VRIJDAG 24 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws De Maleische Archipel als ctbnologisch studieveld Inaagureele oratie Prol. Dr. J. P. B. de Josselin de Jong Hedenmiddag heeft Prof. Dr. J. P. B. de Joseelin <le Jong bij de aanvaarding van zijn ambt van gewoon hoogleeraar in de volkenkunde van Xederluidsch-Jndté in ver band met de algeme^ne volkenkunde aan de rijks-univernteit alhier, een rede uitge sproken over bovenstaand onderwerp. Het volgende is er aan ontleend: Een goed gefundeeide indeeling der mensehheid naar beschavingstypen kan de moderne ethnologie evenmin gexen als die \an een eeuw geleden. Het ethnologifech onderzoek concentreert zich tegenwoordig meer en meer op de cul turen der afzonderlijke volken en volkjes en verder op „etfonologische studievelden". Zulk een et fonologisch studieveld is ook de Maleische Archipel. Ten onrechte wordt dikwijls verkondigd, dat de bevolking van Nederlandech-Indië in geen enkel opzicht een eenheid vormt. Spreker wil de aandacht x ragen voor enkele verschijnselen, die de be- tcekeors van den Maieischen Archipel aLs ethnologisch studieveld duidelijk in het licht, stellen, en tevens iets van de eenheid zul len doen zien, die de verscheidenheid des t< belangwekkender maakt. Jn den laatsten tijd is er nieuw licht ge worpen op een oud-Indonesisch socio-fami liaal organisatie-type, dat vooral in de Groote Oost verbreid is, maar ook in het Wasten van den Archipel nog voorkomt. De structureel® kern is een clansysteem, waarin de clans de schakels vomten van een gesloten keten van huxvelijksrclaUe»: elke lan geeft vrouwen aan een bepaalde an dere clan en omvangt vrouwen van een be paalde derde clan. Zoo vormt dus ook elke clan de middengroep van een combinale trits die. van het standpunt van de clan be schouwd. een samenleving in het klein vornit. De connubiale betrekking maakt deel uit van een regelmatig haïf-eeremo- nieel, half-economisch ruilverkeer, waarbij de middenclan aan haar eene partner be- halvg vrouwen geregeld zoogenaamde „vrou- xxelijke" goederen levert en van die partner .mannelijke" goederen en mannen ontvangt, terwijl zij met haar andere partner in te gengesteld ruilverkeer staat De vrouwen- ontvangende clan is altijd min of meer on dergeschikt aan haar vrouxven-leverende partner-clan. Dit t ritsen-systeem wordt doorsneden door een andere groepeering, een verdeeling in twee exogame phratriefe, en bovendien was het clan-systeem vroeger dub-unilineaal (d.w.z. er waren eigenlijk «wee clangroepeerineen. een patrilineal© en een mat'üineale, die elkaar dus doorsne den). Dit dualistische driegroepenstelsel hangt blijkens de mythen ten nauwste sa men met een wereldbeschouwing, waarin het mythische weldoener-bedrieger-paar de dualistisch geordende totaliteit van den kos mos vertegenwoordigt, zooals in de sociale ordening de beide phratrics, terwijl het oer- en opperxvezen als afzonderlijke mythi sche figuur de alles omvattende eenheid representeert. Als tweede verschunselencomplfix behan delt spreker de reactie der oud-inheemsche cultuur op de machtige beschavingsinvloe den van Hindoeïsme en Islam. Gedurende den bloeitijd van het Midden-Javaansche Rijk, in de Se en 9e eeuw, is het Voor-Indi sche element volstrekt overheerschendmaar tijdens de grootste politieke machtsont plooiing van het Hindoe-Jaxanisme in het rijk Madjapahit ziet het zich teruggedron gen door dc onweerstaanbaar opdringende macht van het inheemsche. Dit „javanisee- ringsproces". zooals Krom 't genoemd hoeft, i* door de onderzoekingen van Rassers be treffende drama en tooneel op Java veel dui delijker gexvoren. Die javaniaeering i.« eigenlijk een ver jonging. Onder den stimuleerenden invloed der hooger ontwikkelde, maar in xvezep nauw vpruante Hincloesche beschaving, heeft ou:l Javaansch cultuurbezit nieuwe vormen aangenomen, zonder evenxvel van zich zelf te vervreemden; en toen de Hin- doesché inspiratie had uitgexverkt, herleef den ook de oudere vormen weer: de Jaxaan- eclte cultuur was rijker gexvorden, maar in wezen zichzelf gelijk geblexen. Op het Hindoeïsme is dc Islam gevolgd. De Mosliiflsc|ie invloed, wijkt in alle opzich ten sterk af van dien van het I-Iindoeisme en het karakteristieke der inheemsche be schaving wordt op deze wijze van verschil lende zijden belicht. Wat de Indonesische bevolking in den Islam gegrepen heeft vooral waren het toch wel de groctsche aspiraties, het xveer- galooze zelfvertrouwen, het onwrikbare ge loof jn eigen roeping dezer gemeenschap van gelijkgezinden, die geen rassen of gren zen kent. Maar vooral neéft de Islam zijn succes in den Maleischen Archipel te dan ken aan zijn verdraagzaamheid jegens oud- in heem sch leven. Intusschen blijkt de in heemsche cultuur een actieve factor van be- teekenis te zijn in de ontwikkeling van den Indonasisohen Islam. Zelfs op het gebied van het familieleven, waarop de Islam geen ander gezag naast zich duldt, heeft niet al leen oud Indonesisch gebruik zich weten te handhaven, maar zijn uit liet conflict tus schen inheemsche opvattineen en de Moham medaansche -wet soms nieuwe Indonesisch- Moslimsohe gebruiken ontstaan. De besproken verschijnselen zijn niet al leen uit een cultuur-wetenschappelijk oog punt onze aandacht waard, maar tevens omdat zij tot conclusies nopen, die voor het bestuur, voor zending en missie, kortom voor allen, die' in de Nederlandsch-Indische gemeenschap een jeidende functie beklee- rien, van eminent belang zijn. Den ethno- loog sterken zij in het geloof aan den zin van zijn streven, aan het bestaansrecht en de waarde van zijn wetenschap. KONINKLIJKE PRIJS H. Tv. H. Prinses Juliana heeft voor de E.H.B.O.-wedstrijden, die Zaterdag worden gehouden een zilveren medaille beschikbaar gesteld. C.O.W.-NIEUWS Gisteravond speelde L.P.S.V. I in de com petitie om den C.G.W.-beker tegen de Leidsche Scheidsrechters. De politiemannen verloren met 8—1. CGAV. speelde gistermiddag in hot Zuidersportpark te Den Ha?*? tegen de Haagsche xverkloozen. De Leidenaars won nen na een keurlgen wedstrijd met 4—3. ERNSTIG ONGELUK. Bi) de demping van bat Levendaal. Bij het verrichten van werkzaamheden niet en lier, in gebruik bij dc demping van 't Levendaal, is, de omstreeks 50-jarige werkman W, door de plotseling losschieten de slinger an de lier tegen hot hoofd ge troffen. Hij werd ernstig gewond door don L.H.D. naai het Acad. Ziekenhuis gebracht. Nationale Bond „Het Mobiiisatiekruis" F eest vergadering der afd. Leiden In de Graanbeurs is gisteravond een feest- vergadedng gehouden van de afd. Leidon van den Nationale» Bond „Het Mobilisatie- kruis". De lijk met vlaggendoek versierde zaal was goed bezet Onder de aanwezigen bevonden zich oa. Luitenant Generaal b.d. v. Terwesga; de garnizoenscommandant, overste Haitsma Muiier. de commandant van de Leidsche Burgerwacht, majoor van Mens; de voorzitter van de plaatselijke Land- stormcommi*«ie. Ds. IC. Thomas; de voor zitter van de leidsche Burgerwacht, Mr. Trapman, de oud-voorzitter der afdeeling de heer B. ten Cate Brouwer en tal van ver tegenwoordiger van bevriende vereenigingen. De voorzitter der afdeeling. Mr. Nord Thomson, sprak een openingsxvoord. Spr. wees er op. dat dezen avond weer een aantal kruisen aan kameraden uit de mobilisatitc- tljd zullen worden uitgereikt. Uit het feit dat deze kameraden het op prijs stellen bet krui6 te ontvangen blijkt dat zij, als het moest, opnieuw gaarne hun plicht voor het vaderland zouden doen. De plaatselijke afd. van den Bond bestaat nog maar kort. Het is nog slechts een babv. Heeft de baby al tanden? Ja zij beeft landen om zich vast te bijten in Me nationale gedachte, die ons bindt. Kan zij al spreken? Ja zij kan al spreken van het ideaal dat ons bezielt. Kan ze al loopen? Dc afdeeling heeft al honder den leden. Zij kan al loopen maar vreemd, zij kan nog niet op eigen beenro staan. De financieeJe toestand is niet rooskleurig. Laai ieder medewerken om daarin verbetering te brengen. Ten slotte richtte spr. woorden van hulde tot den oud-xoorzitter der afd., ren heer D. ten Cate Brouwer, die de afd. opgericht heeft en in de eerste tijd kracht dadig heeft gesteund. Onder luid applaus bood spr. hem het ecre-lidmaatschap der verceniging aan. De heer ten Cate Brouwer aanxaardde dit gaarne en dankte voor de hulde hem ge bracht. Spr. heeft dezen bond Hef. Hij roept in herinnering het jaar 1914, toen de dienst plichtigen niet angst in hot hart de oproep der Regeering ontvingen. Zij hoopten vurig dat Nederland buiten de oorlog zou blijven en dat is gelukkig het geval gexvorden. De gemobiliseerden hebben toen vele jaren trouxv gestaan rond den troon van Oranje. Het xvas een uitstekende gedachte van Z. Exc. v. Terxvesga om tusschen die gemo biliseerden een band te leggen, en saamboo- rigtieid tusschen hen te kweaken. Saainhoo- righeid is bet beginsel van den Bond. In „Het Mobiiisatiekruis" zijn allen kamera den. Spr. heeft zich als voorzitter terug moe ten trekken, maar hij hoopt een trouxv lid te blijven. Het moge ook de Leidsche afdee ling goed gaan. Het hoofdmoment van den avond was het uitreiken van een aantal kruisen aan nieu we leden door generaal Van Terxvesga, die een korte geestdriftige toespraak hield. Spr. herinnerde, aan de geestdriftige opmarsch voor de mobilisatie en aan het feit dat het ons gelukt is met een betrekkelijk klein leger buiten den vcrschrikkelijken krijg te blijven. De herinnering aan dien tijd van opofering en moed wordt levendig gehouden door den Bond Het Mobiiisatiekruis. In dien Bond wordt gekweekt de geest van liefde voor het Vaderland dat wjj tot eiken prijs willen behouden. Dc bond heeft ook de schoone taak die goede geest bij de jongeren levendig te houden. Al dat defaitisme van tegenwoordig is uit den böoze. Eenzijdige ontwapening is de dood voor ons land. Oorlog is verschrikkelijk, maar juist om dien oorlog te weren moeten we pal staan voor de bescherming van ons land. Met oen woord van felicitatie reikte spr. daarna de kruisen aan ruim 40 nieuwe leden uit. Men zou reeds gaan denken, dat de avond geheel met redevoeringen werd gevuld, maar dit was toch geenszins het geval. In de eerste plaats xvas er de Oude Jagerband, onder leiding van den hepr Huegenin, die aan den avond kleur en enthousiasme heeft gegeven door zijn meesterlijke vertolking van een aantal stukken muziek en door zijn keurige illustratie en onderstreeping van de hoogtepunten van den avond. En daarnaast trad op het „Lcidsch a ca- pella koor" onder leiding van den heer Mizee, dat zeer veel tot net welslagen van den avond heeft bijgedragen. De heer Mizee heeft een uitgelezen gezelsohap verzameld dat hij met bezieling regeert en waarmee hij fraaie resultaten weet te bereiken. Reeds de oud-Vaderlandsche muziek die voor de pauze gezongen werd was uitnemend ver zorgd en juist en zuiver aangevoeld, maar dit gold in nog hoogere mate van de mu ziek van Brahms, Hubert Cuypers en Die- pcnbrock na de pauze. Daarbij bleek nog dui delijkor tot welk een scherpzinnige vertol king het koor in staat is. De zaal was zeer gul met haar applaus. Tusschen de bedrijven door werd, ter stij ving van de kas, nog op Amerikaansche wijze een plaquette van Generaal Snijders verkocht. Dc Voorzitter sprak tenslotte woorden van dank. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN Dr. C. H. DEE Hedenmorgen om 12 uur vond op de Be graafplaats aan de Groenesteeg de teraarde bestelling plaats van wijlen de heer Dr. C H. Dee, vroeger alhier woonachtig en oud conrector van het gymnasium te Gorinchem die te Den Haag op 72-jarige leeftijd over leed. De overledene was gedurende 28 jaar als loeraar aan het gymnasium verbonden, waarvan de laatste 6 jaar als conrector. Hij genoot groote plaatselijke bekendheid als schilder van stillevens en groot muzieklief hebber. Onder de aanwezigen merkten wij o. a. op Dr. J. Berlage, oud-rector gymna sium te Deventer, Mr. H. C. Obreen uit Was sotiaar, Dr. S. Biegel, wethouder van Go rinchem, Dr. J. Broers uit Den Haag, Mr. G. Blokhuis, oud-kantonrechter te Gorin chem, Prof. L. Knappert uit Leiden. Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, oud-Burgemees ter van Leiden, uit Wassenaar, Dr. v. Eek, oud-conrector van bet Leitisch Gymnasium te Leiden, Mr. Ekkert uit Den Haag, Dr. H. T. Damsté uit Oegstgeest, Ds. A. Trouxv uit Den Haag en vele vrienden van den over ledene. Baron van Voorst tot Voorst, executeur- teetementair, spra* nog cenige persoonlijks woorden en dankte aUc aanwezigen voor de betoonde belangstelling. RECTIFICATIE. Men verzoekt ops mede to deelen, dat de Volkszangavond, die georganiseerd is door de Commissie Kinderfeest 31 Aug., is tot stand gekomen op initiatief van Burgemees ter en Wethouders op verzoek van den Ned. Volkszangbond. ARBEIDSBEURS Op den 23en Mei 1935 waren 3746 (v.j. 3019) werkzoekenden ingeschreven. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 14.5 gr., C, 350-jarig bestaan Hortus Bonaticus Een prijsvraag In 1937 zal ter gelegenheid van het 350- jarig bestaan van den Hortus Botanicus te Leiden een Gedenkboek verschijnen, waar in velschillende artikelen over bet ont staan, den groei en plannen voor de toe komst van den tuin zullen worden opge nomen. Het bestuur van de stichting tot bevor dering van de belangen van den Hortus Botanicus te Leiden wenseht ip dit bock, zoo mogelijk, ook een bijdrage van één der leden dier Stichting te plaatsen in den vorm ran een foto of teekening van een dr- tail uit den Hortus, oor dit doel wordt een w edstrijd uitgeschreven onder de leden (of kinderen van leden) dier Stichting. Zij, die hieraan wenschcn deel te nemen, worden verzocht zich op te geven voor 1 Juli a.s. bij den heer H. Veendorp, hortulanus, waar verdere inlichtingen omtrent dezen wed strijd kunnen worden verkregen. De Leidsche Winkelstand i Sigarenmagazijn „Zuid" In het perceel Korex aarstraat 3 heeft he denmiddag de fa. C. M. Bakcls-la Lou het sigarenmagazijn „Zuid" geopend. Het is eon kcurigg ruime en lichte zaak, smaakvol in gericht, waarin de ruime sorteering sigaren sgaretten, tabak cn rookartikelen goed tot haar recht komt. De groote aantrekkelijke etalage zal ongetxvijfeld vele kijkers lokken. Op de Korevaarstraat krijgt de winkelstand steeds meer aanzien, zoodat ook het punt goed gekozen is. We xvenschen de nieuwe zaak gaarne veel succes. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaafd Doet. ex. Geaeeskunde. de heeren J W P./nu, Lelden en M XVesterkamp. Den Haag:. Artsexamen le gedeelte, de heer A. Gerrlta Den Haag. Burgerlijke Stand ONDERTROUWT»: D Harteveld 22 j en C v VeUen 25 J N J Overdevest 25 i en J A M Drleaaen 25 A P J Stlkkelman en M XV Klein P v Loe 30 J en M A Gorelxkt 28 J. BEVALLEN: J Honsbeek—v Tongerea z G J StrtlkBlea>ot d A E x- PuffelenVol kering z S v Nood—de Jong z. OVERLEDEN: J XV Lauw ongeh. vr. 86 J. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN OFFICIEELE INSTALLATIE COMITé VAKCURSUS VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN Donderdagavond had in de trouxvzaal in het Huis der Gemeente de installatie plaats van de commissie voor de vakcursussen voor jeugdige xverkloozen. De burgemeester, de heer P. A. Colijn, spruk bij deze gelegenheid het installatie woord. Hij heette allen hartelijk welkom. Het. xvas hem een groot genoegen deze com missie te installeeren.' De tijd van hande len voor haar is thans aangebroken. Hoe eer de cursisten beginnen, hoe beter het is. Het xverk, dat bier xvordl" aangevat is heel moeilijk. Alles hangt af van de dagelijk- sche leiding. Ook het vraagstuk van zich op te geven bij de cursussen achtte dc bur gemeester van groot belang, doch alle po gingen zullen worden aangewend om doze cursussen zoo goed mogelijk te doen slagen. De commissie kan Gouda als beste leidraad nemen voor de werkzaamheden. Ongetxvijfeld is het voor deze commissie een belangrijk moeilijke taak. Het is de vraag of ze xeel dank op haar werk zal oogsten. Het is de bedoeling de jeugdige xverkloozen te bekwamen voor hun maatschappelijke taak, waarmee gelijk een groot geestelijk belang gebaat is. Ook zijn B. en W. bereid, indien noodig, alle medewerking te verlee- uen. Met den xvensch, dat het de commissie gegeven iriogie zijn spoedig vruchten op haar arbeid te zien, dtoeg de burgemeester het voorzitterschap over aan den heer J. L. Gaillard, die den burgemeester dank bracht voor al de voorbereidende werkzaamheden in het belang der commissie verricht De commissie bestaat uit de dames merv. J. P. Liefhebber, mevr. J. A. v. d. Lee,, mej. J. L. Jongenburger en de heeren: J. L. Gaillard, C. J. v. d. Bijl, A. v. Dam, W. Geerlof, J. Koelexvijn, A. F. Redegeld, A Groeneveld. CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGING Adhaesie-adres tegen opheffing Kamer van Koophandel De Chr. Middenstandsvereeniging voor Alphen aan den Rijn en omstreken, verga derde in het Vereenigingegebouxv aan de Julianastraat. Op gebruikelijke wijze open de de heer C. A. Bos, voorzitter, die in liét openingswoord bijzonder welkom heette mr. dr. P. G. Knibbe van Leiden. Na lezing der notulen en voorlezing inge komen stukken, werd eenige bespreking gevoerd over de veroordeeling van de Win kelweekcommissie inzake overtreding der Loterijwet. Mr. dr. Knibbe hield een uitvoerige be schouwing over de plannen der Regeering tot opheffing van de Kamer van Koophandel te Leiden. Zeer duidelijk liet spr. uitkomen,, dat van bezuiniging geen sprake is, en dat het nadeel bij de eventucele opheffing wordt voorbij gezien. Voor Handelsscholen o.a., maar niet het minst voor den Midden stand, die ip de Rijnstreek het meest ge baat is bij een Kamer, binnen baar ressort. Hier kunnen de belangen op de juiste wijze worden voorgestaan. Voor het overige van deze lezing verwij. zen xve naar hetgeen over dit onderwerp eenige dagen geleden in ons blad heeft ge staan. Verschillende aanwezigen stelden vragen, waarop mr. Knibbe een alleszins afdoend antwoord gaf. Met algemeene stemmen werd besloten adhaesie te betuigen aan de adressen tegen de opheffing van de Kamer van Koophan del te Leiden. De voorzitter dankte den spi eker hartelijk voor zijn duidelijk en leerzaaam betoog, waarna de vergadering werd gesloten. HANDELSAVONDSCHOOL Maandagavond ha|f acht zal in het schoolgebouw aan de Steyinstraaat (Mulo- school met den Bijbel), de officieele slui ting plaats vinden van den cursus 1934 1935. van de Handelsavondschool GOEDKOOPE GROENTEN VOOR WERKLOOZEN I-Ict ligt in de bedoeling van het gemeen tebestuur binnenkort voor drie maanden een proef te nemen met' de verstrekking van goerlkoopé .groenten aan steuntrekken de xverkloozen. NED. HERV. KERK De Ned. Herv. Kerk te Aarlanderveen zal Maandag. Dinsdag, Woensdag en Donder dag van de volgende week een bazaar hou den, die geopend zal zijn nam. van 3—G cn 7—10 uur. GESLAAGD Voor het examen kantoor-stenograaf, 130 lettergrepen per minuut, slaagde de heer H. v. Elk, alhier, opgeleid door den lieer G. Klok, 's Molcnaarsbrug. KATWIJK AAN ZEE f AANGIFTE De heer S. P. B. deed bij de politic aangifte van het feit. dat ten zijne aadecle, van ccn in aanbouw zijnd huis in de Duinstraat is ontvreemd een loo- den buis van 25 meter lengte en een gewicht van 46 kilogram. De politie atcüc een onderzoek in, ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Zaterdagmiddag om half vier speelt Quick Boys 1 tegen Ter Leede I uit Sassenhe.tn. KOUDEKERK GEMEENTERAADSVERKIEZING Donderdag had ten gemeentehuize een vergade ring p!aa.s van het hoofdstembureau voor de nummering van de canckdate.aujsten van den ge meenteraad. waarvan de uitslag is als volgt: hjst 1 R K. Staatspartij. 2. Gemeentebelang. 3. Chr. Hist. Unie, 4. An.i Rev. Partij. JONG HOLLAND SNAKT NAAR ARBEID Er zijn door dc „Centrale voor Werkloo- zenzorg" groote plannen in voorbereiding voor de verschaffing van aitoeid aan jeug dige werkloozen. Te Ecle is reeds 'n werk kamp opgericht, terwijl waarschijnlijk in Ooslvoornc (Z.-H.) een kamp zal kunnen worden geopend. Wij behoeven u niet te wijzen op de groote noodzakelijkheid, dat aan onze jeug dige werk loosen arbeid en ontspanning wordt verschalk Wij vragen daarvoor ook uw financieelen steun. Voor iedere twee gulden, welke wordt bijeengebracht, geeft het Rijik f 5. Op Dinsdag 28 Mei a.s. zal in deze ge meente een collecte worden gehouden, die wij bij u krachtig aanbevelen. Steunt allen zooveel mogelijk dit mooie wenk. LEIDERDORP GEMEENTERAAD. Donderdagmorgen kxvam de Raad in open bare vergadering bijeen. Wethouder van Leeuwen is wegens ziekte verhinderd de vergadering bij te wonen. Voorzitter: Burgc- meestïr Brug. De vergadering wordt geopend met gebed en de voorz, deelt mede, dat wethouder Van Leeuwen aan de beterende hand is. Na het voorlezen der notulen, welke on veranderd worden vastgesteld, volgt het behandelen der ingekomen stukken, welke o.u. waren: een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het uitbreidings plan, behoudens ondergeschikte punten, xvelke in hoofdzaak betreffen het Patrimo- nium-t<-rrrin. Besloten wordt t.z.t. in nader overleg met Ged. St. te treden. Nog eenige andere stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Dc voorz. stelt voor de werkverschaffing stop te zetten, zoodra de thans onderhanden zijnde werken zijn beëindigd. Volgens spr. ?is er de eerste tijd genoeg bouwrijpe grond Naar nieuwe objecten voor werkverschaf fing uit te zien is echter zaak; spr. noemt als zoodanig een nieuwe begraafplaats. Dc heer Klaver merkt op, dat er wel ge noeg öouwrijpe grond is voor duurdere wo ningen en geeft in overweging ook grond bouwrijp te laten maken voor goedkoope woningen Verder meent de heer Klaver,dat destijds een gedeelte van liet land, dat aan gekocht xvas van den heer Samsom, voor een nieuwe begraafplaats xvas bestemd. De voorz. antwoordt, dat het bouwrijp maken van gronden, volgens het uitbr.plan, thans voltooid is en geen gronden in deze omgeving bouwrijp gemaakt kunnen worden voor goedkoopere xvoningen. Wat de be graafplaats betreft, zegt de voorz., dat des tijds hij aankoop der gronden van den heer Samsom wel de opmerking xvas gemaakt, dat een deel hierxan wel geschikt zou zijn voor een nieuwe begraafplaats; er is echter geen sj rake van, dat men aan dit terrein gebonden is. Het is trouwens niet wensclio- lijk eon begraafplaats aan te leggen in de nabijheid van terreinen waar steeds meer en meer gebouxvd wordt. Weth. Splinter ls het met den voorz. eens en merkt op, dat er misschien aanbiedingen zullen komen van terreinen, die de raad ook oeter geschikt vindt. Besloten wordt hierna de uitvoering van een bliksembeveiliging van het raadhuis en dc ambtswoning op te dragen aan de firma Heringa fin Wathnch te Haarlem. Een subsidie van f 25 xvordt toegekend aan het Wit-Gele Kruis te Zoeierwoude. Het onderhoud van de gemeentelijke plantsoenen xvordt opgedragen (onderhands) aan den heer W. O. van Hofwegen. Met alg. s. wordt vervolgens besloten aan den heer W. Samsom de gemeente-landerijen te verhuren voor f 300 per jaar, nadat de voorz. uitvoerige inlichtingen heeft ver strekt, naai aanleiding van vragen van de lieeren Groenendijk en Klaver. Betreffende het punt: enderh. aanbesta- ding herbouw woning in Achthoven. stelt de voorz. voor, dit punt van de agenda te schrappen, Het betreft een afgebrande xvo- ning. B. en W. hebben overwogen, daar deze woning met nog eenige andere dooi de gemeente is aangekocht voor krot-op ruiming, niet tot herbouw over te gaan, doch Run paar panden, die thans leegstaan, af te breken. Na eenige bespreking wordt hiertoe be sloten. Tevens wordt besloten tot overname en onderhoud van de Koningstraat. Hierna komt in behan leling een verzoek om vergunning tot aanleg van een straat loodrecht op den Zijldijk en eenige andere straten van den heer M. P. Splinter. De \>ethuuder verlaat, terwijl zijn verzoek wordt behandeld, de raadzaal. De voorz. licht het voorstel toe en noemt de voorwaarden waarop de inwilliging ver leend kan worden. De heei De Haas merkt op, dat uit de door den voorz. genoemde voorwaarden blijkt, dat ten opzichte van dit adres de zelfde waarborgen worden gevraagd als bij dergelijks verzoeken gebruikelijk is. Het verzoek wordt toegestaan, nadat \'-et- houder Splinter, weder in de raadzaal aan- xvezig zijnde, zijn venoék in het kort heeft toegelicht, Het voorstel tot wijziging van de alg. pn lltie-vorordenjng betreft liet tegengaan van het aanp'akken van verklezings-rerlame, maatregelen tot bescherming van het plant soen et: het tegengaan van verontreiniging van slooten. De heer Groenendijk verxvacht van liet tegengaan van het plakken der verklezings- peclame met veel succes, hy haalt hierbij een voorbeeld uan. Het vooi ste) wordt m. alg. st aangenomen. Bestoton xvordt. voortaan gelegenheid 12 geven ook buiten de gewone uren bij de trouwplechtigheden gebruik te maken van de 'Raadzaal, mits tegen betaling. Hierna worden cenige pensioens-grondsla- gen vastgesteld en eenige wijziftingen in dc begroot ing aangebracht. Bij dc rondvraag deelt de lieer De Haas mede, dat hij vernomen heeft, dat het op halen vau asch en vuilnis in Achthoven achterwege blijft, hetgeen zeer gewenscht zou zijn. De xoerz. zegt deze zaak te zullen onder zoeken. Do heer Klaver vestigt de aandacht op het sportterrein, waaraan de gemeente nood zakelijk iets doen moet. Dc xcorz antxvoordt, dat een en ander nog met de Provincie moet worden geregeld, waarna voorzeker verbetering zal volgen. Hierna sluiting, LEIMUIDEN DE GEMEENTERAADSVERKIEZING Dc nummering der candidai-enhjsten x-oor de a.s. verkiezingen voor de leden van den gemeen teraad heeft plaats gehad met als resultaat, dat als no. 1 werd geplaatst dc Prot. Lijst (J. v. Dam) en als no. 2 de R.K. Staatspartij (W. Koot). In Rljnzaterwoude heeft de nummering der can- didatenlijsten plaats gehad met als resultaat dat als no. 1 werd geplaatst de R.K. Staatspartij (W. Compeer) en als no. 2 dc Prot. lijst (J. A. dc Bruyo), LISSE GEMEENTERAAD Discussie ovei verkoop van grond aan fa. P. de Gruyter. De zwein- commissie herleefdI Donderdagavond kwam de Gemeenteraad in een openbare zitting bijeen. Afwezig xva- ran de heeren J. P. Segers en J. Berbee Gzn. De notulen xverden gelezen en vastgesteld. Alvorens de agenda in behandeling te ne men deed de Voorzitter mededeeling van een schrijven van den heer J. Noorlandt, waarin deze mededeeling deed dat hij we gens gezondheidsredenen zijn raadslidmaat schap moest neerleggen. Hij bad voorts in zijn schrijven den Buigemeester en den Secretaris niet den Raad Gods zegen toe op den verderen arbeid en besloot zijn schrij ven met den xvensch, dat het de Gemeente Lisse in economisch opzicht goed moge gaan en de zon door de wolken moge bre ken, opdat een gunstiger tijd moge aan breken. De Burgemeester zeide, dat liet hem spijt dat het met den lieer Noorlandt zoo geloo- pen is en zijn gezondheidstoestand liet nood zakelijk maakte dat hij een rustiger werk kring kreeg en daardoor van xvoonplaats moest veranderen. Hij schetste den heer Noorlandt als een ijverig en eerlijk raads lid. die de openbare zaak op goede wijze trachtte te behartigen (appalus). Vervolgens werden de geloofsbrieven van den opvolger van den heer Noorlandt, den lieer Abr. van Aalst, door een benoemde commissie nagezien er. in orde bevonden, zoodat besloten werd tot zijn toetating als lid van den Raad. Hierna werd de agenda afgehandeld. Aan den heer A. J. v. Gilst werd eervol ontslag verleend als lid van de commissie tot wering van school verzuim en in de vaca ture benoemd de heer II. C. Ilnlzebos, het nieuxxe lioold der Openbare School. De zaak-de Gruijter. Aan de orde kwam nu de verkoop van een stuk bouwterrein, n 1. liet bouwterrein op de hoek Heereweg—Kanaalstraat aan de N.V. P. de Gruyter en Zoon. Tegen dit voorstel -%n B. en W. was nogal veel op positie van de zijde der winkeliers, die trouwens ook op de publieke tribune had den plaatsgenomen om de besprekingen te volgen. Voorgelezen werd een request van het comité „Lisse Vooruit" namens de drie plaatselijke Middenstandsvereen., waarin de Raad verzocht werd tegen het voorstel B. en W. te stemmen. In dit request werd door „Lisse Vooruit" erop gewezen, dat niet de vestiging van een zaak van de genoemde firma, het algemeen belang niet gediend wordt. Er bestaan in 't geheel geen behoef te aan een dergelijk winkelbedrijf in onze gemeente De financieele voordcelen die de verkoop heden biedt, zal niet blijken op te wugen tegen de financieele nadeelen in de toekomst. Door vestiging van liet groot-win kelbedrijf worden de xvinkeliers gedupeerd en sommigen zullen niet meer in hun le vensonderhoud kunnen voorzien en gedwon gen wordt om bijstand te vragen, wat liun financiën betreft. Ook werd erop gewezen dat er weinig bekendheid aan gegeven was dat dit bouw terrein te koop xvas. De burgemeester zeide dat verschillende gedachten, xvelke door „Lisse Vooruit" naar voren waren gebracht, zijn instemming had den, doch er xvas ook aan de andere zijde weer veel tegenin te brengen. Dc vestiging van een zaak van de firma De Gruyter hangt in het geheel niet af van de ai of niet verkoop van dit bouwterrein. B. en W. meenen zelfs dat een tegenhouden van deze verkoop voor de xvinkeliers in dc toekomst nadeelige gevolgen zal kunnen hebben en het algemeen belang er nu \x-él mede ge diend is. Naar aanleiding van de opmerking dal er geen bekendheid xvas gegeven aan de verkoop, merkte de burgemeester op, dat van gemeentewege nooit bekendheid wordt gegeven aan verkoop van bouwterrein. Bespreking Als eerste spreker xverd het woord ge voerd door den heer C. Schrama. Hij vond het moeilijk 0111 als voozitter van de R.K. Coöp. te spreken en wilde daarom geheel Duiten de Coöp. om enkele opmerkingen maken. Hij zeide dan, dat er van dit soort winkels reeds meer dan genoeg xvas. De ge meentelijke burgerij is er niet mede ge baat maar geschaad. Spr. zet dit nader uit een. Als lid van de Grondcommissie wist spr. niet dat de grond hiervoor bestemd zou wórden. De hoer J. Kingsma uit zijn meening met te zeggen dat hij zich afgevraagd heeft, reeds voordat liet adres voorgelezen werd, of inderdaad het gemeentebelang er mede gediend zou zijn, en kwam tot de conclu sie dat dit niet het geval xvas Wel zal er een mooi pand verrijzen, maar uit princi pieel oogpunt ziet spr. nadeelige gevolgen voor de toekomst. De gelden blijven niet in de gemeente, maar vloeien weg en vooral waar het een noaml. venn. betreft brengt dit dc belastingen geen baten. Bovendien worden de kleinere winkeliers zoodanig ge dupeerd, dat hun beslaan bedreigd wordt, terwijl de anderen ook minder belasting zullen moeten betalen wegens vermindering van den omzet. Dc heer A. H. Schrama onderstreept het door de vorige sprekers gezegde en wenseht als raadslid niet mede te werken en zal tegen het voorstel stemmen. Wij kunnen de monopolisecring van het groot-winkel bedrijf niet in de hand xverken. De heer A. Verduvn Jr merkt op, dat hot Comité „Lisse Vooruit twee jaar geleden dit request niet zou hebben ingediend. De vestigingswet, waarover gesproken is, staat hier in het geheel niet op. De zaak kómt, dat is zeker. Wij kunnen op de wetgeving niet vooruit loopen cn men heeft het recht zich te vestigen. Spr. zal niet tegen stemmen. Door weth. Warmerdam wordt het voor stel vau B. en W, verdedigd en gewezen op Radiodistributie VRIJDAG 24 MEI Programma 3: 8.20 Keulen; 8.30 Deurtchly.xd sender; 10.20 Keuten: 11.30 Kalundborg of Mo- tala; pl.m 13.05 Keulen; 14.20 DeutschUndeen- der; 15.20 Kalundbors; 17.20 Keulen: 18 50 £r. Vlaamsch 19.35 Leipzig:: 20.30 Droitwlch; 22.30 Paris P. P.: 23.20 ParUa Radio Programma 4: 8.05 Partfj Radio- 10.35 Droit wlch; 11.05 Londen Reg; 12.10 Droitwlch: 13.36 Londen Reg; 15.20 Droitwlch; 18.20 Diversen; 18.50 Londen Reg; 19.25 Droitwlch; 20.30 Loc. uitzending gram.-muziek G.R.D.; 22.30 Droltw 2250 London Res ZATERDAG 25 MEI Programma 3; 8.20 Keulen: pl.m 8.50 Deutach landsender; 10.20 Keulen: 12.20 Brussel Fr; 13.20 Brussel VI: 14.20 Keulen; 15.60 K^luhd- boig; 16.20 Keulen: 18.20 Brussel Fr; 18.o0 Brussel VI: 19.20 Keulen, 22.20 Brunei VI, 22.30 Brussel Fr. Programma 4: 8.05 Parijs Radio; 10.35 Droit wlch; 11.05 Londen Reg; 13.20 Dróltwich: 18.20 Diversen; 18-50 Loxden R°s: 19.50 Droitwich; 21.50 London Reg; 22.20 Droitwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagsu lenst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Mei a.s. waargenomen door de apotheken M. Boekwijt, Vischmarkt -i, telef. 552 en G van Zijp, Willielminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. de verbetering, xvelke den verkoop van dit stuk bouwterrein zal teweegbrengen tót ver fraaiing van het dorp. De prijs achtte spr, in overeenstemming met den vraagprijs. De Buigemeester wijst er nog op, dat het verxverpen van het voorstel de zaak niet tegenhoudt Dit gaat buiten het eigenlijk beleid der gemeente om. Met verwerping xvordt het doel niet bereikt, nl. niet-vesti- ging, maar juist in het tegenhouden van de zank ligt een reclame object voor bedoelde firma. Dat moet vooral ingezien worden- De lieer A. Th. v. Kesteren verklaart zich ook tegen het voorstel van B. en W, en ia liet met de andere spreikers eene. Nadat verschillende heeren nog iets aan het reeds gezegde hebben toegevoegd, xvordt overgegaan tot hoofdei, stemming, 't Voor stel wordt aangenomen met als tegepstepi- mets de heeren J. Kingma, C. Schrama, A K Schrama en A. Th. v Kesteren. (De xvinke liers verlaten hierop de tribune). Na deze breede discussie xverden de vol gende agendapunten, meest van louter foii meelen aard, vlug afgewerkt. Aan den heter J. Wetter xvordt een stuk bouwgrond verkocht langs dc Gladiolen- straat. De heer Groen cn Kortekaas worden huurders van een perceel opslagterrein aan de haven, onder bepaalde voorwaarden. Dc Raad ging e'r mede accoord, dat de heer M. Kamerman zijn plaatsje volgens de Landarbeiderswet overdoet aan den heer W, Möhlmann. Medegedeeld werd, dat van een parkeer verbod op den Heerexveg van Postkantoor tot Vierkant nog xvordt algezien en eerst nog getracht zal worden de medexverkjng van de bewoners te verkrijgen. Bij (Ie rondvraag vraagt dc heer A. H. Schrama beplanting van de Hyacinthen- straat. B. en W. hebben hier echter reeda een plan voor. Het inrij-verbod voor auto's van do Grachtzijde-Oost in de Kapelstraat, zal nog nader in studie worden genomen. Dan komt de heer A. H. Schrama als voorzitter, van de Zxvemcommissie op da proppen met de Z wem-Inrichting Door eenige burgers is de Zxvemcommis sie een wenk gegeven, xvelke in de goedo richting leiden kan. Na een gehouden con ferentie met deskundigen is het voorloopig plan geopperd om een zweminrichting te stichten op het gemeentelijk terrein langs de Spekkenlaan. Volgens deskundigen zou daar wegens uitnemende geschiktheid van den grond met een bedrag van f 15.000 een zweminrichting kunnen worden gesticht, die aan alle moderne eischen voldoet. De heer J. C. de Haan, eveneens IJd der zwemcommissie, licht een en ander naijer toe. De zxvemcommissie zou nu, alvorens verder de plannen uit te werken, eens wil len vernemen hoe de Raad er in beginsel tegenoxer staat Het resultaat der bespre- kingen is, dat de zxvemcommissie een en ander eens nader zal uitzoeken en uitwer ken, xvaarna zij met een plan zich tot B. en W. zullen wenden, die het na bespreking in den Ra,ad kunnen brengen. Hierna sluiting. KEURING VAN KONIJNEN Donderdagavond had xroor de Konijnen en Pluimvee-Vereenigiftg een tafelkeuring plaats voor konijnen. Alleen dieren van den fok 1935 mochten xvorden medegebracht. De heer Hamaker, bekend konijnenkeurder voor tentoonstellingen, werd bereid gevonden be langeloos deze tafelikeuring te houden. Er was zeer veel belangstelling. Niet minder dan 70 dieren xvaren ingezonden. Bij de Keu ring bleek, dat over het algemeen met deu konijnenfok goede resultaten bereikt wer den. Van de ingezonden dieren werd onge veer txvee-derde gedeelte geschikt geacht voor tentoonstellingen. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de kas. WOEST RIJDEN Een automobilist reed in een snelle vaart in de bocht bij den heer E(J. N. langs twee hoornen, xvelke flink beschadigd werden, en vernielde voorts een verder staande jonge boom. De auto moest xveggesleept worden. NOORDWIJK SCHOOLARTSENDIENST Uit het verslag van den schoolartsen* dienst voor dc gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheiim, Noordxvijkerheut en Noorcjwijk over het jaar 1934 blijkt, dat de kinderen in Noord wijk beduidend meer slechte tan den hebben dan in de andere gemeenten van dezen dienst. Zoo werden er van 171 leerlingen van de eerste klas der lagere scholen 81 met een slecht gebit genoteerd. In Noordwii'k hadden in de eerste klas dei- lagere scholen in 1934 47 pet. der kinderen een slecht gebit tegen 37.1 pet. in de andere gemeenten van den dienst tezamen. Ook in voo-.igaande jaren bestond deze zelfde on gunstige verhouding, ls liet met de tanden in Noordwijk dus blijkbaar niet zoo best gesteld, de Noordwijksche moeders krijgen in 't verslag van den schoolartsendienst een pluim op den hoed, omdat zij zoo trouw steods aanwezig zijn bij het geneeskundig onderzoek hunner kinderen. Bij een onder zoek door den schoolarts van 163 kinderen der eerste klas op vier achtereenvolgende scholen waren alle moeders aanwezig. RIJNSBURG LIJSTNUMMERS Bij d« gehouden vergadering van het Hoofd stembureau werden de nummers der lijsten inge diend voor dc Gemeentcraadsverkiczing en als volgt vastgesteld: A R. No. 4. C.H.-No. 5. H.Q.S. No. 1, Chr. Arb. Partij No 2, CD.U. No. 3t

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6