BINNENLAND. Gemengd Nieuws. De Levensloop van Pieter Peuter VRIJDAG 10 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND IN AFWACHTING Rijkskanselier Hitier heeft, zooals we hebben meegedeeld, op het einde der vorigf week in de afzondering welke de zeejnedt, conferentie met generaal Von Blomberg, ad miraal Ruder Dr. Schacht, Von Ribbentrop, Hess en Goebbels gehad. Daarna is hij voor enkele dagen naar zijn landgoed Berchtes- gaden in Beieren gegaan. Dit geheimzinnig confcrceren en zich tij delijk terugtrekken van het woelig strijd- tooneel te Berlijn wijst er volgens velen op, dat thans weer spoedig een of ander opval lend ingrijpen in den loop de politieke za ken te verwachten is. In de binnenlandsche aangelegenheden begint volgens overeenstemmende berichten en verschijnselen, een en ander scheef te loopen. Het aanvankelijk enthousiasme voor de nationaal-socialistische omwenteling is aa:» het verflauwen nu men op allerlei ge bied naast de lichtkanten van het nieuwe systeem ook de donkere schaduwzijden be gint op te merken. En wat de buitenlandsche zaken aangaat, kan het aan niemand die nadenkt ontgaan, dat de successen van het Hitlerbewind tot dusver nog negatief zijn, daar het melée van vredelievendheid en zelfbewust kracht vertoon, dat het nieuwe Duitschland laAt zien, tot dusvere niets anders heeft uitge werkt dan het bij eenschol en van Duitsch- lands buren, in vrees voor den ontwaken- den reus. We kunnen het ons indenken hoe Hitier persoonlijk door dezen onaangenamen gang der dingen wordt aangegrepen en hoe hij, dooi-drongen van zijn verantwoordelijkheids besef als Ftihrer, tot de overtuiging is ge komen, dat er weer eeus iets gedaan moet .worden. Zijn systeem staat en valt trouwens mei ,.de daad" en dus moet er telkens iets op vallends gebeuren om de verwachting ge spannen te houden. Alles dringt dus naar weer iets gewel digs, iets adembenemends, maar dat toch tevens iets moet zijn, dat de groeiende on tevredenheid over het D§rde Rijk, zoowel in binnen- als buitenland beperkt en in toomt. Vandaar de verwachting van een groote rede van den Führer. Hitler is gisteravond te Berlijn terugge keerd en wanneer hij dus plannen in die richting heeft, zal men het wel spoedig j yemémen. Er wordt gemompeld over een Rijksdag- zitting op 17 Mei a.s. Geruchten doen de ronde over een volksstemming, hetzij weer over Hitiers buitenlandsche politiek, hetzij o\ er een voorstel, dat hij aan den Rijksdag zou willen doen. Wat er in werkelijkheid /gebeuren gaat moeten wo afwachten. Vermoedelijk zal dit wachten evenwel niet lang behoeven te duren. Daarvoor worden de spanningen zoowel van economischcn als van culturéelen ftard (men denke aan oen zich nog voortdurend toespitsenden 'kerkstrijd) 16 sterk. GEEN ONDERHOUD FILSOEDSKI-LATAL. Uit Warschau: In tegenstelling met het oorspronkelijke program zal de voorgeno men bespreking van Pilsoedski met Laval niet kunnen doorgaan wegens een lichte ongesteldheid van den maarschalk .van Polen. FURTWAENOLER IN EERE HERSTELD .Uit Berlijn: De leiding der Bayreuther Buehnênfestspiele maakt bekend» dat bij de Festspiele van 1936 Wilhelm Furtwaengler als hoofd-dirigent zal medewerken. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK Acht dood en; ruim honderd gewonden Uit Charbin: Acht personen verloren het leven, terwijl honderd en drie personen ge wond werden, waarbij veertig levensgevaar lijk, toen trein no. 6 van Moskou naar Wla* diwostock in volle vaart in botsing kwam met een goederentrein in de nabijheid van Sjitoehotze, 22 K.M. ten Oosten van Char bin. Het ongeluk had gistermiddag om 3 uur plaats. De express-trein vloog in zijn geheel uit de rails en is volkomen vernield. De nood der werkloozen in Illinois Werkloozaa besluiten hot ctaatslUpitOoi to bolefleroB. Uit Springfield: Verscheidene hinderden werkloozen, die tengevolge van de nu reeds negen dagen durendo steuncrisis letterlijk op water en brood gezet zijn, hebben beslo ten het Staatskapitool „tot den hongerdood toe" te, bezetten. Zij dragen een bord bij zicli, waarop geschreven staat: „Het is beter op de trappen van den staat te verhongeren dan thuis". Het parlement van Illinois is inmiddels tot de volgende week verdaagd. Daar voor anneming van de steunwet een twee der en-meerderheid noodig is en de republikei nen nog steeds hardnekkig vasthouden aan het standpunt, dat de noodige gelden door bezuinigingen moeten worden bijeenge bracht, rekent men op een verscherping van de crisis. In vele gebieden is het reeds tot groote betoogingen gekomen, in verband waarme de de politie is versterkt De noodhulpactie staat machteloos tegen over de situatie en noemt den toestand uitermate ernstig. Er bestaat gevaar, dat de 350.000 gezinnen, die door de hongercata- strofe geteisterd worden, ook nog door epi demieën worden getroffen. DUITSCH VLIEGTUIG IN DE PRANSCHE VERSTERKING&ZONE, PARIJS, 10 Mei. Een Duitsch vliegtuig moest-, naar uit Straatsburg gemeld wordt, gisteren een landing maken op Fransch gebied nabij Wissenburg, waar zich belang rijke Fransche verstet kmgen bevinden. De Duitscher, die geen vergunning had om over Fransch gebied t® vfiegen, is g» arresteerd. Russisch-Tsjechische militaire overeenkomst Uit Moskou worit gemeld, dat vol gende week een Ruasisch-Tejechisdh pact van wederzijdschen bijstand on derteekend zal worden. Het zal inge richt zijn naar het tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie geslofcea verdrag DE PROTOCOLLEN DER WIJZEN VAN ZION Een vernietigend betoog van deskundige Loosli Bij de voortzetting van het proces inzake de Protocollen der Wijzen van Zion tcBern beantwoordde de onpartijdige deskundige Loosli de vragen of de Protocollen een ver- valsching en een plagiaat zijn beide met ja. De vervalschers hebben zelfs niet de moeite genomen hun bronuen-ieksten ook maar formeel zoodanig te herschrijven, dat de origint in vele gevallen niet uitdrukkelijk woordelijk kon worden aangetoond, hetgeen vooral het geval is bij hun gebruikmaken van de dialogen van .loly. De derde vraag luidde: Wat zijn de bron nen der Protocollen, hun origine en wie is de schrijver? De voomiamste bronnen der Protocollen zijn de dialogen van Joly. Niet minder dan 170 passages zijn daaruit woor delijk overgeschreven. Ken andere bron vormt de roman van den antisemietischen schrijver Goedsche, Binritz genaamd. Om trent oorsprong en auteurschap van do Protocollen staat- vast, rial de collectie van bases daarvoor reeds in 1844 aan te toonen zijn. terwijl de Protocollen volgens de ver klaringen der antesemieten eerst in 1891 zouden zijn ontstaan. Bewezen is. dat da Protocollen in hoofdzaan vervaardigd zijn op instigatie van Ratslcowsky, chef van de Russische geheime politie in het buitenland Vierde vraag: In welke betrekking staan de Protocollen tot het Zinnistencongres in 1897 in Bazel? De deskundige antwoordt hierop: In geen enkele betrekking. Vijfde vraag: Vallen de Protocollen in litterair opzicht onder- het begrip „Schund- litteratur"? Antwoord: Ja. Deskundige Loosli schetst vervolgens de verschillende soorten Schundlitteratur, be ginnende bij den littereiren Kitsch tot aan de ergste soort Schundlitteratur. De Proto collen van de .Wijzen van Zion behooren ongetwijfeld tot deze laatstgenoemde, laag ste, gevaarlijkste soort Schundlitteratur. Zij zijn geschikt Joden, vrijmetselaars en an- ceren a]s misdadig staats- en maatschap pij gevaarlijk voor te stellen. Deskundige Loosli heeft daarmede zijn rapport beëindigd. Hij verklaart uitdrukke lijk, dat hij de volle verantwoordelijkheid voor het door hem uiteengezette op zich neemt. Zijn expertise is wetenschappelijk, diep gefundeerd en berust op authentiek documenten-materiaal. De nationaal-socialistische deskundige Fleischhauer kreeg dan gelegenheid voor n pliek, aan het slot waarvan hij uitriep, dat de waarheid der Protocollen bewezen is. Zij vormen een volkomen Joodsch ge- dnchtenbezit en hun verspreiding is de plicht der geciviliseerde staten. Deskundige Loosli kreeg daarop nogmaals het woord voor een korte verklaring. Als bewijsmiddel voor de echtheid van de Zio nistische Protocollen had Fleischhauer het gerecht een uitgave der Protocollen in het Jiddisch overhandigd. Deskundige Loosli leest de inleiding tot deze uitgave voor, waaruit blijkt, dat zij oiMann is na de be handeling van dit proces in October 1934 en het doel heeft de Joodsche openbare mee ning in te lichten over, naar de inleiding woordelijk zegt, „deze walgelijke verval- sching". De overigens tijdens de geheele behande ling volkomen kalme en correcte toehoor ders barstten op dit oogenblik in luid bravo geroep uit. Wanneer Fleischhauer dan nog opstaat om een verontschuldiging uit te spreken, wordt hij van alle kanten gehoond. BRITSCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN In Mldden-Enphraatgebled LONDEN, 10 Mei. IJit Bagdad wordt ge meld, dat een Britsch bombardementsvlieg tuig, waarin zich een officier en een soldaat bevonden, bij een verkenningstocht boven het Midden-Euphraatgebied door opstande lingen is neergeschoten Het vliegtuig vloog in brand en de beide inzittenden werden gedood. Ter. Noorden van Diwanijr, aan den mid- denloop van de Euphraar, waren eenigen tijd geleden onlusten voorgekomen en on langs werd weer melding gemaakt van een oproer van twee stammen onder leiding van grooten invloed hebbende sheiks. Nadat 't vijfde bataljon van bet Irakleger naar het betrokken gebied was gezonden, kwam het bericht dat de rust en veiligheid waren hersteld. In een officieel Britsch bericht wordt ver klaard, dat het feit dat het neergeschoten vliegtuig een vlucht boven dat gebied maakte, niet met de opstand te maken had. Inperking werkloosheid Nieuwe plannen In Amsterdam Ruim een jaar geleden dienden achter eenvolgens de heer de Miranda namens de sociaal-democratische fractie en de heer Seegers voor de communisten bij de Am- sterdamsche Raad plannen in tot inperking in de werkloosheid. B. en W. hebben in een uitvoerige nota aan den Raad uiteengezet, dat het College waarlijk niet behoeft te worden aange spoord maatregelen te beramen tot het be strijden van de werkloosheid. In den breéde wordt uiteenigezet wat B. i W. ten deze hebben, verricht en op wel ke wijze in de toekomst het best werkver ruiming kan worden verkregen. Op onderscheiden gronden worden de hier bedoelde voorstellen in hun geheel af gewezen. Ook met het oog op de hooge sommen, die er mede gemoeid zijn. B. en W. becijferen dat die tot 35 millioen zullen loopen en als hi en-oor zou moeten en kun nen worden geleend, zou de Gemeente- begrooting hiermee gedurende een halve eeuw worden bezwaard. en W. concludeeren derhalve ten slot te dat voorstellen als van bedoelde heeren overbodig zijn en zij stellen den Raad voor er niet op in te gaan. INSTELLING VEERDIENST VLAARDIN GEN—VONDELINGEN PLAAT De gemeenteraad van Vlaardingen heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering besloten tot het instellen van een veerdienst van Vlaardingen naar de Vondelingenplaat. Besloten \v4?rd een overeenkomst aan te gaan met de N.V. N'éd. Stoomsleepdienst vjh. P. Smit Jr, te Rotterdam (Spido) voor den tijd van 10 jaar. De dienst, zal onder houden worden door de motorboot „Vrij heidsplaat", geschikt voor vervoer van 140 personen, handwagens, enz. In de spitsuren vaart de boot elk half uur, in de stille uren om uur van des v.m. 7 uur tot des njn. 7 uur. Zondags zal een beperkte dienst wor den onderhouden. Voor deze nieuwe veerdienst zijn de ver wachtingen hoopvol gestemd, in verband met de groote uitbreiding der petroleumin dustrie van de Bataafsdie op de Vondelin genplaat, j BOUW- EN ARCHITECTUUR TENTOONSTELLING Voor den vakman en den leek Vanmiddag is in bet R.A.I.-gebouw te Amsterdam geopend de Bouw- en Ar chitectuurtentoonstelling, die daar is georganiseerd ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Nederlandsch Instituut van Architecten, Deze expo sitie is geopend van 10 tot 19 Mei en ongeveer gedurende dezelfde periode wordt gelijktijdig een Bouwcongres ge houden. De voorzitter van het Uitvoerend Comité, Prof. Ir. R. L. A. Schoemake r. tevens voorzitter van het Ned. Inst van Architec ten heeft ter inleiding een enkel woord tot de vele genoodigden gericht, waarna Minis ter M a r c h a n t het congres en de ten toonstelling geopend heeft Prof. Schoemaker hoeft ons in een giste ren gehouden persconferentie de beteekenis en het doel van congres en tentoonstelling uiteengezet Over het congres hebben wij vroeger reeds een en ander medegedeeld en wij komen er dezer dagen nog op terug als we een samenvatting geven van het ver handelde. De tentoonstelling is ook voor het publiek bestemd, heeft de voorzitter ons uiteengezet Bedoelde zij uitsluitend bouwmaterialen te exposeeren, dan zou zij alleen door den vakman tc winardeeren zijn. Nu kan ook het ontwikkelde publiek, dat zich reken schap geven kan op welke wijze de mensch het best kan worden gehuisvest, hier zijn smaak veredelen t. o. v. de eischen, aan bouw en architectuur van het woonhuis zoowel als van gebouwen voor werkgelegen heid te stellen. Een rondgang over de expositie, die on der architectuur van den heer Harry Elte Phzn. tot stand is gekomen, heeft ons de overtuiging bijgebracht dat hier inderdaad in menig opzicht iets zeer bijzonders te zien is. De tentoonstelling draagt een kunstzinnig karakter en is er op ingericht de beschaafde en ontwikkelde leek, die be lang stelt in bouwkunst en architectuur, te toonen wat in dit opzicht up to date is. Ook de huisvrouw, die hart voor haar woning heeft, zal hier veel vinden wat haar tc pas zal komen bij het inrichten of wij zigen van het woninginterieur. Vanzelf is hierbij de keuken niet vergeten. De tijd schijnt niet ver meer dat de dagelijksche bezigheden der vrouw nog meer zullen wor den vergemakkelijkt „Electrische" keukens zijn ingericht voor villa's, middenstands- huizen en arbeiderswoningen. Voorloopig zijn deze snufjes nog te duur voor het ge wone arbeidersgezin, maar in een niet ver re toekomst zal deze bij uitstek practischc keuken ook onder het bereik van smallere beurzen komen. Het is hier voorts de tentoonstelling van lijn, kleur en tint, toegepast in de bouw kunst. Niet zoozeer alleen op vaktechnisch ge bied. maar niet minder van belang voc dage'ijksche praktijk. De hierbij aansluitende architectuur expositie is in sommige opzichten gloed nieuw, althans voor ons land. Zoo worden voor de eerste maal hier tentoongesteld een schitterende collectie geaquarelleerde per- spectiefteckeningen van Engelsche architec ten. Tot nu toe was deze verzameling ift- Engeland gebleven, nu komt zij voor eerste maal op het vasteland. Vermelding verdienen voorts de artistieke teekeningen van het Volkenbondspaleis te Genève. Geeft de tentoonstelling veel werk te zien in buitenlandsche bomvarchitectuur, men kan ook volop genieten van hetgeen onze Hollandsche teekenaars kunnen presteeren. Wij moeten het hierbij thans laten. Doe len wij ten slotte mee dat het jubileerendo. architecteninstituut zelf ook voortreffelijk •oor den dag komt en dat voor de eerste maal zulk een congres met bijbe'noorende expositie in ons land wordt gehouden. Men kan vanzelf alleen de tentoonstelling bezoe ken en deze is, wij herhalen het, een be zoek ten volle waard. EEN BUITENMAN IN EEN BINNENSTAD Een landbouwer heeft bij de politie te Assen aangifte gedaan, dat hij in gezelschap van drie vrouwen was uit geweest en dat hem daarbij 130 gulden was ontstolen. He*: bleken ven uit Groningen te z\jn die evenals de chauffeur van de auto weer naar Groningen n vertrokken. De Groningsche recherche van het geval in kennis gesteld, die het viertal arresteerde. Eenig geld werd nog op hen bevonden. Het aren de vrouwen T. S. oud 3l jaar, A. V. I j., S. V. 34 jaar en de chauffeur G. M. J. P., oud 35 jaar, die in Amsterdam woont. Allen zijn op transport naar Assen gesteld, VERDRONKEN Te Akkrum zou de vrouw van den heer Kuipers haar man, werkzaam by de firma Schilstra's houtzagerij, thee brengen. Haar zoontje van omstreeks vijf jaar oud, liep even mee. In een onbewaakt oogenblik liep het kind echter in de sloot. De moeder sprong haar kind direct na en had hem spoedig op het droge. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch zonder resultaat, het kindje was verdronken. bekneld geraakt Machinist ernstig gewond Op het station Oo s'te rhe s sel en de Eerste Drentsche Stoomtram zouden sware treiler goederen worden overgeladen »n tramwagen. De auto reed achteruit te- de tram, zonder dat de machinist die be merkte. Deze raakte bekneld tusschen de trei- ii de tramwagen, met het gevolg, dat hy met zware inwendige kneuzingen naar het kenhuis te Assen moest worden vervoerd. brand In den afgeloopen nacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in den korenmolen, toebehoorende aan den molenaar J. A. Aarts Bavel, staande aan de Molenstraat te Gil ze (N.-Br.). In koiten tyd stond de molen in lichter laaie. De brandweer van Gilze die spoedig ter plaatse was, kon voorkomen, dat het vuur naar de belendende perceelen oversloeg. De assistentie van de brandweer van Tilburg, werd ingeroepen en by deze ge zamenlijke bestrijding, verminderde de brand zienderoogen. De molen is evenwel geheel uit gebrand; alleen de romp met daaraan de ver brande molenwieken, is blijven staan. Naar schatting is ongeveer 11 k 12.000 kg. graan en meel verloren gegaan. Ook het gereedschap van den molenaar werd een prooi der vlam- RHEUMATISCHE PUN IN BEIDE BEENEN. Alle pijnen nu geheel verdwenen. Deze dame uit het noorden van ons land had hevige pijnen in de beide beenen; na gebruik van twee flacons Kruschen Salts waren de pijnen totaal verdwenen. Lees slechts haar brief: „Begin Juni kreeg ik plotseling veel pijn in beide beenen, zoo zelfs, dat ik soms geen vijf passen kon loopen. Verschillende middelen heb ik geprobeerd, o.a. smeersels, een tuurlijke geneeswijze en verder in Augustus veel zonnebaden. Niets heeft eenige verlich ting gegeven. Toen werkelijk teneinde ra- heb ik een potje Kruschen Salts gekocht geregeld volgens voorschrift gebruikt. Nu kan ik U, na nog geen twee flacons te heb ben gebruikt, laten weten, dat alle pijn absoluut verdwenen is. Zeer gaarne zend ik U dan ook dit schrijven, om ook anderen te overtuigen, dat Kruschen Salts schitterend is." Mevr. S. te W. Stijfheid, rheumatiek, ischias, enz., vinden bijna altijd hun oorzaak in een min of meer sterke onzuiverheid van het bloed door op gehoopte afvalstoffen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen nie ren en ingewanden aan tot krachtiger wer king, waardoor urinezuur en andere onzui verheden worden verwijderd en aldus de oorzaak van het lijden wordt weggenomen. Binnen korten tijd zullen de pijnen verdwe nen zijn, en voorgoed, want de „kleine da gelijksche dosis" Kruschen is het natuurlijk recept voor een volkomen inwendige zuiver heid. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaai bij alle apothekers en drogisten h f 0.90 er. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam, - oorkomt. (Adv.) Autobus tegen een boom gereden Twee ernstig gewonden, vijf licht gekwetsten. Een autobus van den dienst IJssel stein—Utrecht is ter hoogte van de Geinbrug in deze gemeente door nog onopgehelderde oorzaak tegen een boom gereden. Buiten den chauffeur bevonden zich zes passagiers in den wagen. De chauffeur werd door de voorruit gedrukt; hij liep aanzienlijke snij wonden op en klaagde over inwen dige pijnen. Een uit Rotterdam af komstig passagier werd zoo ernstig aan het oog gewond, dat hij dit waar- schijnijk zal moeten missen. De vijf andere passagiers liepen snij won* den op. Nadat Dr. Leering, uit IJsselstein, ter plaatse de eerste geneeskundige hulp had verleend, zijn alle zeven ge wonden overgebracht naar het Sint Josephziekenhuis to IJsselstein. De autobus die vrijwel geheel ver nield werd, is door de verkeerspolitie in beslag genomen. Berucht inbreker aangehouden Op transport gesteld naar Amersfoort £>e Centrale Récherche te Amsterdam heeft een 25-jarige man aangehouden, die op de Zeedijk een partijtje zilver te koop had aangeboden, dat naar bij onderzoek is gebleken afkomstig is van een inbraak, elke eenige tijd geleden te Amersfoort is De man was tevens in het bezit van een achtdaagsch abonnement der Spoorwegen, dat op naam stond van een ander. Kort geleden was hij uit do gevangenis te Gro ningen ontslagen, waar hij vier jaar cel straf had ondergaan. De politie heeft hem naar Amersfoort op transport gesteld. Bosch- en heidebranden Door vonken uit een locomotief Gistermiddag omstreeks twee uur is heidebrand uitgebroken langs de spoorweg Huis ter Heide-Bosch en Duin op het ter- iin van den heer Mees. Met behulp van een motorspuit en een boschbrandwagen werd het vuur, na eeni ge uren hard werkeu, bedwongen. Onge veer 4000 vierkante meter heide is afge brand. De oorzaak moet waarschijnlijk ge zocht worden in het feit, dat vonken uit een passeerende locomotief het vuur hebben doen ontvlammen. Tegen half vijf in de middag werd de Zeister brandweer opnieuw geal armeerd, thans voor een boschbrand, die woedde op een terrein van den heer Mijnhardt, achter de Petrus Wertheimstichting. Deze brand liet zich ernstiger aanzien, vooral doordat de omringende dennebosschen in go- vaar verkeerden met het oog op de zeer felle wind. Het vuur werd hier bestreden door brand eer, politie en vrijwilligers. De burgemees ter van Zeist leidde persoonlijk het blus- sc.hingswerk. Men sloeg het vuur met tak ken uit terwijl ook^aarde op de brandende grond werd geworpen. Ongeveer 12 H.A. bosch en helde gingen hier in vlammen op. Omstreeks half zeven •as het vuur bedwongen. WISSELLOOPER VOOR DE RECHTBANK. Tn hooger beroep heeft voor het Arnhem- schegerechtshof terecht gestaan de 53-jarige wissellooper, A. de V., die eenige maanden geleden ten nadeele van een belangrijke in stelling te Arnhem een aangeteekende brief inhoudende f 1900 had verduisterd. Tegen hem werd wederom negen maanden gevange nisstraf geëischt. inbraak in een veilinggebouw Na den inbraak de vorige week in het ge- houw der groenten- en fruitveiling te Mon ster, is thans weer ingebroken in het gebouw der veilingvereeniging Zwartendijk te Naald wijk. Door het forceeren van verschillende deuren, heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor, waar alles werd nagesnuffeld, doch niets van waarde aanwezig was. Want het geld wordt des avonds elders opgeborgen. Toen het bezoek aan het kantoor niets ople verde, is men naar het buff6; in het gebouw gegaan, waar een kast werd opengebroken,, en eenig® v«rv®rechingen gestolen, Ernstig ongeluk op den Haarlemmerweg een doode, drie gewonden Donderdagavond tegen twaalf uur is et tweepersoons auto, welke op den Haarlemnu weg tusschen Sloterdyk en Halfweg aan ut kant stond, aangereden door een van Haarlem komende auto. Vermoedelijk doordat dame, die achter de stilstaande auto stond, iets nakeek, was het achterlicht van deze a niet zichtbaar. De dame werd gegrepen zoodanig gewond, dat zy korte tyd later de gevolgen is overleden. De eigenaar van de stilstaande auto werd licht gewond, terwyl de chauffeur van de auto die de aanrijding veroorzaakte en diens meisje eveneens lichte kwetsuren opliepen. Het slachtoffer is het Gasthuis overgebracht, terwijl de gewonden na verbonden te zijn, huiswaarts konden kee- ren. De politie heeft de zaak in onderzoek, de beide auto's zijn in beslag genomen. Felle brand Twee groote boerderijen w de asch gelegd Men meldt ons uit Nijmegen: In het dorp Overasselt aan den rechter Maasoever, heeft een felle brand gewoea, waardoor twee boerderijen in dè asch zijn ge legd. Het vuur ontstond door onbekende ooi-zaak des middags omstreeks drie uur in de groote boerderij van den heer F. de Grunt. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon aoor gebrek aan water weinig flltnchten. Door de hevige Noordenwind breidde de brand zien zeer snel uit, zoodat binnen korte tijd de ge- heele boerderij en alle bijgebouwen in lichter laaie stonden. Er viel weinig meer te redden; de gebouwen en héi huisraad werden vernield terwyl 10 varkens in de vlammen omkwamen. De brand sloeg over naar de boerderij van den heer F. Jansen, die eveneens spoedig Cei groote vuurzee was. Ook deze hofstede brand de tot den grond toe af. inbraak. Te Amsterdam hebben inbrekers een bezoek gebracht aan twee gebouwen op de Bloemgracht. Het eerste bezoek was bij handelaar in Zuidvruchten. In een gang zyn zij vermoedelijk door middel van een ladder in het gebouw gekomen. Zij hebben daar ver moedelijk met een sleutel een brandkast open gemaakt, waarna een tweede brandkast werd openge-icheurd. In beide kasten werd niets waarde gevonden. Vervolgens werd een bezoek gebracht het naastliggende perceel, waar de machine fabriek is gevestigd van de firma Moes Zonen. Door een deur, die gemakkelijk kon worden geopend, zyn z\j er binnen gekomen. De buit was hier grooter en werd ook gemak kelijker verkregen. In een enveloppe, die op lessenaar lag, was een bedrag van f 1200 gesloten. Dit bedrag had de firma niet op tijd naar de bank kunnen brengen. Dit zou de volgende dag gebeuren. De inbrekers heb ben deze enveloppe meegenomen. BOTSING Naby de Rust en Vreugdlaan had op Rijksstraatweg te Wassenaar een drievoudige botsing plaats. De heer de V. uit Don Haag reed eenst met zyn motorrijwiel tegen de v. K. aan, ie de Kust en Vreugdlaan wilde inrijden, vervolgens tegen een motorry wiel en daarna tegen een autobus van de It Ë.T, uit Rotterdam. De 17-jarige duorijdster, mej. van D. uit den Haag liep een ernstige hoofdwonde op en de 20-jarige mej. K. uit Den Haag, die in de auto zat, een bekkenfrac tuur, terwijl ook de motorrijder G. een hoofd wond opliep. De doktoren Hubbeling en Janse verleenden de eerste hulp waarna de beide da mes naar het ziekenhuis wei-den overgebracht De politie maakte proces-verbaal op en n de beschadigde vervoermiddelen in beslag, EEN VILLA GEPLUNDERD In den nacht van Dinsdag pp Woensdag ie ingebroken in de villa De Kleine Vuursche, bewoond door den heer J. L. Pierson to Baam De inbrekers zijn door verbreking van rufcje binnen gekomen. Vermist worden eet waren, fruit en een flink bedrag aan geld. De dieven hebben alles nagesnuffeld om te zien wat er van hun gading was. De politie heeft een onderzoek ingesteld. EEN GESLAAGDE APRILMOP Onder postzegel-lieibebbers Een der Fransche philatelistische bladen is er op 1 April aardig tusschen genomen. De redactie ontving n.l. een schrijven, schijnbaar uitgaande van het Ministerie van Posterijen, waarin werd meegedeeld, dat alle loopende postzegels uit de circulatie zouden worden genomen, op grond van den aanstoot welken deze zegels reeds vel® jaren gaven door hun onartistieke voor stellingen en uitvoeringen. De minister zou nu door een beroemden niet genoemden, kunstenaar een nieuw uniform postzegel type hebben doen ontwerpen, dat zondor twijfel het publiek en de philatelisten te vreden zou stellen en het zeer geschokte artistieke aanzien van Frankrijk op post- ;egelgehied zou herstellen. Deze brief werd in extenso afgedrukt met een afbeelding van het nieuwe zegel, dat precies leek op t bestaande type SameuseM In een later nummer erkent de redactie, dat zij er leelijk ingevlogen is Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste Stand tc Thorshavn 773.6. Laagste Stand te Vordö 752.5. Stand vanmorgen lialf-twaalf: 765.9. WEER VERWACHTING Meest matige O tot N. wind, aanvankeï. nog helder tot licht bewolkt, later toene mende bewolking, aanvankelijk nog droog, later wellicht iels kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge. druk neemt in de kern geleide lijk af, doch breidt zich steeds verder naar het W. en naar het N. uit, en sluit aan in 't polaire gebied van hoogen luchtdruk in de Pool7.cc en over Griekenland aan. In het N.O. verschijnen teJkens nieuwe depressies die koude brengen en sneeuwval in N. Scandinavië. Over Centraal-Europa waait nog steeds een krachtige en zeer droge luchtstroom uit het O of Z.O. De depressie in het Z.W. blijft vlalc en breid zich uit over de Golf van Biscaye. Blijkens de vliegtuigwaarnemrin- gen wordt het vooral hoog in de atmosfeeer veel warmer. In de ondste K.M. is de temperatuurstij ging veel minder sterk. In de W. Alpen ligt de temperatuur van 0 gr. nog beneden 2500 Meter, in de O. Alpen hooger. Het is te voorzien, dat de N. winden over Scandinavië thans arctische luchtmassa's naar het Z. zullen gaan transporteeren, waar het in het Oostzeegebied tot een koude inval zou kunnen leiden. TEM PE R ATUURST AND Stand vanmorgen half-twaalf: 15.4 c. 11 MEI. Zonsopgang 4.14 uur, zonsondergang 7.39 uur Maan op nam. 0.12 uur, onder van. 1.29 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 MEI. Van 's avonds 8.09 uur tot 's morgens 3.42 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 3,03 3,24 Breisach 2.44 2,70 Kehl 3.42 3.42 Maxau 5,15 4,89 Dledeshetm 1, 61 1,68 Mannheim 4,30 4,13 Lohr 3.80 1.88 Mains 1,70 1,64 Hingen Wesel Emmerik Lobitb Nijmegen Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Kuhrort 2,96 2,88 1.22 1,23 2.90 2,90 0,98 0.94 2.93 2,99 2,33 2,42 1,65 1,78 Heden Vorig 1.60 1,70 2,88 3,08 11,89 12,06 9,50 9,67 3 4.05 4,26 9.27 9,44 Vreeswgk Iw 0,00 0,00 Westervoort 9.90 10,06 Deventer 3.76 3,97 Kampen 0,12 0,15 Evsden 46,80 46,67 Maastricht 41,54 41,40 Grevenbicbt 28,62 28,60 Venlo 11.09 Grave (sluis) 5,65 6,0t St. Andriea 0,82 0,92 Hoogwater Ned. Zeehavens 11 Me! Delfzijl 5,04 17,12 Hellevoetsl. 9,08 21,44 Terschelling 214 14,28 Willemstad 10,10 22,39 Harlingen 2,55 15,15 Brouwerah. 8,20 20.56 Don Helder 0,40 12,35 Zierikzee 8,17 21,09 lJmalden 9,25 22,02 Wemeldlng® 9,11 21,39 Hoek v. Holl. 8,26 21,08 Vllssingeu 7,40 0,01 Scheveningen 8,36 21 18 Terneuzen 8,10 20,37 Botterdam 10,38 22,52 Hansweert 8,43 21,03 UIT HET RAAM GEVALLEN ,,q Een kindje van een jaar oud, is op de Slo« terweg te Amsterdam uit liet raam van oe eerste verdieping gevallen. Het liep een sche. delfractuur op. RIJWIELDÏEF GEARRESTEERD In verband met diefstal van een motorrij wiel was door de politie te Naaldwijk de op sporing en aanhouding gevraagd van zekeren B., iemand, die al wat meer op zijn kerfstok heeft. Dezer dagen bleek de man in de om geving van het Westland rond te zwerven en na een algemeene controle, werd B. door de politie te Delft gearresteerd. Na verhoor is de man op transport gesteld naar Den Haag, waar hy door de politie eveneens werd ge- zocht. DOODELIJKE AANRIJDING Even onder de Belgische grens te Ba del is de gepensioneerde marechaussee S. door een luxe auto aangereden. Het slachtoffer overleed enkele oogenblikken later. De vier Duitschers, die uit het vlak by de Nederlandsche grens gelegen concentratie kamp zyn gevlucht en in Ter Apel door de marechaussee zyn aangehouden, werden naar Groningen overgebracht en in het huis van. bewaring aldaar ingesloten, in afwachting dat hun uitlevering naar Duitschland zal zijn geregeld. De politie had bijzondere maatrege len getroffen tegen deze heeren, aangezien zij als zeer ernstige misdadigers moeten worden beschouwd. VERDUISTERING EN OPLICHTING Als verdacht van verduistering van een ry- wiel, gepleegd te Hilversum en van oplichting gepleegd te Zwolle, is een 19-jarige monteur naar het politiebureau overgebracht. Door G. TH. KOTMAN 15. E«rst giORCn de bloempotten naar benêe; 16. Wat waren de muzikanten kwat Maar daarmee was Pieter nog niet tevri Het heele keukengerei vloog dra Moeders geraniums achterna! Rinkink! Au, au! Het orkest zag al gauw- Van al de kwesturen Bont en blauwt Ze raapten alles weer op van de straat En gooiden het een voor een weer vlug Onder hevig getier naar boven terugl Pieter, die 't zag, Stond krom van den lach. Jongens, wat had hij Een reuzendag!

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2