Wetsontwerp inzake Ondernemers overeenkomsten 'n Migraine op komst? AKKERTJES VRIJDAG 24 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Hoezeer de levensbeschouwing bij dit on derwerp in het geding kwam, bleek duide lijk uit een tweetal opmerkingen, welike bij repliek gemaakt werden en waarbij mr Pol lema merkwaardig" genoeg zweeg, ter wijl zijn partijgenoot, prof. de Savornin Lohman, wel zijn voortreffelijke, princi- pieele rede huldigde, maar met andere leden, [van zijn fractie de consekiwenties uit die rede laf wees. De twee beteekenisvolle opmerkingen ■wer den gemaakt door mr Knottenbelt en dr JtVibaut. De eerste verklaarde ronduit, dat verdere discussie over het principe der zaak over bodig was, omdat het toch afhangt van de (visie, welke men er op heeft; m.a.w.: de levensbeschouwing beslist. En dr Wibaut verklaarde: ik schakel de fcthica niet uit, maar de klassenstrijd is voor tnij 't middel om de solidariteit te vestigen. Men denke zich dat in. De klassenstrijd, (tvelke verdeelt en vijandschap aanwakkert, tal middel tot verbroedering zijn. De groote vergissing is deze, dat men als ge vol g verwacht, wat voorwaarde moet zijn: verandering der harten, althans geneigdheid tot samenwerking en onder linge waardeering. Waar echter de Minister in zijn vlot en keurig betoog deze dingen in het juiste licht gesteld heeft, kunnen we ons van verder commentaar onthouden en uitsluitend naar tiie rede oerwijzen. i PegeHJKé rede van Minister Steenberghe De Minister Ie overtuigd, dat het middel- |root- en kleinbedrijf zich in moeilijke om standigheden hot gemakkelijkst aanpast en dus werkelijk de ruggegraat het maatschappe- i lijk leven ge- noemd mag wor- ■Hp den. Van een fjfllli monopolie-positie j mag dan ook geen 'SBKNLjL sprake zijn Jk "*1' 'nbk. uitbuiting, van 't J publiek is dus niet Desnoods zal de regeering de con- I sekwenties daar- uit trekken. Met het oog daarop worden ook ver- ïlinistcr Steenberghe tegenwoordigers Van de algemee- he bonden der vakorganisaties opgenomen en niet van afzonderlijke bonden; de eerste verliezen het consumentenbelang niet uit het oog. De wet zal zeker niet leiden tot sluiting Van bedrijven en evenmin tot het kunstma tig in het leven houden van zwakke onder nemingen. Komende tot het. algemeene gedeelte be toogt de Minister, dat dit wetsontwerp nim mer als crisisontwerp is bedoeld. Het hield Van meetaf .verband met fi de constructueele wijziging Is de maatschappelijke ordening. Dr. Colijn dacht er precies over als deze minister; noch in woorden, noch in geest is er eenig verschil. Men moet ook het ontwerp niet binden aan een bepaald minister: de minis ter dient in dit verband naamloos te zijn. In zijn toelichting op het Anti-rev. begin selprogram schreef Dr. Colijn tijdens zijn ministerschap, dat de hooggeloofde vrijheid van werkgevers in deze zondige maatschap pij zonder correctie moet leiden tot on derdrukking van het zwakke: de maat schappij wordt een economisch slagveld. Het wetsontwerp bedoelt dan ook volgens de eenstemmige meening der regeering eco nomische aanpassing aan de gewij- eigde wereldstructuur; aanpassing om nog grooter ongelukken te voorkomen. De juridische kant der zaak is zoo, dat de invoering op voorzichtige wijze zal ge schieden. Van alle instanties, welke er bij betrokken zijn, zullen degelijke advieizen worden ingewonnen. Invoering bij afzonder lijke wet is niet gewenscht, omdat dit te lang zou duren. De weg is toch al lang ge noeg; al hoopt de Minister dat het geen jaar zal duren voor de eerste beschikking kan worden genomen. Een ongewenschte doorbreking van het „rivaatrecht is dit ontwerp zeker niet; maar daarom moet men het ook geen Kar- telwet noemen. De regeering wil de or ganisaties niet bindend verklaren, maar de persoonlijke bedingen. Alleen die be dingen, welke in het algemeen belang zijn, kunnen door de regeering bindend worden •verklaard. Het is een aanvulling van het publiek op het private recht Het is een vorm van samenwerking tusschen staat en maatschappij. De minister beriep zich tegenover den heer Pollema op wat Mr. de Savornin Lob man in 1912 schreef. Deze wees er in zjjn „Verzamelde Opstellen'' op, dat de staat re kening heeft te houden met de samenwer king tusschen werkgevers en werknemers en de overheid mag niet toelaten, dat en kele dwarsdrijvers het algemeen belang halsstarrig tegenwerken. De overheid heeft ten deze dwingende macht noodig. Dat is andere taal, dan die Mr. Pollema sprak. Sprekend over de noodzakelijkheid van het wetsontwerp bracht de Minister hulde aan Dr. Wibaut, die reeds in 1902 baanbre kend werk verrichtte. Met enkele fijne opmerkingen toonde minister Steenberghe de oppervlakkigheid van het betoog van den heer v. d. B e r g h (lib.) aan. Deze was al te zeer onder de indruk van de jubileumfeesten. Jammer voor hem, dat de vrijheidslievende Engel- sche Regeering, ook een wetsontwerp heeft ingediend, dat nog verder gaat dan het Ne- derlandsche voorstel: het spreekt van het opleggen van organisatorische voorschrif ten met het oog op de wereldstructuur. De Engelsche regeering kwam daartoe, nadat zij het geprobeerd had op (je jnanior, welke de liberalen aanbevelen; dê Neder* landsche regeering doet het ineens goed. Wat niet wil zeggen, dat men binnenkort schoone en vele resultaten voor het bedrijfs leven zal zien; daarin heeft Dr. Wibaut, die medelijdend glimlachte, gelijk. Deze wees op de „winzucht" der ondernemers; terecht, maar een werkgever behoeft niet alleen op winst uit1 te zijn. De pas overleden Dr Waller was daarvan, een prachtig yoor- Als 's morgens dat onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt, voorkom dan die misère met 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont TOMi beeld; waren alle werkgevers zoo, dan was dit wetsontwerp wellicht overbodig; waren echter alle andere ondernemers, zooals I)r. Wibaut ze denkt, die dus alle ethica ver werpen, dan zou een wet als deze, geen nut kunnen stichten. Thans mag er althans iets goeds van ver wacht worden. Deze wet kan het evenwicht bevorderen tusschen vraag en aanbod. Een ongebreidelde export-concurrentie mag ook niet toegelaten worden. Bij de onver bindend verklaring stelt de regeering straf bepalingen voor; dit is noodzakelijk en daarom is het ontwerp geen wassen neus, zooals Dr. Wibaut zei. De Minister heeft zich de critiek van Mr. Pollema, dat dit wetsontwerp niets met de tevensbeschouwing te maken heeft, ten zeerste aangetrokken. De criticus ging zelf uit van de onvolmaaktheid van den mensch en wanneer men niet aanvaardt een reli gieus fatalisme, dan moet men met Augus- tinus zeggen, dat het 's menschen plicht is om met vertrouwen op God te doen, wat mogelijk is. Trouwens, juist de critiek van Dr Wibaut bewees, dat het wetsontwerp principieele beteekenis heeft en begin selen werken door. Ons nakroost zal dat eenmaal beamen. Moge het zoo zijn, dat er kend wordt t' bedoelen van de Regeering en de meerderheid, welke haar steunt om met Gods hulp te streven naar betere maat schappelijke .verhoudingen. De replieken. Bij de replieken verklaarde Dr. Wibaut (s.d.), dat hij zijn bezwaren handhaaft en van het wetsontv/ep niets verwacht, maar hij zal zijn stem er niet aan onthouden. Mogelijk kan het in bizondere gevallen iets goeds opleveren. Nadat de heer Knottenbelt (lib.) vol hard heeft in zijn afwijzende houding ver klaarde de heer de Savornim Loh- man ,(c.h.) namens eenige leden zijner fractie, dat zij met afwijzing van de staatsfilosofische beschouwingen over orde ning enz., hun stem aan het wetsontwerp zullen geven omdat de Regeering verklaard heeft in deze crisistijden deze machtiging noodig te hebben en in de hoop, dat de Re geering een zeer spaarzamelijk gebruik van haar bevoegdheid zal maken. De heer A. v. d. Hoeven (c.h.) brengt evenzeer hulde aan de voortreffelijke rede van Mr. Pollema, maar heeft, in tegenstel ling met den heer de Savornin Lohman, geen oogenblik geweifeld, om zijn stem te gen het wetsontwerp uit te brengen. Na een kort woord van re pliek van Minister S"teen- berghe wordt het wetsont werp aangenomen met..-31 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren: Knottenbelt, de Gijselaar, Fock, Pollema, Gelderman, v. d. Bergh, van der Hoeven, de Vos van Steen- wijk. Da vergadering wordt gesloten* J[ SCHOOLDAG TE RUURLO Het Kamerlid Tilanus over de bezuiniging op L. O. De Achterhoeksche schoolbestuurders bespreken het bezuinigingsplan der Regeering Te Ruurlo werd gister de jaarlijksche ■schooldag in den Achterhoek gehouden. Bij ontstentenis van den voorzitter Ds. G. Renting, die wegens gezondheidsredenen bedanken moest, leidde Ds. D. C. Goed hart, Herv. "pred. te Hummelo, de verga dering. Bij de opening werd een wijdings woord gesproken over Ps. 121. Voorts werden herdacht de overleden leden van den Bond. de heeren J. v. d. Brink te Doetinchem ,en G. Wiegers te Dinxperlo. Ds. G. Renting nam met een hartelijk schrijven afscheid van den Bond, wegens gezondheidsredenen en vertrek naar Baarn Nadat de secretaris, de heer N. W. van Die'mern.de Jel te Delft het jaarverslag had- Uitgebracht, nam ook deze afscheid van den Bond. De vergadering benoemde beidén, die de functie van voorzitter en secretaris 23 jaar hadden vervuld, tot eere lid. Bij de bestuursverkiezing werden geko zen (vac.-Ds. G. Renting) Ds. W. E. Gerrit- sma te Aalten; (vac.-N. W. van Diemen do Jel) R. Schans te Winterswijk; (vac.-Ds C. J. van Paaseen, Zutphen) Ds. P. Warners te Gaanderen. I-Ienkozen werden de heeren A. J. W. Mennik en Ds. D. C. Goedhart. De heer N. W. van Diemen de Jel refereerde daarna over het onderwerp: „Het geweten in de opvoeding". Het bezuinigingsplan. Dé heer H. W. Tilanus, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Genernal, sprak in de middagvergadering over het onder werp „Het groote bezuinigingsontwerp en het Lager Onderwijs". Spr. begon met de opmerking, dat het niet onmogelijk is, in verhand met het gebeurde in de laatste dagen, dat er in het plan, wat het onderwijs aangaat wijziging komt. Immers staat het niet vast, dat de nieuwe Minister dit ont werp geheel overneemt. Het geheel van de paragraaf onderwijs in het ontwerp moeten we zien als een stuk regeeringspolitiek en het draagt het teeken van der tijden nood. Allereerst raakt 't onderwijs de 10 millioen korting op de salarissen en de 5 millioen die gevonden zal worden op de pensioenen. Men wil deze korting doorvoeren bij K. B. en dat men dit ook wil doen met de pensi oenen, achtte spr. in strijd met de Grond wet. Art 63 daarvan verleent deze bevoegd heid wel over de salarissen, doch niet over de pensioenen. Wettelijk kan dit toch wel geregeld worden. Spr. ging hierna de bezuinigingsvoorstel len voor het onderwijs na. Zij vormen de hoofdmoot van het ontwerp, wat niet te ver- wonderen valt als we weten dat de uitgaven voor onderwijs 150 jnillioen of van het geheele Rijksbudget-vormen. Samenvoeging van faculteiten. Er zullen maatregelen komen voor het Nijverheids-, Middelbaar- en Hooger Onder wijs.-Bij het laatste^is-een zeer ingrijpend voorstel, n.l. een voorstel om in te grijpen over de gemeentewet, Hooger Onderwijswet en de wet op het Landbouwonderwijs heen tot het samenvoegen .van bepaalde facul teiten, De meest belangrijke voorstellen treffen het TjO.j-dia spr. de .revue laat p^seeren. De U.L,0.-scholen. Spr. ziet het als-een fout, dat men de Ulo-scholen gaat beperken tot 4-jarige. Het is nooit als bezwaar gevoeld, dat men zulk een uitgebreide opleiding gaf. Verbiedt men dat laatste jaar, dan zal er een afvloeiing naar de Kweekscholen komen en de kosten blijven even hoog Het invoeren van een toelatingsexamen en de beoordeeling daar van door den inspecteur ziet spr. als een gevaar. Wat beteekent dat? Zal die man er zijn veto over uitspreken en moeten dan de besturen van de Bijz. scholen toestaan dat op die manier leerlingen worden ge weerd, waardoor het geheele schoolbestaan gevaar loopen zal? Spr. gelooft dat dit niet wel is-te handhaven. De kweekelingen. Aan de invoering-van het kweekelingen- stelsel kleven bezwaren omdat het stelsel niet is doorgedacht. Van de vakonderwijzers is in het ontwerp niet gesproken en langs dien weg kan men misschien gaan leven. Spr. achtte dat niet gelukkig. Bij het stelsel is het zeker dat de eerste twee jaar geen enkele kweekeling die nu van de school komt geplaatst zal worden. Nu zijn er reeds 2754 wachtgelders en spr. verwacht dat er nog 3000 bij zullen komen. Deze 6000 moe ten eerst worden opgebruikt. De kleine bijz. scholen. Na enkele kleinere voorstellen besproken te hebben wijst spr. op de voorgenomen op heffing van kleine Bijz. scholen. Dat is een krasse maatregel, die het recht van de ge lijkstelling aantast. Cijfers wijzen uit dat talrijke O L scholen onder de normen blij ven bestaan, want er zijn 913 kleine open bare scholen tegen 491 bijzondere. Waarom deze maatregel dan alleen voor het Bijzon der onderwijs voorgesteld Men zegt dat het openbaar onderwijs een bijzonder karakter draagt en in stand gehouden moet worden, ook al daalt het getal onder de 61, doch spr. meent dat dit alleen geldt als vluchtheuvel voor minderheden als er dus geen enkele O.L. school in de gemeente meer is. Nu grijpt men een^Aoudig het Bijz. onderwijs in den nek. Belachelijk is het, dat men nu roept dat er onder het openbaar onderwijs een slag veld is aangericht. De toestand was daar Immers onhoudbaar. Men vf^gde ons toe dat bij ons hetzelfde moest gebeuren, maar dat is heel wat an ders. In de Biiz. scholen zitten hypotheken, dat was voor 1920, èn na 1920 zijn er waar borgsommen gestort. Dit moet dus eerst ge regeld worden. Het is wonderlijk dat Minister Marchant met dit ontwerp gekomen is (gelach), want het tast de gelijkstelling aan. Ik ken ze, kleine scholen, die sinds 1S66 evangelisatieposten zijn geweest en het licht der genade onder strijd en zegen hebben uit gedragen. Zullen die dan opgeheven moeten worden omdat ze alleen slechts minder dan 60 leerlingen hebben? Spr. betwijfelde of dit zal worden doorge voerd en of de R.-K. fractie zulk een voor stel steunen zal. De bezuinigingen op de kweekscholen achtte spr. ook te ingrijpend. Spr. wees er ten slotte op. dat dit alles de materie raakt. Nu de moeilijkheden meerder worden moet het geloof ook vermeerderen en dat zal komen. Gort is het die regeert. Bij de bespreking werd door elf personen het woord nog gevoerd, die door den heer! Tilanus uitvoerig werden beantwoord. Spr. wees er met nadruk op, dat er door de .Tweede Kamerleden, scherp zal ffior- ROFFELRIJMEN, ZING! Zing van je landje zoolang je "kunt zingen, Zing van de vrijheid een jubelend lied Zing van de wondren en wondere dingen Die je bij dag en bij avond geniet. Zing van je landje zoo rijk, zoo gezegend Zing van je land elke dag, ieder uur, Zing als de zon schijnt en zing als het regent Waar je ook bent in Gods vrije natuur. Zing van de vrijheid door God ons gegevenj Zing van der vaderen moed in de strijd Zing van het blije het heerlijke leven Dat je in vrede in Nederland leidt. Zing van het wonder van 's Heeren genade, Zing van Gods gunst die de jaartijden kroont, Zing, en sla dankend de wonderen gade Die Hij verricht in het land waar je woont Nadruk verboden.) LEO LENS, den gewaakt tegen de aantas* ting van de_ rechtsgelijkheid. Nadat de voorzitter een woord van dank had gesproken sloot Ds. W. E. G e r r i t s m a te Aalten de samenkomst met gebed. De middagvergadering werd ook bijge woond door den heer W. F. C. v. d. Broek, inspecteur bij het L.O. te Zutphen, In het jaarverslag over 1934 van de Ver. tot Oprichting en Instandhouding van een Tehuis voor Zeelieden te Maassluis lezen wij, dat de Vereeniging uit het weinige ge- bruik, dat van de aangeboden logeergele- genheid wordt gemaakt, den druk der tijden ondervindt Het tehuis blijft echter als Chr. Volkskoffiehuis goed voldoen, en ook als leeszaal wordt het door meerderen bezocht Leden, en begunstigers-tal toonden weinig verandering, ook de samenstelling van het bestuur bleef ongewijzigd. De financieels toestand der Vereeniging mag gezond wor den genoemd. Vermelden wij tenslotte nog, dat er een bibliotheek voor visschers werd opgericht en dat de Vereeniging zich voor de toezen ding van geschikte lectuur voor dit doel Möbévoleiï houdtt <v De onder de Amsterdamsche politie gevormde stormtroepen krijgen Het voormalig hotel de l'Europe op het Vreeburg te Utrecht is tijdelijk instructie op de plaats van de Oranje Nassau-kazerne. in een vesting herschapen nu de genie er oefent Het afbreken van de eerste klas lounge van de ,Mauretania" (eens Engélands grootste passagiersschip) die nu gesloopt wordt Gezicht van het Bellevue-terras in Seelisberg op een deel van het Vierwoudstedenmeer, de Urnersee. Aan de linker zijde ligt de bekende Axenstrasse, op den achtergrond verheft zich de Bristenstock, Tweehonderd werklooze mijnwerkers uit Wales die-door een filmmaatschappij zijn geëngageerd voor de verfilming van Wells „The Shape of Things to come", tijdens een gevechtsscène.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5