llirtuur ^Crtïisdjr <£«trant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Emanyll Tandpasta f250,- Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5481 DINSDAG 21 MEI 1935 abbertentirprijjen: Van 1 tot 5 regels f T.17'/i Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 MAKKELIJK PRATEN Dat het makkelijk praten is, als men voor een vergadering van roode raadsleden staat, bewijst het verslag der rede, welke de heer Ed. Polak, oud-wethouder van On derwijs te Amsterdam, voor de vereeniging van Sociaal-democratische leden van Ge meenteraden en Prov. Staten hield. De spreker kwam tot de conclusie, dat jtran de regeering, d.w.z. van een kabinet, els we nu hebben, niets te verwachten is voor de gemeenten; hij verzekerde al vast, dat het Bezuinigingsontwerp voor de soci aal-democraten onaaanvaardbaar is en hij spoorde de aanwezigen aan om de dooi hem. geoefende critiek in te vlechten in dc- Jyerkiczingsstrijd voor de gemeenteraden. Deze raad zal zeker opgevolgd worden, want ook dan heeft men makkelijk praten. Er is wel eens wat goeds gedaan in de gemeentebesturen, n.l. daar, waar sociaal democraten wat te vertellen hadden. Zoo kon de Prins van Wales b.v. zich te Am sterdam verheugen over de volkswoning- houw, waarvan de eer aan spreker en zijn medewethouders toekomt. Anderen hebben pooit iets voor de volkshuisvesting gedaan! Do gemeenten zitten thans in de misère. Het is waar en naar. Maar, daarvan ligt de schuld alleen bij de Regeering. Die had van meetaf, gelijk wijze sociaal-democraten be toogden, minstens 5/6 van de werkloosheids lasten voor haar rekening moeten riemen. Dan zouden de gemeentcbegrootingcn slui tend gebleven zijn. Vooral, wanneer de uit- keeringen uit het Gemeentefonds ook piet Verminderd waren. Volkomen juist Alleen maar, als de R* geering iets wil betalen, moet zij geld heb ben. En dat geld maakt zij niet, doch het moet uit de belastingen komen. Zoodat de 'druk op de bevolking minstens gelijk ware gebleven. Immers, als de gemeenten Zich niet behoefden te bekrimpen, is het piet, gezegd, dat overal versoberd was. Voorts werd de schuld op de Regeering geschoven, omdat zij niet alleen de bijdra gen verminderde, maar bovendien de ge meenten belette door uitbreiding van belas tinggebied over nieuwe inkomsten te be schikken. Ook dit beteekent weer, dat we dus blijk baar met de belastingheffing de grens nog Jang niet bereikt hebben. Slechts weinigen zullen deze opinie dee- ïen; maar roode sprekers hebben makkelijk praten. Zoo zoetjes aan leeren we nu echter hoe men van die zijde het welvaarts- plan wil uitvoeren: verhooging der belas tingen totdater geen belastingen meer geïnd kunnen worden. En, wat dan? Laat de spreker eens aan zijn mede-oud- Wethoudcr, de man van „de kip en het ei", ivragen of men eieren kan rapen in een ont volkte kippenren. De zinkfabriek te Budel stopgezet 600 arbeiders zonder werk Gisteren is de zinkfabriek te Budel stop gezet, waardoor 600 Nederlandsche en Bel gische arbeiders werkloos zijn geworden. Ten behoeve van 26 arbeiders, die genoegen heb ben genomen met de loonsverlaging van 10 pet., wordt een oven in gebruik gehou den. Voor de bewaking en de handhaving van de orde is een groot aantal marechaus see's te Budel ingekwartierd. Tot dusverre is de rust echter niet verstoord. Het conflict in de mijnen De gezamenlijke besturen van de vakbon den in de mijnindustrie hebben, naar Het Volk meldt, vergaderd ter bespreking en formuleering van een antwoord op de brief an den Rijksbemiddelaar. Met de inhoud an deze brief kon geen der bestuurders zich vereenigen. Allen achtten deze inhoud onaannemelijk. Tot een definitieve beslis sing is men evenwel nog niet gekomen. De besprekingen zullen worden voortgezet. Binnenland Eerste Kamer Voorziening Vacature-Smeenge In de gistermiddag gehouden zitting van fiet Centraal Stembureau voor de verkiezing van-de leden der Eerste Kamer, is in de va cature, ontstaan door het overlijden van mr. H. Smeenge, tot lid van deze Kamer be noemd verklaard de heer H. D. Louwes te !\Vestpolder (gemeente Ulrum), thans lid Ran de Tweede Kamer. jContingenteering van Zoetwater, visch naar Frankrijk De Nederl. Visscherij-centrale brengt ter kennis van belanghebbende exporteurs van zoetwatervisch (zalm, spiering en houting) (versch en bevroren), dat de invoer van deze vischsoorten in Frankrijk met ingang van het 2e kwartaal 1935 is gecontingenteerd en dat uitvoer naar dat land zonder uitvoer- certificaat niet meer is toegestaan. Aan belanghebbenden wordt aangeraden met spoed opgave te doen van de door hen voor eigen rekening en risico naar Frankrijk ■uitgevoerde hoeveelheden van bovengenoem de vischsoorten in de jaren 1932, 1933 en 1934 in kg. bruto. Tevens zal in deze opgave zijn te vermel den, hoeveel reeds sedert 1 April 1935 is uitgevoerd. Opgaven in te zenden aan de Nederland sche. Visscherijcentrale, Juliana van Stolberg plein 3—i, 's Gravenhage. NIEUWE REGELING DIAMANT INDUSTRIE Gister heeft ten kantore der Amsterdam- sche Bank te Amsterdam een commissie van toezicht op de waarborg- cn trustmaatschap pij vergaderd (commissie-Asscher) waarin ook het rijk en de. gemeente vertegenwoor digd zijn. Naar wordt meegedeeld is er overeen stemming bereikt omtrent een regeling die de Amsterdamsche diamantindustrie m de gelegenheid zal stellen door te werken. De overheidsbijslag zal worden bepaald naar gelang der te bewerken sorteeringen. De uit gewerkte regeling zal binnen enkele dagen ter kennis van de belanghebbenden worden gebracht. Verschillende met het bovenstaande same hangende technische aangelegenheden zij eveneens geregeld. De verwachting bestaat dat dank zij de genomen maatregelen bet aantal thans werkende diamantbewerkers zich in de komende weken zal kunnen uit breiden. Negende Douglas-vliegtuig Per s.s. „Rotterdam" is te Rotterdam het j Douglas-vliegtuig voor de K.L.M. de P.H.A.K.O. de „Oeverzwaluw" aangekomen Het toestel is per drijvende bok naar Waal haven vervoerd, waar het ongeveer om twee in de hangars werd geborgen, om aldaar ge monteerd te worden en in gereedheid ge bracht voor de lijnvluchten. Waterleiding Oost-Gelderland Oyereenstemming met Doetinchem bereikt Naar vernomen wordt, heeft ten gemeente huize van Doetinchem nogmaals een bespre king plaats gehad tusschen het gemeente bestuur en de directie mot commissarissen van de N.V. Waterleiding Oost-Gelderland. Het resultaat dier besprekingen is geweest, dat in groote lijnen overeenstemming is be reikt over de voorwaarden, waarop het ge meentebestuur van Doetinchem eenerzijds en de commissarissen van de W.O.G. ander zijds bereid zijn een goedkeuring te vragen respectievelijk van den raad van Doetin- rhem en de algemeene vergadering van de W.O.G. over de toetreding van Doetinchem tot de intercommunale waterleiding Oost- Gelderland. [Tegengesproken verhaal Over een N.S.B-er, die geplaagd werd In de bladen is nog al gerucht gemaakt /er het verhaal, dat ds. A. G. H. van Hoo- genhuvze in „Volk en Vaderland van 2. April jl. publiceerde betreffende de terreur, welke op een patiënt, die voor een drie dubbele kaakfractuur werd verpleegd 111 een neutraal ziekenhuis bedoeld is bot Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam uit geoefend zou zijn. Het soc.-dem. raadslid Sajet heeft over deze zaak vragen gesteld aan B. cn W. van Amsterdam en deze antwoordden daarop ?er uitvoerig. Ds. Van Hoogenhuvze deelde mee, dat. N.S.B.-linten van een bloemstuk voor den patiënt waren afgeknipt, voor dit bij hem werd gebracht. B. en W. antwoorden, dat den patiënt verzocht werd de linten er af te doen, omdat deze politieke propaganda in een neutraal Ziekenhuis ongeoorloofd is. Gezegd was, dat 's morgens de „Inter nationale" werd gezongen. Volgens een an dere verpleegde, ook N.S.B.-er, moet dit lied één keer aangeheven zijn, toen er geen ver plegend personeel was. Het is natuurlijk verboden en verplegers deden nimmer mee. Onjuist is, dat op Zondagmorgen de Vara werd aangezet, toen de patiënt om een ra dio-kerkdienst gevraagd bad. De hoofdver pleegster heeft getracht met het verouder de. toestel BloèmendaaJ te vinden, doch dit is niet. gelukt cn bij het zoeken heeft de patiënt wellicht een enkele maal de „Uit zending voor de mijnwerkers" gehoord. Tegengesproken wordt ook de klacht, dat men „Vólk en Vaderland" per gratie mag lezen, maar dat Het Volk van ha.nd tot hand gaat. Ieder mag lezen, wat hij wil. doch politieke lectuur mag men anderen niet aanbieden. Do patiënt deed dat wel en daarop werd aanmerking gemaakt B. en W. voegen hieraan toe, dat hij pas. toen hij tegen het advies in, het Ziekenhuis verliet, geklaagd heeft over onaangename bejegening. Hij is echter, evenals alle ver pleegden, met dc. grootste liefde en toewij ding verzorgd. Hij had evenwel niet het recht, voor zichzelf een voorrecht op te eischen, dat aan anderen onthouden wordt en dat in een gemeente-ziekenhuis niet mag worden toegestaan. Is hij daardoor onaan genaam getroffen, dan heeft hij dat aan zichzelf te wijten. B. en W. geven voor zooveel noodig da verzekering, dat de neutraliteit in de ge meente-ziekenhuizen strikt wordt gehand haafd. NED. CHR. GRAFISCHE BOND De 24e algemeene vergadering Onder presidium van den heer J. Hofman /an Amsterdam is heden op Ernst Sillem- hoeve van het Ned. Jongelingsverbond te Lage Vuursche aan gevangen de 24e al gemeene vergadering van den Ned. Chr. Grafischcn Bond De voorzitter open de hedenmiddag om 1 uur de eerste zit ting op gebruikelijke wijze en hield ver volgens d« Openingsrede J. Hofman De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" meldt, dat de speciale trein met pas sagiers en post in aansluiting op het d.d. 24 Mei a.s. van Genua vertrekkend s.s. „Mar- nix van St. Aldegonde" Donderdagmorgen 23 Mei om 9.45 uur van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. om 10.48 uur, van Arnhem om 11.39 uur en van Nijmegen om 12.07 uur. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht, van Am sterdam C.S. te 9.22 uur. van Amsterdam W.P. te 9.38 uur. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 9.10 uur. Aan komst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 7.31 u. waarin hij er op wees, dat deze ver gadering niet onder opwekkende opstandig heden bijeenkomt. Sedert de vorige alge meene vergadering in '33 is in dc algemeene toestand geen verbetering gekomen en met de werkloosheid onder de Ned. arbei ders toegenomen. Dat heeft materieele- maar ook geestelijke gevolgen. De terugloop in ledental heeft zich dan ook over heel de ingezet en er zijn verschijnselen, die er op wijzen, dat nu hij eenmaal gekomen is, hij verder gaan zal dan ooit tevoren. De toe nemende aanhang van nationaal-socialisten en communisten zijn gevaarlijk voor de vak beweging in het algemeen en de Chr. vakbe weging in het bijzonder. De arbeidersbewe ging is dan ook in het tijdperk van strijd en loutering getreden. Ook is het proces van loonsverlaging in vollen gang. Te nauw ver band tusschen politieke, partij en vakbewe ging en oppervlakkige agitatie wreken zich hier. De Chr. vakbeweging heeft altijd zich gewacht voor het samengaan met de een of andere politieke partij. Zij zal zich daarvoor moeten blijven wachten. Zij heeft waardee ring voor wat in Nederland geschiedt op het gebied van steunverleening. werkverschaf- werkverruiming en durft dat ook ten opzichte van de Regeering uit te spreken. Niet op een overdreven manier van Italië, Duitschland, Amerika, Denemarken, Zwe- Noorwegën. Zij verheerlijkt echter niet elke maatregel en zij prijst niet alles wat voorgesteld wordt zonder critiek. Spr. herinnerde voorts aan het zilveren ju bileum van het Chr. Nat. Vakverbond in Juni 1934. De tijd van rust is nog niet aange broken en de vraagstukken, die op het pad dor arbeidersbeweging liggen zijn zwaarder dan ooit. Zij moet nu bereid zijn te vragen: Wat eiseht Gods Woord en wat is Gods wil in dezen tijd. Oppervlakkig kan het ant woord niet zijn, want het vereischt geloof, gebed en nauwgezette studie. Soms stuit men op een ontstellend gebrek aan kennr en dat terwijl de jongeren tegenwoordig een schat van literatuur zich ten dienste zien gesteld. Wat de grafische bedrijven betreft, tot heden heeft iedere vernieuwing van de col lectieve arbeidsovereenkomst aanzienlijke loonsverlaging gebracht. Ook de werkloos heid deed zich als een uitbreidend en blij vend kwaad kennen. Wat de moreele posi tie der arbeiders betreft is echter zeer veel staande gebleven in deze tijden van ont wrichting. Spr. oordeelt dat in het grafisch bedrijf met z'n collectieve overeenkomst en pensioenregeling werkstaking en uitsluiting ongeoorloofde middelen moeten worden acht als partijen op bepaalde punten niet tot overeenstemming kunnen komen. Spr. denkt hier aan arbitrale beslissing, waarbij borgen moeten zijn dat recht gesproken wordt alsook dat de partijen bij de uit spraak zich neerleggen. De toestand van den bond maakte noodig allerlei bezuini gingen toe te passen. Toch was het moge lijk nog een klein kassaldo tc kweeken. Spr. herdacht vervolgens een elftal leden die den Bond door den dood ontvielen, w.o. het H.B.-lid. de heer F. Licht te Amsterdam, en den overleden penningmeester van het C. N.V., den heer J. S. Ruppert De zegen van het pensioenfonds bleek uit het feit. dat 39 leden in het genot van pensioen mochten worden gesteld. Aan de oprichting boekbinderspensioen fonds is met kracht ge werkt. Nadat spr. de medewerking der af gevaardigden had ingeroepen voor het af werken van het agendum, heette hij welkom de afgevaardigden van het C.N.V. den Nederl. Kath. Graf. Bond cn verklaarde de vergadering voor geopend. (Applaus.) Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Ze vormen samen een boekdeel. We ontlecnen daaraan dat het ledental 31 Dec. jl. bedroeg 2957. Er was een toename van 92 leden. Het aantal afd. en corr.-schappen bedraagt 64. Het Grafisch Orgaan zag ge regeld om de veertien dagen het licht. Het finantieel verslag sluit in ontvangsten en ujtgaven met een eindcijfer van 64.871 en een batig saldo van 2338.95. De verslagen werden na bespreking goedgekeurd en de begrooting vastgesteld met een eindcijfer van 62.200. De heer J. Hofman werd herkozen als redacteur van het Grafisch Orgaan, Ons Eigen Blad en Technische Wenken beleid a's zoodanig goedgekeurd. De hoeren J. M. v. N'ierop, P. L. Pooi ter en, M. J.. Wat- tel werden herkozen als leden van de com- issie van redactie. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om alle leden, dat zijn dege nen, die boven de IS jaar zijn, als deelnemer aan het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten", van het C.N.V. in te schrijvi Hedenavond zal de heer H. Amelink, lid der Tweede Kamer en een der secretarissen van het C.N.V. een referaat houden over: „De voortschrijdende ordening van het be drijfsleven". Voor morgen staan op het agendum voor stellen van de afd. Amsterdam, Middelhar- nis-Sommelsdijk. 's-Gravenhage, Wageningen Leidon, Gouda en Haarlem, henevens een inleiding van den heer Ir J. N. Smit, direc teur van het Pensioenfonds voor de Grafi sche vakken. over: „De ontwikkel in; specticven van het pensioenfonds voor de Grafische vakken". BOOTTREIN-SIBAJAK De Firma Ruys Co., Hoofdagente de N.V. Rotterdamsche Llovd, meldt, dat de Rotterdamsche Lloyd Rapide, rijdende ii aansluiting op het 21 dezer te Marseille ver wacht wordende mailschip „Sibajak", Woen: dag 22 Mei a.s- om 6.16 uur te Den Haag H.SM. zal aankomen en te Amsterdam CS. S.44 uur. DE HOOGE VELUWE De financieele consekwenties van de overdracht Wordt Mr. Marchant voorzitter? Omtrent de financieele consekwenties der overdracht van de Hooge Vel uwe, waarover verschillende verwarring brengende geruch ten liepen deelt men ons o.rn. mede: Het landgoed was het eigendom niet van den heer Kröller doch van N.V. Wm. H. Müllcr Co., welke N.V. voor haar aandeel houders niet kon verantwoorden het onge rept houden van het landgoed. Daarom moest het in andere handen overgaan, en wel in die van de pas opgerichte-stichting: „Het Nationaal Park de Hooge Veluwe". De geldmiddelen ontving deze stichting van de Nederl. Uitvoer Maatschappij als rentedragende hypothecaire geldleening. De Kröller-Müller-stichting heeft verder haar uitgebreide en zeer belangrijke kunst verzameling, welker waarde nog slechts wei nigc jaren geleden op verscheidene millioe- ncn getaxeerd werd, aan het Rijk geschon ken zonder daai'aan de voorwaarde te ver hinden van het tot stand brengen van het voor die verzameling op de Hooge Veluwe ontworpen musèumgebouw. Dienaangaande is op het Rijk geenerlei verplichting komen te rusten. De Kröller-Müller-stichting werkt mede aan een sluitende exploitatie van het laud en huurde daartoe het landhuis voor f 5000 en de jacht voor f 3000 en verhond zich in een mogelijk exploitatie-tekort bij te dragen tot hoogstens f 12.000 per jaar. Geen van de personen, die als bestuurslid an de Hooge Veluwe of van de Kröller- Müller-stichting aan deze zaak medewerken, ontvangt daarvoor in eenigen vorm eenige financieele tegemoetkoming. Volgens geruchten zal op een binnenkort gehouden vergadering Mr. Marchant als voorzitter worden aangewezen. De tweede Statendam Volgens „Vooruit" staat het thans vast, dat een zusterschip van de „Statendam" met medewerking van de regeering op 'een Nederlandsche werf zal worden gebouwd. De regeering zal, als het blad goed is inge licht, voor een belangrijk deel voor de fi nanciering zorg dragen, waarschijnlijk iu ~ïh vorm van een schecpshvpotheek. Over den bouw van onderdeelen van het schip wordt nog met enkele werven onder handeld. Mede in verband hiermede kan og niet met zekerheid worden gezegd, aar de scheepsromp zal worden gebouwd. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit werk echter aan een Rotterdamsche werf worden opgedragen. Het personeel Kon. Holl. Lloyd De samenwerkende organisaties van zee varend- en walpersoneel, wier leden in dienst zijn bij de K011. Holl. Lloyd, zullen Vrijdag a.s. door den Minister van Econ. Zaken in audiëntie worden ontvangen ter bespreking van de voor het personeel ontstane situatie tengevolge van de door de Regeering geuo men hesluiten. De toestand in het mijnbedrijf Mr Verschuur zal het onderzoek leiden In verband met het reeds eenigen tijd ge leden door den Raad van Ministers geno men besluit tot instelling van een onderzoek naar de algemeene toestand in het mijnbe drijf, heeft de regeering den oud-minister Mr T. J. Verschuur, beieid gevonden, de lei ding van dit onderzoek op zich tc nemen. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Heden wordt op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche de algemeene vergadering gehouden van de Chr. Grafische Bond. Geval van moord en zelfmoord in Utrecht. Blz. 2 Te Genève is een telegram van don Keizer van Abessynië voor den Volkenbondsraad ontvangen, dat den raad voor groote moei lijkheden stelt in verband met het prestige van Italië. De Volkenbondsraad en de buitengewone Volkenbondsvergadering zijn gister bijeenge komen. Blz. 5 Op Woudschoten wordt heden de alge meene vergadering gehouden van de Bond van Chr. Arbeiders in de Voedings- en Ge- notmiddelenbedrijven. NederlandEngeland Onlangs is te Londen gevestigd een Bureau ter bevordering van Nederlandsche en Neder- landsoh-Indische economische en cultureele betrekkingen met Groot-Brittannië. De minister van economische zaken heeft thans voor dit bureeu een commissie van toezicht ingesteld. Daarvan is tot voorzitter benoemd Major Th» Hon. L. H. Cripps, C. B. E., voorzitter van de Britsche Kamer ran Koophandel voor Ned. Indië te Liver pool; en tot vice-voorzitter de heer Wykeham Price, lid van den raad van beheer van de Britsche Kamer ven Koophandel voor Ned. Indië, te Guildford. Vwrder zijn benoemd tot leden: Prof. P. Geyl, Londen; J. Heertjes, Londen; F. B. s'Jacob, Londen; A. de Jong, Londen; Mr A. van KLeffens, Den Haag; H. G. Morin, Londen; Th. de Meester, Londen; H. E. Mil ler, Londen; P. Rijkens, Londen. Tot secre taris is benoemd de heer C. M. Morrel 1, te Londen. Hilversum op 120 K.W. Sedert eenigen tijd werden door Hilver sum 's nachts reeds proefuitzendingen ver richt met een nieuwen zender, welke be schikt over 120 K.W. draaggolfvermogen. Door de omroepvereenigingen is daarop aan den minister verzocht van deze versterk te zender gebruik te mogen maken en hier op is thans door den minister gunstig be schikt. Binnenkort zullen dus, althans voor een deel van den dag, de uitzendingen op de 301.5 meter via den versterkten zender plaats hebben. Weer wat nieuws De liberaal-socialisitische partij Op 25 Mei a.s. zal te Amsterdam een ver gadering worden gehouden van de Bond tot Hervorming van de Grondeigendom, waarop men door Statutenwijziging wil komen tot de stichting van een nieuwe beweging, de liberaal-socialistische partij. De kern der nieuwe statuten zal zijn: „De L.S.B. stelt zich ten doel, de ophef fing van het particuliere grootgrondeigen dom van de landbouwgrond en zijn vervan ging door het gebruiksbezit van de grond. De L.S.B. ziet in het particuliere grootgrond eigendom de grondslag van de nood en de oeconomische onvrijheid zoowel der in loon dienstbaarheid levende massa als van de middenstand, en in de onbelemmerde toe gang tot het landhuishoudelijk gebruik van de grond van allen, die hem voor hun ar beid behoeven en begeeren, grondslag en voorwaarde van de oeconomische zelfstan digheid van het geheele arbeidende volk" Wie dit niet duidelijk vindt, moet het maar zeggen. NAAR DUITSCHLAND UITGELEID Op de vragen van den heer S c h a 1 k e r in verband met de uitleiding door de En- schedesche politie op 23 Maart van twee Duitsche emigranten naar Duitschland heeft minister Van S c h a i k geantwoord dat het hier betrof een volkomen normale uitleiding volgens de bepalingen van het Vestigingsverdrag met Duitschland. „FLORA" TE HEEMSTEDE De groote bloemententoonstelling Flora te Heemstede is gesloten. In de twee en een halve maand dat ze geopend was hebben meer dan 600.000 menschen de tentoonstel ling bezocht. Men had in den aanvang de hoop, dat het er 500.000 zouden worden. Wel nu wat dat aangaat is de tentoonstelling dus ook een succes, znoals zoo goed als alles hij de Flora succesrijk was. KOSTELOOZE GELEIDEBILJETTEN VOOR ZUIVELPRODUCTEN Bepaald is, dat geleidebiljetten voor zui velproducten kosteloos verstrekt worden. a. indien de waar bestemd is voor be drijven. welke door de Crisis-Zuivel-Centrale zijn erkend en hun producten afleveren, voorzien van een krachtens de crisis-zuivel- wet 1932 (Staatshlad 110. 290) vastgesteld merk of vergezeld van een krachtens die wet vastgesteld geleidebiljet; b. indien de waar bestemd is voor tech nische bedrijven, welke aantoonen, de waar oor eenig technisch doel noodig te hebben, n welke door de Crisis-Zuivel-Centrale zijn erkend; indien het betreft patentolic, welke ge denatureerd is overeenkomstig de door de Crisis-Zuivel-Centrale te ge\en voorschriften. d. indien het betreft geraffineerde cacao boter, bestemd voor de bedrijven, welke aantoonen, de waar noodig te hebben voor en welke de waar uitsluitend bezigen voor de bereiding van chocoladeproducten en welke door de Crisis-Zuivel-Centrale zijn er kend." AANBESTEDING Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft aanbesteed het maken van werken ten behoeve van een uitbreiding van de riool waterzuiveringsinrichting, op een terrein in den Sloterpolder. Er waren 31 biljetten in gekomen. Laagste inschrijfster was de fa. Nieuwenhuizen en Bas te Amsterdam met f 57.325. Hoogste inschrijfster: Enschedesche Bouwmaatschappij to Enschede met f 87.000. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het maken van het wepiichaam, de kunstwerken en de bijkomende werken voor de verbetering van de Provinciale \vt LeerdamEverdingen, gedeelte Leerdam Schoorirewoerd. Laagste inschrijver was W. Bakker T.zn, te Gouda, voor 107.000. Gemengd Nieuws. Een dreigbriefschrijver gearresteerd De landbouwer Dictus. eenzaam wonend bij Roosendaal (N.Br.) ontving een brief, waarii som gelds geëischt werd onder bedreiging dat bij niet inwilliging van den eisch de schrijver het vee zou dooden en de boerderij in brand zou steken. Dc landbouwer moest io den avond van den achtsten Mei achter den leidingsmast van electrisdi net f 85 depooeeren. Het begeleidend brfefje was onderteekend: ..De zwarte bende". Hij moest het niet wagen naar dc politie te gaan, want. zoo stond in den dreigbrief: „wij zijn niet baog en zuilen al het vee overhoop steken 1 boerderij afbranden als het geld er niet is. Wij zijn met 17 man." De landbouwer ging echter toch met het briefje naar de marechausees. In overleg met de 1 chaussees werd een enveloppe (met wat kranten papier er io) des avonds achter den lichtmast ge deponeerd. terwijl enkele marechaussees zich in de omgeving verdekt opgesteld hielden. Er kwam echter niets opdagen, tot enkele dagen geleden de landbouwer weer een brief vond. aaogeplakt aan het raam, waarin door de „Zwarte Bende" werd geëischt, dat 's avcods te half 9 bedrag van f 125 gereed zou liggen in het stal- Weer werd een couvert ter verlangde plaatse gelegd en werden de komende dingen afgewacht. Een wielrijder stapte af en nam de enveloppe deze in zijn zak te steken. Op hetzelfde mon werd de man door de marechaussees besprengen, doch de man sprong terzijde en zette het op loopen en wel zoo haastig, dat hij geen kans t had zijn rijwiel te grijpen. Dank zij de duistc wist hij nog te ontkomen, zoodat zijn achtervolgers de jacht moesten opgeven en zich voorloopig met het rijwiel tevreden moesten stellen. Het rijwiel bracht uitkomst, want het was voorzien van naamkaartje, ten name van zekeren J. K. uit Rucphen, een vroegeren knecht van den landbou wer. die nog denzelfden avond te zijnen huizen werd gearresteerd. Na aanvankelijk te hebben ont kend, heeft hij ten slotte een bekentenis afgelegd. HET EINDE EENS ZWERVERS Te Reeuwijk is het lijk opgehaald van den ongeveer 60-jarigen zwerver v. V., af komstig uit Ter Aar. v, V., die de gewoonte Emanyll Crème Emanyll Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyll Vraagt de KOOS KOEN PUZZLE bij Uw winkelier Hoofdprijs had onder een vlonder te slapen, ïs nabij dezp, plaats gevonden. In de onmiddellijke nabijheid lagen twee spiritusflesschen, waarvan er een gedeeltlijk was gevuld. Blijkbaar onder den invloed van dezen drank is v. V. te water geraakt- Het lijk moet al een paar dagen te water hebbeu gelegen. Een Chineesch drama te Utrecht Moord en zelfmoord In het Chineesche restaurant aan Lichte Gaard te Utrecht kregen twee inwonende Chineezen, bedienden, hedenmorgen ruzie, voor zoover men kan nagaan over siga retten. Zij zijn daarbij tot een handgemeen over gegaan, waarop de eene Chinees den ander met een hakmes heeft gedood. Het slacht offer werd gevonden met een ingeslagen schedel en een diepe snede in den hals. De dader sprong na zijn daad uit het dak raam en werd dood opgenomen. Bij zijn val uit het raam kwam de man terecht op een jongedame die juist op een rijwiel passeerde Het meisje bekwam daar bij lichte verwondingen en is naar de kli niek overgebracht. Het geheimzinnig auto-ongeval bij Schellinkhout Zooals reeds gemeld vond men Zater- dagmorgen aan den Nek bij Schellink hout in het IJsselmeer een personenauto zonder dat er van den inzittende, den expediteur Z. uit Hoorn, eenig spoor viel te bekennen. Een nader onderzoek heeft thans uit gewezen, dat Z. den wagen opzettelijk in het water heeft gereden en zich daarbij zelf tijdig in veiligheid heeft ge steld, vermoedelijk om den indruk te wekken dat hij bij een ongeval om het leven is gekomen. Nasporingen bij de politie hebben uitgewezen, dat de man in leven is en zich elders ophoudt In verband met een ander feit wordt Z. gezocht, EEN MISDRIJF? Men meldt uit Heerlen aan De Maasb.: In 1929 verdween het 12-jarig dochtertje van een in het Laura dorp wonend Poolsch gezin. Hoewel de moeder aangifte bij de politie deed, bleven alle nasporingen vruch teloos. In verhand met ontvangen inlichtin gen heeft de politie den tuin in de destijds door het Poolsche gezin bewoonde woning lot op groote diepte omgegraven. Hetzelfde heeft op een andere plaats nabij den Evgelshovenscheweg plaats gehad. De ouders van hef verdwenen kind, waarvan sinds de verdwijning niets meer werd ver nomen, wonen thans in Polen. Het onder zoek is iu vollen gang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1