IKruiur ^ïiitsdjr (fouraut Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Het rapport over de zaak-Spoorhout Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5469 Bureau: Breesb-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 7 MEI 1935 15e Jaargang Abbertmtitprijjen: Van I tot 5 regelsf l.l7'/« Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen f van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per rege! 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Over een artikel in de V r ij z.-D e m o- craat, dat blijkens taal en stijl aan Mr. Marchant toegeschreven moest worden l(thans schijnt ook Mr. Oud weer als mede werker op te treden onder het pseudoniem „Non-actief') is heel wat te doen geweest. Verschillende bladen lazen er uit: „Als de Kamer het groote bezuinigings- ontwerp, uit vrees voor de wassende invloed van de extreme partijen, niet aanvaardt, dan zal de Regeering het Parlement naar huis sturen, en dan maar zonder Parlement regeeren." Naar onze meening stond dit er geenszins in. En thans verduidelijkt de schrijver zijn artikel van de vorige week. Hij denkt er niet aan om dat advies te geven. Indien oppositioneele partijen op be hoorlijke basis de regeering zouden kunnen overnemen; dan behoorde het kabinet-Coliji zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Wat hij echter bedoelde was dit: „in de verkiezingsstrijd is gezegd; een sluitend budget? gekheid, niet noodig; welvaarts- politiek, constructieve politiek, het geld la ten rollen, vergrooting van koopkracht, hal veering van de gulden en daarmee 100 per cent verdienen enzoovoort, zonder verdere beschouwing over de financiën." „Als iets dergelijks een meerderheid verkreeg in het Parlement, zonder een wèlomschreven staatkundige basis, een meerderheid zonder eenige waarborg dat daaruit een kabinet zou zijn te formeeren, dan zou een parle mentaire toestand ontstaan, die geen grond slag meer zou bieden voor het beleid welk kabinet ook; het trottoir roulant zou zijn geconstrueerd. Eerste gevolg: klove tus- schen parlement en regeering. Tweede ge volg: einde van de parlementaire democra tie." Deze nadere verklaring leek ons belang rijk genoeg om ze hier over te nemen en ter overweging aan te bieden. Er zitten n.l. twee gedachten in, welke we reeds zijde lings ter sprake brachten en welke de ove; weging dubbel waard zijn. Ten eerste: wat cischt de democratie, wanneer het fascisme zijn demagogische pogingen in eerste aan leg met succes bekroond zag; en ten twee de: wat is het positieve resultaat van de laatste verkiezing? BINNENLAND. Koningin Astrid naar Nederland Voor enkele weken naar Noordwijk Gemeld wordt, dat Koningin Astrid Van België deze zomer enkele weken te Noordwijk zal doorbrengen, om daar, evenals haar kinderen, de Ne- derlandsche taal, welke zij met haar Vlaamsche onderdanen „sierlijk" wenscht te kunnen spreken, geheel machtig te worden. Officieus wordt hieraan toegevoegd, dat Koningin Astrid in verwachting verkeert van een blijde gebeurtenis, welke eind9 November of begin December zal plaats vinden. Opheffing Kamers van Koophandel Te Delft, Gouda, Leiden Men schrijft aan de „Msb.", dat de Regee ring voornemens zou zijn de Kamers van Koophandel te Delft, Gouda en Leiden op te heffen en onder te brengen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Graven- Bij informatie te bevoegder plaatse is ons .gebleken, aldus genoemd blad, dat de re geering inderdaad dit voornemen koestert De belangen der visscherij Op vragen, betreffende de belangen der Visscherij, gesteld door het kamerlid Vos, heeft de Minister van Economische Zaken geantwoord: Dat bij de in den laatsten tijd gesloten handelsverdragen met do belangen van de visscherij niet voldoende zou zi-jn rekening gehouden, kan niet worden beaamd. Niet tegenstaande de moeilijkheden, welke bij de gevoerde onderhandelingen werden onder vonden, bleek het immers mogelijk, naasl garanties in zake invoermogelijkheden ook eenige uitvoerverruiming voor do Neder- landsche visscherij te bereiken. Uiteraard wordt zoowel bij de voorberei ding als bij het voeren van onderhandelin gen nauw contact gehouden met de africe- ling visscherijen van het departement van oeconomische zaken, terwijl, zoo dit nood zakelijk blijkt, een ambtenaar van deze af- deeling bij de besprekingen aanwezig is. Tevens worden eventueel belanghebbende kringen geraadpleegd. TOERISTENKAART VOOR BELGIfi Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolge een Belgisch Koninklijk Besluit, Nederland- sche toeristen, die zich naar België weu- schen te begeven, zich daarvoor tegen beta ling van een belga van een toeristenkaart kunnen voorzien bij de Belgische diploma tieke en consulaire ambtenaren. Van corruptie geen sprake! Maar wel ernstige critiek Thans is het zeer uitvoerige eerste gedeelte verschenen van het verslag van de commissie uit de Tweede Ka mer, welke tot taak had oen onderzoek in te stellen naar de bij de behande ling der Rijksbegrooting-1934 ter spra ke gekomen feiten in verband met de N.V. Spoorhout en het Giindbaggerbe- drijf te Linne. Dit eerste gedeelte bestaat uit een in leiding en de behandeling van de kwestie-Spoorhout, 1. dat verschillende der tot uiting geko men klachten feitelijken grondslag missen of betrekking hebben op feiten of omstandig heden, welke niet of slechts in zeer geringe mate tot critiek aanleiding geven; 2. dat echter het gevoerde beleid naast be zwaren van minder belang ook ernstige be denkingen zijn aan te voeren; 3. dat zeer in het bijzonder tot ern stige critiek aanleiding geven het sluiten door de Spoorwegen van het contract-Noer en hun medewerking aan de uitvoering van dat contract, welke medewerking: a. in belangrijke mate tot de vor ming van de te groote voorraden, met de daaraan verbonden, nadeelige ge volgen, heeft bijgedragen; b. tot de besteding van onnoodig hooge prijzen heeft geleid; c. ernstig gevaar in het leven heeft geroepen voor de terugbetaling van het grootste deel van de door de Spoor wegen bij het genoemd contract ver sterkte geldleening van f 700.000; 4. dat de ter kennis van de commissie ge komen aanwijzingen en geruchten omtrent corruptieve handelingen van ambtenaren der Spoorwegen geenerlei bevestiging heb ben gevonden; 5. dat, hoezeer niet kan worden ontkend, dat de betrekking, die bestaat tusschen de Spoorwegen als afnemer en Spoorhout als in- en verkoopcombinatie, voor de Spoor wegen voordeelen kan opleveren en in be paalde gevallen ook opgeleverd heeft, aan den anderen kant aan een zoodanige betrek king, althans bij den huidigen opzet, ge varen van beteekenis zijn verbon den, welke gevaren in hoofdzaak bestaan: a. in de bepaling, dat ten minste 80 pet. van de behoefte bij de in- en verkoopcom binatie moet worden gedekt, welke bepaling kan leiden tot gemis aan voldoende verge lijkingsobjecten bij de prijsbepaling; b. in de bevoegdheid van die combinatie om zelfstandig ook met anderen zaken te doen, welke bevoegdheid, indien daarvan een gebruik zou worden gemaakt, dat tot meer of minder aanzienlijke verliezen zou leiden, voor de Spoorwegen ernstige financi- eele consequenties zou kunnen hebben; c. in de volkomen vrijheid van den per soon, die met de leiding van de meergenoem de combinatie is belast, om, voorzoover dat niet dwars liggers en aanverwante artikelen betreft, alle handelsdaden te verrichton, die hem goeddunken en deel te nemen in alle ondernemingen, welke hij daarvoor geschikt acht, welke vrijheid in bepaalde omstandig heden kan leiden tot combinaties en ver wikkelingen van transacties, waardoor de belangen der Spoorwegen niet, althans niet in de eerste plaats en in hoofdzaak worden gediend; 6. dat de genoemde opzet tevens door dat hij er toe heeft geleid, dat de gestie van de Spoorwegen en die van Spoorhout niet voldoende uit elkaar zijn gehouden mede als oorzaak is te beschouwen van ver schillende der in de praktijk gebleken be zwaren; 7. dat op grond van een en ander ernstig behoort te worden overwogen, of niet de betrekking tus schen de Spoorwegen en Spoorhout dient te wor den geliquideerd, dan wel de bepalingen, waardoor die betrekking wordt beheerscht, aan een ingrijpende herziening dienen te worden onder worpen. Aan het rapport der Kamer-commissie ont- leenen wij nog het volgende: De N.V. Spoorhout werd opgericht op 20 Februari 1931. De Ned. Spoorwegen hiel den 55 pet der aandeelen, de heer B. Wol f, die hun te voren hout had geleverd in zijn kwaliteiten aanvankelijk van vertegenwoor diger van Caldcr Ltd. te Londen en later als vennoot der firma S. Gokkes Jr. te 's-Gra- venhage, verkreeg 45 pet. der aandeelen. Do N.V. zou jaarlijks 80 pet. leveren van het door de Ned. Spoorwegen benoodigde hout, en de N.V. verbond zich dat hout te leveren voor de laagste prijzen, waarvoor anderen soortgelijke leveringen aan de Ned. Spoor wegen deden. De directie der Spoorwegen heeft tegen over de commissie verklaard, dat bij de op richting van Spoorhout aan het stichten van een eigen inkooporganisatie niet is ge dacht Ook thans nog beschouwt de directie Spoorhout uitsluitend als een handelscom binatie, waaraan de Spoorwegen bestellin gen doen, en in bepaalde omstandigheden krachtens contract moeten doen. De bezwaren tegen deze houtinkoop- politiek van de Spoorwegen te berde gebracht, hebben voor een deel als die pere oorzaak de omstandigheid, dat niet voldoende is gewaakt tegen een dooreenvloeien van de gestie van Spoorwegen en die van Spoorhout, zoo dat de positie van Spoorhout gelei delijk een sterke gelijkenis met die van een inkooporgaan van de Spoor wegen is gaan vertoonen. Te groote hoat-voorraden? Na een minutieus onderzoek is de com missie tot de conclusie gekomen, dat na een tekort, dat voor dwarsliggers het belang rijkst was op 1 Jan. 1929 en voor wisselhout op 1 Jan. 1928, de voorraden geleidelijk toe namen, totdat zij in 1931 '32 en '33 in het bijzonder in het laatste jaar, aanzienlijk bo ven de behoefte uitkwamen. Van de zijde der spoorwegen is van het ontstaan van de groote voorraden in de la tere jaren bij herhaling de volgende verkla ringen gegeven: De ervaring heeft geleerd, dat hij stijging van de houtprijzen de loo- pende contracten traag of niet volledig ple gen te worden uitgevoerd, terwijl bij daling van die prijzen als regel een snelle afleve ring plaats vindt. Het gevolg daarvan is, dat men in een periode van prijsstijging, wil men tijdig over de gewenschte hoeveel heden kunnen beschikken, voor grootere quanta moet contracteeren dan in werkelijk heid noodig zijn. Gaan dan op een bepaald oogenblik de prijzen dalen dan worden die grootere quanta in betrekkelijk snel tempo geleverd, waardoor gemakkelijk een abnor male voorraad ontstaat. Heeft in hei onder- haveige geval een beweging van dezen aard plaats gehad, de voorraad vergrootende wer king van die beweging werd hier nog onder steund door een vermindering van den af voer als gevolg van bezuiniging op de on derhoudswerken. Kon de commissie eenerzijds, ook gezien de feiten, de redelijkheid van deze redenee ring niet ontkennen, anderzijds meende zij te moeten constateeren, dat de Spoorwegen daarmede wel een oorzaak voor een ver meerdering der voorraden hebben aange geven, doch niet hebben aangetoond, dat de aanwezigheid van zóó groote voorraden als waarover in de bovengenoemde jaren werd beschikt, uitsluitend aan die oorzaak is te De commissie beantwoordt de vraag, of de betrekking tusschen Spoorwegen en Spoor hout tot het ontstaan van de te groote hout voorraden heeft bijgedragen, op zichzelf genomen ontkennend, on der opmerking, dat voor een bevesti gende beantwoording van deze vraag plaats is, als men de wijze, waarop het contract-Noer (waarop nader wordt te ruggekomen) is uitgevoerd, in zijn be schouwingen betrekt. Wat de kwestie van het voorbijgaan van den overigen houthandel betreft, niet té ontkennen valt, dat na het jaar 1925 Gok kes langzamerhand het leeuwendeel van de leveringsopdrachten heeft gekregen. Eveneens blijkt, dat de transacties met Gokkes en later met Spoorhout voor de Spoorwegen, wat de te betalen prij zen betreft, geenszins onvoordeelig zijn geweest. Dit neemt echter niet weg, dat uit de ter beschikking van de commissie gestelde gegevens niet is kunnen blij ken, dat in de genoemde jaren steeds 't noodige is gedaan om tot een behoor lijke prijsvergelijking te geraken. De Nederlandsche boschbouw Ook is de bedenking gerezen, dat de be trekking tusschen de Spoorwegen en Spoor hout een ernstig nadeel zou beteekenen voor den Nederlandschen boschbouw, wijl de laatstgenoemde vennootschap het door haar aan de Spoorwegen te leveren hout zonder uitzondering uit het buitenland be trekt Zou de betrekking tusschen de Spoorwe gen en Spoorhout blijven gehandhaafd, dan zou zoo noodig van Spoorhout ook de leve ring van inlandsch hout kunnen worden eischt De stapelplaats te Dordrecht Aan ernstige critiek is 't feit onderworpen dat terwijl andere houthandelaren hun voor raden op eigen, veelal kostbare terreinen moeten opslaan of daartoe de hulp van veem- of cargadoorsbedrijven moeten inroe pen, Spoorhout in de gelegenheid is gesteld, voorraden op te slaan op de stapelplaats der Spoorwegen te Dordrecht. Van de zijde der Spoorwegen werd ter zake het volgende verklaard: „Het valt niet te ontkennen, dat dit een voorsprong beteekent. Ik zie echter niet in, waarom wij onze toestemming daartoe niet zouden geven. Wanneer andere hout handelaren in dezelfde omstandigheden had den verkeerd en gevraagd hadden, in de verwachting, dat wij het betreffende hout konden koopen, mogen wij het hout daar laten liggen, en men had huur betaald voor dat terrein, zooals Spoorhout dat doet, dan zie ik niet in, waarom wij die gunst ook niet aan anderen zouden hebben toegestaan. In dit geval was er nog meer aanleiding om Spoorhout in dezen tegemoet te komen, om dat Spoorhout een vennootschap is, waarin de Spoorwegen voor 55 pet geïnteresseerd zijn." Het contract-Noer Vervolgens komt de commissie aan de behandeling van het contract-Noer. Met be trekking tot het in Holstein gelegen land goed Noer deden zich enkele familieaange legenheden voor. De aandacht van den heer Wolf werd door een Amsterdamschen bankier op deze aangelegenheid gevestigd. Deze wist de Spoorwegen voor het geval te interesseeren. Daarop werd de „Berliner Holzverwer- kungsgesellschaft" opgericht, welke belast zou zijn met het te gelde maken van het uit het bosch-complex Noer voorkomende houL De prijzen contractueel voor dwars liggers en wisselhout vastgelegd, waren zeer gunstig. Ernstige twijfel bestaat er echter bij de commissie, of men zich daardoor wel had mogen laten verlokken tot het sluiten van een contract, waarbij men zich voor niet minder dan 7 jaren op een bepaalden prijs vastlegde. Het ware onbillijk, achteraf den eisch te stellen dat de Spoorwegen zouden hebben voorzien, dat binnen betrekkelijk korten tijd een prijsdaling zou intreden. Wel had echter naar de meening der commissie de overweging dat het sluiten van een langjarig con tract met vaste prijzen een te groot risico in zich bergt van een dergelijke transactie moeten doen afzien. Wat de uitvoering van het contract be treft, er is niet alleen zeer weinig terecht gekomen van het voordeel, dat men zich van dit contract had voorgesteld, doch bovendien is de amortisatie van de door do Spoor wegen verstrekte leening ernstig in het gedrang gekomen. Ook van een gelijkmatige verdeeling der leveringen is geen sprake geweest Volkomen onjuist acht d<e commissie het, dat de Spoorwegen instemden met de wel zeer eigenaardige wijze, waarop de „Gesellschaft" zich n»2t betrekking tot de uitvoering van het contract Noer meende te mogen gedra gen. Ondanks de mogelijkheid hout van elders te leveren en eikenhout aan te voeren in plaats van beukenhout, bleef die N.V. aan vankelijk vrijwel volkomen in gebreke. De Spoorwegen iieten haar begaan en sloten een ander contract voor levering van 200.000 eiken dwarsliggers met Spoorhout, tegen hoogeren prijs om haar behoefte aan liggers te dekken. De commissie is van oordeel, dat hier een ernstig verzuim is gepleegd en C niet had mogen worden nagelaten, alles het werk te stellen om de aanspraak op de levering, welke het contract Noer gaf te doen gelden. Het eikenhout, waarvan Rantzau-Gokkes de Spoorwegen later voorzag, leverde zij gedeeltelijk in werkelijkheid, voor een an der deel echter fictief, n.l. door overboekin gen. Deze overboekingen betroffen in hoofd zaak dwarsliggers, en wel liggers, die reeds op een contract in 1929 door de Spooiwe gen met Gokkes gesloten, waren gelev-rd. De administratieve constructie van deze overboekingen was als volgt: De Spoorwe gen retourneeren een aantal dwarsliggers, welke op bovenbedoeld contract geleverd zijn, aan Gokkes. Gokkes verkoopt deze Rantzau-Gokkes. Deze verkoopt ze weder m de Spoorwegen op het contract Noer. Het gevolg van deze overboekingen is ge weest, dat. Rantzau-Gokkes formeel aan haar leveringsplicht, dien zij in werkelijheid roet kon nakomen, heeft kunnen voldoen, terwijl 'Gokkes de gelegenheid kreeg opnieuw en groot aantal liggers en een hoeveelheid wisselhout aan de Spoorwegen af te leveren, welke gelegenheid haar zeer te stade kwam, wijl zij zich gelijk bij het onderzoek is komen vast te staan, tegenover produce» ten tot het afnemen van een aanzienlijk? hoeveelheid eikenhout had verplicht, waar voor geen emplooi was te vinden. Ock Spoorhout heeft zich op deze wijze var gedeelte van 290 000 liggers, waarvoor zij geen bestemming kon vinden, kunnen ont doen. De commissie achtte het te betreu ren, dat de Spoorwegen door het ver- leenen van hun medewerking aan do overboekingen het ontstaan van deze mogelijkheden m de hand hebben ge- Aan het verslag zijn verder tal vau bij lagen toegevoegd, waaronder ook de ver schillende overeenkomsten. De amortisaties ie meent nog in het bijzonder de aandacht te moeten vestigen op de om standigheid, dat bij haar onderzoek is ge bleken, dat geen eenstemmigheid bestaat tusschen de directie der Spoorwegen en den chef van de afdeeling Weg en vVerken met betrekking tot de vraag, in hoever door de directie machtiging zou zijn leend tot het toestaan van amortisatiever mindering. De directie verklaart, dat zij alleen mach tiging heeft verleend voor de eerste ver minderde amortisatie, welke betrekking had op de 80.000 liggers, welke in Septem ber 1931 van contract-Gokkes op het con tract-Noer zijn overgeboekt De heer Dries sen stelt da$r tegenover, dat hem nog een tweeden keer machtiging tot het verleenen tran toestemming voor een verminderde amortisatie is verleend. De directie ver klaart echter uitdrukkelijk, dat, zoo de zaak een tweede maal besproken zou zijn geweest, door haar geen machtiging tot verdere amortisatie-vermindering zou zijn verleend. Daarvoor was zij naar haar ver klaring te zeer overtuigd van de noodzake lijkheid, de terugbetaling van do geleer.dr som van f 700.000 zooveel mogelijk te be vorderen. De commissie acht het zeer te be treuren, dat in een zoo belangrijke kwestie als waarvan hier sprake is, door een hoofd ambtenaar een maatregel van vérstrekken den aard was genomen, welke zooals bij het onderzoek is gebleken, de instemming der directie niet had. Zij vertrouwt, dat de noodige maatregelen zullen worden getrof fen om voor het vervolg elke mogelijkheid van zakelijke afwijking van het oordeel der directie in aangelegenheden van over wegend belang uit te sluiten. Op verschillende wijzen werd de aan dacht van de commissie gevestigd dat op last van den procureur-gen- bij het gerechts hof te 's-Gravenliage onderzoek naar moge lijk corruptieve handelingen met betrek king tot de houtvoorziening door de Spoor- egen zou zijn ingesteld. Het is der commis sie gebleken, dat zulk een onderzoek inder daad, nadat een houthandelaar zich tot de auto iti-it ad gewend, heeft plaats gehad, doch dat Lij dat onderzoëk van de aanwe zigheid van corruptie in geen opzicht is kunnen 1 lijken. Prof. Dr. J. A. Veraart Trekt zich terug uit de politiek! Naar wij vernemen, heeft Prof. Dr. J. A. Veraart besloten, zich geheel uit het practische politieke leven terug te trekken. De uitslag der verkiezingen der Prov, Sta ten heeft hem er van overtuigd, dat langs den gekozen weg voor de verwezenlijking van zijn politieke denkbeelden niets is te bereiken. Hij heeft dan ook aan het Partij bestuur van de Katholiek-Democratische Partij, onder dankzegging voor de onder vonden medewerking en het geschonken vertrouwen, bericht, dat hij het voorzitter schap der Partij neerlegt. Een tijdelijk burgemeester benoemd Voor Wilsum-Grafhorst-IJsselmuiden Door den Commissaris der Koningin in Overijssel is benoemd tot tijdelijk burge meester der gemeenten Wilsum, Grafhorst en IJsselmuiden de heer Mr. E. J. Diep e- v e e n, secr. dier gemeenten. Deze benoe ming houdt verband met voorgenomen plannen tot wijziging van grondgebied de zer gemeenten en van de gemeenten Zalk en Vee ca ten en Kamperveen. De heer Dierpeveen behoort tot de vrijz dem. partij en was candidaat voor de pas gehouden Statenverkiezing. In het gemeenterecht is het een omstre den vraag, of een benoeming van een tij de- lijken burgemeester zooals hier, door den Commissaris der Koningin, dan wel door de Kroon zelf behoort te geschieden. Deze vraag heeft vooral belangstelling getrokken, toen hangende de plannen tot vereeniging van de gemeenten Aerigwirden en Schoterland destijds door den commissaris der Koningin in Friesland eveneens een tijdelijk burge meester werd benoemd. Gezaghebbende per soonlijkheden o.m. prof. v. der Grinten, zijn toen in hun adviezen tot de conclusie geko men, dat een benoeming als hier bedoeld door de Kroon behoort te geschieden. Gelijke behandeling op de Rijn Ook voor Nederlandsche schippers Nadat reeds eenigen tijd geleden de Ne derlandsche vereenigingen van Rijnvaart schippers zich in beginsel bereid hadden verklaard tot deelneming aan de Duitsche ,Meldestellen"-organisatie op den Rijn, werd n de op 3 Mei j.l. te Duisburg gehouden bijeenkomst van Duitsche en Nederlandsche vertegenwoordigers overeenstemming be reikt over een deelneming der Nederlanders aan de Duitsche „Meldestellen". Hoewel de Nderlanders nog op één punt hun goedkeu- g hebben voorbehouden, kan er op gere kend worden, dat de Nederlanders ook bin nenkort gebruik zullen maken van de „Mel destellen" voor de Rijnscheepvaart. Hier door zal het mogelijk worden voor de par ticuliere Rijnschippers, zoowel Duitschors als Nederlanders een gelijke behandeling te waarborgen. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Eb. 1 Verschenen is het eerste gedeelte van het verslag van de commissie tot het instellen van een onderzoek naar de bij de schrifte- lijke en mondelinge gedachtcnwisseling over het IXde hoofdstak der rijksbegroo- ting voor 1934 ter sprake gekomen feiten in verband met de N.V. Spoorhout en het grindbaggerbedrijf te Linne. Het Engelscho koningsjubilee. De toe* spraak van den aartsbischop van Canter* bury en de radio-rede van de Koning. Een concentratie-kabinet in Spanje, on der leiding van Lerroux doch met sterken invloed van Gil Robles. Bij de verkiezingen in Joego-Slavië heeft de regeering een overweldigende meerder* heid behaald. Het conflict in de Limburgsche mijnen. BIz. 5 Te Amsterdam is de jaarvergadering ge houden van de Ned. Bond. van Chr. Fa* brieks- en Transportarbeiders. Blz. 3 Overleden is Ds. A. Wartena, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk te Gouda. Te Goes is de jaarvergadering gehondeH van de Vereen, tot uitbreiding van het Evan gelie in Egypte. Politieke huwelijkswensch „In de staart zit venijn" Als 't niet heusch, historisch gebeurd as, zou ik 't niet oververtellen, want dan zoekt men er weer wat achter; voor het minst ongeoorloofde scherts of politieke schimp. Noch het een, noch het ander is het geval. Ziehier het feit, zonder eenig commentaar. Een roeelevend, om niet te zeggen voor aanstaand lid van de N.S.B., trad voor de vierde maal in 't huwelijk.. Zijn vrienden lieten zich niet onbetuigd en Drachten geld bijeen voor een mooi huwe lijkscadeau (iets minder kostbaar natuur lijk dan van Göring!) en lieten dat, met begeleidend schrijven, vermeldende de namen der gevers en bevattende een hoog gestemde heilwensch, bezorgen. Maar, in de staart zat iets dat prikkelde. De brief sloot behoorlijk met de partij- schreeuw: „Hou zeel", doch bij de correctie was de laatste e doorgestreept. HET UITVAREN DER HARINGLOGGERS Ook dit jaar zal het uitvaren der haring- loggers weer in vier etappen geschieden. De eerste datum waarop de schepen dit jaar vertrekken is volgende week Maandag 13 Mei, terwijl de andere data zijn Zater dag 8 Juni, Vrijdag 2S Juni en Maandag 22 Juli. Op eez-stgenoemde datum zullen van Vlaar dingen 18 haringschepen mogen uitvaren en Van Maassluis 1. Het aantal dat op de volgende data mag uitvaren en de kwantiteit der vangsten zullen nader worden bekend gemaakt. AANBESTEDING Door de Nederl. Spoorwegen werd de uit- .oering van de werken volgens bestek 1650 S.S., betreffende het maken van oen beton nen duiker in de Papekoppenvetering in de lijn UtrechtGouda, ter vervanging van de bestaande brug bij K.M. 20.922, opgedragen aan de NV. Aannemings Mij v.h. J. M. Strij land, te Uithoorn, .voor de som van f 11.170- Te Utrecht had de jaarvergadering plaats van de P.G.O.V., onder leiding van deri voorzitter Ds D. van Krevelen. Het jaarver» slag vermeldde een ledental van 190. De jaarrekening van den penningmeester loopend over een bedrag van f257.90, sloot met een. batig saldo van f 3.33. In het bestuur werden gekozen de lieereu Ds. B. E. J. B i k en Ds. RL G.. B1 a u w. Besloten werd om een speciale actie on der de predikanten te houden met het oog op de catechisanten. Landgoed „De Hooge Veluwe" verkocht Inkoop van 3 winstdeelendc ten laste van de C.V. Wm H. MUller Co weneoht Wm H. MUller Co N.V. in velband met de dezer dagen plaats gevonden verkoop van het landgoed ,.De Hooge Veluwe" onder Hoenderloo, een bedrag van 500.900 te beste* den aan inkoop van genoemde obligaties. Daartoe heeft zij van heden af voor houders dezer obligaties de gelegenheid opetigesteld om bij wijze van inschrijving obligaties aan te bieden. Deze aanbiedingen moeten uiterlijk IS Mei 1935 te 4 uur nam. ingeleverd ztJn bij No* taris Mr G. N&uta, Wijnhaven 11. Rotterdam. Aan de toewDzi«g.sregellng ontleenen wij, dat de overneming voor alle inschrövers zal geschie* den tot gelijken koers en wel van die inschrij vers, die op of beneden dien koens hebben iii- Van het resultaat der inschrijving zal voor of op IS Mei 1935 kennis worden gegeven, terwijl de betaling van de aangenomen obligaties tegen Handelsbank N.V. te Amsterdam. Rotterdam Den Haag. Dabouchere Co N.V. te Amst dam en de Rott. Bank N.V. te Rotterdam. Kunst en Letteren. Uit Laren: In den ouderdom van 77 jaren is alhier overleden de bekende kunstschilder, lithograaf en etser M. W. van de Valk. de Valk, die te Amsterdam is geboren, een tijdgenoot van Willem Witsen, Israëls, Jacq. van Looi e.a. Hij stu deerde aan de Rijksacademie te Amsterdam leiding van prof. Allebé en legde zich JULIAAN DE VRIENDT Rechtzaken. De zaak-Tonnet Bij vervroeging heeft de Arnliemsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak van Gene raal Tonnet tegen den Amhemschen zenuw, arts Dr. Schnitzler in verband met de op sluiting van den Generaal in een krankzinni gengesticht. De rechtbank heeft Generaal Tonnet ont vankelijk verklaard in zjjn eisch tot schade vergoeding, maar heeft een commissie inge steld voor een onderzoek naar de vraag of de wyze, waarop de psychiater zijn onderzoek zou hebben gedaan, onverantwoordelijk moet worden geacht. In deze commissie hebben zit- ting Prof. Dr. L. Bouman, Prof. Dr H C. Rümke en Dr. H. van der Hoeven, allen te Ltrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1