lliruu'r £ri ftsrlji(Crmrattf Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Het Nederlandsphe Roode Kruis „EBERTO" Schoen waarborgt abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenischap gevestigd is Z3i> Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5479 8ureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 18 MEI 1935 15e Jaargana atfoertentieprtj?en: Van I tot 5 regelsf f.171/» Elke regel meer f 0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2J0 Elke tegel meer0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 VERSOBERING EN VERRUIMING Behooren zooveel mogelijk samen te gaan Men raag het Regeeringsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven niet de lof onthouden, dat het een knap stuk werk is. Doch daarbij behoeft het niet te blijven. Wanneer na de korte considerans als eerste artikel van het wetsontwerp volgt: In het Souverein Besluit van 18 December 1813, Staatsblad 1814 No. 1, betrekkelijk de daarstelling van j een Staatsblad der Verëenigde Ne derlanden, worden de volgende wij zigingen gebracht. 1. In artikel 2 vervalt het woord: „alleenlijk". 2. In artikel 3 vervallen de woor den: en als vervangende de bevorens gebruikelijke toezending van ge drukte exemplaren; zullende alle Gemeente-besturen, uit dien hoofde, verpligt zijn, zich van hetzelve, ten hunnen koste, te voorzien". dan mag men zich over de verhaspe ling onzer schoone moedertaal en de afwijking van de door velen als vol- maaut geprezen spelling niet zóó boos maken, dat men het heele wetsontwerp gramstorig wegwerpt. Integendeel, men is „verpligt" de „daarstelling" van allerlei kleine be zuinigingen „betrekkelijk" oogenschijn- lijk onbeduidende onderwerpen „uit dien hoofde" toe te juichen en men be hoort dankbaar te zijn, dat de Gemeen tebesturen niet „ten hunnen koste" tot allerlei overtollige uitgaven „verpligt'- zijn. Voorts dient men te bedenken, dat in het wetsontwerp heel wat onaange name bezuinigingen en versoberingen voorgesteld zijn, maar dat in meer dan een geval onnutte ballast wordt opge ruimd en afgerekend wordt met vele dwaasheden van sleurgang in het pu blieke levei?. Het is verblijdend, dat bij het speu ren naar bezuiniging de vereenvoudi ging niet uit het oog werd verloren, waarmee de doelmatigheid van ver schillende instituten bevorderd wordt. De overige bezuinigingen zullen on getwijfeld stuk voor stuk bekeken moe ten worden, waarbij antwoord dient te worden gegeven op de vraag of het leed, dat zij veroorzaken evenredig is aan de besparing welke verkregen Wordt en of misschien een andere op lossing acceptabel is. Wie echter voorop stelt, dat van be sparing geen sprake kan zijn, omdal elke inperking der publieke uitgaven de koopkracht van een deel des volks en dus, naar men zegt, de welvaart zal schaden; die moet duidelijk maken dat er andere dan imaginaire geldmid delen te vinden zijn, dan de denkbeel dige winst, welke met devaluatie te boeken valt. Dit is een groote sprong in de ge- dachtengang, doch het is duidelijk, dat er principieel een beslissing moet val len over de vraag, hoe we door de mi sère kunnen komen: of door aanpas sing, zooals de Regeering dit wil; óf door een zoogenaamd „plan van orde ning en welvaart", waarvan o. i. deva luatie onvermijdelijk een onderdeel moet uitmaken; zooals nog pas duide lijk op het roomsch-kath. industrialisa tiecongres bleek. Aanpassen, zooals de Regeering wil, schreven we. We zouden echter de Re geering onrecht aandoen, als we daar bij geen aanvulling gaven. Want al be paalt het wetsontwerp zich feitelijk tot aanpassing en versobering; dat hier mee de zaak niet uit kan zijn, wordt op meer dan één bladzijde erkend. Wij schrijven die passages niet woor delijk over, doch wijzen er slechts op, dat „de natuurlijke aanpassing op het gebied der vaste lasten te langzaam plaats heeft; dat sommige kosten van levensonderhoud door te hoog loonpeil in bepaalde bedrijven niet voldoende dalen; en dat naar nieuwe bronnen van bestaan moet worden gezocht ook door wijziging in de maatschappelijke struc tuur. Wat de vaste lasten, zoowel rakende de overheid als particulieren, betreft, was de Regeering aanvankelijk voor nemens te dezen aanzien tegelijk met dit wetsontwerp voorstellen te doen, doch blijkbaar op aandrang van de Raad van State zal de indiening van zoodanige voorstellen afzonderlijk ge schieden en gelukkig werd reeds mee gedeeld, dat ze op komende wegen zijn. Wij deelen de meening van de recht- sche bladen, die er ernstig bij de Re geering op aandringen om spoed te be trachten met de verschijning van deze voorstellen: want het zal onbehoorlijke agitatie tegen het versoberingsplan ten zeerste kunnen belemmeren en tevens de politieke mogelijkheden voor hel ontwerp verhoogen. Men behoeft, men mag zijn oogen niet sluiten voor het feit, dat met name in breede R.K. krin gen groote onwil bestaat om met de bezuinigingen mee te gaan, indien niet tevens perspectieven worden geopend tot herstel van het economisch even wicht. De organen der chr. historische rich ting voegen hieraan nog toe, dat nu „verkregen rechten worden aangetast", waaraan waarschijnlijk niet te ontko men zal zijn, omdat nood wet breekt, het niet oorbaar is om deze maatrege len uit te voeren, „zonder dat ook rege len inzake de cumulatie van pensi oenen en salarissen en van de nonacti- viteitstractementen aan de Staten- Generaal worden voorgelegd". Nu de Regeering zelf met de offi cieuze mededeeling, dat een burge meestersbenoeming geen cumulatie van inkomsten tengevolge zou hebben, heeft toegegeven, dat men cumulatie ook zonder „demagogische" bedoelin gen, maar met zuivere oogmerken kan bestrijden, verdient de bovengeciteerde vermaning pteun. Er worden zware lasten op ons voLk gelegd en van menigeen groote offérs gevraagd; de nood der tijden verplicht de Regeering daartoe; maar de nood van groote bevolkingsgroepen legt haar ook de verplichting op, om allo eenzijdigheid te vermijden en in ge meen overleg, met de Staten-Generaal èn met de publieke opinie te zoeken naar de minst pijnlijke en meest-kans- biedende oplossing. Het ontslag van Minister Marchant Thans bij K. B. verleend Minister Slotemaker de Bruine krijgt Onderwijs a. i. Naar wij vernemen is bij Koninklijk Besluit van 17 Mei aan mr. H. P. Marchant eervol ontslag verleend als Minister van Onderwijs, Kunsten én Wetenschappen, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. MERKWAARDIG, DIE FELHEID Merkwaardig en frappant is de felheid, 'aarmee de vrijzinnige pers het geval-May- chant beoordeelt Wij verzoeken onze lezers dringend er goede nota van te nemen. Hoe is de redeneering? Ze luidt als volgt: Wij vrijzinnigen, hetzij wij communist, so ciaal- of vrijzinnig-democraat liberaal of nationaal-socialist zijn, huldigen do wa.ro opvatting, dat iemands godsdienstige belij denis niets te maken heeft met zijn politieke overtuiging; al dié partijen gaan er trotsch op, dat zij „géloovige Christenen" onder haar leden tellen; maar in ons land is de praktijk nu eenmaal zoo, dat de „Kerk" over de politieke aansluiting beslist en d&arom had Minister Marchant onmiddellijk na zijn overgang tot de R.K. Kerk daaruit do poli- tiekft consekwenties moeten trekken. De liberale pers, afgedacht van het mis bruik, dat zij van de „Kerk" maakt, aan vaardt dus met beide handen de Kuyperiaan- sche antithese. De roode pers voelt, dat een betoog, leidend naar zoodanige conclusie,, rammelt; maar omdat zij wel de conclusie wil (natuurlijk, er is politieke munt uit te slaan tegen het kabinet!) verwringt zij het betoog eenigszins. De argumentatie luidt nu, dat minister Marchant eigen'ijk als man van rechts het onderwijs mishandelde. Praktisch gesproken, is dit dwaasheid. De minister hield zich aan dé wet en spaarde het bizonder onderwijs niet. Maar principieel veroordeelt men zich zelf door de opmerking, dat men dacht te doen te hebben met een „vrijzinnig" minister en nu bleek hij een „kerkelijk" man te zijn. Dat is de groote teleurstelling, we'ke spij tig maakt Dat is het bewijs, dat men de antithese, welke men zegt te verwerpen, aanvaardt, zoodra men politieke schade vreest Wat zich rond het geval-Marchant af speelt is nog leerzamer dan het feit zelf. VREDESDAG Sedert 1918 is het elk jaar op 18 Mei „vredesdag". „Zoogenaamd", schreven we er bijna voor; doch wij laten het weg, want het zou de indruk kunnen maken, alsof we het getuigenis geven voor vrede en recht wilden klcineeren. Dat nu is verre van ons, maar hooggestem de artikelen hebben we nooit over deze Vredesdag kunnen schrijven. Onze toon was immer min of meer somber. Wij waarschuw den tegen al te optimistische .gedachten. In 1919 en volgende jaren heette het tel kens weer: Nooit meer oorlog! De volken laten zich niet opnieuw ter s'achtbank voe ren. Staak dan uw sombere voorspellingen en zwijg over het Bijbelwoord, dat spreekt van „oorlogen en geruchten van oorlogen" En thans? Geruchten van oo log zijn niet van de lucht; de wereld wapent zich tot de tanden; niemand durft nog te beweren, dat de „volkeren" geen oorlog meer zullen ver dragen; de felste ontwapenaars maken re serves op hun ontwapeningsprograms. Er in plaats van een opgewekte demonstratie met jubelende fanfares, wordt Volkenbonds vredesdag veel meer een ..stille ommegang". De hoop vervloog; de angst, het bange voorgevoel overheerscht. Maar nü is het onze, is het der Christenen beurt om „Vredesdag" te houden. Nu be hooren wij te getuigen, dat a'leen God de vrede versterken en bevestigen kan; maar óók, dat wij Hem daarom mogen bidden en dat we van deze ge'oofsbe'ijdenis in .et openbare leven hebben b'ijk te geven. De waarheid zien, de barge toekomst Mr. Marchant Het beheer van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim is opgedragen aan den Minister van Sociale Zaken, prof. Slotemaker de Bruine, terwijl overname van het departement op heden zal plaats hebben. De moeilijkheden in het Scheveningsche visschersbedrijf Zou men heden varen? Het bestuur van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond, bij welke organi satie het meerendeel der Scheveningsche visschers is aangesloten, heeft gister 'n lang vergadering gehouden met de leden in verband met hun weigerachtigheid, tegen het advies van het organisatiebestuur in, om op de nieuwe voorwaarden uit te varen. Zooals gemeld hadden de reedens een ulti matum gesteld, volgens hetwelk de visschers zich uiterlijk gisteravond moesten aanmel den, wilde op de overeengekomen voorwaar den nog worden uitgevaren. Per manifest hebben toen de organisatie- besturen a ie moeite gedaan om de leden te overtuigen, wat bereikt kon worden en mede gedeeld, dat bij eventueeio staking de sta kers in geen geval eenige uitkeering zouden ontvangen en ook het garantieloon zou ver vallen. Desondanks is namens „Christelijk georganiseerde strijdwi'lende vis schers" een oproep verspreid, waarin werd aangedrongen van het bestuur te eischen openstelling der stakingskas en voorts werd aangedrongen op het kiezen van een stakingsleiding. Naar men ons mededeelde, heeft in boven genoemde vergadering het bestuur uiteenge zet, dat in deze omstandigheden het procla- meeren van een staking hoogst onverant woordelijk is en dat er geen kans bestaat, daardoor ook maar iets te bereiken. Het hoofdbestuur drong er met de grootst moge lijke klem op aan, vertrouwen te hebben in zijn advies en dit. zij h met tegenzin, op te volgen. Bijna algemeen heeft men het het bestuur kwa ijk genomen, dat het zich niet achter een staking wil stellen. De geneigdheid um thans met 12 man inplaats van met 14 man te guan varen was zeer gering. Men achtte inkrimping van de equipage practisch mogelijk. De vergadering ging uiteen zonder een besluit te hebben genomen, zoodat af te wachten viel of er en zoo ja, hoeveel sche pen eventueel bemand konden worden. Dit stond intusschen wel vast, dat er niet gestaakt zou worden. Er was aanvanke ijk ook sprake van een kwestie van garantieloon. Van reederszijde deelde men ons echter mede, dat zulks regel matig en tot het volle bedrag zou geschie den. Namens de leden van den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders heeft het bestuur vqn die Bond zich nogmaals in verbinding gesteld met het bestuur van de reedersvereeniging met het verzoek, alsnog de bemanning op 14 koppen te brengen. Deze heeft dit geweigerd Intusschen heb ben de leden van de Centrale Bond zich bereid verklaard op de voorwaarde van 12 koppen te gaan varen. De tegenstand schijnt eenigszins gebro ken te zijn, zoodat het niet onmogelijk is. dat vandaag, zij het onder protest, gevaren wordt. Naar men ons mededeelt is de opwekkin. tot staking niet afkomstig uit den kring der christelijk georganiseerde visschers, maar verspreid door elementen, die buiten de chr. organisatie staan. erkennen, beteekent niet in fatalisme te ver vallen. Het beteekent voor den Christen dat de mensóh niets vermag, maar dat God vrede maken en bewaren kan. Wat kunnen wij doen voor de vrede? Propaganda maken; de volksovertuiging be werken; protesteeren tegen schanda'en van wapenfabrikanten;... het is wel. Maar het is slechts de uiterlijke zijde van de zaak. Ons beste vredeswerk is dit, dat we bid den voor de overheden, zoo de kwaden als de goeden, opdat God, die der menschen harten neigt als waterbeken, hen wil weerhouden van onvoorzichtige daden en moge aanspo ren tot activiteit voor de vrede, waarop Hij zijn zegen kan g*ven. Laat ons sterk staan in het ge'oof: „Een krachtig gebed des rechtvaardigen vermag veel." Het conflict in de venen In aansluiting met ons bericht dat we gis teren plaatsten omtrent de overeenstemming in de venen te Schoonebeek (niet in Barger Compascuum), kunnen wy nog mededeelen, dat het voorstel van den ryksbemiddelaar Mr. Bloemers, waarop overeenstemming is ver kregen, was een algemeene loonsverlaging van 7&%, uitgezonderd fabrieksturf, 5% verlaging voor persturf, en 20% verlaging der gebrui kelijke emolumenten. Deze voorstellen zyn de basis geworden voor bespreking met de andere veenkoloniën en hebben reedn resultaat bij de werkgevers te Nieuw-Weerdinge, Roswinkelerveen en do Exloërmonden. In Emmererfscheidenveen is helt tot geen overeenstemming gekomen, omdat de verve- ners beweren, dat daar toch minderwaardige turf van daan komt, die niet kan concurree- Van werknemerszyde beeft men te Nieuw- Weerdinge hel voorstel officieus aangenomen, doch te Roswinkelerveen en aan de Exloër monden, zyn ze verworpen. De staking heeft tot heden een rustig ver loop. Een Chr. Bond van Loodgieters- en Pitterspatroons Op Maandag 27 Mei a.s. zal de mogelijk heid worden besproken van het oprichten van een landelijken Chr. Loodgieters- on Fitterspatroonsbond. Daartoe zal een ver gadering plaats vinden te Utrecht in hotel Terminus, die om 3 uur nam. aanvangt. Het adres van den secretaris van het voorloopig comité is A. H. B. Breukelaar Zach. Jansestraat 34, Amsterdam-O., telef. no. 53241. Het bezuinigingsontwerp De rapporteurs De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp: Verlaging van de openbare uit gaven, de heeren Albarda, Bierema, Teu- lings, Goseling en Ketelaar. Het Chr. Nat. Vakverbond en het Bezuinigingsontwerp Een bespreking door het C.N.V. Naar wij vernemen zal. vanwege het Chr. Nat. Vakverbond op Vrijdag 31 Mei a.s. te Utrecht een algemeene bestuursvergadering (het dag. bestuur met de hoofdbesturen van de aangesloten organisaties) worden gehouden ter bespreking vau het Bezuini gingsontwerp der Regeering. De besprekin gen zullen worden ingeleid door den heer A. Stapelkamp van Utrecht, een der secre tarissen van het CN.V. b. v. l. Op 22 Jnnl naar Raaphorst Niet op 15 Juni. maar op 22 Juni zal op het fraaie landgoed Raaphorst onder de gemeente Wassenaar een landdag van den Bijz. Vrijw. Landstorm Zuid-Holland-West worden gehouden. De landdag is een week verschoven in verband met de onthulling van het v. Heutsz-monument te Amsterdam od 15 Juni Prinses Juliana presideert de algemeene vergadering Hedenmorgen werd in het Jaarbeurs- restaurant te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van het Neder land Roode Kruis, voor de eerste maal onder leiding van H.K.H. Prinses Juliana. „Ik acht het mij een voorrecht mij in mijn nieuwe hoedanigheid als Voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis voor de eerste maal te midden van de afgevaardigden der afdeelingen te bevinden. Langer dan een kwarteeuw heeft wijlen mijn Vader zich aan de taak van Voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis gewijd Prinses Juliana en wij allen weten hoezeer Hem die taak ter harte ging en hoe Hij zich daaraan gaf. Wanneer ik thans aan U allen een woord van welkom toeroep, dan richt ik mij daar bij in de eerste plaats tot den burgemeester van Utrecht, wiens aanwezigheid wij zeer op pi'ijs stellen. De vertegenwoordigers van Nederlandsch Indië en Curasao begroet ik in ons midden met des te meer genoegen, omdat mij dit de gelegenheid biedt hun de verzekering te geven, dat het Hoofdbestuur met de groot ste belangstelling en met de meeste w deering de krachtige ontwikkeling gadeslaat die het werk van het Npderlandsche Roode Kruis in Oost en West te zien geefL Bijzonder welkom heet ik ook de vertegen woordigers van den Koninklijken Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", wien ik van deze plaats den welgemeenden dank van het Nederlandsche Roode Kruis wil uit spreken voor hetgeen van die zijde ook eder in het afgeloopen jaar werd bijge dragen ter bestendiging van de goede ver standhouding tusschen beide organisaties. Bij het uitbrengen van het jaarverslag zal de secrelaris-generaal, als gewoonlijk, gelegenheid vinden op bijzondere feitan voor zoover noodig, nader te wijzen. Ongetwijfeld spreek ik uit aller naam, in dien ik dit openingswoord besluit met de verzekering, dat het ons een genoegen is heden gevolg te mogen geven aan de uitnoo- diging van de afdeeling Utrecht Haar vol ijverig bestuur heeft een programma weten te ontwerpen, waarvan ongetwijfeld alge meen met instemming zal zijn kennis ge nomen. Moge straks het verloop der te hou den oefening voldoening schenken aan al degenen die in dit centrum hebben samen gewerkt, ter voorbereiding van een vlotte en doelmatige hulpverleening ingeval van on verhoopte rampen," Jaarverslag In het door de vsgadering goedgekeurde jaarverslag wordt allereerst de overleden Voorzitter, Z.K.H. de Prins der Nederlanden, herdacht In 1934 werden drie nieuwe afdeelingen opgericht en wel te Bodegraven, Helmond en Noord wijk. Bij een rekening van 12O.S0O.S9 wijst het financieel verslag een tekort van 16U.S9 aan. De balans per 31 December 1934 sluit met een bedrag van 1.001.359,13. Om kwart over twaalf had vervolgens een ontvangst plaats door het Utrechtsche ge meentebestuur. Aan den ingang van het Stadhuis stond een eerewacht van het Utrechtsche Studen tencorps opgesteld. De rede van den burgemeester In de raadszaal begroette de Burgemees ter, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, de deelnemers aan de vergadering met 'n rede waarin hij o.m. zeide: „Het is het Gemeentebestuur van Utrecht een groot voorrecht de Vereeniging het Roode Kruis ter gelegenheid van de alge meene vergadering hier ter stede ten Stad- huizè welkom te mogen heetcn, in het bij zonder, nu Uwe Koninklijke Hoogheid voor het eerst als hare Voorzitster naar buiten optreedt Vanzelf gaan op dezen dag ons aller ge dachten met diepen weemoed naar den vroegeren Voorzitter, die met groote liefde en Vol toewijding steeds voor Uw Vereeui- ging heeft gearbeid, haar gedurende meer dan een kwart-eeuw heeft geleid en die door zijn wijze van optreden een zeer groote plaats innam in Uw aller hart. Wij weten, hoezeer de taak en de Tvcrk- kring van het Roode Kruis onder voorzitter schap van Uwen Koninklijken Vader zijn uitgebreid, welk werk, niet alleen in ons vaderland en Indië, maar ook in het bui tenland is verzet in het belang van het lij dend menschdom. Overal waar menschelijk lijden zich openbaart, brengt het Roode Kruis hulp: het vraagt niet naar nationali teit of godsdienst Dat Uwe Koninklijke Hoogheid den arbeid in deze van Uwen Koninklijken Vader heeft willen overnemen, is niet alleen in den kring van het Roode Kruis, maar ook daar buiten een reden tot groote voldoening: het stemt ons dankbaar en blijde! Moge in het nieuwe tijdvak, dat voor het Roode Kruis is aangevangen, het werk, on der leiding van Uwe Koninklijke Hoogheid, worden voortgezet tot zegen van velen, die onder de werkingssfeer van Uw Vereeniging vallenl" Dankwoord der Prinses Als presidente van het Nederlandsche Roode Kruis beantwoordde H.K.H. Prinses Juliana de rede van den Burgemeester als let: ,Uwe welkomstrede beantwoordend is het mij een behoefte in de eerste plaats mijne elgemeenden dank uit te spreken voor de hartelijke ontvangst, welke ons heden ten deel valt Ik meen daarin, waar deze dag staat in het teeken van het Roode Kruis een weer klank te mogen hooren van de gevoelens hier ter stede jegens onze Vereeniging, ter wijl ik ook persoonlijk deze ontvangst in hooge mate waardeer. In deze meening gevoel ik mij nog gesterkt door de woorden, door U tot mij gericht, woorden die op ondubbelzinnige wijze ge tuigen van de belangstelling, van de sym pathie, welke in Utrecht voor het Roode Kruis wordt gevoeld. Sprekende niet alleen namens alle hier aanwezige leden van het Hoofdbestuur en van de Afdeelingsbesturen, doch ook na mens de afwezigen, geef ik U de verzeke ring, dat wij ons over die belangstelling en over die sympathie van harte verheugen. Want het Roode Kruis heeft die noodig, zeer noodig, bij het vervullen van zijn veel om vattende taak. Vooral in tijden als deze, waarin materieele zorgen helaas het velen bemoeilijken de nooden van den medemensch te behartigen, moet het stre- er des te meer op zijn gericht het besef van de urgentie hiervan levend te blijven houden. Aan deze gedachte is het, dat het Roode Kruis zijn ontstaan te danken heeft. Door daaraan getrouw te blijven, zal het tot in lengte van dagen het zijne kunnen blijven bijdragen tot het in stand houden van een moreel goed van hooge beteekenis". Tijdens het bezoek aan het Stadhuis be speelde de heer Wagenaar het carillon van den Domtoren. In de stad werd ter gelegenheid van hel bezoek van de Prinses druk gevlagd. de ideale steunschoen met Sponsrubber voorvoetkussen Octrooi 20075. Fabrikante Fa.Wed.J.P.VAN BOMMEL Moergestel Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Bi] K. B. is thans ontslag verleend aan Minister Marchant, en is de waarneming van het ministerie opgedragen aan Minister Slotemaker de Braïne. Vandaag wordt te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van het Nederland' sche Roode Kruis. Het conflict in de venen is nog niet overal tot een definitieve oplossing geko men. Ulz. 2 Duitschland en de rede van Eden. Na een indrukwekkende parade is het lichaam van Pilsoedski naar Krakau over gebracht en daar vandaag bijgezet. Een roomsch kloosterzuster te Berlijn is veroordeeld tot tuchthuisstraf wegens smok- kelen van deviezen. Te Lisse is een ernstige botsing voorge* komen tusschen twee electrische trams, waarbij verschillende personen zijn gewond. Vandaag is te Amsterdam de rhododen- drontentoonstelling „Kleurenpracht" in het Vondelpark geopend. De Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden houdt in Amsterdam heden een rechtspositiecongres. Bizonderheden over de koude Meimaand. BIz.9 De vierde zitting van de Algemeen» Synode der Ned. Herv. Kerk. op een koker ZENUW-TABLETTEN dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. De eerste nieuwe haring is te Vlaardingen aangevoerd Hedenochtend is de eerste nieuwe haring te Vlaardingen aangevoerd door de stoom- logger VL 114, schipper T. Eygenraam van de reederij A. Hoogendijk. Het schip dat Maandag jl. was vertrokken, heeft 37 kantjes kolmaatjes aangevoerd. De kwaliteit was mooi. Vanmorgen half 10 is de haring aan de afslag verkocht van f 80.S0 tot 9S.7Ö per ton. Verleden jaar werd de eerste haring op 19 Mei aangevoerd, welke toon f 51.10 tot f 100 per ton opbracht Na de Vrouwen Vredesgang De bijeenkomst op „Houtrust" _Na de te Den Haag gehouden Vrouwen Vredesgang heeft op het ,.Houtrust"-terrein een bijeenkomst plaats gehad, alwaar mevr. mr. b. Bakker—Nort de deelneemsters heeft toegesproken. Spr. zeide o.m., dat een demonstratie als deze thans meer dan ooit noodig is nu al lerwege ernstige oorlogsgeruchten dp inter nationale sfeer versomberen en opnieuw de menschheid en de beschaving met vernieti ging bedreigen. Wij moeten de moeders wij zen op haar natuurlijke taak, het leven te behoeden en te beschermen: en ous met de kracht, die in ons is, verzetten tegen moed willige vernietiging van hetgeen ons het liefst en het kostbaarst is, in den gruwg- lijkén modernen oorlog. Luid moet ook onze stem weerklinken tegen het schandaal van de internationale particuliere wapenindustrie en wapenhan del, die om winst te behalen, het verlies an millioenen levens, zelfs van eigen land- genooten niet achten. Mevr. C. R a m o n d t—H irschmann rees erop, dat voor den opbouw van den Vrede, voor de schepping van een nieuwen geest, een nieuwe wereldorde, noodjg zijn voor allen. Ieders recht op critick vervalt, .vanneer hij niet in 't klein toepast, wat hij n 't groot eischt: Waarheid, vrede, onder linge samenwerking, ontwapening Geen „de-best e-stuurlui-staan-aan-wal-politiek". Ieder mensch heeft de plicht ertoe mee te werken de wereld rijp tc maken voor ontwapening, voor vrede. Vervolgens voerden nog het woord mei. ds. C. A. Elink Schuurman en mej. Tony de Ridder. W. D. H. BARON VAN ASBECK f Gister is te 's-Gravenhage overleden in den ouderdom van 76 jaar, de heer W D. H. baron van Asbeck, oud-gezant en oud gouverneur van Suriname.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1