Ons PRAATUURTJE Kalkammonsalpeter „S. Nl." Melasse Paardenvoer Girisfelijke Bo eren- en Tuindersbond POKON AmmonsalpeterMS.M. M VERHEUL'1? krachtvoeder- WIJ HENGSTEN en STIEREN HANSA Rasterwerken. Blerick L H.H. EIERVERZENDERS! De Rotterdamsche Veiling LAND- EN TUINBOUW No. 289 De meeste menschen zijn tevreden met hun verstand; de minsten met hun lot. WOENSDAG 22 MEI 1935 Houd moed wanneer des levens zorgen Een aanval doen op hart en geest: Vertrouw op God voor 't duistre morgen; Hij is u gisteren trouw geweest. Het landbouwonderwijs en de jongeren. Het schoone van Gods hand op den akker bespied Jaarvergadering te Utrecht.. ■Ditmaal kwam de Christelijke Boeren- Tuindersbond te .Utrecht in algemeene ver gadering bijeen. Huishoudelijke vergadering Gisteravond werden de huishoudelijke aan gelegenheden behandeld. Heden was het de „toogilag". De dag, dat men particuliere en groepsbelangen vergeet en alleen al door het bijeenkomen weer opnieuw voelt., dat men, als Christeïüb'oeren cn -tuinders bijeem- hoort door de onzichtbare band, die ons .samenhoudt: het geloof, dat God, om Chris tus' wil, ons leven, oolc ons bedrijfsleven, bestuurt. Op de huishoudelijke vergadering, gehou den in het Jaarbeursrestauiant, kwam na de opening dadelijk aan de orde het verslag .van den secretaris-penningmeester, waaruit bleek, dat de bond steeds groeiende Is. Zoo nam in 1934 het ledental toe met 1379 en bedroeg het op 1 Jan. 1935 127! verdeeld over 291 afdeelingen tegen 275 een jaar terug. De kas sloot in ontvangst en uitgave met i 6.81 ).S7. Nadat e< nige bespreking hierover plaats had, werd het jaarverslag goedgekeurd. Verschillende algemeene zaken werden daarna besproken, o.a. reorganisatie van het bondsorgaan, landbouwbedrijfsradeh, emi gratie, de kleine bedrijven, loontoeslagen om werkloosheid te bestrijden, de tegen woordige crisismaatregelen, verlaging vaste lasten, het pachtersvraagstuk, 'veehouderij en zuivelaangelegenheden, prijzen in den akkerbouw, consumptieaardappelregeling. Over deze punten viel heel wat te zeggen en er ontspon zich dan ook een levendige bespreking. Doo den voorzitter wei-den zeer waardee- rende woorden gesproken tot den scheiden den secdaris, mr J. W. Goedbloed te Goes, die vanaf de oprichting in 1917 secretaris Aan den Bond was en aan wien niet het minst de gestadige groei van den Bond is te danken. Hulde werd hem gebracht voor alles, wat hij deed. De vergadering onderstreepte deze hulde door een krachtig applaus, waarna Goedhloe'd dank zei voor de vriendelijke afscheidswoorden tot hem gesproken, Op voorstel van het Bondsbestuur werd bij acclamatie als nieuwe secretaris geko zen mr W. Rip, directeur van het Bonds- bureau. En eveneens word bij acclamatie tot voorzitter herkozen prof.'dr P. A. Die penhorst. Woensdagochtmdvergadering Heden, Woensdag, kwamen vele boeren en tuinders in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bijeen, 't Was een blij be groeten van elkander en van velen, die el kaar in lang, soms niet sedert de vprige jaarvergadering, in Middelburg gehouden, precies een jaar geleden, hadden gezien. Om circa, tien uur opende de voorzitter, prof. dr P. A. Diepenhorst de vergade ring op de gebruikelijke wijze en sprak zijn openingsrede uit, waarvan we morgen na der verslag liopen te geven. EN GROEIEN EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen en het gebruik van 40 ct.per flesch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest, doch naar POKON Hierna werd het woord gegeven aan den heer W. P. Cn ossen, directeur der Chr. lagere landbouwschool te Woerden, die sprak over het ondenverp Landbouwonderwijs en jongeren Spr. begon met op merken, dat het op valt, dat waar bijna geen vergadering van boeren en tuinders gehouden wordt, zonder dat de crisismaatregelen behandeld worden. de agenda van heden van onzen bond geen enl,tel punt vermeldt, dat doet denken, aan moeilijke tijden. Dit is een geluk kig verschijnsel. Hoewel door de practisohe boerc-n eerst niet met vreugde begroet, zelfs met tegenzin ontvangen, heeft het landbouwon derwijs in de loop der jaren bewezen van onschatbare waarde te kunnen zij'n voor den boer on voor den tuinder. W. P. Cnojssen moeten doen, om liet landbouwonderwij zeer ernstig te beknotten, zijn de landbouw organisaties tugschenbeide gekomen, om daar tegen op te komen. Trouwens, er wordt slechts een klein bedrag voor het landbouw onderwijs .beschikbaar gesteld, als men het vergelijkt met het nijverheids-onderwijs bv. Slechts schdorvoötend is men in ons va derland begonnen met het landbouwonder wijs te organiseeren. Andere landen hadden reeds lang huil inrichtingen van landbouw onderwijs on landbouwwetenschap, toen Nederland nog maar .bleef toezien. En pas in 1876 kregen we een landbouwschool te Wageningen. Maar van onderwijs aan onze boerenjongens was nog geen sprake. Toen in 1SS4 in Amsterdam een internationale landbouwtentoonstelling werd gehouden, trad Nederlands achterlijkheid duidelijk naar voren. Sindsdien is men naar midde len gaan zoeken tot verheffing van onze landbouw. En één dier middèlen bleek het landbouwonderwijs te zijn. Vooral, in de twintigste eeuw is dat onderwijs zeer sterk uitgebreid. Aan de hoogeschool te Wageningen wor den de mannen der wetenschap gevormd, die leiding hebben te geven en voorlichting. De winterscholen brengen het onderwijs al dichter bij de praktijk, doch hier bereikt men nog maar enkelen. De lagere land- en tuinbouwscholen zijn 't, die de wetenschap tot waardij voor de praktijk brengen. Dat lager landbouwonderwijs bedoelt de breede lagen der plattelandsbevolking te bestrijken. Overal, door het geheele land. -indt men thans de land- en tuinbouwonder wijzers en groot is de invloed geweest, die ze gehad hebben en veel dank zijn we hun erschuldigd, waarbij we in het bijzonder denken aan de ouderen, de voortrekkers op dit gebied. Zware en moeilijke arbeid is menigmaal door hen verricht te midden van een bevolking, die afkeerig was van al dat geschoolmeester, vaak vijandig tegenover elke andere methode, dan die, welke.ze van ader en grootvader hadden geërfd. Thans echter verheugt het meerendeei dei ouderen en vooral de jongere boeren,, zich er óver, dat de lagere landbouwschool errees. Ecu instituut,' dat jongens van de gewone bóer algemeene ontwikkeling en vakkennis bij .wil brengen en wel zoo, dat het van het bedrijf zoo goed als geen opoffe ring vraagt, noch van tijd, noch van geld. In de drukke tijden van het bedrijf staat de jongen daarvoor geheel ter beschikking, in gewone tijden heeft hij in de eerste klas twee, later slechts een schooldag per week. En het onderwijs sluit dadelijk aan, aan dat van de lagers school, zoodat dan ook de jongen, na het doorloopen van het zevende leerjaar naar de lagere landbouwschool dient te gaan. Zoo reiken hier theorie en praktijk, bedrijf en wetenschap elkaar de hand. Geen wonder dan ook, dat deze scho len er in gaan. Jammer intnsschen, dat haar aantal we gens de financieels nood, voorloopig niet kan worden uitgebreid, immers uitbreiding zou onze boerenstand en vooral nu, zeer ten goede komen. Want als er ooit weer van een betere toe komst voor den boer en tuinder sprake zat zijn, cian zal het niet meer gaan op de oude wijze Er zal van het opgroeiende geslacht zeer veel gevraagd worden; de toe komst zal hooge eischen stellen van algemeene ontwikkeling en techni sche bekwaamheid. Daarom dienen we- onze jeugd en haar toekomst in het oog te houden. Dat dient wel in de allereerste plaats onze Chr. Boeren-en Tuindersb. te doen. Immers wij mogen hoog slaan bij ontwikkeling en onderwijs, dit alles valt weg, wanneer ze niet gediagen worden door een wel gefun deerds christelijke levens- en wereldbe schouwing. En, laten we het bekennen, wij zijn na latig geweest, zoowel op het gebied van organisatie als op dat van landbouwonder wijs. Maar de C.B.T.B, heeft van meet af het pleit gevoerd voor Chr. landbouwonder wijs. Het is daarom onbegrijpelijk, dat zoovele, die overtuigde voorstanders zijn an lager en middelbaar onderwijs en ook beweren, dat ze voor Chr. landbouwonder wijs voelen, zich afzijdig houden van onze C.B.T.B., ja. erger, deze organisatie trach ten te bestrijden. 't Moest niet zoo zijn in een christelijke natie, doch we hebben nog te strijden én voor onze christelijke organisatie én voor ehristenjk landbouwonderwijs. We moeten niet. vertragen. Wel is het niet mogelijk onze lagere landbouw- en tuinbouw scholen in aantal uit te,breiden, maar, we kunnen onze aandacht aan de cursussen wijden en we moeten daaraan onze aan dacht wijden, en het wil me voorkomen, dat hier nog met meer voortvarendheid door onze afdeelingen moet worden gearbeid. Laten de besturen hun plicht en roeping ver slaan ten opzichte van onze jeugdigen, die straks onze plaatsen dienen in te nemen. Zooals prof. Diepenhorst zoo juist in zijn boek „Onze landbouw" schrijft, er moet ge vormd wórden „een geslacht van agrariërs, die weten, dat niet weelderige akkers, vuri ge paarden, schoongebouwde koeien het hoogste zijn, maar wien als ideaal tegen- wenkt een bedrijfsleven, gedragen door de ■dachte, dat uit God en tot God alle din gen zijn". De arbeid daarvoor is heerlijk. Want het gaat om de toekomst van onze jongens. En daar is, al lijkt ook alles don ker, nog een toekomst voor een volk, voor een stand, die voor God buigt. Want door de wereld vaart een geest van afval en ver zet, bedreigend in de eerste plaats onze jongeren. I'ooiien wij, dat we ook in ons dagelijksch leven ons lot in Gods hand geven? Zien on ze jongens het aan ons, dat we ondanks de moeiten en zorgen van deze tijd, ons verla ten op onzen trouwen God? Bemerken ze iets van de,kracht, van ons geloof? O, laten we bedenken, dat het de kracht des geloofs is, die ook hen slechts staande kan houden in de strijd, die ben wacht, een strijd, wie weet, hoe moeilijk, hoe zwaar. Laten wij C.B.T.B.-ers onze groote verant woordelijkheid tegenover de jongeren hesef fen. Ook na de schooltijd op de lagere land bouwscholen of de cursussen. In een organisatie moet verder kracht en ontwikkeling gezocht wor den. We moeten onze jongeren ver eenigen in eigen principieclc organisa tie. In organisatie zit een opvoedend ele ment We moeten elkaar steunen en voorlichting geven, elkaar wijzen op Gods Woord, waar de oplossing van problemen te vinden zijn. Er wordt niet altijd gedaan, wat gedaan kan worden. Men maakt zicli wel eens te gemakkelijk af van de organisatie der jon geren. Er moet meer actie komen. Het gaat het waarachtig heil van onze landbouwende bevolking,, liet gaat om Gods cere. Middagvergadering Hedenmiddag kwam nlen opnieuw in het Gebouw voor K. en W. bijeen om te luisteren naar een causerie van den als natuurbespie- der wel zeer bekenden prof. dr. A. van Veldhuizen, die met de aanwezigen een buitengewone interessante ommegang langs den akker hield. Spr. begon met op te merken, dat van ommegangen een bijzondere bekoring uit- Het waren eer tijds processies, waarvan men heil voorspoed, of over winning verwacht te. Het is dus een verschijnsel uit de godsdienstge schiedenis, zelfs van het heiden dom. Bij alle vol ken kwamen voor lang v. de plechtige op tochten uit Israël cn lang daarna. We zullen niet letten op oude Babyloniërs op Grieken en Ro meinen, de laat- sten met hun Ambarvalia, letterlijk gangen rondom de akkers. De massapsychologie speelt er een rol bij, gelijk de soldaten zich in goiid sterk gevoe len. Het verschijnsel is geseculariseerd, al blijft er een geheimzinnig waas van ouder dom over hangen. In Drente werden omme gangen gehouden, waarbij de jongens op de hoogte moesten komen van grenzen der ak kers enz. Om hun geheugen aan zulk een kernpunt te binden, hebben ze wel eens een hardhandig onderwijs moeten ontvan- jgen. Wij willen indachtig aan het oude ge bruik zelf toch liever wat anders doen. Nog stemt het eerbiedig, als de landman des Zondags op weg naar de kerk of reeds in den vroegen morgen alleen of met huisge- nooten in Zondagschq, kleeding de akkers beziet in de wetenschap, dat de zegen van oven kwam of komen moet. Laten wij nu met ons groot getal zulk een tocht in gedachten doen. Spr. wil het wagen iets van ons eigen be drijf aan te roeren, waar men ook in den lande woont en welk bedrijf men uitoefent, bouw of veeteelt, of het gemengde; wat voor grond men ook bewerkt, hoog of laag, schraal zand of vette klei. Er zijn zoo tal loos vele punten van overeenkomst. Spr. wil pogen, die met de hoorders te zoeken, waardoor we ook hier een eenheid vormen, dagen van crisis wel eens met wee dom naar de velden ziet, waar God het- laat groeien, maar de grenzen zijn gesloten, het. verkeer is gestremd, kostbare voorra den worden bij verschillende volken vernie tigd, waardoor elders honger kon worden voorkomen. De autarkie, de zelfgenoegzaam heid der volken, doet wonderen van wreed heid, gelijk oorlogstuig. God doet zijn zon echter opgaan over boo- zen en goeden en regent over rechtvaardi- ;n en on rechtvaardigen. Maar de menschen bederven het. Zij gun nen elkander niet een plekje in de zon Doch wordt deze aarde droef en duister, zie omhoog naar 's henl'els luister. Prof. Dr A v Veldhuizen VRAAGT UW LEVERANCIER; of 20,5 stikstof, voor de helft salpeter-, voor de helft am- moniakstikstol, -f- ca. 35 koolzure kalk. M 20 5 stikstof, voor de helft salpeter-, voor de helft am- moniakstikstof. De kwaliteit van deze Nederlandsche stikstofmeststoffen is minstens gelijk aan die van gelijksoortige buiten- landsche, terwijl de prijs niet hooger is. Inlichtingen worden gaarne versterkt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L). Wij gaan met elkaar langs den akker, vandaag niet, om te zorgen voor den dag van> morgen, iedere dag heeft genoeg aan zijn eigen kwa^id. Heden willen we letten op het goede, dal Gods hand geefi. In vergelijking met hel kwaad, door men schen bedreven, mogen we zelfs een zegen achten het onkruid, dat groeit langs den akker, waaraan wij een verkeerden naam geven. Het zijn wilde kruiden, die God heeft geschapen. Het onkruid op den wereldakker is veel erger. Wij letten nu ook op boterbloemen, die geen boter geven en op korenbloemen, die geen brood leveren. Het zijn de sieradiën van den akker als de leliën des velds, waar van onze Heiland gewaagde. Na deze inleiding werd de denkbeeldige wandeling gehouden op een denkbeeldig plekje natuur en gelet op wat in de wateren onder de aarde, wat in en op den grond en wat in de lucht was: de vogelen des hemels. Interessante bijzonderheden 'werden opge merkt/Bijzonderheden, waar velen die dage lijks den akker bezoeken, nooit op gelet zullen hebben. Met spanning werd naar dc prettige causerie geluisterd. En we twijfelen niet of de meesten, zoo niet allen, zullen morgen en later en vaak nog, wanneer ze de planten en dieren weer zien, die prof. v. Veldhuizen ons op zijn wijze liet zien, met interesse er naar kijken en veel dingen an ders bekijken dan ze tot dusver deden. Spr. eindigde inet den wensch, dat door zijn betoog het zware werk van den land man wat meer poëzie mocht hebben en dat wat in aller ziel sluimert helder wakker mocht blijken geworden te zijn ter eere Gods. NIEUWE TUINNETTEN (getaand) elke gewenschte lengte en breedte a 7 ct. per M2., franco huis incl. omzetbelasting. Postgiro 93396. Bij rembourszending onkosten voor rekening van ontvangers ZAADHANDELAREN e. a. vraagt prijzen voor WEDERVERKOOP!! (GEEN RISICO!) Nettenfabriek - Tet. 3841 - Apeldoorn 10 verteerbaar eiwit. 25 suiker. 6.— per 100 K.G. vrij aan boord/spoor te R'darn bezorgd, even*, onder rembours "I. ïcnf|rtJLö HANDEL N.v. TELEFOON 56892 ROTTERDAM administreeren beheeren landbouwbedrijven taxeeren bezorgen Hypotheken voor den landbouw bemiddelen bij Aan- en Verkoop yeven gratis advies bij Geldbelegging Van Hasselt's Landbouwkundig Administratiekantoor Noordeinde 12Sa TeL 114132 DEN HAAG kunnen los loopen bij Staaldraad Vlechtwerk H A N S A (Nederlandsch Fabrikaat) ONVERWOESTBAAR en TOCH GOEDKOOP! Draad lengt niet! Mazen verschuiven niet! Zelfs veulens scheuren zich niet! Prikkel draad beslist onnoodig! Voor ALLE dieren een veilige afrastering! TELEFOON VENLO 840 DE EXPORT STAAT PRA3TISCH STIL Men is dus aangewezen op de groote steden in ons land. Voor U heeft de handel aldaa' zijn eigenaardige bezwa ren en ook gevaren. Wilt U een, naar omstandigheden, behoorlijken prijs ma ken en veilig zijn voor Uw geld? Vraagt dan onverwijld inlichtingen bij: ROTTERDAM Telefoon 13649 WARMOEZIERSTRAAT R 3739 Recht van contróle v. H. H. Zenders. Directe afrekening na iedere veiling. H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2-3-41 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEERSOLIDE BOSKOOP MET WORMWIEL-VEIL'GHEIOSLIEREN. Er zijn heel wat vreemde gevallen in de practijk van land- en tuinbouw. Onoplosbaarheden. 'k Bedoel nu niet van die geheimzinnig heden,.die in verband gebracht worden met de maan. Waarom sommig werk niet bij bepaalde maanstanden verricht mag worden, naar sommigen beweren. Neen,/k bedoel andere ,meer serieuse ge- Vallen. Daar hebt gc b.v. het vette product, dat ■levertraan .Ihluet (zet nu maar geen leelijk gezicht, 't is kostelijk goedje!). Ge kent het Xvell Welnu; die vette Daar weet de Rijksveeteeltconsulent van Groningen van te vertellen, die mededeelt in het Gron. Landb. blad, dat in Denemarken proeven genomen zijn met toedienen van le vertraan aan melkvee. In een Deensch land- bouwtijdschrift schrijft een deskundige: „Bij de Dcensche proeven, die gedurende 1926-^ '27 werden genomen, trachtte men door het toevoegen van levertraan aan de rantsoenen van melkkoeien het gehalte van de boter aan vitamine A te verhoogen. Men maakte hierbij gebruik van een product, hetwelk be stond uit een mengsel van kabeljauw en le vertraan en vervoederde aan de koeien 3 c.M.3 voor elke Kg., melk, die .zij produceer den, De uitwerking was evenwel zeer gering: in enkele gevallen deed zich een geringe stij ging in hel t'flialie van de melk aan vitami ne A voor, U wijl in andere gevallen gecner- lei invloed merkbaar was. Daarentegen open Laaide zich een andere inlluenceering, nl. dat de boter een tranigen smaak kreeg. Aan gezien het vetghalte van de melk bovendien daalde, moet men in verband met een en an dier en sterkste ontraden om een dergelijk product aan de melkkoeien te vervoederen.". De Veeteeltconsulent teekent hierbij nog aan, dat natuurlijk niet met absolute zeker heid kan worden gezegd, dat het lage vetge halte in dit geval aan de toevoeging van le vertraan moet worden toegeschreven. Dat dr» diagnose juist gesteld was, blijkt uit de een week later in hetzelfde blad gepubliceerde vetgehaltecijfers van het geheele beslag, vooi en nadat de veehouder de toediening van le vertraan had laten vervallen. Het vetgehalte van de 11 koeien was bij de laatste controlt» gemiddeld ruim 0,5 pet. hooger. Dat zou men, oppervlakkig oordeelend, niet venvacht hebben. Maar zoo gaat het meer. Wie had gedacht, dat En dat begint er toch op te gelijken, hoewel de hopteelt bij het terugloopen van het bier- verbruik ook niet veel perspectieven meer opent. Maar ondanks dat tracht men in Noord- Brabant in de Langstraat toch de hopver- bouw tot hernieuwd leven op te voeren. Zoo worden er te Vlijmen proeven genomen. Sla gen deze, waarvoor; in aanmerking genomen de structuur van den bodem, alle kans aan wezig is. dan zal geleidelijk de hopteelt we der worden ter hand' genomen, al is men in bevoegde kringen volkomen ervan, door drongen, dat de bcwei king naar gan'sch antlere richtlijnen zal moeten geschieden dan voorheen Iiiet geva] was. I Met groote belangstelling wordt het ver loop van de proef tegemoet gezien. Reeds eer der werd hier te lande een hopproef geno men, namelijk in het Utrechtsche (te Ame- rongen). Deze proef mislukte tengevolge van d'e ongesohiktheid of mindere geschikt heid van den grond. Zooals reeds gezegd, deze factor kan in de Lang st raat.-wel worden terzijde gesteld. Mogelijk zullen echter andere bezwaren opdoemen. Dit dient afgewacht. In ieder geval zou een opbloei van de hopteelt voor het agrarisch beeld der Brabantscho Langstraat van groot belang zijn, omdat de gewassen, die de laat ste decennia' burgerrecht haddeh verkregen en in goede mate loonend waren, dat zijn o.a. de zwarte bessen en de kruisbessen, sinds on geveer.1930 practise!) niet ir^er als rendee- rend mogen worden beschoirod. Maar dit kan met hop ook wel gauw het geval zijn. En dan is het weer mis met dit product, dat met zoozeer tot de levensbehoef ten van den meirsch behoort. Dat js de aardappel wel. En op dit lamt botiwgewas wordt in Duitschland thans ook met name gelet. Vooral wordt Toch verbouwt men de met wratziekte be hepte rassen nog wel, doch meer en 'meer. elk jaar weer meer.wijkt men af vart de voor wratzieke va(ba-*e soorten en zoekt naar waardevolle, wratziektdvrije soorten. Zoo wot dén de Preuszen en de Erdgold (die ook in onze rassen lijst' voorkomen) eit wra tziekte- vrij heeten, zeer gewaardeerd. Qroote ophef wordt gemaakt van de wratziekte-vrije aard appel Parnassia. <lie verscheiden^ jaren gele den in onze rassënüjst voorkwam, maar in 1931 werd geschrapt. Til de elfde lijst (1935) werd zé echter .opnieuw, opgenomen. Behalve het vrij zijn van wratziekte wordt in de Per- nassia het. hooge en weinig wisselende zet meel geha11q gewaardeerd. Dat vooral op het vrij zijn van wratziekte in. de laatste jaren in Duitschland sterk gelet wordt, blijkt o.a. uit de verhouding waarin op de gekeurde velden de wratziekte-vrije en de andere soorten verbouwd worden. Het blijkt, dat hier de eerste soorten vijf achtste der hoeveelheid inneemt. Dat is zéér belangrijk. Zooals het ook belangrijk is te weten, dat het mogelijk is MEER BIETEN PER H.A. MET MEER SUIKER TE OOGSTEN BIJ MEER STIKSTOFBEMESTING. Dat weet ons een Mededeel ing van het In stituut voor suikerbietenteelt mede te dee- len, als het mededeeling doet van genomen proeven, waar bleek dat, indien men meer bieten per H.A. plant, men meer stikstof kan geven en daardoor hoogerë opbrengsten ver krijgen, zonder het gehalte te drukken. Men kan (volgens deze prpocven van 1934), wan neer men tot nu toe gewoon was 55.000 plan ten per hectare aan te houden, door over gang op 65.000 planten, bij wisselend gehalte 'n meerdere opbrengst verkrijgen van -i a -1.5 pet. Geeft men daarbij iets meer stikstof, zoo dat de geheele winst in (suiker-) opbrengst tot uiting komt, en niet in gehaltle, dan kan men een opbrengstvermeerdenng van 6.5 pet. verwachten. Maar dat zijn dan geen garantiebieten en geven dus geen biet. Maar wel geeft het een biet wat dezer da gen tusschcn Duitschland en Egypte bekok stoofd schijnt te zijn omtrent I>? Duitsche kranten weten te vertellen, dat de Duitsche negeering met de Egypti sche regeering overeengekomen is om' in den loop van Mei en Juni eën zoodanise hoeveelheid Egyptische uien in Duitsch land in te voeren,' dat de behoefte tot het begin van den nieuwen Duitschcn oogst in voldoende mate gedekt is. Voor den invoer zijn een aantal fisma's aangewezen, bij wel ke de groothandel'zijn behoefte rechtstreeks dus zonder „Ben.clitigungsschcin" en zonder „Devisengenchmigung" kan dekken. Dat is wel uiïg. Maar de Bamovialdcr kippenboeren vla den het niets uiïg en kunnen wel zonder uien huilen, nu ze do JONGE HAANTJES VOOR 2 CENT moeten vefkoopen. Dat zijn de haantjes van ongeveer 4 we ken oud. Vroeger ging dat goed veel naar Purmer- end, waar ze ongeveer een dubbeltje op brachten, om vervolgens naar Frankrijk te worden geëxporteerd, waar ze als „leeuwe riken" op de tafels prijkten. Vorig jaar en in 1933 brachten ze een stuiver op, thans 2 centen, waarnam nog een cent marktgeld af gaat. Zij brengen dius niet eens meer op du- kosten van het ei, waaruit ze gebroed zijn; hun voeder- en transportkosten vormen zui ver verlies. Bovendien zijn de diertjes meest voorzien van den „regeeringsknoop", m afkomstig van een erkenden fokker. 't Is Ui hiqpen voor hen, dat de prijzen wat „aantrekken", zooals dat met de varkens verwacht wordt.. Althans in het pas verschenen versla! door don crisisdienst aan den Minister uit gebracht wordt beweerd dat venv acht wordt dat DE VARKENSPRIJZF.N IX DE NAASTE TOEKOMST VN ZULLEN TREKKEN. Bedoeld verslag komt nl. tot die volgende conclusie: „Uit den inhoud van dit verslag en van de verslagen, walke daaraan voorafgegaan zijn, is gebleken, dat de algemeene vooruit zichten ten aanzien van de varkenshouderij in den loop van het jaar in zooverre verbe terd zijn, dat de varkonsprcductie belang rijk is ingekrompen. Te betreuren valt het, dat de export gedurende luit jaar 1931 we derom ten gevolge van de in het buitenland genomen contingenteeringsmaatregelen aeh- teruitgeloopen is. Aangenomen kan echter worden, dat liwt evenwicht tussohen produc tie en afzetmogelijkheid thans lioistehd is en dat de-varkensprijzen in de naaste toekomst de neiging zullen verloonon aan te trekken" Het blad „Dc Vee- en, Yleoschhumkrl merkt op, dat de Varkenscent rale niet moet laten voorkomen alsof deze beperking haas! werk is. Want de boeren hebben meer be perkt, dam ze verplicht waren. Er liggen nog heel wat biggenmerken ongebruikt, Vam de 2.520.000 uitgereikte oormerken zijn er maar 2.180.000 gebi-uikt zoodat ruim 13 ongebruikt bleef. Dat is meer dan een achtste d^el. Ze kunnen de varkens toch niet kwijt, 't Is te hopen dat de bloembollentelers de BLOEMBOLLEN WEL KWIJT KUN NEN AAN TSJECHO-SLOWAKIJE. Er waren de vorige week een aantal regee- ringsambtenaren uit Praag op de Flora te Heemstede, die niet alleen kwam om eens wat moois te zien, doch ook om eventueel te koopen. Men wilde aansturen op een groo tere uitvoer naa;- Tsjechoslowakije dan tot dusverre geschiedde. Daarom hadden zij db lange reis onderno men en de besprekingen, welke de bezoe kers met den Voorzitter von den Bond van BloembollenJliandelai.'on, den heer Tom van Waveren, hebben gevoerd, geven hoop, dat aan de contingenteering van bloembollen en de belemmerende dev. •zenbepalingen givo- ten? soepelheid zal worden betracht. Men was het er over eens, dat in Tsjeeho- slowakije een belangrijk grooter afzetgebied voor dien Nederlandsch en blo /bol te schep pen is, dooh dat de bestaande contingen- teering d.it tegenhoudt. Als tegenwicht voor een grooter invoer van bloembollen zou on getwijfeld een Tsjechodow aaksoh product te vinden zijn. dat door Nederland kam marden, geïmporteerd. De Praagsche contactcommissie, zooals men deze mx>(p bezoekers zou kunnen noe men. zal de besprekingen met de regeering op deze basis openen, hetgeen bij de Ned° '•ecee uur ge-laan zul worden door den Bonci >'an moembollenhnndclaren. Daar wachten we dus maar op en zeg gen daarom.... *BU de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9