DONDERDAG 16 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND HITLER DINSDAG VOOR DEN RIJKSDAG Uitzending voor de radio Naar het D. N. B. verneemt zal de Führer en rijkskanselier in de zitting van den rijks dag, we ke Dinsdag 21 Mei a.s. gehouden fvvordt, de verklaring van de rijksregeering zelf afleggen. Om alle volksgenooten in staat te stellen, de rede door de radio te beluisteren, is de Rijksdagzitting belegd op 8 uur 's avonds Er zijn organisatorische maatregelen in Voorbereiding om er zeker van te zijn, dat inderdaad a Ie volksgenooten deel kunnen pemen aan deze gewichtige gebeurtenis. DE FRANSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN Officieel Communiqué Uit Moskou: Ir. het door het Telegraaf- flgenschap der Sovjet-Unie gepubliceerde communiqué van de Fransch-Russische be sprekingen wordt o.m. verklaard: Tijdens de besprekingen, welke op 13, 14 en 15 Mej te Moskou zijn gehouden, hebben Stalin, Molotof en Litwinof, evenals Laval, hun voldoening ui igesproken over het op 2 Mei 1935 te Parijs onderteekende verdrag, Waarbij de verplichting van wederzijdsche hulpverleening tusichen de Sovjet-Unie en Frankrijk werd vastgesteld en de noodige opheldering werd verkregen. Do vertegenwoordigers der Sovjet-Unie en van Frankrijk hebben de mogelijkheid ge had het vriendschappelijke vertrouwen te eonstatcercn, dat tusschen hun landen door liet verdrag is geschapen. Dit heeft zijn wel- dadigen invloed uitgeoefend op de behan deling van alle kwesties en wel, zoowel van de Sovjet Russisch-Fransehe betrekkingen als van de kwestie der algemeene Europee- sche ordening, vveike is ontstaan binnen het kader der samenwerking, van de beide regeeringen. Do staatslieden hebben met alle openlijk heid de bespreking over deze kwestie ge voerd. Juist in het belang van de handha ving van den vrede zijn deze staten verplicht de middelen der landsverde diging niet t». verminderen. Stalin heeft uitdrukking gegeven aan zijn .Volledig hegrip voor het streven van ieder land een bewapeningsniveau te bereiken, dat in overeenstemming is met de noodzakelijkheden van zijn veiligheid. De vertegenwoordigers der beide staten 'hebben aan den anderen kant hun besluit bekrachtigd bij de voortzetting van hun samenwerking niets na te laten om met'de hulp van alle solidaire regeeringen een po litiek van den vrede en van de verbetering der politieke betrekkingen te bevorderen, welke* alleen onder de volken het voor de ontwikkeling van de moreele en materieele belangen der Eurepeesche collectiviteit on ontbeerlijke vertiouwen zal vermogen te berst eileu. In het bijzonder werd erkend, dat Jiet sluiten van het pact tot wederzij d- schen bijstand tusschen Sovjet Rus land en Frankrijk in geen geval do beteekenis vermindert, welke de ver wezenlijking var, een regionaal pact in Oost Europa biedt, dat de oorspron kelijk daarvoor bestemde staten zou yereenigen op de basis van verplich tingen, welke non-agressie, consultatie en het niet veileenen van steun aan een aanvaller beoogden Beido regeeringen zullen dit doel Verder nastreven. De deelneming van geen enkelen staat wordt buitenge- bloten. Laval heeft gisteren nog een bezoek ge bracht aan de militaire vliegvelden ie Moskou, KI ilavas meldt nog uit Moskou: Onze spe- fcialc berichtgever meldt: Laval, die den wensch had te kennen gegeven, een de monstratie van een luchteskader van het Russische leger bij te wonen, bezocht gister morgen het vliegkamp bij Moskou. StaJin had bij uitzondering toegestaan, ilat alle Fransche bezoekers, de journalisten inbegrepen, zouden worden toegelaten, Laval en zijn gevolg bewonderden het manoeuvreeren van het eskader bij een vol maakten luchtaanval die met een opmer kelijke meesterschap werd uitgevoerd, ter wijl zes en twintig jachtvliegtuigen, be- fechermd door observatiemachines en ge volgd door lichte ifommenwerpers, verken ningsvluchten ondernamen. Negentien viermotorige gevechtsvliegtui gen met een groyt aantal zitplaatsen de den vervolgens ejn bommenaanval op een .vooraf bepaald doel. Na afloop wenschte Laval den legerleider Worosjiloff hartelijk geluk met het gepres- ïeerde. Diefstallen van waardevolle boeken te Keulen Uit de universiteit Sedert 1930 verdwenen uit de biblotheek Van de universiteit van Keulen voortdurend waardevolle leerboeken, zonder dat het ge lukte den dader op te sporen. De politie heeft thans echter in dit verband den 27-jari- gen werkeloozen, ongehuwden leeraar aan een middelbare school gearresteerd. Bij de arrestatie was de man, die wekelijks 10 tot 15 boeken uit de leeszalen der universiteit had weggenomen, in het bezit van 6 groote wetenschappelijke deelen, die hij dienzelfden dag uit de bibliotheek van het Duitsche seminarium had gestolen. Een in zijn woning ingestelde huiszoeking bracht nog 185 boeken aan het licht, allen eigendom Van de universiteit Een groot deel der overige gestolen deelen had de man aan boekhandelaars in Keulen en Bonn ver kocht. De namen der opkoopers werden dooi den dief genoemd. Eenigen hunner hebben daarop de boeken uit eigen beweging aan de bibliotheek teruggegeven, de anderen zul len zich moeten verantwoorden wegens he ling. De waarde van de gestolen boeken kan nog niet bij benadering geschat worden. Voorts werden in het bezit van den gear resteerde verscheidene honderden losse blad zijden gevonden, die hij uit leerboeken gescheurd had. PILSOEDKl'S DOOD Overbrenging naar de Kathedraal Uit Warschau; Gisteravond om acht uur is het stoffelijk overschot van maarschalk Pilsoedski van de Belvedere overgebracht naar de kathedraal. De baar was op een affuit geplaatst, dat door zes paarden werd getrokken. Alle klokken beierden. Militairen escorteerden de baar, welke werd gevo gd door mevr. Pilsoedski en de naaste familie leden van don overleden staatsman. Men schat het aantal deelnemers aan den rouw stoet en het aantal toeschouwers op meer dan 200.000. Het stoffelijk overschot zal 36 uur lang; in de kathedraal slaan opgebaard. Nader wordt uit Warschau gemeld; Het stoffelijk overschot van maarschalk Pilsoedski staat thans in do Kathedraal van Warschau opgebaard. Dof tromgeroffel weer- kloiik. toen de baai- bij het kerkgebouw stil hield. Trompetters bliezen een „reveil e", toen de generaals de baar van de affuit naar de lteiik droegen. Treurmuziek werd ten ge- hoore gebracht. Het stoffelijk overschot staat in het schip van de kathedraal opgebaard met het hoofd einde naar het hoogaltaar. Tegen middernacht defileerde een zeer groote menigte langs de baar. In den mid dag heeft het corps diplomatique zijn op wachting gemaakt hij mevr. Pi.soedski. Uit Parijs: Zaterdagmorgen zal in de kerk St. Louis des Invalides een rouwdienst wor den gehouden ter gedachtenis van maar schalk Pilsoedski. Uit Berlijn: De Duitsche radio-omroep or ganiseert hedenavond van 22.15 tot 22.15 uur een gedachtenisplechtigheid voor maar schalk Pilsoedski. Het orkest van den Duitsehland-zender speelt koralen: Ouverture van Beethoven, „Pilsoedski" van Schwarz van Berg en de Treurmarsch van Chopin. EEN LEVEN VAN STRIJD EN NOOD Polens vrijheidsheld overleden (Van onzen Duitschen correspondent). Pas in de jonge Poolsche republiek ben ik me vier jaar geleden bewust geworden, dat er een leven vol strijd on nood toe vereischt wordt, om door zijn volk als dictator erkend te worden. Men bracht ons in Warschau naar een kerker in de militaire gevangenis, waar Pilsoedski tijdens het Russisch bewind ge vangen gehouden werd en aan den vochti- gen muur hing een verwelkte krans, om aan dezen tijd van onderdrukking en smaad te herinneren. Het leven van dezen Poolschen held was een stuk revolutionaire geschiedenis. Toen hij ter wereld kwam, was de revolutie vau 1S63 juist met geweld onderdrukt, waaraan zijn eigen vader had deelgenomen. De Rus- 6isohe gevangenissen zaten vol met Pool sche opstandelingen, voorzoover ze niet uaar Siberië waren verbannen. Vijf jaar later, het was in den zomer van 1S68, zag Jozef in de omgeving van Wilna het levenslicht, waar zijn ouders onder het schrikbewind van den tsaristischcn gouver neur op een boerenhoefstede moesten leven. De Poolsche taal was streng verboden en het verzet had bij velen plaats gemaakt voor resignatie en onderworpenheid. Hoe moeilijk zijn kinderjaren waren, heeft Pil soedski later eens zelf aldus weergegeven: „Mijn schooltijd was een voortdurende kwelling!" Deg avonds vertelde zijn moeder hem de geschiedenis van zijn vaderland, don lij densweg van Pol in en deze eerste indruk ken hieven van invloed voor zijn verder leven. Hij wist, h~e Kosciusko streed voor het nationaal bewustzijn der Polen en ken do Dombrowski, die de Poolsche legioeueu tegen Napolgon ten strijd voerde. Als jeugdig student kwam hij te Wilna in aanraking met Poolsche intellectueelen, die zich bezig h>e!deh met de gedachten van Marx en Engel, maar door dit ideaal van internationale solidariteit liet hij zich niet beïnvioeden, bii zag het socialisme slechts als een middel om het Poolsche volk onder het Russisch juk \andaan te halen. Weldra werd hij tot de opstandelingen gerekend, die een aanslag op het leven van czaar Alexander III hadden beraama en in 1887 begon zijn vei banning naar Siberië, welke vijf jaar duurde. Deze vreeselijke tijd van vernedering, ziekte en ellende versterk te in hem het bewustzijn, dat Polen zijn zelfstandigheid meest terugwinnen tot el- ken prijs en hij zag den weg voor zich, dien hij moest inslaan, om dit doel te bereiken. Later vertelde lnj, hoe een Zigeunerin hem de toekomst uit zijn hand voorspelde: „Ge zult eenmaal tsaar in uw eigen land wor den!" Zijn organisatio van de zoogenaamde bojowken kleine groepen revolutionairen, overwegend jonge menschen, die voor niets en voor niemand terugschrikten en daaruit de vorming van nmi-agnieën als latere ba sis voor het latere Poolsche leger in d-4n wereldoorlog, was wellicht zijn grootste prestatie, want tijdens vreemde overheer- sching behoorde er veel moed toe een par ticulier leger samen te stellen! Drie wereldmachten hielden deze gedach te voor onvervulbaar: Rusland, Duitschland en Oostenrijk. Duitschland weet uit bittere ervaring, dat Pilsoedski gelijk heeft gekre gen! Het is dan ook begrijpelijk/dat do Duitsche pers er niet aan herinnert, hoe tijdens uen laatsten oorlog een Hohenzoller tot koning van Polen is uitgeroepen! Toen in latere jaren de Sejm, de volks vertegenwoordiging, Pilsoedski's abso'ute bevoegdheid wilde beperken, trok hij zich verbitterd uit liQt politieke leven terug en deed hij ook afstand van zijn militaire be voegdheid. Zulks geschiedde den Sen Dec. 1922, Maar reeds twee jaar later kwamen zijn trouwe generaals met het leger en ver langden zijn terugkeer in het staatsbewind. Het begon met de leiding eener politieke, uitgesproken militaire partij, om dan in 1926 door een putsch tot het einddoel te leiden. Nieuwe verkiezingen worden veror dend en Mosciki, zijn persoonlijke vriend, wordt tot staatspresident gekozen. Pil soedski I.lijft als maarschalk de militaire aanvoerder van een gehoorzaam leger en wordt meer dan coif tevoren als nationaal held vereerd. De laatste jaren was het stiller om hem heen geworden. Men zag hem nog slechts bij militaire oefeciugen en parade-s, hoog stens zoo nu en dan bij het officieel bezoek van buitenlandsch-j staatslieden. In Duitschland wordt zijn dood als een groot verlies besdiouwd, want Polen was een der weinige mogendheden, welke met het Derde Rijk een verdrag zijn aangegaan. Bovendien ziet racn in Pilsoedski een na tional en held, die in zijn opstandigheid veel overeenkomst heeft roet den tegenwoordieen Leider, Adolf Hitler, Berlijn, 14 Mei 1935. ROESJD1 ARAS TE BOEDAPEST Liquidatie van dc tegen Hongarije ingediende klacht inzake den moord te Marseille? Gist:-en is de Turksche minister Roesjdi Aras, komende van de Balkanconferentie te Boedapest, op weg naar Genèvo te Boeda pest aangekomen, waar hij langdurige be sprekingen bad niet minister-president Goembocs en den minister van buitenland sche zaken Kanvi In v.-elingcliehts kringen verluidt, dat de Turksche minister als voorzitter van den Volkenbondsraad met de Hongaarsche re- gecring besprekingen heeft gevoerd over de nog on de agenda van den Volkenbonds- raad atoande klacht tegen Hongarije in de zaak van den aanriag te Marseille. Van Itajiaansche en Fransche zijde zijn reeds eenigen tijd levendige po- gin.*» n in het werk gesteld om de Kleine Entente te bewegen tot een be vredigende en onopvallende regeling van deze kwestie, daar de Hongaar- sche regeeringsdcelneming aan de di plomatieke onderhandelingen in de Donaukwestio afhankelijk heeft ge steld van de definitieve liquidatie der tegen Hongarije ingediende klacht. De kerkvervolging in Mexico In het Huis van Afgevaardigden heeft het lid Clare Gerald Feuerty een scherpe, i klagende redevoering gehouden tegen Mexicaansche communisme In het verloop van zijn rede verklaarde Fenerty, naar Kipa meldt, dat „de strijd lot redding van Amerika voor de ellende van Rusland, een ellende, welke de menschel op hetzelfde niveau plaatst als het redebo/. dier, een hooger omwikkeld beest, thans voor de deur staai Fenerty spoorde regeering en het staats- departement aan. „dc geschiedenis der Mexi caansche gruweldaden te publiceeren, wel ke wordt bewaard in de archieven van ..meriKaansche ambassade en de consulaire bureaux in Mexico en in de archieven van den spionnagedienst der Amerikaansche marine". Het betreft hier incidenten tegenover Ame rikaansche burgers, die meenden, dat hun land hen in de gelieele wereld zou bescher men. „De tegenwoordige godsdienstvervolging", aldus verklaarde de afgevaardigde voorts, „is slechts een étappe in het program, dat de schepping van een roode dictatuur tot doel neeft. De sovjetleiders weten heel goed, dat het communisme slechts aanvaard wordt door menschen, wien men de zie» ontnomen heeft en die tot verpletterde sla ven zonder hoop geworden zijn". De afgevaardigde Lreeg verlof de geheelo redevoering, waarvan hij slechts een ge deelte kon uitspn ken, te doen opnemen iD Irle, protocollen van het congres. Deze redevoering geeft een vreeselijk, met bewijzen gestaafd beeld van den werUelij- ken stand van zaken in Mexico en van de Mexicaansche propaganda in de Vereenigde Staten. De brug FünenJutland KOPENHAGEN 15 Mei. De nieuwe brug over de Kleine Belt die het eiland Fünen verbindt met Jutland, is Dinsdagmiddag door Koning Christiaan geopend. Een menigte van 30.000 menschen woonde de plechtigheid bij. De lengte van de brug is bijna 1200 Meter. Kingsford Smith in nood Na zeven nor met het gevaar te hebben geworsteld veilig geland Uit Sidney: De beroemde Australische piloot, Kingsford Smith, is, nadat hij ten gevolge \an het weigeren van twee moto ren \an zijn vliegtuig met twee begeleiders boven de Tasman-zce. waarin zich vele haaien bevinden, urenlang wanhopig met het gevaar heeft geworsteld, te tien minu ten over vier (plaatselijken tijd) behouden op de Australische kust geland. In de zeven uur, gedurende welke King- ford Smith gedwongen was slechts met één motor te vliegen, legde hij 55 mijlen af, terwijl de snelheid van het \Iiegtuig niet veel meer bedroeg dan het vliegminimum. Smith en zijn begeleiders verwachtten aanvankelijk, dat ook de derde motor het zou begeven en het vliegtuig in zee zou storten. De koene vlieger was met zijn drie-moto- rige „Southern Cross" met 398 pond ju bileummail van Sidney naar Nieuw-Zee- land vertrokken. Het eerste S.O.S. werd van de „Southern Cross" te kwart over twaalf (Melbournetijd) uitgezonden. Dit noodsein luidde: „Kan hoogte niet meer houden, ver plicht de lading óver boord to werpen". Op 530 mijlen van de kust verwijderd, had het vliegtuig de propeller van den stuurboord- motor verloren. Kingsford besloot toen te rug te kceren. Üit de verdere dramatische radio-gesprek ken bleek, dat hun toestand steeds ongun stiger werd, zoodat men den dood van de uit drie koppen bestaande bemanning kon verwachten. Toen bekend werd, dat door overbelasting ook de tweede motor liet had begeven werd het volgende draadlooze telegram uitgezon den: „Wij bevinden ons op slechts dertig meter hoogte. Wij zijn gedwongen op de hooge zee tg dalen. Wij hopen slechts, dat het oorlogsschip „Sussex" ons zal vin den." Kort daarna werden de draadlooze tele grammen hoopvoller: „Wij bevinden ons nog steeds in dc lucht, de motor houdt zich goed, wij zijn nog ecu honderd mijl van dc kust verwijderd."" DE ONDERGRONDSCHE TE MOSKOU Thans o!ticieel geopend Uit Mofkou: Gisteren is de Moskousche meiro officieel geopend. De Centrale Execu tieve en de Raad van Volkscommissarissen der SovjatUnie hebben uiting gegeven aan hup erkentelijkheid voor het werk, dat hiei verricht is door de ingenieurs, de technici, de arbeiders enz. De Bond van Communis- ti^he Jeiigdvereenigingen is in dit verband gedecoreerd niet de Orde van Lenin. Italië, Abessynië en het Suezkanaal Italië is wel op de hoogtel Uit Londen: Gelijk bekend is heeft En geland voor het gebruik van het Suezka naal «foor vreemde oorlogsschepen ingeval van een gewapend conflict bepaalde inter nationale verplichtingen aangegaan. Met het oog op de toespiising van 't Italiaanscn- Abessvmsche conflict is nu in het Lagermiis aan den minister van buitenlandsche zaken de vraag gesteld op de Engelsche regeering er in Rorne op heeft gewezen, dat deze ver plichtingen van kracht zouden moeten wor den, wanneer om redenen, die met de inter nationale overeenkomsten niet in overeen stemming geacht kunnen worden, vijande lijkheden mochten ontstaan tusschen Italië en Abessynië. Simon beantwoordde de vraag ontken nende en voegde cr aan toe, dat hij geen reden had aan te nemen, dat de Italiaau- sche regeering niet zeer goed de verplich tingen van Engeland kehde. LONDEN, 1 Mei. De bladen melden, dat do Britsche ambassadeur te Rome, sir Eric Drummond, naar Londen is geroepen om besprekingen te voeren op het ministens van buitenlandsche zaken. De ambassadeur is Woensdagavond van Rome vertrokken en zal Vrijdagmorgen te Londen zijn. De diplomatieke medewerker van dc „Daily Telegraph" schrijft, dat het kabinet een persoonlijk rapport vvenscht te hebben van den ambassadeur over den toestand den vc'rmoedolijken gang van zaken in het conflict tusschen Italië en Abessynië. Voor zijn vertrek heeft de ambassadeur een onderhoud gehad met Suvich. Weerbericht WAPENS GEVONDEN TE WEENEN Het Duitsche Niouwsbureau meldt uit Weenen, dat in hei z.g Neumannshof, in het twaalfde district van Weenen, eom machinegeweren, geweren en 5000 patrom zijn gevonden. Een leider van den vroeger (socialistischen) Schutzbund is in verband hiermede gearresteerd. DE WERKLOOSHEID IN ITALIË Uit Kome: Volgens de officieele statistiek bedroeg liet aantal vverkloozen op 30 April 803.054, waarvan 06'.70l mannen en 135.353 vrouwen. Eind Maart j.l. bedroeg het aan tal vverkloozen 855.189, zoodat de werkel-xis- heid verminderd is met 50.135 Vergeleken met eind April van bet vorige jaar bedraagt de ermindenng 192.494. WASHINGTON, IC Mei. De minister van handeJ heeft verklaard, dat de Regeering voornepaens is den aanleg van 900 luchtha vens, waarmede eenigen tijd geleden is be gonnen, te voltooier, met behulp van fede rale fondsen. SCHUSüHNIGG VERVANGEN DOOR FEY? WEENEN, 16 Mei. In de kringen der op positie woidt beweerd, dat Bondskanselier Schusohnigg op een Heimwehrvergadering, die binnenkort zal plaats hebben, zal aan kondigen dat hij afstand doet van het Bondskanselierschap ten gunste van ma joor Fey. Verder doen geruchten de ronde, dat restauratie van de Habsburgers tegen het einde van dit jaar waarschijnlijk zou zijn. NOG EENS HET OERA LINDABOEK Prof. Dr Rudolf Much van de universi teit te Weenen publiceert een reeks nieuwe bewijzen voor de echtheid van dc zooge naamde Oera-Lindakroniek. Prof Much, be toogt dat deze kroniek die volgens Her mann Witth een zoo gewichtig document van r ud-germaansche rascultuur is, eerst in 1853 en 1854 geschreven is, en van liet begin, tot het einde het stempel dezer jaren draagt. Kort Nieuws Uit Schwerin: Twee jongens van 19 en 18 jaar die in Maart een koopman had- eo veimoord, en van in het geheel 63 M. beroofd zijn ter dood veroordeeld. Uit Toledo: Het werk bij de Chevro- letfabrieken is hervat na een staking, wel ke meer dan drie weken heeft geduurd. Uit New-York: De groote ]ury heeft rechtsingang verleend tegen drie oersonen van wie is komen vast te staan, dat zij duizenden dollars hebben ontvangen lieden, die openbare betrekkingen wilden verwerven, bijv. bij de politie., Defredas, vroeger president van een groote Parijsche levensmiddelenfirma, blijkt 66 millioen francs te hebben ver duisterd. Te Shanghai is door drie blanke ban dieten een juwelierszaak beroofd. De aan voerder der bende zou, te oordeelen naai zijn spraak, een Amerikaan kunnen zijn. In de Philippijnsche provincie Lagma zijn vier mannen uit een hinderlaag dood geschoten, vermoedelijk door communisten. Te Altenlohm (Duitschland) is Woens dag, door onvoorzichtigheid, een uit de 13de eeuw dateerend kerkgebouw afgebrand. Von Mackensen is met veel vertoon te Boedapest ontvangen. -— Een Honguarsch-Jloodsdhc persfotograaf, die voor de New-Yorit Times te Berlijn werk te, is uit Duitschland gezet, omdat hij her haaldelijk onverholen critiek had geoefend op den Duitschen staat en op Hitier. Kunst en Letteren. Bij gelegenheid van het Nederlandsche Muziekfeest 1935 te Amsterdam heeft de commissie op de begraafplaats Buitenvei- dert een krans gelegd op 't graf van dr. Al- phons Diepenbrock, van wien verschillende werken op het feest zijn uitgevoerd. BIBLIOTHEEKCONGRES Het 3e bibliotheekcongres vindt 5 en 6 Juni a^. plaats tc Utrecht onder voorzitter schap van dr. F. Kossmann. Sprekers zijn: dr. P. H. Ritter Jr. over: „Radio en Biblio theken", E. B. W. Schuitema over: „Recla mepsychologen", M. Elsen over: „Leeszaal- reclame" en dr. H. dc Buck over: „W eten schappelijke bibliotheken nc belletrie". D'ANNUNZIO, de bekende Italiaansche dichter en ror cier, laat op zijn landgoed een openlucht theater aanleggen. Het zal 2500 personen kunnen bevatten. DE LEERSTOEL VAN PROF. VERWEY In Haags ch Maandblad maakt dr. F. C. Dominicus zich bezorgd over de event, opheffing van do zetel voor Neder landsche letterkunde te Leiden, die open komt doordat prof. Verwey 70 jaar wordt „Welke bezuiniging men ook moge invoe ren, aldus de schrijver, er dient in elk ge val aan onze oudste on beroemdste Univer siteit een afzonderlijke leerstoel voor d" Nederlandsche letteren tc blijven". WAGNERFEEST De stad Detmold organiseert onder be schermheerschap van Winifred Wagner van 20 tot 30 Juli a.s. een Richard Wagner- feestweek. De bedoeling is een omvattende en levendige indruk te geven van Wagners beteekenis voor het gohccle Duitsche cul tuurleven. BEETHOVEN Te Mechelen werd in de gevel van een brouwerij in de Steenstraat een gedenk plaat aangebracht Hot is de P'ek» waar eens stond het huis van Ludwig voo Beet hoven's grootouders. GEMENGD NIEUWti GROOTE BRAND TE AMSTERDAM Twee brandweermannen worden door de rook bewusteloos Twee verdiepingen met al hun inhoud gaan in de vlammen op De Amsterdamsche brandweer heeft gisteravond een zwaren strijd gehad. Het zal ongeveer kwart voor acht ge weest zijn, toen voorbijgangers rook zagen komen uit de eorste verdieping van perceel 35 in do Vijzelstraat, waar gevestigd is de Maatschappij „Auro ra". Klein's Handelsmaatschappij, een zaak in huishoudelijko ar tikelen De rook was geweldig en toen het eerste voertuig van de brandweer voorreed, sloegen reeds de vlammen uit de vensters fel naar buiten. Pogingen om door de winkel naar blnnon te drin gen, mislukten, want reeds de gelieele eerste verdieping, was een zee van vuur. Over de opgeschoven mechanische ladder begon de brandweer de aanval op het vuur. De vlammen werden naar binnen gedrongen maar ontzettend zware wolken rook gulp ten de Vijzelstraat in en zetten de straat met Heerengracht en omgeving in een half duister. Het bleek weldra, dat de brand in omvang toenam, want ook aan de acnter- zijdo van het drio verdiepingen hooge ge bouw baande de rook zich een weg door de kieren naar buiten. Slangen werden uitge rold en naar de daken geheschen van de aangrenzende pcrceelen, maar aangezien 't gebouw, waar de brand woedde, hooger was, bleek het onmogelijk naar binnen tc drin gen. Het bluschwater droop weldra uit de eerste verdieping in de winkel, waar de clectrische lampen helder bleven branden. Langzamerhand verminderde dc rook aan de voorkant, maar aan de achterkant na men de rookwolken in hevigheid toe en sloe gen met geweld uit de bovenkant van een gedeelte van het dak, waar de ruiten van een horizontaal luchtraam waren bezweken. Uit dit verschijnsel bleek, dat de brand weer het vuur nog lang niet meester was. Reeds waren brandwachts de eerste verdie ping binnengedrongen, toen bleek, dat ook het vuur zich had genesteld op de tweede verdieping, die evenals dc ondergelegen, ge heel opgepakt was met huishoudelijke arti kelen. De ruiten aan de voorkant werden ingeslagen en toen kwamen opnieuw zware wolken naar buiten. Door de zware rook waren twee brand wachts bewusteloos geworden. Na bijge maakt te zijn werden ze naar huis ge bracht. Inmiddels was liet gelukt aan de achterzijde het vuur te bereiken en werd het van die kant met enkele stra len bestreden. Een tweede mechanische ladder was intusschen aan de Vijzel straat tegen 't gebouw opgesteld, waar van brandwachts hun waterstralen tegen het hardnekkige vuur richtten, 't Duur de tot ongeveer half tien voor men zeg gen kon, dat de brandweer het vuur meester was. De heer Caranso, dc bedrijfsleider van de zaak, deelde mede, dat hij ongeveer kwart over zes de zaak gesloten had, nadat dc 17 man personeel even te voren waren ver trokken. Hij had toen geen onraad bespeurd. Het licht in dt- zaak had hij ontstoken, zoo als hij dat elke avond doet. Dit blijft dan tof twaalf uur branden en wordt dan auto matisch uitgeschakeld. Het gebouw was van onder tot boven volgestapeld met huishou delijke artikelen, als dweilen, trappen, boen ders. zink- en blikartikelen. enz De schade schatte Jiij op duizenden guldens^ Hoogste stand te Akureyrï 773.7. Laagste stand te Stettin 750.8.^ Stand vanmorgen halftwaalf 759.5. WEERVERWrtCHTING Matige tijdelijk wellicht toenemende N.W. tot N. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, af en toe regen- of hagelbuien, mogelijk nachtvorst, zelfde temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De gisteren bij Schotland verschenen secundaire heeft zich sterk in diepte toe nemend naar N.-Duitschland verplaatst, zoo dat de hooge drukking ziih in het W. weer geheel heeft hersteld en de koude lucht- stroomingen voortduren. In Duitschland is het bijzonder ongunstig weer. Er valt in het N. zelfs sneeuw en zware regen, terwijl in een groot gebied stormachtige winden waaien. Over de Britsche eilanden waaien krach tige N. winden, met regen op enkele plaat sen in Engeland, en sneeuw op Schotland- Frankrijk en Zwitserland hebben grooten- deels betrokken lucht met regen bij het Kanaal en krachtige N.W. wind aan de Middeliandsche Zee. Ook over de Noorsclie Zpe is veel neerslag gevallen. De vorst in het N. nam af. In Polen is de temperatuur gestegen, maar dreigt later regen Het aanhouden van de koude luchtstroom in de bovenluchten de neiging tot vorming van secundairen moet aanhouden van het gure weer met af en toe neerslag doen ver wachten. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.6 C 17 MEI. Zonsopgang 5.05 uur, zonsondergang 8.49 uur Maan op nam. 8.27 uur, onder v.m. 3.55 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 MEI, Van 's avonds 9.19 uur tot 's morgens 4.33 uur Waterstanden Rivieren Brelsach Kehi Diedeshetm Mannheim Mains Blngen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dueseldorf Kubrort 2,43 1,42 3,40 3,40 4,95 5,01 1,28 1,30 4.19 4,24 1(52 1,56 Wesel Emmerik Lohltta Nijmegen St. Andries Arnhem Heden Vorig 1,43 1,45 2,66 2.T4 11.78 11,72 9,02 9,08 Vreeswijk lw 0,87 1,02 j,t>o i,bo Westervoort 9,66 9,71. 2,56 2,58 Deventer 3,38 3,38 2.90 2,92 Kampen 0,26 0,02 Eysden 00.00 46,59 0,64 0,66 2,78 2,82 2,21 2,24 1,48 1,54 Maastricht 41,29 41,29 Grevenbicht 28,53 28,?9 V'enlo 00,00 00,00 Grave (sluis) 5,41 5,52 St. Andries 1,25 1,20 Hoogwater Ned. Zeehavens £Oude Amsterdamsche tif<3> 17 Mei Delfzijl 10,43 22,51 HeUevoetsl. 2,07 14,25 Terschelling 7 57 20,09 Willemstad 3,00 15,20 Harlingen 8,35 20.55 Brouwersh. 1,19 13,37 Den Helder 6,30 18,35 Zierikzee 1,46 14,15 IJmuiden 2,12 14,35 Wemeldinge 2,10 14,35 Hoek v. Hol!. 1,29 13,42 Vllsslngon 0,23 12,46 Scheveningen 1,39 13 52 Terneuzen 0,53 13,16 Botterdam 3,09 15,44 Hansweert 1,31 14,02 Een zeer talrijk publiek, dat zich had op gesteld aan de andere kant van de Vijzel straat, in hootdzaak in de galerij, die langs het Carlton Hotel loopt, sloeg het werk vau de brandweer gade. Bij het begin van de brand was reeds de burgemeester aanwezig. In zijn woning op de Heerengracht was hij door de rook ge waarschuwd van het onheil, dat in zijn na bijheid plaats vond. Later op de avond verscheen ook de wet houder van de brandweer, de heer Jac. Rus tige, op hei terrein van do brand. Do tal rijke tramlijnen, die door de Vijzelstaat loo- pen, hadden geen vertraging, aangezien do brandweer haar bluschmateriaal buiten de rails kon houden. Omstreeks tien uur begon de brandweer een gedeelte van haar materiaal naar huis te zenden. Nog lang daarna was zij bezig met de blussching. Twee verdiepingen met de ge lieele inhoud waren door het vuur vernield. Verduisteringsproef te Breda Te Breda is een proef genomen met de stad in het duister te zetten bij een ver meende luchtaanval. Om c.a. 9 uur begon de sirene van het stadhuis te loeien als bewijs, dat een vijan delijk vliegtuig gesignaleerd was en er dus gevaar dreigde. De lichten gingen korten tijd daarna uit, ook in vele woonhuizen. Maar de straten en pleinen waren vol belangstellenden, die het geval, nu het een demonstratie betrof van de vroolijke kant opnamen. Het vliegtuig naderdo en was duidelijk waarneémbaar door de drie lichten. Het verdween weer, om korten tijd later terug te keeren, waar bij het licht kogels afschoot om het terrein te verkennen. Nadat dit eenige malen herhaald was ver dween de vliegmachine en kondigde klok gelui aan dat het „gevaar" geweken was, de liohten weer aangingen. BRIEVENMALEN VOOR DE K 18 Aan de opvarenden van H. M.'s onderzee boot K XVIII zullen brievenmalen worden verzonden naar Fremantle op 23 Mei met den trein van 13.15 van Amsterdam en op 31 Mei met den trein van 19.41 van Amsterdam en voox'is naar Soerabaja op 13 Juni met den extramailtrein van 7.38 van Amsterdam en op 20 Juni met den extramailtrein van 14.45 van Amsterdam. Correspondentie voor de opvarenden, welke •ia de verzending op 20 Juni ter post bezorgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2