WOENSDAG 15 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND DE BIJZETTING VAN PILSOEDSKI Maandag te Krakau Opgebaard in het Belvedèrepaleis Tit Warschau: Volgens een voorloopige regeling zal het stoffelijk overschot va Pilsoedski morgen naar cle kathedraal wc den overgebracht» waai* het twee dage blijft opgebaard. De plechtige rouwdienst zal Zatcr In worden gehouden. De ter aarde bestelling zal Maandag te Krakau plaats vinden. Het groote salon van het Belvedère paleis is ingericht als chapelle ardente, ,—rir stoffelijk overschot van maarschalk Pil soedski staat opgebaard, gekleed in maar- schalksuniform met het groot-lint in Jc or de „Virtuti Militari De katafalk is bedekt met een purper m wade, waarop het embleem van den Wit ten Adelaar is afgebeeld. Bij de katafalk staat een urn met het hart van den overledene, waarnaast zijn sabel en de kepi, welke hij tijdens don oor log als aanvoerder van de Poolsclie legion- ïiaii-s droeg. De handen van den maarschalk zijn sa mengevouwen en houden een afbeelding van L. Vrouw van Ostrabrama te V'lno, die door den overledene op bijzondere wijze werd vereerd. Boven de katafalk hangen de drie histo rische standaards van het Poolsclie leger met een rouwfloers bedekt. De standaard van den opstand van 1S31, die van den 05: stand van 1S63 en de standaard van de Poolsche legionnairs van 1911. Overeenkomstig den wensch van den maarschalk zijn geen kransen bij de kata falk neergelegd. Op de lijkbaar ligt slechts een ruiker witte rozen van de beide doch Iers van den maarschalk. Bij de lijkbaar houden de naaste bloed verwanten van den overledene de ctooden- Wacht. De wacht bij de katafalk is betrokken Sloor officieren, onderofficieren en soldalen met getrokken sabel. Gisteren mochten uitsluitend de na familieleden, de medewerkers van uen maarschalk en de afgevaardigden van het leger den overledene de laatste eer brvvij Ontelbare delegaties van alle eenheden Van liet leger onder leiding van de com mandanten trokken naar het Belvedère om hun eminenten chef voor het laatst te groe ten. Parade voor den dooden maarschalk Uit Warschau: De doode Pilsoedski nog eenmaal zijn regimenten de parade af nemen. Op een zilveren katafalk zal het stoffelijk overschot van den maarschalk, nadat loet 30 uur in de kathedraal zal zijn opgesteld geweest, plechtig op het Mokotoff-vela nabij de stad worden overgebracht en daar wor den neergezet op dezelfde plaats, waar Ptl- 6oedski op nationale feestdagen den troe pen de parade placht af te nemen. De elite-regimenten van heel Polen zullen idaarop langs de baar defileeren. In aansluiting op de parade zal de kist met liet stoffelijk overschot met een speoia- len trein naar Krakau worden vervoerd, waar zij in de crypte van de slotkerk van Krakau naast de kist van Johan Sobieski, den overwinnaar der Turken en den bevrij der van Weeen, zal worden gezet. De bijzetting van het hart te Wilna Volgens de Poolsche bladen zal de bij zetting van het hart van Pilsoedski in de kathedrale kerk van Wilna niet terzelfder tijd als de bijzetting tc Krakau kunr.cn plaats vinden, daar, vólgens de laatste wils beschikking van den maarschalk de over brenging van het stoffelijk overschot van Zijn moeder Maria Pilsoedski naar Wilna nog wel eenigen tijd in beslag zal kunnen nemen, Goering naar Warschau en Krakau Uit Berlijn: Bij de te Warschau en Kra kau plaatsvindende bijzettingsplechtigheden voor maarschalk Pilsoedski zal Goering den (Rijkskanselier vertegenwoordigen. Een Russische invitatie aan Polen Tn <le „ïswestija" wijdt Radek ^cn artikel San het overlijden van Pilsoedski. .U-'oii wij hulde brengen", aldus schrijft hij, „aar. den grooten Poolschen patriot. Wij na«d:- gen het Poolsche volk uit, over het graf van den maarschalk heen, de hand te grij pen, die het nieuwe Rusland het toesteekt. De Sovjetunie heeft definitief afstand ge daan van de veroveringspolitiek, die het tsaristische Rusland voerde". PILSOEDSKI'S AFSCHEID „Laat Polen steeds jullie oog appel zijn" Eerst thans wordt bekend, dat ook Pil- Boedski reeds maandenlang wist, dat hij ging sterven. Drie maanden geleden ai- dus de Londcnsche „Daily Express" - had Prof. Wenckebach hem er van op Je hoog te gesteld, dat hij aan maagkanker leed „Hoe lang heb ik nog te' leven, profes- fcor?" vroeg de maarschalk kalm. „Een maand misschien. Wellicht drie maanden. Mogelijkerwijs zelfs nog een ïaar. excellentie", moest de geleerde hem ant woorden. In het openbaar verscheen Pilsoedski voor het laatst, toen zijn zuster te Wilna ter aarde werd besteld. Daarna trok hij zich voorgoed terug op zijn slot Belvedère, waar Jiij de laatste weken van zijn leven nog wijdde aan het opstellen van plannen voor Pol ens toekomst. Voorts zond hij zijn adjudant Lepecki haar Kowno, ten einde met de Litausche regeering een regeling te treffen voor de overbrenging van het in Litauen begraven stoffelijk overschot van zijn moedor naar Wilna, waar, naar men weet, ook het hart van den maarschalk de eeuwige rust zal Vinden. Zijn laatste werk bestond in de schep ping van een nieuwe constitutie en van een nieuwe kieswet, waarbij de macht in banden werd gelegd van generaal Rydz- Smigly en van de regeering. Zondagavond om zes uur bleek eensklaps, ilat de dood in aantocht was. Pilsoedski werd overvallen door een maagbloeding en onmiddellijk begreep hij, dat zijn uur «vas gekomen. Hij riep zijn generaals bii zich. de mannen, die aan zijn zijde voor Polens onafhankelijkheid hadden gestreden. Rus tig reikte hij hun de hand ten afscheid, na iiun moed te hebben ingesproken. Daarna bleef hij nog een half uur alleen nipt gene raal Ryds-Smiglv, van wien hij afscheid nam met de woorden: „Het leger is afgehandeld; nu is het dn beurt van de kerk". De bisschop van Warschau werd geroe pen, die den stervende de laatste sacramen ten toediende. Ten slotte nam de maar schalk afscheid van vrouw en kinderen. Laat Polen steeds jullie oogappel zijn waren zijn laatste woorden. Vijf minuten later Verloor hij het bewustzijn. Een kwartier la ter had Polen zijn grootsten vrijheidsheld verloren, VERDUBBELING VAN DE BRITSCHE LUCHTVLOOT [Voor Engeland zelfs verdrie voudiging Volgens don lucht vaartmedewerker van dc „Daily Telegraph" zijn de plannen voor de uitbreiding van de Britsclie luchtmacht, waarvan de bijzonderheden heden in het Lagerhuis zouden worden medegedeeld,, thans uitgewerkt Deze voorstellen komen neer op een verdrievoudiging van de defensieve" luchtvaartstrijdkrachten van Gr.-Brit- tannic binnen twee jaar en een ver dubbeling van de totale luchtvaart- strijdkrachten van het Britsclie rijk. De luchtmacht van Groot-Brit tannic zal uitgebreid worden van 43 eskaders met 4!\J eerste linie-machines tot 128 eskaders niet 1460 eerste-linie-machines Hierdoor zal de luchtmacht van Groot-Brittannië geliik worden aan de Fransche luchtmacht in Europa en Noord-Afrika Bekend is, dat Duitschland in de toekomst een gelijke sterkte zal hebben, indien het hierover thans niet reeds beschikt HITLERS REDE UITGESTELD In verband met den dood van Pilsoedski De zitting van den Rijksdag, waarin Hitier zijn groote rede over de buitenlandsche politiek zal houden, is van 17 tot 21 dezer uitgesteld. Dit uitstel zou verband houden met de begrafe nisplechtigheden voor Maarschalk Pilsoedski. die juist cp den 17den vallen Bovendien krijgt Hitlci hierdoor gelegenheid zijn rede in overeenstemming te brengen met ce door den dood van Pilsoedski veranderde politieke constellatie. Immers, al heeft de Pcolsche regeering aange kondigd. dat er geen verandering van politiek za plaats vinden, toch moet er mee gerekend worden, dat het overwicht van een krachtfiguur met nauw keurig bepaalde sympathieën uit de Poolsche poli tiek is weggevallen. Men verwacht, dat het uitstel van Hitiers rede te Genève zal betreurd werden omdat de aldaar Maandag 20 dezer bijeenkomende staatslieden nu niet vóór de vergadering van den Volkenbonds raad met hun rcgccringen zullen kunnen overleg gen naar aanleiding van Hitiers rede. DE PROTOCOLLEN EN VERVALSCHING Uitspraak van het Hof te Bern Verboden als „Schundlitteratur' Te Bern is gister vonnis geveld in de zaak van de z.g. Protocollen van de Wijzen van Zion. De president van het gerechtshof ver klaarde .dat deze z.g. protocollen beschouwd moesten worden als belachelijke onzin, een vervalscliing en een plagiaat, vallende onder het begrip „Schundlitteratur" volgens de wet van Bern, die liet in omloop brengen verbiedt van „Schundlitteratur" waarvan vorm en inhoud in staat zijn tot misdaden te prikkelen, of aanleiding te geven tot het in gevaar brengen van du zedelijkheid, dan wel het schaamtegeevoeJ op grove wijze tc kwetsen. Onder groote belangstelling van den kant der journalisten en van het publiek heeft de president van het gerechtshof gistermid dag de motiveering bekend gemaakt van het vonnis. Volgens deze motiveering is de bewijsvoe ring van de aanhangers van de theorie dat de protocollen echt zijn volkomen mislukt In Bazel is in 1897 het Zionisten-congres voor het eerst bijeengeroepen door Herzl. Zijn doel is alleen geweest, een tehuis ii Palestina te stichten en niets anders. All' deelnemers aan het congres die in Bern al getuigen zijn opgetreden, hebben dat beves tigd. Het is bewezen, door alle getuigen en des kundigen, dat cle Zionitische protocollen overgeschreven zijn van de dialogen van Maurice Joly en waarschijnlijk met het doel, aan het hof van den tsaar stemming te ma ken tegen cle Joden. De Duitsche deskundige Fleischhauer heeft alleen het slechte voor de Joden uit zijn studie naar voren gebracht. Met citaten kan men echter alles bewijzen. In Zwitserland kent men geen onderscheid 111 geloof en van rassen. Wanneer dus op geruid wordt tegen de Joden, moet hun de bescherming van de wet ten deel vallen. Woordelijk zeide vervolgens de president can het gerechtshof: „Ilc stel vast. dat het bewijs, dat de Zionitische protocollen echt zijn, niet geleverd is. In overeenstemming met cle deskundigen Loosli en Baumgarten kom ik tot de overtuiging, dat de Zionitische protocollen vallen onder het begrip van de Bernsche wet inzake „Schundlitteratur". Ik hoop, dat er een lijd zal komen, waarin men zich za! verwonderen, dat menschen veertien dagen bijeen kunnen zitten, om te spreken over de echtheid van de protocollen. Ik houd de protocollen voor een vervalsching, een plagiaat en nog voor meer: voor onzin". Van de bek laadden werden twee tot geld boeten veroordeeld. De overigen, van wie niet bewezen kon worden, dat zij recht streeks deelgenomen hadden aan de ver spreiding van de protocollen, werden vrij gesproken. Uit naam van den veroordeelde Schnell teekendo zijn verdediger tegen het vonnis hooger beroep aan. De oprichter en vroegere directeur van cle bekende chocoladefabriek Tohler A. G., Theodor Tobler, die een hoogen rang be kleedt in cle vrijmetselarij en die in het pro ces betreffende de Protocollen van di Wij zen van Zion gehoord is, heeft tegen den deskundige in genoemd proces, Fleisch hauer, een aanklacht ingediend wegens las terlijke beleediging. Fleischhauer hal n.I. beweerd, dat Tobler bij zijn verhoor objec tief valsche verklaringen had afgelegd en dat de vrijmetselarij illegale en immorele doeleinden nastreefde. Fleischhauer beeft zijn beweringen staande gehouden -?n zich bereid verklaard voor het Gerecnfsbof »e Bern tc verschijnen, wanneer aan zijn ma teriaal van je grens naar Bern en terug veilig geleide toegestaan werd. De behandeling is uitgesteld tot Woens dag 28 Augustus. MUSSOLINI OVER ABESSYNIE Geen stappen van Engeland en Frankrijk Italië moet zich dekken maar bedreigt niemand Uit Rome: Mussolini heeft Dinsdagavond in dc zitting van den Senaat liet woord ge voerd over cle Abessynische kwestie. Onder luiden bijval van cle senatoren verklaarde de Duce, dat alle door Italië noodig geachte troepen zijn scheep gegaan naar Oost- Afrika. Niemand anders dan Italië zelf kan in deze zeer delicate kwestie als arbi ter optreden. Mussolini sprak categorisch het gerucht tegen, dat Frankrijk en En geland te Rome stappen zouden heb ben gedaoin. Reeds het woord démar che noemde Mussolini hoogst onaan genaam, doch een feit is in ieder ge val, dat geen stappen zijn gedaan en waarschijnlijk ook niet gedaan zullen worden. Juist omdat Italië in Europa rustig wil zijn, wil het zich in Oost-Afrika volkomen gedekt zien. ^lleen reeds vanwege de groo te afstanden 4000 K.M. naar Eritrea en S000 K.M. naar Somali-land heeft Rome den plicht tijdig maatregelen te treffen. Daarbij kan worden gezegd, dat misschien meer arbeiders dan soldaten zijn vertrok ken. Wat de diplomatieke kant van cle zaak aangaat: Italië heeft niet geweigerd met vertegenwoordigers van Abessynië te on derbandelen, doch te Addis Abeba doen weten, dat het bereid is vertegenwoordi gers te benoemen voor ecu arbitrage-com missie Met het oog op cle aanzienlijke be wapening van Abessynië cn de vergevor derde voorbereiding der mobilisatie en vooral met het oog op dc anti-I tal iaanschc stemming bij de stamhoofden, mag men zich geen illussies maken en vooral geen verkeerde verwachtingen wekken. Wat Europa en eventueele onvoorziene gebeurtenissen aangaat, verklaarde Mus solini de drie lichtingen 1911, 1913 en 1914 en alle direct beschikbare reserves van lich ting 1912 onder de wapenen te zullen hou den. Mussolini acht 800.000 h 900.000 man vol doende voor dö waarborging van de vei ligheid van Italië. Steunende op zijn geheole strijd macht te land, ter zee en in de lucht zal Italië voortgaan mede te werken met alle groote en kleinere mogend heden in Europa om te geraken tot het evenwicht en liet begrip van za ken, dat noodig is voor do wereld en Europa. Mussolini besloot: het militaire apparaat van Italië bedreigt nie mand, doch beschermt 'veleer den .vrede. LONDEN", 15 Mei. De „Evening Stan? dard" meldt uit Addis Abeba, dat men op het oogenblik in de politieke kringen dcif Abessynische hoofstacl een volledige afj' breking van de betrekkingen tusschen Ita lic cn Abessynië verwacht. Te Addis Abe ba beschouwt men clcn toestand als zeer ernstig De a.s. Donauconferentie Uit Rome: Mussolini heeft den Duilschen ambassadeur, von Hasselt bij zich ontvan gen en met hem een onderhoud gehad be treffende de voorbereiding van do Donau conferentie. Predikanten in Rusland ter dood veroordeeld De Oostenrijksche pers bevatte gister ochtend het volgende bericht: Het interconfessioneele en, internationals hulpcomité, dat onder leiding staat van kardinaal Innitzer, heeft uit Rusland inlich tingen ontvangen, volgens welke de predi kanten Seib uit Dniepropetrowsk erf Deutschmann uit I-Iochstcdt door cle sovjet- autoriteiten ter dood zijn veroordeeld. Zij wachten thaas op de voltrekking van hei ponnis. In totaal bevinden zich op het oogenblik 27 predikanten in Russische gevangenissen, van wie er twee, namelijk de evang uisr he predikant Birth uit Charkoff en de prerti kant Baumann, tot tien jaar dwangarbeid jn veroordeeld. De vie: mot name geo.em- dominee's zijn allen Duitschers. In het gebeele gebied der sovjet-unie bo vinden zich thans nog slechts omstreeks 23 evangelische predikanten in functie. Naar wij vernemen, zijn kort geleden nog zes andere Duitschers in Rusland W dj"d troordeeld. HET ANTI-SEMITISME IN DUITSCHLAND Streicher naar Berlijn ontboden in verband met een nieuw offen sief tegen de Joden? De Berlijnsche Correspondent van de „NVue Ziireher Zeitung" schrijft, dat het feit, dat Julius Streicher naar Berlijn is ge roepen, een der voorteekenen is \an «-en nieuwe golf van anti-semitisme in Duitsch- laml. Thans wordt op breeder basis dan eenige jaren geleden gestreefd naar de verwerke lijking der plannen, om cle Joden uit liet economische leven te doen verdwijnen. Stjeicher aldus dc „Neue Ziireher Z.-i- tung" is dezelfde gebleven en voor Goeb- bels doet zich een gelegenheid voor. oni de 'atrnte ontevredenheid onder de oud-strij ders en de jeugd, die revolutionaire daden begeeren, van andere gebieden af te leiden. De vroege zomer van 1935 staat daarom in het toeken van anti-semitische strij (maat regelen. Het einddoel, dat overigens volgens dc schatting der Duitsche leiders eerst 111 drie of vier jaar geheel bereikt kan worden, is de emigratie van alle Joden uit Duitschland. Rijksminister Dr, Fric-k houdt Jeu bezig met de uitwerking van nieuwe ariërwetton, die elk tot dusverre nog geldende compro mis op zijde moeten schuiven. Een wet, die den Joden hot staatsburgerrecht 00!noemt, is reeds aangekondigd en de ambtenaren wet, aldus het Zwitsersclie blad, zal ver scherpt worden, doordat ook niet-ansche oudstrijders hun ontslag uit den staat! dienst zullen krijgen en doordat net bewijs van het arierschap niet slechts verlangd wordt voor de grootouders, maar ook voor alle overgrootouders. In plaats van tot zes strekt het onderzoek zich in de toekomst dus uit tot 15 1 ouders. De bedoeling is, dat het onderzoek teruggaat tot 1800. dus tot bet begin van (ie emancipatie der Joden, waardoor de rassen- nicnging begunstigd werd. I11 voorbereiding is nok een „wet tegen de rassenschande". In eenige steden is nationaal-socialistische pers er reeds overgegaan de namen te publiceeron arische vrouwen, die zich door Joden iet een dans lieten uitnoodigen. Ook de strijd tegen de warenhuizen IcMt weer op en men hoort weer vele stemmen opgaan om cle „Duitsche" zaken dour een bijzonder schild kenbaar te maken. In ver scheidene steden is het molest.-eren vat menschen, die in .Toodsche winkels koopen aan de orde van den dag. In Keulen wor. den cle koopers bij bet bétreden van Joo 1- schfi zaken gefotografeerd. De „Westdeutsche Beobachtër" heeft een dergelijke foto gepubliceerd als nummer 1 in een serie „Vijanden van liet Derde Rijk". Ir Zuid-Duitschiand zijn er dorpen en klei ne steden, waar aan Joden de toegang doo' berden langs de wegen wordt ontzegd De correspondent van de „Neue Ziïrche** Zeitung" schrijft verder, dat drastische maatregelen zijn genomen, om Joodsche emigranten af te schrikken van den terug keer naar Duitschland Wie zich weer in Duitschland laat zien, wordt voorloopig in eei. concentratiekamp opgeborgen. Vermo gende lieden betalen vijf mark per dag en komen daarvoor in een concentrat'okamp eerste klasse met comfortabele bedden en beter eten; de anderen moeten genoegen nemen niet de gewone kampen, zooals Dachau, waar Joden en Protestantschc gce«- te'ijken met kaalgeschoren hoofden grond- erk verrichten. Van ambtelijke Duitsche zijde wordt mee gedeeld, dat naar schatting sinds liet begin dt-i nationaal-socialistische revolutie 110 000 menschen het land verlaten bobben, van wie 90 000 Joden. De Joodsche emigranten vermen een vijfde deel van de geheole Jood sche bevolking in Duitschland, welke ruim 45,1.000 bedroeg, een beduidend deel alzoa De overige 20.000 emigranten weken uu 010 politieke redenen. Kolonel Lawrence zwaar gewond Uit Londen: De door zijn avontuurlijk leven bekende kolonel Lawrence, die gedu rende den wereldoorlog naam maakte ais leider der opstandige Arabieren' en die eon nog onopgehelderde rol speelde bij cle on lusten in Afghanistan, heeft gister in het graafschap Dorset een ongeluk met zijn motor gehad. Met een schedelbreuk is hij in een ziekenhuis opgenomen. In 1917 bad Lawrence zijn naam veran derd in T. E. Sbaw; tot voor kort heeft hij als gewoon soldaat dienst gedaan bij dc Britsclie luchtmacht. Nader wordt gemeld, dat Lawrence in zeer zorgwekkenden toestand verkeerde. Hij was nog niet tot bewustzijn gekomen. Verscheidene prominente Engelsche spe cialisten, waaronder ook de arts dps konings. generaal-majoor West, zijn naar het ziekbed van den geheimzinnige» a\on turier gesneld De overheid heeft tot dus- ■erre een opvallend stilzwijgen in acht ge nomen over de omstandigheden waaronder het ongeluk plaats had. Medegedeeld wordt op het oogenblik nog slechts, dat Lawrence op weg naar het naburige dorp met een wielrijder in botsing is gekomen en daarbij van zijn motor is ggslingerd. Op instructie van de militaire autoriteiten wordt het hosptaal bijzonder krachtig bewaakt, terwijl aan alle onbe- oogde bezoekers den toegang geweigerd1 wordt. SCHWERIN KROSIGK HAASTIG TERUGGEKEERD Naar uit Berlijn gemeld wordt heeft Schwerin Krosigk, de Rijksminister van fi nanciën, in de hoop daardoor de gcruch- ion c\cr zijn toekomstig aftreden den kop te drukken, ijlings zijn verlof afgebro ken. Hierdoor zijn echter de unancicele moeilijkheden cn het verschil van meening over de wijze, waarop deze moeilijkheden zouden moeten worden opgelost, niet uit den weg geruimd. DE ZAAK-STAVISKY Uit Parijs: Het definitieve besluit inzake de aanklacht in de zaak-Staviskv is thans genomen. Na beëindiging van liet voc derzoek had de rechter van instructie 19 an de 21 beklaagden ter beschikking ge steld van de justitie. De aanklacht tegen deze 19 beklaagden is thans bevestigd, ter wijl nog een twintigste persoon voor het ge recht zal moeten verschijnen cn slechts de 2lste niet zal worden vervolgd. In totaal zullen zich dus 20 beklaagden oor het gerecht te verantwoorden hebben wegens vervalschingen, gebruik van vcr- alsehte documenten, bedrog en mcdcplich tigheid in de zaak Stavisky. Men gelooft niet, dat de zaak vóór Oct a.s. voor zal komen. OPNIEUW STRENGE BEZUINIGING IN FRANKRIJK PARIJS, 15 Mei. De Fransche minister van financiën zal, naar verluidt, in den kabinetsraad van Vrijdag a.s. een plan voorleggen tot dekking van hot begrootingstekort waarbij opnieuw strenge bezuinigingen worden voorgesteld. Vooral de pensioenen der oud-strijderS en de bijdragen van den Staat in de sociale verzekering zouden daar door worden getroffen. VEERBOOT GEZONKEN 17 arbeiders verdronken Uit Moskou: Bij Nowosibirsk is een veerboot gezonken. 17 arbeiders zijn verdronken. Kort Nieuws Von Mackensen is op reis naar Boeda pest De Grieksche regeering zou besloten hebben alle 117 communistische en socialis tischc bladen te verbieden. Bij de Oostenrijksche Heimwehr wordt een luchtvaartafdeeiing in het leven ge roepen. Horthy heeft de vestiging van een Hongaarsch gezantschap te Moskou goedge keurd. Japan en Rusland gaan officieren als tolken bij do wederzijdsche legers uitwisse len, De verschoppeling (Van onzen Duitschen correspondent) In zijn bericht over bet weldra ingevoerde euvvc Duitsche strafrecht bevestigt Minis terial rat Nietzsch, werkzaam in het rijk&mi- nisterie van justitie, de bewering, dat vol gens opvatting der extra biertoe benoemde strafrechtcommissie voor bepaalde misdaden een verbanning zal worden ingevoerd, welke bepaalde burgers uit dc samenleving versloot oor hun verdere leven. Zulk een banneling wordt voorgoed uit de 'olksgemeenschap van het Derde Rijk ge- stootcn, wordt met langer als Duitscher be schouwd en kun dus ook geen aanspraak meer maken op ondersteuning. Het stem recht is hem eveneens ontnomen. Zulk een zware straf wordt dan boven dien niet de noodige plechtigheid in het openbaar uitgesproken en kan alleen als versterking dienen van de doodstraf of minstens vijf jaar tuchthuis. In het vaktijdschrift „Deutsche Justiz" gaat dr. Goetze, Berlijn, nog een stapje ver der, want hij stelt voor, dat deze verban ning niet van een bepaalde tuchthuisstraf afhankelijk gemaakt moet worden, maar met de doodstraf cn levenslange tuchthuis straf moet samengaan. Volgens hem kan hel streven naar verdediging der volksge meenschap slechts bevorderd worden door het uitstooten van elementen, die deze volIls gemeenschap hebben geschaad. De juridi sche opvatting der oud-germaansche „Fried loslegung" zou dan opnieuw van kracht worden! Deze fanatieke referent is 't gelukkig met di*. Nietzsch eens, dat zulk soort strafmaat regelen alleen maar ten opzichte van Duitsche misdadigers toepasselijk kunnen zijn. Wegens haar buitengewone beteekenis slaat hij voor, dat het oordeel der verban ning op alle reclamezuilen wordt aange plakt waarschijnlijk om de bevolking nog volgzamer en gehoorzamer te maken dan zij het tegenwoordig reeds is. Berlijn, 9 Mei 1935. DE TREK DER WALVISSCHEN Uit Londen: Het koninklijke studieschip „William Scorcsby", dat zeven maanden af wezig geweest is in de Poolwateren is naar Londen teruggekeerd na 17500 mijl te hel>- ben afgelegd. Het doel van de tocht is ge weest het bestudeeren van de bewegingen der walvisschen, waarvan er tijdens de 800 gemerkt zijn met stalen pijlen, die spe ciaal voor dit doel gebruikt worden. Waar devolle gegevens betreffende cle trek-ge- woenten werden vorkregen. Uit Oost-Indie AMOK OP CELEBES BATAVIA, 11 Mei (Aneta). De Gouverneur van Celebes seinde aan dc Regeering, dat een zekere Koera in het landschap Balang- nipa amok heeft gemaakt. Hij doodde drie personen, terwijl drie anderen zwaar en een licht gewond zijn. De amokmaker, die gewa pend was niet een speer en een kris, is bij een aanval op de politie- door een mantri- politie doodgeschoten. OPIUMSMOKKELAARS GEARRESTEERD SOERABAJA, VS Mei (Aneta). Alhier zijn acht oppassers van den Douanedienst gea resteerd. Zij werkten samen met Chineesche smokkelaars, die clandestiene opium van het s.s. „Tjibadak" in de wachthuisjes van de douane deponeerden. De. gearresteerde oppassers droegen dan de zorg Voor de verdere verzending naar de Chineesche kampen. DIRECTEUR VAN APOTHEEK IN ARREST BANDOENG, 14 Mei (Aneta) De vroegere directeur van de Apotheek „De Salamander" de heer H. R„ is te Batavia in preventieve hechtenis gezet wegens benadeeling van aandeelhouders tot een bedrag van f 22.500 door het indienen van onjuiste balansen. Men onderzoekt in hoeverre het bestuur der vennootschap eveneens schuldig is aan strafbare feiten. Mr. FRUIN EN DE VOLKSRAAD. BATAVIA. 13 Mei (Aneta). Het öageli.iksch bestuur van de Vaderlandsche Club heeft medegedeeld, dat Mr. R. A. A. Fruin, die thans in Nederland vertoeft, telegrafisch bedankt hseft voor het lidmaatschap van Volksraad. De inkomsten, welke hij over April en Mei als lid van den Volksraad en als lid van college van gedelegeerden heeft genoten, zal hij in 's lands kas terugstorten. Uit het Sociale Leven Staking in de Venen Bij liet conflict in de v.enen van Valther- mond is men nog niet tot een overeenstem ming gekomen. Een gedeel'ce der verveners icht 10 pC't loonsverlaging, een ander ge deelte wil dit tot 7M pCt beperken. Voorts de wensch geuit, het loon voor persturf met 7]2 pCt te verlagen en de emolumenten met 20 pCt. De Rijksbemiddelaar heeft nu aan beide partijen het volgende voorstel in overweging gegeven: Algemeene loonsverlaging van TVs pOc, De betaling voor fabrieksturf te handhaven als voor 1934, evenals het uurloon. Verlaging van loon voor persturf met 5 pCt ;n de emolumenten met 20 pCt, terwijl het :.g. broodloon zal vervallen. Het halen en brengen van machines te re gelen als te Valthermond De Rijksbemiddelaar heeft verzocht vóc Mei te vernemen of men met dfc bemiddelings voorstel accoord gaat. Hij heeft in ernstige overweging gegeven het te aanvaarden, omdat anders voor beide partijen de moeilijkheden niet1 kunnen uitblijven. CHR. OVERHEIDSPERSONEEL De algemeene vergadering van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, zal. we vernemen, 10 en 11 Juli a.s te Arnhem en gehouden onder presidium van den vice- jitter, den heer J. van Zwijndreclit. aan gezien de voorzitter, de heer D. de Ridder, voor gezondheid enkele maanden buitenaf vertoeft. 3ehalve de gewone zaken zal aan de orde ko nen de behandeling van het onderwerp „Maat- chappelijke ordening", waarvoor he tbondsbe- ituur een spreker uitnoodigen zal. Het nieuwe Gymnasium te Rotterdam werkhonger in de bouwwereld kwam eens ten duidelijkste uit bij de aanbe steding, die B. en W. vanmorgen hebben gehouden voor den bouw van het nieuwe Erasmiaansch Gymnasium aan den Wytema- weg alhier. Tegen het tijdstip van de opening van de biljetten verdrongen de aannemers zich b(j het stadstimmerhuis gelijk de tabaks makelaars by de veilingen in Frascati. Niet minder dan 80 bljetten kwamen uit de bus. Laagste inschrijvers waren Van Omme en De Groot te Schiedam voor f 189.722; huogste Gelcns en Zn., Den Haag voor f 251.000. Weerbericht Hoogste stand te Akureyri 776.6. Laagste stand te Rost 753.9. Stand vanmorgen halftwaalf 760.0. WEER VERWACHTING Aanvankelijk zwakke veranderlijke, later matige tot krachtige W. tot N'. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, later iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Dc lieide depressiekerntjes welke gister morgen aij Denemarken en ons land waren gelegen, hebben zich Z. en Z.O.-waarts er- plaatst, en zich aangesloten bij de Middel- iandschc Zee-depressie in het Z.O. van het waarnemingsgebied. De hooge druk in het W. en N.W. hand haafde zich, doch een sterke barometerda ling bewoog zich van de Poolzee Z.-waarts. Voor de N'oorsche kust bevindt zich een1 depressie, welke een V-vormige uitlooper tot nabij Schotland vertoont. Over de Britsclie eilanden blijft de baro meter dalen, zoodat ten onzent dc wind zal gaan afnemen en krimpen om later weer krachtiger te worden en van W. naar N. te ruimen. Rond de depressie over de Noorsche kust waait het krachtig; aan de Noorsche kust uit Z.W., over de Fa roer en Janmayen uit N. Verder meldde Den Helder hedenmorgen nog krachtige wind. Overigens is het vrij rustig weer. Beide bovengenoemde depres sies brengen zware bewolking cn regen. Na een korte opklaring neemt bij ons ook do regenkans weer loc. De temperatuur, welke thans eenige neiging lot stijgen 4er- toont, zal morgen weer gaan dalen. Het werd sinds gisteren iels minder koud over Groot-Brittannië en Ierland, N. Neder land, Duitschland en geheel Scandinavië. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 6.6 C. 16 MEI. Zonsopgang 5.06 uur, zonsondergang 8.47 uur ■Maan op nam, 7.11 uur, onder v.m. 3.35 uuc VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 16 MEI. Van 's avonds 9.17 uur tot 's morgens 4.35 uuï Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vortg TJheinfelden 3,13 3,17 Broisach Kehl Max Diedesheira Mannheim Lohr Mains Ringen Coblens Trier Keulen Dusseldorf Kubrort 1.43 2,47 3.40 3,42 5,01 5,01 1,30 1,36 4,24 4.27 J.ohith Nijmegen St. Andrles Arnhem Vreeswijk lw Westervoort Deventer Eysden Maastricht Grevenbicht Ven lo 1,02 0.80 9.71 9.75 3.38 3,41 0,09 0,17 6.59 46,61 9 42,32 IH.39 98,43 00,00 ,52 5,38 1,20 0,95 00/ Hoogwater Ned. Zeehavens j^Oude Amsterdamsche tijd), 16 Mei Delfzijl 10,05 2*2,10 Hellevoetsl. 1,31 13.47 Terschelling 719 19,29 Willemstad 2,25 14,43 Harlingen 8,00 20,15 Brouwerata. 0,43 12,59 Den Helder 5,50 17,55 Zierikzee 1,06 13.34 IJmuiden 1,37 13,57 Wemeldinge 1,32 13,55 Hoekv.HolI. 0,54 13,06 Vliaslngen 12,12-,— Seheveningen 1,05 13 16 Terneuzen 0,19 lv,40 Rotterdam 2,35 15,09 Hausweert 0,51 13,23 BOEKEN EN GESCHRIFTEN Hollandsch 1 bv. dot „ik „j'ai Oté". o wordt des a ■erbliidend teeken het Jonge hoofd Is bet bijv. het Neder gelsch enz. Dal «lag-, Maar de verwantschap van deze talen met Grieksch, Sanskriet. Perzisch enz. kon pas door grondig wetenschappelijk onderzoek be- rekening de N.V. i dilettan- Op dez< Held. zon dziiden •enig jeugdiger het hoele boek samengi ysteem. Oo een der laats het volgende: „Ik herinni wijzing mtt. dat i Xederlandsch in het Ital n aan een uitgever In Ilome zond. De ,:in antwoordde: „geen bepaalde taal- .liaar het tngezondono waseeen Italtaansch". Wat jammer, dat de die in deze woorden lag opgesloten, niet I gevolgd. Dan was dit boekte niet ver Alleen de goede bedoeling heeft het mt -ilets. Laat de heer Dinger ilüke wil ze de vergelijken, beoefenen, dan zal hU zie It. En hij zal dan later n<

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2