nis-1 litumgeii&cljt Qtmrmt Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe Bij dagelijksche zending. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/j ct. Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5468 MAANDAG 6 MEI 1935 15e Jaargang 9irt)ertmtieprij?en: Van 1 tot 5 regels I.17'/j Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 V» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wórdt berekend 0.10 HET ANTWOORD SCHULDIG GEBLEVEN Het is al weer ecnige weken geleden, dat Prof. Van Embden, de vrijzinnig-democrati sche ontwapenaar zich vermat in de Eerste Kamer te zeggen: „Pijnlijke bijzonderheden zouden kunnen worden geopenbaard over de invloed van de particuliere wapenindustrie op diverse pers organen. Indien een persorgaan uit over tuiging propaganda maakt voor defensie-ver sterking, dan kan ik dat eerbiedigen, al ben ik het er niet mee eens, doch bedenkelijk wordt het, indien die propaganda is be taald door belanghebbenden uit de oorlogs industrie en de wapenhandel. Een perswet, die eischen stelt aan do openbaarheid in dergelijke aangelegenheden, zou nuttig kunnen zijn". Minister Colijn heeft daarop onmiddellijk gereageerd met de verklaring: „Voor een verdachtmaking van de Neder- landsche pers bestaat geen gevaar". We hebben daags na de bijeenkomst der Kamer onze dankbaarheid geuit aan het adres van Minister Colijn, doch met even veel nadruk verklaard, dat daarmee de kwestie niet uit kon zijn. Prof. Van Embden mag zich niet verschuilen achter zijn par lementaire onschendbaarheid om de Neder- landsche pers met onbewezen beschuldigin gen te bekladden. Ook niet, al komt de roode pers hem hulp bieden met de opmerking, dat met enkel verontwaardiging (als van den minister president) hier niets uit te richten is; want er zijn immers „ook de Nederlandsche ver tegenwoordigers van buitenlandsche wapen fabrieken en werven, die een rol spelen zoo wel op de departementen, waar zij soms onder de ambtenaren huizen, als in de mi litaristische vereenigingen; men herinnere zich het oerelid van de vereeniging „Onze Vloot", die bij de Amerikaansche enquête als agent van een buitenlandsch wapenings consortium ontmaskerd werd". Dit is in dubbel opzicht weer de oude methode. Men beschuldigt zonder bewijs en vordert dan het tegenbewijs. En ook, men noemt één geval en veronderstelt er vele. Men ziet hierbij over 't hoofd, dat dit eene geval „weggehoond" is door heel de Neder landsche pers en dat, als Prof. Van Embden één Nederlandsch blad wist te noemen, dat zich schuldig maakte aan dit misdrijf, dit schurftige sóhaap subiet uit de kooi verwij derd zou worden. MaarProf. Van Embden beschuldigt in het parlement enzwijgt daarbuiten. Mannenwerk is dat niet. STUIVERSPRENTEN Vooral in verkiezingsdagen kan men niet op elke journalistieke slak zout leggen. Men moet dan over velerlei griezelig gedierte eenvoudig heenstappen. Hoewel laat, willen we echter alsnog pro testeeren tegen de wijze waarop de roode peis vlak na de verkiezingen de sterkte- yerihoudingen der partijen ia beeld bracht. Het idee was nieuw noch slecht. Zij teekende poppetjes, die door aantal en grootte de sterkte der partijen aanschouwe lijk moesten voorstellen en zij rekende, naar oud gebruik in stuivers: voor vijf kamer zetels een persoon van normale lengte. De sterkste fractie, do R.K. partij, werd nu voorgesteld door rijf pateis plus een pa tertje aan de kant van halve grootte; de S.D.A.P. werd uitgebeeld door vier arbei ders met opgeheven aim en gebalde vuist plus een parmantig mannetje van halve lengte er naast. En zoo gaat het verder. De C.P.H. is een driekwart kerel met groote mond; S.G.P., C.D.U. en K.D.P. hebben de halve lengte en zijn meer of minder dik. De Mussert-man- nen' zijn natuurlijk als Nazi's gekleed. Hinderlijk is voor de meeste partijen de symbolische uitbeelding niet. Bij caricatu- ren moet men iets door de vingers zien; al zou b.v. de R.K.S.P. terecht kunnen op merken (gelijk ook gebeurd is), dat ze geen kerkelqke,.maar een staatkundige partij is; ze zal zich waarschijnlijk niet er geren, dat de paters .voorop geschoven worden. Voor ergernis is er eohter oi. bij de anti- rev. partij wel reden. De S.G.P. wordt althans nog door een domme al is het een „type" voorge steld, maar de A.R.P. moet het doen met twee stijve en steile doodbidders met schijn heilige tronies en farizeeuwsch bijeengevoeg de handen. Hier bleef men beneden het peil van een fctuiversprent. Erger, hier greep men terug naar een pe riode, waarin men vrome belijders voor fe melaars en kwezelaars schold en als hypo crieten voorstelde in spotbladen van laag allooi. Plet is teekenend, dat de roode pers in Woord en beeld telkens in deze sfeer van Ordinaire stuiversprenten-journalistiek als j,Roode Duivel", „Argus" en „Asmodee" te rugvalt. Binnenland Een nieuwe Russische opdracht Voor de Ned. Scheepsb. Mij. Naar wij vernemen heeft de Ned. Scheeps bouw Mij. van de Maschino-Import tc Mos kou opdracht gekregen voor den bouw van een derde houttransportschip van 3635 ton laadvermogen, van welk type er reeds twee schepen, tot de constructie waarvan eind Februari order werd gegeven bij deze maat schappij in aanbouw zijn. Het nieuw bestelde schip moet in Maart 1936 worden opgeleverd. Ds. Kersten en de nood der tuinders Beweringen zonder bewijzen Bij de behandeling van de begrooting 1935 van het Landbouw Crisisfonds in de Tweede Kamer zijn door het Tweede Kamerlid ds. Kersten ernstige klachten geuit over den nood der tuinders. Toen den heer Kersten bij interruptie ge vraagd werd om namen te noemen deelde hij mede bereid te zijn de namen van de personen die hij zelf bezocht had aan den minister van Economische Zaken te noemen. De heer Kersten heeft vervolgens aan den minister overgelegd een 18-tal verklaringen van tuinders. Naar wij vernemen heeft de minister thans aan ds. Kersten medegedeeld, dat voor zoo ver zijn klachten bepaalde concrete bewerin gen inhielden, deze niet door de overgelegde verklaringen zijn gestaafd. Voorts heeft een onderzoek, dat is inge steld naar de bedoelde IS gevallen, tot re sultaat gehad, dat die gevallen geenszins normatief zijn gebleken, doch dat steeds bij zondere omstandigheden waren aan te wij zen, waaraan de nood in de betreffende be drijven moest worden toegeschreven. Ongetwijfeld zullen in elke branche vele tientallen te vinden zijn, die in ernstige moeilijkheden verkeeren. Hoe droevig die gevallen op zich zelf mogen zijn, zij kunnen uiteraard geen maatstaf zijn voor de mate waarin steun kan en moet worden verleend. De minister komt dan ook tot de con clusie, dat ds. Kersten in gebreke is ge bleven zijn in de Tweede Kamer gedane be weringen als bovenbedoeld behoorlijk te staven. Ned. Bond van J.V. op G.G. De komende Bondsdag De Bondsdag van den Ned. Bond van J.V. op G.G. zal, gelijk we reeds meldden dit jaar op Hemelvaartsdag te Rotterdam worden gehouden. De toeloop is zoo groot, dat op een drietal vergaderplaatsen bereids beslag werd gelegd. In de morgenbijeenkomst zal als organi satie-onderwerp worden behandeld: „Het Geref. Jeugdwerk, hèt jeugdwerk", welk on derwerp zal worden ingeleid door de beeren L. F. Lanting te Amsterdam; N. v. d. Brugge te Monster en E. Verburg te Abcoude. In de middagvergaderingen zullen als re ferenten optreden de heeren mr. H. B ij 1 e- v e 1 d van Amsterdam; ds. F. C. M e y s t e r, Geref. predikant te Rotterdam en Joh C. Francken te Utrecht. Op dezen Bondsdag komt ook aan de orde de verkiezing van een lid van het Bonds- bestuur in verband met het aftreden van den voorzitter, het Tweede Kamerlid de heer A. Z ij 1 s t r a, te Groningen. Het Bondsbestuur heeft in deze vacature candidaat gesteld de heer A. K u i p e r te Utrecht, die ook van verschillende vereeni gingen de candidaat is. Daarnaast zijn nog gecandideerd de hee ren H. Algra te Leeuwarden; mr. H. Bijle- veld te Amsterdam; ds. D. v. Dijk te Gro ningen; Nic. Laarman te Den Haag; J. 3 Maathuis Jr. te Zuidbroek en H. de Ruig te Rotterdam. Ook moet worden voorzien in de verkie zing van een raadsman, waarvoor candidaat zijn gesteld de heeren G. Meima, directeur van de Chr. Kweekschool te Groningen; prof. dr. J. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het ontwateringsbureau opgeheven? Uit het bezuinigingsontwerp blijkt, d.at f 39.000 zal worden bezuinigd op ontwate- ringswerken. De Arbeiderspers verneemt hieromtrent, dat het de bedoeling is het Rijksbureau voor de ontwatering op 1 Augustus a.s. op te heffen. De taak van het bureau zal wor den overgenomen door de rijkslandbouwcon sulenten. Deze zullen worden gegroepeerd in een cultuur-technischen dienst onder de directie van den landbouw. Voorts zal de rijkscommissie voor de ont watering met de centrale commissie voor ruilverkaveling tot één commissie worden samengesmolten. Deze commissie zal even eens onder directie van den Landbouw worden gesteld. Tengevolge van de opheffing van het Rijks bureau voor de ontwatering zal de adjunct- directeur van dat bureau, Dr. Ir. W. van Konijnenburg, vrij komen voor andere werk zaamheden. Deze ingenieur zal, naar wij verder ver nemen, worden belast met de leiding van de landaanwinning aan de Groningsche LUCHTVAART IN NEDERLAND Het aantal particuliere vliegtuigen in Ne derland bedraagt 25. Voorts bestaan er 13 zweefvliegclubs; er zijn 134 brevetten voor zweefvliégers afgegeven. HET CONFLICT IN DE MIJNEN Organisaties berusten in een maand uitstel In verband met het mijnconflict had Za terdag te Den Haag een bespreking plaats onder voorzitterschap van den minister van Waterstaat. Aanwezig waren ook de minis ter van Sociale Zaken, prof. Slotemaker de Bruine en de rijksbemiddelaar, prof. Aal- berse, benevens de vertegenwoordigers der mijndirecties en de directie der mijnwerkers bonden. De bespreking heeft tot resultaat gehad, dat de regeering de voorwaarden, die zij aanvankelijk verbonden had aan haar toegezegde bijdrage aan het Algemeen Mijnwerkersfonds, na overleg met beide partijen nader zal formuleeren vóór 28 Dc regeering verzoekt, de staking uit te stellen tot dien datum. De besturenconferentie van den Katholie ken Mijnwerkers Bond heeft eenstemmig besloten met betrekking tot het mijnconflict nog in één maand uitstel te berusten. De Algemeene Nederiandscho Mijnwerkers Bond en de Protestantsch-Christelijke Mijn werkers Bond namen hetzelfde besluit. Chr. Werkgeversvereeniging Bureau wordt naar Den Haag verplaatst 1-Iet bestuur van de Christelijke Werkge vers Vereeniging (Vereeniging van Christe lijke Werkgevers en Groothandelaren in Nederland), besloot maatregelen te nemen om het bureau der vereeniging van Amster dam naar 's-Gravenhage te verplaatsen. Dit besluit is genomen, ten einde het con tact der Vereen, en van haar leden met de verschillende Departementen en Regeerings- bureaux gemakkelijker te maken en daar door op meer intensieve wijze voor de be langen van de leden te kunnen opkomen. Een ernstige schaduwzijde is voor de Ver eeniging hieraan verbonden, omdat de se cretaris der Vereeniging, mr. EL H. Stene- k e r, in verband met zijn te Amsterdam gevestigde advocatenpractijk, na de, voorge nomen verplaatsing niet langer het secreta riaat zal kunnen waarnemen. De heer Steneker zal aan de Vereeniging verbonden blijven, totdat zijn opvolger zich voldoende in de zaken der Vereeniging zal hebben in gewerkt. Belasting op het gebouwde Gedep. Staten keuren ze niet goed Thans is officieel bekend geworden, dat Ged. Staten van Zeeland hun goedkeuring hebben onthouden aan het besluit van de vergadering van ingelanden van het water schap de Breede Watering bewesten Ierseke tot het heffen van een belasting op de ge bouwde eigendommen in den polder (om vattende Goes en een aantal dorpen) naar den maatstaf van 3% der belastbare op brengst volgens de grondbelasting. Gemengd Nieuws. Ernstig* auto-ongeluk te Wassenaar Zendagavond omstreeks kwart voor negen had, volgens het N. v. d. D., op den lijks- straatweg te Wassenaar ter hoogte van de Rust en Vreugdelaan, een ernstige botsing plaats tusschen een auto en een mdcorfiets, waarbij twee dames zwaar werden gewond. De autobestuurder, A. J. M. de B. uit Den Haag, kwam uit de richting Den Haag, terwijl uit de richting Leiden een motorfiets met zyspanwagen kwam, bestuurd door H. B. L. G. uit Den Haag, die in zijn duo een dame mee voerde. In volle vaart reden de motor en de auto tegen elkaar, tengevolge waarvan de duorijd ster, de 17-jarige mej. D. v. D. uit Den Haag, van haar zitplaats werd geslingerd en op den straatweg terecht kwam, waarbij zij een zware hersenschudding opliep. In levensge vaarlijken toestand is zij door den eersten hulpdienst naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag vervoerd. Een dame uit de auto, mevrouw E. H. K. uit Den Haag, werd bij de botsing eveneens ernstig gewond en moest ook door de zieken auto naar het ziekenhuis worden overgebracht. De Wassenaarsche politie heeft een grondig onderzoek ingesteld, waarbij de straatweg eenigen tijd is afgesloten geweest. De vraag, wien de schuld treft, is nog niet opgelost. Doodelijk auto-ongeluk Zondagavond heeft te Grubbenvorst (L.) een droevig ongeval plaats gehad. Mevr. Slo- ter uit Venlo, die per rijwiel met haar echtgenoot en kind in de richting Venlo reed kwam op den Horstenveg doordat haar rijwiel met een ander rijwiel in aanraking kwam, te vallen. Zij werd door een juist passeerende auto bestuurd door den heer D. uit Horst gegrepen en op slag gedood. HUISELIJKE TWIST In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Oss een em&ige huiselijke twist plaats gehad. Omstreeks half een werd de hulp van de koninklijkemarechaussee ingeroepen in de woning van den heer T. aan den Heeschenweg Het bleek, dat de huisvrouw ernstige verwon dingen aan den hals had opgeloopen. Er was des nachts oneenigheid ontstaan, waarbij T., zijn vrouw en een broer betrokken waren ge weest. De twist was zoo hoog geloopen, dat men elkander te lijf was gegaan. Tydens de vechtpartij moet een der mannen de vrouw met een gloeiende pook hebben mishandeld. De vrouw had ernSdge brandwonden in den nek opgeloopen. Zij moest onder dokters be handeling worden gesteld. De marechaussee heeft van het gebeurde proces-verbaal opge maakt. VUURZEE IN DE ACHTERHOEK Groote bosch- en heidebrand verwoest bijna 400 H.A. Vonken uit een locomotief zijn de oorzaak Zondagmorgen omstreeks half twaalf heeft in de gemeente Hengelo (G.) op de grens van de gemeenten Zelhem en Ruurlo, een geweldige bosoh- en heide brand gewoed. Het vuur is het eerst opgemerkt ten Noorden van de Zeven wegen in de directe nabijheid van de spoorlijn RuurloDoetinohem. Met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid kan worden aangenomen, dat 't vuur is ontstaan door vonken uit een locomotief van een passeerende trein. Met groote kracht is het blusschingswerk aangevat door politie en burgers. Omstreeks vijf uur was men door het stichten van tegenbran- den het vuur meester. De schatting van de verbrande oppervlakte loopt uileen van 200 tot 400 H.A. Tal van autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig, o.a, de Commis saris der Koningin in de prov. Gelderland en de burgemeesters van Zelhem, Doetin- chem en Ruurlo. Kort na het uitbreken van den brand had de burgemeester van Zelhem assistentie ge vraagd aan den commandant der infanterie te Arnhem, maar deze kon daaraan we gens gebrek aan manschappen, geen ge volg geven. Intusschen zouden de man schappen in de kazene geconsigneerd wor den, om op een eventueelc tweede aanvraag met spoed te hulp te komen, maar dit bleek gelukkig overbodig. Met een uitgebreide politiemacht uit Ruurlo, Hengelo, Zelhem en Doetinchem, geholpen door burgers en nieuwsgierigen, wien door den burgemees ter van Zeihem werd bevolen te assisteeren, bond men met takken en schoppen den strijd tegen het vuur aan. Een tweetal boer derijen hebben ernstig gevaar geloopen, nl. die van de landbouwers Veis en Jalink. Beide boerderijen waren reeds ontruimd en de inboedels naar buiten gebracht, maar met groote krachtsinspanning bleven beide gebouwen behouden. ITet staat wel vast, dat veel wild, waar onder reeën, in de vlammen is omgekomen. Om vijf uur konden de helpers inrukken Een bluschplceg van 25 man bleef achter om het terrein gedurende den avond en den komenden nacht te bewaken. De verbrande bosschen behooren, met uit zondering van eenige kleine perceelen, toe 'aan den heer A M. Helmich, Huize 't Meenink, te Hengelo, en de gebr. Pasmann te Duisburg, eigenaren van het kasteel de Slangenburg te Doetinchem. De bosschen van den heer Helmich zijn niet verzekerd. De brand was uren in den omtrek zichtbaar. De rookwolken waren zoo dicht, dat de zon slechts als een donkerroode .vuurbol zicht baar was. Ernstig auto-ongeluk Een doode, een ernstig gewonde In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks drie uur, is een two-seater, waarin zich drie personen bevonden, afkomstig uit Delfzijl, onder Ten Post, met zeer groote snelheid tegen een boom gereden. De wagen sloeg dientengevolge nog tegen eenige andere langs 't Dam- sterdiep staande boomen en bleef toen totaal vernield liggen. Van de drie inzit tenden werd de- 25-jarige ongehuwde Ch. Kamps, wonende te Zeerijp, op slag gedood. De 27-jarige ongehuwde F. Gras uit Ruscherbrug, werd ernstig gewond en moest naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen worden overgebracht. De derde inzittende, de chauffeur J. Tiche laar, uit. Delfzijl, bleef nagenoeg onge deerd. Dr Van der Heer, uit Ten Post, verleende de eerste hulp. Men vermoedt dat sterke drank niet vreemd is aan dit ongeval. Ernstige aanrijdingen te Baarn Zondagmiddag kwam mej. v. d. Heu vel, uit Hilversum, met haar dochter per rijwiel aanrijden over het fietspad van Laren naar Baarn. Bij Groeneveld gekomen, moesten zij den rijksweg Am sterdamAmersfoort oversteken. Zij stapten af, om een auto uit de richting Amsterdam te laten passeeren. Daarna staken zij den weg over, juist toen van tegenovergestelde zijde uit de richting Baarn een andere auto naderde. De moeder werd gegrepen, kwam eerst op tien motorkap teredht en werd daarna tegen den grond gesmakt Het slacht offer werd bewusteloos opgenomen. Het Roode en Groene Kruis waren spoedig ter plaatse, om eerste hulp te verieenen. Ook verschillende doktoren verschenen op de plaats van het ongeval en constateerden hersenschudding, een armbreuk en ernstige ontvellingen. De botsing was zoo hevig, dat een der mouwen van den mantel van het slachtoffer totaal werd weggescheurd. Op advies van dr Heybroek werd mej. v. d. H., die klaagde over inwendige pijnen, in zor- gelijken toestand naar het ziekenhuis aan de Torcnlaan te Baarn vervoerd. Rijwiel en auto werden ernstig beschadigd. Zaterdagmiddag had op dezelfde plek een hotsing plaats tusschen een wielrijder uit Hilversum en een vrachtauto. Vanwege de E.H.B.O. werd de eerste hulp verleend. Het slachtoffer bleek een diepe hoofdwond te hebben bekomen. Na verbonden te zijn, is hij naar het ziekenhuis te Hilversum ver voerd. Den bestuurder treft geen schuld-, GROOTE BRAND TE PUTTERSHOEK Drie schuren en twee huizen prooi der vlammen Drie brandweren bestreden de vuurzee Zaterdagmorgen is brand ontstaan in de opstallen met riet en biezen van den heer Jac. Vogelaar, aan het Wevers- einde te Puttershoek. Drie schuren en twee woonhuizen brandden geheel af, terwijl eenige gebouwen schade oplie pen. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, bedraagt totaal ongeveer i 23.000. De brand ontstond in het waschhok van een van de beide woningen, welke waren gebouwd tegen een van de groote houten bergsohuren voor riet en biezen. Een paar minuten tevoren had een kolenboer daar nog kolen gebracht, maar niets bijzonders gezien. Een logé van den heer Vogelaar zag echter even daarna de vlammen al uit het huisje slaan. Om 11.40 werd de brandweer gealarmeerd, welke zeven minuten daarna op het terrein was en met drie stralen het vuur bestreed, ouder leiding van den ge- meente-opz.-hoofdbrandmeester, den heer A. v. Vliet. De brand liet zich ernstig aanzien, van wege. de wind en vanwege de onmiddellijke nabijheid van nog een Iiouten schuur met riet en biezen. Daarom werd assistentie ver zocht van de brandweer van 's-Gravendeel en van die van de Coöp. Suikerfabriek. Van de eerste schuur sloeg de brand over naar de tweede, die eveneens uitbrandde. Vandaar tastte het vuur twee huizen aan van den heer C. v d Graaf, waarvan één een prooi der vlammen werd. terwijl het andere, hoewel beschadigd, werd behouden. Van deze huizen sloegen de vlammen over naar een steenen schuur, evenals de eerste, beide van den heer Vogelaar. Ook deze schuur werd door de vlammen geheel vernield. Nu was de schuur van den heer Joh. Boender aan de beurt, maar hier wist men het vuur te keeren. Dit alles speelde zich in een minimum van tijd af, tengevolge van de wind en van het zoo gemakkelijk brandbare materiaal. De brandweren werkten echter wat ze kon den en zoo was men ruim twaalf uur het vuur meester. De spuiten van 's Graven deel en van de Coöp. Suikerfabriek konden ongeveer kwart over twaalf weer vertok ken. De Puttershoeksche brandweer moest blijven nablusschen tot vijf uur. Totaal gingen drie schuren en twee woon huizen in vlammen op. Het huis van den Vogelaar, dat bij de eerste schuur stond, werd wel beschadigd, maar bleef evenals vier andere woningen die op het terrein stonden, behouden. De totale schade, die door verzekering is gedekt, wordt geschat op ongeveer f23000. Garage in de asch gelegd Een schade van ongeveer f 30.000 In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half drie is te Overdinkei (Ov.) brand uitgebroken in de garage van den Twentschen Autodienst van den heer J. W. Bos, uit Enschede. In de garage stond een tweetal groote autobussen, een luxe auto en een chassis, terwijl zich daar voorts een hoeveelheid olie, vetten en gereedschap bevond. In een oogwenk stond de garage in lich ter laaie, terwijl ook spoedig het aangren zende perceel, een kruidenierszaak, annex bakkerij, vlam vatte. De inmiddels gealar meerde brandweer kon weinig uitrichten tegen het vuur. Zij kreeg later dan ook assistentie van de motorbrandspuit uit Los ser, waarna men er spoedig in slaagde het vuur te beperken. De garage met de daar boven gelegen etage en het bovenhuis van het belendende perceel brandden geheel uit, terwijl de kruidenierszaak annex bakkerij, veel brand- en waterschade opliep. De oorzaak van den brand kon tot heden nog niet worden vastgesteld. De schade, welke naar schatting omstreeks f30.000 be draagt, wordt door verzekering gedekt. Een beschonken automobilst Te Mui den werd 'snadhts een motorrij der, die in de richting Amsterdam reed, bij de Merwedebrug door een auto geraakt, die van tegengestelde richting kwam. De motor kantelde, waarbij de motorrijder on gedeerd bleef. De duorijdster viel op den grond en bekwam een hersenschudding. Zij is vervoerd naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Haar toestand is ernstig. De automobilist was doorgereden en veroor- zaakte een half uur later bij Laren weder een aanrijding. Zijn auto werd in beslag ge nomen. Op één der banden van dc auto ontbrak de naafdop, die bij Muiden gevon den is. Tegen den automobilist, die in be schonken toestand verkeerde, is proces-ver baal opgemaakt. Nader wordt gemeld, dat deze aanrijdin gen veroorzaakt zijn door de auto van D. uit De Bilt. Deze kon, nadat hij nabij de Vredelaan te Laren met volle vaart tegen een vrachtauto was ge.botst, door de poli tie worden aangehouden. LTit het feit, dat de naaf op een der banden, die ontbrak, te Muiden is gevonden, kwam men tot de conclusie, dat de heer D. ook het ongeluk te Muiden had veroorzaakt. Tegen hem is door de poltis van Muiden en door die van Laren proces-verbaal opgemaakt De duo rijdster van het motorrijwiel, die ernstig werd gewond bleek te zijn mej. H. uit Haarlem. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bis. i De onderhandelingen over het conflict in de mijnen hebben geleid tot het besluit van een maand uitstel. Te Overdinkei heeft een groote garage-) brand gewoed. In de Geldersche Achterhoek heeft een groote bosch- en heidebrand gewoed. Bij Ten Post (Gr.) is bij een ernstig auto- ongeval één persoon gedood en één ernstig gewond. Te Puttershoek heeft een groote brand gewoed. B Iz. 2 De eerste dag van het zilveren jubilee van Koning George is met groot feestbetoon en overweldigende belangstelling gevierd. De herderlijke brief der roomsche bisschop pen in Pruisen inzake de jeugdopvoeding is ongehinderd van de kansels voorgelezen. Men verwacht, dat de Rijksweer invloed ten gnnste van de kerken zal uitoefenen en dat Hitier zich deze week zal uitspreken. Flandin heeft een arm gebroken bij een auto-ongeluk. In Beieren is een Junkers vliegtuig met zeven inzittenden verongelukt. De Vereen, van GereL organisten heeft te Utrecht de jaarvergadering gehouden. Blz. 3 De algemeene vergadering van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders is heden te Amsterdam gehouden. Blz. 10 Prof. Dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel heeft heden het hoogleeraarsambt te Utrecht aanvaard. Overleden Is Ds. W. W. Smit, em. predi kant der GereL Kerk. Een vierweeksche speurtocht door Ame rika (X), door mr. P. Borst. ACCOUNTANTSKANTOOR J. DEN HOLLANDER Schietbaanlaan 128, Tel. 32707, BOTTERDAM Adm. Controle Belastingzaken Felle boerderijbranden Geen bluschwater Door onbekende oorzaak ontstond brand in de boerderij van B. Maalderink te Bek- v e l d (G.). De brandweer, die bijtijds aan wezig was, kon nagenoeg niets uitrichten uit gebrek aan water. Woonhuis met be lendende gebouwen brandden geheel af. Er vallen geen persoonlijke ongelukken te be treuren. Het vee kon gered worden. Ver zekering dekt de sclliade. Te Veghel (NjB.) zijn twee boerderijen afgebrand. Door onbekende oorzaak ont stond brand in de boerderij van J. Kanters. De brandweer, die arriveerde kon niet veel uitrichten en zelfs niet verhoeden, dat de brand voersloeg op een nabijgelegen boerde rij, toebehoorende aan C Pittens. Van beide boerderijen kon slechts wat meubilair en de veestapel gered worden. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De brandweer waakte er voor, dat de brand niet op nog ander boerderijen oversloeg. Te Raalte is door onbekende oorzaak de boerderij van den landbouwer Vloed graver afgebrand. De inboedel kon niet ge red worden en is een prooi der vlammen ge worden. Behalve een varken kon de rest van het vee gered worden. De schade wordt grootendeels door verzekering gedekt. Een hooiberg naast de boerderij brandde af. DE SMOKKELARIJ MET DE ZEEMEEUW Het hof van appél te Gent heeft vonnis ge wezen in de zaak van den alcoholsmokkel, gepleegd met het schip „Zeemeeuw" uit Schie dam, waarbij 14 personen betrokken waren. Dezen, o.w. de Nederlanders P. E., F. B. en J. M. uit Breskens, A. van M. uit Schiedam en M. E. uit Oostende, zijn eenigen tyd gele den door de rechtbank te Brugge veroordeeld tot straffen van 6 maanden tot 2% jaar ge vangenisstraf, terwijl de reedery te Schiedam burgerlijk verantwoordelijk werd gesteld voor het betalen van een fiscale geldboete van 4.666.662 francs. Het hof van appél bekrach tigde de straffen, uitgesproken ten laste van de Nederlanders alsmede de fiscale geldboete. Het toonde zich bereid tot een lichte strafver mindering voor de anderen. De rechtbank te Krefeld heeft den smokke laar F. H. uit Venlo, wegens smokkelen van tabak, tot 600.000 Mk boete, subs. 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, DE KERKBRAND TE LEERBROEK Naar wy vernemen is de schade veroorzaakt door brand aan toren en kerkgebouw te Leerbroek geregeld tussch en Gemeente- en Kerkbestur en de Utrechtsche Brandverzeke ring My. De herstelwerkzaamheden zullen nu wel spoedig aanvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1