VAN RIJN S SSMOSTERD \oehdU HEUS Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11169 Postrekening No. 43430 Opgericht 1836 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN WEKELIJKSCHE B IJ L A G E NIEUWE OOGEN Hoe anderen Nederland zien. Gewoonte is een kracht, doch evenzeer een zwakheid. Dat klinkt vreemd, omdat 't paradoxaal is cn toch is het juist. Als wij hijvoorbeeld een vaste weekindeeling voor ons werk hebben (en welke huisvrouw heeft dit niet) en wij hebben eveneens een vaste methode, een vaste volgorde, voor wat we dagelijks in kamer en keuken moeten .Verrichten, dan ondervinden wij daarvan heel wat gemak. Wij vorderen sneller, om dat we precies weten hoe het een op het ander moet volgen; het werk gaat ons lich-, ter van de hand en weer een nieuw gevolg is, dat wij gemakkelijker de aanvechting, om dit of dat ditmaal eens te laten „zitten' het hoofd kunnen bieden. Alles uit krach! yan gewoonte. Gewoonte, welke kracht geeft, wordt echter tevens vaak een zwakheid. Wij gaan onze dagelijkscho bezigheden langs, niet meer als een vxij en zelfstandig mensch, dooh als gebondenen, helaas, moet erbij gezegd wor den, vaak als vermoeide trekpaarden, die hun wagenvracht voortzeulen met gebogen koppen en die niet zien waarlangs de weg (voert. Zoo'n levenshouding is begrijpelijk, yooral voor huismoeders met groote gezin nen, op wier schouders de taak soms zoo Ervaar kan drukken. Maar toch, laten wij het open uitspreken, zulk een houding is nietmenschwaardig Een mensch moet zijn weg gaan, zooals God hem heeft schapen, rechtop en met opgericht hoofd. Lichamelijk moet hij zoo wezen, maar veel meer nog geestelijk. Want boven het werk uit voor voedsel.- deksel en kleeding, gaat de waarde van de mensch, wel gebonden aan zijn arbeid, doch tevenskind van God, van Gods geslacht. Voor ons allen, jong en oud bestaat het 'gevaar, dat wij ons leven zoo „gewóón" gaan vinden, dat wij het niet meer als een wonder, een Gods-wonder zien, als een be langrijk gebeuren, ondanks al zijn kleinheid en zijn vervuld zijn met een menigte van plichten en plichtjes. Wij moeten frisch blijven, ten bate van ontze omgeving en ten hate van ons zelf. Wij moeten daarom onze oogen open houden, ook voor de schoonheid en het karaktervolle van onze omgeving. .Wie eens op reis kan gaan, al is het maar een weekje naar familie in een andere stad of in een dorp ergens buiten, die heeft het, wat dit frisch blijven betreft, gemakkelijker dan wie dag in dag uit tusschen haar „vier muren" moet blijven, met als vrijwel «enige uitgang het boodschappen-doen en de Zon- dagsche gang naar de kerk. Zoo een kan misschien een groote hulp vinden in lectuur welke immers ook nieuwe vergezichten kan openen, dl zijn deze dan ook meer van in- nerlijken, dan van landschappelijken aard. pn wie geen tijd heeft voor het boek, welnu die heeft tooh nog haar dagblad. Lees' hier hijvoorbeeld maar eens de mooie dingen, die een Spanjaard in een Algiersch blad over He» Is lang niet voldoende in de keuken zoo maar „gewoon" zout te gebruiken. JOZO moet het zijn, het gezonde keukenzout, dat U tegen Krop beschermt. 8 ets. per pondspakl NjSSr Aan tafel....? Daar heeft het buitenlandsch zout afgedaan, nu er beter en zelfs goedkooper zout van eigen bodem is: Boekelo's Tafelzout. 20 ct. per bus van 340 gr. (12 ct.'n gevulde strooier.) TAFELZOUT tt.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO Nederland schrijft Ziet u ons eigen land niet eensklaps voor u, zoo echt ver trouwd als het u is, en toch weer, met nieu we oogen? Holland, zoo zegt hij, in „La Antena Es- panola", is het land van de contrasten cn wie denken, dat het een vlak en eentonig land is, zijn slechte opmerkers, zij zijn bo vendien op merkwaardige wijze ontbloot van verbeeldingskracht In waarheid is deze onmetelijke Hollandsche vlakte tot in hel oneindige gevarieerd, dank zij het grillige spel van zijn wateren en van zijn harmo- nieuse kleuren, die vergoeden, wat er aan vormafwisseling ontbreekt. Zijn verre hori zonnen, die er het wonderbaarlijkst uitzien bij den zonsondergang, verleenen het een indrukwekkende grootschheid, waaraan zelfs de meest-eischeu.de gedachte geen grenzen vindt. Men heeft heel aardig beweerd, dat Hol land, in plaats van bergen, zijn wolkgevaar ten heeft. Het beeld is juist, en deze wolken bergen tegen den horizon of in liet water weerkaatst, hebben boven de echte bergen dit voor, dat zij ononderbroken in beweging zijn. Wisselt het Hollandsche landschap zelf ook weinig af, toch verandert het voort durend van voorkomen met den hemel en met het licht. Het Hollandsch landschap is delicaat, gevoelig en zeer genuanceerd; het is een bezield landschap. Dit alles wist u waarschijnlijk niet, al hebt u ook nóg zoo dikwijls onze wolken luchten en onze polderverten gade geslagen, al heeft het u diep in uw hart vaak goed gedaan, als ge moe waart of moedeloos. Maar ge wist niet, waarom het u goed deed Tot deze Spanjaard het voor u neerschreef en voor u uitlegde, omdat hij alles zag met nieuwe oogen, met een open, ontvankelijk hart. Ook enkele van onze Hollandsche steden heeft hij bezocht en daarover schreef hij de volgende mooie regels: De steden, waar het verleden en 't heden zich vermengen in een afwisselend spel, bie den den blik steeds iets interessants, steeds weder iets nieuws. Amsterdam is onder her. de koningin, de stad van Rembrandt, van den grooten handel, van groote reizen en groote schilderkunst en het heeft veel van zijn karakter, van zijn schoonheid bewaard. Dich bij het station vindt men nog die oude wijken, waaraan de stad haar naam, het Venetië van het Noorden, te danken heeft. De kerken verheffen tegen den hemel haar spitsen en haar koepeldaken. Bruggen, als gebogen armen, overspannen de singels en verhinden ze onderling. Oude huizen, uit roode of. zwarte baksteenen, nijgen over clen. doffen waterspiegel met hun verzwakte gevels en lijken, al vooroverhellend, op het MOEDERS MOLE NAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! punt om ineen te storten, slechts door hun buren in evenwicht gehouden. Des avonds worden dezelfde lichten tege lijkertijd ontstoken achter de vensters en in het singelwater. De lichte beweging, waar mee de oppervlakte rimpelt, doet deze weer spiegelingen beven, en het spel van licht en schaduwen, van dingen en hun weer kaatsingen, wordt dan zoo fijn als een ge'- dicht. In de binnenstad vindt men langs de majestueuse singels, welke zich in den herfst met hl aderengoud tooien, nog de oude patri ciërshuizen, die zooveel stijl en elegante HANDWERKEN Gebreide strandkleerljes voor de kleintjes Het broekje, dat we op de af beelding zier., wordt gecomple teerd door de lange sweater, die 1 het voor het grootste gedeelte be dekt. Het is een strandpakje voor een kind van ongeveer 5 jaar en wórdt gebreid op naalden van 3 millimeter middellijn en drie- draadswol, die men dubbel neemt. Het broekje wordt gebreid in fijne ribbels, 1 recht., 1 averecht Men neemt 50 gram koningsblau we wol, zet 36 steken op en breit 6 cM. hoog, om de twee naalden telkens aan dezelfde kant een steek meerderen. Heeft men deze 6 cM. gebreid, dan maakt men een zelfde pijpje;, de steken van deze beide naalden neemt men op één pen en breidt er nu 20 cM. boven. Men maakt aan beide kanten vijf minderingen, die men gelijk ver deelt over het geheel. Afkanten. De tweede helft van het broek je wordt precies zóó. Voor do schouderbanden zetten we zes steken op en breien een lengte van 50 c.M. De beide helf ten aan elkaar naaien; op de rug kruisen en van achteren bevestigen met knoopen en knoopsgaten. Voor de sweater heeft men 100 gram ci troengele wol noodig; deze wordt in, de zoo genaamde „gerstekorrel" gebreid. De le toer: 1 recht, 1 averecht; 2e toer: averecht. Er worden 72 steken opgezet voor het voorpand; 28 c.M. in patroon breien, daar na minderen voor de armsgaten, aan iedere kant 6 steken afkanten. Gedurende de 10 volgende toeren telkens een steek minderen en daarna nog 2 c.M. breien zonder minde ren. Voor de halsopening kanten wö vanuit het midden aan iedere kant 6 steken af en breien iedere schouder apart Aan de kant van de hals minderen we om de twee toeren één steek; dit 5-maal. Daarna doorbreien tot de hals een holte heeft van 6 c.M. Daarna afkanten en de andere schou der net zoo breien. Nog eenzelfde rugdeel breien, daarna de naden onder de armen .aan elkaar maaien, ook de eene schouder dichtnaaien, terwijl men de andere voorziet van knoop en knoopsgat. Het geheel even met een vochtige doek. oppersen. :distinctie vertoonen. Zij dateeren voor het meerendeel uit de zeventiende en de acht tiende eeuw, Zij zijn hoog, van zeer harmo- nieuse vormen, vlak en zonder decoraties, of wel versierd met zware guirlandes, fes toenen, frontons en balcons. In het centrum heerscht het zakenleven, op de geanimeerde straten en op de kana len, er is een voortdurende beweging, men- krijgt er een indruk van de groote stad, de hoofdstad, de stad uit den modernen tij# i die bijzonder actiéf is, die een centrum is - van'import en export. En zoo intiem vér-; mengen zich het sluimerende verleden en' het heden, dat vol bedrijvigheid is, dat men aan de allerdrukste straat nog een heerlijk begijnhof vindt, omgeven door oude huizen, en door groen, een verblijf vol teruggetrok kenheid en stilte De bekoring van Den Haag is weer heel anders. Dit is de residentiestad bij uitne mendheid, geheel doorgeurd van groen en bloemen, een tuinstad, waar het wel lijkt of alle gedachte aan arbeid en inspanning voor goed terzijde geschoven is. Tusschen al die elegante huizen, die vriendelijke tuinen, die prettige wandelingen, ligt een juweel besloten: de Vijver, die zoo wonderbaar het Maurits'huis en de Regeeringsgebouwen van het Binnenhof weerkaatst. Rotterdam is een minder artistieke stad, ofschoon het een rijk en heel mooi museum bezit. Maar toch, welk een pracht ontleent het aan zijn bewonderenswaardige haven, welke zioh onmetelijk en machtig in hei licht baadt. Die haven gaat tot zoo diep in de stad, dat alles zich daar vermengt in eeii vreemde warreling: groote zeeschepen, woon en zakenpanden, geweldige bruggen, trei nen en electrische trams, binnenvaarders, die worden voortgestuwd met bollende zei len en vlugge automobielen. Op den achtergrond van het oude Holland met zijn zachtere kleuren teekent de haven van Rotterdam zich af als een wonderlijke openbaring van moderne bedrijvigheid en kracht...... Dit zijn een paar beelden, welke deSpaan- sche krantenschrijver voor zijn lezers op roept, om hen liet leven van een nieuwen en ongekenden kant te laten zien, namelijk hoe men leeft en arbeidt in Holland. Wat is ons land mooi, gezien door de oogen van dezen vreemdeling. Als wij het ook eens op deze wijze- probeerden te-bekijken, zoo-frisch zoo versch, zoo levenskrachtig? Daü"is' ook nog 't' kleinste "dorpshuisje met zijn wit gekalkten, naar den grond geteerden muur en zijn vol-ge.groeiden dakgoot de moeite waard, dan vervelen wij ons niet aan onze oude stadsgracht en zelfs niet in zoo'n rech te, moderne, 'nuchtere straat, want ook daar is de afwisseling te zien van licht en don ker, regen en wond, en van het bonte ver keer van de mensohenwereld! VISCH OP DEN DISCH Wat een afwisseling op de vleeschwaar kan al wat in den visohwinkel te koop is toch aan onze koffietafel brengen! Mevr. ScholteHoek vertelt ervan in het boekje, dat zij ter propageering van meer vischge- bruik eenigen tijd geleden heeft samenge steld en waarop wij toen de aandacht van de lezeressen van ons blad hebben mogen vestigen. Inmiddels is het ook in den han del verschenen. Het heet, men zal zich dat misschien nog herinneren: „Voortaan visch op den disch". Vooral in de voorjaarsmaanden z-ien wij in den vischwinkel een rijke sorteering ge rookte visch. De bokking is daarvan wel het beste beestje. Ten eerste is ze voor de meeste beurzen bereikbaar. En met haarvet, E WEG HAART HART GEMARINEERD STAARTSTUK Breng 2 dL. vocht, half water, half azijn aan de kook met 1 gesnipperde ui, wat peperkorrels, kruidnagels en 1 laurierblad, laat 5 min. trekken, en giet het over het staartstuk van 2 a 3 pond Laat het vleesch onder af en toe bedruipen hierin 36 uur staan, droog het af en braad het op de ge wone wijze gaar en bruin. Gebruik wat van het vocht waarin het vleesch gestaan heeft, om de jus af to maken. ANDIJVIE AU JUS 4 struiken andijvie, 2.5 dL. overgehouden jus, ook te vervangen door 2% dL. water met 2 bouillonbl., 2 afgestr. eetl. boter. Maak de struiken op de gewone wijze schoon, snipper ze niet, maar wasch ze zorgvuldig schoon, zoodat ze volkomen zandvrij zijn, bind ze met een touwtje dicht en kook ze in water en met wat zout gaar (1 uur). Schik de struiken in een vuurvaste scho tel (of stoofpan) giet er die jus over en strooi er een lepel paneermeel over en laat de groente nog een klein half uurtje in de oven of op een zacht vuurtje stoven. GRIESMEELSOEP 3 d.L., kokend water, 1 bouillonbl., 1 afge str. eetl. griesmeel, 1 eierdooier, 1 lepel ge kookte melk. Breng het wat ér aan de kook, ejtrooi er roerende de griesmeel in en laat die nu en dan roerend gaar koken (10 min.); los hierin het bouillonblokje op. Klop de eier dooier, roer er do melk door en breng dit mengsel over op een soepbord, er onder voortdurend roeren de lieete soep bij gie ten# VERMICELLI MET KAAS Een half pond dikke vermicelli, 150 gr. gaas, 2 theel. aroma. Bi-eng een ruime hoeveelheid water met wat zout aan de kook, laat daarin geleide lijk de gebroken vermicelli vallen. Laat ze gaar worden (20 min.), nu en dan roerende Schud tenslotte de vermicelli op een vergiet droog, doe ze opnieuw in do pan en maak ze goed heet, meng er vlug de boter en de geraspte kaas door. Heel smakelijk wordt liet wanneer men er nog wat tomatenpuree door roert. AARDAPPELS IN WITTE SAUS Kook de aardappels en snijd ze in kleine stukjes. Maak een niet te' dikke saus van boter, bloem en half melk, -half bouillon', en voeg deze flink kloppende bij een eier dooier. Laat de aardappelen in deze saus even warm worden, maak ze af met wat citroensap. GEMENGDE SLA 2 kroppen sla, 1 komkommer, 2 a 3 toma- Laat MORAAL llw slager zijn. Eerste kwaliteit Lage prijzen, die zich aansluiten aan de tijdsomstandigheden. Vraagt prijscourant. Vergelijkt kwaliteit en prijs. Pluvierstraat 273 - DEN HAAG - Tel 554297 ULLEN WE ETEN? ZONDAG Gemarineerd staartstuk, andijvie au jus. tuttifrutti, MAANDAG: Gemarineerd staartstuk, gries meelsoep, postelein, DINSDAG: Vermicelli met kaas, hangop met beschuit. WOENSDAG: Gebakken sausijsjes, witte boontjes, aardappels in witte saus. DONDERDAG: Vermicellisoep, gehakt, sper- cieboontjes met tomatensaus. VRIJDAG: Gebakken eieren, gemengde sla, pannekoeken. ZATERDAG: Varkenscoteletten, spinazie griesmcelpap. ten, i koude gekookte aardappels, 10 wor teltjes, 1 bosje radijs, 2 eieren, 3 eetl. slaolie, 2 eetl. azijn of citroensap, wat peper, zout en mosterd, wat aroma. Maak de groenten schoon. Pluk de sla in kleine stukjes, schaaf de komkommer, snijd de tomaten, de aardappels, de worteltjes en de radijs in schijfjes en verdeel de hardge kookte eieren. Klop de olie en azijn met de kruiden en roer die door de sla, vertier het met stukjes-ei. haar eiwit en Tiaar 'vitaminen is ze, evenals de haring, een „bron" van gezondheid. En met welk een vertrouwen kunnen we al die gerookte vischwaar koopen! Daarmee kan immers niet worden geknoeid? Daarbij wordt de visch, die we onuitgesneden koo pen, door de huid, die haar volkomen om hult, en die we tooh verwijderen.' beschermt. De moderne huisvrouw is immers zoo ge steld op verpakte waar? Welnu, wat gaat er boven deze natuurlijke, hygiënische ver pakking, die bovendien den prijs van Tiet product niet verhoogt! Ter afwisseling nemen we eens gemari neerde haring. Een flesch vol in huis is een gemak. Je kunt er op zijn tijd ook eens een haringslaatje van maken, dat ook aan de- koffietafel zal smaken. Bijna het geheele jaar door zien we gar nalen. Durft u" gepelde, garnalen niet aan? Nu liet garnalen pellen onder toezicht.van de keuringsdiensten voor waren valt. behoe ven we er geloof ik niet meer bang voor te zijn, dat zo in een gezin met zieken worden gepeld. En als ze er arisch uitzien en frisch ruiken, zullen ze wel versch zijn. Dompel ze in kokend water met zout, even maar, en laat ze daarna flink uitlekken. Op het brood, met wat peper en azijn, smaken ze best. Maak er ook eens een garnalen- slaatje van. Mayonnaise draaien is het werk van een wipje, en voor wie niet in die kunst bedreven is, is ze pok weer kant cn klaar te koop. Ook van overgehouden gekookte - 'visch. kan heel wat op de koffietafel worden ge- tooverd. Schelpen met. een warm visch ragoütje of niet een koud slaatje gevuld, vischkoekjes. een panvischje en nog tal van: andere schoteltjes. Wat kun je met sommige vischjes-ïn- blilc ook' keurig en fleurig een boterham be leggen! Ik denk bijvoorbeeld aan gèrooster de sneetjes met ei en tomaat, waarover ansjovisfilets worden gekruist. De ansjovis- filets bewijzen ook dienst bij het maken van Russische eieren. Daarvoor worden hardge kookte eieren gehalveerd, met mayonnaise bedekt en met ansjovisfilets en een kap pertje gekroond Daaromheen een paar- sla blaadjes en eventueel wat garnalen en uw „oeufs a la rosse" zijn gereed. Nog een ander idéé: plaats zulke halve eieren elk in een bakje van. tomaat, bedel: ze met mayonaise en garneer ze met een ansjovisrolietje. Dat staat ook smakelijk en aardig. Tomatentijd is tevens de tijd van de ba ring. In Mei kunt u zich al op de kleine en soms zoo fijne kolharinkjeis vergasten, die in Juni .plaats maken voor de grootere. maatjesharing. Oudenvetsch werd de haring opgedaan met een vurige geraniumbloém in den bek Meer modern brengen, we ze in filets ter tafel, met wat peterselie gesierd. Fleurig staat het ook, hem te flankeeren met een paar partjes van die kleine mooie tomaat jes, die de kassen dan juist als eerstelingen gaan opleveren. Tot besluit, weet u wat een „Zweedsche koffietafel" is? Allerlei vischslaatjes, aller lei visch uit glas en blik, alsook eieren met „ansjovisboter" vinden er een plaatsje. Eigenlijk is het de hors-d'ouvre van het mid dagmaal naar de koffietafel verplaatst. Maar nu kan men er zich van harte aan vergasten, omdat men niet tevens voor an dere' gerechten nog een plaatsje moet reser veeren. Hier maken deze visch-lekkernijtjes met geroosterd brood en boter de heele maaltijd "uit. WEKELIJKSCH KNIPPATROON No. 550: _aardige zomerpyama van ge bloemde mousseline, met effen materiaal gegarneerd." De pantalon heeft een heup stuk; de pijpen zijn zeer wijd. Prijs van diti patroon: 38 cent per stuk. Benoodigd ma* teriaal 3.50 Meter van 100 cM. breedte exï 50 cM. effen materiaal. No. -551: leuke zomerblouse van gebloemd materiaal, gegarneerd met effen glasbatist, Prijs van dit patroon is 38 cent per stuk. iBenoodigd materiaal 2 Meter stof van 90 cM breed en 50 cM. glasbatist. Deze patronen zijn tegen bovenvermelde prijzen in alle maten tö verkrijgen bij de .„Afdeeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij „De Mijlpaal", postbox 175, te Amsterdam. Toezending zal geschieden-na ontvangst! van het Verschuldigde bedrag, dat kan wor den voldaan in postzegels, per postwissel of '•per postgiro 41632. Aan do lezeressen wordt [vriendelijk vei- zoeht bij bestelling duidelijk! liet nummer van liet gewcnschte patroon en tevens de -ge\venschte maat, d.w.z. boven-, heup-, taillewijdte enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoo- dige-yertraging in de toesturing. DAMES! Een fout gemaakt! bat ween rouwenhwand vermag Doch na inzending van 40 cent per postwissel ontvangt U uit voorraad 'een prachtig boekwerk zonder fouten met brei- en haakpatroneïi. Onder de bekende titel „Wat een vrouwenhand vermag!" Elk boek is genummerd en dingt U mede naar de 3 volgende prijzen: kussen, baby-garnituur, Shawl (alles handwerk). Uitslag volgt spoedig. Dit boek mag in geen gezin ontbreken; met zomer- en winterpatronen. No. 2-401 r Sprei, Mevr. L. BEERDSEX. „Park iu 't Brabant", Deventer. No. 2297: Salontafelkleed, Mevr. K. SCHOUTSKort, Ravenstraat 474, Zierikzee. No. 2083: Slipover, Mevr. de Wed. B. y. d. SCHELDE, Breestraat C 320, Zierikzee. A. M. DEN BESTEN—MULDER, „Vale Ouwe", ERMELO. IJ v.h. Is verkoopster firma MARS en Co. SPECIAAL GROOTE MA1EN UITSLUITEND M0DELH0E0EN. BETER GENRE WEST NIEUWLAND 2 bij Groote Markt ST00MWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 FIJNGOED, onze SPECIALITEIT! PEDICURE MANICURE S. C. DALMAYER-Kool Oudedijk 105,Tel. 56625, R'dam GEZ. AALDERS PROVENIERSSTRAAT 54 ROTTERDAM RUIME SORTEERING: Ecru en witte Marquisette en Voile met bijpassende galons en franjes STALEN OP AANVRAAG Telefoon 44148 BALTEX ZONGORDIJNEN brengen uitkomst. Worden buiten aange bracht, houden de zon absoluut buiten Uw Woning en houden Uw kamers heer lijk koel. PRIJS 1,40 per M2. Vraagt inlichtingen of prospectie hij J. v. d. TOORN Co., Mathen.weg 77-79, Tel. Nos. 33628 en 36628 - ROTTERDAM VOOR KOLEN Rechter Rottekade 135 Tel. 42002

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11