Jlteaiur rfjr dEnumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken DE RAADSVERKIEZINGEN Gemeenteraad van Rotterdam abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'ft cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5473 Bureau: Breestriat 1Z3 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 11 MEI 1935 15e Jaargang gftbertentieprinen: Van I tot 5 regels1.177» Elke regel meer f 0.22'It Ingezonden Mededeelinget* van 1—5 regels 250 Dke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 Men hoede zich voor misleidende leuzen Nauwelijks zijn de Statenverkiezingen achter de rug, of we moeten ons al weer gereedmaken voor de gemeentelijke stembus. Over enkele dagen worden de candidaten gesteld, in de tweede, derde en vierde week van Juni volgen de verkiezingen. Het ziet er naar uit, dat de verwar ring uitermate groot zal zijn. Waar men vroeger geen strijd bijna kende, zal het er thans scherp naar toe gaan. Er schijnt groeiende belustheid te zijn om raadszetels te verwerven. Dit is ongetwijfeld ook een gevolg van de uitslag der Statenverkiezingen. Sommige kleine partijen, welke vroeger aan plaatselijke verkiezingen niet mee deden, zijn door meer of minder succes verleid om thans candidaten te stellen. In plattelandsgemeenten, waar C.D.U. en K.P.D. er vroeger niet aan dachten om met een lijst uit te komen; zullen ze nu in 't strijdperk treden. In andere, overwegend rechtsche ge meenten, waar de vrijzinnigen in het verleden tegen de stembustrijd opza gen, sedert de oude liberale kiesveree- nigingen, (die zich meestal sierden met de naam „Gemeentebelang"), 't loodje moesten leggen, heeft men thans door het succes der N.S.B. nieuwe moed ge kregen en het spelletje begint opnieuw. Dit feit verdient wel bizondere aan dacht. De N.S.B. heeft hoog opgegeven van haar Christelijke aspiraties. Doch wat ziet men nu gebeuren? Men kan de plaatsen met de vinger aanwijzen, waar liberalen en vooral politiek-koude vrij zinnigen in 1933 op Dr. Colijn en nu op de N.S.B. stemden. En wat is het ge volg? Dat onmiddellijk na de Staten- stembus de hoofden bijeen gestoken werden en men een kiesvereeniging in elkaar timmerde, welke men weer on der de valsche naam „Gemeentebelang" zal aandienen, doch die zuiver liberale candidaten zal stolen, en de pro- testantsch-Christelijke groepen zal be strijden, omdat die aan., politiek doen en als „partij" optreden, al moet men toegeven, dat hun vertegenwoordigers de gemeentebelangen met groote trouw hebben gediend. Het is wel zeer merkwaardig. Men heeft alle respect voor de godsdienst en voor het werk in de raden van anti- rev. en chr. hist, leden; maar., zij moe ten er toch uit om plaats te maken voor vrijzinnigen, die het gemeentebe lang „objectiever" kunnen behartigen. Tegen dit bederf in de politiek die nen we ons ernstig te verweren. Voor alle eerlijke tegenstanders hebben we respect, en we zullen niemands volle recht ontkennen integendeel! om ook bij de gemeentelijke stembus de banier van zijn beginsel te ontrollen; maar het is een vlag op een modder schuit wanneer men „Gemeentebelang" schrijft boven een vrijzinnige candida- tenlijst. Deze misleidende manoeuvre dient overal met nadruk aan de kaak te worden gesteld en men moet, zoo veel zulks mogelijk is, dergelijke ver momde politici zoeken te ontmaskeren Moeilijk gaat dat in de meeste geval- lijk niet, want vijandschap tegen fijnen en kerk-menschen ligt in de regel dik boven op deze propaganda; het wordt alleen gevaarlijk, wanneer kortzichtige orthodoxe Christenen niet geleerd heb ben juist te onderscheiden. Iets, wat nog maar al te veel voorkomt, omdat in menig geloovig gezin nog het neu trale dagblad of te plattelande een neutraal weekblad gelezen wordt. Gezien de grenzelooze verwarring, welke te voorzien is, lijkt het ons even begrijpelijk als bedenkelijk, dat de Was- senaarsche liberale kiesvereeniging de plaatselijke afdeelingen van andere re- geeringspartijen heeft uitgenoodigd om gezamenlijk bij de raadsverkiezingen op te treden. Van Wassenaar komt telkens wat nieuws. Onlangs, op de jaarvergadering van de Vrijheidsbond, was daar een motie geboren, waarin maatregelen ge vraagd werden, welke de liberale be ginselen opnieuw in het middelpunt der belangstelling kunnen brengen. En te Wassenaar werd kort na het optreden van Colijn een vergadering gehouden, waar sprekers van de vijf „regeeringspartijen" naast elkaar op traden. Thans weer wil men samenwerking bij de stembus. We zeggen niet, dat men op deze wijze wil trachten de motie uit te voe ren maar we herhalen wel, wat we di rect na de Wassenaarsche vergadering schreven: aan een zoo'n eenheidsbetoo- ging hebben we genoeg. Op vriendelijke en wellevende wijze en dankend voor de goede bedoeling, maar positief en duidelijk worde het aanzoek afgewezen. Wij verheugen ons hartelijk over het feit, dat hier en daar Chr.-hist. en anti- rev. bij de gemeenteraadsverkiezingen samendoen; wie dat bevordert dient o.i. praktisch een goede mak; maar verder geen stembusaccoord, met welke partij ook; net zoo min met de liberalen als met de sociaal-democraten. Wij laten ons, ook in de gemeenteraden al spréékt het daar veel minder dan el ders door beginselen leiden. De roode pers herinnert er aan, dat de Wassenaarsche vergadering indertijd geen instemming in onze en de roomsch- kath. pers vond, omdat wij voor een „eenheid", welke diepe en bestaande verschillen van beginselen zou verdoe zelen, niets voelen. En zij voegt daar aan deze belangrijke opmerking toe: „Terecht is daarbij de opmerking g maakt, dat zulk een „eenheid"', die heel wat verder gaat dan tijdelijke samen werking op een regeeringsprogram, in een democratisch land niet past". Volkomen juist. Tijdelijke, federa tieve samenwerking op een afgerond re geeringsprogram is mogelijk; vermen ging van partijen, welke principieel te genover elkaar staan, niet. Onder eigen, Christelijke banier, dat geldt ook voor de komende raadsver kiezingen. Als 't moet: blind voor de toe'komst; maar vertrouwend op God. BINNENLAND. De huren der woningwet woningen Bij circulaire van 7 December 1934 heeft de minister van sociale zaken de gemeente besturen medegedeeld, dat de regeering, ter bereiking van de noodige verlaging van de huren van Woningwet-woningen, den tota len looptijd van de voorschotten, door het rijk verleend, wilde verlengen van 50 tot 75 jaren. Nader is gebleken, dat hiertegen in de kring der gemeente-besturen zelf overwe gend bezwaar is gerezen. Dit heeft aanlei ding gegeven tot nadere overweging van deze maatregel, welke geleid heeft tot terug neming daarvan. De minister van sociale zaken deelt thans mede, dat voormelde circulaire, wat betreft de verlenging van den looptijd der voorschotten, als vervallen moet worden beschcuwd. Om toch de noodige huurverlagingen te bereiken, voor zoover men daartoe nog niet door de verlaging van de rente op 4 pet. is kunnen komen, is de regeering in den regel bereid, de jaarlijksche bijdragen te verhoo- gen of een nieuwe bijdrage toe te kennen, waarbij de gemeente 1/3 van de verhooging of de nieuwe bijdrage moet voegen. Deze bijzondere bijdrage zal ieder jaar voor 1 Mrt. opnieuw moeten worden vastgesteld. Grondboringen bij Velsen De tunnelplannen Bij Velsen is men gister in de onmiddel lijke nabijheid van den verkeersweg Haar lem—Alkmaar en van het stoompontveer met grondboringen begonnen. Naar wij ver nemen staan deze grondboringen in ver band met de hangende grootsche tunnel plannen ter vervanging van het pontvecr over het NoordzeekanaaL Arme Nederlanders in Duitschland Onderzoek naar hun toestand In opdracht van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, heeft secretaris-generaal mr. Fredcriks, zich persoonlijk in verschil lende plaatsen in West-Duitschland op de hoogte gesteld van de praktijk van de on dersteuning van de Nederlandsche armen en werkloozen. In het bijzonder de toestan den in Duisburg en Dusseldorf zijn daarbij i oogenschouw genomen. De secretaris-generaal was vergezeld van den heer Van Santen, inspecteur voor de Armenverzorging. Ter plaatse werden de heeren rondgeleid door de betrokken armbe zoekers. De secretaris-generaal heeft van die ge legenheid gebruik gemaakt om steunaange- legenheden te bespreken met den consul- generaal te Dusseldorf en de consuls in de plaatsen welke bezocht werden. Ter navolging Een jubileum, dat steuntrekkers verrast Zoo langzamerhand kregen we genoeg van allerlei jubilea. Het was niet meer bij te houden. En het paste ook steeds minder in deze tijd van versobering en vereenvoudi ging des levens. Wanneer men echter zijn jubileum viert op de wijze, als burgemeester Alb. Jon ker te Dokkum het doet, dan kan dit slechts vreugde en waardeering met zich brengen. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum ontvingen nl. alle werkloozen en steuntrek kers in de gemeente een enveloppe met in houd, welke hen vanwege den jubilaris werd aangeboden. Dat dit voor de betrokkenen een blijde verrassing was, behoeft nauwe lijks gezegd. Het is een voorbeeld, dat navolging ver dient. En 't moet een vreugdevol jubileum zijn geweest. N. C. G. O. V. Verbetering De districtsvergadering Zuid-Holland van de N. C. G. O. V. werd 's avonds beëindigd met een toespraak niet van Dr. S u n d e r- meyer, maar wijl r'eze was verhinderd van Ds. Ba rge r, ,van Heukclum," DE ZOMERTIJD Begint volgende week Woensdag We herinneren er alvast aar dat de Zomertijd dit jaar zal beginnen op 15 Mei. Men rekene daar dus in de loop van de volgende week mee. De 500.000ste bezoeker van Flora Gister heeft de 500.000ste bezoeker de Bloe mententoonstelling „Flora" te Heemstede bezocht. Het was de 64-iarige heer N. Jonker, gepensionneerd Indisch militair uit Krom menie, die op de fiets naar Flora was ge komen. Hij is toegesproken door den heer T. van Waveren, voorzitter van het Uitvoe rend Comité, die een fraai bloemstuk aan bood en de toezegging deed, dat de tuin van den heer Jonker geheel met bloembollen beplant zal worden. De boterprijs In geen eeuw zoo laag geweest De Leeuwarder commissie-noteering stel de gister de boterprijs op 32 cent per Kg. Naar aanleiding hiervan heeft "t Alg. Han delsblad nagegaan hoe lang het geleden dat de-prijs nog zoo laag was. Het vond gevens in het standaardwerk „Leerboek der Zuivelbereiding" van den zoo juist ontsla pen heer H. B. I-Iylkema, waar men een cp- gave vindt van het jaargemiddelde der hoogste boterprijzen te Leeuwarden van het jaar 1831 af. Daaruit blijkt, dat de noteo ring van precies een eeuw geleden lS3"i tot dusver (1933 en 1934 niet meegere kend) het laagterecord was, n.l. 6S cents, dat is dus nog ruim het dubbele der notec ring van heden! Tusschen 1853 en 1914 is de boterprijs nocit lager geweest dan tusschen 1,— en 1.40. Zelfs in de groote crisis tegen het einde de." vorige eeuw kwam de goede boter nooi. onder 1 1.per kilo In de laatse jaren voor de oorlog (19081914) schommelde Leeuwarden tusschen f 1.30 en f 1.40. Na de oorlog (1922—1929) (toen de markt weer wa was „bedaard" na prijzen van 3 en meer, noteerde Leeuwarden tusschen f 2.10 er f 2.40, dus 7 maal zoo hoog als thans. De prijs van f 0.32 steekt daar wel heel scherp bij af! Gezien de noteeringen der afgeloopen 41 maand is het vrijwel ondenkbaar, schrijft genoemd blad, dat de gemiddelde jaar-notee ring van 1935 boven 40 cents zal uitgaan. De mechanisatie der sigaren- industrie Adres van Culemborgs gemeentebestuur Het gemeentebestuur van Culemborg beeft een brief geschreven aan de ministers van economische zaken, sociale zaken en finan ciën naar aanleiding van de jongste poging van het Comité tot beperking van de mecha nisatie in de sigarenindustrie, om tot het door dat Comité gestelde doel te geraken. Aangedrongen wordt op spoedige beper king der mechanisatie, of liet invoeren van een rijksmerk, waaruit blijkt welke sigaren wel of niet machinaal vervaardigd zijn. Het openbare bibliotheken- gevaar Een eerste poging tot beteugeling. De Gemeenteraad van Zwijndrecht heeft Vrijdag een besluit genomen, dat het eerste van dien aard is in ons land. Daar wij meenen, dat hiermee een goed voorbeeld is gegeven, maken we er op deze plaats melding van. In de nieuwe algemeene politieverorde ning is namelijk aldaar een bepaling opge nomen die bedoelt eenig toezicht uit te oefenen op het exploiteeren van een open bare leesbibliotheek. De praktijk drong daartoe. Een bibliotheek bracht zoodanige boeken onder het bereik van het publiek, dat het noodig werd, om te zien naar mid delen om te kunnen ingrijpen. De nieuwe bepaling schrijft voor, dat boe ken pas dan mogen worden uitgeleend, wanneer ze gecatalogiseerd zijn en de cata logus aan den burgemeester, blijkens door hem afgegeven schriftelijk bericht, is toege zonden. Hei komt namelijk voor, dat ex ploitanten van openbare bibliotheken, be halve de minder gewenschte lectuur die soms tusschen de catalogusboeken voorkomt, er nog een apart gifkastje op na houden van boeken, die opzettelijk niet in de cata logus zijn opgenomen. De burgemeester heeft nu door deze be paling een overzicht van alle beschikbare boeken eener bibliotheek. Boeken die z.i. niet dienen te worden uitgeleend, zendt hij ter beoordeeling aan het rijksbureau ter bestrij ding van de pornografie. Op deze wijze wordt er op eenvoudige wijze controle geoefend, het bestaan waarvan ook preventief goed zal kunnen werken, al zijn het natuurlijk slechts de uitersten, die op deze wijze wor den geweerd. De gemeente Zwijndrecht heeft oi. een zeer gelukkige en te loven eerste poging ge daan tot beteugeling van het bibliotheek gevaar, dat vrijwel algemeen is. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN ienoemd tot ridder in de Orde van de uw de heer J. Pierson te Partta; iden Moerdijk (gem. Hot S. E. Lage Zwaltiwe)bevorderd van Oranje Nassau, de heer Oh. Hepner, te Pa rijs; toegekend is de bronzen eere-medaille der Oranje-Nassau Orde aan H H Hol, te Vught, RECHTERLIJKE MACHT Benoemd tot reohter in de arrondissements rechtbank te Maastricht mr C J J Petit, advo caat en procureur en kantonrechter-plaatsverv. NOTARIAAT "Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Roermond ter standi.laats de gem. Hel mond, H A C van Keulen, .d -n.aaris te Hil- De Gemeentebegrooting Met algemeene stemmen Veel lof en waardeering hebben we niet kunnen brengen aan de roode opposanten in de raad. Maar de be handeling der begrooting in zeven middagen plus vier avondvergaderingen verdient hul de en dank. De oppositie, welke het college altijd en immer de voet dwars zet, heeft, wat dit betreft, een goede aanteekening verdiend. Blijkbaar heeft men rekening willen hou den met de buitengewone omstandigheden, waardoor de begrooting op zeer ongewone tijd werd behandeld. Dc begrooting werd gistermiddag haast bij verrassing genomen. Nadat het hoofdstuk Steunverleeninq niet tot ieders genoegen was afgedaan, kwamen de bedrijven aan de orde. Maar de eenige, die zich voor a'gemeene be schouwingen had laten inschrijven, de heer Lührs was in geen velden of wegen te vin den. En de Voorzitter had zich reeds door de artikelen heen gehamerd, toen de spreker op de vlakte verscheen en alsnog aan 't be schouwen sloeg. Met belangrijk cijfermateriaal toonde de heer Lührs aan, dat de afgifte van gas en electriciteit in de eerste maanden van dit jaar een gunstiger verloop toont dan in 't vorig jaar. De prijsverlaging zal daaraan niet vreemd zijn en evenmin de uitnemende propaganda, welke de dienst voert. Weth. Ilanemaayer gaf dat verheugd toe, maar wees toch ook op de nieuwe af nemers, zooals b.v. de electrische spoor van Hoek van Holland, welke de afname gunstig beïnvloedt. Aan een aanwijsbare verbetering in het zakenleven mag men, helaas, nog niet denken. De toonzalen voor het gasbedrijf zijn zeer nuttig voor de rec'ame; B. en W. voelen er echter veel voor om de verkoop van instru menten over de installateurs tc laten loopen. Nadat nog een korte rit met de tram ge maakt was, werden de voorstellen der s!d. a.p. met geringe meerderheid, 20 tegen 17 stemmen, verworpen; waarna de begrooting goedeekeurd. de leden bedankt en de ver gadering gesloten werd. Luchtbescherming Organisatie en resultaat In verband met de belangstelling, in en buiten de pers tot uiting gekomen, met be trekking tot de praktijk der „bescherming tegen aanvallen uit de lucht", heeft dezer dagen aan het departement van Buiten- landsche Zaken een persconferentie plaats gehad. Majoor Schimmel van den Generalen Staf, hoofd van de afd. Luchtbescherming, beeft over het aangegeven onderwerp een uiteenzetting gegeven. Luchtoorlog is het zelfstandig gebruik van luchtstrijdkrachten voor oorlogsdoel einden. De mogelijkheden daarvoor zijn sterk vergroot. Maar ook de luchtverdedi ging is vooruitgegaan. Niet alleen bombar dementsvliegtuigen vliegen sneller, maar ook jagers en de luchtdoelartillerie is eveneens zeer verbeterd. Daarnaast is nop- dig een luchtbescherming, waarmee we in 192b zijn begonnen. kost niets. Men kan opschrijven welk per soneel en welke middelen men heeft Dit doen vele gemeenten. Dat Amsterdam niets van zich laat merken, is nog geen bewijs dat de stad niets doet. Iet* dergelijks geldt van Rotterdam. Den Haag heeft er zelfs vrij veej aan gedaan. Luchtbescherming is gemeentezaak. De generale staf geeft alleen desgevraagd in lichtingen. Sedert 1932 is de luchtbescherming met reuze sprongen vooruitgegaan en zij groeit nog steeds. Tot den dienst behooren verschillende on derdeden: de waarschuwings- en alarmee- ringsdienst De berichten van de luchtwaoht posten gaan naar het centraal luchtwacht- bureau, vanwaar ze naar de zender gaan, die ze over het land verspreidt. Hoe komen wij aan personeel? Dit moeten zijn niet-dienstplichtigen, bijzondere dienst plichtigen en afgekeurden, benevens vrou wen. Spr. behandelde daarna de verduiste ring. Het platteland zal totaal verduisterd moeten zijn. omdat een beperkte verduiste ring er niet mogelijk is. In groote gemeen ten zal er een gedeeltelijke verduistering zijn. Op kruispunten zal er een zeker licht branden, dat afgesloten wordt, stralen uit- FELLE BRAND TE AMSTERDAM Zeer groote schade aangericht Een brand met verrassingen Gistermiddag te ruim twaalf uur brak brand uit in het magazijn der rijwiel- engrosfirma M. Velleman aan dc Prins Hendrikkade 127 te Amsterdam. De vlammen woedden vooral in het achterhuis en aan den voorkant ook op de bovenverdieping. Het belendende per ceel no. 128 werd door het vuur aange tast en moest ontruimd worden. De brand liet zich ernstig aanzien en de brandweer was dan ook spoedig met zeer veel materiaal ter plaatse. De brand brak in de schafttijd op dc tweede verdieping uit, toen het grootste deel van het uit ruim 25 man bestaande personeel op de gelijkvioersche verdieping aan het schaften was. Slechts enkele men schen waren aan het schaften op de vierde verdieping cn de vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat zij het niet meer waag den langs de trappen naar beneden te ko men, doch zich door den liftkoker langs touw naar beneden lieten glijden. De brand was begonnen in het achterhuis en in een oogwenk sloegen de vlammen naar boven, door de derde en vierde etagi naar het dak, zoodat het geheele achterhuis weldra in lichterlaaie stond. Te ruim half één storite het dak van ceel 127, waaronder de wielermakerij van de rijwie'lfabriok der firma, Valleman was gelegen, in. Inmiddels was hot vuur ook op de lager gelegen verdieping van het perceel voort gedrongen. Om ongeveer 1 uur laaiden gan de ach terkant, niet zichtbaar van de Prins Hen drikkade, de vlammen nog hoog op, doch aan den voorkant leek het, alsof men het vuur meester was. Men had trouwens den indruk, dat er behoudens eenige lakvoorra- den, weinig zeer brandbare stoffen in het huis aanwezig waren. Op de eerste verdie ping zijn de montagekamers en opslagplaat sen gevestigd, terwijl op de tweede verdie ping eveneenc montage-werk plaatsen zijn, en op de derde verdieping de framezolder gevestigd is. Te ruim half twee werkte de brandweer aan de zijde van de Prins Hendrikkade nog met elf stralen, welke hun water door mid del van twee motorspuiten onttrokken aan het open water en aan de vechtleiding. Ern stige vuurverschijnsclen werden op dit tijd stip niet meer waargenomen; na langen strijd met de vlammen was de algemeene indruk, dat de. brandweer de ovenvinnin; had bevochten, zonder dat de belendende perceelen ernstige brandschade hadden op- geloopen. Wel waren van beide de daken nagenoeg weggebrand, terwijl- vooral het perceel ter linkerzijde, als woonhuis in ge bruik, veel van het bluschwater te lijden heeft gehad. Aan de achterkant, waar ook eenige mo torspuiten geposteerd waren geweest, werd na half twee niet meer gewerkt. Te vroeg victorie kraaien is bij een der gelijke brand echter zeer gevaarlijk; dit bleek te twee uur, toen in het zwaar geteis terde pand van den heer Velleman zich op zendt, maar geen schijnsel geeft, dat bovenuit waarneembaar is. De verduistering geldt ook voor voertuigen, welker lantaarns moeten worden bedekt en ingericht tot een kattenoog. Voorts vervullen functies de politie, brand weer, reiniging, geneeskundige dienst enz. Men is voornemens een regeling te maken tot keuring van gasmaskers. De Hembrug is zeer goed geoutilleerd en geeft gaarne advies. Een gasmasker kost van 5 tot 20 gld, naar gelang van kwaliteit cn duur. Een belangrijke zaak is dc zelfbe scherming der burgerij. Men moet zijn zolder en zijn kelder volgens zekere aanwijzingen inrichten, opdat ze brandvrij zijn. De kelder is ongeveer de eenige ruimte die gasvrij kan worden gemaakt, al zullen in de praktijk eer vernietigende brisantbom rnen dan gas worden gebruikt. Een onbe perkte luchtaanval is ook niet zeer waar schijnlijk met het oog op de represailles. Men overdrijve het gasgevaar niet. Gassen, waar geen enkel middel tegen baat, en doodende stralen zijn nonsens, opkomend in het hoofd van een fantast Wie oefeningen wil houden moet begin nen met een goede organisatie te maken. Spr. wekte ten slotte de pers op tot mede werking aan de propaganda. Gistermiddag rond op de Waldeck Pyrmontkade tc Den Hag een dubbele botsing plaats tusschen een tramwagen, van lijn 10 en twee vrachtauto's. Uiizq foto geeft een kijkje op NUMMER EEN IS DE VAN BOMMEL SCHOEN! Kwaliteit van de hoogste klasse Model en pasvorm ongeëvenaard Vraagt reizigersbezoek Fa.Wed.l.P.VAN BOMMEL-MOERGESTEL Voornaamste Nieuws. Oit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad De Rotterdamsche gemeenteraad heeft da begrooting voor 1935 aangenomen. Te Amsterdam heelt een felle brand ge* woed. BLz. 2 De wending in de Spaanscbe politiek. Engeland en Frankrijk zouden stappen overwegen tegen Italië's oorlogsvoorbereid selen tegen Abessynië. Laval is te Warschau aangekomen De Duitsche Rijksminister Schwerin Krosigk heeft een langdurig ziekteverlol ge vraagd en zal wel niet terugkeeren. Blz. 5 Een rede van Dr. F. E. Posthuma voor da jonge boeren in Friesland. de eerste verdieping, welke tot nu toe voor het spel.der vlammen gespaard was geble ven, vuurverschijnselen voordeden, en het gevaar bestond, dat de vlammen naar het gelijkstraatsche gedeelte, waar zich kanto ren en magazijnen bevinden, zouden door slaan. In allerijl werden het archief en an dere belangrijke zaken door personeel der zaak naar- buiten gebracht Het blusch water had hier inmiddels reeds de noodige schade aangericht; van de lange gang naar het magazijn stroomde een kleine rivier naar buiten. Weldra had dc leiding van hét blusschingswerk do noodige maatrege len getroffen, teneinde to voorkomen, dal het vuur opnieuw zou oplaaien en het ge volg was, dat het sein: „brand meester!*' gehandhaafd kon blijven, ofschoon het na- blusschingswerk nog geruimen tijd in be slag nam. De drijvende motorbrandspuil „Jan van der Heyden" was inmiddels in* gerukt; te ongeveer half drie was ook de trambaan, welke door de slangen was ver sperd, weer vrijgemaakt Omtrent de oorzaak van den brand staal niets met zekerheid vast. Aan het perso neel was in het pand het rooken op straffe van ontslag verboden. Dc schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering ge dekt Hevige brand te Gouda Gistermiddag is de Goudsche brandweer gealarmeerd voor oen brand in de boerderij van den heer P. van Vliet, aan de Voor- willens. De brand was ontstaan doordat een tweetal kleine jongens in een achter het huis gelegen hooiberg met lucifers hadden gespeeld. De brand werd opgemerkt door een buurman van den heer van Vliet De onmiddellijk gealarmeerde brandweer rukte uit met de kleine MagyrusspiiiL waarmede men den brand met vier stralen aantastte en niettegenstaande den hevigen wind spoe dig wist te bedwingen. De hooiberg, stal len en enkele schuren werden een prooi der vlammen. Het woonhuis werd behouden, Na ruim twee uren van hard werken wais de brandweer de situatie geheel meester. De schade is nogal beduidend. Negenjarig meisje gedood By het achteruitrijden met een auto Een zeer ernstig ongeval is in den laten middag geschied in de Joden Houttuinen bij den Zwanenburgwal te Amsterdam. Vier kinderen waren daar aan het spelen, toen de bestuurder van een vrachtauto, die een lading loste voor het pand van de firma De Vries, zjjn wagen achteruit zette in de richting van de spelende kinderen. Drie van hen wisten nog op z« te springen, doch de vierde, een negenjarig meisje, werd aangereden, waardoor zy kwam te vallen en een der achterwielen over het hoofd kreeg. Het kind was on middellijk dood. De chauffeur is aan het bureau J. D. Meyer plein verhoord, waarin hy verklaarde, dat hy, voor hy zijn wagen achteruit deed rijden, naar buiten heeft gekeken. De kinderen had hy, volgens zyn verklaring, niet gezien, ook met de 14-jarige bediende, die naast hem in de cabme zat. Het hjkje van he: slachtoffer is naar het Ned. Isr. Ziekenhuis aan de Nieuwe Keizer», sracht vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1