$Lvmw ;CriJtsri)f (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Sluit het oor BINNENLAND. .PRINCESS" m P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5477 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 16 MEI 1935 15e Jaargang iaöbertentirprij?en: Van t tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeelingetï van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend f 0.10 Voor onbeheerschte en ongefundeerde critiek Het schijnt ons uitermate onbillijk dat de Regeering bijkans geen enkel woord van lof over haar diep-ingiïj- pend en breed opgezet wetsontwerp te hooren kreeg. Men vergeet tegenwoordig wel heel spoedig. Slag op slag werd van ver schillende zijden de vraag gesteld: wat doet de Regeering zelf om haar eigen uitgaven omlaag te brengen en waar om komt er geen universieel bezuini gingsplan in plaats van allerlei inci- denteele maatregelen, welke in het raam van de geheele staatshuishouding zoo moeilijk te beoordeelen zijn. Sedert eenige dagen is nu wets ontwerp 362 verschenen; een boekdeel 137 breede bladzijden dik en de lezing alleen vordert verscheiden uren. Maar hoeveel experimenteele, legis latieve en redactioneele arbeid moet aan zoo'n wetsontwerp ten grondslag liggen, dat geen enkele wet, geen enkel onderdeel der Staatshuishou ding onberoerd laat; en dat in wets ontwerpen honderde wijzigin/?n van de meest onderscheiden aard en strek king aangeeft? Ontwerpers en samenstellers verdie nen wel een woord van groote hulde voor deze omvangrijke arbeid, welke, afgedacht van de resultaten, eerbied afdwingt. Ook de critici mogen dit niet over het. hoofd zien. Veel erger is echter, dat de critiek in vele gevallen negeert, wat de Re geering zoo duidelijk schrijft in de toelichting: „De aantasting van juist de voornaamste, wijl specifiek neder- landsche bronnen van welvaart, door oorzaken, welke .voor .verreweg .het grootste deel in het buitenland liggen, vormt het benauwend probleem, te be nauwender omdat de bestrijding van die internationale oorzaken door een klein land slechts in geringe mate suc ces kan opleveren". Hierop volgt de veel gesmade zin over „opmerkelijk gebrek aan inzicht en verachtelijke demagogie". En we zien ni'et in dat deze kwalificatie niet toegepast zou mogen worden op hén, die de 'groote fout begaan om front tegen de Regeering te maken, alsof deze schuldig staat aan de internationale moeilijkheden in het wereldverkeer. Want dit is niet onze grief tegen vele critici, dat zij de Regeeringsvoor- stellen ondoelmatig of overbodig ach ten; wie dat meent, is verplicht het te zeggen en te bewijzen; maar dit, dat men een strijd tegen de Regeering aanbindt alsof deze de ondergang van het Nederlandsche volk of van een groot deel daarvan zocht. De verkiezingen, welke voor eenige weken passeerden, stonden voor me nigeen in het teeken: hoe brengen we de Regeering de grootste nederlaag toe en nauwelijks waren ze achter de rug of bijkans elke oppositie-groep trachtte aan te toonen, dat een belangrijk deel der kiezers zijn critiek onderschreven had, ook al kwam de logica bij die redeneeringen in 't gedrang. Straks bij de Raadsverkiezingen Wordt het spelletje opnieuw gespeeld en zal men de voorstelling wekken, alsof de Regeering en wie haar steu nen moedwillig de weg der verarming opgaan en bevordering der welvaart zoo al niet opzettelijk, dan toch zonder hartzeer .wordt tegengehouden. En we kunnen het helaas niet met de Regeering eens zijn, dat „de groote meerderheid van ons volk van ouds her genoegzaam politieke scholing be zit om te begrijpen, dat in deze voor stelling slechts een ondeskundige cri tiek tot uiting komt, welke niets ten goede vermag te keeren en alleen de ontevredenheid aanwakkert". Het is jammer genoeg zóó, dat me nigeen door tegenslag en tegenspoed, dermate onder crisis-psychose is ge raakt, dat hij het oor leent aan „elke wind van leer" op politiek gebied, als die wind maar blaast uit een andere hoek en wanneer men slechts belooft dat het anders en beter zal worden, indien maar eerst.... de sprong in het duister gedaan wordt. Nauwelijks was in Duitschland het nieuwe regiem aan het bewind of de eerste teleurstellingen kwamen en aanvankelijk durfde men er nog open hartig met elkaar over te praten. Wat hoorde men dan? Och, een hr-mel.op aarde zal het ook nu wel niet worden; maar alles is beter, dan hetgeen we hadden en hetgeen dreigde: de over- heersching van het communisme; laat ons dus dankbaar zijn voor de wisse ling der regeering. Dat over nieuwe wisseling niet meer gesproken zou mogen worden, had men toen nog niet door.... Een dergelijk fatalisme groeit ook ten onzent. Een noodlotsleer, waar tegen Christenen zich met alle kracht behooren te verzetten; hetzij door de noodzakelijke versobering te aanvaar den zonder morren; hetzij door nieuwe wegen in te slaan, welke onder Gods gunst tot verlichting van druk kunnen leiden. Het departement van Onderwijs Minister Slotemaker de Bruine ad interim belast met de Portefeuille van Onderwijs Het gerucht gaat, dat na terug komst van H. M. de Koningin uit het buitenland, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Minister van Sociale Zaken en Arbeid, ad interim belast zal worden met de portefeuille van Onderwijs. Zelfs wordt het mogelijk geacht, dat hij daar blijft Dan zou aan Sociale Zaken een Minister van andere rich ting komen. In dit verband hoorden we o.ai spreken over het Tweede Kamerlid mr. Joekes. De overgang van Mr- Marchant De Regeering was niet op dc hoogte In verband met ons bericht, dat het Kabinet reeds eenige tijd geleden kennis droeg van de overgang van mr. Marchant naar de R.K. Kerk, deelt de Regeerings- persdient ons mee, dat het Kabinet van deze omstandigheid voor het eerst kennis heeft gekregen op Dinsdag 7 Mei 1.1, De Spellingvereenvoudiging Er kan volgens de directenr-generaal van Onderwijs, niet op worden teruggekomen. „Vooruit" heeft aan den directeur-gene raal van het Onderwijs, prof. dr G. A. van Poelje, de vraag voorgelegd, of naar zijn oordeel de besluiten, die minister Marchant ten opzichte van zijn persoon en zijn func tie heeft genomen, van eenige invloed zou den blijken te zijn op de verdere doorwer king van de nieuwe spelling. Prof. van Poelje beantwoordde deze vraag als volgt: „Het lijkt mij volkomen uitgesloten, dat de beslissingen van den heer Marchant op de verdere gang van zaken met de nieuwe spelling van invloed zouden zijn. Deze aan gelegenheid is geheel in staat van wijzen gegaan Het uitgeversbedrijf en alle verdere betrokkenen hebben zich op de invoering- van de gewijzigde spelling ingesteld. Zelfs al3 de heer Taverne hier zou komen te zit ten, zou hij, naar mijn meening, niet te niet kunnen doen, wat is tot stand gekomen!" Inschrijving voor de dienstplicht wordt vervroegd In verband met het voornemen om het aantal keuringsraden belangrijk te vermin deren, bestaat de mogelijkheid, dat de alge- meene inschrijving voor de lichting 1937, welke naar de bestaande bepalingen in Januari 1936 zou plaats hebben, wordt ver vroegd tot October 1935. De Nederlandsche Margarine- Industrie in 1934 Uit de Statistiek van Voortbrenging en Verbruik, welke in de vierde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is opgenomen, blijkt, dat resp. in de jaren 1926/30 (gemiddeld), 1931, 1932, 1933 en 1931 het verbruik (x millioen kg) van dierlijke -vetten bedroeg 43,3, 51,2, 21,2, 22,5 en 20,2. dat van plantaardige oliën en vetten 105.3, 61, 61.3 35.1, 242 en 27.2; van boter 0.7, 0.3, 5,5, 12,5 en 10,5. De preductie (x millioen kg) yan marga rine (incl. mélange) bedroeg: 135,1, 111,3, 68,1, 64,2 en 63,0. van bak- en braadvet, andere vetten en geraff. oliën: 33,3, 20,4, 3,9, 3,8 en 4,1. Het totaal personeel dat op 15 Sept. van genoemde jaren werkzaam was bedroeg: 4410, 2620, 1730, 1500 en 1460. D'e margarine-productie bleef in 1934 on geveer op het peil van 1933. Wat het binnenlandsch verbruik van margarine betreft, laat zich berekenen, dat de totale als margarine en mélange ver bruikte hoeveelheid (incl. de daarin ver mengde hoeveelheid boter) ongeveer 57,7 millioen kg bedroeg tegenover resp. 57,8 en 56.3 millioen kg in 1933 en 1932. Zonder de in de melange verwerkte hoe veelheid boter zijn de cijfers resp. 44,6, 41,9 en 49,5 millioen kg. Voor verdere bijzonder heden zie men bovengenoemde aflevering van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dr. II. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid en prof. Van Gelderen van het Departement van Kolo niën, hebben dezer dagen een bezoek ge bracht aan Londen, waar zij met de Engel- sche autoriteiten verschillende besprekin gen hebben gevoerd. O.m. is gesproken over de handelsbetrekkingen tusschen Engeland en Ned. Indië. DE NATIONALE RECLAS- SEERINGSDAG Een beroep op het Neder landsche volk Er moet een ton bijeenkomen Zaterdag wordt in geheel Nederland een nationale reclasseeringsdag gehou den, aan welke actie de rcclasseerings- instellingen van alle gezindten deel nemen. Het doel is tweeledig: in de eerste plaats en dit is een belangrijk sociaal motief wil men het publiek, dat voor het meerendeel weinig of niets van de reclasscering weet, de oogen openen voor dezen onmisbaren en diep menschelijken socialen arbeid; ander zijds is het voor de noodzakelijke uit breiding van 't werk dringend noodig dat de financiën van de instellingen worden versterkt. De reclasscering toch beleeft thans, voor namelijk als gevolg van de crisis, die de in komsten doet slinken en de criminaliteit doet toenemen, moeilijke tijden. In tal van districten zijn geen ambtenaren meer en waar men ze wel aantreft, zijn zij met werk overladen. Hierdoor ontbreekt vaak de zoo noodige voorlichting, zoodat de rapportee ring -inzake de Voorwaardelijke Veroordee ling niet naar eisch kan geschieden, terwijl mede voor het gewone werk materieels steun e.d. de' middelen goeddeels ontbre ken. De inkomsten voor de reclasseering bestaan uit vrijwillige bijdragen, gelden van contribuanten, zoo ook uit regeeringssub- Dc regeeringssubsidie is reeds aanzienlijk verminderd; vele contribuanten hebben ten gevolge van de tijdsomstandigheden hun bijdragen moeten verminderen of geheel moeten bedanken; anderen weer zeggen: Als de Regeering steunt, behoef ik als be lastingbetaler nie* nog extra te steunen! Nu echter de Regeering zich langzamer hand met haar subsidie terugtrekt, moet de reclasseering wil haar heilzaam werk voortgang kunnen vinden terugkeeren tot de oude bron van inkomsten. Oude contri- bu:|iten moeten opnieuw worden opgewekt; nieuwe moeten worden gevormd. Maar bo vendien is de Vereeniging van Reclassee- ringsinstellingen, die tot het organiseeren van den nationalen reclasseeringsdag het initiatief nam, de vaste overtuiging toege daan, dat iederen Nederlander, wien Zater dag een speldje zal worden aangeboden, spontaan in do portemonnaie zal tasten. Men rekent er op, dat Nederland in de uren der collecte een ton bijeen zal brengen; een ieder drage er tpe bij, dat deze verwachting niet wordt besohaamd. Ontzaglijk veel leed zal daardoor kunnen worden verzacht! Het lot van den Kon. Holl. Lloyd Een conferentie in Den Haag Gister heeft op het Departement van Economische Zaken een conferentie plaats gehad tusschen de Ministers Steenberghe, Oud en Slotemaker de Bruine en de direc tie van den Koninklijken Hollandschen Lloyd. Deze conferentie werd mede bijgewoond door de heereu Zaalberg, directeur van de B.E.N.A.S., mr. dr. Van Doominck, thesau rier-generaal van het Departement van Fi nanciën en dr. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid. De Ned. Bierbrouwerijen Achteruitgaand bierverbrnik Naar het Centraal Bureau voor de Statis tiek mededeelt hebben de brouwerijen in 1934 1.512.000 hl. bier afgeleverd, tegenover 1.609.000 hl. in het vorige jaar. Hare afzet met binnenlandsche bestemming (1.429.000 hl.) is wederom niet onbelangrijk achteruit gegaan (met 103.000 hl. of 7 Het ver bruik van binnen- cn buitenlandsch bier per hoofd der bevolking daalde met 1,5 liter (of plus minus 8 Uitvoeriger gegevens zijn opgenomen aflevering 4 van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Officieele Berichten BURGEMEESTER Benoemd ?s met ingraiig- van 20 Mei tot bur gemeester dor gem. Haren mr H j H Nauta. ONDERSCHEIDINGEN RECHTERLIJKE MACHT Benoemd tot griffier van de arrondissements •echtbank te Haarlem, mr A \V baron Sloot, hans subsituut-griffier bjj gemelde rechtbank.' NOTARIAAT Benoemd is tot notaris binnen het arrondis sement Groningen, ter standplaats de gem. Ap- pingedam F K Wiersma, cand.-not. te Maarssen BELASTINGDIENST den R: zoodanig b< griffli mr J J E gang van 16 Mel 1 uit z|jn betrekkin v«n Weroop^voc biT*"1 reahtba: CONSULAIRE DIENST De heer D G E Middelburg, vice-consul der Nederlanden Is ttideliik werkzaam gesteld aan het consulaat-generaal der Nederlanden te Kobé De consul-generaal der Nederlanden te Sin gapore de heer TV A A M Daniels, ls met groot verlor in Nederland aangekomen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN BRUSSEL De vorstinnen nemen het Neder landsche paviljoen in oogenschouw Een speciale verslaggever meldt ons uit Brussel: Het stortregende gistermorgen toen H. M. de Koniugin en Prinses Juliana bij het Ne derlandsche paviljoen op de Wereldtentoon stelling te Brussel aankwamen. Maar dat had de vele Nederlanders, die in Brussel en om geving wonen, of die er om de een of andere reden in deze dagen moesten wezen, niet weerhouden om in grooten getale van hun belangstelling te doen blijken, toen de Vorstinnen het paviljoen van hun eigen land zouden bezoeken Het was jammer, dat de betrekkelijk beperkte ruimte niet toe liet, dat allen binnen de muren een plaats konden vinden I^ang van te voren'zag men reeds "een tal rijk publiek zich verzamelen en na tienen kwamen vele, met oranjestrikken getooide en zwartgejaste vertegenwoordigers bin nen. Om ongeveer kw;|rt voor elf kwam een heel detachement witgehelmde Belgische politie-agenten voor de handhaving van de orde zou dragen. Om precies elf uur kondigde het gejuich van buiten aan de binnen wachtenden aan, dat het hooge bezoek in aantocht was. On der enkele groote parapluies werd het gezel schap binnengeleid. Toen de Vorstin door de openslaande deu ren binnentrad, vergezeld van de commissa ris-généraal oud-minister Verschuur, klonk het Wilhelmus van de Hollandsche school kinderen van de Marnix-School en de Ju- lianaschool, de Christelijke scholen te Ant werpen en te Brussel, krachtig uit een 150- tal jeugdige kelen, onder leiding van hun onderwijzer de heer Zijlstra. De Koningin dankte na afloop met. een „Dank je. wel kinderen, voor het zingen". Nadat de ont vangst in de eerehal had plaats gehad on derhield II. M. de Koningin zich nog even met enkele zangertjes en dankte den heer Zijlstra. Daarna bezichtigden de Vorstinnen de ver schillende stands, o.a. hield de prinses zich lange tijd op bij de stand van de Fokker fabrieken. waar Zij zich over allerlei zaken nauwkeurig liet inlichten. Ook voerde de prinses nog een gesprek met Indië. Voor haar hofdame, Jkvr. de Brauw, was dit ech ter belangrijker, omdat deze met een in Indië wonende zuster het gesprek nog eeni- gen tijd kon voortzetten. De Juüana-hoeve, die terzijde van het Ne derlandsche paviljoen staat, en welks in terieur een Friesche boerderij tracht weer te geven, werd daarna bezocht. De Neder landsche Zuivelindustrie geeft hier een in druk van wat ons land op dit gebied presteert. 1-Iet was ongeveer 12 uur toen de terug reis naar Brussel werd aanvaard. Lnnch in het Kon. aPleis. Gistermiddag vond in het Koninklijk Pa leis te Brussel een lunch plaats, waaraan o.a. werd deelgenomen door Koning Leo pold en Koningin Astrid, Koningin Wilhel- mina ën Prinses Juliana met gevolg, terwijl tevens genoodigd waren de Nedaiandsche Gezant te Brussel en Mevr. Tjarda van Starckenborgh Stachouwe\\ de Belgisclte Mi nister-President Van Zeeland, de Commis saris-Generaal der Nederlandsche Afdeeling op de Wereldtentoonstelling Mr. Verschuur en Mevr. Verschuur, de leider der Neder landsche Ruiter-equipe op het' Internationa le Concours Hippique te Brussel, Majoor Camerlingh Helmolt, en Baron Sirtema van Grovestins, oud-ordonnance officier van H. M. de Koningin. De mechanisatie in de sigarenindustrie Een wetsontwerp op komst Naar wij vernemen, hebben de betrokken Ministers besloten te bevorderen aan ae Staten-Generaal maatregelen voor te steller, tegen een mogelijk te snelle verdere uitbrei ding van de mechaniseering in de sigaren- industrie. Het lgt niet in het voornemen het gebruik van bestaande machines te ver bieden, doch wel om het in dienst steller, van nieuwe compleet- en bosjejsmachincs afhankelijk te stellen van de toestemming van de Regeering. In verband hiermede zal de Arbeids inspectie dezer dagen beginnen met een in ventarisatie van het aantal machines, dat op 5 Mei bij de verschillende fabrieken in gebruik is. Intusschen is opdracht gegeven om met spoed een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij het in gebruik stellen van com pleet- en bosjesmachines na 15 Mei aan een toestemming wordt gebonden. Deze wet za! dan slechts voor een bepaalden tijd gelden; in welke periode do Regeering dc gelegen heid zal hebben het vraagstuk grondig te onderzoeken en overleg te plegen met be langhebbenden, zonder dat intusschen ern stige verstoringen van het technisch „pro ductie-apparaat" en daarmede van de ar beidsmarkt kunnen optreden. Demonstratie tegen Bezuinigingsontwerp Congres van N.V.V. cn S.D.A.P. Op Zaterdag 1 Juni houden, naar Het Volk meldt, de besturen van hel; Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen en de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij een demonstra tief congres naar aanleiding van het wetsont werp tot verlaging van de openbare uitgaven, Sprekers zijn de heeren J. W. Albarda, S, de la Bella Jr., F. van Meurs en Th. Thyssen. Het congres wordt gehouden in het N.V,- huis te Utrecht en hegint des morgens om 10 DISCONTOVERLAGING VAN DE NEDERL. BANK Alle tarieven met Vz pet. verlaagd Gevolg van de geleidelijke ont spanning op de geldmarkt De Nederlandsche Bank deelt mede, diat zij besloten heeft met ingang van heden de renfcetairieven alle met een half procent te verlagen, cn wel als volgt: Wisseldisconto, verlaagd tot k%. Prcxmessendisconto verlaagd tot 4^2% Rente voor beleening van Effecten, verlaagd tot 41/!2 Rente voor beleening van Goederen, verlaagd tot 4 Rente voor voorschotten in reke ning-courant, verlaagd tot 4^ Men zal zich herinneren, dat het disconto, hetwelk sedert 19 September 1933 op 2y2 was gehandhaafd, als gevolg van de jongste aanval op den gulden met ingang van 5 April jl. met een vol procent wérd verhoogd, evenals de andere tarieven. Enkele dagen later had wederom een verhooging plaats, eveneens met een vol procent. Sedertdien werden deze verhoogde tarieven gehand haafd. In de laatste 4 jaar vertoont het dis conto van de Nederlandsche Bank de vol gende wijzigingen: 16 Maart 1931 2 29 Sept. 1931 3 19 April 1932 2i/2 12 Mei 1933 3y2 29 Juni 1933 4i/2 15 Juli 1933 4 29 Juli 1933 31/2 15 Aug. 1983 3 19 Sept. 1933 2*/. 5 April 1935 3y» 10 April 1935 4y2 16 Mei 1935 4 Reeds in ons blad van gister wezen wij, bij de bespreking van de jongste weekstaat van de Ned. Bank, er op, dat er op de geldmarkt een geleidelijke ontspanning viel te consta- teeren. Deze ontwikkeling heeft zioh gister voortgezet Prolongatie noteerde 's middags 2y2 en particuliere disconto 3^43^2 Zoo langzamerhand was er dus tusschen het officieele rentetarief van de Nederlandsche Bank en de tarieven op de open markt een marge van ongeveer iy> ontstaan. Het heeft onder de huidige omstandighe den geen zin het hooge tarief langer te handhaven. Dat de leiding van de Neder landsche Bank tot een bescheiden verlaging van de tarieven met een y2 is overgegaan, mag een daad van voorzichtig beleid w den genoemd. Want nog altijd zijn die nor male verhoudingen, die er vóór den jong- sten aanval op den gulden bestanden, niet Wèl gaan we thans in versneld tempo in de goede richting. De gister gepubliceerde weekstaat wees op een verdere aanzienlijke contractie der binnenlandsch credietverlee- ning, waaruit blijkt, dat de afwikkeling van speculatieve posities, welke den laatsten tijd werden aangegaan, in vollen gang Zet deze ontwikkeling door en daarop mag stellig worden gerekend dan zal in de komende dagen een verdere verruiming van de geldmarkt waarneembaar zijn. Ver moedelijk zullen de tarieven verder dalen en in dat geval zal ook de Nederlandsche Bank wel tot een nieuwe verlaging van den rente stand kunnen overgaan. We herinneren er aan, dat in 1933, toen kort na elkander twee heftige aanvallen op den gulden waren ge daan, een dgl. ontwikkeling plaats vond. In één maand tijds werd toen het officieel dis conto wel driemaal verlaagd, gelijk het bo venstaande staatje aantoon! Dat de tarieven zich thans spoedig weer op een niveau van 2A/> zullen bevinden, valt niet aan te nemen. Er is de laatste paar maanden een heel groot bedrag aan goud weggevloeid en afgewacht dient te worden of dit goud spoedig zal repatrieeren. Gebeurt dit niet, dan zal men zich voorloo pig moeten instellen op oen wat hooger renteniveau dan voor den aanval op den gulden het geval was. Intusschen kan de thans genomen maatregel van de Nederland sch Bank niet anders dan vertrouwen wek ken. En de hoop mag worden uitgesproken, dat deze discontoverlaging spoed'ig gevolgd worde door meerdere, opdat ook ons beclrijfs leven niet langer dan absoluut noodzakelijk is de zwaardere lasten als gevolg van een te hooge rentestand behoeft te dragen. Het Scheveningsche haring- visscherij-bedrijf Het stagneert nog.. Gistermiddag heeft opnieuw een bespre king plaats gehad tusschen de looncommis- sie van de reedersvereeniging voor de Ne derlandsche haringvisscberij en het bestuur van de samenwerkende organisaties in het zeevisschersbedrijf te weten den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders, den Ccntralen Bond van Transport arbeiders en den R.K. Bond van Transport arbeiders St Bonifacius. Het resultaat van deze bespreking is geweest, dat de looncom- missie geen verandering heeft gebracht in de besproken loon voorwaarden. Hierop is een brief, uitgaande van de reedersvereen. Scheveningen en genoemde loon commissie, gericht tot de samenwerkende organisaties in het zoevisscherijbedrijf, waarin onder meer wordt gezegd, dat in verband met de houding, in de ledenvergadering van de af deeling Scheve.ningen van den Nederl. bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders door de visschers aangenomen, om geen ge volg te geven aan het adres van het hoofd bestuur van genoemde bonden, de loonrege ling 1935 voor de haringvisscherij te aan vaarden, waardoor stagnatie in het uitvaren van de Scheveningsche schepen is ontstaan ter kennis van de organisaties wordt ge bracht, dat de reedersvereen. Scheveningen en meergenoemde looncommissie hebben besloten, de gelegenheid tot uitvaren op de bekende condities open te stellen tot Vrij dagavond a.s. Mochten de Scheveningsche visschers weigerachtig blijven uit te varen Princess bieden U comfort en elegance. 0e beste hulp voor gevoelige voeten. VAN BLADEL - WAALWIJK Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BU. 1 Het Koninklijk bezoek aan Brussel Minister Slotemaker de Bruine zou ad interim belast worden met de portefeuille van -'erwijs. De inschrijving voor de Dienstplicht wordt vervroegd. Er is een wetsontwerp op komst ter be* perking van de mechanisatie in de sigaren* industrie. Blz- 2 Hitier zal Dinsdagavond voor den Rijks dag spreken. Uitzending der rede per radio. Slotcommuniqué van de Fransch-Russische besprekingen te Moskou. Algeheele overeen stemming. De Russische luchtmacht heeit voor Laval een demonstratie gehouden. De metro ,ondergrondsche spoorweg) te Moskou officieel in gebruik genomen. De overbrenging van Pilsoedski's lichaam naar de kathedraal te Warschau. Scherpe rede in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden over de Godsdienstver volging in Mexico. Kingsford Smith behouden geland na een zeer gevaarlijke vlucht. Schaakrubriek. Blz, 5 Het Nederl. Verbond van Chr. Jonge Vrou wen- en Meisjes Vereenigingen heeft to Alien a.d. Rijn de jaarvergadering gehou den. Te Apeldoorn is de algemeene vergadering gehouden van de NederL Vereen, van Ned. Herv. Kerkvoogdijen. CHEMISCH REINIGEN-VERVEN 't Gevaar voor bederven van de tegenwoordige subtiele stoffen is groot Wend U daarom tot den meest vakkundige Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam 1 Concurrerende premiën m AGENTEN GEVRAAGD op de besproken loon voorwaard en, dan acht de Scheveningsche reedersvereeniging zich niet meer gebonden aan de gedane toezeg ging. In de gisteravond gehouden spoedeischen- de ledenvergadering van de reedersvereeni ging Scheveningen is met algemeene stem men adhae-sie betuigd aan genoemden brief en unaniem besloten, niet uit te varen, voor dat het conflict is opgelost. De samenwer kende organisaties in het zeevisscherijbe- drijf hebben hun leden met een en ander per circulaire in kennis gesteld. Daar de Katwijkschc leden van de samenwerkende organisaties, alsook de Vlaardingsche le den van dc samenwerkende organisaties wel zijn uitgevaren op de overeengekomen loonvoorwaarden, waarbij de Katwijkschc schepen varen op 'n eenigszins mindere voor waarde dan de Scheveningsche bemannin gen, stelt men zich op het standpunt dat in dezen niet tegemoet gekomen kan worden aan den eisch van de Scheveningsche zee lieden tegen de adviezen van hun bestu- De nood der diamant-industrie Deputatie bij de ministers Een deputatie uit het gemeentebestuur van Amsterdam, belanghebbende bij de diamant industrie en eenige hoofdambtenaren hebben geconfereerd met de Minister van Economi sche Zaken, over den nood der diamantbewer- In verband met den toestand, zooals deze zich ontwikkeld heeft en die, gelijk te vree zen val'c, zoo niet aanstonds wordt ingegre pen, tot totale stillen ging van het diamant bedrijf zal leiden, achtte de Regeering het, hangende het onderzoek, wat ten deze defini tief zou kunnen geschieden, noodzakelijk, te voorkomen, dat inmiddels het bedryf te gron de gaat. Ter vergadering bleek, da1:, naast het be dryf zelf, ook de Amsterdameche bank tot fi- nancieele medewerking bereid is. Door de aan wezige ministers werd, met het oog op één en ander toegezegd, dat de Regeering voorloopig en wel gedurende vier maanden een zoodanige hulp zal verleunen, dat de industrie kan bly- ven doorwerken. In dien tyd zal voldoende ge legenheid bestaan dé zaak nader te onderzoe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1