg die zij hebben te gaan door de diepte- Er is reden tot bange klacht en groote be zorgdheid. Wij wandelen in ondoordringbare duisternis. Bange vreeze kan óns hart ver vuren indien wij op het wereldgebeuren letten. Waar moet het heen met ons land, wat wordt er van de wereld, wat van onze kinderen? Met een opwekking het oog naar boven te richten en te vestigen op de bergen vanwaar onze hulpe komen zal, tot God waarvan Israël reeds zong, werd overge gaan tot het afdoen der Agenda. Aan het jaarverslag van den secretaris den heer A. de Ridder te Nijmegen ontleenen we dat de vereeniging in 1934 definitief a's be- langënvereeniging is toegelaten, welke eer zij deelt met 19 andere ibelangenvereenigin- gen. Ook is zij vertegenwoordigd in de Com missie G. O. Landmacht door haar voorzit ter en secretaris. Inzake de toekenning van salarissen en pensioenen heeft de vereeni ging een principieel standpunt' ingenomen, de betaling dientt vastgekoppeld aan de koopkracht van het betaalmiddel. In ver band hiermede zijn dan ook in 1934 reques- ten ingediend aan de Regeering om een juist te verhouding te herstellen tusschen salaris sen en pensioenen. Het aantal leden der vereeniging bedraagt 198, slechts door 10 afdeelingen wordt het normale organisatieleven bevorderd. Gewaagd wordt van de moeilijkheden die het H. B. heeft ondervonden over het ope ningswoord van den voorzitter ter gelegen heid van de algemeene vergadering in 1934, omdat daaruit een strekking is gelezen die allerminst was bedoeld. De rekening en verantwoording 1934 van den penningmeester den heer Moll van Bar denrijk sluit met een post van uitgaven en ontvangsten groot f2053.75. De bègrooting voor 1935 geeft een bedrag van ontvangst en uitgaven aan van f2024.37. Het jaarverslag zoowel als de begrooting werden door de vergadering goedgekeurd. Met toestemming van den Minister van Defensie vinden de publicaties der vereeni ging eea plaats in „Onze Banier" .hét or gaan van de Nat Chr. Ond. Off. Ver., waar van ëen dankbaar gebruik, tegen een gelde lijke vergoeding wordt gemaakt. De heeren A. de Ridder, s.m.a. te Nijme gen en F. v. d. Meulen, fourier te Ede, wer den met algemeene stemmen tot bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag werden eenige zaken van huishoudelijke aard besproken en aifgedaan. Met dankgebed door den heer S. Slot, fou rier te Ede werd deze vergadering gesloten. THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN Kerknieuws. GEREF. KERKEN epen: Te Den Dolder, J. H. Mulder te NED. HERV KERK Beroepen: Te Wilsum, J. de Lange, cand le Huizen (N.H.). Aangenomen: Naar Bunschoten. J. J. Poot. cand. te Bodegraven. Naar Beesd, P. G. Ver- weys te Cothen (U.). Bedankt: Voor Vinkeveen WibLs, Mole naarsgraaf. Kamperveen, Benschop, Arnemuiden en Puttershoek, J. J. Poot, cand. te Bodegraven. GEREF GEM. OUD-GEREF. GEM. Bedankt: Voor Kinderdijk, N. v. d. Kraats te Den Helder. EV. LUTH. KERK Drietal: Te Apeldoorn en Doesburg, P. H. Borgers te Rotterdam, C. de Meyere te Leiden en L, Schutte te Amsterdam. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Bevestiging en intrede van den heer M. A. Visser, cand te Santpoort, in de Ned. Herv. Gem. te Schraard zijn bepaald op Zondag 16 Juni. Bevestiger zal zijn Ds. H. J. Visser, van de Provinciale Ziekenhuizen nabij SaDtpoort en te Ba lek urn. BEGRAFENIS Ds. K. DEN HOLLANDER De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van Ds. K. den Hollander zal plaats hebben Zaterdag te 2)4 uur op de Algemeene Begraaf plaats Rusthof" te Amersfoort. Tevoren wordt in 4e St. Joriskerk een rouwdienst gehou den, welke te 1 uur zal aanvangen. GODSDIENSTONDERWIJS Het Glassioaal Bestuur van 's-Gravenhage der Ned. Herv. kerk heeft de acte van Godsdienst onderwijzer uitgereikt aan mej. A. H. E. Creu tz- b e r g te 's-Gravenhage, Negende zitting. Plotseling is overleden ds. den Hollander, pred te Amersfoort. Ge ruimen tijd was hij lid der Algem. Synode. De president herdenkt den overledene. Bij de begrafenis zal de Synode vertegenwoordigd worden door ds. P. Bokma te Schiedam. De president geeft verslag van de conferentie, die hij Woensdagavond gehad heeft met de commissie voor de buitenlandsche kerken. Verschillende cassatievragen worden daarna be handeld. De heer Wolffensperger rapporteert over een wijziging van art. 25 (Regl. op de vacaturen) in verband met art. 6 op het hulppredikerschap. Van een predikant is de vraag ingekomen of hij geacht kan worden, in het bezit zijnde van een premie- vrije polis van den pensioenraad, bij een even- teeel beroep voldaan te hebben aan de nieuw in gevoegde bepaling van art. 66 (regiem, op de vacaturen), dat de premiën voor het pensioenfonds betaald zijn. Wat moet een quaestor doen als er in zijn classis gemeenten zijn. die hun quotum niet of gedeeltelijk betaald hebben! Hem wordt geantwoord, dat hij zich tot 'de ker keraden moet wenden, die voor het quotum moet zorgen. Aan een anderen scriba-quaestor wordt geant woord, dat onder het bruto bedrag in tijd van vacaturen ook behoort gerekend te worden de f 20 contributie voor de weduwenbeurs. Een andere scriba eener classis, die moeite heeft over het opmaken van een ligger voor 't pred. traktement wordt verwezen naar zijn provinciaal kerkbestuur. Aan een classis wordt opgedragen door middel van het prov. Kerkbestuur een onderzoek in te stellen naar een diaconierekeoing, daar kerkvoog den bezwaar tegen die rekening gemaakt hebben. De quaestor-generaal vraagt inlichtingen of aan een pred. weduwe pensioen mag toegekend worden, 't Antwoord is toestemmend De kenke- raad van Rotterdam heeft een tweetal ingediend om te voorzien in een vacature in den Schippers- ZATERDAG 25 MEI HUIZEN 1875 M. - KRO-ultz«ndinfl 800-915 en 10 00 Gram.pl. 11.30-12.00 Godsd. half uur. 12.15 Gram.pl en orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Gram.pl. 3.05 Phohi- programma voor de K XVIII, 4.05 Kinderuur. 5.05 Orkcstcoocert en gram.pl. 6.20 Lezingen, en gram.pl. 7.35 Gram.pl. (Om 8.00 Vaz Dias) 9.00 Schlagermuziek. 9.30 Voordracht. 9.50 Accordeonmuziek. 10.00 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias 10.35 Accordeonmuziek. 10.45 Schlagermuziek. 11.30—12.00 Gram-pl. HILVERSUM 301 M. VARA-uitzcnding. 800 Orgelspel J. Jong. 8.30 Grara.pl 10.00 Morgei- wijding VPRO. 10.15 Voor arb in de continu- bedr.: XX-ensemble olv. C. Steyn, Vara-too- neell olv. W. v. Cappellen, Strijkorkest olv. E. Wallis en gram-pl 12.00 Gram.pl. 12.30 De Flierefluiters olv. E. Walis. 1.00 De Zonne kloppers olv. C. Steyn. 1.151.45 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 2.00 .Hoe de toonkunst groeide". 2.20 Declamatie F. Nienhuys. 2.40 Piano-recital W. Zonderland. 3.00 Filmpraatje M. Sluyser. 3 15 Gram.pl. 3.50 Muzikale lezing P. Tiggers. en gram.pl. 4.15 De Krekeltjes olv. Leida Hulscher 4.40 J. C. C. Kayser: De psy chologische achtergrond van wetenschap en bijgeloof. 5.00 Vara-orkest olv. H. de Groot. 5.40 Literaire causerie A. M. dc Jcng. 6.00 Ver volg orkestconcert. 6.30 Esperanto-uitzending. 6.50 Gram.pl. 7.00 Friesch uurtje. 8.00 SOS- berichten. 8.03 Vaz Dias. Vara-varia. 8.09 ..Wij vragen uw aandacht voor". 8.10 Gram.pl 8.30 Tine de Lorme (mezzo-sopraan) en C. Steyn (orgel). 9.15 N. de Klijn (viool). 9.30 ..Vara-maandrevue". van de Vries en Pleysier. Muziek: I. Rossican Mmv. de Flierefluiters c'v. E. Walis, Emray Arbous en tooneelspelers. 10X0 Gram.pl 10.15 Orvitropia olv. J. v. d. Horst, mmv. A. de Booy (zang). 11.00 De Zon nekloppers olv. C. Steyn 11.3012.00 Gram.- muziek. DROITW1CH 1500 M. - 10.35-10.50 Morge» wijding 11.20 Gram.pl. 12.05 BBC-Norther# orkest olv. Morrison, mmv. A Johnson (viool) 1 20 Commodore Gr and-orkest olv. Davidsoa 2.20 Orgelspel H. Ramsay. 2.50 Radio Militaii orkest olv. B. W. O'Dcnnell. mmv. H. Macfc lin (tenor). 3.35 Grara.pl. 3.55 Belfaster Om roeporkest olv. E. G. Brown. 4 45 Grainy 5.05 Amerikaansch relais. 5.35 Ambrose en aj Band. 6.20 Berichten. 6 50 Sportnieuws. 7o Wcll-sch intermezzo. 7.20 Microfoonintervie* 7.50 Medvedeffs Balalaika-orkest, mmv. sohi ten. S.20 Variété-programma 9.50 Berichten 10.20 BBC-theaterorkest olv. S Robinson, ran Picro Zenarra (banton). 11.20—12.20 BB dansorkest olv. H Hall. RADIO PARIS 1648 M. - 7 20 en 8 20 Gram. 12 35 Orkestccncert olv. Doyen. 8.20 „La rei ne Fiammette", operette van Leroux KALUNDBORG 1261 M. 12.20—2.20 Ccoce- uit rest. „Ritz". 3.50—5.50 C. Rydahls orkej 7.50 Operaconcert. 9.20 Weensche muziek oh Mahler. 9 55 Pianorecital. 10.25 Omroeporke (vervolg). 11.00 Zang en piano. 11.20—12J Dansmuziek, KEULEN 456 M. - 6.20 en 7.20 Conctr 12.20 Uit Stuttgart: Omroeporkest en solistei 4.20 Gevar. programma ,7 20 Uit Hamburi Rijkszending. 11.20—12.20 Dansmuziek. ROME 421 M. 9.10 ..Ihre Hoheit tanzt Walzw1 operette van Eysler. Leiding: R. Josi. BRUSSEL 322 en 484 M.« - 322 M.» I2J Salooorkest. 1.30—2 20 en 4.20 Gram.pl 45 dito. 5.20 Pianorecital en gram.pl. 6.50 en 7.2 Gram.pl 8.20 Symphonieoncert mmv. zangs« liste 10.30 Gram.pl. 11.20-12.20 Populai concert. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 1.30—21 Salonorkest. 4.35 Gram.pl. 5.20 Populair cos eert 6.2(7 Gram.pl. 6.50 Kamermuziek. 7.3 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest olv. Gason. 9.3 Reportage. 9 50 Vervolg concert. 10.301-2.2 Populaire muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.J Rijkszendingen ter gelegenheid van den „Ta der deutschen Seefahrt" 10.20 Berichten. 10,1 Vervolg van 7.20. 11.50 Weerbericht. 12.05- 1.15 A. Lutters dansorkest. raad Dit tweetal zal aan de synode ingezonden worden. Zoo ook een schrijven van het Nationaal Verbond: Godsdienst, gezin, gezag, inzake Rusland. ACTIVEERING VAN GEMEENTE KRACHTEN. Men zendt ons 'het rapport van de twee de enquête der Oecumenische Zendings- stichting inzake de activeering van gemeen tekrachten. De eerste enquête betrof de vra gen aan een honderdtal predikanten e.i vereenigingen in de Ned. Herv. Kerk; ait tweede rapport bevat de antwoorden van predikanten en Evangelisatie-commissies uu de Geref. Kerken, de Geref. Kerken in H. v. en de Chr. Geref. Kerk. Hoewel uitteraard niet een volledige, indruk gevende van vat er op dit terrein in de genoemde kerkgroe- pen gedaan wordt, geeft het rapport toch <al van orienteerende en nuttige mededeelinqen Kerk en Staat in Duitschland Uit het Rijnland. Dr. Nold overleden In Rijnland (provinciale kerk en de Oud-Pruisi sche Uaiekenk) heeft het ordeblok met de Duitsch- Christelijken een provinciale synode belegd, waar meer dan twee derde der leden verscheen en waarvan praeses was superintendent Hom. De waarnemende praeses superintendent Nold te Saarbriicken, de aanhanger der Belijdenisbeweging, erkende echter deize provinciale synode, die door hem als wettig opvolger van den vorigen praeses (ds. Schater te Remscheid) bijeen had moeten worden geroepen, niet als wettig. En de Belijdenis- beweging, hoewel blijkbaar in de minderheid Rijnland, hield zich aan dr. Nold en verbrak a contact met de andere groep. Deze dr. Nold naar het N. C. P. meldt, den 16en Mei j.l. ovti leden. De toesitand in het Rijnland wordt da* door voor de belijdenisbeweging moeilijker, f laatste nieuws zegt, dat feitelijk nu de kerk Rijnland (ook het Geref. Wuppertal behoort ti deze kerkdijlke provincie der Oud-Pruisisch Uniekerk) in tweeën gescheurd schijnt en dc twr groepen geen gemeenschap met eikaar houden. Een paar gewonnen processq Dr. Martin Niemöller, de bekende predik* van Berlijn-Dahlem, was door een Duitsch Chris lelijk predikant van landverraad beticht. Niemölle klaagde hem aan. De beleediger werd thans da de rechtbank te Berlijn-Chanlottenburg tot M 3(1 boete veroordeeld. Generaal-supenntendent Dibelius. een medestander van ds. Niemöller belijdenisbeweging, was door een ander predtka op dezelfde wijze beleedigd en gaf dit evenee aan. De beleediger werd tot M lOOOtboete veroor deeld. HUWELIJK EN GEBOORTEBEPERKING Over dit vraagstuk is breedvoerig gehai deld op de classis 's-Gravenhage van d Geref. Kerken. Als gevolg daarvan verscheel de brochure: Huwelijk en Geboortebeperking door Dr. Los, Dr. Bult en v. d. Spek. Ee: boekje, dat elk meelevend Gereformeerd moet lezen. Stort 0.35 op postrek. 185( N.V. W. D. MEINEMA, Delft en U ontvang het franco. Ook in den boekhandel. Door G. TH. ROTMAN 27. Een half uur later ging neef er vandoor; „Nou nicht, het zal wel losloopen, hoor! Ik voel er haast geen steek meer van, Je trekt je er dus maar niets van an!" Hij pakte met spoed Paraplu en hoed En ging op weg Met goeden moed. 18. Het allereerst richt hij zijn schrede! Naar zijn. patroon, mijnheer Van Steeden 't Is een deftig huis; hij belt er aan En moet een poos in dc hall blijven staai Mot 'n kleur op z'n wang Staat hij in de gang, Want o, wat duurt Dat wachten lang! (Wordt Maandag vervolgd FEUILLETON SAAMGEBRACHT Alcuinus schreef: „De oude Saksers en de Friezen zijn nu, door Koning Karei, die sommigen door geschenken, anderen door bedreigingen heeft overgehaald, tot het geloof in Christus bekeerd geworden." De Romeinsche bisschop Adrianus I wenschte zelf den Koning, over zijn volbracht werk in een brief geluk, welke, volgens den historieschrijver Wageuaar, nog voorhan den is. Het is evenwel waarheid, Karei de Groote heeft het Christendom hier minder door dadelijke overtuiging, dan wel door geweld wapenen gevestigd, 't Is zoekend hoe weinig kennis en overtuiging hij, in elk die gedoopt werd, eischte. Toch deed hij onnoemelijk veel voor het Christelijke leven voor vermeedering van kennis en Godzalig heid. Ging namelijk Koning Karei van het denkbeeld uit, eerst het uitwendig getal der Christenen met zachtheid of met geweld te moeten vergrooten, hij was daarna niet "(minder bezorgd, om aan dat Christendom duurzaamheid en vastheid te geven. Na de overwinning der Friezen en Sak sen besloot Karei acht nieuwe bisdommen te vormen en door liet begiftigen van de zelve het gezag en den invloed der bis schoppen te vergrooten. Hierdoor verrezen et ia Nederland weer .vijf moederkerken» namelijk die van Utrecht, Deventer, "Wul pen, Nijmegen en Dokkum, die overal haar zendelingen uitzonden en er weer filiaal- kerken vestigden. Onder de moederkerken verkreeg die van Utrecht het meeste aan zien. Zij werd met rijke geschenken be giftigd en de eerste bisschoppen, zooals Theodaard en anderen, brachten veel toe om dat aanzien in stand te houden. Na de bisdommen en kerken, lagen Karei de kloosters na aan het harte. Hij be schouwde die als heilige wijkplaatsen er. hun stichting als een Gode aangenaam werk. Maar vooral ook zorgde Karei voor de scholen, die hij overal zocht te vestigen, gelijk hij reeds te Parijs gedaan had. Het was dan ook de Utrechtsche school, d?e zijn bijzondere aandacht trok. Onder zijn op zicht leeraarden daar mannen, die door hun geleerdheid en Godsvrucht uitmuntten. Onder dezen verdient vooral Gregori'is ge noemd te worden, die zelfs jongelieden uit Frankrijk, Beieren, Engeland en Zwaben tot zich trok. Vergeten mag niet, dat Karei, die zelf een vlijtig beoefenaar der Heilige Schrift was, die er veel behagen in schiep over som mige moeilijke Schiftuurplaatsen met ge leerde mannen te redetwisten, waartoe hij dan zelf, om alle gedwongenheid in de gesprekken te vermijden,, een anderen naam aannam, en ook aan hen, die met hem spraken, andere namen gaf; dat Karei de Groote voor de kennis der Schrift den hoogst en eerbied koesterde, en »1at hij voor een haar zuivere vertaling de grootste zorg heeft gedragen. Rarel de Groote was met recht een sieraad zijner eeuw, een heldere star aan den anders zoo donkeren heme! der middel eeuwen. Niet in alles kon hij zich evenwel boven den geest zijns tijds verheffen. Maar al bevorderde hij ook in sommige opzichten het bijgeloof, al heeft hij ook de hiërarchie gevoed, hij heeft toch den grond gelegd van de beschaving van het Nederlandsche volk en van zijn zedelijke en godsdienstige ont wikkeling. Dat Karei zich over de overwinning der Friezen en Saksen verheugde, zal nauwe lijks behoeven gezegd te worden. Maar hij liet 'het toch niet hierbij. Want terwijl zijn leger, onder het bevel van zijn zoon, tot aan de Elbe doordrong en de aldaar wo nende Slavische volken onderwierp, besloot de Koning eerst weer naar Nijmegen te trekken, alwaar hij het op handen zijnde Paaschfeest vieren en tevens het een en ander, betreffende de Friesche kerken, wil de regelen, om zich dan naar Aken te be geven, van waar hij de Hunnen wilde aan tasten, die in twist waren geraaikt met de Beierschen, -welke reeds met de Franken vereen igd waren. Daags na de inneming van Verden trok Karei reeds naar Nijmegen op, en toen hij aldaar aangekomen was, kon en wilde hij het niet beletten, dat het Hof zich aan ver maken en verstrooiingen overgaf. Het was dan nu ook weer dc geliefkoosde jacht-, waaraan zelfs de Koning dikwijls met bij zonder genoegen deelnam, en waarin hij ook wensohite, dat- stee-ds al zijn kinderen, zijn dochters zoowel als zijn zonen, deelden. Wie er in dezè" uitspanningen deelde, Bertha echter deed dit niet. Zij had zich in het geheim aan Angelbert verloofd en zij beweende dus, met zijn vader en zijn zuster, deszelfs vroegen dood, waaraan zij niet meende te moeten twijfelen. Bij voorkeur zocht zij dus alleen Wittekind, wiens zucht naar het woelige geheel was bedaard en die zich vooral niet aan vermaak of genot kon overgeven. En Hola had zij zelfs aan haar bijzonderen dienst verbonden, met wie zij dan altijd over Angelbert sprak, schoon geeii van beiden omtrent zijn lot iets met zeker heid wist te zeggen. Twee dagen echter na -het vertrek van den Koning uit Verden, zag men in den om trek van den half verwoesten toren, waarop Everard zijn verblijf gehouden had, twee personen ronddwalen, 't Waren Theodorik en de waarzegger. Met huivering blikten zij neer op de lijken, die nog onbegraven neer lagen en geen van beiden waagde het de stilte, die hen omgaf te storen. Zwijgend gingen zij dus voort, nu en dan naar een lijk bukkende, om de gelaatstrekken te kennen. Eindelijk schenen zij vermoeid en zetten zich op een half ingestorten muur neer. „Uwe kunst heeft, ook haar grenzen, vriend!" zei Theodorik. „Zij moest ons nu zekerheid kunnen geven". „De mensch is nooit tevreden", antwoord- de°de waarzegger. „Wanneer mijn kunst dit vermocht, dan zou haar in de schatting der dwazen nog wel iets blijven ontbreken". „Nu, wij kunnen dus onze onderzoekin gen wel staken. Angelbert is zeker door Evprard óf vermoord óf weggevoerd, want, zooals gij gezegd hebt, wist Hola niets i-an haar broeder te zeggen". „En toch zou het nog kunnen gebeuren, dat wij hem ergens vonden". „O! was uw vermoeden gegrond en waren wij zoo gelukkig den jongeling te vinden, en mocht het mij gebeurem aan Hola haar broeder terug te geven! Mogelijk!Gij kent mijn geheim". „Daar ginds dwaalt ook nog iemand rond", zei de waarzegger, met de hand naar een man wijzende, die ook blijkbaar iets zocht. „Wacht mij een oogenblik hier. Ik kom straks terug". Eer Theodorik kon antwoorden, was de waarzegger reeds verdwenen. Eenige oogenblikken had Theodorik zit ten te wachten, toen hem onverwachts iemand naderde, dien hij met schrik ter stond herkende. Het was Pi-pijn de Korte, die de samenzwering tegen zijn vader nog niet had opgegeven, en die naar Verden was gekomen om zijn plan, den moord des Konings ten uitvoer te brengen. Maar bij zijn aankomst was Karei reeds vertrokken en hij moest dus, tegen wil en dank, een verandering in zijn plannen maken. Pipijn wist wel, dat Theodorik tot Everard was overgegaan, maar hij wist niet, dat hij diens zijde weer had verlaten. Hij betuigde dus zijn blijdschap over de toevallige ont moeting. Gelukkig voor Theodorik, dat hij voor Pipijn kon veinzen, want nu werd hij terstond met diens verdere oogmerken be kend. ,„Hoe gelukkig", zei hij, „dat gij de alge meene slachting ontkomen zijt. Inderdaad! men moet meer dan dwingeland wezen om duizenden onschuldigen in koelen bloede te kunnen vermoorden. De slachtoffers van Verder zullen dus altijd tegen Karei getui gen al wordt hij ook door een halve, wereld gehuldigd. Hier, Theodorik! heb ik daarom mijn deelgenooten bescheiden. Ik wil hun de gruwelen tooncn door mijn vader aan gericht. Die puinhoopen verraden zijn woede. Die .vermoorden roepen om wraak. Met. het gezicht op hen zullen wij zweren niet te rusten vóórdat de Koning gevallei is. Welaan dus, ik verwacht u morgen hier Gij zult uw bondgenooten vinden. Ook gi zijt beleedigd, zoowel als ik. Wij willen du opnieuw ons tot het heiligste doel verbin den". „En toch ontveins ik niiit", hervatte Theo dorik, die het nu geraden vond Pipijn ver der uit te hooren, „dat het u moeilijk za vallen, uw doel te bereiken. De Koning ii weer te Noviomagum, het hetzelfde \va vroeger u belette, aldaar uw plan te volvoe ren, staat u thans weer in den weg". „Neep! Niet te Noviomagum zullen wij om plan volvoeren. De Koning vertrekt spoedi) naai' Aken, daar zullen wij hem wachten Mijn verstooten moeder is reeds daarheei vertrokken". „En indien uw plan weer verraden werd? „Het geluk heeft ons aanvankelijk gedieni Rinfricd, die ons in alles is getrouw ge bleven, heeft ons een gijzelaar in handen geleverd, voor wiens lossing wij veel, alle; kunnen eischen, en waarvoor wij niets min der vragen, dan de gunst en de medewerking van den Sakser Wittekind, terwijl wij daar enboven een oude vrouw, Radigis, op onu zijde hebben, die onze pogingen bij Witte kind zal ondersteunen". „Wittekind, zegt gij? Hoe zal hij de zijde van den Koning kunnen verlaten? Och! be drieg u zei ven niet". „Neen! Wittekind zal onze zijde kiezen. Of zal hij niet alles doen voor het leven van zijn zoon?" „Angelbert, meent gij?" Gij wekt mijn nieuwsgierigheid in dc -hoogste mate op, Angelbert nog in het leven?" .(Word* yeryolgdji

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8