DONDERDAG 16 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een keurig afgewerkt nummer van de groote gijmnastiek-demonstraties, gegeven door liet Engelsche leger in De toekomstige matrozen van Oostenrijk marcheeren over de Ringstrasse te Weenen. De fleurige stoetdie •KOlympia" te Londen. verschillende vlaggen meevoerde, trok veel bekijks. H. M. de Koningin verlaat de Prinses Julianahoeve op de Wereld- tentoonsteling te Brussel. DE DIESELTREINMISERE Wat er aan scheelde en hoe het verbeterd wordt Kosten zijn voor den leverancier De Ganz-Stork motoren voldoen goed Omtrent de stand van zaken met de Die- eel treinen deelt ons de heer Ir. Hupkes, Chef van den Dienst van Tractie en Materieel der Ned. Spoorwegen ons het volgende mede: Opgetreden storingen. De motoren, welke aanvankelijk zonder belangrijke storingen dienst deden, begon nen na ongeveer 20.000 K.M. slijtage aan do rollenlagers te vertoonen; met deze be schadigingen konden de motoren nog on geveer 10.000 K.M. afleggen, waarna het spel in de lagers zoo groot werd, dat ver dere beschadigingen als defecte trillings dempers en breken van cylindergelei.de- Stukkcn ontstonden. Bij behoorlijke controle konden de moto ren dus ongeveer 30.000 K.M. afleggen, daarna moest de motor gereviseerd worden om beschadigingen, welke bedrijfsstoringen kunnen veroorzaken, te voorkomen. De motoren behooren echter ongeveer 100.000 K.M. zonder groote revisie af te kunnen leggen, zoodat verbetering der mo toren noodzakelijk was. Oorzaken. "Als resultaat van een lange ingespannen arbeid werd vastgesteld, dat de lagerbescha- digingen veroorzaakt werden door cumula tie van buigingstrillingen bij bepaalde (critischc) toeren, op bepaalde plaatsen van de krukas. Direct moet hierbij worden opgemerkt, dat het gebied der buigingstrillingen (in tegenstelling met dat der torsietrillingen) bij motoren onbekend terrein was; metin gen waren voorzoover bekend, nimmer ver richt, toestellen hiervoor bestonden niet. zoodat studie en proefnemingen om gebrek te localiseeren, zeer tijdroovend waren. Thans zijn door de gedane metingen de aard der trillingen, critischc toeren, knoop punten enz. vastgelegd en is hiermede het optredendo gebrek gelocaliseerd. Verbetering. Door vele uitgdbreide proefnemingen is thans ook vastgesteld, dat de storende criti- Bche toeren binnen de gebruikstoerentallen (S0(ï—1400) vermeden kunnen worden door aanbrenging van contragewichten op de bestaande krukassen tegenover de kruk- wagen, waardoor tevens de lagerdrukken Verminderen. Het vraagstuk van de bevestiging van deze contragewichten op de bestaande fissen leverde wederom vele moeilijkheden op, vooral omdat voor een gunstig trillings beeld een losse bevestiging gewenscht is, terwijl ter vermijding van beschadiging van krukassen en contragewichten de bevesti ging zeer stijf dient te zijn. De eerste uitvoeringen hebben geen goed resultaat opgeleverd, thans zijn twee uit voeringen van contragewichtsbevestiging in beproeving, waarvan goede resultaten wor den verwacht. Om zeker te zijn dat een uitvoering be trouwbaar is, worden behalve een groot aantal proefloopen voor metingen, enz. on afgebroken procfloopen bij vollast en max. toeren van resp. 100200 en 400 uren ge- liaan Bij de thans vastgestelde oorzaken van de motor-beschadigingen vallen de kosten voor proefnemingen met verbeteringen aan en herstelling van de motoren geheel ten laste van den leverancier dio zijn verplichtingen loyaal nakomL Uitbreiding van den dienst. De N.S. verwachten, dat thans binnen niet al te langen tijd de definitieve verbete ring zal zijn vastgesteld en daarom is in gaande 15 Mei de D.E. dienst weer uitge breid tot 4000 treinstel K.M. per dag en is besloten deze dienst voort te laten duren tot weer tot uitbreiding van den volledigen dienst kan worden overgegaan. Door den motorleverancier worden voor dezen gedeeltelijken dienst koste loos de noodige motoren gereviseerd en onderhouden. Algemeene beschouwingen De vraag rijst of lagerbeschadigingen vroeger bij dergelijke motoren niet waren opgetreden; dit was, hoewel na een grooter aantal kilometers, ook elders het geval ge weest en dit verschijnsel trad ook bij de eerste proefnemingen der N.S.-motoren vóór aflevering op. Deze beschadigingen werden toegeschreven aan de toen voor motoren alleen nog maai' bekende torsietrillingen, welke door aangebrachte wijzigingen geheel binnen hinderlijke grenzen werden terug gebracht, waarna de toen als eisch gestelde 100-u ren proef loopen met vollast en max. toeren zonder storingen en gebreken wer den volbracht (een zware proef voor een nieuwe motor). Aangenomen werd toen dat de motor goed was. Ieder motordeskundige, die wel eens met trillingen en critische toeren to maken heeft gehad, zal weten hoe onberekenbaar de gebeurtenissen op dit gebied zijn en welk een belangrijke rol geluk en tegenslag hier bij spelen kunnen. Storlc-Ganz motoren. Aan het slot kan Ir. Hupkes nog vermel den, dat de Ganz-Stork motoren (een ge heel nieuw ontworpen motor), waarmede 5 treinstellen voor proef zijn uitgerust, af gezien van normale kinderziekten, tot he den goed voldoen. SM De tweede overspanning van de toekomstige verkeersbrug over het Hollandsch Diep wordt pijlers geplaatst Zelfs Uw lievelingskostje lust Ge niet meer, doordat Uw spijsvertering niet goed werkt en Uw maag in de war is. Uw darmen ledigen zich niet voldoende. Daardoor ontslaan ingewand-stoornissenriekende adem, beslagen tong, opgezwollen buik, pijn en druk in de maagstreek, hoofdpijn. Wacht niet langer! Verwijder uit Uw dar men de giftige afvalstoffen met de nieuwe Laxeer-Akkertjes. De bijzondere bestand- deelen zuiveren tegelijkertijd Uw bloed. Uw spijsverterings-organen gaan weer normaal werken, Uw geheele gestel zal verbeteren. Ge gevoelt U verjongd, want JDaxeer-CUJcertfes^ Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesvereen. J aarvergadering te Alphen aan den Rijn Een organisatie van ruim 23000 leden Christus moet onze Leidsman zijn" Woensdag en Donderdag hield het Ned. Ver bond van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesver- eenigmgen dc jaarlijksche ledenvergadering te Al- pheo aan den Rijn Om de vijf jaar houdt het Ver bond een Nationale Verbondsdag: eik jaar Prov. Ver bondsdag en een Ledenvergadering alle aangesloten vereenigingen. Deze jaarvergadering, waartoe afgevaardigd worden dé leidster, een bestuurslid en lid van de Verceniging. is altijd zeer in trek. Ook dit jaar is de belangstelling groot en al scheen de eerste ver gadering oiet de zoa op de mooae tuinen van de Martha-Stichting, er heerschte een opgewekte stem ming; banden van vriendschap werden vernieuwd: men gevoelde zich één als Christenvrouwen en -meisjes. De kerkzaal van de Martha-stichting was door de goede zorgen van de regelingscommissie te Al phen feestelijk met bloemen en planten versierd. Voor de aanvang van de eerste samenkomst te 12.45 uur. hadden de afgevaardigden gelegenheid met de reiskas zaken te doen, federatie- en ver- bondsuitgaven en handwerken voor „Ons Vrij- bed" te bezichtigen, terwijl van de gelegenheid de gebouwen der M. S. te bezichtigen dankbaar ge bruik werd gemaakt. Te twaalf uur kwamen ook de afgevaardigden uit het Noorden en Zuiden, zoodat. toen mevr. J. Zonoe ve 1 d—F i gé e. presidente van de re gelingscommissie. omstreeks 1 uur het welkomst woord sprak, de groote kerkzaal tot in alle hoe ken bezet was. Njmens de regelingscommissie heette 1 Zonneveld allen hartelijk welkom. Spr wees op de groote taak van elk: om jenge menschen tot God te brengen. Met dit doel voor oogen. kunnen n gezellige kring de belangen van het Ver bond bespreken. Mevr. Hoek. presidente van het Verbond, dankte mevr. Zonneveld en de leden van de re- gelingscommissie voor alles wat zij gedaan hebben om de gasten op een zoo goede wijze te ontvan gen. Ds. A. W. V o o r s, pred.-directeur van de Martha-Stichting. sprak ook woorden vao wel kom. Dienen neemt in het 'even van het Verbond een eerste plaats in Zoo ook in de M S„ waar van de vorm van gesticht vermeden wordt en men tracht de sfeer huiselijk te doen zijo. Mevr. Hoek dankte ook Ds. Voors voor zijn hartelijke woorden, liet zingen Ps. 95 1, waarna Jgde de liturgie die gebruikelijk is bij vergade ringen van het Verbond. Uit Coll. 3 werden enkele verzen gelezen, waarna de pres. het openingswoord sprak. Voor de groote opkomst (er waren 470 deel neemsters) was spr. dankbaar, In alle geledingen en afdeelingen is het werk dit jaar met enthou siasme gedaan. Op de intern vergadering was men verbaasd over het vele dat Nederland doet Met nadruk wees spr. er op, dat dc leden ge trouw moeten zijn ook in de huishoudelijke plich ten. Laat Christus onze Leidsman zijn, in welke positie we ook zijn. Ook onze Leidsman in deze leden-jaarver gaderiog. De pres. ging voor in gebed, waarin de Heere werd gesmeekt een zegen voor dc samenkomsten. Verschillende gasten werden voorgesteld: mevr. A. van Reigersberg—VersluJjs. baron.esse Schim- melpenninck—v. d. Oije. mej M. W. Barger, mevr. C. SchenkRöder, mej J. Aalbers. me). E. H. v. d. Schaar, mevr. C. VisscherDijkstra, mevr. Van Vliet—v. d. Loo. mevr. C. J. Sickesz Snijder, mevr. GerritsenLens. mej. v. d. Berg. mej. H. Ledeboer. mej. H. Meerburg, de heer H. Gordeau. van het Ned. Jongel. Verbond afgevaar digden van de Kampcomm., Contact-comm., comm. voor „Vrijbed" in ..Irica' 'te Nunspeet, Zendings- comm en comm. Feestavonden. Aan mevr. Salomons, die ernstig ziek is geweest, werd een telegram gezonden. Ook werd een tele gram gezonden aan H. K. H. Prinses Juliana, die kortgeleden haar jaardag vierde. Uit volle borst zongen de meisjes het Wilhelmus, na het voorle zen van dit telegram van aanhankelijkheid. Verschillende huishoudelijke zaken werden af gedaan. De sccx. constateerde in haar jaarverslag een belangrijke groei, zoowel wat aantal leden betreft, als wat de werkzaamheden aangaat Het ledental bedraagt thans in totaal 23000. Gaande weg beleggen racer Prov. Commissies „werkver gaderingen", die voor leidsters en bestuursleden der meisjesvereen een instructief karakter dragen. De scholing van de leidsters neemt een steeds grootere plaats in het Verbondsleven in. De Riogbijeen- komsten kenmerken zich door een groeiend verlan gen. om samen naar buiten te trekken, alsmede door een toenemende zelfwerkzaamheid der leden. Iets nieuws wat dit jaar het organiseeren van een N.C.S.V.-verbondskamp, waar meisjes-studen ten en Verbondsleden van verschillend beroep met elkaar een zeer samenbindende kampweek geno ten. Als Verbondsuitgaven verscheen het vademe cum „Hoe 't Moet", met vele practische wenken. Hef verzendbureau nam dit jaar ook blokfluiten bij de artikelen. De secr. gaf verder uitvoerig weer het werk van onderscheidene commissies. De penniogmeesteresse constateerde met dank baarheid dat de crisis nog geen grooten invloed heeft uitgeoefend op de geldmiddelen van het Ver. bond De penn.esse stond een zuinig beheer voor daar het aantal belangen sterker stijgt dan de ver meerdering van inkomsten, hoewel in 1934 f 834 meer werd ontvangen aan contributies dan in 1933 De .eencents-actie" (één cent per week en per lid voor het meisjeswerk in Holland) en de „kwar taalstuiver". voor het werk in Indië, krijgen steeds meer burgerrecht Verschillende voorstellen van het hoofdbestuur werden behandeld: mej. S. M. C. Gerritsen gaf verslag van de Jeugdgroep: mededeclingen werden gedaan, waarna tot hoofdbestuursleden werden gekozen mevr. C. J SickeszSnijder te Zeist, mevr A. ValetonHogerzeil te Lemele en E. H van der Schaar te Rotterdam. Enkele gasten, o.a. de heer Gordeau, hielden een toespraak, waarna men in twee groepen, nl. in de Martha-Stichting en Nutszaal, een warmen maaltijd gebruikte. Dit was door de regelingscom missie wel heel goed gezien, want helaas werkte het weer niet mee. al was zooals we gezegd heb ben, de goede stemming daar oiet minder om W ijding&samenkomst In de avonduren werd een wijdingssamenkomst gehouden in de Ned. Herv. Kerk aan de Juliana- straat. onder leiding van mej. H J. A v e 1 i n g h. Een heerlijke samenkomst, met een met groote zorg samengestelde liturgie. Het staande zingen door de groote schare meisjes van Gez. 3:3. U. Vader. U zij lof op een verhoogden troon! het zingen van: Al tijd zij het eerste werk: Jezus biddend vragen; de Schriftlezing van Lucas 24 28—37: de schoone zang van het Meisjeskoor der Martha-Stichting der leiding van den heer H. A. v. d. K e m p. met begin van „Engelenkoor" uit „Elias" en slot: „De Heere zeegne U en behoede U", alles tezamen een schoon geheel. li. K. ff. Prinses Juliana betreedt de entree van de Nederlandsche expositie te Brussel. Een snapshot van de floretwedstrijden op het 29ste wapenfeest van den, K.O.S.B. in het tennispark Marlot te Den Haag. ROFFELRIJMEN. SCHADE VERGOEDING Woensdag is het. Jan is jarig. Jan werd in gezondheid acht. 's Middags wordt een drietal vrinden Op het groote feest verwacht. En jawel, op slag van tweeën Gaat met groot gerucht de bel, Jantje haalt de jongens boven Inderdaad een prachtig stel: Gerrit, zilverblond en praatsig, Piet, op zwart af donker, stil, Kees het een niet noch het ander, Met een wipneus en een bril. Jan wordt hartelijk gehuldigd: Keesje geeft een vulpotlood Piet een doosje sigaretten Gert twee reepen hazelnoot. 't Wordt een feestelijke middag Die tot het crescendo stijgt Als de club de volle vrijheid Op de groote zolder krijgt. Het gaat fijn, het gaat reusachtig, Tot de vreugde plots verstomt Als een neef van Jan, van dertien, Het vermaak regeeren komt. Veel te groot voor al die kleintjes Breekt hij door z'n overwicht De spontaan gegroeide blijdschap Die al ras in stukken ligt. En precies op slag van vieren Zegt het drietal: Nou, tabél En ze scheiden, ietwat somber, Maar in schijnbaar volle vree. Als ze buiten zijn zegt Gerrit, Die zich in een hap verslikt: Dat was geen twee reepen waard hootl Eén heb 'k er weer meegepikt! (Nadruk verboden.) LEO LENS. „Ons Verbondswerk". Eerst sprak me). Vellenga over het werk, vlakbij. Het bondsinsigne geeft dit aan, door verstandelijke en lichamelijke dingen en daaromheen de cirkel met het geestelijk doel. Hét doel de Heere Jezus te kennen. Daarom neemt de Bijbelbespreking zulk een groote plaats in bij het werk. Daarnaast dc onderwerpen van allerlei aard. de handwerken, de feestavonden, de ringvergaderingen en niet het minst zang en muziek. Spr. wees hierbij op het goede van de 23 zangdagen en de te houden zang conferentie 31 Mei en 1 Juni te Leusden. Ook werd gewezen op de beoefening van het blokfluitspel, het nuttige van de meisjeskampem enz. In de tweede plaats werd gewezen op den grooten zegen van bet Fedcratiewerk. getuige oa. „Vrijbed" van „Irica" en de groote band van een heid der Christenvrouwen en -meisjes. Tot slot gewaagde spr. over het werk in eigen kring. Hier is de taak onbegrensd, niet het minst door de werkloosheid. Ook de vredesbeweging vraagt aandacht. Spr. besloot haar met groote aan dacht gevolgde toespraak met het opdragen aan God van al de belangen van het Verbood, waarin niet de mensch het eerste is maar God. Onder leiding van de Alphenschc Verbondsle den gingen de afgevaardigden na deze wijdingssa menkomst naar verschillende gezinnen in Alphen. waar de meisjes een gezellig thuis vonden en ge sterkt werden voor hun ver^dering van hedeifc waarop we morgen terug komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5