Een vierweeksche speurtocht door Amerika VRIJDAG 10 MEI 1935 Binnenland De verbetering van het West- landsche wegennet De Maasdijk gedeeltelijk afgesloten Het Westlandsche wegennet is thans door de energieke wijze waarop de provincie de reconstructie ter hand heelt genomen, ver anderd in een complex wegen, die tot de modernste gerekend kunnen worden. Niet in het minst is dit het geval met den Maasdijk, den voornaamsten verbin dingsweg van Rotterdam met Hoek van Holland en het Westland. Gezien ook het drukke verkeer over de zen weg, heeft het Rijk voor de toekomst den weg 20 A ontworpen, die gedeeltelijk parallel loopend met den Maasdijk, een snelle verbinding uit het Westland met de Rotterdamsche havens zal vormen. Hoe belangrijk de Maasdijk ook als ver Keersweg moge zijn, langen tijd was hij vrijwel onbegaanbaar en onberijdbaar, om dat de voertuigen in den modder wegzak- iten. Een geschil tusschen het Hoogheem raadschap Delfland en de provincie hield de vcrbeteimg tegen, een geschil dat na jaren van besprekingen is opgelost. Daarna heeft de provincie een prachtige verbetering tot stand gebracht, en van af de Oranjesluis tot nabij den Rijksweg te Hoek van Holland is een moderne betonweg aangelegd. Echter was dit niet het gedeelte dat het imeest nog werd bereden, want veel verkeer bereikt uit de richting Westerleo nabij de Oranjesluis eerst den Maasdijk voor de richting MaassluisRotterdam. Naar we vernemen zal op 13 Mei a.s. de aanbesteding plaats hebben voor de recon structie van dit weggedeelte. De verbetering Dc reconstructie zal omvatten het aan brengen van een beton-verharding over een rij breedte van 6 Meter. Daartoe zal de Maas dijk verbreed worden op een totale breed te van 8 Meter. Op enkele plaatsen zal de dijk dus aangevuld moeten worden en zgn. „gevierkant". Wel bestaan voor de toekomst plannen tot den aanleg van een parallelweg aan de voet van den dijk, doch voorloopig wordt hieraan nog geen uitvoering gegeven. De bochten in den weg, die op sommige punten vrij scherp zijn, zullen wat flau wer worden gemaakt. De verkeersstremming In verband met deze reconstructie zal het I hier bedoelde gedeelte van den Maasdijk vrij geruimen tijd voor het verkeer uit één richting worden afgesloten. Het aanbrengen van de betonvakken heeft nl. plaats op halve wegbreedten, zoodat over een ge deelte het verkeer gaande gehouden kan >vorden. Naar men ons vanwege den Prov. Wa terstaat meedeelde, zal "de afsluiting zeer Waarschijnlijk ingaan pl.m. half Juni a.s. De stremming zal waarschijnlijk pl.m. vijf maanden duren. De bedoeling is om het ver koer uit de richting Oranjesluis naar Rot terdam door te laten gaan, het verkeer uit de richting RotterdamMaassluis moet ge leid worden door het Westland. Het verkeer uit Rotterdam kan dan het best via Delft, en dat uit Maassluis, Schie dam via Maasland en De Lier. Voor wielrijders zal het verkeer echter in beide richtingen mogelijk blijven. Ook voor de autobusdienst van de W. S. M. zal een uitzondering gemaakt worden; de bussen Eiillen in beide richtingen mogen passecreu Ongetwijfeld zal deze afsluiting voor tal van autobestuurders veel onaangenaamhe den veroorzaken, vooral nu een en ander juist in het drukste seizoen plaats heeft De strandbezoekers uit de richting Rotter dam, die per auto komen, zullen een en an der evenmin prettig vinden. Men deelde ons evenwel mede, dat het uitvoeren van de reconstructie niet anders dan gedurende dit seizoen kan plaats vin don, in verband met regen, vorst etc. ge durende winter en najaar. Een parallelweg Reeds tal van op- en aanmerkingen zijn gemaakt over het feit, dat langs den nieu wen Maasdijk, van af de Oranjesluis, ook wielrijders van den hoofd ver keersweg ge bruik moeten maken. Naar we thans vernemen, zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met het aan leggen van een parallelweg aan de voet van den Maasdijk. Ook deze weg krijgt 'n beton- verharding, en is niet alleen bestemd voor wielrijders, doch ook voor het locaal-ver- keer van voertuigen. Hiermede wordt aan verschillende bezwa ren tegemoet gekomen. Ook wat de ver lichting betreft heeft de provincie haar 6tandpunt gewijzigd. Aanvankelijk was geenerlei verlichting 1 oegestaan, hiervan is men echter terug gekomen, en op enkele voornaamste pun ten, bij afritten enz., mag een verlichting worden aangebracht. Er zal dus dit jaar een belangrijke ver betering plaats hebben in deze hoofdver binding met de richting MaassluisRotter dam en Hoek van Holland. Moreele terreur DOOR DE N.S.B. Aan vele medici in ons land heeft de N.S.B. een circulaire gezonden, aldus aan vangend: „Het is ons uiteraard bekend, dat vele onzer volksgenooten (o.a. Katholieken en Israëlieten) bezwaren hebben tegen de vorm. waarin zich het Duitsch Nationaal- Socialisme openbaart, terwijl anderen (b.v. Vrijmetselaren) tegen het Italiaansche Fascisme zijn gekant". Daarom wordt iedere dokter of arts gesommeerd, om „strikt ver trouwelijk bijgaande vragen te willen be antwoorden en ons deze antwoorden in bijgesloten enveloppe in te zenden." De vragenlijst luidt: Zijt gij reeds lid der N. S. B.? Symphatiseert gij met ons streven? Acht gij toetreding bezwaarlijk voor Uw practijk? Kent gij ons proeramma en de toe lichtingen? (Brochure 1, 2 en 4). Zijt gij abonné van Volk en Vaderland? Zijt gij tegenstander onzer beweging? Zoo ja, waarom? Wenscht gij nadere inlichtingen? Afzender: Onderteekening: Goedgunstig werd in de circulaire nog meegedeeld dat desnoods de onderteekening niet behoefde te worden aangebracht. Maar er was toch ook reeds sprake van een zwarte lijst. Nooit oefende cenige poli tieke partij zoodanige moreele terreur uit. Vrienden der N.S.B. WAAR KWAMEN DE STEMMEN VANDAAN? In het Weekblad der Chr.-Hist. Unie, schrijft dc heer T. Krol. lid van Ged. Staten van Groningen, o.m. dit: „Ik kan mij absoluut niet voorstellen, dat iemand, die zich realiseert dat Christelijk Nederland zijn vrijheid te danken heeft aan de bevochten gewetensvrijheid onzer voor ouders, zich op genade- of ongenade vrij willig gaat werpen in de N.S.B.-stroom van gelijkschakeling op godsdienstig, kerkelijk, staatkundig en economisch gebied! Of ziin 't in Groningerland misschien voor namelijk werkgevers geweest die de N.S.B. hebben gesteund? Was de bedoeling soms om langs deze weg de arbeiders maar eens flink „op de kop" te zitten? Dan mogen die heeren dankbaar zijn, dat Christelijk Neder- land daartegen unaniem afwerend staat en afwerend zal blijven staan, zonder uit het oog te verliezen, dat eerbied voor het gezag een eerste eisch is voor een ordelijke samen leving. En wanneer mij dan toegevoegd wordt, dat zelfs predikanten de. N.S.B. steunen, dan is mijn antwoord: „Zeker, maar er zijn altijd minderheden in de samenleving, welke tegen zichzelf beschermd moeten worden Trouwens do Chr. Hist. Unie heeft zelden ets gehad aan die predikanten in de partij die nu maar eens weer het roer hebben pnt- geworpen, Vooral verschillende der Amster- damsche predikanten hebben op het punt van trouw aan de Unie nimmer de eerepaün weggedragen!" BEPERKENDE MAATREGELEN VOOR DE HARINGVISSCHERIJ In aansluiting aan het gepubliceerde be richt nopens de ultvaartregeling voor de haringdrijfnetvisscherij, vernemen wij thans dat Hiet in de bedoeling ligt den aanvoer van pekel- en steurharing gedurende liet komende seizoen te beperken tot 500.000 kantjes (vorig jaar aangevoerd 610.000 kantjes). Teineinde deze beperking te bereiken, zal aan iedere haringreederij een aanvoeivon- tingent worden toegewezen. Dit aanvoercon- tingent zal worden gebaseerd op de aanvoe ren van de betrokken reederijen gedurende de laatste vier jaren. Verschillende maatregelen worden voor geschreven waarbij voor iedere reederij, kleine zoowel als groote, een gemiddeld aanvoerrijfer per schip is vastgesteld. De sclioppn zullen tusschen de reizen teh minste 2 X 24 uur in de haven moeten vertoeven. MOEDERDAG OP HET LOO Een taart voor H. M. de Koningin Een deputateie van den Nederlandschen Banketbakkersbond heeft ter gelegenheid van den a.s. „Moederdag" ten paleize Het Loo een amandeltaart bezorgd versierd met roode rozen van marsepein, en voorzien van het opschrift: Voor Moeder. DE ARJA IN ZEELAND Er is nog plaats voor velen! Ook voor onze jonge meisjes li*)) Wat de vergadering te Terneuzen tot een der mooiste gemaakt hpeft, was het op treden van Mej. Nobels, lid der Axelsehe club. Zij hield een schitterende caleidos coop vau het politiek gebeuren op nationaal en internationaal terrein. Zij toonde ons stijlvol op proza en in poëzie wat de laat ste maand op dit terrein is geschied. Stil was de aandacht, hartelijk en spontaan bleek de vergadering mee te leven met het geen zij ons ten beste gaf. 't Was een zeer mooi stuk werk en het getuigde dc vrucht te zijn van een nauwkeurig onderzoek en zeer degelijke studie van de staatkundige problemen van het heden. Zij, die aan het nut twijfelen, dat jonge dames lid zijn van onze A.R.J.A., hadden op die vergadering eens moeten zijn. Zij zouden hun meening als verkeerd, finaal ge- De jongeren dienen zich vast te klemmen aan het beginsel, dat niet uit den mensch is, het A.R. beginsel, omdat dat zich gronat op Gods Woord. Klemmen zij zich aan dit beginsel vast, dan zijn ze sterk, omdat geen wereldgroote achter hen staat, doch de Allerhoogste Ko ning, de Koning der Koningen, die alles en allen regeert door het Woord van Zijn macht. In deze kracht ga de A.R.J.A. steeds voor waarts. Zoo zijn dan nu deze drie mooie strcek- verbandvergaderingen wepr achter ons. Het is zeer waar, wat de drie voorzitters in hun slotwoord spontaan gezegd hebben, dat zulke verguderingen zeer leerzaam, zeer gezellig en hoogst bevorderlijk zijn aan de groei der A.R.J.A. Zij drukten de bede daar bij uit, dat de Heere onze actie bij den voortduur zegenen moge, daarbij vele jon geren met heilig vuur bezielend, opdat zij dc actie steeds meer en meer steunen met hun kracht en medearbeid. Zeeland gaat bemoedigend voort In de A.R.J.A. is nog voor velen plaats en werkgelegenheid. We gr.m in Zeeland bemoedigd voort op het A.R.J.A. pad. Een reeks degelijke Zeeuwsche adviseurs verleenen aan de A.R.J.A. hun zeer gewaar deerde medewerking. Hun zeer waardevolle adviezen worden hoogelijk op prijs gesteld. Wat die heeren voor ons doen komt liet clublcven zeer ten goede. Eenige van die adviseurs zijn: Dr. K. Hui zinga, Dircctpur Chr. Kweekschool te Mid delburg, S. Ilage, Burgemeester van Brui- nisse, C. Koelmans, Hoofd der Chr. School aldaar, W. v. d. Berg te Bruinisse, J. A. Do- minicus, lid der Prov. Staten van Zeelanu te Wemeldingc, P. J. Keyser, Burgemeester van Weraeldinge, J. Hoogerheide, Chr. On derwijzer te Wemeldinge, Mr. H. van der Belt, griffier Kantongerecht te Terneuzen, Aug. Slabbekoorn te Liezelinge, P. M. Keur. te Ivapelle bij Goes, J. Ven-ijzer, voei-z. der A.R. Kiesvcreen. te Kruiningen en nog meerderen. De voorzitter van het nationaal verband der A.R.J.A., Dr. Joh. H. Scheurer te Amers foort en zijn secretaris, de heer A. J. de Bruvne, Tesselschadestraat te Zwolle, staan steeds gereed onze Zeeuwsche actie met him kostelijke medewerking en met huu waar devolle adviezen te steunen. De nieuwbenoemde voorzitter der A.R.J.A., Dr. L. W. G. Scholten, J. W. Frisostraat te Utrecht, heeft, toen hij nog secretaris der A.R.J.A. was, in het begin van onze actie in Zeeland reeds zoo veel voor ons gedaan Ter consolideering der actie hebben we dringend behoefte aan een ronrzitter, die reeds als secretaris der A.R.J.A. getoond heeft te weten en te verstaan op welke wijze onze actie hechter en steviger ge maakt kan worden. Dc Zeeuwen zijn met zulk een voorzitter zeer ingenomen en de stille bede rijst op uit het hart der trouwe Zeeuwen of de Heere Dr. Scholtcn voor het zware werk, dot hem wacht moge bekrachtigen en lei den en of dp Heere de tegenwoordige voor zitter in zijn rustperiode goed en nabij moge blijven. lnlusschen gaat onze A.R.J.A. voort Binnenkort hopen we de eerste Zeeuw sche gouwraadsvergadering te houden. Op die vergadering willen we de plannen be spreken om in de loop van de naderende zomer een gouwdag te houden voor alle Zeeuwsche clubs en A.R. medelevende Zeen wen. We stellen ons voor deze gouwdag jt een der schoone Zuid-Bcvelandsche boom gaarden te houden en om op dien dag eenige sprekers van naam voor ons te char teren. Wanneer door de goede gunst van onzen God dit alles in orde geschied is, mogen we zeggen, dat onze Zeeuwsche Anti-Revoluti,;- II stond in ons nummer van 5 Mei naire Jongeren Actie met haar organisatie af is. Daar is het om te doen. Komt A.R. Zeeuwen, oud en jong, helpt U allen mede aan deze laatste stoot??? Op dit oogenblik is het centraal adres nog: W. Bogaards, Distr. Comm. der A.R J.A. voor Zeeland te Kapelle-Biezelinge. Zijn gironummer is 18543, \oor liet geval men de Zeeuwsche A.R.J.A. ook financieel wensclit te steunen. Van iedere gave ont vangt U bericht van ontvangst, wijzigd hebben. Het is een voorrecht en een geluk voor de partij, dat zich ook een kern vormt van degelijke jonge vrouwen, die later in den strijd, die dc jongeren van heden moeten verwachten, kunnen zijn als de moeders in Israël, die verre van vreesachtig te zijn, de moeden, de matten, de versaagden, de teu teraars kunnen opwekken en bemoedigen door haar woorden en haar voorbeeldige trouw. Vele Zeeuwsche jonge dochters zijn reeds lid der A.R.J.A.; zij toonen niet alleen de moed, maar ook de gaven te bezitten de din gen te onderzoeken, die op het politiek staatkundig erf iu onderscheiden vorm aan den dag treden. 't Hoedje af voor zulke jonge vrouwen, voor onze A.R. jonge dochters. Haar beginsel-trouw geeft moed cn staalt de krachten. In de A.R.J.A. zijn ze op haar plaats. De Districts-Commissaris der A.R.J.A. voor Zeeland ,de heer W. Bogaards, sprak op deze vergadering een kort slotwoord. Hij wees de vergadering op den strijd, die overal rondom ons ontbrand is. Hij waarschuwde er tegen geen begeerige blikken naar het buitenland te slaan! Het beginsel, dat zwakkere jongeren als door een injectie doet opleven is vrij ge vaarlijk. De kracht er van is zoo vervlogen. De strijd togen God en Zijn kind is uiter mate gevaarlijk. Slechts de degelijke kost vervat in Gods Woord geeft dp jongeren kracht om te leven. De vijand wil God overal buiten sluiten en zij. die Christus als de Overste Leidsman zien en Hem als zoodanig voor de menschen belijden, loopen ge\aar in de gevangenis terecht te komen. Kunst cn Letteren. ANTOON COOLEN De Bruin oefent in het Mei-nummer van „Opwaartsche Wegen" scherpe kritiek op Coolens laatste, veelgeprezen roman „Dorp aan de Rivier De Lit. Gids noemt. Coo lens werk „te zoel, Ie romantisch, te mee warig soms, en vaak te naïef, maar daarbij lang nier ongekunsteld". Dit blad ken schetst Coolen niet onaardig als ..de klei nere broer van Felix Tim mei-mans". OVERIJSSELSCHE SANGEN EN DICHTEN Van Revius' „Overijsselsche Santen en Dichten", bewerkt door Dr. W. A. P. Smit, verscheen zoo juist het. tweede deel bij U. M. Holland te Amsterdam. Wij hopen er Uitvoeriger op terug te komen. WAAROM DR. BREDIUS NEDER LAND VERLIET In „De Maasbode" werd vorige maand 'n interview gepubliceerd met den 80-jarigen Dr. Bredius, aan wien ons land het bezit en behoud van enorme kunstschatten heeft te danken, den wereld vermaarden kunst kritikus, doch die indertijd Nederland ver liet om meeningsverschil met den fiscus en zich in Monaco vestigde. Om welke redenen dit precies gebeurde, deelde Dr. Bredius aldus moe: „Een buskruitfabriek werd lange jaren geleden door inijn grootvader opgericht te Muiden. Zelf woonde hij op het bui tengoed „Oud-Bussum". De fabriek was zeer winstgevend, voor al onder het beheer van mijn vader. In 18S0 gngeveer is deze fabriek, inmiddels in een naamlooze vennootschap omgezet, in de lucht gevlogen. Na den herbouw vond de eigenaar het noodzakelijk, wijs geworden door de ondervinding, een be langrijke verzekering te sluiten. Verzeke ringsmaatschappijen durfden het niet aan en zoo werd de eigen verzekering onmis baar. Belangrijke bedragen werden daar toe jaarlijks gereserveerd $n zij groeiden aan tot een groot kapitaal. Minister De Geer beschouwde het als inkomen en rekende het tot vermogen. Het proces, dat door mij gewonnen werd, heb ik niet afgewacht. In Monaco heb ik mij gevestigd, waar de fiscus al bijzon der clement is". HET SURREALISME Over deze kunstrichting, die op het oogen blik nog slechts één palslaander heeft, nl. Andre Breton, schrijft Jan Engelman in het laats! e nummer van JJe Gemeenschap" een fraai opstel. HOFFMANN VON FALLERSLEBEN Prof. Dr M. Brevne hield vóór kort in de Vlaainsche Club te Berlijn ecu voordracht over Von Fallersleben en de edctlanden. Prof. Breyne begon niet de rnededee'ing, dat de Pruisische Staatsbibliotheek te Der lijn, waar spr. als bibliothecaris werkzaam is. nagenoeg de geheeie geestelijke nalaten schap van Hoffmann von Fallerslebcn in zijn bezit kreeg (afgezien van eenig malo- riaal, dat zich in de bibliotheek te (.ent be vindt). In verband hiermee wan in 1921, hij de herdenking van zijn óOsten sterfdag Ber lijn daartoe de aangewezen plaats. Spr. heeft zich sedert 1924 geheel met H. v. F. beziggehouden en kwam tot de ontdekking, dat deze dichter van het „Deiitscblaiid über alles" eigenlijk voor de Nederlanden, en dan wel jn de eerste plaats voor Vlaande ren, van nog grootere beteekenis dan voor Duitschland is geweest. H. v. F. dichtte het „Vlaanderen boven al" (Vlaanderen dag en nacht denk ik aan u) vele jaren voor hij op Helgoland zich geïnspireerd voelde voor het „Deutschland iiber alles". In 1821 reist dc toon 22-jarige liet eerst naar de Nederlanden. Eerst is hij in Noord Nederland, later .gaat hij naar de zuidelijke provincies. Tc Kassei had hij met de ge broeders Grimm kennis gemaakt en liet schijnt, dat deze bij hem de belangstelling voor de Nederlanden hebben opgewekt Se dert is hij nog viermaal naar de Nederlan den geereisd, waar hij dan geruimen tijd bleef. Jan Frans Wilms is in Vlaanderen zijn eerste gastheer en deze voorvechter in de Vlaamsche beweging maakt van li. v. F. een krachtig medestrijder. Mij wijst den jon gen dichter op de schoonheid van de Neder- landsche taal en op de. jaren.ange cultureele onderdrukking. Spoedig verrast de Duit- ficher zijn Nederlandsche vrienden er mee, dat hij niet alleen Nederlandsch spreekt, maar dat hij ook in het Nederlandscli dicht. Spr. wijst er op, dat dc Duitsche dichter alle Nederlandsche literaire beroemdheden van dien tijd leert kennen. .In het Noorden b.v. Van der Palm, Siegenbeek en Kemper. De Duitsciicr wordt verliefd op Elisabeth Kemper, de dochter van den hoogleeraar, en draagt haar Nederlandsche gedichten op. In 1855 maakt de Duitsche;- in een kroeg te Antwerpen kennis niet Hendrik Con sciënse en 6te.lt tot zijn verwondering vast, dat Conscience ook pachter van de \ischvij- vens der stad Antwcmen is, waaruit de visch hem overheerlijk smaakt. Dan wordt H. v. F. in het Vlaamsche gezelschap ge ïntroduceerd. Hij heoft veel 'omgang roet Prof. Heeremans, en leef! zich in hot VI a am sche zieleleven in. Inmidd" s .heeft hij reeds zijn beroemde gedichten in het Middel-Ne- derlandsch gepubliceerd, die Bilderdijk voor zeer oud houdt, en waarvan WiMenis meent, dat ze omstreeks 1375 gedicht moeten zijn! Daar is b.v. bij hot beroemde „Vaarwel," vaerwel min sootelief'. „Wel over de heide, wol over de sant". Zeor terecht brengen Prof. Verdam en Prof. De Vries in liet Neder- landsch Museum de grootste hulde aan den Duitschen dichter en proclameeren hem als den held der Middel-Nederlandsche volks poëzie! Later gaat het den dichter slecht. Hij wordt hoogleeraar te Breslau. maar er ont staan moeilijkheden. En als de eerste Ko ning der Belgen hem een diamanten ring vereert, dan informeert hij bij zijn Vlaam sche vrienden, of zij niet een uood woord voor hem kunnen doen, dat hij als hoog leeraar of bibliothecaris in Vlaanderen een positie zou kunnen verwerven. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT VREES VOOR ZWITSERSCHE DEVALUATIE Men koopt aandeelen op de Amsterdamsche beurs Het jaarverslag van de Algemeene Exploratie 8 Mei 1935 Nbettög-eneitaajide de «psmntoisr lm de wissel koersen eren onzent tot normale verhoudingen 1® teruggebracht. blijft do ajindeelenrmnrkt vaat gostemd en bemerkt men hier cn daar -\erkoobi druk van obligatie* cn pandbrieven. Naait v< r- luldt zonden momenteel de ZwiDcrevhe beleg gers te onzent a-andealen koppen uit vrees voor frame. Begin Juni heeft aldaar het volk.-- referendum plaats over de vraag, of de deflatie- poli-tR-R moet blijven gehandhaafd dan wel of overg^aan moet worden tot actieve welva.-irtf- politiok. zooais Amerika en momenteel ook feel- voeren. Alhoewel h.er du» nl t direct d. vraag der devaluatie naar vc-ren komt. is dit probleem wel aan een actievare welvaartspoli- Ook Frankrijk is hier in de markt voor ver schalende aandeelen. hoof «teak et ijk Kon Olie cn Amsterdam-Rubber. Vanzelfsprekend knoo pt n dc vakbladen hieraan beschouwingen vast. Men vindt den koer*suiml van Kon. Olie over dreven hoog in verband met het te verwachten rendement en hetzelfde wordt opgemerkt van aandeelen Amsterdam-Rubber, dt. volgvns de beuna niet voor 1837 vittend zullen kunn< n geven. Bij deze redeneeriuig vergpet men eoli- overgobleven°u"t boCrokkeJ'Jk la4»e koerastand. de zwartste ^agen der crisis nfet zoozeer het rendement dan wel «te onder waardeering in verhouding tot de intrinsieke waarde oen rol speelt. Verder neemt min niet in aanmerking, dat andere fund-on zelfs de tweemaal pari koer» hebben ov.Mv-.-hred-n of d«ze üi.-lit nadere 11. zonder dat ook hier het rende ment e-n dergelijke koen» wettigt sooste bij a.indeel-n Philips on Hand. -vei «- n. Amster dam. Dc b'urs ie et ten slotte voor elk fond» gelijk" dc talrijke oorzaken ha-ivwr te ont- Ste.-d.« meer Jaarverslagen worden gepubli ceerd. De Alg. Kxploratie-lfij verdiende over 1934 815.OOu tegen 678.000 ov«nr 1933. terwijl '•en dividend werd gede..:-ire.-rd van 1"J togvn van' wan TewJs 4 in! 'betuai'd^'zoodit binnenkort 6; tot uitkeorlng zit komen. De ontwikkeling van dc-z- maatschappij gant kun-a verheugende bonen en ho- wel liler het specu latieve karakter domineert, goloov.-n wij wel, •lat deze aan dooien een aantrekkelijke toe komst hebben. Want het bedrijf is hoofdzakelijk ro.vaUy-b.-dri.if: dc waarde e,!- .-.-.el-rrei - •nen zijn aan tie Battuifschc Betrolcum-MU n royalty gegeven, zoodat de Algemeene ge-n Shell Union leed in 1934 een verlies van 1.338.900 tegen f 4.240.964 over in.',; ook h. t eerste kwartaal van dit Jaar heeft zich weinig gunstig ingezet met een deficit van S 1.121.000 tegen ren verlies var. 41.000 In de overeen- De strijd tusschen twee symbolen door Mr P. BORST XI „De Officier van Justitie lag op den grond". Zóó Kronkelend zijn do wegen van do Amerikaansche wet, dat dc misdadiger maling kan hebben aan hen, die belast zijn met de handhaving van de wet. Een Amerikaansch gerechtshof is eerder een theater, dan een tempel voor de uitlegging van de wet. De advocaten zijn slechts tooneelspelers en de rechters la ten hun „theatraal talent" den vollen teugel. Het klinkt ongeloof lijk, maar gedurende de behandeling van een beroemde zaak sprak de districtsofficier van justitie zijn beschuldigingspleidooi uit, liggende op den grond en met opgeheven hand, in de houding van een vermoorden politiecommissaris. Om deze hel van menschelijke schepping te zuiveren, zou een revolutie in dc toepassing van het recht noodig zijn. Maar voordien moet een nieuwe wet in het leven worden geroepen, om de Amerikaan sche pers te verbieden, beschuldigde personen te berechten, te vonnissen of vrij te spreken. Het komt somwijlen voor, dat een man reeds veroordeeld is op het oogenblik van zijn arrestatie. De pers trekt tegen hem te velde, bespreekt de zaak openlijk, want er bestaat geen wet, die haar kan dwingen zich van com mentaar te onthouden. Het. publiek slikt alles wat in de kranten staat, en lang voor dat hij de jury heeft gezien, weet de ge- stond in het nummer yan 6 Mei vangene, dat hij een gedoemde is. Berechting door de openbare meening, is zeer gewoon in Amerika Maar dit zou onmogelijk zijn indien de pers in toom werd gehouden dooor wetten zooals die in Engeland gelden. Amerika zal moeten kiezen: de beschaving of de bel De zwaarste aanklacht tegen den huldigen toestand in Amerika is, dat gedurende de laatste 10 jaar 100.000 j>ersonen in de Unie onnoodig den dood zijn ingegaan, meer dan het totale verlies, dat het Amerikaansche leger gedurende den wereldoorlog heeft geleden. Dit grimmige totaal omvat de levens, die direct door misdaad zijn verloren gegaan. Men mag rich wel afvragen, waai de bendeoorlog steeds meer gemoderniseerd wordt en steeds doo- delijker wapens worden ingevoerd, of de eene helft van Amerika, miet door de andere zal'worden neergeschoten. Er ligt slechts een kleine stap tusschen het neerschieten van een gangster en het uit den weg ruimen van een eerzaam burger. Reeds zijn sommige gangsters er toe overgegaan zich op deze wijze van compromitteerende getuigen te ontdoen. Ik aarzel niet te zeggen, dat, hoe geweldig ook de taaik moge zijn, waarvoor de Ameri kaansche wetgevers zich zien geplaatst, indien er geen mannen gevonden kunnen worden, die deze op de schouders nemen, de natie op weg is om zelfmoord te plegen. Een staat van zaken, die toelaat, dat een man of een groep van mannen de wet met voeten treedt, is onhoudbaar. Vroeger of later moet óf de wet óf de bendewereld triomfeeren, er is geen plaats voor beide. Deze tijd nadert elke dag en elke dag brengt er ons dichter hij. Amerika zal moeten kiezen: „De beschaving of de hel?" Gelukkig is het in Nederland anders Neen, wij behoeven ons zelf niet te verheffen, maar wij kunnen toch dankbaar zijn, dat in Nederland andere toestanden heer- schen. Toen ik aan een Amerika an schen collega vertelde, dat mij in mijn functie als secretaris der bockdrukkersorganisatie nog nooit door iemand, die iets van mij wilde gedaan krijgen, geld was aangeboden, glimlachte hij en ik kon hem aanzien, dat' hij mij niet geloofde. Maai* hij heeft mij beslist tot een leugenaar verklaard, toen ik hem vertelde, dat de vrijgestelden der arbei dersorganisaties, voor zoover ik ze had ontmoet, in Nederland onomkoopbaar waren. Dat was ieu» onmogelijks! Nederland slaat ondanks alle nationale gebreken in dit opzicht geen slecht figuur. Minister Marchant heeft het onlangs in zijn radiorede goed gezegd: „Wanneer men het Nederlandsche volk voorstelt als een bedorven, baatzuchtige bende, doet men een verderfelijk werk. Dit volk, met al zijn gebreken, staat moreel, intellectueel, in gerechtigheid en in vrijheid onder de volkeren der wereld in de eerste rij. Wij hebben een onkreukbare rechterlijke macht. Wij kennen geen gerechtelijke mishandelingen en levensberoovingen door onverantwoordelijke en onbeheerschte organisaties, geen vrij- heidsberooving buiten de wet. In Nederland hebben wij in over- groote meerderheid een onkreukbare pers. Er is verantwoorde lijkheid van hot begin tot het einde". Een belangrijke conclusie Deze vergelijking, door Minister Marchant niet daarvoor be doeld, maar door ons betrokken op Nederland en Amerika, is van buitengewoon belang voor het vraagstuk der sociale en economische ordening. Dc ordening, zeggen wij, moet in de eerste plaats zijn een reguleering der gezindheid. Van onderen op. Geen veror deningen als ze niet leven in in de volksconscientie. Geen revo lutionair maakwerk, maar bouwen op hetgeen in de maat schappij, in de harten en hoofden der justitiabelen is gegroeid. Is dit zoo, dan is or maar cén conclusie: Dat wy in Nederland met sociale en economische ordening véél, véél verder kunnen en mogen gaan dan in Amerika. Nederland is er rijper voor dan het cliaotische pioniersland met zijn .graft" en „gangsters". IX. HET LAND VAN DE VRIJHEID „Dc waarheid heeft kracht in zichzelf". Het Vrijheidsbeeld aan den ingang van de haven van New York is do verheerlijking van Amerika's onafhankelijkheid, maar het is ook het symbool van het „vrije spel der maatschap pelijke krachten", van het oude economische vrijheidsideaal. Geef aan elk van ons zijn vrijheid, bind ons niet, en wij zullen een groot land worden. Geen inmenging van den staat. Liefst ook niet van de organisaties. Vrijheid alleen geeft ons de ruimte van be weging, die wij noodig heb ben. Jefferson, begin lüe eeuw sprak het uit: „Alleen ver keerde dingen hebben de steun van de regoering noo dig; de waarheid heoft kracht in zich zelf". Een an dere spreuk van hem luidt: „Die regeering is de beste, die het minst regeert". Deze vrijheidsgedachte is ontstaan uit het Puriteiusche zei fstandigheidsge voel der eerste voortrekkers. Zij is ge groeid en bevestigd door de pioniers, die Amerika heb ben veroverd. Een pionier is een individualist. Ilij Is de krachtige en moedige strijder, die met het geweer in dc eene en de spade in dc an dere hand vrouw en kinderen verdedigt en verzorgt.-Jaren lang leefden die pioniers in dc eenzaamheid, van een re geering hoorden zij niets, hun buren woonden uren gaans verwijderd. Het was de taaie tiet Vrijheidsbeeld vóór den striid 0,11 bodem. Steeds ingang van dt haven van Kew- v®r,ler naar het W esten York. trekkend. Eerst als pelsjager, dan als veedrijver en ten slotte zich vestigend als landbouwer. Zulke menschen zijn echte individualisten. In den besten zin van het woord. „Help Uzelf, zoo helpt U God",

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3