glitum (tfoumitt Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekclijksche zending430 Bij dagelijksche zending 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgba# Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5466 VRIJDAG 3 MEI 1935 15e Jaargang abbrrtrntieprijjtn: Van tot 5 regels1.17'/i Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per tegel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'i bureau wordt berekend 0.10 „HET PRECEDENT" Onder dit opschrift maakt een schrijvei £n de Vr ij z.-d emoe raat, die moeilijk iemand anders dan minister Marchant kan zijn (zooals we ook elders opmerkten), een rake vergelijking tusschen wijlen Mr. Treub en Ir. MusserL Terecht wordt hier van precedent gespro ken. Men herinnert zich de geschiedenis met de Economische Bond. Die was ook ge richt tegen de partijpolitiek, welke land er» volk tot schade was. Men zou nu eens eco nomisch werk doen. Treub, die minister was geweest, die hoogst verdienstelijk werk had gedaan en zijn sporen in de politieke kamp had verdiend ging triumfeerend het land door. Evenals de N.S.B. nu trok hij volle zalen en veroverde hij vele stemmen op deliberalen. Wel niet zoo veel als Mussert nu, maar er waren toen ook niet zoo veel desperado's. Toch kwam hij met twee volgelingen in de Kamer. Is er van heel deze beweging iets terecht gekomen? Och, het zat ook toen in de lucht, net als nu Er waren ook toen enkele roomsch- katholieken, die eenzelfde pad op wilden: de richting Kranenburg. Maar overigens had de beweging op de rechtsche kiezers geen vat. En do vrijzinnigen hadden er al gauw genoeg van. De Economische Bond ging te niet en Mr. Treub bleek er zich ai spoedig politiek onmogelijk mee gemaakt le hebben. Treub en Mussert; politiek gesproken is het voor den eerste een beleediging om deze twee naast elkander te plaatsen: de groote, beheerschende figuur van Treub, eigenlijk geboren dictator; naast een algemeen leider, met of zonder hoofdletters, maar zonder eenige staatkundige inventaris. Echter, terecht schrijft de buitengewone medewerker in de Vrij z.-d emoe raat: „de tijd is anders, en dientengevolge zijn de kiezers anders. Men kan meer met hen doen. Ook een onwetende demagoog, als hij maar zich zelf overschat en zich overschat ting laat aanleunen van anderen, een man Konder eenige geloofsbrief dan die van de aanmatiging, kan thans met de kiezers, die wanhopig zijn en even onwetend veel doen. Het voorbeeld van Treub is leerrijk. Dat zij, die nog kunnen denken, daarmee hun voordeel doen!"* Binnenland De financieele betrekking tusschen Rijk en Gemeenten De uitkeering wordt lager De Minister van Financiën heeft aan de gemeentebesturen mededeelingen gedaan in zake de vaststelling van de voorloopige uit keering uit het gemeentefonds. Daar de op brengst van de middelen van dit fonds be neden de raming is gebleven, zal voor deze uitkeering niet f 59.200.000 beschikbaar wor den gesteld, doch slechts f 54.825.000, hetgeen slechts 92.61 yan de oorspronkelijke uit keering is» Permanente werkkampen der AH.V.J. Voor jongens van 16—24 Jaar Beginnende in den a.s. zomer zal de Amsterdamsche Maatschappij voor Jongemannen een nieuwe afdeel ing van haar crisiswerk gaan organisee- ren. Evenals het crisiswerk zal ook deze afdeeling zich gaan bezighouden met de behartiging van de belangen van jeugdige werkloozen, en wel door het organiseeren van kampen. Tot nog toe heeft nJ. de A.M.V.J. slechts tijde lijke werkkampen gehouden als wel kome afwisseling in haar zomerpro- gramma's. Het ligt in de bedoeling deze kam pen permanent te houden en ze der halve zomer en winter geopend te houden. De leeftijdsgrenzen der deelnemers zijn 16 en 24 jaar. Iedere deelnemer krijgt vol ledig pension, huisvesting, bewassching, vrij gebruik van werkkleediug, bij voorkomende ongevallen medische hulp, en iedere week Gen zakgeld van f 2.— Op geregelde tijden zal ër gelegenheid worden gegeven tot familiebezoek van Za terdag tot Maandag. In kampen in de nabij heid van Amsterdam iedere week, in verder verwijderde kampen om de twee, drie of Vier weken. Het reisgeld wordt dan door het kamp betaald. Indien deelnemers door een werkgever na sollicitatie worden opgeroepen, wordt hun 't reisgeld, dat ze noodig hebben, vergoed. Sommige van deze kampen zullen werk- objecten hebben, die een bepaalde vakken nis vereischen. Er zullen echter ook kampen worden in gericht voor niet-vaklieden. Deelnemers uit Amsterdam krijgen voor het kamp begint, eenige weken gelegenheid met elkaar en met de leiding kennis te maken. Hiertoe worden dan vergaderingen uitgeschreven en gelegenheid gegeven tot het deelnemen aan verschillende sporten. Zij, die aan deze kampen willen deel nemen, krijgen gelegenheid tot aanmelding en het inwinnen van inlichtingen in de week van 6—12 Mei a.s. 's morgens van 11- '12 uur in het A.M.VJ.-gebouw, Leidsche- iioschje, Amsterdam. Koningin en Prinses naar Brussel De ontvangst voorbereid. Onze Koningin en Prinses Juliana, die voornemens zyn op 14, 15 en 16 dezer een bezoek aan Brussel te brengen, zullen, naar wij vernemen, zoowel het Belgische hof als de wereldtentoonstelling bezoeken. Tijdens dit verblijf zal gravin Marnix van St. Aldegonde, geboren gravin d'Oultremont als Belgische eeredame aan het gevolg van Koningin Wilhelmina worder. toegevoegd. Voor Prinses Juliana is de keuze gevallen de jonge gravin Jacqueline de Lannoy, dochter van den gewezen grootmaarschalk van het Belgische hof. Minister Slotemaker in Zeeuwsch Vlaanderen afwateringswerken Bezoek i Gistermiddag vond op het terrein gelegen aan de brug bij het uitwateringskanaal nabij het gehucht Othene (Z. VI.) de plechtigheid plaats van het steken der eerste spade voor de werken tot verbetering van de afwatering in het waterschap „Hulster en Axeler Am bacht", hetwelk geschiedde door Z.-Exc. den minister van Sociale Zaken Dr. J. R. Slote maker de Bruine. Toen Z.Exc. om ongeveer half twaalf ter plaatse verscheen waren om. ter begroeting aanwezig de heer H. baron Collot d' Escury, rentmeester van het Kroondomein en verschillende burgemees ters van Z. Vlaamsche gemeenten. De minister wees in zijn toespraak vooral op de sociale en economische zijde van het plan. De totale kosten zijn geraamd op 1 480.000, waarvan f 192.000 aan arbeidsloon. De grondwerken zullen worden uitgevoerd in werkverschaffing. Eieruitvoer naar Duitschland Voorloopig stopgezet. Naar het Ned. Weekblad voor Kruido nierswaren verneemt kunnen tot nader or der geen eieren naar Duitschland worden uitgevoerd. Onder voorbehoud verneemt het blad verder, dat vermoedelijk 50 pet. van het verwachte Meicontingent aan de Central Stelle te Berlijn moet worden geleverd voor opslag in de koelhuizen, terwijl de rest slechts zal worden afgenomen tegen den wereldmarktprijs. Handel met de Sovjets Weer een delegatie naar Bnsland Naab Wij vernemen, zijn in overleg en ■samenwerking tusschen het ooilege van re- geerings-commissarissen en het comité voor den handel met Rusland, de heeren Reth- meier, Homeman, Van Wijnen en Verduyn naar Rusland vertrokken, om een onderzoek naar de mogelijkheid van uitvoer van Ne- aerlandsche producten, ook van vee, naar de Sovjet-Unie in te stellen. In deze delegatie zijn volgens het „Volk" verschillende belangengroepen vertegen woordigd, met die beperking evenwel, dat de industrie er buiten gebleven is. De be moeiingen- van het college van regeerings- commissarissen gaan niet verder dan met de producten, die onder de landbouwcrisis- wetgeving vallen. Het initiatipf tot deze samenwerking tus schen het college van regeeringscommissa- rissen en het comité voor den handel met Rusland schijnt te zijn genomen door den heer S. van Zwanenberg, die als commer cieel adviseur van de regeering'in het col lege van regeeringscommissarissen zitting heeft en die tevens lid is van het genoem de comité. De delegatie heeft geen bepaalde opdrach ten of aanbiedingen over te brengen. Zij is echter nauwkeurig ingelicht omtrent de op vattingen van de regeer ing, de mogelijkhe den, die hier te lande voor export aanwezig worden geacht en de voorwaaiden waarop transacties tot stand zouden kunnon komen. Een bericht Waar wat in zit Eeu nadenkend lezer vraagt ons: „hoe zit dat nu? Ik lees in ons blad, dat de heer L. R. Middelberg benoemd is tot burge meester van Zoetermeer. Zelfs staat boven het bericht: „Nieuwe burgemeester van Zoetermeer". Elders, onder „officieelc be richten" nog wel, staat, dat „tot burgemees ter van Zoetenvoude benoemd is de heer L. R. Middelberg". Dat is natuurlijk heelemaal mis. Want Zoetenvoude kreeg geen nieuwo burgemeester. En Zoetermeer eigenlijk ook niet. Want in de Prov. Almanak van Sam- som staat achter Zoetenneer: Burgemeester L. R. Middelberg 1931 27 Juli 1937. Aldus, de heer Middelberg is op 27 Juli 1931 benoemd tot burgemeester van Zoeter meer cn zal het, bij leven en welzijn tot minstens 27 Juli 1937 kunnen blijven. Wat is dat nu voor een grap?" Ons ernstig antwoord luidt: Van een grap is geen sprake. (Daar moeten we immers angstvallig tegen waken.) Die moet men ze ker in officieele berichten niet zoeken. Zoetenvoude is natuurlijk een drukfout Maar dat de heer Middelberg de nieuwe bur gemeester van Zoetermeer is, stond in alle - ook de allerernstigste kranten en i s dus (in dit geval: blijde) ernst. Maar, 't is een bericht, waar wat in zit De heer Middelberg was, werd en is burge meester van Zoetenneer. Hij was dat op 30 April, hij werd het 30 April/lMei; hij is het 1 Mei en voortaan. En eigenlijk is er aan den burgemeester niets gebeurd of veranderd. Echter, nu komt de oplossing: het Zoeter meer van 1 Mei is niet het Zoetermeer van 30 April; het eerste was 1886 II.A groot en het tweede 3455 H.A., want met ingang van 1 Mei 1935 zijn de gemeente Zegwaart en Zoetermeer door de persoonlijke unie van één burgemeester reeds bij elkaar behoorend vereenigd tot één ondeelbare gemeente, ge- heeten Zoetenneer. Ziedaar hoeveel copie er kan saamgeperst zijn in een bericht van twee regels. Want de andere twee rogels waren overbodig: de burgemeester was vóór 1 Mei in Zegwaart evengoed anti revolutionair als in Zoeter meer. Het politiek» beginsel is intercommu naal. HET JUBILEUM VAN DEN HEER M.FERNHOUT Een kwarteeuw burgemeester Vandaag te Middelburg herdacht De burgemeester van Middelburg, de heer AL Femhout, heeft heden herdacht dat hij een kwart eeuw het burgemeesterschap heeft mogen uit oefenen, achtereenvolgens in Tienho ven, Mijdrecht en Wilnis, Kampen en Middelburg, in welke laatste gemeen te liij in April 1933 werd geïnstalleerd. Een „Comité van Vrienden" uit de ingezetenen en oud-ingezetenen van genoemde gemeenten heeft hedenmid dag om half drie in de groote zaal van het Schuttershof een bijeenkomst belegd, om den jubilaris te huldigen. Te kwart voor drie kwamen de heer en mevrouw Fern hout met hun kinderen en verdere familieleden onder wie ook de vader van den jubilaris en werden door een commissie van ont vangst naar dö voor hen bestemde zetels geleid. Dc voorzitter van 't Comité van vrien den, dr. S. S. Sme ding, Middelburg, heette den burge meester en zijn fa milie hartelijk wel kom en richtte zich daarop tot den Com missaris der Ko ningin in Zeeland, en zei de dat het co mité en zeker ook M. Femhout de heer en mevrouw Femhout, het bijzon der op prijs stellen, dat de Commissaris en mevrouw Quarles van Ufford tegenwoordig wilden zijn. Daarop verwelkomde spr. de leden van het Eerecomité en van het Comité van vrienden. Zich tot den jubilaris wendende zeide spr. dat waar de herdenking van het 12^-jarig burgemeesterschap te Kampen met animo is geschied, de vraag was of te Middelburg aan het zilveren jubileum ook „iets gedaan" moest worden. Het Ja" als antwoord lag het meest voor de hand, omdat het na 25 jaar goed is even stil te staan en een terug blik op den afgelegden weg te werpen. Toch waren en er zijn er nog die van meening zijn dat het antwoord'eigenlijk „neen" had moeten luiden. Waarom? Wijl de heer Fem hout nog slechts korten tijd burgmeester van Middelburg is. Indien het zilveren ju bileum gevallen zou zijn op een dag nadat hij bijv. reeds een jaar of tien burgemeester van Zeelands hoofdstad was, dan zou er zeker een ander, meer organisch samen gesteld comité, vertegenwoordigend de bur gerij van Middelburg, zijn samenge steld en dan zouden na dit comité wellicht vertegenwoordigers van andere gemeenten als gasten, niet als gelijkberechtigde deel hebbers, het woord hebben kunnen voeren. Spr. komt dan op den jubilaris zelf en zegt dat aan diens benoeming te Middel burg, een en ander vooraf is gegaan, iets meer dan gewoonlijk. Een rij van politiek links-georiënteerde burgemeesters gingen den heer Fernhout voor en hij was de eer ste die uit den rechtschen kant van het po litieke spectrum toegezonden werd aan Mid delburg. In een stad, waar het een punt van discussie kan uitmaken of de meerderheid harer inwoners Iinksoh of rechtsch mag heeten, moest dit wel eenige deining ver oorzaken. Maar de heer Femhout stond daar zelf buiten. De kwestie beslist zijnde, bleef er nog een belangrijk punt over. Er zijn niet alleen rechtsche en linksche burgemeesters er zijn ook goede, laat ons zeggen: heel veel goede burgemeestersmaar ook minder Boven ons allen als poliitek geörienteer- de wezens, staan wij allen als menschen. Zijn wij als politieke personen misschien tegenstanders; op het toch meestal grootere terrein der algemeen-menschelijke activi teit kunnen wij allen elkaar als menschen vinden en waardeeren. Spr. meent dat men in burgemeester Fernhout èn den mensch èn den burge meester moet waardeeren. Hij verstaat aldus spr. het hoofd van een hoofdstad te zijn. Hij is toegewijd, hoffelijk, tactvol; hij wéét wat er van een burgemeester als lei der van de debatten in den raad, als repre sentant van het gemeentebestuur in en buiten het stadhuis, gevraagd wordt Spr. wees er reeds eerder op, dat de heer Femhout talenten heeft als orator, welke talenten men niet mag onderschatten ge zien wat de grootste figuren uit de wereld geschiedenis op dit gebied ons leeren. Spr. richtte zich ook nog tot mevrouw Fernhout en vertrouwde, dat zij voor haar man is la douce patronne, die burgemeester Hendrick Hooft van Amsterdam zich in dfi tweede helft van de 17e eeuw wenschte en welke de Engelsche gezant Sir William Temple zoozeer bewonderde. Thans ging de heer Smeding over tot het aanbieden van een album met de handtee- keningen van allen, die tot het geschenk bijdroegen, een album met groote en kleine, foto's van de plaatsen waar de heer Fem hout burgemeester is geweest en als eigen lijk geschenk een schilderij van den 17den eeuwschen Hollandschen kunstschilder, Jac de Villers, een fraai berglandschap. Namens Tienhovon werd het woord ge voard door Dr. G. A. B. F ij n van D r a a t van Zwolle, die eraan herinnerde, dat hij eveneens gesproken had bij de installatie van den jubilaris op zijn eerste standplaats. De heer J. P. Engel sprak namens de inwoners van Wilnis en Mijdrecht, waar burgemeester Femhout in het huwelijk ge treden is. Spr. bood ook mevrouw Femhout en de ouders van den .burgemeester en ook dc kinderen zijn beste wenschen aan. Tol de Middelburgers zegt spr.:' Houdt Uw Fern hout in eere. Spaar hem de critiek niet want daar kan hij tegen, mits zij opbou wend en eerlijk is, en men strijdt met open vizier. Natuurlijk wordt van de open, ronde Zeeuwen niet anders verwacht. Laatste spreker was de heer J. H. Kok te Kfumpen. De eerste ansjovis Van beperkende maatregelen niets bekend. Van bevoegde zyde wordt ons medegedeeld dat het bericht aangaande beperking der ansjoviszouterij, dat gisteren in verschillende bladen werd gepubliceerd, onjuist is. Noch bij de Rijkscontroledienst voor ansjovis noch bij de Visscherij-inspectie was van eenige beperking der ansjoviszouterij iets bekend. Te Den Helder is gister de eerste ansjovis, een hoeveelheid van 14 K.G., aangevoerd. Ned. Christ. Gyranastiekverbond Eere-comité Gronïngsche Torndag Het zilveren jubileum van het Neder- landsoh Chr. Gymnastiek-Verhond zal, zoo als gemeld, door het houden van een groo te toogdag op Tweede Pinksterdag te Gro ningen officieel worden herdacht. Voor deze turmlag heeft zich een eere-comité gevormd, bestaande uit de navolgende heeren te Gro ningen: Dr. J. P. Eockema Andreae, com missaris dér Koningin, Mr, P. W. J. H. Cort van der Linden, burgemeester, luit.- kolonel P. W. Leverland, garnizoenscom mandant, luit. kolonel J. van Selm, div. commandant der koninklijke mariohaussee, Tj. Krol, lid van gedep. staten, J. J. Ton- ckens, hoofdcommissaris van politie, prof. dr. W. J. Aalders, hoogleeraar, ds. C. M. Luteyn, Ned. Herv. predikant, ds. L. Oranje, Geref. predikant, dr. P. W. Kooius, vooi-zit- ter gemeent commissie lich. opvoeding, A. Bergsma, arts, D. J. Leverman, voorzitter Oranje-Nassau, mevr. S. Duiker-Bouwman, M II. Lutter, voorzitter Patrimonium, F. J. G. Furda en J. S. Karper, eerelid N.CG.V. Gemengd Nieuws» Brand in de Amsterdamsche Polder VOORRAADSCHUUR MET STALLEN AFGEBRAND Boerenknechts redden zich ternauwernood Donderdagmorgen te ruim 12 uur kwam van de zijde van het IJ het alar- meerende bericht, dat de Petroleum haven in brand zou staan. Vanzelfspre kend rukte de brandweer met groot materiaal uit en spoedde de Jason zich van zijn ligplaats aan de De Ruyterkade naar het bedreigde punt Het brandende perceel bleek zich juist achter de Petroleumhaven te bevinden, op voldoenden afstand, om den aldaar opgeslagen olievoorraad niet in gevaar te brengen. Het bleek te zijn een groote voorraad schuur met koeien- en paardenstallen van de boerderij van den landbouwer G. de Ridder, aan den Molenweg in den Amsterdamschen Polder nabij den VREESELIJKE BRAND BIJ HUISSEN Twee knaapjes in de vlammen omgekomen De vader ernstig gewond Men meldt ons uit Huissen bij Arnhem: Kort voor middernacht brak gister avond brand uit in de woning van den kweeker A. de Haas, wonende in de buurtschap 't Zand. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De bewoners, die allen reeds ter ruste waren, moesten uit het huis vluchteD, doch twee kinderen, jonge tjes van elf en twee jaar kónden niet meer worden gered. Beiden zijn in de vlammen omgekomen. De -ader en moeder der kinderen hebben nog getracht, toen het huis reeds fel stond te branden, de beide kinderen, die op de bovenverdieping sliepen te redden. Hierbij heeft de vrouw A. de HaasVan Swaay ernstige brandwonden opgeloopen. De vader trachtte nog bij de kinderen te komen, toen de brand reeds zoover om zich heen had gegrepen, dat toen hij zich in woning bevond het dak instortte. De vader werd ernstig gewond en moest per ziekenauto worden overgebracht naar het St. Elisabefhsgasthuis te Arnhem. De vrouw is met de vijf overige geredde kinderen in de woning van haar moeder opgenomen. Het blusschingswerk heeft een groot van de nacht geduurd. De brandweer moest zich wat het vuur be treft beperken tot het beschermen van de aangrenzende woning van den kweeker G. Schol ten, welke eveneens dreigde af te bran den. Van de woning van den kweeker De Haas is niets blijven staan. Hedenmorgen om vijf uur heeft men de lijkjes van de beide kinderen geborgen. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. Hedenmorgen was de toestand van den heer De Haas gunstig. De voorraadschuur staat tegenover de boerderij, op eenige tientallen meters af stand, en is aaneengebouwd met een paar den- eu koeienstal, die een lengte had 40 meter, terwijl beide gebouwen een breed te hadden van 20 meter. Boven de stallen was een zolder, waar eenige kaders waren afgeschoten, die dienden voor verblijf van een vijftal Zeeuwsche en Belgische boeren knechts, die hier seizoenwerk verrichten. Een hunner is gehuwd en bewoonde met zijn vrouw een der afgeschoten kamers. Te ongeveer 12 uur waren deze arbeiders van het land teruggekeerd en hadden zich naar den zolder begeven, om koffie te drin ken. Plotseling ontdekte een hunner door een der ramen, dat de tegen de stallen aan gebouwde schuur in brand stond en onge veer op hetzelfde oogenblik laaiden de vlam men uit het dak vau de schuur op. Tijd om langs den ladder naar beneden te gaan, was er niet meer. Door een zolderluik sprongen do mannen van een hoogte van ruim 3 me ter naar beneden, met achterlating van hun kleeren en andere bezittingen, waaronder eenige rijwielen. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen en had in een oogwenk de voorraden stroo en tarwe, die er lagen opgeslagen, aangetast, terwijl ook eenige landbouwwerktuigen en -machines een prooi der vlammen werden. De boeren knechts dachten, toen zij zich in veilig heid hadden gebracht, het eerst aan de beesten, die nog in de stallen stonden. Er bleken zeven paarden op stal te slaan. Het was inderdaad de hoogste tijd, dat men de angstig geworden dieren te hulp sohoot, want reeds brandde ook de stal en had het vuur enkele ruiven al aangetast. De paarden konden nog tijdig worden losgesneden en naar bui ten gedreven. Een geitje, dat zich even eens in den stal bevond, kon echter niet meer gered worden en kwam in de vlammen om. De brandweer gaf met zes stralen water. !a ruim een half uur stortte echter het brandende bouwwerk ineen en had de brandweer nog slechts de brandende ver koolde puinhoop te blusschen. De „Jason" die eveneens spoedig ter plaatse was, nam njet aan het blusschingswerk deel, en keerde naar zijn ügnlaats terug. De oorzaak van den brand, die in de schuur begonnen is,, is onbekend. Felle brand te IJselmonde Werklieden ternauwernood gered. Donderdagmiddag te ongeveer 4 uur brak brand uit in de garage van de fa, A. Huuksloot aan den Hordijk te IJsselmonde, bij den Dordtschen. straatweg. De garage was gevestigd in een voormali ge boerenschuur, welke van steen is opge trokken cn grens aan een dubbel woonhuis. In het voorpand woont de familie Huuk sloot en in het achterpand de familie Van Tricht. De garage is ongeveer 25 bij 12 AI. groot en bestaat uit een verdieping gelijk vloers en een zolder. Garage en woonhuizen zijn het eigendom van de firma Van Am- stel en Van der Waal te Rotterdam. In de garage, welke tevens auto-herstel plaats en lakspuit'nrichting is, was een van de arbeiders bezig met een autogenisch laschapparaat. Plotseling, vatte de carrosse rie van de auto, waaraan hij bezig wtis, vlam en in luttele minuten tijds stond de geheele garage in vlammen. De in de ga rage aan het werk zijnde arbeiders konden ter nauwernood een goed heenkomen vin den. Slechts met groote moeite is het hun nog gelukt de het dichtst bij de deur staan de Ford-auto in veiligheid te brengen. In een oogwenk tijds was de zoldering aangetast eai weldra sloegen de vlammen hoog boven het dak uife daar vaten benzin» en olie het vuur uitermate voedden. De IJsselmondsche brandweer begon on der leiding van de brandmeesters J. A. Lems en A. Stolk met de blussching. Er werden twee slangen uitgelegd, maar het bleek.dat de stralen slechts een zeer weinig beteeke- nende hoeveelheid water gaven. Op den Dordtschen straatweg ligt n.l. een 6 c.AL- buis van een waterleiding en daar de ea- rage zeer ver van den watertoren in Rotter dam gelegen is, was de druk slechts zeer gering Alen heeft er zich toen toe bepaald de aangrenzende woningen, die gevaar lie pen. nat te houden, waardoor de waterscha de zeer groot is. Tijdens het blusschingswerk heeft zekere J. van der Aleijden. uit IJsselmonde, die een ruit wilde intrappen, glasscherven in het gezicht gekregen. Een lid van de E.H.B.O. heeft hem de eerste hulp verleend. Al spoedig stortte het dak van de garage in. Er ontwikkelde zich veel rook, welke den Drand tot op grooten afstand zichtbaar deed zijn. Binnen een half uur was men het vuur mees ter. Alleen werden de muren omge trokken, daar ze gevaar voor instorten opleverden, en het puin nat gehouden. Het geheele gebcuw is uitgebrand en een Ford-personenauto, een gloed nieuwe Renault-personenauto, een Chevrolet-personenauto, een zoo goed als nieuwe opleg-aanhangwagen, een Kestein- en een Harley Davidson-mo- torfiets zijn vernietigd. Opening Veerdienst Ooltgensplaat—Noord-Brabant Alaandag 14 Mei des middags 12 uur zal de officieele opening plaats vinden van de nieuwe veerdienst. Verschillende autorileiten zijn tot bijwo ning van deze plechtigheid uitgeuoocjigd.. Er zal een overtocht gemaakt worden vanuit Ooltgensplaat. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TVKEEbladefl BI», i Het ambtsjubileum van burgemeester Fernhout is heden in Middelburg herdacht. In de Amsterdamsche Polder heeft eeu groote brand gewoed, waarbij een voorraad schuur met stallen is afgebrand. Bis. 2 Lagerhuis-debat over de houding van Duitschland. Het Fransch-Russisch pact van weder» zijdschen bijstand is onderteekend. Bis. 5 De Ondernemersraad voor Ned. Indië heelt de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden. Oud-minister Ch. J. L M. Weiter heeft een rede gehouden. Verschenen is het jaarverslag van de N.V. Levensverzekering Mij. De Nederlanden van 1845. De Zwitsersche Nationale Bank heeft het wisseldisconto verhoogd. VAANDELS-VLAGGEN C. M.V. DIEMEN DORDRECHT MEDAILLES INSIGNES BEKERS KRANSEN Mislukte inbraak te Poeldijk Inbreker aangeschoten» In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uu£ werd de echtgenoote van den electrician' Fischer in de Voorstraat te Poeldijk wakken door het blaffen van den hond. Zij wekte haar man en deze hoorde in den tuin gerucht Juist passeerde op straat een nachtwaker, die den Rijksveldwachter Gevers waar* schuwde. Toen deze arriveerde en een on* derzoek werd ingesteld, bleken de inbrekers verdwenen. Bij een verder onderzoek zag men even* wel drie personen zich ophouden bij de wo ning van den tuinder A. Persoon, die bij del nadering van de politie op de vlucht sloe» gen De veldwachter riep: „Politie, handen omhoog!", doch de mannen liepen door. De veldwachter loste twee schoten in de lucht, waarop een man bleef staan. Deze werd gearresteerd, doch bij zijn overbrenging liep hij vreeselijk te vloeken en te dreigen, dat hij den veldwachter kapot zou maken. Toen de man op een gegeven oogenblik naar zijn broekzak greep, loste de veldwachter een schot, dat de inbreker in het rechterbeen trof en hem deed neerstQrten. Dr. Ter Haar, die ontboden werd, adviseerde den man over te brengen naar het ziekenhuis te Den Haag. Hij bleek te zijn de omstreeks 45-jarige W, Kort, wonende te Alonster, doch een beken de uit de Haagsche onderwereld, die kort geleden uit de gevangenis was losgelaten» Hij weigert de namen te noemen van de beide andere inbrekers. Balken omlaag gestort Een doode t i gewonde. Gisteravond was men aan boord van het Rijnschip „Alannheim 210", liggende in de Alaashaven te Rotterdam, bezig zware balken te laden uit het naastliggende stoomschip „Portland". Bij een der hyschen is een ketting gebro ken, waardoor een aantal balken omlaag stortten. De balk trof den 64-jarigen Duitscher Welker, die aan boord van het Rijnschip „Mannheim 210" woont, op het hoofd. De man viel te water. Hy werd met groote moeite gered en is zwaar gewond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebrachtj alwaar hij kort na aankomst overleed. Een andere balk trof den 50-jarigen P. d© Zwart, een havenarbeider, wonende in de Wielerstraat, op het lichaam. Al et een gebro ken arm is hy naar het ziekenhuis vervoerd daar behandeld. Neem 'n AKKERTJE bij Hoofdpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn FRAUDE EN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE Naar wij vernemen heeft de politie te M a a a luis dezer dagen een vry uitgebreide fraude ontdekt, waarby het rijk en de gemeen te *n totaal voor pl.m. f1000 zyn benadeeld. Door verschillende personen werd n.l. meoe door het plegen van valschheid in geschrifte, hun gezinsinkomen te laag opgegeven, waardoor zy onrechtmatig steun ontvingen! In verband hiermede zijn gearresteerd zeke re T. B. en G. A. v. D., die naar het Huis van Bewaring te Rotterdam zyn overgebracht, i Tegen zes andere personen by een en ander betrokken, is nroces-vcrbaal opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1