Jlifuuir jEVüteriir Courant RO.L. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Schier wanhopige toestand CHEMISCH REINIGEN-VERVEN PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5471 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 9 MEI 1935 15e Jaargana SbPertEntiepritfen: Van 1 tot 5 regels 1.177i Elke regel meer0.22' Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0-10 STEMBUSCONCLUSIES Een vrij tendentieus artikel in ,.Het Ver bondsblad", weekblad en officieel orgaan van het R.K. Werkliedenverbond zou over vloedige stof bieden voor een uitvoerige commentaar. Het maakt al een vreemde in druk als een vakvereenigingsorgaan zuiver politieke beschouwingen houdt; maar het trekt nog meer de aandacht, wanneer het blad ten eerste constateert, dat het beleid van het kabinet-Colijn geen steun vindt blij kens de stembus-uitspraak bij het volk. En het wordt bedenkelijk, wanneer de schrijver zwart op wit neerschrijft: libera len, vrijzinnig-democraten, anti-rev. en chr.- bist. zijn „regeeringspartijen"; maar de R.K. staatspartij is het niet: „De katholieken dragen als partij voor het doen en laten van dit kabinet geen verantwoordelijkheid; enkel door (persoonlijke) verantwoordelijk heid gedreven, hebben drie katholieken, ge heel en uitsluitend voor eigen rekening, zonder dat de katholieken in hun politieke organisatie daardoor eenige verantwoorde lijkheid dragen, in dit kabinet zitting". Wij geven dit laatste slechts door zonder er thans ook maar één letter aan te verspil len; ieder onzer lezers zal het troebele in de redeneering constateeren. We willen alleen iets zeggen over de eer ste stelling, welke, in de taal van vele op posanten aldus omschreven kan worden: de stembusuitslag veroordeelt de politiek .van Colijns kabinet. Nu ware het dwaasheid om te ontkennen, dat de partijen, welke de regeering tot he den steup boden, bij de stembus verliezen leden; onverschillig of men de R.K. er bij telt, dan wel buiten rekening laat Er werd dus, laten we het maar kras en cru zeggen, een afkeurend vonnis over het regeeringsbeleid gestreken. Maar, zal men zeggen, dat moet dan toe' Uitkomen in de sterabuswinst, welke do partij der scherpste oppositie, de S.D.A.P. en de groep, welke z.g. los staat van het kabinet, de R.K. Staatspartij, mochten be halen. Indien men vergelijkt het percentage van hel uitgebrachte aantal stemmen, dat de verschillende partijen in 1933 en in 1935 hebben gekregen, dan blijkt het volgende: De R.K. gingen 0.18 pet. terug. De antir. £.11 pcL terug. De christ.-hist. 0.11 pet. vooruit. De liberalen 0.86 pet terug. De Vrijz.-dem. 0.88 pet terug. De soc.-dem. 0.42 pet terug. De H. G. S. 0.42 pet terug. De S. G. P. 0.01 pet vooruit. De C.D.U. 0.78 pet vooruit De Kath. Dem. 0.43 pet. vooruit De Commun. 0.24 pet. vooruit. De Rev. Soc. 0.09 pet vooruit. De N. S. B. 7.91 pet vooruit (deze partij trad voor het eerst op). (Voor wat de anti-rev. partij betreft, is het jaar 1933 slecht gekozen; doch ook dat accepteeren we thans.) Wat blijkt nu uit deze percentages? Het zelfde, wat we onmiddellijk na de uitslag schreven: de „gevestigde", de oude partijen leden verlies; de nieuwe, die voor 't eerst optraden, en nimmer verantwoordelijkheid droegen, behaalden winst. En bovendien hoe jonger ze zijn, hoe meer winst. Dat feit verklaart veel; maar bewijst ook 'dat er voor de S.D.A.P.; de C.D.U. en sommige roomsch-kath. bladen heelemaal geen reden is om te juichen. Eer het tegen- deeL Immers,* niet hun oppositie werd be kroond en door de kiezers beloond, maai juist de partij, welke diametraal tegenover de „democratische" critici staat, kreeg de prijs. Maar met welk recht zou een combi natie van deze democraten dan tot het te genwoordige kabinet kunnen zeggen: net yolk wenscht, dat wij uw plaats innement D&t hebben de kiezers geenszins uitge sproken! BINNENLAND. Electrificatie baanvak RotterdamHoek van Holland De officieele proefrit. De ondergrondsche telefoonkabel van Maas sluis naar Hoek van Holland, die dezer dagen is gereed gekomen, maakte het thans moge lijk de proefrit op het geëlectrificeerde baan vak Rotterdam-Hoek van Holland tot het eindpunt uit te strekken. Zooals men weet werd eenigen tjjd geleden reeds tot aan sta tion Maassluis proefgereden. Om 14.12 uur vertrok men van het D.P.- station te Rotterdam en om 14.40 uur was men te Hoek van Holland strand, de snelle verbinding van de Maasstad met haar eigen strand was dus gelukkig tot stand gekomen. De proefrit werd o.a. meegemaakt door hoofd ingenieur H. J. v a n L e s s e n, chef der Electriciteit; de afdeeüngschefs Ir. J. G. v. d. Burg en Ir. H. Goedhart; Ir. P. Quist, tijdelijk belast met de leiding het Bouwbureau; Ir. A. Schimmel, inge nieur der tractie te LeidschendamIr. A. Plomp, ingenieur van den wegden heer O. A. Bom, inspecteur van het vervoer; de inspecteur le klasse C. J. J. v a n K a t w ij k, wiens rapport inzake de electrificatie van het baanvak Schiedam-Hoek van Holland daartoe den eersten stoot gegeven heeft, enz. In Vlaardingen kwamen bovendien nog in den trein de heeren Th. Werner e Hoogerwerf, als vertegenwoordigers het Comité uit de burgerij te Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, en de heer A. v. d. W indt, directeur van de Stadsautobusdienst te Vlaardingen. De ineenstorting nam een aanvang Openingsrede bij de vergadering van de Holl. Mij. v. Landbouw Gisteren werd in de groote zaal van Kras napolsky te Amsterdam de algemeene ver gadering van de Hollandsche Mij. van Landbouw gehouden. De voorzitter van de Maatschappij, de heer P. Stapel Czn., begroette de aan wezigen en speciaal den heer Hui zing a, inspecteur voor den Landbouw. Zoo somber en schier wanhopig, aldus begon de heer Stapel zijn openingsrede, als thans, heeft bij menschenheugenis de toe komst voor onze landbouw en vooral voor de veehouderij en de tuinbouw er nog nim mer uitgezien. Vandaag wil ik voor u met de openlijke bekenning komen, dat de in eenstorting van ons bedrijf op de zwaar belaste punten een aanvang heeft genomen. Waar onze veehouderij en tuinbouw in onze jaren van voorspoed waren aangewezen op export, doch nu zich meer en meer het binnenland als voornaamste afzetgebied zien toegewezen, beteekent dit, dat zij een structuurverandering zal moeten onder gaan. De akkerbouw echter staat er ook niet onverdeeld gunstig voor. Het zoo juist per 1 Mei afgesloten boekjaar zal ongetwij feld voor vele akkerbouwers een gunstig beeld tc zien geven. Men hoede zich er echter voor hier te gaan spreken van een gunstige positie dezer bedrijven, want een permanent karakter draagt deze uitzonde ring zeer zeker niet. Het zijn toch de groote oogstengeweest, waaraan dit resultaat is te danken. Bij ge middelde oogsten daarentegen zouden bij de thans vastgestelde prijzen vele akker bouwers moeite hebben gehad de bedrijfs- rekening sluitend te krijgen. Het is m. i. de taak der landbouworgani saties om te blijven volhouden en te trach ten een zekere onevenwichtigheid in de be slissingen van den Minister te doen plaats maken voor het inzicht, dat thans omtrent de positie van het landbouwbedrijf bij de landbouworganisaties bestaat. Te lang heeft de Regeering gedraald met het ingrijpen op het gebied der zuivelproducten. Verhooging van den melkprijs is on afwijsbaar direct geboden, en zeer tot ons leedwezen moeten wij hier melding maken van een^ afwijzend antwoord op een desbetreffend verzoek onzer orga nisatie. Het hoofdbestuur heeft nl. op voorstel van de Crisis Veeteelt, en Zuivel-com- missie aan den Regeeringscommissaris voor de Melkveehouderij verzocht, bij de inwerkingtreding van de melksteun- beperking tevens het 10 millioenfonds, ontstaan uit de exportheffingen, te gaan uitkeeren. De bekende zuivelpot van 10 millioen moet blijven om de uitkeering op peil te houden, terwijl wanneer de 10 millioen in 1935 zou den zijn opgeteerd, de melkprijs dan plot seling zou moeten dalen. Daaruit meent spr. twee dingen te mogen concludeeren, nl. dat de regeering zelf bitter weinig vertrouwen schijnt te hebben in de beperking en in de betere positie, welke in 1936 moet intreden als gevolg van een loonenden uitvoer naar Engeland. De werkelijke toestand in de vee houderij beseft de regeering niet. Soms maken de regeeringsmaatregelen den indruk eerst te willen helpen wanneer eindelijk het allerlaatste staat te gebeuren: de ondergang van den boer als boer. Nadat enkele huishoudelijke agendapun ten waren afgehandeld, en waarbij besloten werd de najaarsvergadering in Alkmaar te houden, nam de secretaris van de maat schappij, Ir. T. P. Huisman, het woord, teneinde een inleiding te houden over in zijn algeheelen omvang en 't door de orga nisatie in te nemen standpunt tot mogelijke verbetering daarvan. Spr. begint met er op te wijzen, dat er niet veel tegenstanders van de Landbouwcrisis maatregelen meer zijn. Er heerscht thans een wanverhouding tus- scbpn loonen en prijzen en alleen een ophef fing dezer wanverhouding zal de grootst mogelijke welvaart van ons volk kunnen brengen, al zal ook deze in de huidige om standigheden beperkt zijn. Het beste middel tegen den druk der vaste lasten is en blijft volgens het bestuur een prijs, welke loonend is. Doch hoe deze ook door de Crisismaat regelen benaderd zal worden, hij zal be langrijk blijven beneden het prijsniveau van eenige jaren geleden. Er moet naar de vaste overtuiging van het bestuur worden ingegrepen, zoowel bij de pacht als de hypotheek. Een ernstig verschil van inzicht met den Minister is te constateeren betreffende de vraag of het in het algemeen belang is, dat het landbouwbedrijf gesteund wordt tot een loonend prijsniveau. De Landbouworganisatie is de vaste over tuiging toegedaan, dat een verliesgevend landbouwbedrijf aan het Nederlandsche volk door werkloosheid en dalende koopkracht meer zal kosten dan crisismaatregelen, wel ke den prijs tot vooroorlogsch niveau zullen brengen. Spr. bepleit een zwaardere belasting op den invoer van vetten en van grondstoffen en zoo noodig te cóntingenteeren. Ook de granen behoeven steun in prijs door een verhooging van het invoerrecht, doch hier dient de grootste voorzichtigheid te worden betracht. Het hoofdbestuur meent, dat aan een verhooging van invoerrechten vooraf dient te gaan een zoodanige beperking van varkens, en pluimveestapel, dat in het binnenland een prijs is te berei ken, welke meer dan tot heden het vóór-oorlogsch niveau nadert. De Nederlandsche landbouw mag een rendabel bedrijf verlangen, maar zal de productie ook bij de afzetmoge lijkheden moeten aanpassen. Deze af zetmogelijkheden moeten in eigen land zoo groot mogelijk gemaakt worden. Inzake het kleinbedrijf neemt het hoofd bestuur het standpunt in, dat instandhou ding daarvan een nationaal belang verte genwoordigt. Deze instandhouding dient echter niet gedragen te worden door de groo- tere landbouwbedrijven, doch door het Ne derlandsche volk in zijn geheel. Na deze rede werd uit de vergadering de vraag gesteld of ook niet van officieele zijde alle mogelijke moeite moet worden gedaan om vee naar Rusland uitgevoerd te krijgen. Hoe denkt het hoofdbestuur, zoo vroeg men, over de actie hiervoor van den Bond van Melkveehouders. De voorzitter antwoordde, dat het hoofdbestuur van meening is, dat als de mogelijkheid daartoe bestaat export naar Rusland zeker beter is dan in blikken. De Nederlandsche Veehouders Cen trale is reeds de vraag voorgelegd hoe het met deze zaak staat. Op het oogenblik zijn er vier per sonen, waaronder een vertegenwoor diger van deze Centrale, naar Rusland voor het voeren van besprekingen. Nog is vanuit de vergadering de opmer king gemaakt, dat het wel mogelijk blijkt om betaling te verzekeren bij den verkoop van onze handelsvloot naar Rusland. Men vroeg waarom de uitvoer van vee dan hier op moet afstuiten. Na de pauze werden nog een groot aantal vragen gesteld, in verband met de land- bouw-crisis-maatregelen, hamverbod, sociale lasten e.d., totdat tenslotte de navolgende door het hoofdbestuur gestelde motie met algemeene stemmen aangenomen werd, waarbij besloten werd deze zoo spoedig mo gelijk aan den Minister van Economische Zaken door te zenden: „De Hollandsche Maatschappij van Landbouw in algemeene vergadering te Amsterdam bijeen gehoord de be sprekingen brengt beleefd onder de aandacht van Uwe Excellentie den on- houdbaren toestand, waarin de vee- houdersbedrijven verkeeren; is van oordeel, dat directe verbete- ï-ing in het belang der bedrijven, in het belang van het platteland en van ons volk, dringend noodzakelijk is; verzoekt Uwe Excellentie de toeslag op de melk direct te verhoogen en zoo de fondsen uitgeput raken, uit andere hoofde geld voor dit doel beschikbaar te stellen; is overtuigd, dat bij niet-inwilliging van dat verzoek door de voortschrij dende armoede, extensiveering en werkloosheid de offers voor het Neder landsche volk belangrijk grooter zul len zijn; verzoekt Uwe Excellentie voorts de afzet, vermeld in eigen land, te ver- grooten door verplicht stellen van de bereiding van melkbrood tegen con sumptie melkprijs; de afzet van boter en andere dier lijke vetten door hoogere belasting en contingenteering van vetten, ingevoerd of voortgebracht met ingevoerde grond stoffen". Daarna werd een aanvang gemaakt met de discussie over de des morgens gehouden inleiding van ir. Huisman. Verschillende aanwezigen namen hieraan deel. Bij de beantwoording merkte de heer Huisman op, dat wij in de allereerste plaats rekening hebben te houden met het feit, dat andere landen ons het exploiteeren ver hinderen. Spr. meent, dat het onmogelijk is het prijspeil van voor den oorlog te bereiken. Wat het loon betreft, sommige groepen van de bevolking zullen een deel moeten af staan ten behoeve van de algemeene wel- yaart. De Maatschappij van Landbouw staat óp het standpunt, dat voor alles het voor- oorlogsche prijspeil opnieuw bereikt moet worden. Indien zal blijken, dat dit onmoge lijk is, dan is dit te wijten aan de hooge loo nen van bepaalde bevolkingsgroepen, de vaste lasten enz. Ook sociale lasten dienen verlaagd te worden, hiervoor zal de Maatschappij op nieuw een actie gaan voeren. Inzake de mar- garine-industrie zei spr., dat de geweldige winst, die deze industrie, dank zij de crisis omstandigheden heeft kunnen maken, eigen lijk voor een deel in het crisis zuivel-fonds thuis hoort. Spr. kan zich voikomen de mee ning begrijpen van een der debaters, dat de Crisis-Zuivel-Centrale zal moeten worden „opgedoekt". Wij moeten echter niet op ons gevoel vertrouwen, doch verstandelijk besef fen, dat wij niet anders kunnen en dit stel sel moeten behouden. Tenslotte vroeg spr. of de algemeene ver gadering met den gedachtegang, zooals hij die in zijn inleiding ook namens het hoofd bestuur had uiteengezet, instemde, hetgeen dan ook deed door een hartelijk NIEUWE P.T.T.-UITGAVEN. De P.T.T. heeft dezer dagen het licht doen zien een nieuwe verbeterde uitgaaf van den Leiddraad voor den Internationalen Tele foondienst, alsmede een handboekje voor den Radio-telefoondienst. Beide boekjes zijn verkrijgbaar aan de NIEUWE MODELLEN VOOR VOORJAAR- EN ZOMERSEIZOEN N. C. G. O. V. District Zuid-Holland De 75e districtsvergadering voor Zuid- Holland van de Nat. Chr. G <heelonthouders- vereeniging gister in Leerdam gehouden, werd tegen elf uur geopend met een bid stond, die onder leiding stond van Ds II. J Haring van Giess-mdamHardinxveld, tlie sprak over Nehemia 220: God van hemel zal het ons doen gelukken, en wij, zijne knechten, zullen ons opmaken en bou wen. Een van de muren en voorschansen van het Koninkrijk Gods is ook onze vereeni ging, zoo zei spr. Laat ons daaraan bouwen in de zekerheid, dat God onze arbeid wil gebruiken en zegenen. Daar de voorzitter, Ds J. W. T o n s b e e k van Schiedam, door ambtsbezigheden was verhinderd, berustte de Leid r bij Ds A van Geest van 's-Graveruzamte. die in een Lort openingswoord er op wees, hoe hij, die de kracht van Christus' werk in zijn laven kent, het een voorrecht zal vinden om ander te steunen in de strijd tegen de zonde- bedwelming en hem te wijzen naar Hem, Die geheel van de zonde wil verlossen. Van de jaarverslagen van den secrrtari: Ds G. V enema van Loosduinen, en den penningmeester, den heer G. van Hervvij- n e n van Dordrecht, maakten we gister •reeds melding. De voorzitter sprak een woord ter nage dachtenis van den dezer dagen te Schevenin- sen op 94-jarigen leeftijd overleden Ds A. Wartena, die voel voor de drankbestrijding heeft gedaan. Besloten werd, aan de familie een telegram van deelneming te zenden. De afdeelingen 'S-Gmvendeel, Den Haag Oost en Pernis, waren uitgenoodigd mede deelingen van hun werk te doen. Pernis deed diit schriftelijk, Den Haag mondeling, daarbij aandringend op meer propaganda Voor het orgaan „De Wereldstrijd". De heer W. van Meeuwen vail Aspe- ren, hield een causerie over „Verleden en heden". Hij vergeleek de toestand in de glas fabrieken voor plm. 40 jaar met die van thans. Vroeger waren de glas-arbeiders flutters", door ieder geminacht en gevreesd. Men beschouwde ze nauwelijks als men- schen. Er waren veel buitenlanders bij, Ouders zonden hun kinderen niet dan uit nood naar de fabriek (ook spr. werkte er van zijn jeugd af) omdat de geest er godde loos was en db meening heerschte, dat glas blazers niet, zonder alcohol konden leven. De man die de stoot gef voor de groote verandering ten goede, was Ds van Noppen, gesteund door zijn echtgenoote. Hij wist var glasblazers geheelonthouders te maken. Al les veranderde, waarbij de onthoudersorga- nisatie een geweldige steun was. Thans kmt geen druppel drank of bier in de fa briek en is het gewoon als iemand in schaft tijd bidt voor te gaan eten. Bijzonder dank baar gedacht spr. het werk van Ds v. Noppen Na een gemeenschappelijke koffietafel dIe bezichtiging van een glasfabriek, sprak 's middags Ds B i k van Enkhuizen, directeur van het hoofdlkantoor der N.C.G.O.V. over iiet onderwerp- De zonde der vaderen. Van de jongens in het rijksopvoedingsgesticht Valkenheide zijn 80 daar terecht gekomen als gevolg van de drankzondie. Als de spe ciale inrichtingen voor de misdadige ver waarloosde jeugd niet noodig waren, zou dit alleen het Rijk per dag reeds ƒ20.000 besparen, dat is een kwartje per seconde. Wat een ellende brengt de alcohol in een moederleven. Een vroege dood is voor haar vaak het gevolg. Maar vader blijft prooi van de drankduivel, want deze Iaat wat hij greep niet weer los. Het lot van de kinde ren is dan eigenlijk niet meer in te denken. Spr, teekende treffend, hoe een jongen bij het opgroeien dan haast wel misdadig móet worden, en tot alcoholmisbruik ver vallen. Vele kinderen van alcoholisten (statistie ken wijzen het uit) zijn imbec.il of idioot, die zoo gemakkelijk, vooral wanneer ze dron kemanskind zijn, uitvaagsel worden. Zal nu nooit eens een politieke partij in haar pro gram schrijven: een drankvrij Nederland? Wel geven we de Mariniers alcoholische diranken mee naar de Sa ar. Bij dat alles komt neg de slapheid van wil en de sexueele zonde, onvermijdelijk hel gevolg van alcoholmisbruik. De voorouders waren nog nette menschen. Maar van ge- slaoht tot geslacht werd het erger. Tot de jongen een hoef en liet meisje een prostituée werd. Een vijfde gevolg van alocoholmisbruik is een zwak of misvormd lichaam. Verloren jeugd, een achterlijke geest, verslapte wil, sexueele verwording, een verzwakt lichaam, dat alles ontvangt da jeugd door de alcohol. Zet zoo iemand eens in dte maatschappij, Het moet immers verkeerd gaan. Verschop peling wordt hij, en bij het glas zal hij zijn geluk zoeken, van ellende naar ellende, tot een vroege dood zijn leven eindigt Miet zijn kinderen zal het weer zoo gaan. Wie kan deze noodlottige kringloop stil zetten? Bedenken wij, dat we geen individuen zijn, maar sociale menschen met een roe ping voor onze medemenschen, en laten we trachten onzen naaste lief tie hebben als ons zelf ook door het glas te laten staan ten bate van den ander. Een geanimeerde discussie volgde op deze bezielende rede. Des avonds tred nog als spreker op Ds C. Sundcrmeyer van Gorinchem. Na declamatie van den heer G. van Diemen van Den Haag, werd de avond door Ds Barger roet dankgebed beëindigd Sir Mac Pherson Robertson in ons land De promotor der Melbourne-race Gistermiddag is Sir Mac Pherson Robert son, vergezeld van zijn echtgenoote en zijn secretaris, op Schiphol aangekomen, al waar hij o.m. door Parmentier en latei- door Moll, de bekende „Uiver"-piloten, ver welkomd werd. Het is niet de eerste maal, dat de heer Robertson ons land bezoekt. In het jaar 1927 heeft hij drie dagen in Nederland doorge bracht en thans begint hij het gesprek, met zijn bewondering te uiten voor de fraaie wijken in moderne stijl, die sedert dien te Amsterdam zijn gebouwd. Naluurlijli komt het gesprek weldra op de Melbourne-race en de gift, wélke'de heer Robertson daarvoor beschikbaar heeft ge steld. Klaarblijkelijk hindert het hem, dat men slechts op de hoogte is van deze schen king, d-e sommigen aan reclame-bedoelin gen toeschrijven en dus vertelt hij, dat hij reeds in 1933 een bedrag van 100.000 pond beschikbaar stelde voor den bouw van een school voor meisjes, die plaats biedt aan 900 kindéren. Sir Macpherson is vail meening, dat de prestatie der KLM-vliegers eigenlijk defr ste is, die in de race werd geleverd en ook het meest voldeed aan de bedoeling, die de organisator van de Melbourne-race had ge had. De Engelsche winnaars waren vijf maal geland met een speciaal voor race gebouwd snelheids-toestel, de Hollan ders waren 22 maal geland met een ver- keerstoestel, hadden passagiers aan boord, hadden post bezorgd en meegenomen en ar riveerden slechts eenige uren later. Natuurlijk wilde Sir Macpherson geen af breuk doen aan de prestaties van de Engel sche winnaars Scott en Black. Ook hun Comet-machine had zich prachtig gehouden en nog slechts kort geleden het record Lon denParijs gpbroken. De heer Robertson was zelf verbaasd ge weest door de reusachtige belangstelling, die de luchtrace had gewekt Wat dat be treft hadden de uitgeloofde 25.000 pond meet affect gehad dan millioenen van adverten ties. Bovendien was de belangstelling voot de luchtvaart er in Australië enorm door toe genomen. Of de KLM kans zou krijgen haar lucht lijn naar Inrtië door te trekken naar Aus tralië? De heer Robertson wist het niet. Naar zijn meening had zij zeker niet min der kans dan anderen. In elk geval was hij de KLM zeer dankbaar voor de vriendelijke uitnoodiging om naar Holland te komen, waarbij zij zich tevens disponibel had ge steld hem rond te leiden gedurende de week dat hij als gast in ons land zou vertoeven. Tenslotte was hij maar een doodgewone chocolade-fabrikant, verzekerde hij lachend. En hij had dan ook met graagte de uitnoo diging van eenige Hollandsche onderneinin- èën op dit gebied aangenomen, om hun fa brieken te bezichtigen. Verder verheugde hij zich óp een gezamenijke maaltijd met zijn oude zakenrelatie de heer Blom, va verzekeringsonderneming Blom en van der Aa, waarmee hij in Australië reeds sedert jaren zaken deed. De volgende week gaat het waarschijnlijk weer per vliegtuig naar Hamburg en dan door naar Berlijn. En dan verder naar Frankrijk en Italië en ten slotte weer terut? naar Australië. Een nieuwe Melbourne-race? Neen, sir Machperson zal er althans niet meer het initiatief toe nemen. Éénmaal is zooiets goed, trekt het de aandacht der geheele wereld. Een tweede maal zou het bijzondere eraf zijn, de belangstelling, voor een herha ling, zou niet halen bij die van de eerste keer, en daardoor zou een herhaling haar doel missen want een beetje „advertise ment" is daar toch wel bij. Sir Macpherson Robertson en Parmentier gesprek over een blijkbaar nog al vroolijk onderwerp. De Prinses niet naar Den Bosch Wegens heerschende mazelen Zooals indertijd gemeld, zou H K.H. Prin ses Juliana heden naar 's-Hertogenbosch ver trekken voor een tweedaagsch bezoek aan den Commissaris der Koningin in Noord- Brabant Mr. dr. A, v. Ryckervorsel. Naar wij vernemen, heeft H.K.H. wegens het optreden van de mazelen in de pro vincie Noord-Brabant, van Haar voornemen afgezien. Gelijk men weet, heeft H.K.H. deze ziek te als kind niet gehad. 't Gevaar voor bederven van de tegenwoordige subtiele stoffen is groot. Wend U daarom tot den meest vakkundige Voornaamste Nieuws. BIz. 1 De algemeene vergadering van de Hol landsche Mij. van Landbouw is te Amster dam gehouden. Sir Mac Pherson Robertson, de promotor van de Melbourne-race, is te Amsterdam aani-ekome- Gister heelt een proeftocht plaats gehad op de geëlectrificeerde spoorlijn Rotterdam -xoek van Holland. Blz- 2 Koning George in Lager- en Hoogerhuis gehuldigd. Het antwoord-telegram van Koning George aan Hitier. Het verder betoog van Loosli op het Proto collen-proces te Bern. Zware slag voor de Cubaansche rebellen door den dood van een hunner voornaamste leiders. BLz, 3 De algemeene vergadering van de Chr. J arbeidersbond. Het zilveren jubileum van de Vereen, van Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies is .ster te Amsterdam herdacht. Blz. 5 De Eerste Kamer heeft gister de Indische begrooting behandeld. Blz. 9 De jaarvergadering van „Effatha" is heden te Voorburg gehouden. Te Zevenbergen kregen twee halfbroers twist, waarbij de een de ander een slag toe bracht, die de dood ten gevolge had. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 - RoMerdam 3-Jaarlijkse winstverdeling De nieuwe Com missaris van Poli tie te Schiedam. De heer H. P. Clasie, inspecteur van politie eerste klas te Amster dam. die benoemó werd tot Commis saris van Politie te Schiedam. Wollen dekens ook onder de Warenwet Adres der Ned. Wollendeken-Conventie De Ned. Wollendeken-Conventie maakt in een adres aan de Tweede Kamer bezwaar tegen het scheppen van de mogelijkheid om art. 14 de.- Warenwet buiten werking 1» stelen. Juist in dien allerlaatsten tijd heeft bij de fabrikanten zoowel als bij den handel de overtuiging post gevat, dat ook het artikel dekens onder de Warenwet gebracht moet worden. De Nederlandsche. Wóllendeken- Conventie constateert nl., dat e.- ten aan zien van het artikel dekens misleiding van het publiek plaats vindt Als „uollen- dekens" of zelfs els „zuiver wollendekens", velke benamingen slechts juist zijn geprezen, die aan vorenbedoelden eisch aller minst voldoen. Dergelijke misstanden zijn naar het oor deel der Wollendeken-Conventie alleen op te heffen bij algemeenen maatregel van besiuur als bedoeld in art. 14 der Warenwet. Een beroep wordt gedaan op de Twvede Kamer om met deze opmerkingen rekening te wil len houden EEN MEEVALLER Het gemeentebestuur van Bierum (Gr.) beeft van de belastingdienst bericht gekregen, dat de genieentefondsbelasting met enkele andere bronnen van inkomsten ongeveer f 5000 meer zal opbrengen dan op de begrooting is geraamd. Vele gemeente besturen (en vele belastingbetalers!) zijn nu jaloersch op Bierum. AMSTERDAM CANDIDATENLIjST GEMEENTERAAD Door de Centrale Antirev Kiesvereen. zijn voor de Gemeenteraadsverkiezingen de volgende Candi da !en gesteld: 1. G. Baas Kzn. 2. Prof. Dr. R H. Woltjer. 3. Prof. Mr. V H Rutgers 4. Mr. C van Rij. 5. J. Nauta. 6. Mr. M, van Vugt 7. F L. van der Bom. 8. W. J. P ieobroek 9. Dr. J. G. Leibbrand 10 J. Pmrte 11. D. de Ridder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1