NSdÈOij "AKKERTJE De Levensloop van Pieter Peuter MAANDAG 6 MEI 1935 DERDE BLAD PAG 9 DE ARJA IN ZEELAND Een actie in opgaande lijn Reeds bijna 400 leden 1 Men schrijft ons: De Anti-Revolutionaire Jongeren Actie '(A.R.J.A.) in Zeeland kan met dank aan den Heere constate'eren, dat haar actie in opgaande lijn zich beweegt. Het aantal clubs bedraagt reeds negentien; alle clubs rapporteeren, bijna zonder uitzondering, dat het clubleven vruchten (haagt; de vergade ringen zijn zeer gezellig en leerzaam; ze worden goed bezocht; in de inleidingen zit een verfrisschende variatie; de besprekin gen hebben een animeerend en opbouwend karakter, terwijl de belangstelling van oud en jong zienderoogen toeneemt. Dank zij deze factoren winnen de clubs eeer in ledental. De winst is niet alleen kwantitatief, maar Ook kwalitatief. Er zijn dorpen met clubs van ruim vijf- en-dertig leden. Het gemiddelde van het aantal leden per 1 club is 20, zoodat Zeeland met haar negen tien clubs, ongeveer 3S0 leden telt. Het aantal leden, maar ook dat der clubs breidt zich gestadig uit; mede, omdat onze actie zich vastklemt aan het ideaal: „in iedere plaats een A.R.J.A-club". Voor hen, die met onze actie medeleven, zij hier vermeld, dat momenteel clubs be staan te Arnemuiden, Axel, Bruinisse, Co- lij nsplaat, Haamstede, Heinkenszand, Kam perland, Kapelle-Biezelinge, Krabbcndijke, Kruiningen, Middelburg, O. en W. Souburg, Rilland-Balh. Terneuzen, Tholen, Veere, We- ineldinge, Wolphaartsdijk, Ycrseke. Ter consolideering der actie zijn, ook we gens den Deltavorm van onze provincie, eenige streekvebbanden opgericht, oftewel kleine gouwtjes. Tot definitieve oprichting kwam 't streek- Ncrband „Zuid-BeVeland" voor de Z.-Bev. clubs; „Walcheren" voor de Walchersche clubs en „Zeeuwsoh-Vlaanderen" voor de Zeeuwtsch Vlaamsche clubs. Deze streekverbanden houden streekverga deringen, welke zeer goed bezocht worden. De indeeling van die vergaderingen is prdcies zooals die der clubs. Zij munten uit door haar gezelligheid en haar leer zaamheid. Zij hechten de vriendschapsband en de sfeer van kameraadschap steeds hedh- ter en steeds inniger samen. Men leert zijn/haar mederecruten van nu Ikennen om later elkaar terug te kunnen .vinden in den strijd voor onze beginselen. Onze Zeeuwsche A.R. jongeren bekwamen eich ernstig tot dien strijd. Mede daarom vereenigen zij zioh in onze A.R.J.A. Zij begeeren zich bij de A.R.J.A. te voe gen, omdat de jeugd van onze tegenstanders zich ook verzamelt onder de vanen van hen, die ons tegenstaan. Ook zij oefenen de jon geren tot den strijc! voor hun beginselen. Dö S.D.A.P., de N.S.B., het Communisme «fiz. eischen de jongeren voor zich op. De S.D.A.P. in de Arbeidersjeugdcentrale !{AJC), de N.S.B. in haar fascistische jeugd groepen, het Communisme in zijn jeugd- cellen. Daarom vraagt de Anti-Revolutionaire Partij om haar jongeren, die dan ook niet talmen zich te scharen onder ihet .vaandel -Van de A.R.J.A. We mogen hier tuissdhen de leden van de kiesvereenigingen en deA.R.J.A een groeien de toegepegenheid constateercn. Deze is te meer gewenscht, omdat de A.R.J.A helaas de financieel zwakste organisatie 'iirif ons land is. De Zeeuwsche A.R.J.A is straatarm. De organisatie in het algemeen onder- Vindt inderdaad de merkbare remmende invloed, omdat de zorg, aangewend om een sluitende begrooting te krijgen, boven haar kracht gaaA Zij, die in staat zijn, de A.R.J.A. finan cieel te steunen, zullen door dit te doen een zeer goede organisatorische, propagandisti sche daad op 'het strijdtooneel om de A.R. beginselen, verrichten. Wie dit om des beginsels wil wenscht te doen, zij terloops medegedeeld, dat het giro nummer van den penningmeester der A.R. J.A., Dr C. Be'ekenkamp te Leiden, num mer 35951 is. Door een reeks streekverbandvergaderln- gen werd de winteretudieactic 19341935 der A.R.J.A. in Zeeland zeer waardig en aangenaam besloten. Eerst hield het streekverband „Zuid-Beve- land" te Bie'zelinge ziin vergadering. Deze stond onder leiding van zijn voorzitter, den .Weleerw, heer Ds A. M. Franssen. Het openingswoord van den voorzitter en bet verslag van den secretaris van het Ver band, den heer Chr. Maas, te Oostdijk, getuigden van actie en groei en den zegen 'des Heeren. De iheer C. Ha verhoek, de voorzitter <3er Krabbendij'ksche club en vice-voorzitter van het Streekverband, hield op deze ver gadering een zeer principieele inleiding over „Hebron erven". De uitgebreide bespreking was zeer geanimeerd en uiterst leerzaam. Een zeer groot aantal jongeren was aan wezig. Werkelijk, de Zuid-Bevelanders mo gen met genoegen aan deze vergadering terug deniken. Daarna volgde de vergadering van het Streekverband „Walcheren". Door ongesteldheid was de Walchersche voorzitter van. dit Verband, Ds J. v. d. Guchte, te Veere, verhinderd die verga dering te presideeren. Zijn plaats werd zeer talentvol ingenomen door Dr K. H u i z i n - ga, te -Middelburg, adviseur der A.R.J.A. aldaar. Actie die veld wint! De secretaris van dit Verband, de heer J. Lampcrt, Chr. onderwijzer te Vrouwepol der, deed in een rede uitkomen, hoe de ac tie in Walcheren veld wint en hoe het club leven op een steeds liooger peil komt te staan. Meerdere clubs staan opgericht te worden. Aan dit werk werken allen mede. De Walchersche vriendinnen en vrien den hadden het groote genoegen op die vi gadering te mogen hcoren refereeren den voorzitter van ons Nationaal Verband. Dr Joh. H. Sclieure r te Amersfoort, Zijn zeer leerzame en zakelijke inleiding over „De A.R.J.A. een partijzaak" werd met Je grootste aandacht aangehoord. De voorzit ter schilderde de verhouding der A.R.J.A. tot de partij, de hartelijke toegenegenheid jegens onze actie der werkende voorman nen; maar ook de groote armoede, die ont staat bij jongeren, die ons den rug toekce- ren, die alles, wat zij verworven hebben door den gtrijd der vaderen, met holle leu zen of armzwaaien over boord werpen. Die het laatste restje vrijheid werkelijk moe schijnen te zijn. Dat niettegenstaande de verhoudingen in naburige staten ons tot waakzaamheid dringen, er jongeren zijn, die daarvoor blind, in ons land toestanden be geeren te scheppen, waarvoor zij terug zul len deinzen, indien die buitenlandsche din gen ook in ons land wouden worden ge ïmporteerd. In de aangename bespreking, welke öp dit referaat volgde, werden door den Voor zitter zeer zuivere en forsc-he lijnen getrok ken in betrekking met de verhouding der A.R.J.A. tot die der Pr. Cl.; der J.V. en der K.V. De heer W. Bogaards, districts-com- missaris der A.R.J.A. voor Zeeland, te Ka- pelle, refereerde op deze vergadering, over ,de A.R.J.A. en de verkiezingen". Hij wees op den strijd, welke door de eeuwen heen door Gods volk om des begin sels wil is gestreden; doch ook op de vele uitreddingen en overwinningen, welke de H*;re hen heeft laten beleven. Hij stipte de juiste verhoudingen aan, welke tijdens Je verkiezingen in acht genomen moesten wor den, opdat alle actie naar buiten, uitslui tend geschiedt onder toezicht en autoriteit der plaatselijke kiesvereenigingen. Dit geldt als parool en overal waar clubs bestaan houdt de A.R.J.A zich hieraan stipt. Juist daardoor wordt de verhouding tusschen Arjaclub en Kiesvereeniging steeds heohter en vriendschappelijker. Op het einde van deze vergadering druk te de voorzitter, Dr Huizinga, in zijn slotwoord zijn spijt er over uit, dat niet meerderen deze vergadering hebben bijge woond. Ook „Walcheren" mag op een goed ge slaagde streekverband-vergadering terug zien. Op 11 April j.l. volgde de streekverband- ergadering van het verband „Zeeuwsch- Vlaanderert" te Terneuzen. De voorzitter van de Arjaclub te Axel de heer D. J. Opgei aldaar, is voorzitter van het streekverband. Onder diens leiding stond de vergadering te Terneuzen. De secretaris van dit verband de heer K. Geschiere, Chr. onderwijzer te Terneuzen, besprak de groei en de activiteit der clubs. Hij drukte zijn spijt er over uit, dat de club te Zaamslag zeer slecht mede leeft, doch men is volhardend bezig het aan gename clubleven, dat men elders mee maakt, daar ook in te mogen voeren. Men zit niet stil. Dat zijn de Zeeuwsch:Vlamin- gen nooit gewoon geweest. De adviseur dej\, Terneuzepsche club, de Hebt U Drosfe's nieuwe Album Java 1 al? Het is prachtig! Stort 90 ets. op Postgiro-rekening .No. 6850 Droste Haarlem en 't album wordt U franco toegezonden. ALTIJD WELKOM! Weledclgestr. Heer Mr. H. van der Belt hield daarna een referaat over het zeer ac tueel onderwerp van het heden: „Het natio- naal-socialisme en de A.R. Beginselen". Zeer duidelijk schilderde hij liet foutieve in de N.S.B. beginselen en zeer duidelijk legde hij daarnaast de heerlijke beginselen vervat in Gods Woord en waarop de A.R.P. gegrond is en niet afwijkt. Zijn referaat was ernstig en bemoedigend. Heerlijk is het kloeke taal te mogen hoe ren uit de mond van een jurist, die een der onzen is. De bespreking was zeer aardig en hoogst leerzaam. Ze stond werkelijk op hoog peil. Duidelijk, uitvoerig en vlot werden alle vragen beantwoord. Algemeen was men van oordeel, dat onze actie in Zeeland werkelijk behoefte heeft aan A.R. juristen. We blijven hopen. Steeds voorwaarts. Soli Deo Gloria. De echoput zwijgt Een kort'bericht meldde, dat de ecchoput te Hoog-Soeren geen antwoord meer mag geven, m.a.w., dat een ingenieur van water staat heeft bevolen, dat van af 1 Mei 1935 het publick niet meer bij den echoput mag worden toegelaten en in en bij den kan tonnier Bos bewoonde dienstwoning geen consumpties meer mogen worden verkocht. Waterstaat maakt bezwaren tegen drukte an parkeerende auto's op den weg, want deze loopt onmiddellijk door de kroondo meinen en parkeerterrein is daar niet van te maken. In de toeristenmaanden was er voor den echoput wat te verdienen. A raison van één kwartje liet 'hij zich bekijken en hoo- rcn. Bovendien was er aan de woning een kleine theetuin verbonden, die aardig in trek was. Heel wat vreemdelingen grepen de gelegenheid aan, om, na een kleine ver frissching te hebben gebruikt, de orakeltaal te hooren als antwoord op wat zij naar de diepte riepen. Natuurlijk moest de put ge trouwelijk verhalen van dat sereuze Leentje die er van de categorie vrijers slechts „eentje" op nahield. En er gaan verhalen, aldus vertelt „De MaasbV', over zeer ge schrokken Duitsohers, toen de put antwoord gaf op de vraag: „Und wie heisz denn der Oberbürgcmeister von Wesel?"Je kunt cr met assistentie van den put ook zoo ge zellig het gedicht van Vondel reciteeren: „Wie luistren om de vraag eens vreemde- lings te hooren?" Want getrouwelijk ant- woorddt de diepte, met een felle intonatie „ooren", en al die andere echo-klanken, waarop Vondel zijn bittere hekeldicht bouw de. Er zijn wel Japanners geweest, vertelt een der dichters van Bos. „En wat riepen die in den put?" vraag ik. De juffer lacht. „Heb ik niet verstaan, meneer". Kantonnier Bos heeft daar twintig jaar gewoond en haast even lang gebruikte hij de exploitatie-mogelijkheid van zijn echo put. Deze ontzaglijke koker van 232 voet werd gegraven in 1809 op last van Koning Lodevvijk Napoleon, die plannen had, onder Hoog-rSoercn, bij den Aardmansberg, een ontvettend legerkamp in te richten, Hoe hij is gebouwd en de geschiedenis van den put is niet peer te achterhalen. Bij een kerk brand moeté'n deze gegevens in een archief zijn verlorep geraakt. De legerplaatsis er niet gekoméft, maar dé put is gebléveh 'éri zóó bekend ,wfts ,de j,Echo-put" in Apel doorn, dat net gidsje'van Vreemdelingen verkeer zijn, bestaan niet eens vermeldde Nader vernemen wij het volgende: De man, die de revenuen geniet van de bezichtiging van de Echoput, de wegwerker H. Bos, heeft, nu Rijkswaterstaat per 1 Mei j.l. sluiting voor publieke bezichtiging heeft bevolen, alsook het verbod heeft uitgevaar digd voor den -veitkoop van sterken drank in dat pand, aan den minister een request ingezonden met verzoek de sluiting uit te stellen tot 1 September a.s., omdat hij reeds voor f 1200 aan souvenirs voor verkoop in Ibet a.s. seizoen heeft aangeschaft en de be slissing hem ook voor het overige zeer on verwacht is overkomen. Geruchten loopen, dat de put als verkeersobstakel weggeruimd zal worden. De V.V.V. te Apeldoorn heeft een actie ingezet ten behoeve van het be houd van den Echoput als attractie voor 't bezoek aan de Veluwe. EEN MAZELEN EPIDEMIE Te Uden (N.-Br.) heerscht 'n mazelen epidemie. In vele gevall enbrengt de ziekte complicaties mee. Op het oogenblik zijn 200 kinderen aangetast, van wie er tot dus ver twee zijn overleden en twee zeer ern stig ziek zijn. De scholen worden gesloten en een aan tal verpleegsters zijn naar het besmette dorp gezonden. BOSCH. EN HEIDEBRANDEN Te Z u i d w o 1 d e (Dr.) heeft een hevige heidebrand gewoed, welke groote velden heeft vernield. Te Schinveld (L.) brak brand uit ln e gemeentebosschen. Een H.A. jonge den- ;en werd vernield. Waakt tegen bosch- en heidebrand De directeur van het Staatsboschbeheer schrijft ons: Het gevaar voor bosch- en heidebranden is dit voorjaar, met uitzondering van een korte periode in de maand Maart, nog niet groot geweest. Door het schrale weer van de afgeloopen week is hierin echter verande ring gekomen. De heide is immers nog dor cn het buntgras is nog niet ontloken. Voor al deze gewassen zijn in het vroege voor jaar reeds na een korte periode van droog te, ja, soms zelfs na een paar uren, uiterst gemakkelijk ontvlambaar. Men zij in bosch en heide toch voorzichtig met vuur! Jaarlijks wordt een belangrijke oppervlakte door de vlammen verwoest. Veel natuurschoon is daardoor in den loop der jaren reeds verloren gegaan. Een ach teloos weggeworpen lucifer of een eindje sigaret zijn vaak de kleine oorzaken van een niet te stuiten brand. Bedenkt voorts, dat in vele gemeenten verordeningen be staan, waarbij het rooken in bosch en hei de en, zelfs op de paden die daardoor lei den, gedurende het brandgevaarlijke jaar getijde is verboden. Helpt allen mede bosch- en heidebran den te voorkomen! VAN EEN WISSEN DOOD GERED Te Zandvoort sloeg op een paar hon derd meter van de kust een kano, waarin de lS-jarigc Molenaar en de 16-jarige Scherf hadden plaats genomen, om. Toen het ongeluk plaats vond begaven de heeren P. v. d. Meij en G. Koper en mej. Slein zich gekleed te water, waarbij ze er in mochten slagen de beide drenke lingen, die niet konden zwemmen, behou den aan het strand te brengen. Vooral voor den jongste van het tweetal werd het hoog tijd, want hij was in de omgeslagen kano Vastgeraakt. Een inmiddels gearriveerde geneesheer behoefde geen hulp te bieden. ONDERVOED VEE Men meldt ons uit H e i- e n B o e i c o p: De rijksveearts te Vianen constateerde bij een veehoudster alhier, dat haar koeien aan ondervoe ding leden. Er waren reeds drie koeien gestorven. Proces-verbaal werd opgemaakt. INBRAKEN Onbevoegden hebben zich door middel van het uitsnijden van een glasruit toegang ver schaft tot een perceel aan de Shackletonstraat te Amsterdam. Een bedrag van pl.m. f 450 en 40 gaspenningen werden ontvreemd. Te Dieren is ingebroken in de Centrale Bak kerij. Een bedrag van f500 is weggenomen. Aanwijzingen omtrent de(n) dader(s) ontbre ken. Door een achterdeur heeft men zich toe- gasg verschaft tot de bakkerij, vanwaar het kantoor bereikt werd. Alles werd overhoop gehaald tot men de sleutel van de brandkast vond en genoemd bedrag, dat voor uitbetaling van loon gereed lag, meenam. VERDRONKEN Een 6-jarige jongen is vermoedelijk by het spelen, in het Jacob van Lennepkanaai, bij de Ten Katestraat te Amsterdam, gevallen verdronken. Het lijkje van het kind ie door de politie opgehaald en per auto door de G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. EEN PAARDENDIEVEGGE Te H e 1 m o n d is in een woonwagenkamp jaekere vrouw v. H. aangehouden, die zich hééft schuldig gemaakt aan diefstal van een paard. Zij had het dier in een weide opge vangen en verkocht aan den kermisreizi ger v. d. V. Deze kreeg echter argwaan en deed aangifte bij de politie. De dievegge werd opgesloten. BRAND OP EEN KUSTVAARDER Een kleine brand heeft zijn vernielend werk verricht in het volkslogies van het motorschip Dollard, een kleine kustvaarder, welke lig plaats heeft aan de Sumatrakade te Amster dam. De brandweer, die onmiddellijk gewaar schuwd werd, rukte uit met de drijvende mo torspuit „Jason" en een paar motorspuiten. Het vuur kon spoedig van den wal af met een straal op de Vechtleiding worden ge- bluscht. De Jason behoefde geen dienst te doen. Het brandje veroorzaakte zooveel rook, dat de brandwachts zich genoodzaakt zagen, bij het blusschingswerk rookmaskers voc doen. Het logies brandde gedeeltelijk uit; eenige bedden werden een prooi der vlammen VERDRONKEN Een bijna 4-jarig zoontje van den meubel fabrikant B„ wonende aan de Wilhelmina- kade te Waddinxveen is in een onbe- aakt oogenblik in de Ringvaart van den Zuidplaspolder achter de fabriek te water ge raakt en jamerlij k verdronken. DUITSCHE BALLON GELAND Een Duitsche ballon. afkom&ig uit Elber- feld, bemand met drie heeren en één dame, welke een pelziertocht maakten, heeft een goed geslaagde landing gemaakt op een terrein den Arnhemscheweg tegenover de choco ladefabriek Walden te Amersfoort. De be manning besloot te dalen, aangezien zy be vreesd was naar de zee te zullen afdrijven. De ballon is vervolgens op transport gesteld naar Elberfeld. DINSDAG 7 MEI HUIZEN 1875 M. - KRO-uitz«nding. 8.00—9.15 en 10.00 Gram pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 2.00 Vrouwen uur. 3.00—4.00 Modcciirsus. 4 15 Piano-recital en gram.pl. 5.25 Schlagermuziek eo gram.pl. 6.40 Lezingen. 7.35 Gram.pl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gram.pl. 8 15 Koor-, orkest- en solisten concert. 9.15 Zang en kwartetconcert. 9.45 Vervolg van 8.15. 10.45 Vaz Dias. 10-50 12.00 Populair concert. HILVERSUM 301 M. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 8 00 Gram.pl. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 En semble Francis Keth. 11 00 Causerie mevr. R. Lotgering—Hillebrand. 11.30 Ensemble Francis Keth. 12.30 Gram.pl. 1.30 Omroeporkest olv. N. Treep. 3.004.00 Knipcursus. 4 15 Gram. pi. 4.30 Radio-Kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 VPRO. Bijbel- vertelling door Ds. B. J. Aris. 6.00 Kovacs La- jos en zijn orkest. 6.30 RVU. S. van Dantzig: De crisis, het goud en de wisselkoersen. 7 00 Fraulino SaxJ: Per Esperanto tra Ia monde. 7.20 Gram.pl. 7.30 Disco-nieuws. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest olv. N. Treep en gram.pl 9.20 Wouter Loeb in zijo repertoire. 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.00 Sketch uit de revue „4—0 voor de AVRO", 10 10 De AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Ui; „Haeck", Den Haag: Lajos Kiss en zijn. orkest, mmv. L. Wigh (zang). DROITWTCH 1500 M. - 9.35-9.50 Morgen wijding. 10.20 Orgelspel S. Torch. 11.10 Gram pl. 11.30 Cedr. Sharpe's Sextet. 12.20 J. Mus- cant en het Troxy Grand orkest. 1.25 Voor de scholen. 3.20 Causerie. 3.40 Het Philh. Strijk kwartet mmv. W. Radford (zang). 4.35 Alfre do Campoli's orkest. 5.20 Berichten. 5.50 Bach- concert. 6.10 Fransche les. 6.40 Gram.pl. 6.50 Lezing. 7.20 „The Trial of William Peon", spel van L. Bally. 8.05 „The Red Sarafan", Russisch cabaret-programma. 8.50 Berichten, 9.10 en 9.20 Lezingen. 9.40 Literaire voor dracht. 9.50—11.20 Lew Stone en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 6.20 en 7.20 Gram.pl. 11.35 Orkestconcert olp. Krettly. 7.50 Uit de Comédie Frangaise: „Napoléon Unique", spel van Raynal. KALUNDBORG 1261 M. 11.201.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.20 Piano-recital. 2.40—4.20 Concert uit rest. „Ritz". 7.20 Om roeporkest olv. Gröndahl. 8.00 Koorconcert, 8.25 Hoorspel. 9.00 Gram pi. 9.30 Omroepor kest olv. Gröndahl. 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. - 5.20 Concert. 6.20 Werag- kamerorkest olv. Hagestedt. 10.05 Zang en piano. 11.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 1 35 Viool, cello en piano. 4.20 Concert uit Koningsbergén. 6.20 Jeugdconcert, 7.35 „Heut" spielt der Friihling seine Weise" van Schnadc en Völkel. 8.20 Omroeporkest olv. Buschkötter, BRUSSEL 322 en 484 M, 322 Mj 11.20 Max Alexys' orkest. 12.30—1.20 dito. 4.20 Populair concert 5.20 Gram.pl. 7.20 Omroep orkest olv. Douliez. 7.50 Hoorspel met muziek. 8.50 Omroeporkest olv. Douliez. 9.30—10 20 Populair concert. 484 Mj 11.20 Gram.pl, 11.50 Salon-orkest. 12 50—1.20 en 4.20 Gram. pl. 5.20 Cello-recital. 6.35 Gram.pl. 7.20 Salon- orkest en cabaret-programma. 9.30—10 20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7-35 Zie Keulen. 8.20 Concert uit Leipzig olv. H. Weber. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Concert uit Miinchen olv". E. Klosz. Nctm'j •en bl| Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen* BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO's Zondagmiddag omstreeks kwart over vyf, reed een auto met vier vry jeugdige Hage naars, die deze auto hadden gehuurd, terwijl hij niet verzekerd was, op den weg Arnhem- Ede met een snelheid van ongeveer 80 K.M. Van tegenovergestelde richting naderde plot seling een auto, waarin een heer, eveneens uit Den Haag, was gezeten, die op weg was naar Düsseldorf. Doordat verschillende auto's langs den weg stonden, welk»; eigenaars in de heide lagen, konden eerstgenoemde auto's el kaar nie; passeeren, waardoor een botsing onvermijdelijk werd. De niet verzekerde auto werd in puin gereden. De andere auto werd zwaar beschadigd. Wonder boven wonder kwamen de inzitten den van beide auto's er zonder letsel af. NACHTVORST Men meldt cos uit H ag e s t e i n: In de afgeloopen week heeft het hier en in den omtrek ln verschillende nachten zoo gevroren, dat er zich op de slooten een laagje ijs vertoonde. Ge lukkig was ajles droog, zoodat de bloesems der vrüchtboomen weinig geleden zullen hebben. Vroe ge aardappelen zijn echter afgevroren. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak' gedaan inzake de aanvaring van het Xeder- landsche s.s. „Orania" met het Portugeesche s.s. „Landa'' in de haven van Leixoes. De Raad is van oordeel, dat deze ramp geheel te wijten is aan de echuld van het Portugeesche s.s. „Landa" dat recht op de ten anker liggende afgevaren. De vraag, of de gezag- opend zijn van vele patrijspoorten het schit» noodlottig is geworden. Voorschriften betref fende al of niet gesloten houden van poorten bestonden op de „Orania" niet. Evenmin was er een sein voor het sluiten der poorten. Zeker heid omtrent den invloed van het geopend zón De Raad wil tenslotte" een enkele opmerking maken met betrekking tot het bevel van den kapitein aan den eerster, machinist gegeven, te weten, om maatregelen te nemen ter voorko ming van explosies. Het is onder zeevarende een vrij algemeen verbreide meening. dat wan neer een schip met ketels onder stoomdruk en zink*, dit aanleiding geeft een denkbeeldig gevaar te vroeg wordt beroofd van het gebruik van stoom, zoowel voor de hoofdmachine als voor het gebruik van de de hulpwerktuigen. De Raad wil niet zeggen, dat dit ook in het geval van de Orania zoo is geweest. De Raad wil nog als zijn meening kenbaar maken. dat. de ernst van de ramp niet dadelijk is ingezien en vooral, dat bil het drei- 'lng al dadelijk had moetert 'ergegaan tot het r an bakboordzijde van het schip. Door G. TH. ROTMAN 11. Maar Pieter was zeer op zijn vrijheid 12. gesteld, Hij was geen vriend van terreur en ge weld; Kortom, de toestand stond hem niet aan, Hij wou veel liever uit wandelen gaan. Hij rukte vol nijd Een heelen tijd. Tot hij zich eindelijk Had bevrijd... Met 'n eetlust alsof hij nooit iets kreeg, At hij eeret in de kamer de koektrom mel leeg. Waarop hij, verlokt door de lekkere zon, Een kijkje ging nemen op het balkon. Hij dach: „Misschien Is daar veel te zien En te beleven Bovendien." FEUILLETON SAAMGEBRACHT <19 „Wij moeten hem dus .als onzen vijand beschouwen en wel als een geheimen yijand"* „Dezen vrees ik nög meer dan hem dien ik onder de oogen kan zien." „Mij behopft niemand te vreeoen" klonk (weer de stem. „Maar ieder vreeze Hem, die alles geschapen heeft." „Laat u zien, geest of mensch!" riep Wittekind en sloeg reeds de hand aan zijn zwaard. „Ik vertoon mij niet aan hen, die hun kinderen verstooten. Gij hebt ook genoeg aan mijn woorden. Ga naar Daventria! .vraag daar naar uw kinderen!" riep de stem. „Wie zijt'gij?" raasde Wittekind, opvlie gende. De gedachte aan zijn dochter be zielde heb altijd en men behoefde hem slechts aan zijn zoon te herinneren om hem tot woede te brengen. „Wat weet gij van mijn kinderen?" herhaalde hij. „Kent gij mijn zoon? Kent gij mijn dochter?" „Ik ken uw zoon, ik ken uw dochter. Maar als gij hier langer vertoeft, zal uw lot verschrikkelijk zijn." „Oi ik bid u", smeekte Wittekind, vertoon u aan mij! Ik zweer u, bij Odin en bij mijn i-waard, gij hebt niets tc vreezen. Zeg mij fehchts waar ik mijn zon»- kan vindenl" Maar er kwam geen antwoord op zijn Sraag. De stem liet zich niet meer hooren. Het was dezelfde waarzegger,, die te Nij megen, in de tegenwoordigheid van Kareis kinderen, voor den dag kwam en die zich door zijn behendige kunsten, waarin hij zich op zijn veelvuldige reizen bijzonder geoefend had, overal den toegang wist te verschaffen, maar die ook spoedig ontdekt had, dat hij op de lichtgeloovige menigte een grooten invloed had. Hierom had hij zichzelven als omgeven met een waas van zekere gehéimzinnigheid, als het beste mid del om op het volk to werken en hij sprak dus dikwijls uit een verborgen schuilhoek in het geboomte, gelijk thans het geval was. 'Hij was ook even vaalt/zonder dat men zulks wist, de getuige yan hetgeen hier of daar gesproken werd- Zoo was hij nu onlangs te Deventer ge weest, en had daar sonimigo gesprekken van Hola met Radigis afgeluisterd, en thans in Friesland zijnde, had hij spoedig kennis gekregen van Wittekinds pogingen, die hij als Christen had gemeend zooveel mogelijk te moeten verijdelen. Dit gelukte hem aanvankelijk. Hij had Wittekind getroffen en deze was den na volgden morgen reeds met allen spoed naar Deventer vertrokken. Daar aangekomen zijnde, vloog hij ter stond naar de woning zijner dochter, doch hij ontmoette het eerst Radigis, die hij met woestheid bij den arm greep en tot wie hij schreeuwde: „Radigis, waar is mi'n doch ter? Waar is Hola?" Was de oude ontsteld bij de onverwachte verschijning van haar heer, nog meer ont stelde zij bij zijn vraag. Zij moest daaruit opmaken, <Jat Wittekind met Hola'a ge dragingen was bekend geworden. „Heer! gij weet het dus?" stamelde de cude„ bleek van angst. ,Wat moet ik weten, wijf?" En hij hield haar al sterker vast, en zou de oude zeker mishandeld hebben, als Hola Hie de stem va", haar vader gehoord had, niet ijlings ware toegeschoten, uitroepen de: „Vader! Vadcn" „Of'jn zij geloofd!" riep Wittekind en drukte eijn dochter aan het hart. „Niet Odin, Vader! De God der Christenen de Hemelscho Vader heeft u weer aan mij teruggeven. Hij zij gedankt!" „Wat zegt ge, Hola?" vroeg Wittekind. Maar hij kon het nauwelijks vragen. De stem stokte hem in de keel, zijn borst hijgde naar lucht- „Vader! Hola is gedoopt en kent den éénigen waren God!" „Rampzalige!" gilde Wittekind, stiet ruw en meedoogenloos zijn dochter van zich ai die bewusteloos neerviel, en verliet, aan de wanhoop ten prooi, zijn woning. Den volgenden dag was het reeds bekend dat Wittekind teruggekeerd was, en. dat er een nieuwe bloedige vervolging tegen de Christenen zou losbarsten. Wraak, bloedige wraak, was des Saksers leus en de zucht naar zulk een wraak deed hem eenigszins planmatig handelen. Het geluk begunstigde hem ook boven verwach ting, want eer hij zulks had kunnen ver moeden, zag hij zich door eenigen omringd, die hun haat tegen de Christenen in hun boezem hadden moeten smoren, of die. de opgaande zon aanbiddende, van Wittekind meer voordeelen verwachtten, dan zij van Chrisienzendelingen konden hopen. Thans was Wittekind een getrouw voor ganger en aanvoerder. Hij wilde niet slechts de Christenen vervolgen en het heidendom heretellen, maar hij wilde de xendelingen, tot zoen voor zijn dubbele smart, martelen en dooden. Dit had hij gezworen en reeds den eer sten dag waarop hij in het openbaar was verschenen, tastte hij met eigfen hand de kapel, door de zendelingen gesticht, aan. Hij ging nu in zijn plannen voort. Waar hij vermoeden kon, dat de Christenen ver gaderden, vertoonde hij zich en ras had een algerheene schrik zich van allen meester gemaakt, vooral toen het eerste offer was gevallen, toen een der pas gedoopten zijn overgang door zijn- bloed lvad moeten be zegelen. Maar in al dit gevaar bleven toch do zendelingen met onbezweken moed en vol-j hardenden ijver op hun post. Zichzelven onbepaald aan den dienst des Heeren wijdende, kenden zij hoegenaamd geen vrees. Zij konden nu wel niet meer openlijk- prediken, maar des te ijveriger zochten zij de Christenen op, die zich niet in het open baar durfden te vertoonen. De zendelingen zijn gedurende deze bloedige vervolgingen gespaard gebleven en rij ondervonden het dus, dat Hij, die aan de rechterhand Zijns Vaders verheven, aan Zijn onmiddellijke apostelen hulp en bijstand had gescnonken ook met Zijn latere dienstknechten was. en dat Hij hen wist te beschermen waar zij in nood verkeerden. Tntusschen beleefden deze zendelingen toeh, onder de vervolging van Wittekind. moeilijke oogenblikkcn. Niet altijd was hun geloof even sterk, hun hoop even vast. Zoo waren zij ook op zekeren dr.g nauwe lijks aan de handen hunner vervolgers ont komen, toen zij des avonds m stilte bij elkander nederzaten. Wilibald, te Kampen gehoord hebbende dat Wittekind naar Deventer in aantocht was, had zijn reis naar Dokkum nog voortgezet, waar hij had gehoopt AngeLbert te zullen vinden. Maar dóór vernam hij, dat ook deze naar Over ijssel was weergekeerd, waarom hij ter stond besloot de terugreis aan (e nemen. Toen hij nu Deventer naderde, ontving hij reeds de berichten, door onderscheiden vluchtelingen overgebracht en velen van hen smeektgn hem zelfs niet derwaarts te gaap, wgar hem een zekere dood -erbeidde- De met hart en ziel voor God levende en strijdende Wilibald echter verklaarde, als een Paulus, onq de zaak des Hoeren niet alleen de gevangenis te willen dulden, maar zelfs den dood te willen ondergaan en hij kwam, tot onuitsprekelijke blijdschap f.^.ner broeders, juist na een hoogst moei lijken dag dory hen beleefd behouden in hun midden aan. «Wij hebben moeilijke dagen doorge bracht" zei hem Theodaard, „maar de Heere heeft ons tot hiertoe niet begeven doch geholpen." „De strijd is evenwel nog niet ten einde" gmg Lcbuinus voort, „cn wie «egt ons. wat de dag van morgen baren zal?" „Laat ons niet naar zulke dingen vragen Maar zoeken wij ons te sterken^ tegen den dag des kvvaads!" vermaande Mareellinus. „En toch", vroeg Lcbuinus, ..aarzel ik niet te vragen, of het ons niet geoorloofd zou zijn list tegen geweld over te stellen9 Wy vermogen tegen Wittekind üeLs. en eco lang hij dus de vervolger der Christe nen is, zullen wij niot zegepralen. Maar konden wij hem dwingen zich stil te hou den of voor ons te winnen dan zou, wij hebben er de bewijzen van, onze prediking ongestoord een goeden opgang kunnen maken." „En zoudt gij een middel kennen om deu ruwen Sakser te winnen?" vroeg Marcel linus. „Mogelijk, ja!" antwoordde do ander, „wanneer wij bijvoorbeeld de dochter van Wittekind wisten iy ons midden te krijgen om door haar op liemzelven te werken „Ach! ik bid u, broeder!" viel Wilibald den raadgever in de rede, „beproef zulk een middel niet! Ik heb met eeji vroom oog merk den Sakser zijn zoon ontnomen, en, niet alleen dat ik over deze daad bitter berouw heb gehad omdat ik den jongeling aan menig bezwaar, ja zelfs aan de moge lijkheid heb blootgesteld tegen zijn vader het zwaard te trekken maar wat heb ik daardoor nog op het verstokte gemoed van den heiden gewonnen?" „Neen broeders!" betuigde nu Theodaard, „tot zulke middelen moeten wij de toe vlucht niet nemen. De Heere is met ons. Mij kan zelfs door een wonderwerk het trotsehe hart van den Sakser breken." „Maar hoeveel bloed kan zijn hand nog niet doen stroomen?" zuchtte Lebuinus. „Het bloed der martelaren is het zaad der kerk!" verzekerde Theodaard. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9