CENTRAAL TANDHEELKUNDIG INSTITUUT DONDERDAG 16 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws De opheffing van de Kamer van Koophandel voor Rijnland In veiiband met deze kwestie werd heden' middag door den voorzitter der Kamer een rede uitgesproken, waarin hij alle organi saties, belanghebbenden en gemeentebestu ren in het district opwekte ter bevoegder plaatse op duidelijke niet te misvatten wijze hun meening over deze zaak kenbaar te maken. In ons blad van morgen hopen wij deze xede op te nemen. Ring Leiden en Omstreken van Oir. Zangvereenigingen Groot Nationaal Zangconcours De Ring Leiden en omstreken van den Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereeni- gingen in Nederland houdt wederom haar jaarlijksch Groot Nationaal Zangconcours in de Stadsgehoorzaal. Dit concours is twee avonden verdeeld. Gisteravond traden twaalf vereenigingen op. Voor vanavond staan er nog veertien op het programma, zoodat de Ring over de deelname aller minst heeft te klagen. Het concours werd geopend door den voorzitter van het eere- comité, den burgemeester van Leiden, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Onder de aan wezigen merkten we voorts op den heer A. \Vamaar, burgemeester van Hazerswoude; Üen heer W. v. d. Laan, voorzitter der 3- Octobervereeniging; ds. H. Thomas en ver schillende andere leden van het eere comité. De voorzitter van den Ring, de heer G. 'Goedhart, sprak woorden van welkom tot de gcnoodigden, tot de jury en tot de deel nemende koren met hun dirigenten en wees op het feit, dat de Ring dezer dagen I2V2 bestaat- In dien tijd heeft hij on getwijfeld met bescheiden krachten veel goeds voor den zang in Leiden en omstre ken tot stand gebracht. De Burgemeester zeide in zijn openings woord, dat in de jaarlijksche wedstrijden Ivan den Ring een sempre crescendo valt le constateeren. Het verheugde spr., dat er in 'den Ring een middelpunt-zoekende kracht Is naar de Sleutelstad toe. Spr. feliciteerde '<len Ring met zijn 12V2-jarig bestaan en bracht den heer v. d. Zeeuw, den ijverigen secretaris der organisatie, hulde voor do wijze waarop hij de voorbereiding van dit Concours weer heeft geregeld. Met zijn bes te wenschen voor het welslagen van den wedstrijd verklaarde spr. het concours voor geopend. Thans kon de eigenlijke wedstrijd een aanvang nemen en al apoedig verscheen als eerste op het podium het kinderkoor „Jong Excelsior" uit Leiderdorp onder leiding van iden heer AL Kouprie. De heer Kouprie had o.a. de fout heg clat hij met „Sledevaart" van M. C. v. d. Rovaart wat te moeilijke muziekk had ge kozen voor deze kinderstemmen en daar- 'door werden er nog al wat fouten gemaakt. Het tweede nummer „Lentefee" van Luige Bordése voldeed ons beter door het betere Itempo en de rustiger opvatting. Ife jury keurde de prestaties van „Jong Excelsior" slechts een derde prijs waardig Imet 248 punten. Grootere waardeering had zij, en hadden bok wij, voor de zang: van het volgend kin derkoor, „Jong Hallelujah" onder leiding van mej. Leening, omdat dit koor aanmer kelijk muzikaler en harmonieuzer zong. Toch was het wat zwakjes en wat wankel moedig en het heeft ons wel wat verwon derd, dat de jury het een eerste prijs met SOS punten toekende. Het verschil tusschen het eerste koor, dat in de derde afdeeline zong, en het tweede, dat reeds de eerste heeft bereikt, is door deze waardeering der jury wel wat. al te sterk geaccentueerd. In de vierde afdeeling gemengde koren hoorden we voor het eerst de Chr. Gem. Zangvereeniging „Philomela" alhier, die Eenvoudige muziek zong met een beschaaf den klank, maar overigens wat egaal en zonder voldoende nuanceering. In de tweede afdeeling mannenkoren ontmoetten we, ook al voor het eerst, op dit concours het man nenkoor „De Vereenigde Zangers" onder leiding van den heer Richard Boer, dat ons direct naar een hooger plan bracht. „De Vereenigde Zangers" leverden een uitste kende prestatie wat correctheid van voor dracht en opvatting betreft, maar toch za gen zij zich nog overtroffen door het G.E.B. mannenkoor uit Den Haag dat glanzende r zong en brillanter met meer Schwung en ten losser tempo. He Chr. Gem. Zangver. „.Excelsior" te Warmond had eenige moeite om zich in de afd. Uitmuntendheid voldoen de. te handhaven. De klank was wel be schaafd en zuiver maar wat mat en zonrler Voldoende nuance. Er zongen in deze afd. nog twee koren, namelijk de Chr. Gem. Zangver. Soli Deo Gloria van Sliedrecht en „,De Lofstem" van H. I. Ambacht Deze koren waren eikaars evenbeeld en dadelijk viel hun expressiviteit hoven 't eerste koor op. Zij beschikten over meer vaart en aan merkelijk betere voordracht. Na de pauze kwamen de hoogtepunten [van den avond. De inzet van de Chr. Gem. Zangver. „Zang en Vriendschap" te Hazers woude. was reeds dadelijk heel goed. Dit lcoor heeft uitstekend materiaal, waarmede de directeur, de heer H. Zanen, heel goede resultaten weet te bereiken. Toch moest voor het volgende koor de Chr. Gem. Zang- Ver. „Loof den Heer" uit Lisse, onder lei ding van den heer C. van der Keur, de overtreffende trap worden toegepast. Hier \vas de klank nog heter afgerond en waren 'de onderdeel en nog beter verzorgd. De top prestatie van den avond leverde echter Halleluja" van Broek op Langendijk. De zang was rondom af en word gekenmerkt 'door een mooie volle beschaafde klank, een fraaie nuanceering, een levendige voor dracht. Tenslotte werd nog gezongen door het dubbel-mannenkwartet „Sempre Avan- te" uit Leiden, eeli lieel goed en harmo nisch geheel, dat met „Veni Creator Spiri tus" aan den avond een fraai en waardig slot gaf. De volledige uitslag van de op dezen eer- 'sten avond door de jury, bestaande uit de heeren S. H. Englander, L. C. Keereweer en H. W. de Ronde toegekende prijzen luidt als volgt: Kinderkoor Jong Excelsior, Leiderdorp Se afd. 248 p. 3e prijs; kinderkoor Jong Halleluja Leiden 1ste afd. 308 p. Ie prijs; Chr. Geref. Zangver. Philomela Leiden 4e afd. 276 p. Ie prijs; Mannenkoor De Ver eenigde Zangers Leiden 2e afd. 316 p. 1ste prijs; G.E.B. Mannenkoor Den Haag le afd. 352 p. le prijs; Chr. Gem. Zangver. Excel sior Warmond afd. Uitmuntendheid 271 p. 2e prijs; Chr. Gem. Zangver. Soli Deo Glo ria Sliedrecht afd. Uitmuntendheid 335 le prijs; Chr. Gem. Zang ver. De Lofzang H. J. Ambacht afd. Uitmuntendheid 335 p. 1ste prijs; Chr. Gem. Zangver. Zang en Vriend schap Hazerswoude eere-afd. 339 p. le pr; Chr. Gem. Zangver Looft den Heer Lisse superieure afd. 357 p. le prijs; Chr. Gem. Zangver. Halleluja Broek op Langendijk su perieure afd. 3S4 p. le prijs; dubbel Man- nenkwartet Sempre Avanti Leiden superi eure afd. 337 p. Ie prijs. Braillebibliotheek voor organist; de B.b.o. De laatste honderd jaren is Neclerland tallooze blinden organisten rijk geworden, die door middel van het bekende Braille- muziekschrift hun ambt naar behooren kunnen vervullen. Reeds lang bestond be hoefte aan een vakbibliotheek voor blinde organisten en hoogere eischen deden deze leemte meer naar voren komen. Door schen king van orgelmuziek in Brailleschrift van de weduwe Pompei* (weduwe van den be kenden Amsterdamschen organist) aan de vakbibl. der Ned. Organistenvereeniging, kwam ook deze zaak aan het rollen en werd in 1930 op de jaarvergadering der Ned. o.v. besloten tot oprichting eener Braillebibl. voor organisten, kortweg de B. -b. o. genaamd. Voor de oprichting werd door de N. o- v. een gift geschonken en een iaarlijksche bijdrage toegekend, terwijl een comm. ter behartiging van B. b. o. belangen in het leven werd geroepen bestaande uit de blinde organistenn C. J. Bute uit Zut- phen, W. Groothengol uit Hilversum, P. Mever en W. Streekstra uit Amsterdam; terwijl ambtshalve den bibl.caris der N. 0. v. de heer Brom uit Utrecht, en mej. J. van Rreemen. leidster der afd- Braille de: Onenb. Leeszaal te Amsterdam werden toe gevoegd. Nu kon worden begonnen met de aankoop van Braille-muziek uit buiten- landsche drukkerijen; doch ook moest veel worden gecopieerd, hetgeen niet 100 gemak kelijk ging. Velen meldden zich voor dit •erk aan. doch weinigen waren tegen groote moeilijkheden opgewassen. Ontvangt de B. b. o. muziek,, dan wordt deze gron dig gecorrigeerd en blijkt deze absoluut zonder fouten, dan worden de punten ver duurzaamd door vernis en wordt liet geheel in stevige banden gebonden. Maar spoedig bleek, dat de gelden lang niet toereikend waren en moest er een prop.comm. worden ingesteld, die onder leiding van ir. en mevr. Voorham waarlijk wonderen deed. Kon voorloopig worden volstaan met publicatii der aan de B. B. 0. toegevoegde werken ii BraiPetijdschriften," in 1934 verscheen de eerste catalogus die gratis aan de verbrui kers wordt toegezonden en is gedrukt bij de N-V. Ned. Braillepers. Voor aspirantcopi- Isten werden een aantal handleidingen voor Brailles muziekschrift aangekocht zoo dat zij, die de teleurstelling ondervinden- tevergeefs voor ons te schrijven, met behulp an deze hun krachten nogmaals kunnen beproeven. In de vijf jaar van haar werk zaamheid is de B. b. o. reeds gegroeid tot een niet onbelangrijke boekerij, al is van 'olledigheid nog lang geen sprake. De B. b. o. leent aan ieder die blind is en belang stelt in orgelmuziek. Voor ieder wordt zoo veel -mogelijk gezorgd. Voor Protestantsche organisten zijn daar de gezangboeken, ter wijl op advies van den heer de Kok uit Utrecht voor R.-K. H. Missen worden aan geschaft. Dit alles, de zeer goede outillage en het groote werk, deed ondergeteekende besluiten., de eventueelen opbrengst d e; Bach-herdenking op 21 Mei in de Rem. Kerk voor dit doel te bestemmen, waar mede de dames concertanten direct van harte instemden. Moge velen dit concert bijwonen!! FRED. DË NIE EEN GOUDEN BRUIDSPAAR DE MASKERADE VAN HET LEIDSCHE LANDJUWEEL Een schoon© belofte Het is in J.uni precies 25 jaar geleden, dat de laatste Maskerade, als hoofdmoment van een Lustrumviering, door Leidens straten trok. Nu, een kwart eeuw later zal op den lsten Juli wederom een Maske rade plaats vinden. Weliswaar zal deze, zoo als wij in een volgend artikel nader hopen uiteen te zetten, op een andere basis staan, dan dat vroeger het geval was, doch dat wat eertijds een Maskerade kenmerkte zal ook nu weer bestaan. De Landjuweel-Maskerade speelt in het midden der zestiende eeuw. Zij stelt voor den plechtigen intocht der Rederijkers kamers, die in Leiden een Landjuweel, Re derijkers-wedstrijd komen houden. De stoet zal bestaan uit zes verschillende Kamers. Aan het hoofd van iedere Kamer staat een Keizer, die een soort eere-voorzit- ter is. Voorts heeft elke Kamer haar hoofd man, gildebroeders, vaandeldragers, stads bodes, gilde-bodes, zotten en narren. Behal ve de zes Kamers bestaat de stoet uit een groep tooneelspelers, die 's anderen daags het Spel van den Vos Reynaerde zullen op voeren; voorts eenige verkleede muziek korpsen en speellieden. Een praalwagen, waarop Pallas Athena, rijdt met de Leidsche Kamer mede. Het verloop der Maskerade moet men zich als volgt denken. Uit verschillende deelen der stad begeven de Kamers zich naar den molen „De Valk" aan den Rijns burgersingel, waar het algemeen punt van samenkomst zal zijn. De Leidsche Kamer begeeft zich vanaf Noordeinde langs den Haagweg, Morschstraat, Steenstraat en de Binnenvestgracht derwaarts. De tweede groep begeeft zich naar de plaats van samenkomst via Heerenstraat, Doezastraat, Rapenburg-Oostzijde, Kort Ra penburg, Prinsessekade en Turf makt. De derde groep, komende van den Hooge Rijndijk volgt onderstaande route: Plantage. Hoogewoerd, Gangetje, Botermarkt, Visch- markt, Aalmarkt, Apothekersdijk, Prinses sekade, Turfmarkt en Beestenmarkt. Terwijl de vierde groep vanaf de Zijlpoort via de Haven, Oude Singel en Nieuwe Bees tenmarkt naar den molen „De Valk" zal trekken. Al deze routes zijn nog slechts voorloopig. Op „De Valk", alwaar de Leidsche Kamer het eerst is aangekomen en zich heeft op gesteld, heeft een officieele ontvangst plaats Het ligt 0. m. in de bedoeling, dat daar door de vaandeldragers der verschillende Kamers een plechtige vendelgroet zal wor den gebracht. Na afloop van deze begroeting wordt de stoet geformeerd en begeeft men zich in op tocht door Leidens straten. De te volgen route zal nader worden bekend gemaakt. Aan het groote enthousiasme der burgerij is het te danken, dat vrijwel alle straten, waardoor de Maskerade trekken zal, schit terend versierd zullen zijn. Wat van de plannen bekend is belooft, dat Leiden geens zins voor eenige Vlaiamsche of Hollandsche stad, waar eertijds een Landjuweel werd gehouden, zal onderdoen. Stel u iets mooiers voor: een prachtig ge- costumeerden optocht, op een stralendon Julidag, die door de feestelijk versierde straten eener oude stad trekt. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting de Zijl 14 gr. C. Gisteren is het echtpaar P. v. Tol en Dirkje de Rijnsburger alhier zijn gouden bruidsdagen ingegaan. Op 28 Mei a.s. zul len zij, zoo God wil, hun 50-jarig huwelijks feest vieren. De gouden bruidegom is 78 jaar oud, de gouden bruid 74, maar zij hebben nog geen merkbaren last van hun ouderdom. Beiden zijn nog kras en gezond en opgewekt. Uit hun huwelijk zijn negen kinderen geboren, terwijl opa en opoe van Tol thans 43 kleinkinderen hebben. Onge twijfeld zullen familie en vrienden het al gemeen geziene en geachte echtpaar den 28sten Mei tot een onvergetelijke feestdar maken. MUTATIES IN HET C.G.W. BESTUUR De heeren Zijlstra, voorzitter, Crama, secretaris en Kwestroo, bestuurslid van C. G. W. hebben deze functies neergelegd. In hun plaats zijn gekozen de heeren v. d. Velden tot voorzitter, Stikvoort (Haven C tot secretaris, H. Zuidema tot oennin: meester, P. Barendse tot alg- adjunct e Biesbroek tot commissaris. GASTARBEITNEHMER IN DUITSCHLAND Tusschen Nederland en Duitschland is met ingang van 1 April jl- inwerking ge treden een overeenkomst inzake toelating in de wederzijdsche landen van jongelieden van beiderlei kunne, die zich in hun be roep en in de taal verder willen bekwa men (z.g. „Gastarbeitnehmer"). Nederlandsche gegadigden, die van be doelde overeenkomst gebruik wenschen te maken moeten daartoe bij den Directeur v. d. Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling, Bezuiden- houtscheweg 97 te 's-Gravenhage een schriftelijk verzoek indienen, waarna hun een aanvraagformulier ter invulling zal worden toegezonden. Burgerlijke Stand GEBOREN; Maria Johanna Alida d v M P H Oortmeöer en A A M Peeters Johannes Ja cobus z v J Mooten en L. J de Vink Lei u v W Lam an en A C v d Vos ans z v D W Teljeur en Ph K Verstraaten Pleter C z v J de Hom -en C Zaal Pleter Johi v H J v Rün eu M H v Noort Nicoli Th v d Meer -en T Epplng Dina d v D Sloo'3 J de Jong BI ik man enMLCOFCL Meijer B Bron wer en M C Compier A de Bruljn en W Helversteün H P C Cre ghton en J A M E Berbee CC Honsbeek en J Nleuwkerk Th Maaskant en M Devilee HA Ruben Ge'skus I Siere en M Schalgweln wede C Sloos en F v ZUp —CE Spruit en S H 1 A de Rijk W J Hofman Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ct. Tube 50 ct. Zeep 60 ct, Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN VAKCURSUSSEN VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN De commissie voor de vakcursussen voor jeugdige werkloozen alhier is samengesteld volgt: C. J. v. .d. Bijl, J. L. Gaillard, mej. J. G. Jongenburger, mevr. J. A v. d. Lee, mevr. J. P. Liefhebber, A. v. Dam, Jac. Groeneveld, A Veen huizen, W. Geerlof, Joh. Koelewijn, A. F. Redegeld. AANRIJDING Ongeveer bij de Betonfabriek der N.V. Oosthoek en Zoon, in de Hoorn, veroorzaak- en plotseling stoppende personenauto chauffeur, een botsing tusschen een achter hem rijdende personenauto uit Den Haag en een autobus. Zoowel autobus als de an dere wagen liepen belangrijke schade op. Gelukkig is 't autonummec der zonder oor zaak plotseling stoppende, bekend, want deze, de gevolgen ziende, ging er met een flinke vaart vandoor. GESLAAGD De heer J. de Groot, alhier, is geslaagd voor het examen technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat. EINDEXAMEN Chr. H.B.S. Het eindexamen van de Chr. H.B.S. al hier, is bepaald op 27, 28 en 29 Juni en 1 .Juli. As deskundigen zijn aangewezen de heeren ir. J. M. Rademaker te Leiden; ir. F. Liebert te Den Helder en dr. F. W. Stapel te Den Haag. LEDENVERGADERING KON. NED. MIDDENSTANDSBOND In Hotel „Centraal" hield de afdeeling Alphen aan den Rijn, onder presidium van den heer H. B. Kroon, een algemeene leden- ergadering. Na opening en notulen kwam als inge zonden stuk ter tafel, een adres der bpd- denstands-Centrale te Leiden, om adhaesie te betuigen tot instandhouding van de Kamer van Koophandel,te Lejden; in ver band met de door de regeering voorgestelde fusie der Kamers van Koophandel. Na bespreking en stemming werd beslo ten geen adhaesie te betuigen. Thans kwam aan de orde herziening van statuten en huish. reglement, 't welk artl- kelsgewijze werd behandeld. De heer Leo Kas, voorzitter district Zuid- Holland-Noord van den Kon. Ned. Midden standsbond, hield een voordracht over „In de Branding". Na dank aan de spreker en rondvraag, werd de vergadering gesloten. INLEVERING CANDIDATENLIJSTEN. Dinsdag heeft de inlevering van de candi- datenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing plaats gehad, 6 in getal, en wel van de A.R., Chr. Hist., S.G.P. R.-K., Vrijheids bond en S.D.A.P. Breestraat 65, Leiden, Telefoon 3620 GEHEEL GEBIT vanaf 35,- Verdere prijzen aan de tijdsomstandigheden aanpassend. HAZERSWOUDE CANDIDATENLIJSTEN GEMEENTERAAD Ingediende candidatenlljsten voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad; A.R. Partij: D. de Bruljn Hm. (aftr.), M, Noordam, G Goedhart, IJ. Bol, A. A Matze, IJ. Zintel, W. Slootweg, C. van Klaveren, H. Lan- geveld, Jos. Pels, G. Peters, H. Kraan. Chr. Hlst Unie: C. A. van Dam (aftr.), Jac. de Kort (aftr,), D. Buitenhuis (aftr.), W. van Klaveren, M. J. Ravensberg, A. van der Lelie, J. D. de Kort, L. J_ Matze, P. Plomp, A. van den Bosch Nzn. R.K. Staatspartij; M. Scheel (aftr.), N. P. Kaptein (aftr.), W. Lommcrse (aftr.), A. J. de Jcng (aftr.), F. J. Kouwenhoven, J. C. Lourier. H. H. Straver, A. G. Timmermans, J. H. van Kampen, H. A. Kool, Gemeentebelang: J. W. van Vliet (aftr.) A. N. van Exter, G. Rijkaart, L. C. van Geest, L. P. van Veen, D. Raaphorst. Vrije Protestante lijst: Jac. Loomans, Adr. van Ofwegen, Ant, van Luyk. DE TIJD DER GODSDIENSTOEFENINGEN In verband met de zomertijd zullen de gods dienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk voortaan aanvangen des vjm. 10 uur en des n.m. 7 'uur. Bij de Geref. Kehk des vma. half elf en des n.m. hall acht, LEIDERDORP RECLASSEERINGSWERK Op Zaterdag 18 Mei a.s. wordt in deze gemeente een collecte gehouden met speld jes ten behoeve van het reclasseeringswerk. dus tot steun in de kosten van het werk, dat noodjg is om ontslagen gevangenen weer een plaats in de Maatschappij te ver zekeren. Een hartelijke aanbeveling verge zellen de collectanten op -haar rondgangl GEMEENTERAADSVERKIEZING Op Zaterdag a.s. des vm. 11 uur houdt het stembureau zitting tot bepaling van de volg orde der vier ingediende candidatenlijs- ten voor de op 19 Juni te houden stemming voor leden van den Gemeenteraad. GEVONDEN Een reserve wiel met band. Inlichtingen ter secretarie. LEIDSCHENDAM VASTSTELLING CANDIDATENLIJSTEN De openbare vergadering van het hoofd stembureau, waarin over de definitieve gel digheid en de nummering der candidaten- lijsten in Stompwijk en Veur zal worden beslist, wordt gehouden Vrijdagavond 7 u. in de Raadszaal van Stompwijk, USSE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen bp Donderdag den 23 Mei 1935, des avonds om half acht uur. 1. Eervol ontslag van den heer A. J. van Gilst als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. 2. Benoeming van den heer H. C. Hulzebos, hoofd der openbare lagere school, tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature Van Gilst: 3. Verkoop van het bouwterrein, hoek HeeremvegKanaalstraat, aan P. de Gruvter en Zoon. N.V. te 's-Hertogenbosch. 4. Verkoop van een perceel bouwterrein langs de Gladiolenstraat aan den heer J, Wetter, alhier. 5. Verhuur van een gedeel te van het haventerrein aan Van Groen en Kortekaas voor de stichting van een brand stoffenloods met opslagplaats. 6. Vooi-stel om de hypotheekacte ten laste van het Landarbeiderswetplaatsje van M. Kamer man ten naam te stellen van W Möhlmann. 7 Subsidie aan de afdeeling Lisse ven het Nationaal Crisis-Comité. 8. Comptabiliteit. 9. Ingekomen stukken en mededeelingen. Bezwaarschriften tegen aanslagen in 't ver gunningsrecht. „DE HYACINTH" Gistermiddag hield de Vereeniging „de Hyacinth" haar jaarlijksche algem leden vergadering in café „de Nachtegaal'alhier, onder leiding van haar voorzittter den heer T. M. van Til. De voorzitter memoreerde het overlijden van den heer Van der Laan en sprak een woord van waardeering over de wijze waar op deze functie heeft vervuld. De waarnemend secretaris Dr. A. J. Ver- hage las de notulen van de Algem. Leden vergadering van 21 Maart j.l. welke vervol gens werden vastgesteld. Van de Plantenziektenknuichgen Dienst te Wageningen was een schrijven binnengeko men, waarin werd voorgeschreven om par tijen Hyacinthen waar 1 pCt. ziele m ge vonden werd geheel te doen visiteeren,, waar 1—5 pCt. ziek in gevonden werd. een warmwaterbehandeling te geven en voor partijen waar meer dan 5 pCt. ziek in ge vonden werd, geen exportvergunning af te Verder was er van de Hillegomsche Bloem bollenveiling een verzoek binnengekomen om de subsidie ten bedrage van f 200 a.s. sei zoen wederom te verstrekken, ten emde de wedstrijden die ook andere jaren door ge noemde veiling werden gehouden, ook dit jaar te doen slagen. Verdere onkosten voor verlichting, toezicht, etc. zou de veiling voor hare rekening nomen. De vergadering ging hiermede accoord. Vérder werd besloten om mevr. de wed. van der Laan een pensioen te verstrekken van f200 per jaar. Het rapport van den Directeur van den Keuringsdienst over 1934 werd daarna voor gelezen, hetgeen echter niet voor de pers mocht worden opgenomen. Wegens periodiek aftreden van de heeren Philippo, Jos. M. Braam en G. Segers wer den benoemd de heeren J. van der Meij zn R. C Segers en P. Kramer. Hierna vogde het financieel verslag van den penningmeester over het jaar 1934, mei rapport der commissie, benoemd tot het na zien daarvan, door de ledenvergadering van ~1 Maart 1934 L J ...oinn De ontvangsten hebben bedragen fo,<91.30. e uitgaven hebben bedragen f 10.o68,bo. De dienst over bet afgeloopen boekjaar leverde dus een tekort op van f 4.77coo. De reserve, verminderd met liet nadeelig saldo, bedroeg per 31 Januari 1935 12.742.60. Hierna werd het voorstel behandeld van nel bestuur inzake het kcuringgeld 193o. Vorig jaar is er door het bestuur reeds op gewezen, dat het door inkrimping van de met bolembollen beplante oppervlakte en gelijk blijven van het aantal kiamen onver mijdelijk was om het keuringgeld te ver- hoogen, daar aanmerkelijke verdere bezui niging op den keuringdiensf niet mogelijk te achten. Een voorstel tot verhooging is toen echter door de ledenvergadering v worpen, met het gevolg, dat de loopende dienst een zeer groot tekort beeft opgeleverd, Om te voorkomen dat de financieel© tostand der vereeniging in gevaar zou komen, ook voor de hyacinthen cultuur nadeolige gevolgen zou hebben, stelde het bestuur voor om voor het jaar 1935 van de leden- kweekers een contributie te heffen van 3Vs cent. per R. R., waaronder is begrepen do bijdrage van 1 cent per R. R. voor Weten schappelijk Onderzoek, door hen op 1 Jar nuari j.!., met hyacinthen beplant met een minimum van een Gulden; en van de han delaren die lid der vereeniging zijn, even eens een gulden contributie te heffen. Dit voorstel werd na lang discussiëeren door de vergadering aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting. NED. CHR. VROUWENBOND lc Lustrum Woensdagavond werd door de afd_ Lisse den Ned. Chr. Vrouwenbond het le Lustrum gevierd in gebouw „Rehoboth". De Presidente, Mevr. Schouten-de Jong, presideerde deze feeste lijke samen-komst en opende deze op de gebrui kelijke wijze.jjNa het gebed sprak Mevr. Schouten een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder verwelkomend de afgevaardigden Zusterafdeelingen te Haarlem, Hillegom en Sas- senhcim. In een historisch overzicht werd gemc- moretid het ontstaan en de groei der afdeeling Op heldere wijze werd uiteengezet het doel streven van den Ned. Chr. Vrouwenbond en op gewekt tot propaganda voor dit mooie werk. Naar aanleiding van enkele Schriftgedeelten werd vervolgens een toepasselijk woord gespro ken waarin duidelijk naar voren werd gebracht dat wij als Christenen niet als individuen geheel los naast elkander staan maar elkaar tot een hand een voet hebben te zijn in dit leven alzoo als vele leden het ééne lichaam van Christus vormend. Zoo kan er kracht van ons uitgaan en kan de een tot steun zijn den ander Gezongen werd het Bondslied, waarna door de Secretaresse een verslag werd uitgebracht eerste vijf jaren die de afdeeling nu mocht bestaan. Gewag werd gemaakt van de „tips and downs die werden doorgemaakt. Naast een komen en gaan van leden viel een gestadige groei t nemen. Dankbaar moet geconstateerd, dat gezond vereenigingsleven valt waar te nemen. In teressante lezingen met verschillend karakter wer den georganiseerd. Ook aan den arbeid voor de Zending in Suriname werd met liefde deelgeno men; mêmoreeren we slechts de zoo uitnemend geslaagde bazar voor de Surinaamsche zending. Voorts werd melding gemaakt van de velerlei arbeid in de gewone ledenvergaderingen. De cretaresse eindigde haar verslag met een opwek king tot allen om een steentje bij te dragen tot verwezenlijking van het ideaal van den Bond. Mevr. Ruys-Belgraver deed mededeeling de ontvangsten en uitgaven. Dit boekjaar sluit met een saldo van ruim f 44. Door het oudste lid der Vereeniging, mej. A. v. d. Mark, werd namens allen tot Mevr. Schouten een -hartelijk woord van hulde gebracht geen zij in deze 5 jaren als presidente afdeeling is geweest en zij bad haar ook in de toe komst Gods kracht toe. Een prachtig bloemstuk gewerd haar als blijk van waardeeriog. Staande werd door de aanwezigen gezongen: ,Dat 's Hee ren zegen op U daal". Mevr. Schouten dankte voor deze hartelijke hulde, doch droeg over op de mede-bestuursleden. Na een tweetal coupletten van het „Wilhel mus" werd door een dameskwartet gezongen .De wereld zingt Gods lof". Verschillende afgevaardigden voerden het woord, ieder op haar wijze de gelulcwenschen hunner vereeniging overbrengend. Mevr. Schouten dankte voor de woorden geiukwenscb, waarna de eerste pauze intrad_ In de pauze werden ververschingeh rondgt en een verloting gehouden ten bate der kas, welke een mooi resultaat opleverde. Na de pauze werd 'het rijk gevarieerd program ma op vlotte wijze afgewerkt. Zoowel zang, dracht als tableau wisselden elkander op aange name wijze af. De Chr. Vrouwenbond heeft een prachtig Lustrumfeest weten te organiseeren dat oprichten uitnemend geslaagd mag heeten. Vermeld zij nog dat de heer T. Kranenburg zijn medewerking verleende door begeleiding op de piano bij de verschillende zangstukjes. Mevr. Schouten sprak een dankwoord aan allen die tot het welslagen hebben medegewerkt, Ds. Tichelaar eindigde met dankzegging, COOP. VEILINGVEREEN HB.G. De Coöperatieve Veillngsvereeniging Bloembollenkweekers H.B.G. (G.A) te Lisse, deelde haar principalen bij de Meibetalingen het volgende mede: Onder de bepalingen van het Veilingreglement doen wij U hierbij toekomen een uitkeerin-g tot 98 pet. Uwer geveilde artikelen per Mei 1935. Daar het van algemeene bekendheid mag i den geacht, welke moeilijkheden dit jaar gerezen zijn met de betalingen van Duitscbland, is het begrijpelijk, dat dit ook zijn invloed zou uitoefenen op de betalinge-L der veilingen. Doch daar de Principalen er zeer zeker prijs op stellen een zoo hoog mogelijk percentage reeds te ontvangen, hebben wij die maatregelen gc- >men, wel'ke ons in staat stellen, daaraan te Bij nauwkeurige taxatie blijkt ons, dat er ten hoogte 2 pet. dubieus kan zijn en gaat dientenge volge de Coöperatieve Veiling HB.G. (G-A) te Lisse over tot bovenstaande udükeerlng. Wij zijn er van overtuigd, dat wij geheel In Uw geest gehandeld en het in ons gestelde ver trouwen niet teleurgesteld hebben. Onzerzijds danken wij U voor het genoten vertrouwen en hopen U volgend seizoen weder tot onze aanvoer ders te kunnen rekenen. Uw parool moet zijn: Alles verkoopen over de veiling, want hoe grooter aanvoer, des te minder risico-percentage voor wanbetaling. GROENE VEILING Verslag van de gehouden Groene Veiling door de Coöperatieve Veilingvereeniging voor Bloem bollen-kweekers H.B.G. (G-A), te Lisse, op 14 Mei 1935: a r w i n t u 1 p e n: Bedden 3 R R. Geen bes te stand. Clara Butt, Crico, Bartigon, Will. Pitt, Sanders enz f 3 per bed. roege Tulipen: Bedden 3 R.R. Geen beste stapd Oranje Nassau f 11, Mr. v. d. Hoe ff f 6, Pr. v. Oostenrijk f 4, Wjtte Zwaan f 3 p bed. - ocussen; Bedden V/2 R.R. Stand goed. Snowflake f 4, Velvet f 9, Amethyst f 4 f 5, Ca to f 8 per bed. Bedden van 3 R.R. 4 voe t: Dorothy f 1-1, Alice f 10, Geel f 2 a f 3 ireissen: Hiervoor was weinig animo; de prijzen hiervoor varieerden van f 3 tot f 6 p. bed, OEGSTGEEST DERDE BOUWPLAN BUITENLUST Door een aantal neringdoenden uit „Buitenkist" een adres gezonden aan den Raad dezer ge- eente; waarin aangedrongen wordt op goed'keu- ng van het 3e Bouwplan van de Woningbouw- ueeniging „Buitenlust" Dit plan omvat de bouw van 37 woningen achter de 'bestaande woningen van .Buitenlust". Adressanten vragen deze goed keuring met het oog op de vergrooting van hun omzet en de verruiming der werkgelegenheid. WASSENAAR OPBRENGST VLAGJESDAG. De gehouden vlagjesdag in deze gemeente ten bate van het Chr. Mil. Verband heeft in totaal opgebracht dv som van f 133.53, Radiodistributie DONDERDAG 16 MEI Programma 3: 8.20 Keulen; 10 Deutschland- indor: 10.20 Keulen; 12.05 Parjjs Radio; 14.20 eutschlandsender; 15.20 London Reg;' 16.20 Kalundborg; 17.20 Keulen; 18.50 Brussel Fr; 0.55 Leipzig; 20.50 Droitwich; 21.50 Parijs R; sender; 10.35 Droitwich; 11.05 Londei 12.10 Droitwich; 14.20 London Rvg; 15.20 Droit wich: 18.20 Diversen; 18.50 London Reg; 19.30 #portpraatje v d heer J. A. Janssen (journa list); 20 Londen Reg; 22.20 Droitwich; 22.35 Londen Reg. VRIJDAG 17 MEI Programma 3: 8.20 Keulen; 12.06 ParUa Rt pl.m 13.30 Brussel VI; 14.20 Deutschlandsondei' 15.20 Kalundborg; 17.20 Keulen; 18.50 Brusel VI- 1950 Diversen; 20.30 Droitwich Programma 4: 8.05 Parijs R; 8.20 Detschlaud sender; 10.35 Droitwich: 11.05 London Reg; 11.20 Droitwich. 13.35 Londen Reg; 15.20 Droit wich; 18.20 Divers#!; 18.50 Londen Reg; 20.30 Loc. uitzending waaraan medewerken: I. Nieu we Leidsche Ork.-ver. o.I.v d heer ac Blit 21.30 uur Dubb Mann. ldw Sempre Ayantl ol.v den heer J v d Broek, dnarna Gram.-mulzlek G.R.D 22.30 Brus'Bol Fr; 23.20 Parus R.adio Agenda Vrijdag 10—Zaterdag 18 Md, Nutsgebouw Poppententoonstelling ten bate van Chr. Jeugd» hulp. Woensdag 15 en Donderdag 16 Me!, Stadsge hoorzaal 7.30 uur. Nationaal Zangconcours, De avond-, nacht- en Zondagdaenst der apothe* ken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: P, du Croix, Rapenburg 9, te-lef. 807, C. B. de Mets, Korevaarstraat 51, telef 3553, en C. vao Zijp, Wilhekninapartk 8, Oegptgeest, telef. 274. AANGEREDEN. Mevr. Dr. H., die per rijwiel een vrij druK kruispunt in de kom dezer gemeente moest oversteken en wier gedachten een oogenblik werden afgeleid, werd door een auto aange reden. Zij kwam er gelukkig vrij goed af, alleen wat ontvellingen aan haar handen, doch haar rijwiel werd deerlijk gehavend. DIEFSTAL. Door den heer van D.f wonende aan dd Prinses Marielaan alhier, werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een porte» monnaie uit zijn keuken. De inhoud bedroeg ongeveer f 5. PROCES VERBAAL. Door de politie alhier werd proces verbaal opgemaakt tegen B. O. en B. alhier wegens overtreding der Arbeidswet. ROODE KRUIS. De afd. Wassenaar van het Ned. Rood® Kruis hoopt 22 Mei een algemeene ledenver gadering te houden, waar o.m. ook een statutenwijziging en wijziging van enkele artikelen van het huishoudelijk reglement zullen plaats vinden. Bij de periodieke aftre ding van bestuursleden hebben zich niet meer herkiesbaar gesteld mevr. Vermeulen vaij Kruiningen-de Ram en Dr. Bergsma. Binnenland Vereen, van Hoofdambtenaren bij het Marktwezen in Nederland Het jaarlijksch congres 'Het jaarlijksch congres van de hier boven genoemde Vereeniging eal dit jaar gehouden worden te Amsterdam op 5 en 6 Juni onder leiding van den Voox-zitter, den heer H. C. Vermaat, directeur van den Gem. dienst van haven- en marktwezen te Den Haag. In de Middagvergadering zal dq directeur van het Marktwezen van Amster dam, dr. A. v. d. Laan een voordracht hou den over: De inlichting en beteekenis van de centrale markt te Amsterdam. Den vol genden ochtend zal de Centrale Markt als mede het Koelhuis worden bezichtigd, ter wijl 's middags een boottocht zal worden gemaakt door de Amsterdamsche grachten. De bezuiniging op de Keuringsdiensten Een adres aan de Tweede Kamer Het college van directeuren van keurings diensten heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, naar aanleiding van de in diening van het ontwerp „Wet tot verlaging van de openbare uitgaven". Zonder twijfel zullen na" intrekking van de Warenwet onze voedingsmiddelen spoe dig wederom even sterk, zoo nist sterker ver- valscht zijn dan zij vóór de oprichting der keui-ingsdiensten waren, aldus adressanten. Reeds hebben verschillende fabrikanten, handelaren en vereenigingen zich spontaan beieid verklaard, in de kosten van het toe zicht bij te dragen. Door het zeer groot aan tal handelaren en fabrikanten dat van de bescherming der wet profiteert, zou reeds een jaarlijksche bijdrage van enkele guldens per bedrijf voldoende zijn om de gevvensch- te bezuiniging op 's Rijks uitgaven te ver krijgen en de heilzame werking van de Wa renwet te behouden. Instede van intrekking van de Warenwet zou dan een wijziging van deze wet noodig zijn, waarbij de gemeenten worden gemachtigd tot het heffen van een kleine retributie van de gecontroleeerde be drijven. H. M- Tromp f Oud-burgemeester van twee Friesche gemeenten Op 69-jarigen leeftijd is gister te Don Haag plotseling overleden de heer H. M. Tromp_, oud-burgemeester van Wijmbritsei'adeel. Hij was in vx-oeger jaren in Friesland een man, die op allerlei gebied vooraan stond. Hij werd 9 Febi*. 1866 te Woudsend gebo- ren en genoot zijn opleiding ter gemeente secretarie van Franeker. Op 1 Januari 1894 trad hij op als bui-gemeester van Hemelu- mer-OIdephaert en Noordwolde; In Mei 1906 'olgde hij zijn vader op als burgemeester au Wijmbritseradeel. Tot April 1931 is hij dat gebleven en verhuisde toen naar Den Haag. In zijn gemeenten heeft hij zich in het bij zonder verdienstelijk gemaakt door het op richten van waterschappen, wegenverbete- ring en saneering der gemeente-financiën. Hij was Rijksgedeputeerde voor Wijmbritse radeel c.a. voor de contributie-zeedijken, lid van den Voogdijraad, lid van den Raad van Beroep voor de Personeele Belasting. Md van het hoofdbestuur van het Friesche Volkssa natorium, lid van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, Kerkvoogd der Ned. Herv. Ge meente te Sneek, vice-voorzitter van liet Lees

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6