Jlicaurr gcihsctie (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Domme afbraak DE KLOK VOORUIT abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35- Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5475 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 14 MEI 1935 15e Jaargang Stöberteirtitprijjtn: Van 1 tot 5 regels 1.17V» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Of, noodzakelijke versobering? Men kan niet zeggen, dat aan het groote Bezuinigings-ontwerp der Re geering een „blijde incomste" ten deel viel. Een belangrijk deel der pers en der organisaties heeft niets dan critiek, soms harde, onbeheerschte critiek voor maatregelen, welke afbraak van veel moois en nuttigs en zelfs onmisbaars tengevolge zullen hebben. Met het woord afbraak is het voorstel ge- en veroordeeld. Waarbij men echter ver geet, dat er tweeërlei afbraak is: hst moedwillig onbewoonbaar maken van een doelmatig huis en het noodge dwongen wegbreken van een serre, hier, een loggia daar en vleugel 'ginds, omdat onderhoud en meubileering niet meer bekostigd kunnen worden. En, schrijft Paulus. niet: „de derde dag wierpen wij met onze eigen han den het scheepsgereedschap uit"? „Domme afbraak", zal iedereen dat noemen, die niet begrijpt, dat het be houd van schip en bemanning van grooter beteekénis is dan (zelfs!) ge reedschappen. Heel wel, zal ménig criticus zeggen: maar de bezuiniging tast zelfs hier en daar het leven aan. We zullen, het' geenszins ontkennen; er doemen ang stige probleemen op hoe bij langduri ge werkloosheid- en bij, voortdurende daling der loonen met name op het platteland en in menige industrie, vele gezinnen van het allernoodigste zullen worden Voorzien. Echter, staan daarte genover nog niet tallooze weeldeuitga- ven, waaraan onze ouders, niet dach ten? Zijn onze behoeften, doch vooral die van onze kinderen, niet ver uit ge groeid boven ,wa,t men een halve eeuw terug durfde droomen? O, het klinkt velen barbaarsch, con servatief en hardvochtig in de ooren, alsm,en op de opgeschroefde levens standaard wijst; omdat men daar on middellijk achter zoekt een boosaardig' streven om de armen te plunderen en de rijken te sparen; en die gedachte werpen we verre van ons. Zoolang de maatschappij - verhoogde loonen en zwa re belastingen verdraagt, zonder dat ineenstorting dreigt, verdedigen we be houd van hetgeen we verwierven in jaren van voorspoed maar de Christen mag toch ook in deze eeuw niet ver geten: als we voedsel en deksel heb ben, dan zullen we daarmee verge noegd zijn. Het viel ons op, dat we dezer dagen in een krant, waarin we het niet ver wacht hadden, gewezen zagen op de schreiende tegenstelling tusschen nood en armoede. Aan de eene kant in het wegsmijten van duizende guldens om een spannende wedstrijd in een stadion, hier of elders, bij te wonen. Ieder kent ze wel in zijn omgeving, die groote moeite hebben om aan hun financieele verplichtingen te voldoen en op grond daarvan eiken collectant afwijzen en geen cent offeren voor werkloozen en lijdenden; doch die geen oogenblik aarzelen om twee, drie en meer rijks daalders neer te tellen voor de bijwo ning van een voetbalmatch of sport- demonstratie. En de vraag was gewet tigd of het geen tijd wordt om een rake belasting op deze vermakelijkheden te leggen teneinde de schatkist te stijven en deze burgers soberheid te leeren. Op gevaar af van aangezien te wor den voor achterlijke en ongevoelige scribenten, die de klok der ontwikke ling minstens een halve eeuw willen terugzetten, moest toch eens op deze dingen gewezen worden. Vijftig en honderd jaar geleden liep de klok ook, al was het dan geen nabootsing van de „Westminster" of een pendule met bim- bam-slag. Is daarmee gezegd, dat alles wat de Regeering voorstelt, onberispelijk is en aaanvaard moet worden; of dat er niets aan ontbreekt. Men weet beter. Tot een enthousiaste verdediging van het re- geeringsontwerp kunnen we ons niet opwerken en dat kan niemand zich Daarom behoeft de Regeering geen uit bundige, lof te verwachten, want wie alleen zijn gemoed laat spreken, zegt: aan zooveel afbraak doe ik niet mee. Zoo'n uitval is buitengewoon goed koop, doch lost de moeilijkheden niet op. De kwestie dient anders gesteld te worden: hoe ver moeten we met de af braak doorgaan en wa't is mogelijk om door opbouw nieuwe welvaart te bevor deren? Hoe passen wij ons het beste e1 het minst-pijnlijke aan de gewijzigd wereldhuishouding aan? Wij hebben niet de pretentie daarop een afdoend antwoord te kunnen g^ ven; doch wie het regeeringsstuk ve; oordeelt, dient wel ernstig naar een Oplossing .te., zoeken. VANNACHT BEGINT DE ZOMERTIJD In den nacht van op Woensdag begint dit jaar de Zomertijd. Men doet dus het best vanavond bij het naar bed gaan de klok een nar VOORUIT te zetten. De zomertijd eindigt op 6 October. De overgang geschiedt in dier voege (aldus het offi cieele berichtdat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aan vangt, 2 uur in den voormid dag aanwijsthet wordt ge acht te zijn 3 uur in den voormiddag: Binnenland De stand der Werkloosheid Weer eenige verbetering De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling ,cleel,t mede, dat.de werkloosheid on- dqr de 554.500 leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeni- gingen in de week 22 lm. 27.April 1935 heeft bedragen .27.2 pet. d.i. 0.8 minder dan in de vorige verslagweck (8 trn. 13 April 1935), toon de werkloosheid 28.0 pet, bedroeg. 'In de overeenkomstige-week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderschei, den lijk 23.5 en 26.1 pet 'Bij 1064 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 27 April 1935 in totaal 585.660 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 368.484 mannen. Hiervan waren werk loos 368.484 personen, onder wie 355.166 Op13 April 1935 bedroeg het aantal inge schrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen395.953, ouder wie 378.651 werkloo- n. Het aantal ingeschreven .werkzoekenden sedert 13 April' verminderd mét 10293, het aantal werkloozen met 10622. Blijkens een op 1 April '1935 gehóuden telling stonden op dien datum bij 322 orga nen der arbeidsbemiddeling in gemeenten niet 5000 en meer inwoners ingeschreven: 1165S werklooze mannen jonger dan 18 jaar; 57475 .werklooze mannen van 18—25 jaar; 56701 werklooze mannen van 26^—30 jaar en 198.185 werklooze mannen van 31 jaar en De voorgenomen opheffing van Kamers van Koophandel Een ander bezuinigingsplan In haar wetsontwerp tot verlaging dei- openbare lasten stelt de Regeering voor, om de jaarlijksohe bijdragen aan het Handels register te reduceeren en wel de bijdragen van f 2.50 tot f 2 en de overige te halvecren. Dientengevolge voorziet de Regeering finan cieele moeilijkheden voor vele Kamers van Koophandel, waarom ze voorstelt, om ver schillende gebieden van K. v K. samen te voegen en zoodoende het aantal der K. v. K. terug te brengen van 36 op 19. Misschien moet aangenomen worden, zoo schrijft de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei, dat in deze abnormale tijden in 'n aantal bedrijven, ook grootere, een verlaging van contributie met tien of meer gulden welkom zal geheeten worden. Zou men dan ook het Regeeringsvoorstel in dien zin wijzigen, dat alleen voor de grootere bijdragen reductie gegeven wordt en dan desnoods meer nog dan de Rcgec- ring nu voorstelt, dan treft de daardoor ont stane inkomstenderving voornamelijk de financieel sterkere Kamers van Koophandel, die deze terugval kunnen opvangen, zonder dat haar outillage .gedesorganiseerd wordt. Ook al is dan misschien het totaal te be zuinigen bedrag minder dan de Regeering voorslelt, men bereikt practisch individueel bij do ondernemingen meer en men stoort het bestaande systeem niet. Dan is el- nog een tweede ding, dat'tege lijk! in liet Rcgee.ringsplan zou kunnen M or den geregeld. Thans bepaalt de Handels registerwet, dat een aantal ondernemingen niét voor inschrijving in aanmerking ko men, o.a. kleine handelslieden en kleine ambachtslieden Het ware te wenschen, deze' uitzondering, die geen doel heeft, te doen. vervallen en tegelijk een lagere beta lingsklasse voor de dan in te schrijven zeer kleine zaken in te voeren. Dé bezuiniging, door'het Regeeringsplan: verkregen, zal. ongeveer 4 ton bedragen, die door het nieuwe plan bijna 3 ton, een ver schil gevende van ongeveer f 110.000. Wij mecnen, zoo besluit genoemde Kamer, dat de bedoeling der Regeering, om een kleine reëelc verlichting van druk der za kenwereld te geven en tegelijk een doel matig instituut der K. v. K te behouden, meer bereikt zal worden, indien zij de liier voorgestelde wijziging, of- een, welke in soortgelijken geest is, zou willen aanbren gen in haar concept. PROV. STATEN VAN DRENTE Door het centraal stembureau is, in plaats van den heer J. Kljjzing benoemd tot lid van de Piov. Staten-van Drente, de heer A. H. Tissingh. MR. MARCHANTS STAP Zijn overgang naar del R.K. Kerk Een bom" In een deel onze edities van gisteren kou den we nog het bericht opnemen van het ^izienbarende feit, dat Minister Marchant is overgegaan tot de Roomsch-Kath. Kerk, uit de Vrijz.-Dem. Bond is getreden en aan de Koningin ontslag uit zijn ambt heeft aan- I-Iet is al eenige weken geleden, dat ons dit „groote nieuws" van hoogst betrouw bare zijde werd medegedeeld en in 't laatst der vorige week vernamen we een nadere bevestiging en verdere bijzonderheden. Het leek óns échter weinig kiesch een zaak als deze, waarbij de persoonlijke overtuiging het eerste en beslissende woord spreekt, in het openbaar te brengen, voor de persoon zelf heeft gesproken. In de persdiscussie hebben we ons dan ook niet gemengd. Gisteren sprak de Minister echter zelf en nu kon publicatie niet langer achterwege blijven: te meer niet, omdat cr een belang rijke politieke kant aan zit. Want het is een ding van beteekenis, dat een leider van een politieke partij en met haar goedvinden minister, der Kroon, een .stap .doet .als jnr Marchant. In verband met. zijn overgang hqeft het Ned. Corr. Bureau zich tot den minister ge wend met hot verzoek eenige nadere in lichtingen te mogen ontvangen. Toen hem gevraagd werd of hij aan dit verzoek, .om nadere mededeelingen over hot verrassende bericht, kon voldoen, zeide hij glimlachend: „Verrassend? Zegt u maar ge rust, dat het een bom is, die springen zal. Mijn communiqué is echter duidelijk en yoorloopig heb ik geen behoefte, hier aan iets toe tc voegen". Een overgangsproces De stap, M'aartoe mr Marchant is overge gaan, is het gevolg van een ontwikkelings proces, dat niet onlangs, tot uiting is ge komen, doch dat zich eerder in den loop van' jaren voltrokken hééft. De overgang van minister Marchant- tot het katholieke geloof zou, naar wij meenpn te weten, reecis in het vorige jaar hebben plaats gelhad; .Minister Marchant zou zich op het stand punt'hebben gesteld, dat hij over deze aan gelegenheid eerst dan zou spreken, wan neer zijn geweten hem tot spreken zou dwingen. Hij zou deze gedragslijn gekozen hebben, om het Kabinet in deze toch reeds zoo moeilijke tijd, nieuwe zorgen te be- Ook voor de ambtenaren uit zijn onmid dellijke omgeving van zijn Departement was de mecledeeling van minister Marchanls overgang een volkomen verrassing. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat de echtgeneote van den minister niet tot de Katholieke Kerk is toegetreden; echter kan met zekerheid gezegd M'orden, dat alle ge ruchten, die de verklaring van 's ministers veranderde levensbeschouwing meenen te moeten zoeken in zijn huiselijke omstandig heden, alle grond missen. Mr Joekes schort zijn oordeel op Mr Joekes, voorzitter van de Vrijz-Dem. Tweede Kamerfractie, die nog geen bericht had ontvangen van de uittreding van mr Marchant uit de Bond, wenschte zijn oordeel nog op te .schorten, doch kón wel verklaren, dat mr Marchant hieraan terecht de conse- kwentie heelt verbonden, dat hij onder deze omstandigheden niet het ambt van minister van Onderwijs kon blijven vervullen. Mededeeling van den overgang Naar wij vernemen, heeft mr Marchant van zijn overgang naar de Roomsche 'Kerk mededeeling gedaan in de jongste vergade ring van don Ministerraad. Bevestigde geruchten De geruchten omtrent den overgang van minister Marchant naar de R.K Kerk liepen ongeveer sinds Paschen. Toen we voor het eerst van het geval hoorden/ waren de berichten afkomstig uit den kring van R.K. geestelijken. Ze m'erden gehandhaafd na 's ministers poging om de vragers af te poeieren cn op een dwaal spoor te brengen. We zullen thans niet alles mededeelen, wat Me vernamen. Nu de bom gebarsten is, M'ordt echter al lerlei in 's ministers optreden in de-laatste tijd meer verklaarbaar. Althans komt het i;i een ietM'at ander licht te staan. We den ken o.a. aan zijn spreken oyer de Abdij:van Egmond," en de R.K. Blindeninrichting te Grave1 en andere voorvallen. In een ministerraad van reeds eenige tijd geleden, toen hij kennis gaf van zijn nieu we godsdienstige overtuiging, moet hij het standpunt hebben verdedigd, dat hij na zijn overgang wel vrijz.-dem. minister zou kun nen blijven. Het zou minister v. Schaik zijn geweest, die toen onmiddellijk .deze opvat tingen heeft m-eersproken en verklaarde, dat bij deze overgang paste een aftreden als minister.Een. goed Katholiek behoort poli tiek georganiseerd te zijn in de R.K. Staats partij. De overige leden van het Kabinet dachten er natuurlijk precies zoo, over. Minister Marchant schijnt de zaak nog korte tijd op haar beloop te hebben gelaten, totdat gisteren de ontknooping wereldkun dig is geworden. Zaterdagavond zat de Mi nister nog aan bij het diner, lietM'elk in Am sterdam gegeven. werd ter eere van Dr. Mengelberg. Aanblijven zonder meer was uit den aard der zaak een politieke onmogelijkheid en zou ook e.on onbehoorlijkheid zijn geweest; maar het Kabinet en inzonderheid de mi- nister-president.staat voor een nieuwe moei- lijkhei'® DE HUIZER ZENDER GAAT BUITEN BEDRIJF De exploitatie der radio-centrales In zijn memorie van antivoord aait de Tweede Kamer inzake het. wets ontwerp betreffende de Nederl. Omroep Zender Maatschappij (N.O.Z.E.M.A.) deelt de Minister van Binncnlandschc Zaken mede, dat de Huizer-zender met ingang van 1 Juli a.s. definitief buiten bedrijf zal M'orden gesteld. De commissie voor het zendervraagstuk is na ernstige overweging eenstemmig tot de .slotsom gekomen, dat deze zender ook getjurende den overgangstoestand buiten bedrijf gesteld ivordt en dat ook zoolang van den krachtigen rijkszendcr tc Kootwijk gebruik zal worden gemaakt. Wat de energie van de niemve zenders aangaat, deelt de minister mede, dat het in het voornemen ligt om het definitieve zen- degjcomplex voor.groot vermogen (maxi maal 150 kw.) in te richten, waaraan in het bijzopder in de avonduren behoefte be staat, terwijl nagegaan zal \voi"den,.of ten aanzien van den N.S.F.-zen,dcr te Hilversum dezelfde mogelijkheid bestaat De positie der P.T.T. Wat betreft de samenstelling van het be heersorgaan en de sterke positie, m elke het staatsbedrijf der P.T.T. daarin zou inne men, wordt opgemerkt/dat het geen ver wondering behoeft te wekken, dat juist het staatslied rijf der P.T.T. het eenige staats orgaan, dat over de vereischle technische kennis en ervaring beschikt door twee of drie leden in den raad van beheer ver- tegemvoordigd wordt. Met betrekking tot de exploitatie van i'a dio-centrales ziet de minister niet in, waar- om ,de N.O.Z.E.M.A., wier primaire taak het toch"is, de'radio-programma's der omroep organisaties uit'te zenden, niet tevens de aanvullende taak van de doorgifte dier programma's zou mogen ter hand hemen. De kerkzender te Bloemendaal blijft met het oog op het historisch geM-ordene als uitzondering bestaan. Met betrekking tot de prijzen per zend uur deelt de minister méde, dat de in het voorloopig verslag genoemde zendprijs van 70 per uur slechts ecn.glöbale berekening is, waarbij nog geen concrete cijfers ter be schikking stonden. In de practijk zal -het bedoelde bedrag vermoedelijk lager kunnen worden, gesteld. Voor liet gebruik van den Kootwijkschen zender in zijn tegemvoordigen staat mrordt 19,15 per zenduur betaald, terM'ijl dit be drag voor den Huizer zender tot dusver op 20.57 is bepaald en voor het gebruik van den Hjlvcrsumschen zender, nu deze geheel afgeschreven is, 13,27 en 22,08 bedraagt al naar gelang; uitgezonden wordt met een energie van 7 of 25 kw. Wat betreft de publicatie van den secre taris van den Radioraad in het tijdschrift „Radiocentrum'' van 31 Januari 1935, merkt de minister op, dat ook hij dergelijke publi catie uit hoofde van de functie van den schrijver-ten eenenmale ontoèlaatbaar acht. Het 6o-millioen-plan WEER EEN WERK AANBESTEED Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft aanbesteed het maken van de pleister- en plafondwerken met bijkomende m'erken ten behoeve van de dubbele chirurgische kliniek op het terrein van het Wilhelminagasthuis. Dit werk is etn onderdeel van het 60-millioen- Er waren 21 biljetten ingekomen. Laagste inschrijfstér de firma Meyer en Schippers te Amsterdam met f 37.990. De hoogste in schrijfstér de firma C. Bakker te Amsterdam met f79.965. Aanbesteding De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van 5 bruggen van gewapend beton onder de gemeenten IJsselstein, Jutphaas er Vreeswijk, in het gedeelte Hollandsche IJssel- Lekdijk van den aan te leggen m'eg no; 26 van het Rijkswegenplan (Utrecht-Vianen); raming f 107.000. Laagste inschrijver was G Wolfs, Eibergen ,f 86.900; hoogste in schrijve; II. H. Verkort, Vroomshoop f 112.600. Bijzondere aanbiedingen: Holl. Beton Mij. f 95.500; N.V. Intern.- Gew. Beton, Breda f 94.700; ,N.V. de Condor, Amsterdam f 94.000. UTRECHTS BEVOLKING BEGROET DE VORSTINNEN Onze Landsvrouwe en Prinses Juliana reizen per Koninklijken trein Groote menigte doet de Vorstelijke personen uitgeleide Gistermiddag ongeveer zes uur zijn H. M. de Koningin eii H.K.H. Prinses Juliana per Koninklijken trein van af Utrecht afgereisd naar Noord-Brabant. Onze Landsvrouwe cn Haar Konink lijke Doohter kwamen pe auto uit Apeldoon naar Utrecht. In het Centraal Station aldaar was de eerste klasse wachtkamer gereserveerd. TI. M. de Koningin werd namens de Spoorwe gen ontvangen. Nadat Zij zich eenigen tijd had opgehouden in de wachtkamer vertoonde Zij zich nog eens voor de deuren, die naar het terras aan de zijde van het Stationsplein voeren. Daar stond een dichte menigte, die da vorstelijke personen geestdriftig had den toegejuicht. Over den looper, waarmede het eerste perron was belegd, schreden Tl. M. de Ko- niugin en H.K.tl. Prinses Juliana naar den Koninklijken trein door een dichte haag van menschen. Het gehecle perron stond stamp vol 'met menschen, die geestdriftig zwaai den -met handen, zakdoeken en hoeden en leve de Koningin en leve de Prinses riepen en die het Wilhelmus uit volle borst zon gen. La.ter toen H. M. en TI.K.H. zich voor de ramen van Haar salonrijtuig vertoonden, werd het Wilhelmus weer door allen ge zongen en toen werd ook gezongen het Mijn Schild én mijn Betrouwen, zijt Gij, o God mijn Heer. TI. M. Mas gekleed in een witten mantel en droeg een witten hoed, Prinses Juliana droegen een grijzen bontmantel cn een hoed van dezelfde kleur. De Koninklijke trein, die in vele jaren niet gebruikt was, wekte de volle belang stelling van de velen diie het vertrek gade sloegen. Toen de trein afreed, na een enkel fluit signaal, heeft het talrijke publiek de beide Koninklijke reizigsters nogmaals geestdriftig toegejuicht. H. M. reisde per trein tot Riel in Noord- Brabant. Daar is. overnacht, in den lvo-~: ninklijken trein. Vandaag zijn dé Koningin en de Prinses pér aütó naar Brussel gegaan; Donderdag keeren TI. M. en H.K.H. per auto van Brus sel terug. In Tilburg n-acht dan de Koninklijke trein, die als extra, trein dan goreden wordt naar Den Bosch. In 's-HertogehboSch* wordt de Koninklijke trein gekoppeld aan den trein uit het Zui den komende. Zoo wordt dan naar Utrecht gereden. In Utrecht blijft de Koninklijke trein achter. Vandaar reizen de Koningin en de Prin ses per gewonen trein naar Het Loo terug. Omtrent het programma van het verblijf in de Belgische hoofdstad hebben wij reeds een- en andermaal mededeeliug gedaan. Na der vernemen wij nog, dat H. M. vermoede lijk in den koninklijken grafkelder 'n krans zal leggen op de laatste rustplaats van M ijlen koning Albert. De nieuwe Moerdijkbrug Plaatsing tweede spanning tot morgen Het hedenmorgen voorgenomen transport van de tweede spanning voor de niemve Moerdijkbrug is. wegens te sterke M'ind niet doorgegaan. Het transport is nu uitgesteld tot morgen. Te 12 uur denkt men van de werf Penn en Bouduin te Dordrecht te vertrekken. Wanneer alles vlot verloopt kan om streeks half 4 de spanning op haar plaats NOORD-ZUED-HOLL. TRAMWEG-MIJ. Verschenen is de reisgids N.Z.H., bevattende de op 15 Mei a.s. in werkicg tredende zomerdienst- regeling op de door de Maatschappij geëxploi teerde tram-, bos-, en vcerlljnen. H. Af. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn gisteravond van Utrecht vertrok ken voor haar bezoek aan België. Vertrek van het station, waar de vorstelijke oer- nonen door een groote menigte hartelijk werden toegejuicht. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Gister is over het conflict in de Drent- sche venen een conferentie gehouden met de Rijksbemiddelaar. De rouw in Polen om Pilsoedski's dood. Geen wijziging in de politiek van de Pool- sche regeering. Lavals besprekingen te Moskou begonnen. Roosevelt is zeer ontstemd over de critiek der zakenleiders op zijn beleid. Er wordt een boodschap aan bet congres verwacht. Gister heelt de opening plaats gehad van ,,'t Wijde Veld", het eerste kamp van het Werkverschaffingsplan van de Centrale voor Werkloozenzorg. Het jubileum van de Centraal Bond voor Inwendige Zending en Chr. Phil. Inrichtin gen is te Amsterdam gevierd. Blz. 5 _De officieele opening van de veerverbin- ding PlakkeeNoord Brabant is gister door de Commissaris der Koningn in Noord Bra bant verricht. Blz. 7 Een rede van Minister-President Van Zee land over de bereikte resultaten in de ze* weken van de Belg a-devaluatie. De Conversie der Belgische Staatsleenin- Verschenen is het jaarverslag over 1934 van de N.V. Nationaal Grondbezit te 's Gra- venhage. iJcm2uwesiaax, De staking in de Venen Gelijk gemeld was, heeft gistermiddag op het provinciehuis te Assen weer een conferentie plaats gehad tuséchen de par tijen, betrokken-bij het ycenconflict en den rijksbemiddeia&r, den lieer Bloomers burga- meester van Arnhem. Vertegemvoordigd waren de vcrvcners* bond uit Nieuw Weerdiiige, Roswinkeler veen en TM'eede Exloërmond en Emmeii* Erfscheiderveen, alsmede tie betrokken landarbeidersbond. Na vijf uur confereeren, was geen direct resultaat bereikt De vervcners bleven op tien procent loonsverlaging staan over de geheele linie. Enkele vervcners waren be reid tot 71/2 pCt^terug te gaan. De werkno- mers hebben blijk gegeven in de richting ta willen gaan van een oplossing, zooals dezo te Valthermond is gevonden. D0 rijksbemiddelaar gaf den moed ech ter niet op en heeft tenslotte voorgesteld om een algemeene loonsverlaging van l1/* pCt toe te passen behalve voor de fabriek§- turf, waarvoor het loon van het oude veld zal worden gehandhaafd. De loonen van persturf zullen hierbij met 5 pCt Morden verlaagd en het uurloon zal gelijk zijn aan het loon van 1934. De emolumenten zullen daarbij met 20 pCt worden verlaagd en hét broodgeld zal vervallen. 1-Iet halen cn bren gen van de machines zal op dezelfde wijzo worden geregeld als te Valthermond. Vóór 17 Mei a.s. moeten partijen den rijksbemiddelaar mededeelen, of zij dit voorstel aanvaarden. De heer Bloemers drong sterk op aaiv vaairdiug aan. Loonstrijd in de Hoeksche Waard Naar aanleiding van dc berichten, dat de werknemersbonden, de nieuwe loonrege ling, die reeds voorloopig 1 Mei is inge gaan, hebben verworpen, deelt men ons mede, dat de werkgevers in de Hoekscha Waard den Minister van Economische Zaken telegrafisch verzocht hebben niet ia te grijpen in het gerezen conflict Het aan bod der Merkgevcrs komt overeen met de loonen, die in 1933 en 1934 zijn betaald, dus vóór dat de landbouMers verplicht Maren tot overleg. Dc eisch der landarbeiders gaat van 23 tot 30 pet boven deze loonen uit. Verwacht wordt, dat de werkgevers in geen geval een hooger loon zullen willen geven dan ze reeds hebben geboden. OPOE TJA DEN f In de leeftijd van 106 jaar overleden Men zal zich herineren, dat eenige weken geleden de oudste inwuomter vm ons land, Opoe Tjaden in GonAgrn, 106 j^nr wtrd en bij die gelegenheid enkele woorden vo^r oe microfoon heeft gespreken. Thans bereikt ons het bericht, dat deze oude vrouw overleden is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1