IxOSÈ Bezoek aan de Hanzestad Hamburg De Levensloop van Pieter Peuter Een vierweeksche speurtocht door Amerika WOENSDAG 15 MEI 1935 DERDE BLAD PAG 9 Blijven de Hanzeaten zelfstandig? Een volk als het onze (Van onzen Duitsdhen correspondent.) Onderweg van Berlijn naar Hamburg, waar een klein aantal buitenlandséhe jour nalisten tot een bezoek van drie dagen was uitgenoodigd, vertelde een charmante Pool- sche collega, die juist van een studiereisje door Frankrijk was teruggekeerd, het vol gende: „De algecrueene stemming in Frank rijk is weer erg anti-Duitsch. Men houdt rekening met een oorlog binnen afzienba- ren tijd en heeft met verontrusting kennis genomen van Duitschlands algemeenen dienstplicht en bewapening. Niet slechts in Parijs, overal op 't platteland ziet men de naaste toekomst met bezorgiheid tegemoet Ik trachtte mijn vele Fransche vrienden duidelijk te maken, dat het heusoh niet zoo erg is en dat men in Duitschland niet aan een oorlog denkt. Men wilde mij echter niet geiooven en keek ontzet, dat ik weer naar Berlijn terugwilde, waar ik nu al jaren; kalm en gezellig leef! Voor ons, die in de rijkshoofdstad van 't Derde Rijk „se&sihaft' zijn ,is het natuur lijk uiterst moeilijk, den gedachtengang van andere volken na te gaan, want eerstens heeft men van overheidswege een enorm aantal vooraanstaande buitenlandsohe dag bladen voor Duitsdhland verboden en twee- dens brengt men in de gelijkgeschakelde Duitsche dagbladpers zoo nu en dan op aanwijzing van hooger hand hoogstens nog een buitenlandsohe publicatie, welke ten gunste van het tegenwoordig bewind uit yalt. Meer nog dan vroeger Is het derhalve voor ons van beteekenis, dat we iedere gelegen heid aangrijpen, ook eens een ander deel van Duitschland, een andere stad dan Ber lijn te bedoeken, j Op den kop af is het dertien Jaar geleden, dat ik mijn eerste bezoek aan deze groot- 6te en voornaamste hanzastad mocht af leggen. Senator Petersen, kort na de natio- naal-socialistisdhc revolutie' overleden, was toen regeerend burgemeester en in mijn her- I Innermg ligt nog als de dag van gisteren I zijn begroeting van rijkspresident Ebert, die Hamburg voor de eerste maal in zijn hooge functie bezocht. C'est l'histoire, qui ce re- pète, nu ja, dé geschiedenis herhaalt zich, maar steeds in gewijzigden vorm. Ook toen, het was in het voorjaar van 1923 leef den we in een tijd van omwenteling, wist niemand precies, wat bij van dé naaste toe komst kon verwachten» De Hanze-steden Dezer bewoners aan den waterkant héb ben menig punt van overeenkomst met ons yolk. Eeuwen achtereen was men aangewe zen op handel in den meest voornamen zin van het woord. Eeuwen achtereen hebben Hamburg, Bremen en Liibeck met elkaar gewedijverd. Deze concurrentie draagt geen hatelijk karakter en juist kortelings hebben de senatoren van beide steden elkaar offi cieel bezocht hetgeen als een evénement in de historie der hanzeaten beschouwd kan worden. Natuurlijk dorst ik het onder de gegeven omstandigheden niet aan, te vragen: was de aanleiding van déze gedachtenwisseling wellicht de mogelijkheid, dat in het-Derde Rijk ook, aan de hanzesteden haar histori sche zelfstandigheid op den duur zal wor den ontnomen'? Want waarom zou het dit edele drietal beter gaan dan zooveel Duit sche staten, welke hun vroegere vorstelijke en republikeinse!]e zelfstandigheid moesten prijsgeven onder het tegenwoordig dictato- risch bewind? In opdracht van den senaat worden wij in het statige stadhuis begroet door den re geerenden burgemeester Krogman en door Oborregierungsrat dr. Lindemann, aan wiens pakkend voorgedragen redevoering' ik volgend veelzeggend citaat ontleen: „Toen do „Times" als eerste der groote dagbladen ertoe overging, eigen vertegenwoordigers naar de hoofdsteden van den aardbol uit te zenden, werd onder d'e regeering van Queen Victoria in Engeland de stelling verkondigd „Groot-Brittanje heeft in eiken grooten staat twee vertegenwoordigers, den gezant der regeering Harer Majesteit en den vertegen woordiger van de „Times'. Dit citaat kent aan den journalist in vreemde landen de positie toe van een zendeling, van een af- I gezant van goeden wil van volk tot volk" Wij zijn de stad Hamburg bij monde van dr. Lindemann erkentelijk, dat we ditmaal dus niet als „joumaillé" worden beschouwd en ontvangen. Op een autotocht door verschillende wij- I ken der stad, mag ik vaststellen, dat onze I architectuur als voorbeeld mocht dienen voor den aanbouw van volkswoningen in alle'wijken der stad. Men is hierbij uitge gaan van het principe, dat het beste nauwe lijks -goed genoeg is voor het volk, een stand punt, dat ook in sociaal-democratische krin gen gehuldigd wordt. Het merkwaardige is, dat men in deze vooralsnog vrije Hanze stad niet zoo sterk als te Berlijn cle-n nadruk legt op zijn nationaal-socialistisohe gezind heid, want men vindt dat klaarblijkelijk vanzelfsprekend en bovendien weet men als koopman uit harde ervaring de waarde van commercieel verkeer met andere landen op prijs te stellen. Al net eender als twaalf jaar geleden geldt als hoogtepunt van deze ontvangst een boottocht door de haven en een officieele ontvangst aan boord van een der béste schepen der Hapag. Ditmaal is het niet de „Reliance", maar de „New York", waar we naarboven klauteren en een der toenmalige vooraanstaande mannen dér Hapag, Cuno, die als rijkskanselier door Ebert naar Berlijn werd geroepen, behoort allang niet meer tot de levenden. Juist dezer dagen heeft de Raad van Toe zicht een bijeenkomst gehouden en dr. Hoff mann tot president van het bestuur be noemd. Door hem worden we welkom ge heet en en een gesoigneerd déjeuner ver zoent ons met de vermoeienissen, welke zulk een kort bezoek aan een groote stacl nu een maal met zich meebrengt. Aan tafel wordt in verschillende hartelijke redevoerin gen de na.Jruk gelegd op een goede ver standhouding tusschen Duitschland en alle andere landen en wij zijn het hiermede volkomen eens. Wat zou Hamburg zijn zonder Hagen beek? Twee zoons zetten het werk van hue wereldberoemden vader voort, dat tijdens de egeering van keizer Wilhelm II is be gonnen en tijdens den oorlog een tijdperk van stilstand moest doormaken. Thans is hier alles weer in vollen gang en wij be wonderen in dit enorme park het streven, elk dier in zijn natuurlijke omgeving te laten zien. Carl Hagenbeek, wiens broeder op 't oogen- blik te Berlijn een circus onder zijn leiding heeft, leidt ons eenige uren door het wel verzorgde pank rond, verrast ons clan nog met een voorstelling, welke laat zien, hoe jonge tijgers, Olifanten en leeuwen zonder mishandeling worden getraind en bewijst hiermee, dat hij het levenswerk van zijn vader op waardige wijze voortzet. Hamburg, 8 Mei 1935. Kunst cn Letteren. Naar wij vernemen hoopt van Za'terdag 8 tot Dinsdag 11 Juni bovengenoemd Ver bond zijn jaarlyksche Pinksterconferentie te houden op Woudschoten te Zeist. Sprekers zijn o.m.: Drs D. J. Galle te Hil versum over: Verantwoordelijkheid bij literair genot; Mr N. Stufkens te Zeist over: De Christen in het Cultuurleven; Dr W, A. P. Smit, o.a. bekend door zijn Reviusstudie.^ Op Maandagmiddag zal een openluchtspel vertoond worden door kring Delft, n.l. Joseph in Dothan (vaa Vondel). Behalve literaire wedstrijden staaf ook een kunéc-avppd van dichters en-schrijvers in en om ^Het. heerlijk ambacht" op het agendum. GEDENKBOEK Dr J. O. DE GRUYTER Dr J. O. de Gruyter, de Rooyaards .van Vlaanderen, die voor de Nederlandsche cul- 'tuurverbreiding bij onze stamverwanten enorme beteekenis .heeft gehad door Vereemging voor tooneel- en voordracht kunst, .het Fronttooruael, het Vlaamsche volkstoomeel en de Nederl. Schouwburg te Antwerpen, is thans gehuldigd in een fraai gedenkboek, het, „De Gruyterboek", uitge geven dioor De Sikkel te, Antwerpen. Aan dit boek, waarin door Noord- èn Zuid- Nederlanders die veelzijdige-beteekenis van de Gruyter wordt belicht, werkten onder reeïaotie van- Emmanuel de Bom mee: Frans Prims, drs Leo W-oiiters, Arie van Heuvel, dr J. Goossenaerts, Juliaan Platteau Locle Monteyne, Joris- Diels, Dolf Roels, Wies Moens, Pilot, dr. E. Blancquaert, dr Anton Ja.cob, Cyriel Versöhaeve, Wil'lem Eekelere, Alfred Hegensoheidit, Karei van de Woestijn e, Herman von Puyenbrouck, Michel van Vlaenderen; Paul de Mont, Fel Timmermans, Charles Gilihuys, Prof. P. Geyl MAX HAVELAAR 7 Mei j.l, was het 75 jaar geleden, Multatuli's Max' Havelaar of de koffyveilin gen van de Ned. Handelmaatschappij het licht. zag. Gelijk men weet had Douwes Dekker met dit boek een tweeledig doel: zich zelf eerherstel te verschaffen en „de boel in Indië te verbeteren". „TIMOTHEÜS" In het jongste nummer van het bekende weekblad „Timotheüs" wordt medegedeeld dat. als medewerkers zijn gevraagd en zich hebben verbonden Minister Dr. IJ. Colijn, oud-Minister Jhr. Mr. D. J. de Geer en Dr. P. J. A. Idenburg. VONDELKRONIEK April 1935 Pnof. Mollkenlboer gaat na in hoewerre Vondel en Bredero met elikaar m aanraking zijn geweest en welke punten van overeen komst beider leven en vork vertoornen. Deze dichters verschilden in Jkavenslot en -leer wèl heel veel, te veel dan dat hun sympa thie tot innige vriendschap zou hebben kunnen uitgroeien. Toch hooren ze bij elkaar; aJs Amsterdammers: „als de twee grootste bezingers van de piraohtige en machtige stad". v. d. Eerenbeemt begint een sludil9 over de verhouding van „Vondel en Enge tand" en bewijst, dat Vondel politiek niet qen naprater was, maar er, ook wat de internationale Staatkunde betreft, wel degelijk een eigen meerling op na hMid. Speciaal over de koningsmoord uitte bij felle woorden zijn afschuw. Dr Sterck bestrijdt de eohtiheid van die vondst van Dr Gielen inzake een Vondel sonnet. Mr C. Bake citeert een groot aaintal regels van Vendel, die geregeld worden gebruikt of misbruikt! Molkeniboer oefent critiek op de uitgave der Vondelwerken van Dr IJ. C. Diferee, deel VII. ORANJE NASSAU MUSEUM Jaarverslag 1934 Het jaarverslag over 1934, dat zoo juist erscheen, herdenkt Prins Hendriks belang stelling voor de stichting. Na het verslag van het vereenigingsjaar schrijft mej. Mulder over een belangrijke aanwinst, die het. Museum verwierf: het portret van Hendrik van NassauOuwer- kerk, den kleinzoon van Prins Maurits, die den Koning-Stadhouder zulke uitstekende diensten heeft bewezen. Generaal W. E. van Dam van Isselt pu bliceert de kern van zijn rede over Willem George Frederik, Prins van Oranje Nassau 1774—1799. Deze jongste zoon van Prins Willem V en Wilhelmina van Pruisen zou, ware hij blijven leven, waarschijnlijk één der grootste Oranjes geworden zijn. Hij werd gewond en stierf in den strijd tegen den grootsten dwingeland, dien het Europa der 18e eeuw voortgebracht heeft. Mej. Mulder vangt een bibliographie aan over onze Koningin: de boeken en gedenk boeken over' Haar jeugd, inhuldiging en eei'ste 25 jaar Harer regeering. Mr. Staring herdacht zijn reeds in de pers gedane mededeelingen betreffende de drie schilderijen in het Bredasche Stad huis, van welke er één werd gemeend Jo- han Willem Friso voor te stellen. Deze mee ning is thans bewezen onjuist te zijn. Tot slot lijst van bestuur, corresponden ten en leden der vereeniging. De korte opsomming van de inhoud van dit jaarverslag moge voor ons aanleiding zijn aller belangstelling te vestigen op deze echt-nationale stichting, welke a.h.w. een middelpunt vormt van studie over het ver leden cn heden van ons Vorstenhuis. I-Iet Museum is gevestigd Prinsegraoht no. 3 Don Haag en geopend Woensdag en Zater dagmiddag van half twee tot half vijf. Men kan de vereeniging steunen door als lid- toe te .treden, (f .2.50.perjaar)_of- als- be- gunstiger (F 10 per jaar) of als stichter (f 100 MARK TWAIN De Vereenigde Staten maken zich gereed op grootsche wijze het eeuwfeest te vieren van den schrijver Mark Twain, die 30 Nov.; 1SS5 te Florida werd geboren. Voorzitter van het huldigings-comité is president Roose velt. „MARIA STUART" Stefan Zweigi die vorig jaar een boek over Erasmus publiceerde, doet binnenkort bij Allert d.e Lange te Amsterdam een biografie van Maria Stuart 't licht zien. MENGELBERG-PENNING Do N.V. Kon. Begeer te Voorschoten heeft een gedenkpenning geslagen ter eere Prof. Dr Willem Mengelberg bij zijn 4Ü-jari,g jubileum als dirigent, naai' een ontwerp van M. Fleur. DE DUITSCHE STAATSPRIJS 1934/35 werd bij gelegenheid van het. feest van de Duitsche arbeid toegekend aan E. W. Möller. die in 1906 te Berlijn geboren werd en alzoo als knaap de oorlog doorleefde. Möller begon als dramaticus, maar heeft zich ook als verteller en dichter naam ge maakt. Algemeen wordt in het buitenland deze bekroning als partijdig beschouwd. KORTE LEVENSBERICHTEN Johannes Franciscas Maria Sterck geboren 3 .Tanuart 1859 te Amster dam, uit R. K. Amsterdamsche ouders, kreeg zijn gymnasium oplei ding te Rolduc, deed in 1877 ad- missie-examen voor de nieuwe Amsterdamsche Universiteit, stu deerde rechten, moest dit in 1880 door ziekte onder breken, ging daar na over tot eigen studie op het ge bied van Kunst en Letteren. Kwam in nauwe relatie tot J. A. Alberdinglc Thijm, hielp de zen bij de uitgave van Vondels werken en nam in 1889 diens uitgeverij en boekh. C. L. Langenhuysen over, die hij tot 1903 be heerde. I-Iij bezorgde later ook de nieuwste uitgave van Thijms werken. Na verschillende artikelen in R. K. pe riodieken gaf hij in 1913 bij de Erven Bohn te Haarlem uit: Bilderdijk na zijn uitwij king in 1795. In 1918 volgden de resulta ten van zijn onderzoek uit het Amsterdam sche notarieel archief in „Oorkonden over Vondel en zijn Kring", P. Brand; en in 1917—1918 verscheen in „Het Boek" van hern DeAmsterdamsche Humanisten in de 16e Eeuw", in 1934 afzonderlijk uitgegeven. 8 Januari 1919 werd hij benoemd tot Dr. Honoris Causa litterarum Neerlandicarum van de Amsterdamsche Universiteit In 1925 verscheen bij de Erven Bohn van hem „Het Leven van Vondel" en in 1927 „Rondom Vondel" bij de Wereldbibliotheek. Hij was toen reeds leider van de groote uitgave van Vondels werken bij die uitge verij. In 1928 verscheen te Amsterdam „De H. Stede in de geschiedenis van Amster dam" en in hetzelfde jaar „Van Rederijkers kamer tot Muiderkring", Amsterdam: De Spiegel. Jarenlang was hij geregeld medewerker aan de Zondagscourant van de Maasbode. Hij vervulde voorts de volgende functies: Sinds 1892 Arrondissementsschoolopziener te Amsterdam tot 1910 en daarop te Haar lem, werd in 1916 districtsschoolopziener al daar en van 1921 tot 1924 Inspecteur bij het Lager Onderwijs. Van 1894—1910 lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. Van 19051910 lid van den voogdijraad te A'dam. 1921-T-1924 lid van het College van het Rijks tucht- en Opvoedingswezen, 19051909 be stuurslid ••-tl voorz. van de Mij. van Letter kunde, voorz. van de afd. Letterkunde van de Kath. Wetenschappelijke Vereeniging. Hij was stichter der volgende musea: Vondel-museum, meèr dan 30 jaar secre taris, Bilderdijk-museum tot de overgang naar de Vrije Universiteit, Bibliofcheca Thy- miana, eerst te Amsterdam, later te Nij mégen in de Universiteit. erd dadelijk na de stichting lid vao De Amstelkring. Jarenlang lid van de Commissie van Toe zicht op de schilderijen der gemeente Am sterdam, en ook op het Stedelijk Museum, Eerelid der Kon. Vlaamsche Academie sinds" 1922. Ridder in de orde van Grego- rius. en van de Oranje Nassau-orde en de ftederlandsohe Leeuw. Voor de stichting tij dens den oorlog van twee Belgische scho en' te -Haarlem verwierf, -hij af de „Koning' 'Albert -méclaiHc,r. A^n verschillende proefschriften,, van Ned, literatoren verleendehij belangeloos zijn ipedewerking. DONDERDAG 16 MEI HUIZEN 1875 M 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00-12.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Graen.pl. 10.15 Morgen dienst olv. Ds A. Klinkenberg J.Azn. 10.45 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 2.00 Handwerkles. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30—3.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellozing Ds. J. A. Tazelaar. Mmv bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeu^d. 5.30 Gram.pl. 6.00 Concert door K. Kueter (cello) en J. Kueter—Zwager (piano). 6.45 Causerie H Amelink. 7.00 Ned, Cbr. Persbu reau. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé 8.00 Vaz Dias. 8.05 Opwek kingsavond ten behoeve der Vrije Universiteit te Amsterdam. Mtav Ohr. Zangvereeo. ..Je- hakël", olv. W. v. Laar. 10.30 Vaa Dias. 10 35 •—12.00 Grain.pl. HILVERSUM 301 M. - AVRO-uitzending. Gram.pl. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Mor genwijding. 10 15 Gram.pl. 10.30 Vervolg En semble Lismonde. 11.00 Kniples kinderkleding. 11.30 Gram.pl. 12.00 Het Cantabile-orkest olv. E. Beedkman. 1.45 Het AVRO-Octet olv. L. Schmidt en voordracht door Ada Prins. 3.00— 3.45 Naailes. 4.00 Voor zieken en ouden dagen. 4.30 Gram.pl. 4 45 Radiotoooeel de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg Kovacs Lajos. 7 30 Dlsco-niews. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Het. Omroeporkest olv. N. Gerharz, mirav. leerlingen van mevr. Rose Schöobarg. (Om ca. 8.50 gram.pl.) 9.35 „De roode bouf fante", spel van Bell. Vert.: G. Czopp. Regie. Kommer Kleyn. 10.10 De AVRO. Decibels olv. Eddy Meeok. 1100 Vaz Dias, 11.10-12.00 lift „Caland", Rotterdam: Orkest van Ilona Palmay. DROITWICH 1500 M. 9.35-9.50 Morgen wijding. 11.25 Orgelspel H. Croudson 11.50 Voor de scholen. 12.10 Rutland Squ'ar€ Oricest en New Victoria Orkest olv. N. Austin. 1.20 Graai pi2.25 Voor de scholen 3.20 Vesper. 4.10 Gram.pl. 5 05 Orgelconcert G. Mills. 5.35 Joe Loss en zijn Band 6.20 Berichten. 6.50 Bach-concert. 7.10 Duitsühe les. 7.40 Gram.pi. 7.50 Lezing. 8.20 Concert door J. Armstrong (tenor) eo H, Bronkhurst (piano). 8.50 Va riété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 Kerk-» dienst. 10.35 BBC-Onkest olv. Braithwaite, mmv. L. Finneberg (sopraan). 1135—12.00 BBC-iDansorkest olv. Henry Hall. RADIO PARIS 1648 M. - 7 20 n 8 20 Gram.pl. 12.35 Kamermuziek olv. Doyen 9.05 Nat. Or kest olv. Inghelbrecht. 10.55 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. - 12 20-2.20 Concert uit rest. „Wivex". 3.05— 5 05 Omroeporkest olv. Fr. Mahler. 8.20 Kamermuziek. 9.20— 12.20 Dansmuziek voor de oudere generatie, KEULEN 456 M. 6.20 en 7.20 Orkestconcert. 12.20 Münohensch Symphonie-orkest olv. Agop en solisten. 4.20 Zang en piano. 5.20 Qmroep- kleioorkest olv. Kiiho. 7.20 Koorconcert. 7.50 Radiotooneel. S.30 Omroeporkest olv Busch- kötter. 9.05 Radiotooneel. 10.50—12.20 Vroo» lijk programma mmv. orkest en solisten. BRUSr~L 322 en 484 Meter. 322 Metert 12.20 Gram.pl 1.30-2.20. 5.20 en 735 dito. 8.20 Symphondeconcert olv. Meulemaris. 10.30 11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 J, Schoy- der's orkest 1.30—2,20 dito. 5.20 Gram.pl. 5.50 Orgelconcert. 6.50 Kamermuziek. 7.25 Gratn.pl, 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 9.05 Hoorspel. 9.35 Vervolg concert. 10.3011.20 Populair DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. - 7.55 Concert uit het Gewandhaus te Leipzig. 8.20 „I. Klasse", boereraklucbt van L. Thoma. 9.20 Gevar. concert uit Miinchen, olv. B. Aulich. 10.20 en 1105 Berichten. 11.20-12.20 Frag menten uit „Halka". GEDENKTEEKEN KONINGIN MOEDER Ook het Bouwkundig Weekblad Arch i- e c t u r a heeft scherp geprotesteerd tegen ,de volkomen vernietiging van de door de kunstenaarsvereenigingun en zuiver gevoe lende leeken op kunstgebied zorgvuldig op gebouwde en hooggehouden beginselen", door het ontwerp van Dupuis te kiezen voor uitvoering. PULITZER-PRIJZEN Handel sbl. meldt, dat de Pulitzerprijs te New-York voor tooneelwerk is toegekend aan Edith Wharton voor: T h e o 1 d Maid, de romanprijs aan Josephine Winslow Johnson voor: N o'w in.November. De prijs voor geschiedenis wordt verleend aan Charles Andrews voor The Colonial Period of American, die voor jour nalistiek aan het dagblad Sacramento Bee. OVER PRESIDENT MASARIJX Emil Ludwig heeft bij Querido te Amster dam uitgegeven: Gesprekken met M a s a r ij k. Denker en staatsman. STEUN VAN ED. DE NèVE Een comité, bestaande uit A. van Dal- sum, A. Defresne, A. van Duinkerken, A. M. de Jong, Francois Pauwels, Em. Querido, dr. P. H. Ritter Jr., V. E. vian Vriesland e.a, doet een beroep op ons volk om steun voor den journalist en schrijver F.d. de Nève, die voor gezondheidsherstel in Italië vertoe vende daar thans zijn been gebroken heeft. Giften te zenden aan S. Appeldoorn, O.Z. Voorburgwal 89 Amsterdam. DE SCHILLERPRIJS, die om de zes jaar van Staatswege toege kend wordt aan het beste tooneelstuk van een levenden Duitschen dramaturg, zal dit jaar niet worden toegekend. Uiteraard kwamen voor mededinging alleen natio- naal-socialistische schrijvers in aanmerking en daaronder bevond zich geen enkele die op bekroning aanspraak kon maken. Heil de nationaal-socialistische dramatiek! Dr EMIL ERTL, Oostemrijksch dichter, is te Graz op 76- jarige leeftijd overleden. Door G. TH. ROTMAN 19. Intusschen had Piet tot z'n groote pret 20. Een paar dagen later zat Moe op haac Een portemonnaie gevonden in 't buffet, stoel het straat gewoel, Hij strooide 't geld naar beneê - maal, De muzikanten gingen er mee aan den haal! Moe stond versteld! Ach, haar lieve geld! Maar Pieter vond zich Een heele held. En keek door het i Maar spoedig viel, na wat gegaap. De arme vrouw daarbij in slaap. Piet liep wat rond, Tot hij op den grond Een groote doos Met punaises vond (Wordt Vrijdag vervolgd.) De strijd tusschen twee symbolen door Mr P. BORST XII Vrije handel, zelfs ln kerkhoven Het is dus historisch verklaarbaar dat van dit individualisme In Amerika meer is overgebleven dan bij ons. Het heeft als een zuürdeesem het heelè leven doortrokken. Een paar voorbeelden: De spoorwegen 'zijn in handen van tientallen spoorwegmaat schappijen. (Hun concurrentiestrijd is thans eenigermate beknot, ten eerste omdat zij lam geslagen zijn en ten tweede omdat zij in de laatste jaren gelijke tarieven berekenen). Het komt voor, dat tusschen twee steden 4 of 5 maatschappijen ieder een lijn hebben aangelegd. Niet om het algemeen belang te dienen, maar om elkaar dwars te zitten. Electriciteit en gas is overal in han den .van particuliere maatschappijen. Waar zij de medewerking van de Overheid noodig hebben weten zij hun- weg wel te vinden Roosevelts politiek is o.m. om deze openbare diensten (public utilities) ónder Overheidscontrole te-Stellen. Op een Zondagmiddag wandelde ik aan den buitenkant van Chicago. Op een weiland stond een oude vliegmachine. Voor een paar dollars kon men een tochtje maken. Het particuliere initiatief! Een ondernemer had een v.eld gehuurd, een oude vliegmachine aangeschaft en daar was nu de gelegenheid om te Vliegen. Zonder eenige controle dp vliegveld 'of machine, 't Zou weldra verboden worden, hoorde ik, want er kwamen te veel Men koopt grond op speculatie, om er een kerkhof van te maken. Reizigers, die leuren met kerkhof perceeltjes op afbetaling, zijn in Amerika geen zeldzaamheid. stond in het nummer van 10 MeL Zulke voorbeelden laten ons zien, dat meer dan in West- Europa, de Staat zich buiten het maatschappelijke leven heeft gehouden- en de vrije concurrentie, het particulier initiatief, onbelemmerd zijn gang heeft laten gaan. Deze vrijheid was noo dig voor de onbelemmerde ontplooiing van den pionier. Nooit zou in één eeuw tijds een woest, eenzaam land tot een bloeiende wereldstaat zijn gegroeid, indien niet aan dit initiatief alle ruimte was gegeven. Alles op zijn tijd. Ook de leer van het onbelemmerd spel der maatschappelijke krachten is voor be paalde tijdperken waar en juist. Geen sociale wetgeving Het individualisme vinden wij ook in een gemis aan een doel treffende sociale wetgeving. In Nederland kennen we de wet op het arbeidscontract, de Arbeidswet, de ongevallenverzekering, de werkloosheidsverzekering. Hier en daar, in een enkele staat van Amerika, was wel iets dergelijks opgezet, maar feitelijk bestond er niets. Toen ik in Washington aan een collega ver telde, dat iedere Nederlandsche arbeider bij ziekte gedurende 6 maanden recht heeft op 80 pet. van zijn loon en deze uitkeering van staatswege is geregeld en gegarandeerd, keek hij mij ongeloo- vig aan en vond mij 'n opscheppir. In Amerika worden wel plan nen gemaakt, maar zooiets is tot heden daar onbekend. Roosevelt heeft er groote aandacht voor. Want toen in 1929 mil- lioenen menschen in de ellende kwamen, voelde men als een pijnlijk gemis, dat niet tijdig voor den kwaden dag was gezorgd. Amerika het land van de Onvrijheid. Amerika is dus het land van de vrijheid. Denk niet dat ge als vrijheidminnend monsch daar ruim kunt ademen. De vrijheid van iedereen heeft zich ontwikkeld tot een onderwer ping van den zwakke aan den machtige. Allerlei economische machten hebben een strijd gevoerd als eertijds de middeleeuw- sche roofridders. De overwinnaars hebben de overwonnenen ver drukt. Zoo heeft het economische leven zich toegespitst in do vorming van enkele groote machten, die het geheele leven be- heerschen, de Morgan-groep, de Rockefeller-groep. Zij hebben niet alleen het zakenleven in handen, zij regeeren ook het dorp, de stad, de staat. Overal zitten hun mannetjes. De verkiezingen worden door hen gefinancierd. De leider van de verkiezingsactie, de-beruchte „boss", is aan hen dank verschuldigd en hij weet die dankbaarheid te belooneu, want de boss heeft weer in zijn macht degenen die moeten verkozen worden door het volk, de rechters, de senatoren, etc. Het is immers de boss, die practisch beslist wie de stemmen zal krijgen. De verkiezingsleider organi seert en de massa brengt gewillig haar stem uit. Men spreekt wel eens van middeleeuwsche toestanden. Toen kon men een rechterlijke functie verkoopen. Toen was ook een openbaar ambt voorwerp van privaat bezit en verhandelbaar. Wij vinden dat verschrikkelijk. In Amerika bestaat deze middel eeuwsche toestand nu op dit oogenblik. De economische mach ten hebben de beschikking over de politieke en rechterlijke functies.. Dat is door Prof. Huizinga genoemd „middeleeuwsche feodaliteit". De kleine man is onderworpen aan zijn heer. Zijn heer geeft hem brood, legt hem wetten op en spreekt recht, over hem. Dat doen de Amerikaansche heeren over het Amerikaan- sche volk. Geef mij één Mussolini in Washington. Hoe is zooiets mogelijk? Is er dan geen verzet tegen deze toe standen? Ja, maai- meestal vruchteloos. De Amerikaansche grondwet is uit angst voor overheersching van het centrale gou vernement, met opzet zóó ingericht, dat elke staat, elke stad en elk dorp zooveel mogelijk lokaal ongehinderd en zelfstandig is. Er is geen centrale macht om schoonmaak te houden. Een burger van Chicago zei mij: Geef mij maar één Mussolini in Washington liever dan al die kleine tirannetjes, die mij hier (het was m een voorstad) ongestraft het Jeven lastig maken. De staatkundige vormen van Amerika ik citeer weer Huizinga zijn opzettelijk zwak opgetrokken. Zij konden geen weerstand bieden aan den aandrang van het particulier be lang. Wilson zei reeds in 1912: „Wij zijn een van de slechts ge regeerde landen, waar de regeering volkomen door andere machten wordt overheerscht; niet. langer een regeering die steunt op de overtuiging en stem der meerderheid, maar een regeering die steunt op de meening en kracht van kleine particuliere groepen, die de baas spelen!" Dat is het land waar alle burgers gelijk zijn. Dat is „de Ame rikaansche democratie op de proef gesteld", en bij die proef gewogen en te licht bevonden. Close shops en Open shops In het sociale leven van Amerika bestaan veelzins dezelfde toe standen als in de politiek. Ook daar een verheerlijking-van de vrijheid. Geen sociale wetgeving, gelijk we zagen. De patroons vrij, om samen de arbeiders te nekken. De arbeiders vrij, om sa men de patroons te lijf te gaan. Hier en daar kwam deze strijd tot een wapenstilstand. Dan sprak men van de „close shops', het georganiseerde bedrijf, de ondernemingen waar georgani seerde arbeiders werken Daa/ tegenover staan de „open shops", waar de georganiseerde arbeider niet kan doordringen. De pa troon sluit met den werknemer een „yellow dog contract" (letter lijk: gele hond contract), waarbij de arbeider belooft om zich niet te organiseeren. Wel mag hij lid worden van de personeels- vereeniging, die onder leiding van den patroon aan de eigen onderneming is verbonden. Zoo'n person eels vereeniging heet company-union. Maar de open shop arbeider mag geen lid worden van de labour union dat is de vakvereeniging, (die in den regel weer is aangesloten bij de American Federation of Labor). Ik ben In „verdacht" gezelschap. Met den secretaris van de open-shop-groep in het boekdruk- kersbedrijf heb ik een gezelligen avond doorgebracht. Dat was eigenlijk geen partij voor mij! De secretaris van de Nederland sche Boekdrukkersorganisatie in vriendschappelijke verhouding mol een collega, wiens werk juist het tegendeel beoogde van het mijne! Maar wij moeten personen en zaken weten te schei den. t Was een aangenaam mensch, van wien ik veel interes sants hoorde. Mijn vriend was een groot stakingbreker. Hij kende 3000 drukkerspatroons in Amerika. In Chicago had hij een kaartsysteem met 100.000 namen van werkwilligen! 1921, dat was een groot jaar geweest! Toen had hij 300 drukkerijen, die door de vakorganisaties werden belaagd, geholpen. Eens had hij in drie uur tijd een Pullmancar vol met strijdbrekers bij elkaar. In dal jaar werden er 200 shops „geopend", d.i. vrij gemaakt van den invloed der vakvereenigingen. Ihj liet mij de statuten van zijn organisatie zien: „Doel van onze organisatie is om het recht van individueole onderhandeling en overeenkomst te verdedigen en om te handhaven het echte Amerikaansche beginsel van de vrije werkplaats (open shop)." Ik was het in de groote hoofdzaak met dezen open-shop-secre taris niet eens. Maar één ding moest ik hem toegeven: de „vrije werkplaats" is een echt Amerikaansch beginsel. Passend bij het aloude historische symbool van de Amerikaansche pioniers. Maar in flagranten strijd met het nieuwe symbool, het symbool dec ordening, den blauwen adelaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9