VRIJDAG 10 MEI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws De a.s. Lustrumfeesten De Lustrumcommissie van het Leidsch Studentencorps deelt ons mede, dat onder auspiciën van „Njord" op Donderdag 27 en Vrijdag 28 Juni op het Oegstgeester- kanaal van het Groene Kerkje tot het War monderhek nationale wedstrijden zullen worden gehouden. In de nabijheid van de finish aan het Warmonderhek zal een feestterrein worden ingericht, teneinde belangstellenden in de gelegenheid te stellen de wedstrijden te volgen. Hengelwedstrijd veer de hnrgerij Naar de Lustrumcommissie van het L. S. C. ens bericht, zal gedurende de lustrum week, n.l. op Woensdag 3 Juli voor de bur gerij een hengelwedstrijd worden georgani seerd. Nadere bijzonderheden over dezen wed strijd, welke zal plaats vinden in het Nieu we Kanaal, zullen te zijner tijd worden bo- ki'ud gemaakt. De heer J. Schouten over „Sociale Wetgeving" Rede voor de Vereen, veer Staatkunde Gisteravond heeft in het Universiteits gebouw de heer J. Schouten van Rotterdam voor de Vereeniging voor Staatkunde een rede gehouden over Sociale Wetgeving. Spr. ving zijn rede, welke o.a. word bij' gewoond door den eere-voorzitter der Ver eeniging, Prof. Mr. R. Kranenburg en door den Curator der Leidsche Universiteit, Mr. P. E. Briët, inet te onderscheiden tusschen sociale politiek in den ruimeren en sociale politiek in den engeren zin. Onder sociale politiek in den ruimeren zin verstaat spr. dan die politiek die zich richt op de sociale v raagstukken in het algemeen. Die politiek omvat alle terrein van initiatie! ten op ziclite van maatschappelijke zaken- Deze politiek behoort niet tot wat men aanduidt met de woorden neutraal levensterrein. De sociale politiek in den engeren zin houdt zich bezig met de vraag hoe de verhouding moet zijn tusschen de staat aan de «ene zijde en de maatschappij aan de andere zijde. Spr. wil zich tot deze politiek nu verder beperken. Ook deze politiek kan in tusschen niet liggen op het neutrale levensterrein. Spr. maakt than9 eerst eeni- go historische opmerkingen. Van de maat schappij aller eeuwen geldt, dat \r zekere banden en zekere regeleji hébben gegolden. Er is steeds geweest overheidsbemoeiing met het sociale levén. Er is eigenlijk altijd geweest een sociale politiek. In de Middel eeuwen is er zelfs een zeer sterke be moeienis geweest van de Overheid met de sociale verhoudingen. Dat neemt echter niet weg, dat de sociale politiek als waar van thans sprake is, een product is van de 19e eeuw. In de 18e eeuw kwam verzet tij gen het gildevvezen. Deze organisatie bleek voor den nieuwen tijd onbruikbaar. Het leven scheurde zich ér uit los. Uit reactie daartegen, heeft men het standpunt inge-' nomen, dat elke organisatie diende te ver dwijnen. Hetopkomen van het rationalis me in dé^TSe eeuw werkte dat ten sterkste ln de hand. Toen is de periode van het dus genaamde, individualisme ingeluid. De werkelijkheid, die daarop volgde ia een diep droevige geweest. Naarmate men ging inzien, dat men een dwaling had be gaan is er een drang ontstaan om daarop beterend in te werken- Toen werd een aan Vang gemaakt met de sociale politiek. Als wc deze politiek gaan bezien, stuiten We op het groote vraagstuk van de verhou ding tusschen individu en gemeenschap.1 Het heele leven hoeft zich steeds bewogen fusschen die twee uitersten: individualisme en collectivisme. De anti-revolutionair heeft zich altijd tegen die -beide uitersten gekeerd en daardoor steeds een min of meer zware positie ingenomen, daar hij moest strijden op twee fronten. Waarom doet hij dat? Hij gelooft dat de mensch is een vrucht van Gods Schepping en dat hij zóó geschapen is, dat hij toch zijn persoon lijkheid moet kunnen handhaven en ont plooien. Volgens scheppingsordinantie zou de eenheid moeten worden gevonden naar dé zijde van de staat en differentiatie naar de zijde van de maatschappij. Staat en maatschappelijk leven moeten dus van elkaar worden gescheiden. De zonde heeft alle verhoudingen in de wereld verstoord en door de zonde is ook het geweldige vraagstuk inzake de verhouding tusschen individu en gemeenschap naar voren geko men. Uit zijn geloofsovertuiging is het te verklaren, dat de anti-revolutionair noch het collectivisme noch het individualisme kan aanvaarden. In het licht van deze grondgedachte moet men dan ook zien wat de anti-revolutionair heeft gedaan op het gebied der sociale wetgeving. Vandaar dat de verzekeringswetgeving tot nu toe is be schouwd als een deel van de loonregeling Bij de arbeidswetgeving ziet men wel, dat de overheid een regeling aan de maat schappij oplegt, maar dan toch ook op zulk een wijze dat de maatschappij voldoende differentiatie kan vertoonen. De actueelo onderwerpen op hot terrein 'der sociale politiek zijn thans socialisatie, maatschappelijke ordening en bedrijfsorga nisatie. Onder de socialisatie verstaat spr. de opheffing van het particulier bedrijf door de omzetting daarvan in een maat- s^haps-bedrijf (practisch een staatsbedrijf). De socialisatie zou alleen internationaal te verwezenlijken zijn. Spr. somt er verschil lende beweringen tegen op. De socialisatie moet brengen slavernij en doodt op den duur alle persoonlijkheid. Met betrekking van de ordening der maatschappij verkeeren we nog in hetbeginstadium- Wat onder die ordening verstaan wordt is nog niet concreet te zeggen. De antirevolutionair is van meening dat de overheidswetgeving tot onderbouw moet hebben een levende be geerte in de maatschappij zelf. Wat de overheid met betrekking tot de maatschap pelijke ordening kan ,doen moet resonnee- ren op hetgeen in het volk zelf leeft en roert. Ook ten opzichte van de bedrijfsorga nisatie bestaan verschillende meeningen. Do anti-revolutionaire opvatting is dat er samenwerking moet zijn tuschcn de ver schillende gemeenschapskringen in het maatschappelijk lerven. Daarbij kan de over heid regelend optreden. Het is echter te vreezen, dat op 't oogenhlik in de practijk de overheid weinig zal kunnen doen. De economische nood verteert alle krachten. Spr. hoopt dat hij hot te somber ziet en dat ook in de naaste toekomst voor het schep pen van de meest juiste sociale verhoudin gen- vruchtdragend werk kan worden ver richt in ons kleine land, dat in dit opzicht voor de geheele wereld steeds tot een lichtend voorbeeld kon worden gesteld. De rede van den heer Schouten werd niet dankbaar applaus begroet. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen die door den spreker uitvoerig worden beantwoord. „Sursum Corda" „Christus" van Franx Liszt Toen we gisteravond dit werk, dat, naar we toevallig vernamen, vroeger Haarlem en te Arnhem moet zijn gegeven, hoorden uitvoeren, hebben we herhaalde lijk gedacht aan de karakteristiek, die Liszt eens van zich zelf zou hebben gege ven: „Half Franciskaan, half Zigeuner' Toen hij dit werk schreef, was hij reeds al: Abbé in den geestelijken stand getreden en drong zijn vurig geloof hem werken van religieuzen aard te schrijven. Niettemin speelde hem in zijn muziek dan Zigeuner nog wel eens parten. Het wilde ons althans voorkomen, dat de muziek niet «teeds op dezelfde edele hoogte blijft, doch af en toe niet vrij is van uiterlijke praal een geweld van klank geeft, dat meer ver baast dan ontroert. De opzet van elk on derdeel der compositie is, zoo voelen wij het, steeds subliem. Dat meesterlijk aanwenden van de oude Gregoriaansche melodieën, die ïoo innig, zoo devoot, zoo argeloos zijn. Is er schoo ner eenheid van melodie en gedachte denk baar, dan b.v. bij het „Orate Coeli" (Jes. 45:8), welke melodie bij Liszt hier de rol vervult van een leitmotif. Kan die eenheid van melodie en gedachte treffender wor den gedemonstreerd dan in de Gregoriaan sche hymnen: „Stabat Mater speciosa" bij de Kribbe, „Stabat Mater Dolorosa" bij het Kruis of het „O filii et filiae"? Kan het .„Alleluia" blijder en vertroostender klinken dan op Kenst- en Paaschmorgen, zonder nochtans een •zweem van wereld- echen zwier en uiterlijke zinnen-bekoring te bevatten? En dat eenvoudige, simpele reciteeren van Latijnsche strophen in een cadans en een eenvormigheid, die nimmer verstarren tot eentonigheid, welk een mys tieke kracht is daarin besloten en kan daarin tot uiting komen. Liszt heeft uit de oude, overrijke bronnen van het Grego- riaansch geput op een wijze waarvoor wij slechts eerbied kunnen hebben. Hij heeft ze, hetzij Instrumentaal, hetzij vocaal, ver werkt met een vroom en diepgjeloovig ge moed. Schitterende vondsten zijn er in dit erk, niet enkele, doch een overvloed, kleurige rijkdom. En toch wil het ons toe schijnen, dat hij een enkele maal een vondst te zeer heeft uitgebuit, zoodat hier en daar een zekere breedsprakigheid ontstond, terwijl anderzijds de prachtlie- vende Zigeuner, die houdt van felle effec ten hem dwars zat Zoo heeft het pompeuze en pralende „Hosanna, benedictus qui venit'' ons niet kunnen boeien door de geweldige exaltatie van klank. Billijkheidshalve voeg ik er toe, dat anderen dit juist heel mooi hebben gevonden. In ieder geval mogen we dankbaar zijn, at we het bijna vergeten werk eens heb ben mogen hooren. Want afgezien van bo venstaande opmerking. zijn we niet alleen versterkt in de wetenschap, dat Liszt een schitterend instrumentalist was, doch heb ben we tevens kunnen hooren, hoe prach tig hij soms voor de stem wist te schrijven Ik noem hier alleen maar fragmenten als de reeds genoemde hymnen: „Stabat Mater Speciosa" en „Stabat Mater Dolorosa", ver der de beurtzang van bariton en koor: „Beati". de Zaligsprekingen, en het edele vrouwenkoor „O filii et filiae". De uitvoering zelf. Er moet door „Sursum Corda" enorm hard zijn gewerkt Er zijn ontzaglijk moei lijke koren bij, sommige door den contra- puntischen bouw met de lastige inzetten; andere die schijnbaar eenvoudiger zijn, zoo bijv. daar waar meerstemmig wordt gede clameerd. stellen weer zeer hooge eisclieii aan zuiverheid. Niettemin mag het resultaat der studie bevredigend worden genoemd. Een enkele maal was niet alles zoo zuiver als men wenschen zou, doch dat was uitzondering. Het koor ontwikkelde overigens een mooien, soms volumineuzen klank. En speciaal het vrouwenkoor, wanneer dit al leen optrad, ontwikkelde een treffend no- belen klank. In het gemengd koor pasten tenoren en bassen zich uitstekend daarbij in. Voor de solisten niets dan lof. Ankie van Wickevoort—Crommelin met haar stralen de sopraan, Annie Woud met haar prach tige, diepe en volumineuze alt, Kees Smul ders ,de mooie tenor en Max Kloos met zijn uitermate svmpathiek en warm bas-geluid, vormden een kwartet, dat als geheel vol komen voldeed en ook, waar noodig, de geweldige klankontwikkeling van koor en orkest overstemde. Ook in de afzonderlijke eolo-partijen blijven zij ons niets schuldig en ik wil zeer in "t bijzonder even herinne ren aan de „Beati"-passages van Max Kloos. Ook Tine de Lorme, die zich een paar malen deed hooren, beschikt over een ooi getimbreerde sopraan. De begeleiding was toevertrouwd aan hel Utrechtsch Stedelijk Orkest, dat in dit werk een zeer voorname rol had te vervullen, aangezien verschillende deelen der compo sitie uitsluitend instrumentaal zijn ge dacht: de orkestrale inleiding, die het „O- rate"-motief tot inhoud heeft; de pastorale van de Herders in de velden; die van Her ders bij de Kribbe; de storm op zee. Bij verschillende andere deelen is net aandeel van het orkest in de compositie even groot als die van het koor, slechts enkele blijft het geheel weg. Het orkest heeft schitterend gespeeld, zoowel in de in getogen gedeelten als daar waar een felle en uitbundige bewogenheid werd vereischt. Dat we in de Gehoorzaal geen behoorlijk concertorgel hebben, hebben we heden avond weer betreurd. Hennie Schouten, bekwaam organist als hij is, maakte op het harmonium van zijn partij, wat hij er bij mogelijkheid van kon maken. De geheele uitvoering stond onder leiding an den heer Anton van der Horst, wien bij herhaling warme huldebetuigingen ten deel vielen. De Leidsche Winkelstand SLAGERIJ M. DIJKSTRA In het perceel Haarlemmerstraat 186 heeft de heer M. Dijkstra vandaag een slagerij ge opend, die er in alle opzichten wezen mag. De zaak is keurig ingericht en voldoet aan alle eiscben van hygiëne die aan een derge lijk- bedrijf kunnen worden gesteld. Achter de winkel is een goed geoutilleerde werk plaats ingericht. Ter gelegenheid van de opening heeft dc heer Dijkstra een keurcol- lectie vleesch opgedaan die in don winkel ®n in de etalage waarin ook keurige voor beelden van slagerskun&t liggen uitgestald, is ten toon gespreid. We wenschen den heer Dijkstra gaarne goede zaken. Gemeenteraad De eerstvolgende zitting van den Leid- schen Gemeenteraad zul waarschijnlijk ge houden worden op Maandag 27 Mei in hei Nutsgebouw. Nationale wedstrijden Ned. Politie Sportbond Gistermorgen zijn in „Den Burcht" de nationale sehermwedstrij den voor Ned. Politie Sportbond aangevangen, waar aan wordt deelgenomen door Den Bosch met 9 equipes, Den Haag en Leidon elk met 2 en Amersfoort met 1 equipe. Gehouden den wedstrijden op sabel voor corps en in dividueel. De officieele openiog geschiedde door den burgemeester, rnr. A. van der Sande Bak- huyzen, in tegenwoordigheid van den missaris van politie, den regiments-com mandant 4e Reg. Infanterie, luit. Steen- hauer, majoor v. Mens, commandant der Leidsche Burgerwacht en verdere gonoodig- deiL De voorzitter der Leidsche Politie-Sport- vereeniging, welke dc wedstrijden organi seerde. de heer M. F. Frank, sprak een in leidend woord, waarbij hij den Ned. Poliitie Sportbond dankzegde voor het vertrouwen ln de L P.S.V. gesteld en alle. genoodigden welkom heette, benevens de deelnemers en hun dames en de wedstrijdleiders. De burgemeester zeide vervolgens gaarne de uitnoodiging te hebben aanvaard, ten eerste als hoofd der politie te Leiden, als hoedanig hij er bij voorbaat van verzekerd is, dat de organisatie goed zal zijn. Vervol gens, omdat de wedstrijden -belangstelling verdienen. De schermsport is een van de meest, oude sporten, welke de menschheid gekend heeft. Zij is ook een van de edelste en nobelste sporten, ook al heeft zij hare excessen kend. Dat de publieke belangstelling voor deze tak van sport betrekkelijk zoo gering is. dankt de schermsport waarschijnlijk wel aan de fijnheid er van, maar daarom is zij er niet minder om en is het wellicht juist een verdienste. Gaarne zou spr. de wedstrijden geheel volgen. Wellicht zou hij er voor de zittin gen van den gemeenteraad nog iets uit loe ren, want ook daar wordt wel eens ge schermd en ook daar is goede leiding noodig Met een woord van hulde tot den leider der wedstrijden, den heer Gijsberti Hodenpijl en tot de hoofdsecondanten, verklaarde spr. de wedstrijden geopend. De heer Gijsberti Hodenpijl deed hierna eenige mededeelingen over de wedstrijden, waardoor door acht poules voor de corps wedstrijden wordt deelgenomen en voor de personeele wedstrijden door 12 schermers voor de le en 30 voor de 2de afdeeling. Als hoofdsecondanten fungeerden de hee- ren Generaal Scheffer, majoor Eenhoorn (tot zijn komst de heer Gijsberti Hodenpijl) en de heeren v. Duuren en de Jager. Onmiddellijk hiema werd met de wed strijden een aanvang gemaakt. Al spoedig bleek, dat de eerste equipes van Den Bosch, Leiden en Den Haag den grooten strijd om de eerste plaats zouden strijden. Uit de wedstrijden van de eerste groep kwamen Den Bosch en Leiden elk met 6 gewonnen partijen en Den Haag mot 4. Na de resultaten van de twf de groep was de stand Den BoschLeiden 1110. Den Haag gew. part. Na de 3e groep was de stand: Den Bosch 17, Leiden 16, Den Haag 14. De wedstrijden van de 4e groep moesten dus wel de beslissing brengen en dank zij het zeer goede schennen van den Bossche naar v. Ekelenburg, die al zijn partijen won. won Den Bosch met een flinke voorsprong. Het resultaat was als volgt: 1. Den Bosch I (med. H.M. de Koningin) met 24 gew. part 2. Leiden I (med. H.K.IL Prinses Juliana) met 19 gew. part. t Den Haag I (med. Minister van Justitie) met 18 gew. part. 4. Den Haag II (med. Officier v. Justitie) met 14 gew. part. 5. Den Bosch II (med. L.D.) met 13 gew. part 6. Leiden II (med. Kon. Begeer) met 11 gew. part 7. Amersfoort (med. Ned. Politie Sport bond) met 9 gew. part. 8. Den Bosch III (med. Leidsche politie- inspecteurs) met 4 gew. part. Dit is voor de derde maal achter elkaar, dat Den Bosch eerste en Leiden tweede werd De persoonlijke resultaten der Leidsche ploegen zijn: Leiden I: Straathof en v. Hilten 6 gew. part., Visser 4 en Rempt 3. Leiden II: Paling en v. d. Pol 4, Ham en Berger L Hetsconflict bij de firma Marks is geëindigd Men meldt ons van werknemerszijde: Het conflict bij de finna Marks is tot een einde gekomen. De firma heeft bewilligd in het verzoek der organisaties, om dc loonen en arbeidsvoorwaarden harer kleermakes te regelen op den grondslag van het collectief contract, dat in het kieedingbedrijf van kracht is. Een en ander is in een overeenkomst vastgelegd waarin o.a. is bepaald dat geen rancune maatregelen zullen worden geno men en dat alle arbeiders v oder op hun oude plaats zullen terugkomen. ARBEIDSBEURS. Op den 9en Mei 1935 waren 3S03 (v. j. 2970) werkzoekenden ingeschreven. GEREF. ZANGVEREEN. „HOSANNA". De Geref. Zangvereen. „Hosanna", direc teur de heer G. de Wolf, zal op Maandag 13 Mei a.s. in de Geref. Kerk Hooigracht een uitvoering' geven met medewerking van den orgelist der Hooglandsche Kerk den heer Feike Asma, De baten van deze uitvoering zijn bestemd voor de nieuwbouw der Geref. Kfrk alhier. Wij wekken gaarne met aan drang tot een bezoek aan deze uitvoering op: De avonden van „Hosanna" zijn altijd van een bijzonder goed gehalte en de mede werking van den heer Asma zal het ppil n.« verhoogen. Ook het doel is uitermate sympathiek. AFSCHEID BIJ DE POLITIE. Woensdag a.s. zal de agent van politie Houwer, die den dienst met pensioen gnat verlaten, te kwart, voor drie afscheid nemen van het corps m de theoriezaal van het politiebureau. OM DEN C. G. W.-BEKER Gistermiddag speelde voor de competitie om den C. G. W.-beker het Leidsch Studen tencorps tegen Unitas Sfudiosorum Lugdum Batava. De wedstrijd eindigde in gelijk :.pel: 2—2. Propaganda-avond CJ.V. „Prediker" Een goed geslaagde bijeenkomst De oudste jeugdvereeniging in onze stad, de C.J.V. Prediker 12- la, heeft gisteravond in het gebouw Prediker haar jaarlijksche propaganda-avond gehóuden. Zooals al e pro pagandasamenkomsten der Vereeniging ken merkte ook deze zich door haar gezellige sfe-er. De voorzitter, de heer D. van 't Zelfde heeft bij den aanvang een kort welkomst woord gesproken in het bijzonder tot den oere-voorzitter, den heer Mazurel, die on danks zijn jaren, jong met de jongeren blijft. De heer Van der Tuin heeft ditmaal de propaganda-speech uitgesproken. Duidelijk heeft hij hierin uit laten komen, dat de Ver eeniging niet, zooa's bij velen ten onrechte gedacht wordt, van jonge menschen oude mannetjes wjl maken. De vereeniging wil de leden jong houden en hun een frissche kijk op het. leven doen krijgen. Naast bijbel kennis doen de leden dan ook veel levens wijsheid op. Spr. eindigde tenslotte met op te wekken lid van een der onderafdeelingen van Pre diker te worden. De vrienden Hijmans en Vergunst gaven nu eenige proza en poëzie ten beste waarna een aanvang werd gemaakt met de opvoe ring van het blijspel in drie bedrijven; Gebrs. Kalkoen. Dit stuk, dat door de tooneelclub van Prediker voor de eerste maal werd opge voerd en dat een alleraardigst gegeven op zoo dol-komischo wijze behandelde, is een zeer groot succes geworden. Bij vele gelegenheden hebben wij dit ern- 6tig-wil'ende amateur-clubje reeds zien spe len, maar -zooals het dat gisterenavond ge daan heeft, nog niet. Verre overtrof dit thans alle vorige uitvoeringen. Zeker ver dient dit stuk een tweede opvoering. Met heel veel élan en de noodige expres sie, waarbij elke speler zijn rol goed door had, is dit stuk voor het voetlicht gebracht. Het contact met de aanwezigen, die zich zeer dankbaar toonden, is tijdens de opvoe ring dan ook geen oogenblik verbroken ge weest. Een speciale vermelding verdienen zeker de twee hoofdpersonen, de Gebra. Kal koen (de heeren De Kier en Heymans) voor hun spel. Mede door dit 6tuk heeft de vereeniging weer velen aan zich verplicht en gezorgd voor een avond van gepaste vreugde, 't Was alleen wel wat laat. aifgeloopen. Vermelden wij tenslotte, dat de meubelen in het derde bedrijf welwillend waren afge staan door de firma Poptie en dat de costu- meering en grimage in goede handen was bij den heer Hoppezak. Poppententoonstelling ten bate van Chr. Jeugdhulp Hedenmiddag heeft in het Nutsgebouw s officieele opening plaats gehad van de groote poppententoonstelling ten bate van Chr. Jeugdhulp, aan de voorbereiding waar van vele maanden is gewerkt met een re sultaat dat alle verwachtingen overtreft. Drie zalen van het Nutsgebouw zijn door deze tentoonstelling in beslaggenomen en daarbij is dan nog met de ruimte gewoe kerd. Geen enkel plaatsje is onbenut ge- (bleven en om een behoorlijke indruk van ihet geheel te krijgen en ook allerlei zeer in teressante bijzonderheden in zich op te ne men dient men zich zelf wel een zeer ruime tijd voor de bezichtiging toe te meten. Men kan moeilijk van ons vergen, dat wij elk onderdeel van de tentoonstelling afzon derlijk gaan bespreken of zelfs ook maar sommen. Wat dat betreft moeten we n de uitvoerige catalogus verwijzen, waarin men alle bijzonderheden kan vinden. We moeten volstaan met een overzicht in vogel- lucht. En dan wijzen, naar volgorde bezichtiging allereerst op een fraaie groep Indische poppen ingezonden door den heer Petrus Blumbergen te Den Haag. Naast deze uitgebreide inzending staat een groep weezen (o.a die uit het gesticht te Buuren) in de thans gelukkig gehate, maar overi gens wel interessante unifornikleeding. Een aantal Leidsche dames heeft het Ontzet van Leiden in beeld gebracht en daarop aanslui tend vervaardigde de echtgenooten der Leid sche hooglecraren de inwijding van de Leidsche Hoogeschool. De Leidsche Sor- optimistenclub bracht een aantal vrouwelij ke beroepen ln beeld, terwijl de echtgenoo ten van Leidsche predikanten een fraai May- flowergroep voor de expositie gereed maak ten. Ook Hans en Grietje en hun sprookjes huis met de booze heks ontbreken niet Voorts treft men in de groote zaal, waar wij nog steeds aan bezig zijn, aan een oud- Engelsch interieur alsmede, een mooie in zending buitenlandsche kleederdraohten, waarover men de beschikking heeft door be middeling van mevr. v. Eysinga. Tenslotte noemen wij uit deze eerste zaal nog een in zending Kathe Kruse poppen. In de tweede zaal vraagt allereerst een inzending van H. M. de Koningin en van II. K. H. Prinses Juliana de aandacht II. M. de Koningin zond negen en de Prinses acht poppen in, fraaie specimen van poppen kleedkunst, die daarom en ook om hun her komst ongetwijfeld veel belangstelling zullen trekken. In deze zaal ziet men voorts een kerknit- gang op Zuid-Beveland, een bijzonder mooie inzending, voorstellende het Asschepoester- sprookje, werkelijk sprookjes-achtig, wij ders een inzending van het Nederlandsch Medsjes-pacjvindersgilde, een aantal karakter poppen van de fa. Gerzon, een fraaie inzen ding van het gesticht Voordorp te Leider dorp, waarbij verschillende personen uit „De opstandigen" in beeld zijn gebracht, een in zending van maatschappelijk werk in de Ziekenhuizen en een Twentsche kraam kamer- In deze zaal treedt men tegen een offer an een extra dubbeltje een tent binnen, waarin de Jong uit Den Haag allerlei bij zonder vernuftig mechanisch werk demon streert, een stoommachine van 1 c.M., spin newielen. een stoomcaroussel, enz. De derde zaal bevat hoofdzakelijk allerlei poppenhuizen in allerlei vorm en kleur en interieurs van allerlei, dikwijls hoogst een voudig materiaal vervaardigd. Deze zaal be vat ook een zitje, waar men gezellig thee kan drinken. En ten slotte is er dan nog een aparte afdeeling waar men uit allerlei pop- pengroepen spreekwoorden raden kan, een hoogst interessante bezigheid. Dit is hetgeen wij uit de overstelpende hoeveelheid indi-ukken hebben opgevisoht m onze lezers een zwakke indruk te geven an wat er allemaal in het Nutsgebouw te zien is. Geen Leidenaar mag de gelegenheid voorbij laten gaan deze expositie te bezich tigen en de belangstellenden uit Leldens om. geving kunnen wij de stellige verzekering geven, dat een reisje naar de Sleutelstad voor deze tentoonstelling de moeite in alle opzichten loont. Op de openiüfe der expositie komen wij morgen nader terug. DOOR GLAS GETROFFEN. Gistermiddag is tie 25-jarige bloemist- knecht P. G. in een broeikas aan 't DeLftsch Jaagpad door een vallend stuk glas getrof fen. Er werd een ader geraakt van de arm en de jongeman, die hevig bloedde, is dooi den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: doet examen Rechtsgeleerdheid dè heer F. J. Waals. .OegsSgeest. Bevorderd tc* arta: de heeren A J E Jakobs Oegatgeest; Mej. C C van Beek. Ro< Burgerlijke Stand BEVALLEN; J Mark—do Bolster s: M C Car reede Blauw z: C Kaapaan—Latorveer z OVERLEDENG W MeUer zri 5 j; A M v a WaterBeurse wed 70 J ONDERTROUWD: J H H Borgerding 25 en C A Kurpershoek 26 j: L J A P,osdorff 2S en A Radiodistributie Uit den Omtrek ALKEMADE VLEESCHKEURING In den loop der maand April zaj-n ter Se cretarie aangegeven de volgende slachtin gen: Bcdrijfsslachtingen: 17 runderen, 2f varkens en 6 n. kalveren. Hui^slachtingen 2 varkens, 3 n. kalveren én 1 geit. Nood- slachtingen: 10 runderen, 35 n. kalveren, 1 varken. 1 schaap en 1 geit. Ingevoerd werd 20 KG. vleesoh. Aan keurloon werd ont vangen f267.50. ALPHEN AAN DEN RIJN Met groote dankbaarheid voor ondervon den zegeningen en ook mot opgewektheid, is liet 25-jarig bestaan van de aid. Alphen en Omstreken „Door Plicht tot Recht" van den Chr. Prot. Bond van P.T.T.-Personeel her dacht. Deze vereeniging heeft oude rechten. Vele van de -pl.-afdeelingen van vakvereeni- gingen kunnen niet op zoo n lang tijdperk terugzien. Getrouw aan hetgeen de naam van de afdeeling wil zeggen, heeft het te genwoordige bestuur, maar ook zij die be- hooien tot de oude Garde, steeds op de bres gestaan voor het welzijn der leden. In het tegenwoordige 'bestuur hebben zitting, de heeren: N. van Vliet, voorzitter; H. Griffioen, secr.; K. van der Stouwe, pensun.; A. Hout man, J. Pieterman en W. de Ridder. De herdenking van het 25-jarig bestaan vond gisteravond plaats in „Concordia". Bloe men en groen gaven aan het geheel een fleurigen aanblik. Na psalmgezang, las de heer Van Vliet, voorzitter, een gedeelte der Schrift en ging voor in gebed. De leden en hun dames wer den hartelijk welkom geheeten, eveneens de heer A. G. Schram de Jong, directeur van het Postkantoor alhier, de lieer Padding, die het hoofdbestuur vertegenwoordigde, afgevaar digden van Qhr. Besturenbond en Zusterver- eenigingen. Het overzicht, waaruit bleek de vele on dervonden zegeningen in meer dan één op zicht, gaf de secretaris, de heer Griffioen. Na de daden in het verleden te hebben be licht, het tijdperk zonder vaandel, werd den voorzitter door den secretaris aangeboden een fraai Vaandel. Het donkere fluweel, de opengeslagen Bijbel, de naam der afdeeling en het emibtèem van P.T.T., en dit laatste door borduursel in goud, maakt een voor name en waardige indruk. Dankbaar aanvaardde de voorzitter het vaandel. De commissie die voor alles zorgde cn daarbij gesteund werd door vooraanstaan de personen uit de gemeente, werd bijzonder dank gebracht. Namens het hoofdbestuur 6prak de heer Padding en reikte daarbij aan vijf leden der afdeeling die van het begin af lid zijn, het gouden insigne van het C.N.V. uit. Deze leden zijn de heeren J. Blij leven, H. Vet en N. Zwaneveld, Alphen aan den Rijn, Blijle- ven, Hazerswoude en Winkel, Ter Aar. De lieer Schram de Jong sprak hartelijke woorden tot bestuur en leden en wees op schoone naam der afdeeling. Bloemstukken enden aangeboden door Chr. Besturenbond, afd. Alphen, Spoor- en Tramwegpersoneel -n Pers. in Publ. Dienst. Namens de afge- aardigden sprak de heer G. A. Jasperse. In de pauze werd ten bate van de Chr. Jeugd- erkloozen een tombola gehouden, waarbij fraai werk van de werkloozen; terwijl het ge-heel werd afgewisseld met filmvertooning muziek van de mandoline-club onder leiding van den heer Polak. Het bestuur van „Door Plicht tot Recht' kan terugzien op een schoone herdenkings avond!. AANKOOP WEGGEDEELTEN B. en W. hebben de eigenaars van twee ge deel ten van den Aardij-k tusschen Aarbrug en Scheevejaagbrug bereid gevonden hun eigendommen aan de gemeente over te dra gen. Het betreft een perceel van den heer J. Stapper groot 440 M2 en den heer J. Muidei-, groot 230 M2 voor resp. f 196 en f 84.50. BIJZONDER GESLAAGDE PROPAGANDA- AVOND E.H.B.O. Door de Ned. Vereen. E.H.B.O. afd. Alphen a. d. Rijn, werd een propaganda-avond ge houden in hotel „De Vergulde Wagen", die bijzonder goed geslaagd is. De vergade werd bij afwezigheid van den voorzitter, den heer J. F. Allart, geopend door den secretaris den heer E. de Goede, die de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder mevr. Hildemisse. dr Lu- cardie en afgevaardigden van zustervereeni- gingon. Dr Hildernissc. medisch leider, deel de hierna het EHBO-diplonia uit, voor het eerst aan de dames M. van Eijk, T. Geaman A. v d Putte en P. van Wijk, en aan de heeren: P. Ilouweling en II. v Vliet. De ove rige EHBO ers zagen hun diploma voor twee jaar verlengd. De heer De Goede sprak na mens alle leden een woord van dank. al de arbeid en moeite door dr Hildernissé voor de vereeniging geheel belangeloos ge daan. Spr. wees erop, dat dr Hilderniase niet alleen doceert, doch bovendien zich be last met een groot deel der bijkomende •erkzanmheden en bood hem als blijk van waardeering een centrifuge aan. Mevr. Hil dernissc ontving een bloemenhulde. Een kinderkoor, onder leiding van den heer A. v d Breukct, zong op keurige wijze enkele liederen. Tijdens de pauze werd een •erloting gehouden voor het aankoopen van en brancard. Een aardige attractie vormde nog een soort van poppenkast, waarin pop pen stonden, welke verbonden waren. Hierna werd overgegaan tot de opvoering ■an het tooneelstuk „Het succes van een droom" van den heer K. Schuitema, alhier. Dit stuk is een groot succes geworden. In het kort werd het volgende voorgesteld: een „hij" en een „zij" kunnen het niet eens wor den over de belangrijkheid .van de EHBO. VRIJDAG 10 MEI Programma 3: 8.00 Deutsehl-sender 9.30 Keu len; 11.05 Parü'j Radio: 11.35 Keulen; 13.30 Lon don Reg; 16.20 Keulen; 17.50 Brussel Er; 18.20 Leipzig 20.30 Loc. uitzending, waaraau mede werken: 20.30 uur Dameskoortje o.l.v Mevrouw Maartje Offers: 21.00 uur Mevr. Rina en den hoor Tullio Bergamini (piano en cello); 21.30 u The Roto Colour Players, o.l.v den hoor I. Cos ter; refreinzang mej. Martha Mende; pl.m 22.10 Boedape-st; 23.26 Wccnen Programma 4: 0 35 Droltwich: 10.05 Londen, Reg; 10.20 Droltwich; 13.25 Luxemburg: 13.30' Droltwich; ]7.2<i Diversen; 17.50 London lieg; 19.50 Droitwich; 23.20 Kalundborg ZATERDAG 11 MEI Programma 3: 8 00 Deutschlandsepder; 9.20 Keulen; 10.40 London Reg; 11.20 Keulen; 14.20 Diversen: 11.60 Kalundborg; 15.20 Keulen; 17.20 Brussel VI; 18.20 Stuttgart;' 19.30 Leipzig; 21.20 Beromun'5ter; 22.20 Leipzig; 23.20 Deutschland- sendcr Programma 4: 9.35 Droltwich; 17.20 Diversen 17.50 London Reg; 18.50 Droltwich: Mm 20.55 Boedapest: 21.20 Droltwich; 23.20 Kalundborg Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei» apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. „Zij" gaat naar de EHBO-cursus en „hij", aan zijn lor overgelaten, valt in slaap. Wat „hij" nu in zijn slaap ziet wordt in drie be drijven op het tooneel uitgebeeld Aan bet slot ontwaakt „hij" en is tot. betere gedach te gekomen. De alleszins geslaagde bijeetv komst werd gesloten door dr Hildemisse. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: Koetsiervan EUk Z A' VerburgRutl-.ig d MD Veenhulfse-nWar- denier z J M F Scheerder—Sturnpol d J de PUpervan Leeuwen z AM Vonkvan Winkel d OVERLEDEN:C Honout 77 jr J Roos 70 Jr gehuwd met F Snel M van der Laan 79 Jr, geh met B O ver ©3 T VerduiJn 4 mnd. HAZERSWOUDE CANDIDATENLIJST C.H. UNIE Door de Chr. Hist. Kiesvereeniging werd voor de aa. verkiezing van leden voor den Gemeenteraad de volgende candidatenlijst vastgesteld: 1. C. A. van Dam; 2. Jac. de Kort; 3. D. Buitenhuis; 4. VV. van Klaveren; 5. M. J. Ravensberg; 6. A v der Lelie; 7. J D de Kort; 8. L J Matze; 9. P Plomp; 10, A van den Bosch N.zn. DEELNAME ZANGCONCOURS Door het Chr. Mannenkoor „Excelsior" en de Chr Gom Zangvereen „Zang en Vriend schap" zal worden deelgenomen aan het groot Chr. Nat. Zangtoncours, dat Woens dag 15 en Donderdag 16 Mei in de Stadsge hoorzaal te Leiden zal worden gehouden, KATWIJK BURGERWACHT De oefeningen aan de banen in het duin sulfer» weer aanvangen op Zaterdag 11 Mei e.s. des na middags te 2 uur. Baan 5. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW De gatxg van zaken was deze week voor .de tuiribouw wel eigenaardig. De verwachting waa voor de prijzen allesbehalve hoog gespanoen. Zonnig weer, geen uitvoer of althans weinig. Toch viel het met enkele artikelen eng mee. Het product sla b.v. kon de geheele week goed geplaatst worden met bevredigende prijzen, varieerend van f 4 tot f 5.20 per 100 voor de goede soort. Ook de koude grond-spinazie ging it» de beste kwaliteit w-»g voor prijzen die men zich zeker niet had gedacht. Goede kwaliteit kon steeds gemakkelijk van f 3 tot f 4.70 per 100 kg opbrengen. Ook rabarber was gevraagd en bracht van f 2.60 tot f 4.30 per 100 bos op. Minder goed ging het met de meeste winterproductenAls de zon warm gaat worden is de groote vraag hiervoor over en gaat de prijs spoedig in dalende lijn. Waschpeen, tot voor deze week altijd goed gevraagd', kon dezer dagen niet meer opbrengen dan f 0.70 tot f 0.90 per kist van 20 kg. Grove peen haalde slechts f 0.23 tot f 0.35 per kist Ook prei ging steeds naar beneden. Aanvankelijk voor f 1.20 liep de prijs terug tot f 0.65 tot f 0.75 per 1C0 bos. Van radijs was in enkele d_gen de aanvoer zoo toege nomen dat hiervoor voor redelijke prijs geen kcoper l; vinden was 13e massa moest weg voor f 0.50 tot f 0.75 per 100 bos. terwijl een enkel partijtje prima soort tot f 1.20 per 100 bos kon balen. Het is de laatste dagen niet groeizaam. Dn noordenwind is te stug Er is weinig groei te con- stateeren. Een malsch buitje zou bevorderlijk zijn voor den groei. KATWIJK AAN ZEE VISSCHE RIJEXAMENS Bij de 5n de Vissoherijschool alhier afgenomen examens voor het certificaat in kennis der inter nationale bepalingen ter voorkoming van aanva ring op Zee zijn geslaagd: Cornelis v. d. Plas Czo.» Maart Vlieland, Simon Sip, Maart de Vreugd, Willem van Bielen Wzn., Dirk v. Leeuwen. Huig v. Beelen. Gerrit Ouwehand, Cora. v. d. Plas Nzn.. allen van hier en Thomas Vink van Noordwijk aan Zee. allen leerlingen van den heer C. Varkevisser. Rijksgedelegeerde was kapitein J, H. Götz. BELASTINGOPHAALDIENST Door den bclastitig-ophaaldenst, directeur de heer Monye, is over de maand April j.l. aan den ontvanger der directe betastingen afgedragen 812,58 en aan renten en verzekerngspremiën f 183.93. Afdracht wegenhelastingkaarten zijn in de totalen inbegrepen. GESLAAGD Geslaagd Is te Den Haag voor het examen van Radio-telefonist Jacob Spaanderman Pzn., leerling sn den heer C. Varkevisser. NATIONALE RECLASSEERJNGSDAG Alhier heeft zich een comité gevormd waai in ce volgende heeren zitting namen; Mr. W. 1. Wol- drlngh v. d. Hoop. D. C. O. Boekhoven, pastoor J. P. Buljs. Dr. J Eijkelenboom, H. Eerdbeek. no taris, Ds. H. Ph. Ingwersen, Ds. H. Meijeriog, D. Riessen, Ds R. P. A. Rutgers. Ds E. Wamioltz. A. den Dikken, voonz., J. Holtrust, secr.-penn,, C. Jonker, D. C. v. Leeuwen, Dr. Steiniz. UITVOERING D.VK. Gisteravond gaf de Chr. mondorgelclub D HV. directeur de heer D. van Wouw. te Leiden, een rt in de Groote Zaal. De zaal was goed, ge véld. De heer Volbeda opende op de gebru;kelijke en liet zingen „Een vaste burcht is onze God", waarna hij een kort welkomstwoord sprak. Hiema werd een aanvang gemaakt met de afwer king van het rijk voorziene programma. Al de lers werden keurig gespeeld. De heer van Wouw heeft in korten tijd veel bereikt. Voor en na de pauze werden er door den heer D Kruyt enkele amusante films vertoond, welke bij het publiek zeer in de smaak vielen. Aan deal directeur en den heer Voïbeda werden bloemen aaribebcd-en. Met twee coupletten van het Wil- hcJmus werd geëindigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6