JHrtuur (jToumti t IBIS SHAG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. Dobbelmcmn lekker...man! Sbonnemcntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesbiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5484 VRIJDAG 24 MEI 1935 atibertmtieprijjen: Van 1 tot 5 regelst 1Mllt Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2-30 Elke regel meer0-45 Handelsadvertentiên per regel 0.17 h Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau V. wordt berekend 0.10 VRIJDENKERS CONGRES ,,In de namiddag sloot de voorzitter met een opwekkend woord dit goedgeslaagde werkcongres, dat afgevaardigden telde uit bijna alle afdeelingen in het land", aldus eindigt het verslag van het Vrijdenkers- Congres, dat Zaterdag en Zondag te Amster dam gehouden werd, in de roode pers. Goedgeslaagd? Wanneer men het verslag leest, dan krijgt men een gansch andere in druk. Hoor slechts. „Er is geen enkele reden om vreugdevol bereikte resultaten te vermelden. Het zou al een vermeldenswaardig feit zijn, wanneer met juistheid kon worden getuigd, dat geen terrein werd prijsgegeven dan na genstand. Zelfs deze opmerking is thans niet in overeenstemming met de werkelijk heid", zei de secretaris. Gedurende het vereenigingsjaar is het le dental met ongeveer driehonderd terugge- loopen. Het aantal afdeelingen ging niet negen achteruit, gevolg van royement we gens schuld of opheffimr. Ook over de propaganda voor het blad Van de verecniging, „Do Vrijdenker" is het jaarverslag niet bijster goed te spreken. Het aantal abonné's daalde dan ook van 2100 op 1900. Met ernst wordt gewezen op de fin an- cieele toestand van het vereenigingsorgaan. Zelfs de sociale positie van den redacteur kwam in 't gedrang. Een behoorlijke rechts positie kon het bestuur hem niet aanbie den. Daarom had men, vooruitloopende op een congresbesluit, maar een levensverzeke ring van 2000,— te zijnen bate gesloten. Dit „eigenmachtig optreden" van het hoofd bestuur werd ernstig afgekeurd, doch het besluit werd bij stemming aanvaard. Ziedaar de klaagzang der vrijdenkers. Wezenlijke invloed kan van zoo'n kwijnende organisatie niet uitgaan. Het is verblijdend, %vant het bewijst, dat het bare ongeloof ii Nederland geen geschikte voedingsbodem Vindt Er blijkt ook uit, wat telkens geconsta teerd kan worden, dat het koude materialis me in ons land terrein verliest; er is aller- wege een vragen naar geestelijke dingen len onstoffelijke waarden. De roode pers zelf is daarvan een voor beeld. Zeker, de verslagen van zulke con gressen worden nog gretig opgenomen; maai er was een tijd, dat de vrijdenkers niet zon der succes, naar het scheen, naar de hege monie, de overheersching, streefden in par tij en blad. Geheel volgens de waarheid welke dr. J. Romein in zijn „Lage landen aan de Zee" poneert: ,4e sociaal-democra tie is van huis uit een partij van vrijden kers". Die tijden zijn voorbij. De invloed der re ligieuze socialisten stijgt en die der vrijden kers neemt af. Noch het algemeene verschijnsel, noch het bijzondere, mag ons echter tot minder waak zaamheid verleiden. Want een godsdien stige strooming brengt geen waarachtige be keering; en een minder-vijandig socialisme is niet te verzoenen met het Christendom. De klove blijft. En bovendien: de vrijdenkers, hoe ook baar achteren geschoven blijven het socia lisme trouw. Zij volgen trouw de taktiek der S.D.A.P. Dus gaat het nu in hun taal tegen bet fascisme in de Kerk. En de voorzatter zei het heel duidelijk: „De anti-socialistische instelling van de kerk maakt haar tot onze grootste vijand. Daarom is de vrijdenkers- beweging ook van zoo'n groote politieke be- Iteekenis. Niet alleen door de macht van het Bantal ,maar vooral door de macht van haar aedalen. Wij streven aldus spreker naar 4e verwerkelijking van de redelijkheid in de twereld". Het socialisme kan dat woord voor woord Onderschrijven. Een „vlaggeschip" moge de Vrijdenkersorganisatie dan niet zijn voor de S.D.A.P., ze blijft nog steeds een waardevol galjoot. Officieele Berichten de Je LANDMACHT Bij K. B. is overgeplaatst bij het r&g. gi 'Ie tuit G. J. v. »;rkapitein^bij_ r. de re.s.- t 7 e r. iaf. Dr G. K i'.-ii- lë reg. inf.; bij het dienstvak der t ?s.-le-lult. bij zijn tegenwoordig- B-luit. dor mil. adm. G. de Jong, vai r. inf. het BEDRIJFSVERZEKERING Bij "beschikking vam den minister van Sociale Saken is mèt ingang van 1 Juli a.s. erkend als Amsterdam. KADASTER en de scheepsbei Sept. a.s.; aan J. J. n het kadaster te UtVK BELASTINGEN de hypotheken, het zijn ngang van 1 ir. bel., invof hAPfdinsp. olie. J. An- Rotterd&m: rdam. H. F. jn benoemd oleur der grondbelasting W. O. Willem te Zwolle; te Groenlo A. G. v. d. H' (Jer rondbel, te Almelo; te Medemblik L. J, io NIEUWE BURGEMEESTER VAN RIDDERKERK De heer Crezee, thans burge meester van De Lier, benoemd Een man, die in zijn gemeente geliefd was en waardeering vond Tot burgemeester van Ridderkerk is be noemd. de heer J. H. Crezee, thans bur gemeester van De Lier. Ridderkerk valt met deze benoeming ge luk te wensohen, maar voor De Lier is zij minder prettig. Aan elke zaak eenmaal twee kan ten. Burgemeester Crezee was geliefd in zijn gemeente, vooral doordat hij zich zoo ten volle heeft gegev de plaats, welke on der zijn leiding' stond vooruit te brengen. Nu/ de moeilijkhe den op financieel ge bied hst Westland en in het bijzonder ook De Lier niet voorbij gaan, heeft Burge meester Crezee met groote zorg getracht het financieele evenwicht in zijn gemeente te bewaren. Met groote ernst heeft hij steeds zijn taak opgevat, een taak, welke door de steeds terugkopende veilingsomzetten en tuinders-ontvangsten, waaraan het ge meentelijk budget zöo nauw is verbon den, gestadig moeilijker werd. Met groote zuinigheid voerde burge meester Crezee het financieel beleid zijner gemeente en dat heeft men alge meen weten te waardeeren. Maar die waardeering bestond ook voor de prettige en vriendelijke wijze, waarop de heer Crezee met zijn gemeen tenaren omging. Persoonlijk gaf hij" zich vaak, om de genen, die in moeilijkheden waren, bij te staan; ruim was de heer Crezee in de opvatting van zijn taak. Er was een nauw contact met zijn ge meentenaren, hetgeen wel wordt bewezen door het feit, dat burgemeester Crezee van acht vereenigingen in zijn gemeente eere voorzitter is. Op tal van vergaderingen verscheen hij, aarbij geen onderscheid makend in gods dienstige of politieke opvattingen. Hoewel De Lier overwegend protestant- christelijk is, zorgde burgemeester Crezee ook voor de belangen der andere groepen in zijn gemeente, hetgeen o.m. wel bleek bij den bouw eoner nieuwe R.K. school. Onder 't bestuur van burgemeester Crezee groeide De Lier sinds 2 .Tan. 1920, toen de heer Crezee werd geïnstalleerd, van een ge meente van 1800 tot 2950 inwoners, een ver meerdering dus met 60 pet, hetgeen voor een plattelandsgemeente wel bijzonder .genoemd mag worden. Deze snelle uitbreiding bracht tal van zorgen mede. Nieuwe woonwijken kwamen tot stand, een nieuw postkantoor werd gebouwd, de geheele gemeente werd van electrische verlichting voorzien, water leiding werd aangelegd, wegen werden ver beterd en nieuwe aangelegd, evenals een nieuwe begraafplaats. Bij de woningbouw werd veel ruimte gelaten aan het particu lier initiatief, waarvoor vele faciliteiten ver leend werden; Zoo is onder leiding van burgemeester Crezee De Lier van flinke beteekenis ge- den in de rij der Westlandsche gemeen ten. De heer Crezee werd op 2-S Oct. 1S90 te Klundert geboren. Na genoten opleiding, was hij eerst werkzaam als volontair ter gemeente-secretarie van West-Capelle. Na drie jaar vertrok hij van daar naar Zuid- Beyerland en werd na twee jaar benoemd tot'le ambtenaar ter secretarie van Schoon- Daana volgde zijn benoeming tot gemeente-secretaris van Oudewater, wel ke gemeente de heer Crezee als burgemeas- ir van Dë Liel* verliet. De lieer Crezee heeft zitting in het be stuur der A R. Statensectie Delft en is lid der Gewestelijke Landstormcommissie Z.-H.- West. In De Lier ziet men den heer Crezee met leedwezen vertrekken; hij was er een goed burgemeester. Rijkssteun aan de Scheepvaart Kustvaart protesteert tegen haar uitsluiting Ter bespreking van het ingediende wets ontwerp to>; stcunverieening aan de scheep vaart heeft de vereeniging van reeders van motorzeeschepen te Rotterdam een vergade ring gehouden, waar alle leden tegenwoordig De vergadering oefende scherpe critiek op de voorstellen, gelijk die thans luiden en be sloot aan den Minister van Economische Za ken het volgend telegram te zenden: De vereeniging enz. heeft met groove ver ontwaardiging kennis genomen van de inhoud van het wetsontwerp ter verleening van ren- telooze voorschotten aan de zeescheepvaart, protesteert tegen de willekeurig getrokken grens van bruto 1000 registerton, waardoor zij van ^eunverleening wordt buitengesloten niettegenstaande de noodtoestand van de be drijven harer leden zoowel de Regeering als Benas volkomen bekend is, als zijnde niet minder critiek dan de toestand van de in het wetsontwerp bedoelde groep. Door de thans getrokken grens komen haar reederijen in nog grooter moeilijkheden, waarom zij Uwe Excellentie beleefd, doch dringend verzoekt, het daarheen te leiden, da'; >g de by haar aangesloten reederjjen niet steun worden buitengesloten. PROF. DR A. NOORDTZIJ Naar wij vernemen zal Prof. Dr. A. Noordtzij, hoogleeraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, binnenkort ontslag vragen en zich om gezondheidsredenen metterwoon vesti gen te Lausanne in Zwitserland. Prof. Noordtzij is thans 64 jaar oud en sedert 1912 hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In breeden kring zal het aftreden van Prof. Noordtzij, den zeer bekenden zoon van een zeer beken- den vader, ver rassing wecken. Prof. Noordtzij toch behoort tot die hoogleeraren wier persoon en persoonlijke be langstelling de grenzen van het academiale leven ver overschrijden. De hooge figuur van Prof. Noordt zij, zijn altijd warmhartig en levendig woord, zijn (in den goeden zin) populariseeren der 0ud-Testamenti6che wetenschap voor een grooten kring van meelevende Christenen, zijn nimmer verflauwde liefde voor Kampen en alles wat in dien naam begrepen is, zijn groote toewijding voor het Chr. onderwijs, het zijn even zoovele bewij- den werkelijkheidszin en het stu wend levensbeginsel, dat in hem tot rijken zegen van velen geworden is. Het heengaan an dezen echten „broeder onder de broede- en" men denke maar even aan zijn enthousiaste toespraak bij de Afscheidings herdenking zal ongetwijfeld èn in Utrecht ons geheele land een plaats van ge-$ heel eigen stempel ledig laten en een» plaats, die niet gemakkelijk zóó weer ver- uld wordt. Dr Arie Noordtzij werd 29 April 1871 te Heerenveen, waar zijn vader den lateren hoogleeraar aan de Theol. School te Kam pen, wijlen prof. M. Noordtzij, predikant geboren en is een nazaat van wijlen Ds H. de Cock, den vader der Afscheiding van 1834. Hij studeerde aan het gymnasium te Kampen en aan de Leidsche Universiteit semietische letteren en aan de Theol. School te Kampen theologie. In 1896 promoveerde hij aan de Leidsche universiteit tot doctor in de theologie op een dissertatie over het Hebreeuwsche voorzetsel èl. Na eenige jaren werkzaam te zijn geweest als leeraar aan het Geref. gymnasium te Kampen en als lector aan de Theologische School aldaar, werd hij in 1912 benoemd tot hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de- geschiedenis den Israëlietischen godsdienst, de Is- raëlietische letterkunde en de uitlegging van het O.-Testament. Prof. Noordtzij, die voorheen als candidaat meermalen des Zondags in de Geref. Kerken het Woord bediende, heeft bij herhaling reizen gemaakt naar het Heilige land en daarover meermalen publicaties in het licht gegeven. Van zijn verschenen werken noe men we De Filistijnen (1905); Hebreeuwsche spraakkunst (1907); Is een nieuwe vertaling van het O.-Testament noodig? (1908) O.-Testamentische Godsopenbaring en Oud-Oostensche leven (1912); Gods Woord der eeuwen getuigenis (waarvan reeds twee drukken verschenen) (1924); Palestina (1926); Het probleem van het O.-Testament (1927), van welk boek een vertaling Duitsch verscheen onder den titel: „Das Ratsel des Alten Testaments". Van de hand den hoogleeraar verschenen wetenschap pelijke bijdragen in het Geref. Theologisch Tijdschrift; Theol. Studjën en Tevlens Theol. Tijdschrift, alsook een serie artikelen over het Hei 'ige land in „Bouwen en Bewaren", jt weekblad van den Geref. Meisjesbond. Prof. Noordtzij is o.m. voorzitter van Geref. Schoolverband en van de prov. Vereeniging Utrerhtsch Schoolhulp tot steun aan on- en minvermogdene studenten aan de Theologi sche School te Kampen. De Raadsverkiezing te Vlaardinger-Ambacht Kwestie over de ingediende candidatenlijsten Ged. Staten van Zuid-Holland behandelden tristeren hei; beroep van A. G. Ligthart te Vlaardinger-Ambacht. Deze had op den dag van indiening der candidatenlijsten, de lijst der Staatk. Geref. Partij niet vóór 4 uur geleverd, daar zijn zoontje ernstig ziek moest worden geopereerd. Het Centraal Stembureau had de lijst niet in behandeling genomen. Tevens werd behandeld het beroep van P. v .d. Berg aldaar, tegen de beslissing van he1; hoofdsternbureau, waarbij de ingediende lijs ten geldig zyn verklaard, terwijl volgens hem de burgemeester op 14 Mei j.l. niet om 9 uui ter gemeentesecretarie aanwezig zou zijn eeweest, weshalve de ingediende candidaten- Ijisten z.i. niet geldig hadden mogen zyn ver klaard. De beslissing van Ged. Staten volgt later. ENGELSCHE MIJNENVEGERS OP BEZOEK. Te Amsterdam is aangekomen een flottielje Engelsche mijnenvegers. Het zijn de bodehis Halcyon, Harrier, Hustar, Skip jack en Duncan. Zij hebben ligplaats geno men bij de steigers van de Holland-Ameri- ka-lijn. Ze blijven tot 30 Mei. KRANKZINNIGENGESTICHT FRANEKER De gemeenteraad van Franeker heeft tot opvolger van Dr Piebenga, tot geneesheer directeur van het krankzinnigengesticht be noemd, den heer J. C. van A n d e 1, ';hans directeur van eenzelfde gesticht te Lawang, (Oost-Java)i CHRISTELIJKE METAALBEWERKERSBOND Voort gezette vergadering) Apeldoorn, 24 Mei. De Donderdagavond voortgezette vergade ring van bovengenoemden Bond werd na het zingen van Ps. 68 10 door den Voor zitter met gebed geopend. Onmiddellijk werd de behandeling der agenda voortgezet BEHANDELING VOORSTELLEN Middelburg stelde voor art 26 van het TI. R. aan te vullen met de bepaling: Indien een lid door werkloosheid niet aan het gestelde aantal waardezegels is geko men, hem een uitkeenng te geven in gelijke verhouding tot het aantal waardezegels, ter wijl JJmuid.en voorstelde, dat bij inva liditeit een regeling wordt getroffen ana loog aan de uitkeering bij overlijden. Verwijzende naar een in 1927 genomen besjujt, waarbij aan leden, die 10 jaar lid van den Bond zijn en wegens ouderdom of bljjvehde invaliditeit niet meer kunnen werk.cn een bedrag ineens van f 100 wordt vérstrekt, adviseerde het H.B., indien de vergadering in deze richting wilde gaan het voorstel-IJmuiden aan te nemen. Op het voorstel-IJmuiden diende Am sterdam een amendement in om het te lezen, als volgt: voor alle categorieën van 10 jaar. Dit voorstel van IJmuiden wordt na het amendement van Amsterdam op het voor stel-IJmuiden ingetrokken. Het gewijzigde voorstel wordt daarop aangenomen. Dit voorstel van Hilversnm werd ver dedigd met het motief, dat men elkanders lasten dient te dragen, de onkosten moeten bestreden worden uit een fonds, waarin ieder lid 2 cent per week slort Tegenover dit voorstel handhaaft het H.B. zijn eens genomen standpunt Het voorstel ordt gewijzigd aangenomen, in dier voege, dat de leeftijdsgrens, waarop bij invaliditeit uitkeering zal geschieden, wordt terugge bracht van 70 op 65 jaar. Een voorstel van Ridderkerk om ter voorkoming van verloren gaan van ver kregen rechten, uit de Bondskas een zegel te plakken voor die leden, die een jaar werkloos zijn, werd staande de vergadering ingetrokken. Amsterdam drong aan op collectieve aansluiting bij het t.b.c.-fonds. Contributie- verhooging in alle klassen a 1 cent worde hieraan verbonden. Ook Deventer, Go- rinchem en Rotterdam deden een dergelijk voorstel. Het H.B. was van meening, dat, waar de afd. collectief kunnen aansluiten, de tijd voor den wond nog niet rijp was. Het voorstel wordt na breede discussie en amendamenteering door Middelburg en het H.B. gewijzigd aangenomen. De Bond zal met ingang van 1 Jan. 1936 collectief aansluiten, terwijl de contributie met zal worden verhoogd. NAMIDDAGVERG ADERING De middagvergadering werd geopend door den tweeden Voorzitter, den heer G. Hor dijk, die liet zingen „Een vaste burcht is onze God", waarna hij welkom heette mevr. Elkerbout, die de vergadering bijwoonde. Hierna hield de Voorzitter de reeds ver melde afscheidsrede. Toespraken Na de afscheidsrede van den Voorzitter voerden verschillende sprekers hét woord. Eerste spreker was de heer G. Hord ij k die namens bet H.B. er op wees, dat eon afscheid onderstelt het doorsnijden van band, het. verbreken van een eenheid. Waar de heer Eikerhout heden opstaat van een zetel, dien hij 25 jaar heeft bezet en de ha mer overgeeft in andere handen, weggaat uit een kring, wier belangen hij met hart en zipl gediend heeft, wordt de scheiding aan beide zijden pijnlijk gevoeld en i weemoed. Toch mag die weemoed niet domineeren, dankbaarheid moet er voor al zijn voor alles wat God in den Voor zitter gegeven heeft voor de organisatie, zoodat deze met vreugde kan terugzien op het volbrachte werk. Spr. schetste den in vloed die de scheidende Voorzitter heeft g"1- had op de organisatie, stelde in het licht de moeite en opoffering daarvoor getroos en bracht hem namens TI.B. en den Bono benevens in bet bijzonder namens het dis trict waarin de heer Eikerbout heeft gear beid, grooten dank. Opdat de band met den bond niet zal worden verbroken benoemde vergadering hem tot eerevoorzitter. (Ap plaus). Nadat ook mevr. Eikerbout dank ge bracht was voor haar offer om haar man af te staan aan de organisatie werd het echtpaar toegezongen: De Heer zal u steeds Namens beide Bonden werden bloemstuk ken aangeboden. Nadat de Voorzitter zijn dank betuigd had voor de goede woorden en het waarde volle geschenk werd hem toegezongen: Dat 's Heeren Zegén op U daal'. Hierna werden de .verdere punten der agenda afgewerkt. Samenstelling H.B. Leiden en Zaandam stelden voor om wegens achteruitgang ledenaantal en ter besparing van kosten ter vervanging van den aftredenden Voorzitter geen nieu wen Hoofdbestuurder te kiezen, en uit het bestaande H.B. een voorzitter te kiezen. Het H.B. ging hiermee accoord. Aldus werd besloten. Verplaatsing van Districtbestuurders De Bilt en Hengelo wilden in Utrecht en Twente een districtsbestuurder geplaatst zien. Ook het H.B. was van meening, dat reor ganisatie van de districten moet plaats heb ben. Hoe dat zal geschieden is pas na be studeering te zeggen. Met dit praeadiies ging de vergadering accoord. Het voorstel van de Bilt om wijziging te brengen in den algemeenpn raad wordt in dier voege aangenomen, dat Utrecht zal gesplitst worden in 2 kieskringen. Tot Voorzitter werd gekozen de heer G. Hord ij k. Aan het einde der vergadering sprak de heer A. Stapelkamp namens het C.N.V. Spr. zag in dit congres een manifestatie van den zegen, die God uan het Vakver bond geeft Dit congres is een werkcongres geweest; de genomen besluiten zijn van groote beteekenis voor de organisatie en voor de leden. Het verheugde spr. dat een stemmig was besloten om collectief toe te treden tot het t.b.c.-fonds. Verder spoorde spr. aan om sterk te zijn in beginsel en organisatie, om door samen werking de taak te vervullen, die God oo de schouders der Chr. Vakbeweging heeft gelegd. In dit verband wees spr. op het lid zijn van den heer Eikerbout van het bestuur van het C.N.V., waarin hij een vertrouwens positie bekleedt. Zich wendende tot den nieuwen Voorzit ter stelde hij in het licht diens moeilijke en verantwoordelijke taak en beval hem in het gebed aan van de leden, waarna hij hem toewenschte kracht van Hem, van Wien alle hulp komen moet. Nadat de Voorzitter de afgevaardigden van bevriende organisaties dank gebracht had voor hun belangstelling en had mee gedeeld dat hij op 20 Juni in een vergade ring van het H.B. den voorzittershamer zou afdragen aan zijn opvolger, jwerd de verga dering na het zingen van'Psalm 72 laatste vers donr den heer H o r d ij k met dank gebed gesloten. Hierna richtte de heer Hordijk zich' tot den heer Wetselaar, om hom te feliciteercn met het verkregen gouden insigne en con stateerde, dat dit ontvangen was niet uit genade maar uit verdienste. De heep Van Ree uit Rotterdam voerde namens een commissie uit den Bond het woord. Spr. schetste den scheidenden Voor zitter in zijn beteekenis voor den Bond, som de op diens talrijke functies, bracht hem dank voor den verrichten arbeid, stelde hem a»an de vergadering voor als een bezie lend voorbeeld, die het werk overdroeg me' onbesmet vaandel en bad hem toe een rus- tigen door God gezegenden levensavond waarna hij hem aanbood uit naam van den eanschen Bond een radiotoestel, terwijl hij mevr. Eikerbout een bloemstuk aanbond. De heer G. W a 11 ij n sprak namens den Belgischen Chr. Met Arb. Bond en de heer jchaaper namens den R.K. Bond. Beiden memoreerden de hartelijke samen- rking met den. heer Elkerbout, schetsten diens vele werk en baden hem Gods Zegen toe; Het millioenencrediet van H.IJ.S.M. aan Werkspoor Op verzoek der Regeering verstrekt Door de leden van de Tweede Kamer, van de Poll en Suring. zyn aan den Miniver vra gen gesteld omtrent de verstrekking van f 3.000.000 aan N.V. Werkspoor door N.V. Hol landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. In zyn antwoord deelde de Minister mede, ■dat het bedoelde crediet inderdaad is verstrekt waartegenover Werkspoor niet alleen hypo- 'theek op haar fabrieksgebouwen enz. heeft gegeven, doch ook een tweede hypotheek op de roerende goederen. Tevens deelde de Minister mede, da'; het crediet werd vemtrekt op verzoek van de Re- geerine-, nadat Werkspoor de tusschenkomst van de Ned. Spoorwegen had ingeroepen, daar de Rijksverzekeringsbank obligaties of schuld bekentenissen van Werkspoor niet rechtstreeks als pand kan aannemen. Men achtte het bevorderen van dit crediet verantwoord op grond van het belang, dat de Ned. Spoorwegen geacht worden te hebben bjj het voortbestaan der voortreffelijk uitgeruste fabrieken van Werkspoor, anderzijds op grond van de overweging, dat, gelet op de toenmalige balanspositie van Werkspoor en op de waarde van het onderpand de terreinen van Werk spoor te Amsterdam ter groette van ongeveer 9 H.A. en die te Zuilen van ongeveer 29 H.A. het aan het crediet verbonden risico gering werd geacht, Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Tot burgemeester van Ridderkerk is be- Prof. Dr. A. Noordtzij zal binnenkort ont slag vragen als hoogleeraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Algemeene vergadering te Apeldoorn van de Chr. Metaalbewerkersbond. Blz. 2 Roosevelts veto inzake de Patman-wet voor de bonus-uitkeeringen is door den Senaat bevestigd, zoodat de wet thans van de congres-agenda is geschrapt. Volgens de „Daily Telegraph" overweegt de Engelsche regeering 'n internationale con ferentie naar aanleiding van Hitiers verkla ringen, te houden in een Nederlandscho stad. Het staat nu vrijwel vast, dat Mac Donald zal altreden en het nationale kabinet onder Baldwin als premier zal gereorganiseerd worden. Bij de Amerikaansche vlootmanoeuvres is een vliegtuig met zes personen in zee ge stort en gezonken. Het grootste passagiersschip ter wereld, ds Normandië, plechtig in gebruik gesteld. In diplomatieke kringen te Berlijn be schouwt men de Duitsche dienstplichtwet als strekkende tot de suprematie van het Duitsche leger. Mussolini zou gisteravond Iaat z*jn goed keuring hebben gehecht aan door Laval en Eden uitgewerkte voorstellen inzake de be handeling van hst Italiaansch-Abessynisch conflict. Blz. 5 De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake algemeen bindend en onverbindend verklaring van ondernemersovereenkomsten aangenomen met 30 tegen 8 stemmen. Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Chr. Onderofficieren- Vereeniging. Gemengd Nieuws. De nieuwe invoerrechten Meening van de Eerste Kamer Bij het afdeelirigsonderzoek van het wetsont werp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten, werd de opmerking maakt, dat deze maatregelen reeds lang door een K.B. zyn ingevoerd. Sommigen meerden, dat vrees voor groote invoer niet behoefde te bestaan mede door de contingenteeringenzoodat veel inkomsten niet door deze nieuwe maatregelen zouden verkregen worden. Vele andere leden waren van geheel tegenovergesteld gevoelen. Door sommigen werd de wensch uitgespro ken, dat een nog sterkere verhooging zal ko- om de binnenlandsche nijverheid te steu- De aanval op den gulden Minister Oud antwoordt den heer Wijnkoop Op vragen van den heer Wynkoop, aan gaande aanvallen op de gulden, heeft minis ter Oud geantwoordt, dat de middelen, noodig voor het afslaan van dergelijke aanvallen, zooals reeds meermalen gebleken is, ten dien ste s'caan van de Nederlandsche Bank, en dat voor het nemen van bijzondere maatregelen van Regeeringswege geen aanleiding bestaat. PROV. STATEN VAN OVERIJSSEL De heer Dr P. Oosthoek (A.R.) die in de vacature G. El horst ie benoemd tot lid der Prov. Staten van Overijssel, heeft deze benoeming aangenomen. Auto- en motor-ongelukken Te IJsselmonde is gisteravond half 9 een luxe auto tegen èen vrachtauto gebotst. Op den rijksweg kwam uit de richting Dor drecht een personenauto, waarin gezeten waren de heeren J. J. G. en J. C. K., beiden uit Rotterdam, die voor een zakenreis naar België waren geweest Uit de richting Rot terdam kwam een vrachtauto. Vermoedelijk sprong een band van de luxe auto, zoodat deze over den kop sloeg tegen de vracht auto. Beide inzittenden waren ernstig ge wond. Zij werden naar een der ziekenhui zen te Rotterdam vervoerd. De luxe auto was geheel vernield. Ook de vrachtauto was beschadigd. Te Tilburg is de 38-jarige motorrijder J. J. B. wonende te Oisterwijk, op den Bre- dascheweg met zijn motor in botsing geko- met met een vrachtauto, die uit een poort achteruit den weg opreed. B. werd van zijn motor geslingerd en kreeg een zware her senschudding. In bewusteloozen toestand werd hij per ziekenauto naar het St. Elisa- bethsziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. NEKKRAMP Te Pernis doet zich in het gezin van P. de J. aan de Schuytstraat een geval van nekkramp voor. DE ECHOPUT Bij beschikking van den Rijkswaterstaat is met ingang van lieden de vermaarde echo put le Hoog-Soeren, gemeente Apeldoorn, tot 1 Juli wederom ter bezichtiging opeugesteld. HET ONGELUK MET DE „KOLIBRI", SOERABAJA, 23 Mei. (Aneta). Het Rönt genonderzoek, welke de marine-vlieger Elckerbout Zondag bij het ongeluk met de „Kolibri" bekwam, heeft uitgewezen, dat de vlieger een kneuzing heeft bekomen, juist boven een fractuur, welke hij eeuige jaren geleden heeft opgeloopen. Hij zal ongeveer drie maanden in gips-verband moeten blijven. ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1