JUram? gritecfa Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken De moeilijkheden van dezen tijd abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/* ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5472 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG. 10 MEI 1935 15e Jaargang aDbtrtcntieprtfltn: Van tot 5 regels I.I7V» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 jj.* WAAROM ZOO BOOS? In do toelichting op het wetsontwerp in zake bezuiniging op de openbare uitgaven, spreekt de regeering ongewone taal. Wij kunnen ons niet herinneren, dat ooit in een officieel regeeringstuk gesproken is over „een opmerkelijk gebrek aan inzicht" en „verachtelijke demagogie". Van onderscheiden zijden is protest inge diend tegen deze kwalificatie. Wij begrijpen die boosheid Diet goed. In de eerste plaats is het zonderling, dat een deel van de verontwaardigde lieden zich zelf het recht toeeigent om op de meest denigrecrende wijze over de regee ring en haar leden te schrijven en zelf niets verdragen kan. Het schijnt in ons land nog geoorloofd om hen allerlei domheden niet alleen, maar ook allerlei slechte be doelingen toe te schrijven. Moeten wij herinneren aan de minachting, voor de regeering, welke de roode pers tot uiting durft te brengen. Zoo ergerlijk soms. dat eigen vooraanstaande partijgenooten er in ingezonden stukken tegen opkwamen. Waarom zou de Regeering zich dan niet krachtig mogen verweren tegen hen, die de oogen sluiten voor de werkelijkheid en de houding aannemen alsof alles met een week, een maand, uiterlijk een jaar in orde zou zijn, wanneer de wil van de Re geering maar goed was? Wie kaatst moet de bal verwachten; dat is de regel ook in het politieke spel. Een andere groep, welke ernstig ver stoord is over deze krasse uitlating, der regeering, is o. i. daartoe alleen gekomen door oppervlakkige studie van het xegee- ringsstuk. Wat staat er? Dit: de grootste ooi-zaak der hedendaagsche misère ligt buiten onze landsgrenzen en daarom is het kortzichtig heid öf demagogie om op de Regeering te 6malen, „die niet in staat bleek te zijn het huidig aangezicht der wereld te .veran deren". De Regeering heeft hier geenszins de crl- tiek op het oog, welke op behoorlijke wijze en welgefundeerd tot uiting komt; zelfs dan niet, wanneer ze niet gepaard gaat met de aanwijzing van middelen, welke radicale .verbetering kunnen brengen. En dat zij zich uitsluitend verweert te gen de holle, onbeheerschte critiek, blijkt wel duidelijk uit de toevoeging, „dat, naar de overtuiging der Regeering, de groote meerderheid van het Nederlandsche volk vol doende gezond verstand en van oudsher genoegzaam politieke scholing bezit, om te begrijpen, dat in deze voorstelling (alsof verwisseling van kabinet radicale verbete ring zou brengen) slechts een ondeskun dige critiek tot uiting komt, welke in deze moeilijke tijd de ontevredenheid aanwak kert, doch niets ten goede vermag te keeren". Wij verstaan het niet, dat men zich zoo boos maakt over de ietwat ongewone zegs wijze van de Regeering, wanneer men ze maar beziet in het juiste licht. Dat de Regeering toegankelijk is voor zakelijke, opbouwende critiek en ook in zake dit wetsontwerp gaarne tot overleg, tot een aanvaardbaar compromis, wellicht be reid is, zullen de komende dagen, naar wij meenen, wel bewijzen. Binnenland Burgemeester J. N. Spoelstra Tot burgemeester van Leens (Gron.) is met ingang van 15 Mei a.s. benoemd cte heer J. N. Spoelstra, redacteur van dc Nieuwe Prov. Gron. Courant te Groningen. De heer Spoelstra die tot de A.R. partij behoort is een zoon van wijlen Ds J. Spoel stra die 37 jaar predikant is geweest bij de Gex-ef. Kerk van Sappemeer. Hij neemt in Groningen, in het Prot. Chr. vereenigings- leven een vooraanstaande plaats in en heeft zich met name op sociaal gebied ver dienstelijk gemaakt. De heer Spoelstra is secretaris van het gewest Groningen van 't Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium' en heeft aan het werk onder de tewerkge- stelden te Jipsinghuizen en aan het werk der reclasseering- steeds een levendig aan deel genomen. De heer Spoelstra is lid der Geref. Kerken. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND Prof. Mr. V. H. Rutgers is aangewezen om de Nederlandsche Regeering te vertegen woordigen in dc Volkenbondscommissie in zake vragen, ontstaan in verband met het zich eenzijdig onttrekken aan internatio nale verplichtingen. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Veraarts opvolger In de plaats van Prof. Dr. J. A. Veraart, d-e zijn benoeming tot lid dei Provinciale Staten van Zuid-Holland niet heeft aangenomen, is thans benoemd Mr. A P. C. Peters. In de wethi.udersvacature te Vlaardingen, ontstaan door liet ov-rlijien van d"n 'reer A. de Haan (c!i.), is gi.-teiavond dooi den raad benoemd -Ie heer W H. W. Don. De heer Don- is reeds v-n»1 eider»-» jaren lid van du .ad. en. thans tsi aanvoerder id er Chr. Ili.-t. partij bij de a.s. gemeente raadsverkiezing. MR HARM SMEENGEt Een waardig lid der Oude garde De op-ende-top Drentsche senator zag zijn wensch niet vervuld. Toen het groote Zui- derzeeplan ook met zeer groot enthousiasme door de Eerste Kamer werd goedgekeurd, was Mr. Harm Smeenge de krachtigste steun voor zijn partijgenoot Dr. C. Lely en de vurigste verdediger van het ontwerp. „Ik hoop het nog eens te beleven, riep hij uit, dat ik pér spoor over de afsluitdijk van West- naar ons Friesland kan reizen". Niet alleen zijn dood, ook de tijdsom standigheden hebben dat verhinderd. De dijk is er en Mr. Smeenge zal zeker meer dan eens de 30 K.M. afgelegd hebben; maar rails komen er voorloopig niet te liggen. De Ned. Spoorwegen hebben wel andere zor gen dan de aanleg van nieuwe lijnen, waar van de rendabiliteit niet vaststaat. En Mr. Smeenge is heengegaan, zonder het land zijner toekomstdroomen in volle werkelijkheid en omvang gezien te hebben. In dc Wieringei-meerpolder graast het vee en werkt de landman; maar overigens is het meer Flevo nog de Zuiderzee. En in de schriftelijke stukken van de Eer ste Kamer gaven nog pas onderscheiden leden uiting aan hun teleurstelling, dat er ernstige twijfel bestaat over de voortzetting der werkzaamheden voor de N.O. polder. Wellicht was daar Mr. Smeenge's oordeel ook bij. Want, dit moet gezegd, op welk een hooge leeftijd hij ook gekomen was, hij bleef vitaal en uitgeleefd was deze stoere Drentenaar volstrekt niet Harm Smeenge heeft zich tegenover zijn provincie en tegenover zijn land zeer ver dienstelijk gemaakt. Wat hij in meer dan een halve eeuw als voorzitter van „Schutte- vaer" voor de binnenschipperij deed, valt moeilijk te begrooten. Hoezeer hij immer bezig was om in zijn geliefde en in menig opzicht zoo arme provincie de welvaart te vei-hoogen, bewijst de kinderlijke vereering, welke het grootste deel van deze ovei-igens nog al stugge bevolking „oez Harm" toe draagt. Zeker, wie Smeenge volgde in zijn actie, ook als leider van „Schuttevaer" b.v., die kon geen oogenblik aan zijn liberale levens beschouwing twijfelen en hij kon het in de grond der zaak slecht verdragen, dat an deren bij maatschappelijke vraagstukken het beginsel in geding brachten; hij was echter ook in ander opzicht een liberaal van den ouden stempel, die in de practijk nimmer hinderlijk onderscheid zou maken tusschen vrijzinnigen en orthodoxen. Wie zulks van weinig beteekenis acht, moet niet voorbij zien,'hoe fijnenhaat en vrijzinnige onverdraagzaamheid in Drente langer de maatschappelijke verhoudingen verdierven, dan b.v. in de Westelijke pro vincies. Och, ln verkiezingsdagen we herinne ren ons b.v. nog het jaar 1905, toen Smeenge krachtig aan de liberale actie meedeed en een der trouwste paladijnen van de open bare school bleek te zijn; in zulke da gen, wanneer iedereen meer of minder van streek is, kon hij fel vrijzinnig zijn en vuur de hij scherpe pijlen op ons af. Maar nau welijks was de rust teruggekeei-d of hij was weer de kalme, bezadigde man, die cri tiek had, maar ook groot genoeg was om politieke tegenstanders te eeren en te waar- deeren. Want hij was een rechtschapen man, die niet zich zelf of zijn partij, maar in de eerste plaats de belangen van zijn land en zijn volk in enge en breede zin zocht En zóó eeren wij zijn SAMENWERKING A. R., C. H. EN S. G. P. De A. R. kiesverceniging N. en O. te Gorin- chem besloot met de a.s. gemeenteraadsver kiezing, gehoord de gronden waarop, samen te werken met de C- H. en de S. G. P. CALVINISTISCHE JURISTENVEREEN. De Calvinistische Juristen Vereeniging houdt een algemeene ledenvei-gadering op Woensdag 29 Mei in het Berghotel te Amersfoort. Aanvang 10.30 uur. Na opening door don voorzitter. Dr. J. Donner en be handeling van huishoudelijke zaken zal Dr. J. A H. J. S. Bruins Slot van Sauwerd, spreken over. „Staat en 'art5jwezen". Minister Oud „Aanpassing is constructieve politiek" Rede van Minister Oud te Amsterdam Minister Oud heeft te Amsterdam voor bestuur en leden der Nederlandsche Maatij voor Nijverheid en Handel een tafelrede gehou den over de moeilijkheden van dezen tijd, dien hij verge leek met den tijd van den wereld oorlog, toen er ook telkens iets gebeurde, dat de toestand opnieuw moeilijker maak te. Deze crisis tijd,' zeide spr., is er een van geweldigen overgang. Er heeft zoowel internationaal als nationaal een verschuiving plaats, en daarbij is de groote vraag: hoe vinden wij de juiste aanpassing en in welken vorm zal deze plaats hebben? Het woord aanpassen is haast een scheld woord geworden, maar wat beteekent aan passingspolitiek? Men voegt de Regeering verwijtend toe dat zij door deze politiek de welvaart ver mindert, evenals de koopkracht, terwijl de Regeering juist de taak heeft, de welvaart te vermeerderen en daartoe een construc tieve politiek moet voeren. Ziedaar de te genstelling, welke men tegenwoordig pleegt te maken. Er ls, aldus spr., een aanpassing in twee erlei opzicht. Ten eex-ste de aanpassing van onze verteringen, aan het verminderde wel vaartspeil; ten tweede de aanpassing van de economische structuur van het land aan de gewijzigde omstandighedenopdat daar door het welvaartspeil weer kan worden verhoogd. Het is een misverstand te meenen, dat er op het stuk van aanpassing door de over heid eigenlijk niets gebeurt. Spr. wil met opzet ditmaal geen cijfers noemen. Maar hij wijst erop, dat in de achter ons liggende jaren niet alleen door deze regeering, ook door de vorige, op het stuk der inper king van de uitgaven het een en ander ge- beui'd is. Maar inperking van de huishou ding der overheid, die op een te grooten voet is ingericht, is nu eenmaal niet zoo eenvoudig. Intusschen, de vermindei'ing van het welvaartspeil dwingt er ons toe, vandaar dan ook de verschijning van het Bezuinigingsontwerp. Nu verwijt men, zooals gezegd, aan deregeering, dat zij een politiek van afbraak en van verminderde koop kracht voert, terwijl zij juist op ver meerdering van werk moet aansturen. Ook hier weder 'n groot misverstand. Bij het nagaan van de gevolgen van dergelijke maatregelen moet men naar het volk in zijn geheel zien. Natuurlijk: als men salarissen en uit- keeringen vermindert, dan tast men de koopkracht van bepaalde menschen aan Evengoed als de koopkracht ver- minderd is van degenen die vroeger iYz of 5 pet op hun obligatiën Neder landsche staatsschuld kregen en nu 4 pet ontvangen. Maar dit is vermin dering van de individueele koop kracht, niet van die van het ge- heele volk. Het is meer een vraag stuk van een juister verdeeling van de koopkracht over het volk, dan van de koopkracht in haar geheel. En juist door een gewijzigde verdeeling van de koopkracht, worden aan het be drijfsleven mogelijkheden geopend, waardoor men tot vermeerdering van de koopkracht in haar geheel kan komen. Het is daarop, dat ook in crisistijd moet worden aangestuurd, omdat dit het geheim is van de wel vaart. Die vermeerdering moet weer liet gevolg zijn van constructieve maatregelen, dw.z. maatregelen van aanpassing aan de gewij zigde economische structuur, ten einde al dus het gedaalde welvaartspeil op te voeren. Dit is de twee-eenheid. Spr. herhaalt, dat er geen tegenstelling is tusschen aanpas singspolitiek en constructieve politiek Te groote passiviteit? Wat aangaat de aanpassing van de eco nomische structuur van het land aan de gewijzigde omstandigheden, merkte spr. op, dat men in dit opzicht aan de regee ring te gx-'pote passiviteit verwijt, in tegen stelling met de volgens sommigen al te groote activiteit op eerstgenoemd terrein. Spr. stelde de vraag, of dit verwijt wel billijk was. Men kan tot de regeering zeg gen: gij moet er vóór zorgen, dat een groot deel van de werkloozen aan den arbeid komt. De regeering is zich van het belang daarvan volkomen bewust, maar anderzijds weet zij, dat zij niet, door het lukraak aan het werk stellen van menschen het econo mische leven van Nederland zou dienen. Integendeel, we zouden het eerder scha den, omdat het gevolg hiervan zou zijn, dat we wel ettelijke honderden miliioenen zouden uitgeven, maar straks, als het werk achter den rug ls, blijken zou, dat de economische kracht van het volk er niet door versterkt is. En dan zouden wij tot do slotsom komen, dat we eenvoudig ouzo reserve hadden opgegeten. Spr wenschte niet de moreele voordeelen van het verrichten van arbeid over het hoofd te zien. Ook de Minister van Socialo Zaken doet alles om menschen werk te verschaffen. Velen zeggen, zorg toch voor nieuwe in dustrieën, geef werk aan de scheepswerven, maar de economische weerkracht van on» volk wordt niet vermeerderd, als er geen afzet en geen scheepsvracht is. Het Werkfonds Men verwijt ook aan de regeering, dat - van de 60 millioen van het Werkfonds nog maar 20 millioen is aangewezen, en dat er hiermee nog zoo weinig daadwerkelijk ge beurd is. Maar men ziet over het hoofd, dat voor alles noodzakelijke voorbereiding noo- dig is; en dat uit het feit dat niet dadelijk tienduizenden werkloozen aan den arbeid worden gezet, niet blijkt, dat de regeering weinig voortvarendheid getoond heeft. Me! name wordt de meerdere industrialisatie van ons land aanbevolen. Spr. verzekert dat er geen enkel ernstig plan is, of de regeering wijdt er haar volle aandacht aan. Het is echter niet de schuld der regeering, dat er minder mogelijkheden zijn dan weuschelijk is. Naar ordening? Men hoort zeggen: het tijdperk var individueele economie heeft afgedaan, thans moet er zijn ordening van het eco nomische leven. Spr waarschuwde er tegen, de groote be teekenis van de individueele economie voor de welvaart van de wereld niet te onder schatten. Spreker verwacht van dwingend optreden van de overheid tegenover het economische leven niets. Hei-stel 2ai 'uit de vrije maatschappij moeten komen. Maar we zien, dat in diezelfde vrije maatschappij de gedachte van meer orga nisatie is opgerezen naast de individueele economie. Evenzoo is er op het terrein van het socale leven een neiging in dezelfde richting. Zoo ontwikkelt zich die corpora tieve gedachte als vanzelf in de maatschap pij, als tegenstelling van te ver gedreven individualisme. En hiervoor moet de over heid een open oog hebben en houden. Spr wees in dit verband op het wetsont werp tot verbindend verklaring van onder nemers-overeenkomsten, dat nu bij de Eer ste Kamer in behandeling is De tijd waarin wij leven is uiterst som ber, doch wij willen niet wanhopen. Vóór alles moeten wij de han den ineen slaan en streven naar eenheid. Wij zullen er doorheen komen met goede Nederlandsche, met goede Amsterdamse lie energie! De rede van den Minister werd door de aanwezigen onder wie zich ook bevonden mr Trip, president der N'ed. Bank, en de heer Gottfr. H. Crone, voorzitter van de Airrsterdamsche Kamer van Koop handel, luide toegejuicht De begrooting van het Zuiderzeefonds De Joden in de Wieringermeer Blijkens het Voorloopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs der Eerste Kamer over de begrooting van het Zuider zeefonds voor 1935, waren verscheiden Eerste-Kamerleden van meening, dat de in dijking en droogmaking van den Noord- Oostelijken polder moet worden doorgezet. Zij betreurden, dat minister Colijn de f2 millioen. die aanvankelijk daarvoor waren uitgetrokken, zij het dan ook voorshands, heeft teruggenomen. Gevraagd werd, welke nu de houding is der regeering ten opzichte van de stichting „Joodsche Arbeid" in den Wieringermeer- polder, en of het de bedoeling der regeering is, om de voor den tijd van drie jaar afge sloten contracten na afloop te verlengen; zoo ja, dan gaat men veel verder dan het verleenen van steun aan vluchtelingen en kweekt men hier een blijvende nederzetting te meer bezwarend, waar de aanwas van vreemdelingen hier te lande toenemende zorg baart. Andere leden achtten de tijdelijkheid de zer nederzetting boven allen twijfel en de moreele winst van het verleenen van dit asyl voor ons volk aanzienlijk grooter dan eventueele materieele schade. Met belangstelling had men kennis geno men van de mededeelingen der regeering aan de Noordelijke kust van Texel. Enkele leden meenden te weten dat in den loop der jaren het weerstandsvermogen van de Texelsche kust ten zeerste is vermin derd door het zuigen van schelpen, die in den voi-m van banken een natuurlijke kust bescherming vormen Zij drongen er daar om bij de regeering op aan, dat de ver gunningen daartoe zullen worden ingetrok ken. PROV STATEN VAN OVERIJSEL De vacatare-Elhorst In de vacature E l.h n r s t is benoemd verklaard tot lid van de Prov Staten van Overijssel de beer P. O os t h ekte Rrssen CHR. LANDARBEIDERS BIJEEN De laatste zitting Werkverschaffing en steun verleening besproken Benoeming gedelegeerden Tot gedelegeerden, om in belangrijke za ken met het hoofdbestuur samen te besluiten wei den benoemd de heeren C. L. v. d. Steen te Hillegom, Joh. de Boer te Leeuwarden J. Neele te St. Philipsland. Controlecommissie In de controlecommissie om de boeken en bescheiden van den bondspenningineester na te zien, werden benoemd de heeren A. Krijgsman te Middelharnis, J. de Putter te Hoek. en A. Bakhuis te Westerhaar. Aan het slot van de avondvergadering werd de ledenraad toegesproken door den vertegenwoordiger van het C.N.V., den heer W. de Jong. Spr. achtte het een eer, de vergadering van deze zwaar getroffen groep van onze Chr. Vakbeweging te mogen bij wonen en wenscht de organisatie toe, dat zij in geloof in haar roeping zal voort ar beiden. De laatste zitting van den ledenraad werd gistermorgen geopend met samenzang van Ps. Si 3. De heer T. Panne kook, lid van het hoofdbestuur, behandelde de ingediende voorstellen betreffende Spr. stelde voorop, dat de arbeiders inder daad invloed hebben op de werkloozenzorg- maatregelen, mits zulks geschiedt lang ganisatorischen weg. Waarom verstrekt de Regeering geen na tuurboter aan de werkloozen voor deuzelf- den prijs als deze aan het buitenland wordt verkocht? Het gaat om behoud van ,ohs bui- tenlandsch afzetgebied. Daar zijn offers voor noodig. Wel is de politiek van de Crisis- Zuivel-Centrale aan eenige bedenking on derhevig, doch dit moeilijke vraagstuk, lost deze vergadering niet op. Wel moeten wij blijven aandringen op nog ruimere ver strekking van goedkoope margarine. Doch ook als landarbeiders mogen wij deze zaak niet losmaken van de belangen van onze nationale zuivelindustrie. Naar aanleiding van de gemaakte opmer kingen over de grondslagen der steunrege ling zegt spr., dat wij de goede orde niet mogen ómkéeren. Niet de inkomsten uit ar beid verkregen zijn aanvulling van den steun, doch de steun is aanvulling van eigen verdiensten. Betreffende de Centrale Rijkswerkver schaffing is spr. van oordeel, dat in het bij eenbrengen van een groot aantal arbeiders, bestaande uit heterogene elementen, groote gevaren schuilen. De particuliere werkver schaffing verdient dan ook in vele opzichten de voorkeur. In Groningen hebben dezen winter bijv. 600 landarbeiders één of meer arbeiders bij wijze van particuliere werkverschaffing in dienst gehad. Spr. is blij, dat uit deze vergadering zoo duidelijk is gebleken, dat de arbeiders prijs stellen op terugkeer tot het vrije bedrijf. De Minister van Sociale Zaken heeft toegezegd, den loontoeslagproef van Het Bildt, Broek op Langendijk en Heinkenszand te zullen uitbreiden. Daarnaast moeten wij blijven aandringen op verplichte uitbreiding van de werkgelegenheid in het landbouwbedrijf. Dc steun aan het landbouwbedrijf is immers niet slechts voor de landbouwers, doch ook voor de landabeiders. Het is droevig, dat meerdere landbouwers, ondanks den land bouwsteun, de werkgelegenheid steeds meer inperken. De heer H. Oudekerk Hzn., Secr-Penn. vestigt er nog de aandacht op, dat de moei lijkheden in het tuinbouw- en bloemislbe- drijf dikwijls nog veel grooter zijn dan in het landbouwbedrijf. Het hoofdbestuur blijft diligent om den Minister van Economische Zaken te bewegen, een goed gebruik te maken van zijn bevoegdheid onwillige land bouwers te verplichten tot overleg met de organisaties resp. verplichte arbitrage op te leggen. Helaas is zulks uiterst noodzakelijk. De tweede voorzitter, de heer A. R u n i a spreekt nog 'n slotwoord, waarna na samen zang van „Halleluja, eeuwig dank en eere" en dankgebed de vergadering door den voor zitter werd gesloten. Minister van Sociale Zaken bevordert woningbouw 900.000 aan voorschotten Reeds eerder is gemeld, dat de Mi nister van Sociale Zaken aan de in spectie van de werkverschaffing op dracht heeft gegeven met bekwame spoed een lijst van voorstellen in te die nen inz. nieuwbouw van arbeiders woningen met lage huren, welke in de plaats moeten treden van woningen welker vervanging dringend noodzake lijk is. De woningen zouden ten deele zonder, ten deele met een bijdrage moeten kun nen worden betrokken. Naar wij vernemen, heeft de Minister thans als eerste stap ter uitvoering van de ingekomen voorstellen besloten, voor rond 500 woningen een bedrag aan voorschotten van rond f900.000 beschik baar te stellen, waarna voor een deel dier woningen tevens bijdragen worden verstrekt. Op de lijst van gemeenten, in welke zal worden gebouwd, komen oa. voor Kampen met 105, Maastricht met 136 en Zwolle met 79 woningen. Voornaamste Nieuws. De nood in Illinois is ten hoogste gestegen. De Protocollen-zaak te Bern. Nabij Jntfaas is een autobas tegen een boom gereden: twee personen zijn ernstig gewond, vijf licht gewond. Bosch, en heidebranden bij Zeist.. BIz. 5 Gistermiddag heeft de opening plaats ge had van de nienwe psychiatrische kliniek „Neder-Veluwe" te Woliheze. Een dringend verzoek van de Geref. Kerk van Den Haag-West tot staking van de po lemiek in de Geref. kerkelijke pers. HET CONFLICT IN DE VENEN Voorstel van den Rijksbemiddelaar tot loonsverlaging van 7Va pet. yoor Yalthermond aangenomen Uitspraak in de Friesche venen In een te Assen gehouden conferen tie tusschen de beide partijen, betrok ken bij het conflict in de Venen, met den Rijksbemiddelaar, Burgemeester II. P. J. Bloemers, werd het voorstel van dezen om het loon naar 7% pet, te verlagen, aangenomen. Vandaag heeft nog een gecombineei*- de vergadering plaats van werkgevers en werknemers, doch aangenomen kan worden, dat het conflict in het dis trict Valthermond thans als geëindigd kan worden beschouwd en dat het col lectief contract zal geteekend worden. Dit contract zal het volgende inhouden? Verlaging van de tariefloonen van 1934 voor het baggerwerk met 71/!» pet., verlaging van de vergoeding voor woninghuur niet .20 pet, vèrmindering van de te verstrekken gra tis brandstof tót 'n hoeveelheid van 1 stobbe baggerturf voor elke geproduceerde 100 stob ben en van dagwerk voor elke geprodu ceerde 10 dagwerken lange turf. De uurloo- nen voor nevenwerkzaamheden, het tarief voor pers-turfmaken en de loonen voor het maken van fabrieksturf zullen gelijk blij ven. De oplossing van het conflict in Valther mond zal ongetwijfeld een gunstige invloed hebben op de strijd in de andere districten; doch men moet uit het bovenstaande niet afleiden, dat a.s. Maandag het werk in alle veenderijen hervat wordt. Dan moet er van daag en morgen nog heel wat gebeuren. In de veenstreken heerscht volmaakte rust; ongetwijfeld mede een gevolg van de gunstige invloed der Chr. vakorganisatie van landarbeiders, welke zoo doelbewust leiding geeft. Dat is een groot verschil met r-oeger, toen een staking in de venen altijd een wilde beweging was en een revolutionair karakter De rijksbemiddelaar in het le district, de heer H. P. Bloemers, heeft in zijn hoedanig heid van bijzonder bemiddelaar in het loon- geschil tusschen de vereeniging van Friesche verveners en de moderne en Chr. landarbei dersbonden, bepaald, dat voor het tijdvak 1 Maart 1935einde Febr. 1936 het tarieflooa voor het baggeren zal moeten bedragen 1,85 per roe of 16 M2. en het tijdloon 28 ct. per uur voor volwaardige arbeiders. Het ver- venersaanbod was 1,75 en 30 ct. en de loon- vraag der arbeiders 2,— en 30 ct. De heer Bloemers zegt in zijn uitspraak, dat hij eenerzijds overwogen heeft de zeer ongun stige bedrijfsresultaten en anderzijds de reeds lage loonen, zoodat de saneering niet onbegrensd ten koste van de loonen kan en mag worden verkregen. UIT HET SOCIALE LEVEN HET CONFLICT IN DE STEENINDUSTRIE De conferentie, die de Rijksbemiddelaar, de heer H. P. J. Bloemers, ten stadhuize te Gro ningen heeft gehad met de partijen, betrok ken by het conflict in de gteenindustrie in de provincie Groningen, heeft tot gevolg gehad, dat ten aanzien van Oost-Groningen een op lossing is bereikt. Wat Noord-Groningen be treft, zijn de partijen nog niet tot overeen stemming gekomen. De Rijksbemiddelaar zal te dien opzichte nog met een nieuw voorstel komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1