$Limm Cciïtórijr Qfrntmttt O 1 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken - PfOTOROILS - Gemengd Nieuws* abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5482 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 22 MEI 1935 15e Jaargang atfoertentteprijjen: Van 1 tot 5 regels f t.1*7V« Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertenüên per regel 0.17'/» Bij conlxact belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 IN 'T MIDDELPUNT DER BELANGSTELLING ,3Ü de onlangs gehouden Provinciale Sta tenverkiezingen, zijn op de liberale candida- ten uitgebracht, in totaal 227.000 stemmen; (in 1931 nog 329.000) een diep-treurig n volkomen begrijpelijk resultaat. De Neder- landsohe kiezer heeft het juiste antwoord gegeven aan hen, die doen, alsof men van- daag in.de politiek nog slapende rijk zou kunnen worden". Aldus begint, een hoofdartikel in de libe rale „Nieuwe Arnh. Crt. onderteekend door Mr. J. Huges, niet onvermaard in de Liberale Partij; volgens eigen getuigenis, tot 1930 een hardwerkend partij propagandist, doch sinds dien strijdensmoede tegen aderverkalking in de partij, uitgetreden. Waailijk, het gaat de liberale partij niet naar den vleeze, ondanks het besluit van de laatste partijvergaderig om zoodanige maat regelen te nemen, dat zij weer „in het mid den van de publieke belangstelling zal ko men te staan". Die belangstelling is er wel, doch niet ten gevolge van maatregelen, maar omdat ieder een benieuwd is hoe het met de wegkwij nende patiënt zal gaan. Die „belangstelling"'is er'ook uit eigen kring. Aan de eene kant staan zij, die een geestelijke wedergeboorte noodzakelijk ach ten; een vernieuwing, welke vooral het hart raakt: de liberale politiek moet zich meer door godsdienstig gevoel laten leiden. Aan de andere kant treden de critici op, die van de liberale partij een geheel andere werkwijze eischen, desnoods met geheet andere menschen, anders zullen steeds meer deren de partij verlaten; al voegt deze schrijver er aan toe; „Die tijden zouden kunnen komen. Maar, hoezeer ook het groote doel dit offer vele keeren waard zou zijn, welke insider gelooft dat deze reorganisatie binnen de •Vrijhéidsbond mógelijk is?" Neen, wij gplooven daar ook niet aan. Van de Vrijheidsbond is .niets meer te verwach ten en voor hem is niets meer te hopen Maar, merkwaardig genoeg,wc baseeren deze meening juist op de dwaling waarin deze reorganisator leeft* Immers, hij omschrijft tóak en plaats der liberale-partij aldus: Het moet goed zijn dat er, vooral in zorgvolle tijden, in <Jc 0 verheidscol beges, tusschen de groepen wier politieke pro gramma's doortrokken zijn van dege dachten, die zij belijden op godsdienstig gebied, ter eene, en de groepen die uit gaan van de noodzaak van klassenstrijd, ter andere zijde, een aantal Volksverte genwoordigers is, wier mandaat hen in staat stelt om elke te behandelen aan gelegenheid, in - elke situatie, volkomen objectief te kunnen en ook te mogen be oordeel en. Waarlijk, het geval is hopeloos. Wie, na alles wat gebeurd is en wat men had kun nen leeren ,nog de absurditeit verkondigt van een liberalisme, dat objectief en onafhanke lijk zonder last te hebben van dogma's (zoo als de bekrompen partijen ter rechterzijde) kan oordeelen over de politieke vragen van de dag; die kortzichtige illusionist kan wel haast een kraps bestellen voor de begrafenis van den laatstcn liberalen kiezer. BINNENLAND* Mr. H. Smeenge herdacht In de Eerste Kamer In de gisteravond gehouden vergadering van de Eerste Ka.uer, die slechts 10 minuten duurde, heefi de voorzitter met de volgende woorden het overlijden van Mr. H. Smeenge herdacht; „Na een kortstondig lijden ie de heer Bmeenge plotseling aan de zijnen ontvallen. In leeftijd op een na het oudste lid van deze Kamer had hij vele jaren zitting in het Par- lemen'c. Verreweg het grootste gedeelte daar van in de Tweede Kamer der Staten-Generaal: yan 5 April 1886—14 September 1918. Ruim een jaar later, 17 September 1919, deed de overledene zyn intrede in ons midden. Heeft het terrein zijner werkzaamheden mitsdien niet zoozeer hier gelegen, zoo woon de hij den tijd, welken hij ter Eerste Kamer was afgevaardigd, de vergaderingen trouw bij. Welwillend, gedienstig van aard, heeft hy zich voor de belangen van velen daarbuiten Ingespannen. Zijn vriendelijke omgang zal hier ongetwij feld in goede herinnering blijven." De Kamer gaat in afdeelingen. De vergadering werd te 8.40 verdaagd tot hedenochtend elf uur. Het eerste Douglas-toestei naar Indië De Koetilang vertrekt Donderdag a.s. Donderdagmogen 23 Mei a.s. zal het KLM- Vliegtuig de Koetilang, van Amsterdam naar Batavia vertrekken. Dit is het eerste Fok- ker-Douglas-toestel, bestemd voor de Indië- route, dat thans als zoodanig in gebruik wordt genomen. De bemanning van het vliegtuig zal be staan uit de heeren J. B. Scholte, eerste be stuurder: C. M. Schrey, tweede bestuurder; F Naber, werktuigkundige en P M. Pestman radiotete.legrafist De post voor de Koetilang jnoet uiterlijk vanavond to Amsterdam tijn. DE GOUDVOORRAAD TOEGENOMEN Aflossing- van een gedeelte van de schuld aan den Staat. Winst 1934/35 ruim 3 millioen In de afgeloopen week is de goud- en zil- vervoorraad van de Nederlandse!)e Bank gestegen met f 8,2 millioen tot f 674,6 mil lioen. Van deze toeneming komt f 7% mil lioen op rekening van den goudvoorraad en f 0,7 millioen op die van den voorraad gemunt zilver. Hét bedrag aan goud, waar over de Nederlandsche Bank deze week de beschikking kreeg, bestaat voor f 4 millioen uit gouden munt (tientjes en vijfjes) en voor de rest uit gouden muntmateriaal. Bovendien ,is de voorraad, goud in het bui tenland in de afgeloopen week met onge veer 1 millioën tot 1.193.000,— gestegen, De vermeerdering van den goudvoorraad is wederom afkomstig van de Javasche Bank, welker weekstaat deze weck een even redige vermindering van den goudvoorraad vertoonde. De weekstaat van de Nederland sche Bank de eerste na de discontov er- laging maakt een alleszins bevredigende indruk. Is eenerzijds de goudvoorraad toegeno men, anderzijds is er een verdere crediet contractie, merkbaar. De binnenlandsche wisselportefeuille bleef vrijwel op peil en wel op het hooge niveau f 41 millioen, do beleeningen liepen met niet minder dan 15 mill, terug en t dragen thans f 153,7 millioen. Dit bedrag slechts f 3 millioen hooger dan een jaar geleden, terwijl hét 'weer snel terugloopt naar het niveau van f 132 millioen, waarop het zich op 25 Maart, dus even voor aianval op den gulden bevond. De bankbiljettencircülatie is deze week verder verminderd met f 11,9 millioen tot 3 millioen (v. j. f 900 millioen). Het rekening-courantsaldo vanhet Rijk steeg van f 10,3 tot f 13,2 millioen en de saldi vap anderen van f 42,7 tot f 44,3 millioen. De direct opeischbare verplichtingen be dragen thans S92.5 millioen (v. w. 900 millioen). Deze zijn voor 73,14 (v. w. 71,0 door goud en voor 75,6 (v. w. door goud en zilver gedekt Nu het boekjaar 1934/1935 van de Bank per 1 April j.l. is afgeloopen, komt in de balans reeds gedeeltelijk de winstverdee- ling tot uitdrukking. Gelijk gemeld heeft .de Bank een iets hoo ger dividend gedeclareerd dan verleden jaar, toen het 3,2 bedroeg en het eerste was, na 2 diviclèndlooze jaren. Blijkbaar zyn in het afgeloopen jaar do winstmogelijk heden voor de Bank weer groot er geworden, daar naast deze dividenduitkeering ook f 1.510.000.— kon worden afgelost op de schuld aan 'den Staat. Naar men weet is bij de Wet van 27 Mei 1932 een regeling met het Rijk .getroffen in verband met oo afschrijving van het pondenverlies,, dat m 1931 aanvankelijk circa 19% millioen groot was. Het vorig jaar werd op dit ne- drag 1.4 millioen afgelost Thans is het bedrag rujm één ton grooter, hetgeen blijkt uit de vermindering van het desbe treffende debet-saldo op den weekstaat, dat thans gedaald iS van 16.996,491,— tot 15.486.1/8,Aangezien indertijd de rege ling is getroffen, dat de bank de helft van haar winst aan den Staat moet afstaan tot aflossing ophet rentelooze voorschot, kan men uit een en ander afleiden, dat de winst over 1934/'35 ruim 3 millioen groot moet zijn geweest. Het toeringcarbedrijf Ondernemers bespreken de moeilijkheden De bond van Toeringcaronderoemers heeft in Utrecht een vergadering gehouden ter bespreking van de moeilijkheden m het be- liet bestuur, vap. de Bond komt tot de conclusie dat het belang van het toeringcar bedrijf vordert, dat: lo. wordt overgegaan tot invoering van een stelsel van bedrijf svergunnipg voor het toeringcarbedrijf; 2o. de thans geldende regeling der pro vinciale keuring wordt vervangen door een centrale keuring met uniforme keunngs- voonvaarden; 3o. verboden wordt het vervoer van per sonen met vrachtauto's of omgebouwde vrachtauto's; 4o. ingevoerd worden dag- en maandkaar- ten voor de wegenbelasting, buiten het nor male reisseizoen; 5o. een regeling van arbeids- en dienst tijden alleen dan aannemelijk is, wanneer die regeling zich aanpast aan de eischen die het bedrijf stelt. Over deze punten werd vervolgens uitvoe- g van gedachten gewisseld, waarbij ook ae verhouding tot de A.T.O. ter sprake kwam. Over het geheel ging de vergade ring met de voorstellén van het bestuur ac- coord. Bij punt vier was een amendement ingediend en volgens dit amendement werd besloten, dat het bestuur zal nagaan of de wegenbelasting in de benzinebelasting kan worden verdisconteerd. Het zal zich hier over verstaan met andere bonden od ver keersgebied. PRINSES JULIANA NAAR NAARDEN Prinses Juliana zal de uitvoering bijwo- 3n, welke de Ned. Bachvereeniging zal geven van Bachs „Hohe Messe" op Woens dag 29 Mei a.s. in de Groote Kerk te N aarden. H. M. de Koningin heeft benoemd tot Ka merheer in buitengewonen dienst Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- ■er, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister tè Brussel. J. B. VAN DIJK f Te Ois ter wijk is op 79-jarige leeftijd in het R-K. Gasthuis overleden de heer J. B van Dijk, oud lid van de Tweede Kamer der *n.rioneraal. VOORZITTER VAN DE VOLKSRAAD Mr. W. H. van Helsdingen benoemd In afwijking van de voordracht Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid, tevens voorzitter van den Volksraajd van Nederlandsch-Indië voor de verdere duur van het op 15 Juni 1931 aangevangen tijdperk, en voorts voor de duur van het op 15 Juni 1935 aanvangend tijdperk van vier jaar, de heer mr. W. H. van Helsdingen, thans burgemeester van Soerabaja. Deze benoeming geschiedde in afwijking an de voordracht Het college van gedele geerden uit de Volksraad plaatste als eer ste op de voordracht de heer Koesoemo Oetoyo,,. oud-regent van Djapara en-voorz. van de vereeniging Boedi Oetomo. De Regeering had er blijkbaar bezwaar tegen om onder de tegenv/oordige omstan digheden een inheemsche te benoerpen; welk een voortreffelijk, beschaafd en hoog staand burger de heer Koesomo Oetoyo ik is. Trouwens, de benoeming van den heer Van Helsdingen zal, wat zijn persoon be treft, ook algemeen instemming vinden. Mr. W. H. van Helsdingen werd op 4 Maart 1888 te Ambon geboren, als een dei jongsten in een gezin van acht kinderen: zes zoons en twee dochters.. Van zijn broers is het.meest bekend mr. C. C. van Helsdingen, het invloedrijke lid an de Volksraad, voorzitter van de Chr. Ethische Partij en medewerker aan Banier voor Ned.-Indië. Een andere broer is gouverneur van Solo, een andere -kolonel, thans gedetacheerd te Malang: terwijl een oudere broer, ds. W. F. C. van Helsdingen de Geref. Kerk te Hendrik Ido Ambacht dient. Mr. W. H. van Helsdingen studeerde te Leiden en werd in 1914 rechterlijk ambte naar in Ned. Oost-Indië. Twee jaren later volgde zijn aanstelling tot commies-redac teur van het departement van onderwijs, terwijl hij in 1918 referendaris werd bij de Volksraad, van welk coljege hij in 1927 tot secretaris werd benoemd. Vijf jaren lang heeft hij deze functie vervuld, tot hij zich in 1932 belast zag met het burgem'eesters- ambt van Soerabaja. Vandaar keert hij thans als yoorzitter in den Volksraad terug. In zekere zin was zijn benoeming Bij het departement in 1916 een teleurstelling voor r. Van Helsdingen. Hier te lande was hij voorzitter van de Ned. Chr. Studenten Vereen, en als zooda nig maakte hij een reis naar Amerika. Hem trok vooral de arbeid onder de jeugd. Wan neer hij gelegenheid had, verzamelde hij fa- brieksjongens om zich heen, ten einde hen geestelijk op te voeden en verstandelijk te ontwikkelen; ook om sommigen te bekwa en voor een functie in Indië. Zelf in Indië aangekomen hoopte hij daarom ook op een betrekking, waarin hij zich kon wijden aan de opvoeding van jon ge menschen. Toen hiervoor geen gelegenheid was, werd hij onmiddellijk bij de instelling van dit college in 1918, eerst adjunct-secretaris en daarna secretaris van de Volksraad; en toen hier geen promotie meer te maken was, solliciteerde hij naar het burgemeesters ambt te Soerabaja. In de weinige jaren, dat hij daar geweest is, trof'hem veel leed. In Februari van dit jaar stierf zijn vrouw, hem nalatende twee jonge kinderen en een zuigeling. Het oordeel over mr. Van Helsdingen luidt in alle kringen gunstig. Ook de in heemsche leden van de Volksraad zullen zijnbenoeming afgedacht van de teleur stelling met ingenomenheid begroeten Mr. Van Helsdingen is een vlot spreker, heeft gemakkelijke omgangsvormen en weet met veel tact en beleid op te treden. Al te maal eigenschappen, welke hem spoe dig een sterke positie en veel sympathie in de Volksraad zullen geven; vooral omdat lïij het Volksraad-apparaat uit ervaring grondig kent Enkéle publicaties zijn van zijn hand ver schenen: „De Volksraad en de Indische Staatsregeling", „Tien jaaa' Volksraad- arbeid" en „Colijn contra den Volksraad". Uit het laatste mag men afleiden, dat zijn denkbeelden over dit college niet in elk op zicht met die van minister Colijn overeen stemmen. De nieuwe Burgemeester van Zuilen De heer O. Norbruis benoemd Tot burgemeester van Zuilen is benoemd de heer O. Norbruis, thans burgemees ter van Schoonebeek. De heer Norbruis, die tot de Anti-Rev. Partij behoort en lid is der Geref. Kerken, vierde zoo juist zijn koperen jubileum als burgemeester van Schoone beek. Hij is in 1895 geboren in Friesland en was eerst bij het bijz. onderwijs werkzaam. Veel heeft hij gedaan voor de normalisatie van het grenswater en de. lichtvoorziening. Do heer Norbruis is voorzitter van de Groen Prinsterervereeniging; idem van de Drentsche Waterschapsbond; idem van het Groene Kruis. In 1929 werden zijn ver diensten erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN BURGEMEESTERS A G Pauken:.1 ïsdrecht J J M Hubert; Gröei Gunning: NI; der gem. Oud-Valkenbu: meester der gemeente Houthem. 'land L. Schiethai van 1 Juni a.s. benoemd gem. Zuilen O. Norbruis. m gelUktüdig eervol ontslag md tot burgemeest P. A. Hens, burg Valkenburg (L.) Nederl. Christenvrouwenbond Voornaamste Niets WS* GEVANGENISWEZEN noemd H. J. K. Balcki bij de gevangenissen te' Den Boj 1 Juli eend als g Haarlet H Bisehoff eer ur van het Huis bü hetzelfde dien semd C P de Blai Met ingang van 1 Juli a.s. Is eervol ontslag it 's Riiks dienst verleend aan den commissa- s van het loodswezen, de betonning, bebake- ning en. verjichting, te-vens ontvanger van d< reisgelden te IJmuiden, A Blom:, per 1 Jul is benoemd:, a. to't commissaris van hei loodswezen, enz.te IJmuiden in vasten dienst 3 commissaris van het loodswezen enz. te Ter- ïhelllng, R. Dobbenga; b: tot commissaris vat het loodwezen enz. te Terschelling in vasten it, de ambtenaar van opnemingsWe-rkzaam- Roggonkamp. i he't loodswezen E H W ran het 7e mil. d i G B. het 9e Plomp; tot res - b ei den Voornoot diensten, de ee J iel of. G H Hai geveld, O C Schot G Krabbendai G Schipaanbc spec, diei angestel student i benoemd en aanges un tegenwoordig reg 'apen der inf.. de res. et- reg. wielrijders, an Rosenburgh, van b luits. J W .de Klein eiden van het 8e reg. rtillerle: de res. 2e 1 an korps luchtdoelar :n, van het 3ö reg. Pleiters, van het le lit. J W Wierlnga, LEGER EN VLOOT korps luchtdoelart. trijw. landstormkorps -maj. voor spec, diensten d' landwecrpUchtig kap. ir.A 1 G Alfrink. H H A A W J v Hed W lm hof, J H La i t, H. E Fröling, S Harke nde (arts) L G !e luits I W J Ode. t P R van Alderwei nf.: de i Bijllaardt ry v Haef- 2s. 2e lult. 5 T O se!, van h n Brucliei •eldai reg. eldart., J P N du Qi eg. kustart. J H P nnnema, van net ie re§ eldart.. H J v der Linden, van het 7e reg eidart en W ,G H -WUlerasen van het 4e reg eldart.: de res. 2e luits R Reüers van het reg _Steenbruggen, van het 6t van het 8e reg. kustart.. L G Ro« Dekki de res. 20 luits H' A eg. vel dart. H H Dl: eldart. en T de Winter van het 8e reg Marchants overgang Het zwijgen was een fout. Verschillend? bladen hebben het betreurd, dat Minister Marchant zijn overgang naai de R. K. Kerk zoo lang heeft stil gehouden: de roomsche pers heeft het in 't algemeen^ een oogpunt van landsbelang verde digd. Thans schrijft het oud-Kamerlid, baron u van Wijnbergen in de Utrecht- che Crt: „Het bezwaar is, naar onze meening, /aar toet in casu betrof een Minister dei- Kroon, gegrond, al twijfelen we geen oogen- blik aan de goede bedoelingen. Neen, indien het niet enkele dagen te voren reeds was geschied, had bij het blijven in Minisrersfurictiè op de dag van de overgang tot de Katholieke Kerk het feit ter kennis moeten zijn gebracht den heer Colijn, it is goed o.i. dit onomwonden te zeg gen Opdat deze uitkeering, die ongetwijfeld onze historie zal blijven een feit van on- gemeene beteekenis, gaaf worde beoordeeld, welke beoordeelingen niet vertroebeld worde door een bijkomstige omstandigheid, die moet. worden betreurd en achterwege had moeten blijven". BOTTREIN-BALOERAN De firma Ruys en Go, "hoofdagente van de N.V. Rolt. Llovd, deelt mede, dat het ver trok van het m.s. Baloeran van Rotterdam veranderd is en zal plaats vinden op Woens dag 22 Mei ten 21 ure. Inscheping voor pas sagiers van 15. uur tot 20.30 uur aan de Lloydkade. Algemeene vergadering te Utrecht Te Utrecht is gisteren en vandaag de Ne derlandsche Christenvrouwenibond in 16e al gemeene vergadering bijeen geweest onder leiding van mevr. M. M. Hayelaar—Van Beeck Calkoen, van Ede. Gisteren kwamen de hüishoude'ijjte zaken aan de orde. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mevr. J. H. van WijkKouwenhoven, van Gouda, ontleenen we, dat het ledental in het afge loopen jaar steeg van 9.977 tot 11.007. Het apntal afdeelingen-bedraagt 88. Het finan: deel overzicht van 1934 sloot met een be drag van f 18.585.18. Het saldo bedroeg per 31 December 2.884.74. Beide verslagen werden na korte bespre king goedgekeurd. Een voorstel uit de ver gadering om aan de sportbonden te verzoe ken geen wedstrijden meer op Zondag te spelen werd met algemeene 6temmen aan genomen. Door mevr. KooleDekker werd verslag uitgebracht over den huidigen stand van het Magdalenafonds. Mej. Dr. P. Havc- laar gaf een overzicht van het werk, dat in Den Haaag verricht wordt. Deze huishoude lijke vergadering werd ten slotte 1 gesloten met het gemeenschappelijk uitspreken van het Onze Vader. Hedenmorgen werd de vergadering aan- gev-ngen- met een wijdingsuure. Door de- presidente van den Bond, mevr. M. M. Have- laarVan Beeck Calkoen werd een wijdings woord gesproken naar aanleiding van Num. 9 vers. 18 tot 23. Spr. wekte daarin op.- om steeds de grondslag van de bond zuiver te bewaren. Door de secretaresse werd vervol gens verslag uitgebracht van de huishoude lijke vergadering. In de middagvergadering hield Prof. Dr. W. J. Aalders van Groningen een tijd- rede getiteld :„Jezus Christus en de moderne wereld". Brutale inbraak te Den Haag Tien duizend gulden aan sieraden gestolen In een deel van onze vorige editie hebben we gisteren nog melding kunnen maken een brutale inbraak, gepleegd op Zondag 12 Mei in 'een perceel aan deBanstraat, alwhar voor een bedrag van ongeveer f 10.000 aan juweelen, goud en zilver is orfevreemd. In verband hiermede werd reeds de Oosten- ryksche dienstbode F. S.f ter zake van mede plichtigheid ter beschikking van de justitie gesteld. Hoewel de politie, blykbaar in het be van het onderzoek, het grootje stilzwijgen over deze zaak heeft bewaard, vernamen wy van andere zijde verschillende bijzonderheden, die er op wijzen, dat hier geen beroepslui aan het. werk zijn geweest. Dit valt namelijk uit het gebruik van het gereedschap af 'te leiden. Op klaarlichten dag heeft men zich toegang verschaft tot de achterzijde van het woonhuis op een oogenblik, dat de bewoonster mevr. v. O. nidc thuis was. Alleen de dienstbode bevond zich in het perceel. Na eerst een tuindeur, die 'uitkomt in de Van Blankenbergstraat, te hebben geopend, is het gelukt de spanjolet van eén raam te vernielen, waarna een-kastdeur geforceerd is. In die kast bevond zich een juweelenkistje, tafèlzilver en diverse goud en zilver. Vermist worden een groot aantal zilve ren lepels en vorken, een kostbaar zilveren eervies, gouden kettingen met hangers, parelen oorringen, een gouden kris, een bloedkoralen collier, antieke gouden beurs jes, kostbare spelden, enz., enz. Door de pol Me wordt momenteel een nauw keurig onderzoek omtrent het vermiste inge steld. Ook van de daders heeft men nog geen spoor. Mevr. van O. was tegen inbraak verzekerd. Doodelijke aanrijding te Sommelsdijk uuir is te Sommelsdijk toet 6-jarig meisje Adriaantje ,v. d. Broek vlak voor den Molenweg aan den Oude- landschedijk door een motorrijwiel, be stuurd door. den heer M. S. uit Melissant., overreden. Het kind kwam daarbij in aanraking met een kniebeschermer, waardoor een halsslag ader werd afgesneden. Na eenige oogenblik- ken is het muisje overleden. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder geen schuld. Een merkwaardig auto-ongeluk Tien meter onder water Het secretariaat van den Kon. Nat. Bond voor reddingwezen ontving een uitgebreid schrijven, waarvan hier een kort uittreksel volgt: De heer B. R. te Haarlem, Noord, had het ongeluk op 27 November 1930, door nalatigheid van anderen, met zijn auto te storten in de 10 M. diepe Schelde bij Bres- kens. Het water drong naar binnen door kieren en een openstaand raam. De bestuurder Wist dat zijn portieren klemden en probeerde niet deze te openen, denkende dat de water druk van buiten hem het openen onmoge lijk zou maken. De bestuurder, den dood voor oogen ziende, nam in gedachten af scheid van zijn gezin en probeerde door sterk inademen de aanwezige bruikbare lucht (tusschen dak en wateroppervlakte) zoo snel mogelijk te verbruiken, om den doodstrijd te bekorten. Plots echter werd de chauffeur naar hoven geworpen en kwam aan de oppervlakte. ,J)e volume lucht, wel ke zich in den wagen bevond, werd door het binnendringende water zóó sterk ge comprimeerd, dat deze het dak weggedrukt had en den bestuurder met zich naar de oppervlakte had gevoerd". „Het dak van den wagen was over de ge- heele breedte en lengte weggerukt; nauwe lijks een splinter hout achterlatend." Nu begon de strijd tot levensbehoud. De bestuurder kon niet zwemmen. Toch wist hij een ducdalf te bereiken, waaraan hij zich vastklemde, totdat eenige arbeiders, die met een roeibootje ter- hulp snelden, hem veilig op den wal hielpen. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De weekstaat van de Nederlandsche Bank Toeneming van de goudvoorraad met 6 millioen. Winstnitkeering aan den staat. De algemeene vergadering van de Ned* Chr Vrouwenbond wordt te Utrecht gehou* den. Hitier heeft in den Rijksdag o.m. veiv klaard, dat Duitschland tot den Volken* bond wil terugkeeren mits deze losge* maakt wordt van het Verdrag van Ver* sailles. Ook wil Duitschland deelnemen aan een collectief systeem tot verzeke ring van den vrede. De buitengewone Volkenbondsvergaderintf is reeds gesloten na aanneming van het rapport inzake het Chaco-conilict. Voor de Aimelosche Rechtbank is het geval-Gntzeit behandeld. Tegen de ontvoer-* der is een Jaar gevangenisstraf geëischt. De algemeene vergadering van de Ned* Bond van Chr. arbeiders in de Voedings-* en Genotmiddelen-industrie* Te Apeldoorn wordt vandaag en morgeit de jaarvergadering gehouden van de Chr; Metaalbewerkersbond. Doodelijke auto-ongelukken Op den Rijksstraatweg tusschen Halfweg en Haarlem nabij de Liede- brug had een tragisch ongeval plaats, dat aan den ongeveer 50-jarigen ven ter M. C. Platschorre uit Haarlem het leven heeft gekost. Deze bestuurde een driewielige bakfiets; geladen met- kruidenierswaren, waarmede hij zich in de richting- Haarlem voortbe woog. Hij werd achteropgereden door een personenauto, bestuurd door den heer E. Pierrotti uit Haarlem en waarin nog tweo heeren waren gezeten. Door onbekende oor zaak kwam de wagon in aanraking met de bakfiets en sleurde deze ongeyeer vijftig meter mee. P. werd nog een tiental metet'3 verder meegesleurd. Hij werd zwaar ver minkt en was vrijwel op slag dood. De po litie van Haarlemmerliede was spoedig aaa wezig en heeft een uitgebreid onderzoek in gesteld. De bakfiets werd geheel vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. Bei de voertuigen zijn in beslag genomen. Op den spoorwegovergang nabij het sta tion Santpoort is het 11-jarig dochtertjo van den heer v. d. Dreggen door een auto, welke met steenen geladen was, overreden. In zorgwekkenden toestand is het meisje naar het Diaconessenhuis te Haarlem over gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Den bestuurder van dén vrachtwagen treft waarschijnlijk geen schuld. Hij reed zeer langzaam, daar juist de hoornen van den overgang geopend waren. Te Uitgeest is de. 15-jarige Sc.hudde- boom, die uit de Bergstraat met zijn fiets den Middelweg kwam oprijden, pardoes tegen oen personenauto opgereden, die werd bestuurd door den heer Van Vuren uit Wijk aan Duin. De knaap werd door de voorruit gesmakt en brak den nek. Hij was op slag dood. Der. bestuurder van de auto treft geen schuld. Auto- en motor-ongelukken Te O s s reed de marktkoopman L. v. d. D. uit Geldrop, die de markt had bezocht, met twee passagiers per vrachtauto met manufac turen in de richting Hees. Eensklaps sprong een autoband, met het gevolg, dat de auto be gon te slippen. De chauffeur verloor daardoor de macht over het stuur en botste in volle .'aart tegen een boom, vervolgens kantelde de auto en kwam in een sloot langs den weg 'terecht. De botsing was zóó hevig geweest, dat de auto nagenoeg geheel was vernield. De bestuurder had ernstige verwondingen aan de armen opgeloopen. De beidé andere passagiers liepen huid- en schaafwonden op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1