cam DINSDAG 14 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Opening Veerverbinding Flakkee-Ncord-Brabant Overal groote ingenomenheid en goede verwachtingen Uitgebreide tochten per boot en bus Gisteren is de veerverbinding Ooltgens plaat—Dintelsas officieel geopend door den Commissaris der Koningin in dc Provincie Noord-Brabant. Voor deze plechtigheid bestond aan beide .oevers zeer groot© belangstelling. En het bestuur van de Stichting Veer verbinding „Flakkee-Noord-Brabani" waar van voorzitter is de heer W. J. Donkersloot Lzn. van Ooltgensplaat, en secretaris de heer J. M. van Paasschen van Middelharnis mag dan ook over het verloop van dezen dag zeer tevreden zijn. Vanaf l i Mei zal de N.V. Reedcrij Van der Schuyt van Rotterdam een geregelden dienst tusschen Ooltgensplaat en Dintelsas onder houden; acht maal per dag zal in bcitlc richtingen worden gevaren. De hiervoor bestemde veerboot is zeer geriefelijk inge richt en volbrengt de overtocht in ongeveer een half uur. Groote oificieele belangstelling In een keurig ingerichte auto-reiswagen had do firma v. d. Schuyt vele genoodigilen uit Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en om streken naar Ooltgensplaat gebracht, waar tegen .12 uur vele autoriteiten aanwezig wa ren. Wij merkten o.in. op: Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, de lieer Conraad, vertegenwoordigende den Minister van Wa terstaat, de heer Vincent Cleerding, griffier van de Prov. Staten in Noord-Brabant, de lieer Van Noorden, hooid-ingenieur van den Prov. Waterstaat, de lieer Raayniakers, secretaris van de Cominissie-Rijckévorsel, de hoeren Ir. van tier Wal en Van Bloember gen voor dc Prov. Waterstaat in Zuid-Hol land, de besturen van den Dijkkring Flakkec en het Heemraadschap Mark en Dintel, Mr. Trouw lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland, vertegenwoordigers xan de K.N. A.C., de B.B.A. en de A.N.W.B., Burge meesters en vele raadsleden der gemeenten op Goerce en Overflukkee en van verschil lende gemeenten in Westbrabant enz. enz. De officieelc opening had plaats hij de aanlegplaats van de veerboot in tie Galathee- scho haven, gemeente Ooltgensplaat. Veel vlagvertoon gaf hier aan de plechtigheid een eeuigszins feestelijk karakter. Rede van den voorzitter De voorzitter der Stichting, de heer Don kersloot, heette allereerst genoemde auto riteiten welkom en drukte er zijn leedwezen over.uit, dat de -heer Van Boeyen, lid van Gèdep. Staten van Zuid-Holland, door droeve familie-omstandigheden verhinderd was hier tegenwoordig tc zijn De enorme belangstelling zegt Spr. o.m. die wij thans zien bij de opening van de zen veerdienst, geeft ons het bewijs, dat wc juist hebben gezien en alle krachten moesten inspannen voor de totstandbren ging van dit veer. Zij geeft blijkt, dut dit veer van groote beteekenis kan worden ge acht voor ons eiland Flakkee, Noord-Brabant en Zeeland, ja, voor velen zelfs buiten deze. grenzen. Lang is over dit veer gesproken en veel is gedaan moeten worden om te bereiken, dat zijn totstandkoming een feit zoude worden; doch de moeite en bezwaren zijn overwon nen en, zij het dan ook op beperkte scliaai, wij mogen hopen, dat de dienst möt goed materieel in een groote behoefte zal voor zien. Hij zal^ Flakkee met zijn ruim dertig duizend inwoners nader brengen bij do Bra banders met hun gulhartigheid. Hij zal de zakeamenschen over en weer de gelegenheid geven hun debiet uit te breiden. Hij zal de landbouwende bevolking nieuwe perspec tieven openen voor dc verhandeling der ge wassen en de handelaars in paarden en vee zullen niet langer meer het water als scheids muur zien om hun dieren te leveren. Kort om, het zal een uitkomst zijn voor velen en wij twijfelen niet of velen van Flakkee zul len gebruik maken van deze gelegenheid om Brabant met haar schocne bosschen en heide beter te leeren kennen. Maar ook de Brabanders verwachten we, zullen komen om de schoone natuurgetrouwe badplaats Ouddorp te bezoeken. Er zal dus een uit wisseling kunnen plaats hebben tot beider voordeel, en genoegen. Doc-h er is meer, dat ons tot tevredenheid stemt; dc Stichting immers stelt zich ten doel deze veerverbinding uit te breiden tot Numansdorp: Zoodra dc mogelijkheid daar toe bestaat, zal ook Numansdorp in den dienst worden opgenomen. Dan zal weer hereikt worden, hetgeen reeds 20 jaren gele den een feit was, doch welk feit weer verlo ren is gegaan, dat Flakkee twee uitgangen heeft naar Rotterdam. Verder spreekt de voorzitter woorden van dank cn waardeering tot den heer Mijs, die deze veerverbinding een stuk van zijn levenswerk mag noemen, tot allen die finan cieel steunden, tot de pers ,tot het bestuur van het Heemraadschap „De Mark en Dintel" en tot den exploitant dc N.V. Reede- rij van der Schuyt. Moge Hij, zegt spr., Die het wereldgebeuren in Zijn hand heeft, geven dat de crisis, die de geh'eele wereld teistert, spoedig tot het verleden moge bc- hooren, uwe Maatschappij er niet te zwaar door getroffen worde, terwijl ook deze veer dienst er niet te veel onder moge lijden. Aan 't einde van zijn rede verzocht Spr. den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Brabant, als voorzitter der Commissie-Ryckevorsel, den veerdienst te openen. Alvorens aan dit verzoek te voldoen, zeide Dr: van R ij c k e v o r.s e 1, dat hij zeer gaarne deze plechtigheid heeft willen bij wonen. 't Verblijdde Spr. zeer, dat 't na de velerlei bemoeiingen, eindelijk zoo ver is mogen komen. Gelijk de stroomingen in 't Volkerak zeer wisselvallig zijn, zoo hebben we na 't ministerieel rapport verschillende strooniingen gezien. Ook 't plan om in 't Hellegat een dam aan te brengen, heeft in de uitvoering van onze plannen stagnate gebracht. Toen trad 't particulier initiatief naar voren en de zeer primitieve veerdienst bewees wel de noodzakelijkheid van een vaste verbinding tusschen Noord-Brabant en Goerce. Toen is de Stichting „Veerverbinding Flak kee—Noord-Brabant" geboren en dat was 't begin van de victorie. Inzonderheid de heer Mijs heeft veel arbeid in 't belang van deze zaak verricht; hij mag thans ondervinden, dat de fortuin de dapperen begunstigt. Dank zij de inspanning van het Bestuur der Stichting is hier aan de Galatheesche Haven een wuie metamorphose tot stand gekomen. Alles bijeen genomen, is Flakkee voorloopig aardig geholpen. Door aller sa menwerking is (ld gunstige-resultaat verkrc gen en Spr. hoopt hartelijk, dat de omstan digheden dit nieuwe veer mogen begunsti gen. De opening Hierna werd door den heer Commissaris, een lint doorgeknipt, door welke symboli sche handeling werd aangetoond, dat de nieuwe verbinding niet Flakkee was tot stand gekomen. De „Van der Schuyt" liet door middel van zijn stoomfluit een luid vreugdelied hooren de lang verwachte gebeurtenis was dan eindelijk een feit ge- Tocht naar Dinteloord Het zeer talrijke gezelschap scheepte zich hierna in voor een tocht naar Dinteloord. 't Bleef gelukkig droog en waar alle gasten van ververschingen werden voorzien, had deze frissche trip over den helderen water spiegel een zeer voorspoedig en aangenaam verloop. Toen Dinteloord in zicht kwam, bleek ook daar de belangstelling niet gering. En toen bet gezelschap aan wal stapte, liet de mu- ziekvereeniging „Excelsior" het Wilhelmus hooren. Hartelijke ontvangst Ook hier was de ontvangst even hartelijk als eenvoudig. Burgemeester A. van Cam- pen nam plaats op een omgekeerde kalk- trog en hield van deze verhevenheid een toespraak vol vader'andsche trots en Brabantsche humor. Hij herinnerde aan al den arbeid, die moest worden verricht aleer deze nieuwe veerverbinding tot stand kon komen; hij liet perspectieven zien, die hier door beercikt kuunnen worden en sprak den wensch uit, dat Gods zegen op dit werk in ruime mate zal rusten. Op zijn verzoek zette „Excelsior" ander maal het Wilhelmus in, dat nu door heel dc -enigte met geestdrift werd meegezongen. En 't klonk goed onder den helderen Bra- baritschen hemel, terwijl een frissche bries de vlaggen <ir»ed flapperen. Naar Bergen op Zoom Hierna werd door het gezelschap, verdeeld over een zestal comfortabele autobussen, een tocht gemaakt naar Bergen op Zoom, Deze tocht gaf ruimschoots gelegenheid om met de schoonheid van het Brabantsche landschap nader kennis te maken. En onge twijfeld zullen vele Flakkeeënaars dezen zo mer van de nieuwe veerverbinding een dank baar gebruik rnaken, om "van dit natuur schoon dat tot dusver geografisch vlak bij was, maar door de moeilijke verbinding toch schier onbereikbaar volop te genieten. Ten stadhuize Bergen op Zoom bleek evenmin achter te willen blijven in 't vreugdebeioon over de nieuwe veerverbinding. Ten Stadhuize had een officieele ontvangst door het gemeente bestuur plaats. De Burgemeester Mr. Drs. P. A. F. B 1 o ra sprak een hartelijk begroetingswoord. Hij hoopte het gezelschap nog eens „waardiger" te kunnen ontvangen. Door de gevel-restau ratie, die eerst in 193S dat tevens is het zesde eeuwjaar der stichting van 't- markie- zaat te Bergen op Zoom voltooid zal zijn, Mr.- Dr. A. G. 3L van Rijckevorsel,-Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, houdt een rede bij de opening van de verbinding FlakkeeBrabant heersdht er nu in der Stede Huis een schoomm aakstomm i ng. Ook deze spreker bracht hulde aan de energieke commissie, die de nieuwe veer verbinding wist tot stand te brongen. Hoe meer bezoekers we uit Flakkee in onze stad zullen zien, hoe liever 't ons zal zijn. Moge het veer bijdragen om het onderling verkeer tusschen Goeree en Westbrabant te verster ken; ongetwijfeld zullen ook velen vau hier met uw schoone eiland nader willen kennis maken. Dc voorzitter der Stichting, de heer Don kersloot heeft te Dintelsas en te Bergen op Zoom hartelijk dank gezegd voor de vriendelijke ontvangst en de waardeerende toespraken. Autotocht door Westbrabant Hiermede was de officieele plechtigheid beëindigd. De dag werd besloten met een autotocht over Woensdrecht, Ossendrecht, Wouwsche Plantge, Roosendaal, Etten-Leur, Liesbosch, Princcnhage, Mastbosch, Breda, Zevenber gen naar Dinteloord. Als de vele goede wenschen, voor de nieu we veerverbinding FlakkeeNoord-Brabant uitgesproken, voorloopig slechts voor de helft in vervulling mogen gaan, dan kan de firma Van der Schuyt-tevreden zijii! De zoollederindustrie Een heel merkwaardig voorstel In een vergadering van de Federatie van Ve-recnigingen van Nederlandsche Leder- fabrikanten heeft de Bond van Schoenma kers-patroons een ontwerp naar voren ge bracht betreffende werkverruiming. Onge veer 10.000 schoenmakers-reparateurs, leden van bet Leder-Contröle-Station, zijn de ondergang nabij, daar het reparatie.werk tot de helft is teruggeloop.en. In. 1924 werd 7.5 millipen K.G. re pa ra tie leder verwerkt en in 1934 'slechts 3 millioen K.G. Dc heer F. Hessels te 's-Gravenhage, secre taris van den Nederlandsehen Bond van Schoenmakerspatroons,' heeft nu een ont- wprp ingediend, dat hierop neerkomt: Iedere fabrikant van reparatieleder verhoogt zijn factuur met f 0.20 extra. Dit bedrag wordt in een fonds gestort. Het lied rag wordt door deci afnemer betaald. Uit het fonds zullen suppletiebons -worden verstrekt aan het publiek, dat niet veol geld kan uitgeven voor bet repareeren der schoenen. Deze gelden zullen dan eventueel door tusschenkomst van bestaande crisis- en steuncomités worden uitgereikt. De reparateur verplicht zich de prijs voor het reparatiewerk niet te verhoo- gen. Op deze manier hoopt men het doen repareeren van schoenen in de hand te werken. Dinsdag 28 Mei zal een definitief besluit worden genomen. Ned. Vereeniging van Tandheelkundigen Voor bovengenoemde Vereeniging hield tandarts B. Bakker, lector aan dc Rijks universiteit. te Utrecht, dezer dagen een voordracht over „De volle prothese", Spre ker behandelde de verschillende toestanden welke men in den mond van de patiënt kan aantreffen en gaf in verband daarmede aan welke afdrukmetihoden men zou dienen te bezigen. Voor. de algemeene practijk en het gemiddelde geval werd de gipsafdruk vol doende geoordeeld. De wijze van „beetbepa- lén" en -het plaatsen der modellen in de ar ticulator werden uitvoerig behandeld cn een der modellen standaardmethode hiervoor aangegeven. Hierop aansluitend werd het modelleeren van het prothetisch apparaat en het opstellen der kunsttanden besproken. Vervolgens toetste spreker de Gysi-methode ROFFELRIJMEN. EEN MOOI VOORBEELD Overmits het roode Noorden Ons ten voorbeeld wordt gesteld Aangezien het daar zoo best gaat Naar de roode pers vertelt, Moge ik u even wijzen Op een zonderling bericht, Een bericht uit Denemarken Dat hiér voor mijn steekneus ligt. De regeering-Stauning heeft daar Welvaartspolitiek gedaan, En vanzelf is de valuta Vroolijk aan den dans gegaan. Logisch had dit tengevolge Dat de voorspoed zichtbaar steeg En de Deen het stukken beter Dan de Nederlander kreeg: Elke weekzoo schrijft een schrijver. Komt er een artikel bij Dat hier niet meer is te krijgen: Ersatz-koffie drinken wij; Buitenlandsche sigaretten, Goedevoert men niet meer in; Voor de kabelfabricage Zijn er grondstoffen te min; Verder dreigt gebrek aan kleeding, Maar. zoo grapt men't zomert al. Dat is voor de Deensche dames Dus geen hopeloos geval; Philips heeft er een fabriek staan, Daar men zonder grondstof zit Gaan er tweehonderd en vijftig Deensche arbeiders exit Denemarken is een voorbeeld Koe men snel fabrieken bouwt Maar geen centen voor de invoer Van de grondstof over houdt. LEO LENS (Nadruk verboden) aan de moderne prothetische opvattingen en gaf daarbij een interessante beschouwing over de methode van den Engolsehen prac ticus Fisch. Op de voordraaht volgda een levendige discussie. Landelijke organisatie der Chr. Democraten Zaterdagavond is te Zwolle opgericht de landelijke organisatie van Chr. Democra tische leden der Staten Genei-aal, Prov. Staten en Gemeenteraden. Het bestuur wordt gevormd door dc heeren H. van Houten (Groningen), voor zitter; H. Posthuma (Leeuwarden), secre taris en J. K. Riemersma (Enschedé), pen ningmeester. Het doel dezer organisatie is de leden van voorlichting te dienen over de in ge noemde overheidsorganen aan de orde ko mende aangelegenheden. Officieele Berichten ZUIDERZEESTEUNWET Benoemd ia tot lid van de Generale Com missie. bc-doc-ld in art. 3 der Zuiderzeesteunwct de heer G J Teppcma. referendaris bij het Dep. van Econ. Zaken, te Den Haas. AUDIëNTIE De grewone audiëntie van den Minister Econ. Zaken, zal op Donderdag 16 Mei a.s plaats hebben. WOENSDAG 15 MEI KUIZEN 1875 M. NCRV-uitzending. 8 00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram pl. 10.30 Morgendienst otv. Ds. R. J v. d Me inert. 11.00-42.00 en 12 15 Ensemble v d. Horst. 1.15 Orgelspel D. Lincy. 2.0J Zartg door A. M. Boczaardt (sopraan). A. d. vleugel: A. Ver- meeren 3.00 Gir. kcfcnir. 3.30-3.45 en 4.00 Gram.-pl 5.00 Kinderuur. 6.00 Technische cau serie. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbu reau. 7-15 ®J. C. Geervliet: Waarom eik Neder lander zwemmer? 7.30 Landhcuubalfuur S.00 Vaz Dias. S.05 Ned. Herv. Gem. Zangkoor „Het Lied", olv. G. Akkerman. 9 00 A. J. de Neef: Onze Papoesche Evangelisten. 930 NCRV-orkest oiv. P. v. d. Hurk mmv. Her mann Schey (bas). Om 10.CÜ Vaz Dias. 11.00 11.30 Gram-p]. HILVERSUM 301 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 6-30 RVU. S00 Grampl. 9 00 Strijk orkest oiv. E. Walls. Dubbel X-Ecsetr.ble c:v. G. Steyn 9.45 Schalmei clv. P. Renes 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb in de continu- bedr.: D. Wins (piano). C. v. d. Lende (le zing), A. de Booy (rang), Vara-tooceel olv. W. v. Cappelien en gram pl. 12.00 De Zonne kloppers oiv. C. Steyn. 12.45 Gram.pl. 1.00— 1.45 De Flierefluiters oiv. E. Walis. 2.00 Voor de vrouw*. 2.15 Knipks. 3.00 Voor le Ktrderen. 5.30 Orvitropia oiv. J. v d. Horst. 6.30 RVU. S. v. Daotzig: De crisis, het goud en c!e wisse1-' koersen. 7.C0 Sportuitzecding. 7.20 Voor fcet piatteland. 7.40 H. Leberto: Het in'erna-ionale variété. 8.00 Herh. SOS-bcr. 8.0.3 Vaz Divs cn Vara-varia. 8.15 Pianospel N. Orlorf. 8..30 „Het ruiikantoorspel van Dunsanv. (Vara- to.ueel olv. W. v. Cappeileni 9 03 G-am.pi. S.15 Zacg door B. Ucko (tenor). 9.oÜ V«: F-'d-as. 935 Vervolg zan-g. 9.45 Gram Ju.0ü Va ra-orkest olv. H. de Groot mmv. N. Or'orf (piano). M.00 Gram.pl. 1115 Orgelspel C. Steyn. 11.45—12.00 Gram.pl. DR0ÏTWICH 1500 M. 9 35—9.50 Morgen wijding 11.20 Gram.©!. 11.50 Fracs=che les. 12.05 Orgelspel Q MacLean. 12.50 Ch. Man- nog en zijn orkest. 1.50 Orgelconcert door A. Goi-dsbrcugh. 2.25 Voor ce scholen. 2.50 Le zing 3.10 Piano-recital E. Kidoey. 3 35 Seed, orkest Bournemouth olv. Thomas 535 Carroll Gibbons en de Savoy Hotel Ocpheacs. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezingen. 7.25 Bach- concert. 730 lersche muziek mmv. koor en so listen. 8.20 ..The Moon in the Yellow River", spel van D. Johnston. 9.50 Berichten 10.20 Nel sen Keys in „The May Revue 11.20-12.20 Casani Club Orkest oiv Charles Kunz. RADIO PARIS 1648 M. - 7 20 en 8.20 Gram.pl. 1235 Orhestcoocert olv. Touche. 8 20 Hoor spel. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 12 20-2.20 Concert uit rest. .J?itz". 3.50—5 50 Omroeporkest oiv. Gröndahl 6 05635 Gratn.pl. 8.20 Hoorspel. S.30 Zang en piano. 9.30 Gram.pi. 10.20 Rad:o- symphccie-orkest olv. E. Hamerik. 11.20—- 1230 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.20 en 7.20 Uit Berlijn: Omroepkieioorkest. Trio en zang 12.20 Werag kamerorkest oiv. Hagestedt. 235 Viool en piano. 4.20 Pianorecital. 5.20 Concert uit Frankfort mmv. orkest en solisten, olv. J. F. Hess. 7.20 VoScsliederenconcert. 930 Beerho- ver.corïccrt mmv. orkest, koor en solisteo. 10.50 12.20 Weragkamerorkest olv. Hagestedt. BRUSf-L 322 en 484 Meter. 322 Meter: 12.20 en 130-2.20 Max Akxys' orkest. 5.20 Zatrg en piano. 5.50 Gram.pi. 635 en 7.35 Sa lon-orkest olv. Walpot. 8.20 Omroeporkest oiv. Walpot. 8.20 Omroeporkest okv. Douliez. 103011.20 Populair ccncert. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.50—2.20 Gram. pl 5-20 Piano-recital. 5.35 Salon-orkest. 6.35 Gnam.pl. 6.50 Orgelconcert 7.35 Zang. 8.20 Symphonieconcert oiv. André. 10.30—11.15 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Rijkszecdmg: Unsere Jugendherbergen. 9.05 Blaasconcert olv. R. Brühl. 10 20 en 11.05 Berichten. 11.20—12.10 Concert uit Londen (gram.-opnamen) ONDERSCHEIDINGEN Benoemd tot off. in de Orde var. Oranje Nas sau G. Warnde-i ink Vinke te Bloomcndaaltoe gekend is de bronzen eere-medallle d-*r Oranje Nassau Orde aau mej. G Meerstra, te Groningen i Den Haas (Ho< .uur). CONSULAIRE DIENST Benoemd i3 tot vice-consul der Nederlanden te Rüssel, de heer J. Rozendaal, bulten be zwaar van 's lands schatkist. De heer Sidney H. Browne is erkend en toe- selaten als consul van de Vereen. Staten vau Amerika te Batavia, voor Nederl.-Indië. Benoemd is tot consul der Nederlanden te Manilla, ir E. Heybroek. buiten bezwaar van 's lands schatkist. VOOGDIJRAAD DEN HAAG Benoemd zijn tot lid van den Voogdijraad te Den Haag. mevr. I j H M Gerritsen, gc-b. den Breejen van den Bout. wonende *.e IX-n Haag en J. Th. van Mlerlo, aannemer, te Delft. FEUILLETON SAAMGEBRACHT (21 Hun ijver was niet bezweken, geen haar Eelfbs van hun hoofden was gekreukt. Hun God had hen nimmer verlaten. Zij hadden Zijn bijstand ondervonden, in het indelen en het spreken. 1-Ioe vol word, bij deze gen dachten.. Wilibalds gemoed, hoo warm zijn hart. Eerbiedig sloeg hij het oog naar Boven. Daar zonk juist do zon ter kimme. Maar het was licht in 's mans ziel. Hij was in dit oogenblik den hemel nader. En vol van geloof riep hij uit: „Ik dank u. Vader! Ilcere des Hemels en der Aarde! Ik dank u dat ook ik een werktuig in uw hand mocht zijn, om blinde heidenen liet licht te brengen, gelijk uw zon het aardrijk ver licht En zinke de zon ook neer. zij zal toch niet meer verdwijnen, maar weldra met vernieuwden glans weer verrijzen. Worde ik dus ook weggenomen, vóórdat het groo te work zal zijn volbracht, en Christus, het licht flor wereld, overal zal heerschcn geen nood! Wat Gij begonnen hebt. zult Gij voltooien. Uw eigen Zoon heeft gezegd: „Mij is gegeven alle macht in Hemel cn op aarde. Het zal worden één Kudde, onder één Herder!" Nog was hij in vroom gepeins, toen hij ir. de verte eenig geroep meende te 1 ..oren. Het was hom. als schreeuwde men mn hulp schoon hij zulks niet duidelijk hor» onder scheiden. Maar veronderstellende dat ee'n ongelukkige bijstand kon uoodig liobbcn, begaf hij zich ijlings naar de plaats van waar het geroep scheen te komen. Nu vernam hij duidelijk een gegil* Het scheen de stem eener vrouw, die geweld werd aangedaan. Wilibald versnelde dus zijn schreden, maar met eiken tred ver wijderde zich het geroep, cn eindelijk werd alles weer stil, gelijk eenige oogenblikkcn vroeger. Ofschoon Wilibald nu niets ontdekte, zoo kon hij zich toch niet wijs maken, verkeerd te hebben gehoord, en hij bleef dus nóg een geruimeh tijd ronddolen, totdat de duister nis hem noodzaakte naar het kasteel te rug te kceren. Nauwelijks was hij echter de voorpoort binnen gekomen, of hij vernam dat Hola. Wittekinds dochter, werd vermist en dat men nergens eenig spoor van haar kon ont dekken Wittekind was wanhopend, Angel- bert liep alseen krankzinnige rond. Naar alle kanten waren er reeds boden uitgezon den, doch allen waren teruggekeerd zonder iets gevonden te hebben. Thans werd Wilibald overtuigd, dat hij het meisje had hooren roepen en hij meen de met grond te moeten veronderstellen, dat zij met geweld was ontvoerd. „En heeft men op niemand eenig ver moeden, die daarin de hand zou hebben kunnen leenen?" vroeg hij aan Ludger, die hem dit bericht had meegedeeld. „Ja!" antwoordde deze. „De oude Radigis noemt een ridder, wiens naam zij niet. kende; maar zij zegt, dat gij haar bevolen hebt, dien Christen in alles te gehoor- „Dat was Theodorik. Hij he^ft mij dus misleid. Hij zei mij, dat hij aan dc bekee ring- der oude vrouw werkzaam was, en daarom alleen gaf ik haar den raad dion Theodorik te gehoorzamen. O, hoe kan men met de beste bedoelingen bedrogen worden! Waar is Wittekind? Ik moet hem spre ken." „Wacht u voor hem!" vermaande Lud- gér. „De Koning zelf zou u niet voor zijn wraak kunnen beveiligen." „De wraak treffe mij, want ik ben on schuldig!" zei Wilibald en liep dc 'binneo- plaats over naar de vertrekken van Witte kind. Maai* thans kwam hem Angel bert te gen die, zijn voedstervader ziende) wél- geen bedreigingen uitte, maar bijna Wftnhopt'nd uitriep: „Ach! vader Wilibald! wat hebt gij gedaan?" ,„\ngelbert, geloof mij, ik ben on schuldig!" „Ik geloof het, maai* verberg u voor mijn vader!" „Maar gij?" vroeg Wilibald, zonder op den gegeven raad te letten. „Ik ontving straks dit bericht, maar door wien het géschreven is weet ik niet. En dit bericht meldt ons. dat mijn zuster, op last des Ivonings naar den raad door Wilibald gegeven, naar Trajectum gc- „En draagt dc Koning van dit geschrift „Ik weet niet wat ik van dén Koning moet denken. Hij ontkent niet volledig, doch scheen evenwel min of meer verbaasd." „Met reden! Ik moet terstond den Koning zien te spreken." „Doe dat, en beproef wat gij kunt! Ik vertrek terstond naar Trajectum. om mijn vader 'n geliefde dochter terug te geven." Eer Wilibald kon antwoorden, was Au- gelbert reeds verdwenen. HOOFDSTUK X DE STRAFOEFENING Angel bert was zonder oponthoud vertrok ken en, niettegenstaande de duisternis van den nacht hem nauwelijks vergunde nauw keurig den weg te onderscheiden, met den grootsten spoed voortgereden, zoodat hij met het aanbreken van den dag reeds de rivier de Lippe bereikt had, langs welke zich toen ter tijde een groot, bosch uit strekte, waarin vroeger de tosen van dc al gemeen geëerde vorstelijke waarzegster Vel- loda gestaan had, welke toren thans echter vervallen was. Door dit bosc.h liep Angelberts weg en toen hij bijna het midden er van had be reikt, trad hem onverwachts iemand op zijde, wiens zonderling uiterlijk zijn aan dacht trok. Hij droeg een kort wambuis, daarover een mantel van Friesche wol met vreemde kleuren, zijn hoofd was ge dekt door 'een klein mutsje, waarop een enkele hanenveer prijkte, en over zijn schoti der hing een speeltuig, dat van drie sna ren was voorzien. Hij groette Angel bert als een ouden bekende en vroeg zonder om wegen, waarheen zijn tocht leidde? Eerst meende Angelbcrt zijn paard bij vernieuwing in den draf tc zetten, /.omlei den onbescheiden vrager eenig antwoord te geven, maar hij wilde, zoowel voor zich zelve als voor zijn paard, wel eenige oogen blikken rust in de koele schaduw van het geboomte genieten, zoodat hij dan ook spoedig genoeg, op de vraag hem gedaan, tot antwoord gaf: „Zoudt gij mij wenschen te vergezellen? Ik moet u dan zeggen, dat uw handwerk u elders meer voordeel zal. verschaffen, dan daar waarheen ik mij denk te begeven." „Het zijn ellendige menschen, die alleen aan eigen voordeel en denken. En dit kan men vooral niet, wanneer men meer dan anderen het verborgene kent." „Ik heb u meer gezien," zei nu Angel- bert, zijn makker zoekende onder het oog je krijgen. „Waar kan ik u gesproken heb- „Ha! nu zijt gij even nieuwsgierig als ik, maar uw geheugen is niet zoo goed als het mijne. Ware dit het geval, gij zovidt ook aan mij somtijds denken, wanneer gij aan 's Ivonings dochter, de schoone Bertha denkt." „Nu herinner ik het mij. Gij zijt ook te Noviomagus geweest, toen aldaar het Ko ninklijk hof zijn verblijf hield?" „Juist! Toen heb ik u en anderen reeds de toekomst bekend gemaakt. En in dc kapel zoudt gij naderhand te kort -gescho ten zijn, indien de deur niet onverwachts geopend ware." „Hebt ook gij daaraan kennis'? Ja! ik heb reeds in vele moeilijkheden verkeerd. En gij hadt gelijk, mij weinig goeds tc voorspellen." „Denkt gij dan, dut een waarzegger het lot kan veranderen? Maar hij moge dit niet kunnen, wat hij zegt kan toch waar heid zijn." „Hot is goed, dat gij zelf uw kunst ver trouw; maar 't is moeilijk altijd ook an doren dat vertrouwen in te boezemen." „Zult gij dan ook mijn woorden niet vertrouwen, als ik u zeg, dat gij op een verkeerden weg zijt, en dat gij daarop niet vinden- zult, wat gij zoekt?" „Hoe? Weet gij dan ook reeds wat het doel van mijn tocht is?" „Weet ik het niet, 7.0011 van Wittekind! dat gij uw zuster zoekt?" „Mensch! wie zijt gij?" vroeg Angelbcrt en hield zijn paard staande. „En weet gij ook waar zij is?" „Ga dan niet naar 't Oosten henen! Wend uw paard in zijnen loop!" zong de waar zege r, al voortgaande, zonder om te zien. „Stal" riep Angelbcrt, „on ontdek mij alles!" Maar de waarzegger had zich reeds in liet dichtste van het geboomte verborgen eer Angelbcrt zulks kon beletten. En hoe hij ook zocht, hij kon geen spoor van den wonderlijken man ontdekken. „Vertoon u nog eenmaal!" smeekte An gelhert, „en ik zal u vorstelijk beloonen." Nu hoorde hij duidelijk weer de stem des waarzeggers, die van uit de toppen van het geboomte scheen te komen: k Draag mijn kunst waarop ik bouwe, voor geen goud hoe duur te koop. Wilt ge uw zuster wedervinden, ga dan naar den „zwarten hoop!" Thans liet zich de waarzegger niet meer hooren en Angelbert stond dus eenige oogenblikkcn besluiteloos. W at zou hij doen? Het ontvangen schrift meldde duidelijk, dat Hola naar Utrecht was vervoerd, en de Koning zelf scheen dit niet voor onmogelijk te houden. Maar dit bericht was toch ongeteekend en men kon het dus gemakkelijk hebben gebruikt om den broeder te misleiden. (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5