Chr. Arbeiders in de bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen WOENSDAG 22 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG.5^ Algemeerie vergadering op „Woudschoten" Na de openingsrede van den bondsvoor- ïitter, den heer A. Hanemaaijer te Rotterdam, waarvan wij gisteren reeds ver slag gaven, deed de voorzitter mededeelin- gen omtrent eenige ingekomen stukken en aangaande de dagorde. Daarna kwamen aan de orde de Jaarverslagen. Aan 3e discussie daarover namen deel afgevaardigden van Leiden, Leeuwarden, Amsterdam (Chocoladebewerkers), Amster dam (Bakkers), Den Haag (Bakkers), Den Haag (Slagers), Dordrecht, Rotterdam .(Drankbereiders) en Sneek. Bij de discussie over de jaarverslagen Ibleek groote ingenomenheid met het beleid 'Van het hoofdbestuur; zoo werd groote dank gebracht door de afgevaardigden van Am- eterdam en Den Haag voor wat het hoofd bestuur had verricht in de hoofdstad en de residentie, voor de leden in verband met V^kacties. Een der afgevaardigden van Frieslands afdeelingen wilde niet ach terblijven naar hij zeide om warme hulde en dank aan het hoofdbestuur te brengen, Löpdat men niet zou denken dat de koele Noordenaren minder zouden zijn ingeno men met het beleid van het hoofdbestuur dan de Hollanders" Slechts een drietal vragen werd gesteld haar aanleiding van het financieel verslag waaronder de opmerking was of vacantie- en kindertoeslag niet moesten worden afge schaft. De bondspenningmeester heeft deze Vragen beantwoord en gezegd dat de bond streeft naar vacantietoeslag in het bedrijf, i maar dan moet hij zelf het voorbeeld geven. De kindertoeslag wordt geregeld minder j naarmate de hoofdbestuursleden oudere kin j deren krijgen. j De secretaris, de heer J. Z. Kannegie ter, had veel dank voor de leden, dat zij Eiok zoozeer ingenomen hadden verklaard met het beleid van het hoofdbestuur en wees er op dat in de jaren zoover hij die kon nagaan nimmer opmerkingen, critiek inhoudend, in belangrijke mate waren ver nomen. De samenwerking tusschen hoofd bestuur en leden van den bond is zeer goed en de N.C.V.GD. mag in dit opzicht een voorbeeld genoemd worden. De Voorzitter sloot zich gaarne aan bij de woorden van dank welke gebracht Zijn aan de leden van het dagelijksch be stuur. Spr. kon dit doen omdat hij in de laatste twee jaar niet zoo actief heeft deel genomen aan bet bondsbestuurSwerk als daarvoor. Spr. heelt groote waardeering veor hetgeen de leden van het dagelijksch bestuur, de heeren Kannegieter en Otten en Elzinga in het belang van den bond richt hebben. Aan de orde was de redactie van het bondsorgaan De Bazuin. Bepleit werd door Den Haag een jeugdrubriek. De Voorz. beantwoordde als redacteur van het orgaan dg ïrageis; .een speciale jeugdubriek is niet noodig; wel zal aandacht geschonken wor den aan propagandageschriften voor de jeugd. In de redactiecommissie werden benoemd de heeren Haneüiaaijer, Kannegieter en Elsinga. Werkloozenkas. Het hoofdbestuur had voorstellen inge diend tot wijziging van het reglement der werkloozenkas, waarvan de voornaamste was, dat een lid, dat twee achtereenvolgen de kalenderjaren de maximum kasuitkee- ring verkregen heeft, geen verdere uitkce- ring kan verkrijgen voordat hij na de laatst verstrekte uitkeering weder 120 volle werk dagen in een der bedrijven, als bedoeld in art. 5 der statuten, heeft gewerkt. Haarlem-bakkers en Rotterdam-bakkers hadden andere voorstellen ingediend. Haar lem wilde handhaven het recht om ook in het derde kalenderjaar uitkeering te ont vangen, Rotterdam wilde de financieels basis der kas verbeteren op welke wijze, zou het hoofdbestuur moeten beoordeelen. De bondspenningmeester en de voorzitter bestreden de beide afdeelingsvoorstellen en zetten uiteen, dat de regeling, welke nu wordt voorgesteld nog stukken beter is dan in andere soortgelijke bonden. Maar de po sitie der kas maakt het noodzakelijk, dat men afgaat van het derde j.aar uitkeeren. Het voorstel van het hoofdbestuur werd z.h.s. aangenomen, waarmee de voorstellen Haarlem en Rotterdam vervallen waren. Amsterdam-bakkers had voorgesteld om weer bij den dienst der Werkloosheidsver zekering te bepleiten, dat in plaats van zes wachtdagen er drie wachtdagen zouden zijn. Nadat de voorz. had toegezegd, dat deze zaak door het hoofdbestuur zal worden be zien, en zooveel mogeiijk getracht zal wor den dit te verkrijgen, hoewel, gezien het standpunt van den dienst der Werkloos heidsverzekering geen enkele toezegging gedaan konworden, trok Amsterdam zijn voorstel in. Ingekomen was van de afd. Leeuwarden een voorstel om artikel 2 der statuten aldus te wijzigen, dat het aldus gelezen zou wor den: „De N.C.V.G.B. aanvaardt Gods Woord als grondslag voor heel het bondsleven" en in de toelichting was gesteld, dat in dezen tijd van vervlakking en verflauwing duidelijk moet uitkomen, wat ons begin sel is. Het hoofdbestuur praeadviseerde afwij zend op dit voorstel omdat in de statuten staat, dat artikel 2 niet gewijzigd mag worden. Hierover werd door eenige afgevaardig den gediscussieerd, waana de voorzitter- er op wees, dat niet een reglementsartikel aan geeft welke geest er in een bond leeft. In een bond, waarin het bewuste artikel is ge redigeerd zooals nu door Leeuwarden werd voorgesteld, zag men zich genoodzaakt om verscheidene afdeelingen toch te zuiveren omdat er communisten onder de 'ederi wa ren. En daar was de grondslag nog wel omschreven zooals thans wordt voorgesteld. Noodig is, dat nauwlettend acht tegeven wordt door hoofdbestuur en a'fdëelïrigs- besturen, welke leden worden toegelaten. In een der afdeelingen heeft het hoofdbestuur zich moeten mengen in devraag of het lidmaatschap van de N.S.B. vêreenigbaar is met het lidmaatschap van onzen bond. Er waren er die de grondslag zooals deze nu door Leeuwarden wordt voorgesteld, wel zoo zouden willen aanvaarden, maar die toch van oordeel waren, dat men dan ook lid kon zijn van de N.S-B. Spr. is echter van oordeel, dat de N.S.B. de pest is voor het Christendom (door applaus betuigt de vergadering, dat ze het met die uitlating eens is). Noodig is, dat wij in den bond ons weerbaar houden voor de vrijheid van het Chistendom. dat wij vrij zullen kunnen belijden en beleven do beginselen van het Christendom. Het voorstel was daarna afgehandeld. De verdere voorstellen werden aangehou den tof de zitting van Woensdagochtend. De avond werd na de gemeenschappe lijke maaltijd doorgebracht in de natuur, en onderlinge conversatie. Om kwart over tien hield ds. J. Gillebaard te Zeist de dag sluiting in de kapel van Woudschoten:" De zittingen van heden Vanochtend werd het congres aangevan gen met een morgeuaandacht, welke om negen uur plaats vond in de kapel en die geleid werd door Ds. F. G. Hospers te Zeist. Daarna waren de verschillende voorstel len nog aan de orde. Daaronder was het voqrstel van het bondsbestuur tot stichting Terzake was een rapport uitgebracht door een commissie, welke tot de volgende con clusies was gekomen: le. Er wordt een fonds gesticht voor we- kelijksche uitkeering aan oude bondsleden. Het stichtingskapitaal ad f 15.000 wordt uit de bondskas genomen. 2e. De uitkeering gaat in op 70-jarigen leeftijd, na een onafgebroken lidmaatschaps duur van ten minste 25 jaar. In bijzondere gevallen zal een onderbreking van maxi maal 5 jaar kunnen worden toegestaan, mits de 25 jaren lidmaatschap bereikt blijven. 3e. de uitkeering zal f 2 per week bedra gen. 4e. Aan hen, die pensioen genieten hoo-, ger dan 50 pet. van het op dat oogenblik in het bedrijf verdiend wordende loon zal geen uitkeering uit dit fonds worden gedaan. 5e. Deze uitkeering kan ook aan leden buiten rechten worden gedaan. Zij behooren echter de kous te hebben tusschen een ouderdomsuitkeering ineens of een weke- lijksche uitkeering. 6e. Aan leden, die hoewel zij 70 jaar oud en 25 jaar lid van den bond zijn, nog in loondienst zijn, wordt geenerlei uitkeering verstrekt Het hoofdbestuur .zal evenwel op den da tum, dat het 70ste levensjaar door zoodanige leden is bereikt, de uitkeering krachtens artikel 3b, voor de helft in het te stichten fonds storten. De tweede helft-dezer uitkeering. zal in het fonds worden gestort, zoodra de arbeid in loondienst beëinuigd wordt en aanspraak cp ecirtuitkef krachtens de bepalingen [ïaü Let Ou sfonds vordi gemaakt. CHRISTELIJKE METAALBEWERKERSBOND Algemeene vergadering te Apeldoorn De openingsrede van den voorzitter Heden en morgen houdt de Chr. Metaal bewerkersbond in Nederland te Apeldoorn, in „de Poort van Kleef" zijn twee-jaarlijk- sclic Algemeene Vergadering. De vergadering, die onder leiding staat van den Bondsvoorzitter, den heer F. El ke r b o u t te Lei den, werd vanmid dag ongeveer 12 uur met psalmge zang. Schriftlezing en gebed geopend. In zijn korte ope ningsrede wees de Voorzitter er op, dat ook de Bond met vele en groo te moeilijkheden te kampen heeft gehad maar het steeds mocht ervaren, dat God een helper is in benauwdheden. Ten aanzien van den toestand van den Bond me: kt spr. op, dat in verband mét allerlei omstandigheden het voor twee jaar bereikte ledental niet kon worden gehand haafd Van de 11000 leden gingen er 1000 heen, waarvan het meerendeel zich, we gens verandering van werkkring, naar een andere organisatie lieten overschrijven. In- tusschen, zegt spr., zijn wij met hartelijk leedwezen vervuld ten aanzien van zoo- velen onzer leden, die door de werkloos heid werden getroffen en deswege vaak in kommorvolle omstandigheden verkeeren. Vooral ook de toestand van onze jeugdige werkloüze leden baartgroote zorg Inder daad, Jong Holland snakt naar werk 1 En wel mogen we met het oog daarop dank baar zijn, dat, mede door den arbeid /an ons C.N.V.-Bestuur een actie op touw tre- zet is, waardoor het mogelijk zal zijn een 1500 *al jeugdige arbeiders een paai" maan- 7e. Het kapitaal ad f 15.000 wordt gestort op 1 Juli 1935. de uitkeeringen vangen aan op 1 Januari 1937. 8e. Twee procent van de netto-opbrengst der bondscontributie wordt jaarlijks in dit fonds gestort. Aan het hoofdbestuur wordt in overwe ging gegeven de stoning van anderhalf procent der netto bondscontributie in het fonds „Steun in Nood" te beëindigen, een en ander met ingang yan 1 Januari 1936. liet hoofdbestuur had zich met deze con clusies vereenigd en een reglement opge steld, dat aan de vergadering werd voor- golegd. -In de middagvergadering hield mr. G. E. van Wals urn. secretaris van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, een ref» raat over: „De ordeningsgedachto". Op een m ander komen wij morgen nader terug. den in goede werkkampen onder te bren gen. In het bijzonder wil spr. de aandacht vestigen op de groote activiteit, die in tal van afdeelingen aan den dag is gelegd in verband met de propaganda tot collectieve aansluiting bij het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Sprekend over dit Fonds mag Spr. niet nalaten hier in herinnering te roepen de naam van den man, die voor ons fonds zoo ontzaglijk veel heeft gedaan; onze over leden vriend J. S. Ruppert.. In treffende woorden schetste spr., terwijl alle aan wezigen zich van hun zetels verheffen de groote verdienste van den overledene die, van God zoo rijk gezegend, voor onze beweging tot zoo grooten zegen is geweest Niet alleen de heer Ruppert wil spr. echter gedenken, doch ook de eigen leden, die in de afgeloopen periode door den dood werden weggerukt Meerderen van hen hebben in het belang van den Bond ge werkt zoolang het dag was. Vervolgens staat spr. uitvoerig stil bij den algemeenen economischen toestand in binnen- en buitenland en toont aan da hand van verschillende cijfers en feiten aan, hoe moeilijk het inzonderheid voor onze scheepsbouw is eenigszins loonende orders te bemachtigen. Ook schetste spr. de groote moeilijkhe den waaronder het klein- scheepsbouw bi- drijf gebukt gaat eD meent,, dat het wel noodzakelijk zal zijn, dat hier van regee- ringswege hulp geboden zal moeten wor den. zal deze tak van bedrijf niet geheel te gronde gaan. Wat betreft de door vele leden telkens weer gestelde vraag naar de mogelijkheid van het opnieuw afsluiten van een eollee tief contract met den Metaalbond zegt spr. dat deze mogelijkheid in de tegenwoordige omstandigheden waarschijnlijk niet be staat. Op zich zelf genomen zou zulk een contract zeker ook nu gewenscht zijn, docti de voorwaarden, die gesteld zouden wor den zouden wel zoodanig zijn, dat de po gingen daarop zeker zouden stranden. Wanneer men nagaat, zegt spr., dat ln 1933 aan werkloosheidsuitkceringen een bedrag werd uitgekeerd van f 509.799.23 en in 1934 van f 435.224.71, dan krijgt men toch wel eenigszins een idee omtrent ds massa arbeid, die moest worden verricht. Wij mogen hierbij tegelijkertijd wel even wijzen op het werk, dat onze penningmees ter in zijn kwaliteit als secretaris heeft ge leverd. Hem en allen, die daaraan hebben medegewerkt onzen hartelijken dank. Moge God hoe! ons hoofdbestuur nog vele jaren sparen voor onzen Bond en alle leden daarvan, alsook allen, die een leidende functie in ons bondsleven vervullen kracht en opgewektheid schenken om goedsmoeds voorwaarts te gaan. Ten slotte roept spr. alle aanwezigen een hartelijk welkom toe Inzonderheid ook aan de afgevaardigden van het bestuur van ons C.N.V. aan het bestuur van den R.K. Metaalbevverkersbond en een drietal afge vaardigden van den Belgischen Chr. Me- taalbéwerkersbond de heeren G. Wallij n Rene de Clercq en Antoon de Meijer. Wij stellen, zegt spr.. Uw aller aanwezigheid op hoogen prijs. Met den wensch en de bede dat Gods genade allen aanwezigen rijke lijk moge omringen in deze dagen en Zijn Geest tot den arbeid die wacht, moge be kwam 'n, verklaart spr. de vergadering voor geopend. (Do vergadering duurt yoort). ROFFELRIJMEN WIENS VRIEND?, Op een vergadering: van Nationaal Herstel, te Amsterdam, zelde Gene raal Snöders o.m. Nu het ongedacht groot succes van de N.S.B. WU staan daartegenover njet vijandig. al deèlen wü niet in al haar opvattingen. WH do.*n niet mee aan het veroordeelen en ver- Suizen der N.S.B. .(Applaus). Nationaal Herstel bouwt verder Aan de brug naar beetre tijd Waaraan Mussert al zijn kunnen En zijn beste krachten wijdt. Nationaal Herstel doet kalmer, Maakt wat minder groot kabaal, Maar het komt met groote mannen, Met den grijzen Generaal Die zich eenmaal liet gebruiken Als het willig eenpaardsspan Voor de tweedekamerwagen Met de zetel-Westerman. Wat de Generaal gezegd heeft In de hoofdstad van ons land Doet mij leed en ongetwijfeld Zeer, zeer vélen met mij, want Door zijn meer dan hoofsche buiging Naar de kant der N.S.B. Bouwt hij niet aan onze eenheid, Onze zoo begeerde vree: Wie een vriend kan zijn .van Mussert En zijn dictatuurpartij Is een vijand van de vrijheid En een vriend van slavernij. Rechtens mochten wij verwachten Dat een maarschalk verder ziet Dan de paaltjes aan de grenzen Van ons kleine grondgebied. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Neem 'n AKKERTJE bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid enz. Kunst en Letteren. Dr. Schmidt Degener uit Amerika terug De hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam Dr. Schmidt Degener is vier weken in Amerika geweest om Rembrandts te verwerven voor de Jubileumtentoonstel ling van zijn museum, die 13 Juli a.s. zal worden geopend. Dr. Schmidt Degener roemde bij zijn te rugkomst de voortreffelijke inrichting en fantastische techniek der Amerikaanscha musea, die hij achtereenvolgens te Chica go, Detroit, Boston, Philadelphia, Washing, ton en New-York bezocht. Prof. Slotemaker de Bruine, minister van O., K. en W. a.i., betreedt het Departementsgebouw van Onderwijs Een gasgordijn, neergelaten met behulp van tanks tijdens de militaire oefeningen op het-veld van Centocelle (It.} De ingang met de koperen deuren van het nieuwe museum Boy mans le Rotterdam; de bestrating rondom is nu ook gereed gekomen. Familie en bekenden wuiven vanaf het Scheveningsche havenhoofd n vaarwel naar de opvarenden van de laatste visschersbooten die zijn uitgevaren voor de haringvangst. Öp de lijn tusschen Harrow en Wealdstone in Middlesex (Eng.) viel een toestel dat terstond verbrandde. De piloot kon zich met een parachute redden. Mecaniciens van de R.A.F. verwijderen het wrak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5