Jlintiue ^Triitsd)* (tfiwrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden cn in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkschc zending4.50 Bij dagelijksclie zendingf 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare No. 5476 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 15 MEI 1935 15e Jaargang Sbbertenticprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17 V* Elke regel meer0.22'/* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/» Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NATIONAAL BELANG Nog pas kon men lezen hoezeer zelfs ii deze tijd van bezuiniging onze invoer de uitvoer overtreft; d. w. z. wij koopen voor vele millioencn meer van het buitenland, dan dit van ons afneemt. Daartegen was vroeger toen scheepvaart en tranSitoverkeei bloeiden en Indië ruime winsten gaf, nici zoo veel bezwaar; thans wordt de ongun stigc handelsbalans voor ons volk een gc- Daarom dient elke poging om bet gebruik van Nederlandsch fabrikaat te bevorderen, met kracht te worden gesteund. En het is verheugend, dat elke nieuwe aflevering vai liet tijdschrift „Nederlandsch Fabrikaat" van'verhoogde activiteit getuigt. Het is 011 gelooflijk wat goede voorlichting in xlit op zicht kan uitrichten. De wet dcifctraagheid werkt wel zeer sterk bij het doen van in- koopen. Het komt nauwlijks bij Nederlan ders op om te vragen naar de herkomst der goederen, welke men noodig heeft. Leven en laten leven" gold sedert eeuwen ook daarbij als hoogste wijsheid. Als het artikel maar deugdelijk en de prijs schap pelijk is, dan slaan we er verder geen acht op, wie het fabriceerde en waar het ge maakt werd. lu 't algemeen gesproken, een prijzens waardig en zoolang in andere landen onge veer dezelfde opvatting lieerschte, het cenig juiste standpunt. Wel was te betreuren, dat wij menigmaal de neiging hadden in het andere uiterste te vervallen. De hang naar 't vreemde is vaak zóó groot, dat we onze winkels bij voorkeur opsieren met Fransche en Engelsclie aan duidingen, daarbij soms de grens van het ridicule overschrijdend. Maar, wat nog er ger is: menigeen voelt zich ongelukkig als er geen EngelscPie snit in zijn jaquet zit of de dameshoed niet in Parijs gekocht is. Het .ware verhaal van den Ncderland- schen minister, die tegen een Brabantschc schoenfabrikant zei: „Als u deze Engclsche shoe zou kunnen leveren, werd ik direct uw afnemer" en die daarop in de fabriek te zien kreeg, dat zijn Engelsclie schoen daar gemaakt, doch via Londen in den Haag verkocht was; blijft nog steeds amu sant en leerzaam. Daarom juichen wij het zoo van harte toe, dat 'ecnige fabrikanten een propaganda- commissic hebben gevormd, welke beoogt gelden bijeen te brengen voor een grootsch. opgezette moderne propaganda-actie. Deze- fabrikanten zijn ervan overtuigd, dat de Nederlandsche industrie door haar techni sche uitrusting en het vakmanschap van den Nederlaudschen arbeider in staat is in tal van gevallen producten te leveren,' wel ke minstens van gelijkwaardige kwaliteit zijn als de geïmporteerde artikelen. Zij wenschen zich niet te begeven op het ge hied van de strijd tusschen vrijhandel en autarkie, maar willen nogmaals op groolc schaal de volle nadruk leggen op de betee- kenis van het Nederlandsche fabrikaat. Tegen de omschrijving, van het doel i? niets in te brengen. In "t algemeen mag men niet vergen, dat de voorkeur aan Ne derlandsch fabrikaat wordt gegeven, ook als dit duurder en slechter is dun het uit- hcemsche artikel. Vooral de smalle beurs laat dat niet toe. Doch, zoo staat, de zaak niet Als het bin- ïienlandsclie product slechts de voorrang verkrijgen mocht mits het in elk opzicht kan concurrecren, dan was er al heel veel gewonnen. Dan zou de werkgelegenheid in ons land al aanzienlijk toenemen en het zou dc lasten in niet geringe mate verlichten Een doelmatige propaganda-campagne moge daaraan ten goede komen. s* „GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN" Een lezer is zoo vriendelijk ons toe te eenden een knipsel uit de „Nieuws- en Advertentiebode'' voor de Hoeksche Waard cn verzoekt ons nader advies. Het lijkt ons heter de vraag hier ter plaatse te beant woorden, opdat velen onzer lezers, die mis schien van het stukje in het weekblad ken nis namen, meteen ingelicht zijn. „Een vrijzinnige doch 1111 mede overge gaan naar de N.S.B." plaatste een ingezon den mededeeling over de N.S.B. en schreef er als ondertitel boven: „Goed voorgaan doet goed volgen". De mededeeling van 52 regels, waarvoor de man zijn lieve duiten heeft uitgeteld, begint aldus: „Door dc N.S.B. is besloten, het presentie geld voor haar zittingen in Gedeputeerde Staten beschikbaar te stellen ten behoeve der werkloozen en andere behoeftige lief dadigheidsinstellingen. Indien men dan in aanmerking neemt dat zoo ongeveer elk lid per jaar daarvoor plm. f 700.— ont vangt, dan is deze gift schitterend en be wijst dat het medegevoel der N.S.B.'ers op een zeer hoog peil staat." Gevraagd wordt dan verder of andere partijen dit goede voorbeeld zullen volgen en even fatsoenlijk zullen zijn als dc N. S B., die zij onfatsoenlijk hebben uitgeschol den, „want alleen door gebrek aan goede- woorden doet men zoo iets", zegt de inzeil der, die daarmee „Volk en Vaderland" ab soluut veroordeelt. Het is ergerlijk, dat hier zwart op wit de grootste onzin wordt verteld en dat er a tijd nog menschcn zijn, die alles geloove wat in een krant staat. „Men durft h< toch maar laten drukken", zegt men dai 't Begin is al zot De N.S.B. heeft geen presentiegeld weg te geven voor de zittin gen van „Gedeputeerde Staten", want in dat college zit nog geen N.S.b.'cr. Natuur lijk is bedoeld: Provinciale Staten; doch dc- fout bewijst, hoe slecht de man op de hoogte is. Wc nemen dus aan, dat hij de zittingen der Prov. Staten op 't oog heeft en daar vertelt hij dan van, dat dit baantje or.gc veer f 700.per jaar bedraagt. Men kan moeilijk de plank verder mis slaan. De leden der Prov. Staten ontvangen minder aan presentiegeld dan de ingezon den mededeeling aan den schrijver kost, als liet tarief ten minste iets boven de ge won a regelprijs uitgaat. Wie daaraan mocht twijfelen, bedenke, dat de Prov. Staten twee keer per jaar 111 vóór- en najaarszitting bijeenkomen, behou dens onverwachte omstandigheden; en voor elke vergadering ontvangen ze een presen tiegeld, dat, naar we ineenen, hoogstens i 7.50 bedraagt. Zóó was het tenminsto in Zuid-I-Iolland Elders is het lager. Presentiegeld kan gegeven worden, staat in de wet. Bovendien komen er reis- sn verblijfkosten bij volgens tarief. Zij, die in de hoofdstad der provincie wonen, krijgen natuurlijk geen reis- en verblijfkosten. Laat ons royaal zijn en zeggen, dat zoo'n statenlid wel eens f 30.a. f 40.per jaar netto kan overhouden. Wij vinden bet uitnemend als de N. S. B.-ers, indien ze tenminste de vergaderingen bijwonen, liet presentiegeld, waarvoo immers toch niets willen doen. aan de ar men geven, doch zij inogen wel overwegen, dat de Bijbel een veroordeelend vonnis velt over hen, die bun aalmoes niet in 't ver borgen doen, doch. voor zich laten bazuinen op de hoeken der straten, zooals hun leider onlangs deed, toen hij honderd gulden aan de armen van IJmuiden gaf en dit op de openbare vergadering luide verkondigde. Binnenland De Regeering en de Kamers van Koophandel De voorgenomen bezuiniging Tn een vergadering v - de Amstcrdam- sclie Kamer van Koophandel heeft de voor zitter, de lieer Gottfr. H. Crone er zijn verwondering over uitgesproken, dat in een wetsontwerp ter verlaging van openbare uit gaven tevens een voorstel is opgenomen tot verlaging van dc inkomsten der Kamers van Koophandel zonder in overleg met: die Ka mers een dergelijke aanpassing voor te be reiden. De regeering heeft in dezen uitslui tend als adviseur laten gelden den Nijver- heidsraad. Spr. kan niet inzien uit welken hoofde deze Raad bijzonderlijk over de werk zaamheid van de Kamers van Koophandel kan oordeelen en daaromtrent adviseeren. De gevolgen van het voorbijgaan van de Kamers van Koophandel zelve zij» niet uit- jeblcven. Want daardoor is men gekomen lot een voorstel, waarvan men slechts kan zeggen, dat liet, bestaande in een halveering der jaarlijksche bijdragen metuitzonde ring van de laagste klasse, waar de vermin dering 20 pCt. zal bedragen zoo eenvou dig is. dat men waarlijk niet kan inzien, dat daarvoor het advies van den Nijverheids- aad noodig was. Uitvoerig zet spr. voorts uiteen, dat de hij- dragen aan het Handelsregister niet vormen nkomsten. we'ke in een algemeene over heidskas worden opgenomen, maar de direc te kosten zijn voor liet instandhouden van een apparaat van 36 lichamen, werkende in het belang van liet bedrijfsleven. De in krimping van de inkomsten der Kamers zal gepaard moeten gaan met een inkrimping der Kamers, omdat een aantal kleinere eern ouclig niet meer de middelen zullen hebben 0111 een zelfstandig bestaan te kunnen voort zetten. Bij het onderhavige onderwerp, dat alle Kamers van Koophandel raakt,- ligt de wen schelijkheid van een zoo mogelijk gezamen lijk optreden voor de hand. Er is dan ook eeds overleg tusschen verschillende Kamers ;aande. Handeldrijvende ambtenaren Verbod voor Universiteitspersoneel De Minister van Onderwijsheeft, een schrijven gericlht tot de Curatoren der Rijks universiteiten te Leiden, Utrecht en Gro ningen en van de Techn. Hoogeschool te Delft, waarin de Minister zijn voornemen te kennen geeft, 0111 in het reglement op den werkkring en dc verplichtingen van de be ambten der Rijksuniversiteiten, waarvan dc herziening reeds eenigen tijd aan de orde is, op te nemen liet verbod om: 1. Tn diensttijd of met gebruikmaking van erktuigen of materiaal aan het Rijk toebe- hoorend, te werken aaii te verkoopen goe deren. 2. eenigen handel te drijven, welke met de universiteit in verband staat. Slechts zal worden toegelaten de bemiddeling van twee- dehandsleermiddelen, onder opgave van wie ze afkomstig zijn. Deze regelen zullen reeds met ingang van 1 Sept. a-S. gelden, zoowel voor het perso neel van de Techn. Hoogeschcol als voor dat. van d- Rijksuniversiteiten De Minister verzoekt tenslotte aan cura toren, den hoogleeraren en den verderen ambtenaren hiervan reeds thans mededee ling te doen en er nauwlettend op toe te zien. dat aan de ««"stelde regelen de hand wor*1 gehc.den. NAAR MEER GEORDEND BEDRIJFSLEVEN Verbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten Memorie van Antwoord Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsont werp verbindend en onverbindend verk ren van ondernemersovereenkomsten. De minister van Econ Zaken verklaart nogmaalt, dat het geheele Kabinet dit wets ontwerp ondersteunt. Inderdaad moet 't worden beschouwd als een eerste schrede op den weg naar een meer geordend bedrijfsleven, maar waartoe deze weg zaJ voeren, kan noch tans niet met zekerheid worden gezegd. Neemt men deze uit het bedrijfsleven zelf opgekomen ontwikkeling in aanmerking, dan wordt de tegenstelling tusschen wat thans reeds bestaat en wat de Regeering met dit wetsontwerp beoogt, veel minder principieel En 'reeds in menig opzicht is de contracts- en bedrijfsvrijiieid van overheid: wege aan beperking onderworpen. Dat de regeling van het wetsontwerp ten aanzien van de verbindendverklaring de zelfstandigheid des ondernemers op liet uit oefenen van zijn bedrijf volkomen vernie tiet, is een misvatting, welke slechts ver klaarbaar voorkomt \anuit een gedachten- gang, die geen enkele vrijheidsbeperking kan tolcreeren. De meening, dat een onder neming krachtens besluit van de bedrijfs- collectiviteit zou kunnen worden gesloten of in baar productie en afzet worden beperkt, vindt in het wetsontwerp niet de minste steun. De Overheid mag tot verbindendv klaring niet overgaan, dan wanneer het al gemeen belang liet vereisebt Iets dergelijks geldt voor de regeling nopens de onverbin dend verklaring, waarbij dezelfde garantie aanwezig en dezelfde voorwaarde ge steld is Uitdrukkelijk heeft dc minister verklaard, dat de voorgestelde regeling niet bedoelt te praejudiriocren op de sociaal-economi sche ontwikkeling. Hiermede wordt geens zins de juistheid toegegeven van critische beschouwingen, gewijd aan liet stelsel van bedrijfsorganisatie. Dit vragstuk is bij dit ontwerp, in de door deze leden bedoelde zip. niet in geding.' Van opheffing der concurrentie is in wetsvoorstel geen sprake, slechts van beknotting barer uitwassen. Dat het belang van liet publiek bij volledig vrije concur rentie bete:- wordt gediend dan bij een in zekere mate geregelde concurrentie, acht de minister onjuist. De consumenten moeten ook dc kosten der concurrentie opbrengen. Geen gesloten bedrijf. De minister bevestigt gaarne, dat liet niet in zijn voornemen ligt, onder nemersovereenkomsten verbindend te verklaren, welke de strekking hebben, te gerakeii. tot een gesloten bedrijf. Mitsdien moet als uitgesloten worden be schouwd verbindendverklaring van overeen komsten waarbij ondernemingen zich een bedrijfsmonopolie trachten te verschaffen. Evenmin kan aan de ondernemers zeiven worden overgelaten formaliteiten voor te schrijven of voorwaarden te stellen, waar van toelating van nieuwe ondernemingen wordt afhankelijk gesteld. Het ligt geenszins in de bedoeling, in het bedrijfsleven in zijn gansche omvang een kunstmatige prijs bepaling tui gunste van een bepaalde be volkingsgroep te bewerken. Daar de regeering onder dc structureel e veranderingen in de volkshuishouding de uitschakeling van dc wet van vraag en aanbod niet begrepen acl-t. kan de voortdi rende daling der groothandelsprijzen s dort liet intreden der crisis niet tegen het wetsontwerp worden ingebracht. De minister is zich van de gevaren, welke bij een eenzijdige en te gemakke lijke toepassing voor de volkswelvaart dreigen, ie zeer bewust 0111 niet liet stel lige voornemen te koesleren, slechts met de grootst mogelijke behoedzaam heid in het bedrijfsleven in te grijpen cn ook liet onderlinge overleg tusschen dc ondernemers voldoende recht te laten wedervaren. Het verbruikersbelang. Aan het middel waarmee sommige leden et verbruikersbelang legen particuliere monopolies zouden willen zien beschermd, t.vv. de stichting in bepaalde gevallen van openbare bedrijven door staat, provincie cn gemeente, kan de minister zijn medewer king niet verleenen. Voor uitbreiding van le commissie, bedoeld in artikel S, met crtcgr-iiwoordigeis van verbruikscoöpera ties acht de minister geen termen aanwe zig, daar de samenstelling der commissie de inachtneming der yerbruikersbelangeii oldoonde vvaarborgt. Het vermoeden van sommige leden, dal de bevoegdheid, oijdernemcrsovereéiifcom- sten onverbindend Ie verklaren, indien liet algemeen belang dit oischt, gericht is tegen gevaarlijke monopolistische afspraken, kan de minister als juist, bevestigen. Medezeggenschap der arbeiders Dc minister meent., dat den arbeiders bij liet. scheppen van meer geordende Verhoudingen in liet bedrijfsleven gele genheid tot medewerking móet worden gegeven Wordt medezeggenschap in de zen zin opgevat, dan wil de minister erkennen, dat dé mogelijkheid tot deze medewerking in liet wetsvoorstel een begin van verwezenlijking vindt Ongetwijfeld vormen overeenkomsten tus schen ondernemers, betrekking hebbende 011 onderlinge economische verhoudingen, het object der voorgestelde regeling, maar de toepassing daarvan zal alleen kunnen ge schieden, a's het algemeen belang dit eisclit Daarom zal ook aan de werknemers gele- kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER genheid moeten worden geschonken hun oordeel uit te spreken. Dc minister moet ton stelligste ontken nen, dat er een verschil zou bestaan tus schen het standpunt, dat de regeering aan vankelijk ten aanzien van liet ontwerp in nam, en dat, in December door haar aan vaard. Van den aanvang immers beeft zij liet onderhavige wetsontwerp beschouwd als een maatregel, waaraan duurzaam be hoefte zou bestaan. De regeering kun niet volledig instemmen met de meening van andere zijde, dat de regeering van gevoelen zou zijn. dat liet ont werp hoofdzakelijk strekt tot leniging van den crisisnood in liet bedrijfsleven. De voor gestelde regeling is niet in hoofdzaak met dat doel iu een ontwerp van wet neerge- lead. Aanvullende bepalingen Wat betreft de verbindendverklaring zul len in dc algemeene maatregel van bestuur zoo noodig bepalingen, worden opgenomen, welke ten doel hebben verstarring van het bedrijf tegen te gaan. De mogelijkheid zal moeten openblijven van toetreding van nieuwe bedrijfsgenooten. Ook zullen bepalingen moeten worden op genomen, welke hol mogelijk maken loo- pende contracten af te wikkelen zonder hier mede in strijd te komen met de verbindend verklaring. Ter geruststelling kan de minister méde- deelen, dat onder de te stellen voorwaarden waarborgen tegen prijsopdrijving niet zul len ontbreken Ten slotte zullen regelen moeten worden gesteld, welke de belangen van afnemers, wedervorkoopers, verwerkende industrieën en leveranciers beschermen. Dij dc on ver bindendverklaring zullen in de algemeene maatregel van bestuur bepalingen worden opgenomen, welke beoogen te verhinderen, dat de onvérbindendvbrklarihg- een onge breidelde concurrentiestrijd tusschen de be drijfsgenooten ontketenen zal. De minister heeft gemeend de mogelijk heid te moeten openlaten ook zonder ver zoek van derden tot onverbindend verkla ring van ondernemersovereenkomsten over te gaan. Medezeggenschap van gemeentepersoneel B. en W. van Amsterdam hebben prae- advies uitgebracht over een motie-van Meurs (s.d.) inzake medezeggenschap van het gemeentepersoneel. Een meerderheid in het College heeft te gen en een minderheidzich vóór - het verleenen v an medezeggenschap aan liet personeel uitgesproken. De meerderheid heeft tegen het toeken nen van medezeggenschap, zoowel bij het beheer en de leiding van de bedrijven, als ten aanzien van de omstandigheden waar onder en dc wijze waarop de ambtenaren rerklieden hun werkzaamheden verrich ten. principieelc cn practische bezwaren: dat voor het verleenen van medezeggen schap geen rechtsgrond aanwezig ic; dut het personeel de bekwaamheid mist. (Jm aan het beheer cn de leiding deel te nemen dat het verleenen van medezeggenschap niet aan de bedrijven ten goede zal komen, maar den goeden gang van de bedrijven dermate zal bemoeilijken, dat van een krachtige doelbewuste leiding geen sprake meer zal kunnen zijn. AANBESTEDING en W. van Groningen hebben aanbesteed het leggen van een gas pers-leiding en een water leiding in de gemeente Groningen, een waterlei ding in de gemeente Haren en drie zinkers in de getneente Groningen. Het laagst werd ingeschreven door de N V Aan mingsmaatschappij v.h. Firma C. de Ruyter te Amsterdam voor f 124.200. DE KONINGIN EN DE PRINSES TE BRUSSEL Bezoek draagt eenvoudig karakter De kransleggingen I-Iet lag aanvankelijk in de bedoeling, dat de Koning en de Koningin van België zich gistermiddag naar het ruiterfeest in het Cinquantenaire zouden begeven, en dat Prin ses Juliana hen daarheen 10 minuten later zou volgen. Tot. groote vreugde der Nederlandsche kolonie en van de vele Brusselaars, die hoopten de Prinses langs don weg in den stoet tc kunnen zien, is hierin op liet laatste oogenblik verandering gekomen en heeft Prinses Juliana zich in het rijtuig van Ko ning Leopold en Koningin. Astrid naax het ruiterfeest begeven. De stoet werd geopend rloor een afdeeling bereden gidsen, gewapend met lange lansen waaraan vroolijk de rood-geel-zwarte vaan tjes wapperden. Dan volgden twee officieren met he4 regimentsvaandel en daarna kwam voorafgegaan door twee postillons, het ko ninklijke rijtuig, bespannen met vier paar den, waarvan de beide linksche eveneens door postillons bereden worden, terwijl ach terop twee palfeniers waren gezeten. I11 liet rijtuig bad Prinses Juliana links van Koningin Astrid plaats genomen, ter wijl tegenover baar Koning Leopold was gezeten. Koningin Astrid was .eekleed in een zwart middagtoilet, de Prinses in licht beige toilet met een groote strooien hoed. De Koning was gekleed in generaals uniform. Aan weerszijden van het koninklijk rijtuig reden de beide adjudanten des konings, ko lonel graaf van Sleeuws en kolonel baron de Hennin. In het volgende rijtuig waren o.a. gezeten dc tante van Koning Leopold Prinses Clementine, en de hofdame van Prinses Juliana Jkvr. De Brauw. Langs den geheelen weg werden de vor stelijke personen luide toegejuicht en d geheele Wetstraat was met Belgische vla: gen behangen, terwijl hier en daar ook dc Nederlandsche kleuren zichtbaar waren. Kransleggingen Terwijl de Koningin de middaguren ten palcizc doorbracht en uitrustte van de ver moeienissen van de reis, heeft de Nederland sche gezant te Brussel, Jhr Mr A. W. L. Tjarda van Starkeuborgh Stachouwer na mens Hare Majesteit een' krans met de Ni dèrlandsche kleuren gelegd op het graf van den onbekenden soldaat. Na de terugkeer van Prinses Juliana van het ruiterfeest, hebben de Koningin en dc Prinses zidh tegen vijf uur per auto en bij zonder gevolg naar Laken begeven, waar dc Koningin op de criptc van wijlen Koni Albert, in de koninklijke kerk van Laken een krans beeft neergelegd. Dc Koningin én de Prinses hebben daarna gedurende eenigen tijd zonder eenig gevolg gewandeld in de serres van het koninklijk: park, waarna zij per auto naar het palels te Brussel terugkeerden. Het Nederlandsch paviljoen. Het koninklijk bezoek aan het Nederland sche paviljoen op de Brusselsche tentoonstel ling heeft een zeer eenvoudig karakter ge dragen. Voor de ontvangst der hooge gasten was vrijwel liet geheele uitvoerende comité aan wezig, in de eerste plaats dc commissaris- generaal der Nederlandsche deelneming. oud-Minister Dp Mr T. J. Verschuur, de adjunct-secretaris generaal Mr H. van Rom- burgh, consul-generaal der Nederlanden en handels-attaché der Nederlandsche legatie te Brussel, de penningmeester de lieer W. C. J. van Dusseldorp en de secretaris van de Ne derlandsche deelneming de heer H. F. R. Snoek. Het accountantswezen Wettelijk geregeld Op de feestelijke bijeenkomst te Amsterdam houden in verband met het 40-jarig bestaan het Ned. Instituut van accountants heeft Mr. J. H. de Mol van Otterloo. namens den minister van economische zaken, dien hij vertegenwoordigde, medegedeeld, dat de minister opdracht heeft ge geven, de in de accountantswereld reeds zoo lang verbeide wettelijke regeling van het wezen in gereedheid te brengen. Deze mededeeling werd door de aanwezigen met groote blijdschap vernomen Reeds van het Instituut af heeft men op deze wettelijke regeling aangedrongen. Brume die te Ede het eerste werkkamp voor jeugdige L opende, maakt kennis met dc eerste honderd kampeerders Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bb. 7 Het Hof te Bern heeft de Protocollen van de Wijzen van Zion een vervalsching en „Schnndlittcratur" genoemd. Julius Streicher is naar Berlijn ontboden; men denkt in verband met een nieuwe actie tegen de Joden. De aanstaande bijzetting van Pilsoedski. De Rijksdagzitting waarin Hitier zijn groote rede zal houden is tot Dinsdag a.s. uitgesteld. De luchtkarteering van Nieuw Guinea. Verschenen is bet jaarverslag over 1934 van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij. te Rotterdam. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank bleef in de afgeloopen week onver anderd. Ontspanning op de geldmarkt. Blz. 5 De Tweede Kamer heeft verschillende wets ontwerpen afgedaan. Communistische inter pellaties. Minister Marchant gaat heen Moeilijkheden van het kabinet-Colijn Naar verluidde heeft de lieer Marchant aanvankelijk gedacht, dat zijn overgang tot de Roouisch-Katholieke Kerk een private aangelegenheid was, waarmede niemand iets te maken liad, omdat hij geen wijzri ging bracht in zijn politieke positie. De Standaard kon, om allerlei over-, wegihgen, dit niet toegeven en komt der halve tot de conclusie: Daarom begrijpen wij, nu de heer Mar- chaut de consekwentie zag van zijn prin-. cipieele verandering, zijn verzoek 0111 onti heffing van zijn Ministersambt ten volle» Omdat hij de leider was van de Vrijzin nig-Democraten, althans in hun kring een zeer vot/raanstaande plaats innam, is hij opgenomen in liet Kabinet-Colijn. Daarbij komt nog, dat de partijraad van don. V.-D. Bond, zeer waarschijnlijk mede uit hoofde van zijn politieke positie, tegen: zijn optreden als Minister in dit kabinet geen bezwaar heeft gemaakt. Nu zich een zoo buitengewoon belangrijke verandering in hem voltrok, kwam er tevens een vér strekkende wijziging in zijn politieke po sitie, waarbij zijn verzoek om ontslag als Minister geheel past. Wij nemen aan, dat liij dit niet heeft ingediend, dan na overleg met den Ministerraad of met zijn Voorzitter, tevens kabinetsformateur en achten op dien grond het esultaat vau zijn verzoek niet onzeker. Voor liet Kabinet beteekent dit aftreden een verlies. Binnenkort zal liet liet Bezui- nigingsontwerp met de Staten-Generaal hebben te behandelen. Wij wezen er reeds op welk een groote plaats de onderwjjs- voorstellen in dit ontwerp innemen. De man, van wien deze voorstellen afkom stig zijn en op wien de taak der verdedi ging dezer plannen zou komen te rusten, zal dan, naar verwachting, geen deel meer uitmaken van den Raad van Ministers. Een ander zal zijn moeilijke functie moe ten overnemen. Nieuwe functie? Naar Het Volk verneemt is het niet uitgesloten, dat Minister Marchant binnen kort. in aanmerking zal komen voor een be zoldigde administratieve functie hij een in stelling van roomsch-katholick middelbaar onderwijs. Minister Slotemaker a. i. Onderwijs Tegen liet einde van deze week is de benoeming ad interim van Minister Slote maker de Bruïne tot Minister van Onderwijs te verwachten. Prinses Juliana en A.V.O- Prinses Juliana heeft zich bereid verklaard het beschermvrouw-schap op zich te neuien van de Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen (A.V.O.), Reizen met de Mij „Nederland" Er is animo voor! In aansluiting aan de mededeelingen, welke kort geleden gedaan zijo over de plannen van de St. Mij. ..Nederland" cm in de a.s. zomervacantic een vijftal reizen te maken met jongens van 15—IS jaar met het speciaal daarvoor ingerichte m.s. ..Tarakan kan thans medegedeeld worden dat ruim een week nadat de prospecti over deze reizen verzonden waren, reeds 4 reizen zijn volge boekt. Nu het blijkt dat de animo voor deze reizen cc er groot is. is besloten nog een zesde re:s te Wat de cruise met onbekende bestemming be- :reft. welke van 27-31 Juli met het ss. ..Marnix van St. AJdegandc" zal worden gehouden, kan medegedeeld worden, dat voor deze cruise reeds vele passagiers geboekt zijn Van verschillende rijden is gevraagd, of dit ook een reis naar de Noorsche fjorden zal zijn. Ten gerieve van a s. passagiers zij medegedeeld dat dit met zoo zal zijn De eindbestemming zal zijo een haven, welke noch .n het geregelde vaarplan met de mail- en vracht schepen. noch op een der vorige zonjerre:sjcs. eerder is aangeloopen..

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1