VOEDT W. WEKELIJKSCHE B IJ L A G E MODE-VAKSCHOLEN I Stoom-Wasch- en Stnjkmrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater DRAAGT TARIEVEN rfe] l kV/cJ1 Off ^j|gg| DE FUNCTIES VAN DE HUID Resultaat van nieuwe onderzoekingen. Korten tijd geleden z'.jn te Wecnen nieuwe onderzoekingen verricht om na te gaan, of het menschel ijk lichaam in staat is water •uit de lucht door de huid op te nemen en te gebruiken. Deze experimenten slaagden vol maakt naar tevredenheid. Tot nog toe wist men slechts, dat 'het menschelijk lichaam water in den vorm van damp afstond aan de omgeving, ilier wer den echter proeven met 52 personen geno men, om liet tegendeel tc bewijzen! Een stevig, dik drinkglas, met een inhoud 115 kubieke centimeter, werd hermetisch op de borstkas bevestigd. De beslagen opper vlakte bedroeg 16 vierkante centimeter. In het glas bevond zich een door en door voch tig propje gaasstof, en de vochtigheidsgraad an het glas werd nauwkeurig gemeten. Na een uur kon men een vermindering van der vochtigheidstoestand waarnemen van O.Oó (graad, welk water alleen door de huid k*>n zijn opgenomen! Een aantal onderzoekers, onder leiding van prof. dr. Stejskal te W" nen. trachten thans een methode uit te v den en uit te «erken om iemand door de huid van voedsel te voorzien. Zoo werd o.a. al vastgesteld, dat wanneer men meei- dere malen per dag de huid inwrijft met 300 gram vetstoffen, alsmede een groote hoe veelheid koolhydraten deze stoffen door her lichaam worden opgenomen. Menschen met gestoorde geestvermogens, zooals de patiënten van Steinlhof bij Weenen, werden door middel van deze voedingsmethode ge ruimen tijd door de huid gevoed! Voor gewone omstandigheden is het wa ter natuurlijk slechts te beschouwen als liuidspijs, dus bij de verzorging van de huid. Maar ook hierbij doemen nieuwe ge zichtspunten op Dr. E. Hiltner publiceerde eens een om vangrijke studie hierover. Hij gaat ervan uit, dat reeds bij planten de werking van 'den dauw en van het wortelwater ver schillend is. Want terwijl het wortelwater zilt is, bezitten dauw, regen en sneeuw bijna geen zoutbestanddeelen. Daarom wer ken zij verdunnend op de hooge houtcon centraties in het plantenlichaam. Het is be kend, dat de medische wereld in den laat- sten tijd het volmaakt zoutlooze water (aqua destillala) veel voorschrijft als drink- kuur. Dr. H. is geneigd, overeenkomstige werkingen aan het water toe te schrijven, dat dooi regen of dauw van buiten af in onze huid binnendringt. En zoo ontstaat vanzelf de vraag, of bij het baden in ver schillende rivieren of waterpartijen of die nu zoutrijk of zoutarm zijn, in het Hdhaam niet overeenkomstige voedingsfunc ties of verdunningsgevolgen ontstaan. Het gaat in dat geval om een physiologische werking op de huid tengevolge van water- opname door die huid. Ja, deze werkingen beperken zich bij badkuren niet tot de huid, maar komen het geheele organisme ten goede. Dr H. vestigde in zijn werk de aandacht op het oude, boersche huismiddeltje, dat thans nieuwe beteekenis krijgt: zich was- saben met regen- en sneeuw water. Tot ver jonging van de huid! Het is namelijk op vallend hoe dikwijls bij de meest-uiteen- locpende rassen lie* gebruik van „hemelwa ter" wordt aanbevolen. Het moet de huid fraiier. de menschen «ijzer maken en kin deren moet ni n naar buiten zenden, als tijdens c-n regent-ui de zen schijnt: dan groeien zij goed! De mogelijkheid, dat ja renlange waarneming hier een waarheid had rntdekt die pa« tegenwoordig weten schappelijk kan wo den bewezen en ver klaard is niet .ifiaenkbaar, integendeel zelfs zeer waarschijn!ijV. BEHANDELING VAN WONDEN. Elke arts weet, welk een ontstellende on kunde zelfs een „ontwikkelde" leek aan deti dag legt bij liet zelf behandelen van wonden Hoeveel voorlichting er ook op dit gebied gegeven is, telkens blijkt het weer noodig, oni de voornaamste regels der wondbehan- deling te herbalen. Bijna elke wond ont staat onder omstandigheden, welke een daarop volgende infectie waarschijnlijk ma ken. Daarom moef men elke wond als ge ïnfecteerd beschouwen. Doet men dit, dan zullen in de meeste gevallen tijdig maat regelen genomen kunnen worden, om ont steking te voorkomen. Vele wonden worden ook eerst naderhand geïnfecteerd door ondeskundige pogingen tot behandeling, door drukken, kneuzen o „reinigen". De eerste hulp moet zich lie per ken tot liet voorloopig stelpen van het bloed, het bedekken met steriel gaas of desnoods met schoon uit de wasch gekomen goed het rustig houden van 't gewonde lichaams deel. Verder moeten wij voorkomen, dat er van de randen en de verdere omgeving der wond ziektekiemen in «1e wond zelf komen Voor dit doel is meestal het bestrijken mei jodiumtinctuur voldoende. Wasschen met zeep moet vermeden worden, het afwrijv der omgeving met aether of alcohol is ech ter in alle gevallen geoorloofd. Voorwerpen of vuil, die de wonden zijn binnengedrongen, trachte men te verwijde ren dooreen (voorzichtig uitgegoten!)straal steriele keukenzoutoplossing of 3 pet water- stofsuperoxyde. Bij wonden, die met aarde verontreinigd zijn, moet steeds rekening ge houden "worden met een injectie tegen teta nus. Daarom mag nooit verzuimd worden, zulke wonden zoo spoedig mogelijk aan een arts te laten zien, al schijnen ze overigens onbeduidend. Wonden, waarbij groote stukken van hel weefsel zijn beschadigd, zal men vanzelf door een dokter laten behandelen. Soms moeten zij chirurgisch gereinigd worden. Of een wond gehecht mag worden, hangt vooral af van de vraag, in hoeverre zaj als geïnfecteerd moet worden beschouwd en of het weefsel zoodanig beschadigd is, dat de genezing erdoor zou worden gestoord. Hoe gladder de wondranden zijn, en hoe zuiver der de wond, hoe eerder er gehecht mag wor den. Dit is de reden, waarom schotwonden nooit gehecht mogen worden; ook alle an dere wouden, die door kneuzen of scheuren zijn ontstaan, moeten open behandeld wor den. Wonden, die beginnen te genezen, wor den bedekt met steriele verbandstof of aangezien ze bij het verwijderen van droge verbandstof licht gaan bloeden met eer. geneeskrachtige zalf. Er is n 1. een aantal stoffen, dat de genezing van wonden verge makkelijkt en bespoedigt. Wanneer men HANDWERKEN Rand voor schoorsteenkleed. Rand voor schoorsteenklced of boeken- kas(gordijn. Te werken op Noorsche stof mei kelim wol. Elk blokje van de teekening vertegen woordigt twee draden van de stof. De ste ken zijn dus gewerkt over zes draden hoog te en 6 draden breedte. Ons model is op donkerblauwe stof. terra cotta goudgeel 1. beige uiterlijk 24 uur na het ontstaan van een wond perubalsem daarin brengt wordt het uit kiemen van bacteriën en daarmede de komende ontsteking verhinderd. Bij gene zende wonden wordt vaak met goed succes strooipoeder gebruikt. Zoodra de eerste zorg voor de pas gekre gen wond voorbij is en het gevaar voor in fectie is overwonnen, begint de zorg voor het litteeken. Het is voor den patiënt vaak van groote beteekenis, dat de wond niet alleen geneest, maar ook goed geneest, zonder ontsieringen of zelfs misvormingen na te laten. Vooral in de latere stadia der genezing, die voor de vorming van het lit teeken beslissend zijn, kan er veel bereikt worden door bestraling, bijv. met Hanau- hoogtezonlampen. Het is gebleken, dat on der den invloed van bestraling gevormde litteekens zachter, buigzamer en rijker bloed zijn. Ook tijdeus de genezing der wond kan de bestraling reeds worden toegepast om het genezingsproces te bevorderen. Dit middel hoort natuurlijk alleen thuis in handen van deskundigen. Een teveel aan bestraling kan als reactie ontstekingen opwekken, die van ongunstigen invloed zijn op het genezings proces. Bij pas ontstane, niet geïnfecteerd» wonden, mag slechts zeer licht worden be straald; de wonden drogen dan snel, hun oppervlakte wordt gezuiverd en de vorming van nieuw weefsel wordt bevorderd. Bij ge ïnfecteerde wonden is het mogelijk, om door kunstmatige hoogtezon een desinfecteeren- den invloed uit te oefenen. De voornaamste regel der wondbehande- ling blijft eohter, dat men niet door over ijlde maatregelen schade veroorzaakt, welke moeilijk meer kan worden hersteld. De be handeling van een groote wond moet door geoefende banden geschieden; in afwach ting van de komst van den dokter is be schutting en rust de beste hulp, die men den gewonde kan geven. HANDWERKEN Gehaakte strik en manchetten De gehaakte strik en manchetten, waar van wij hierbij de afbeelding geven, ontlee- nen wij aan 't derde deeltje van „Steek voor Steek", waarvan wij elders in dit nummer de verschijning aankondigen. Men heeft er voor noodig een kluwen (20 gram) of twee kluwens (10 gram) „Anker" Cordonnet Mer- cerisé nr. 60 (wit), een Mil wards stalen haaknaald nr. 5. Strik. Begin met 8 1., 1 picootje (om een picootje te maken haakt men 1 v. in de 8e 1. vanaf de haaknaald), 21 1., 1 picootje, 3 1., omdraaien. Ie toer: Houdt de 1. en het picootje naar beneden en haak 1 waaiersteek, in de 4e 1. van het picootje (de waaiersteek bestaat uit I d. st., 3 L, 1 d. st., 3 1., 1 d. st. 3 1.. 1 d. St.), 1 waaiersteek in de v. van het le pi cootje, 11 L omdraaien. 2e toer: 1 picootje, 3 1., 1 waaiersteek in het 3e gaatje van de waaiersteek der vorige toer, vanaf herhalen tot aan het einde van de toer, 20 1., omdraaien. 3e toer: 1 picootje, 3 1., 1 waaiersteek, in de 3e 1. vanaf het picootje, 1 waaiersteek in de 9e 1., 1 waaiersteek in het 3e gaatje van de waaiersteek, van herhalen tot aan 't eind van de loer, 11 1-, omdraaien. Herhaal deze beide laatste toeren nog vier maal. 12e toer: 1 picootje, 3 1., 1 waaiersteek in het 3e gaatje van de waaiersteek, vanaf herhalen tot aan hei einde van de toer, 11 I., omdraaien. De laatste toer 4 maal her halen. 17e toer: 1 picootje, 3 1. 1 waaiersteek in het 3e gaatje van de waaiersteek, vanaf herhalen tot op 3 na de laatste waaiersteek, in 't 3e gaatje van de 2e waaiersteek. II 1. omdraaien. 18e toer: 1 picootje 3 I., 1 waaiersteek in 't gaatje van de waaiersteek, vanaf herhalen tot aan 't einde van de toer, 11 1., omdraaien. De laatste 2 toeren 'nog 4 maal herhalen, 1 picootje, 1 v. in het laatste stokje van de voorgaande toer. Afhechten. Reepje voor de strik. 30 1., 1 v. in de 3e 1., 1 v. in iedere 1., 2 1., omdraaien, 1 v. in iedere v., 2 1., omdraaien. De laatste toer nog 6 maal herhalen. Manchetten. 15 1., 1 picootje, 15 1., 1 picootje, 15 1., 1 picootje, 11 1., 1 picootje, 3 1. omdraaien. le toer: Houdt de lossou met de picootjes naar hen eden 1 waaiersteek in de v. van het picootje, vanaf herhalen tot aan het einde van de toer, 6 1., omdraaien. 2e toer: 1 waaiersteek in het 3e gaatje van de waaiersteek, vanaf herhalen tot aan 't einde van de toer, 11 1.,-omdraaien. 3e toer: 1 picootje, 3 1. 1 waaiersteek in 't 3e gaatje van de waaiersfeek, vanaf her halen tot aan het einde van de toer, 6 1., omdraaien. De beide laatste toeren nog 14 maal herhalen. 32e toer: Als de 2e toer. 33e toer: 1 picootje, 3 1., 1 v. in het mid- eiste gaatje van de waaiersteek, 11 1., 1 picootje, 3 1., 1 v. in het middelste gaatje van de waaiersteek, vanaf nog 1 maal herhalen, 9 1., omdraaien. Langs de onderkant van de manchet haakt men 1 v. in het gaatje van 6 1., 7 1., 1 v. in het volgende gaatje, vanaf langs de geheele onderkant herhalen, eindigend met 3 1., 1 v. in de eerste 1., 2 1. omdraaien, 3 v. in het gaatje 1 v. in de v., 7 v. in het gaatje, vanaf herhalen tot aan het eind van de toer, eindigend met 6 v. in de lus op de hoek, 2 1., omdraaien. 1 v. in iedere v., 2 1., omdraaien. Deze toer nog 6 maal her balen. Afhechten. HET BOEK VOOR DE VROUW Kook eens iets anders. Dit is een suggestieve titel, waarmee het nieuwste kookboekje van Marion B e k- k e r, dat dozer dagen verscheen bij Nijgh en Van Ditmar N.V., Rotterdam, opnieuw onze aandacht voor de keukenproblemen vraagt. Die bewegen zich in den regel tusschen en kele vrij nauw-omschreven grenzen. In de eerste plaats kennen de meeste keukens heden ten dage de scherpe beperkingen, welke de financiën opleggen, aan den an deren kant is er de eisch, dat de voeding doelmatig en gevarieerd moet zijn. En aan het laatste ontbreekt het in de practijk nog al eens. Vandaar dat schrijfster in haar in leiding het al dadelijk heeft over het goede, maar vervelende eten. Men begrijpc dit goed. Deze klacht komt niet voort uit een verwenden, veeleisehenden smaak alléén. Verandering van spijs is wel niet direct een leven svoorwaardc, doch wel zeer bevorderlijk voor de gezondheid. Ik wil niet zeggen, aldus schrijfster, dat alleen Holland uitmunt in vervelend eten. In ieder land huist het gemakduiveltje, en be pleit bij de huisvrouw de voordeelen van een menu, dat zich regelmatig iedere week herhaalt. Maandag gewoonte-soep, versche Maandagsgroente met aardappels on alle- dagsvieesch, en vervelingspudding toe. En- zoovoort gedurende de week. Om een t beeld te noemen: er zijn landen waar in wordt gegeten, en veler lievelingsgerecht be- wordt gegeten, en veler lieveligsgerecht be staat uit een mengsel van witte booncn en bloemkool, gaar uit het water gevischt begoten met een matige olie. Kortom, niet alleen Holland zondigt tegen de regels weldadige afwisseling. Dit werd aanleiding voor schrijfster tot het samenstellen van een klein internatio naal kookboek, waarvan alle recepten voor de Hollandsche keuken zoo noodig zijn pas klaar gemaakt, zonder hun eigen karakter ook maar eenigszins te verliezen. Een kook boek dat slechts recepten geeft, die gerui- men tijd in een Hollandsch-gezin ter tafel kwamen, en een aangename afwisseling brachten in het wel degelijke en voedzame, maar dikwijls o zoo vervelende Hollandsche menu. Uit wat wij hier uit haar inleiding citeer den heeft men een vrij duidelijk beeld wat Marion Bekker met dit haar nieuwste kook boekje bedoelt. Met haar opvatting kan men het al of niet eens zijn dit doet er weinig toé toch zullen velen met ons blij zijn, dat zij deze Internationale recepten bijeen bracht en voor ons pasklaar maakte Wel licht zijn zij wel eens duurder, dan men dit gewend is, maarzullen de velen, die dit jaar om practische redenen er hun buiten- landsch reisje bij in zien schieten, zich niet toch de weelde kunnen veroorloven van hun reiesherinneringen op deze manier eens wat op te halen? Wie bijvoorbeeld heugenis heeft aan de zoo voortreffelijke Mareeillaan- laansche „Bouillabaisse", de vermaarde Fransche vischsoep, of aan die fantastische Slavische soep, die met een onuitsprekelijk woord „Borschtsch" heet, zal blij zijn, hier van eindelijk een recept aan te treffen, dat met Hollandsche middelen te verwerkelij ken is. Wie „wat andera" wil koken, probeere dus aan de hand van dit boekje eens een „voya ge autour de sa cuisine". WEKELIJKSCH KNIPPATROON Nr. 538A: driekwart mantel van wollen stof. De garneering bestaat uit een doorge stikte pas en schuine zakken, eveneens met doorgestikte kleppen. Benoodigd materiaal: twee meter stof van 130 c.M. breedte. Prijs van dit. patroon is 38 cent per stuk. No. 538B: de blouse, die bij dit complét hoort is van wit satijn. Benoodigd materiaal: 1.75 Meter satijn van 90 c.M. breedte. Prijs in dit patroon is 38 cent per stuk. Nr. 538C: aangesloten rok. die naar onde- -n iets klokkend uitloopt. Benoodigd mate riaal: 2 maal de hoogte. Prijs van dit patroon is 38 cent per stuk. Bij deze prijzen wordt eohter nog 6 cent extra voor portokosten gerekend. De patronen zijn tegen de aangegeven prij zen in alle maten te verkrijgen bij de „Af- deeling Knippatronen" van de Uitgevere maatschappij „De Mijlpaal", postbox 75, te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst ROTTERDAM: Goudsche- singel 21f - Telefoon 15877 Spr.uur: Dind. en Donderd. v. 2—4 u. Dir. M. WOLS Gelegenheid voor DAMES vervaardigen. L. MAASOEVER: Frans I HILLEGERSBERG: Bekkerstraat 69. Spreekuur I Berglaan 6 Spreekuur: Maandagavond v. 7—9 u. I Donderdag van 24 uur. Directr. N. LAGENDIJK. Directrice: J. STOK. jn MEISJES in korten tijd hun eigen kleeding te leeren DAG- EN AVONDLESSEN Speciale Middagcursus voor Meisjes v. 1418 j. 4 middagen per week VRAAGT PROSPECTUS E WEG NAAR 'T HART GEBAKKEN RUNDERLEVER Snijd de lever aan plakken, haal ze door bloem, en bak ze in boter aan beide kanten bruin en gaar. Lardeer de lever met rook- spek of laat wat schijfjes spek op de lever meebakken. RIJST MET PRUIMEN Wasch 2 ons rijst zorgvuldig en laat ze uitlekken; wascth 2 ons pruimedanten goed af in lauw water en eveneens uitdruijjen. Zet acht d.l. water op en breng dit met een theelepel zout aan de kook, doe er de rijst en de pruimen in en kook ze samen gaar, ongeveer drie kwartier. LAMSVLEESCH IN AZIJN 2 K.G. vleesch; 150 gram rundvet of boter; 1 kruidnagels; 4 laurierbladen; stukje Spaansche peper; 1 uit; 20 gram zout, d.w.z. twee afgestreken eetlepels; peper. Snijd zoo noodig een deel van het vet af en zet het vleesch gdurende 24 uur in azijn, half water mt zout en kruiden. Keer het vleesch in dezen tijd eenige keeren om. Dan braden op dezelfde manier als men dit met roast- beef doet. Maak de jus af met wat van het vocht, waarin het vleesch gestaan heeft. Bind ze desgewenscht met wat gebrand meel. HAZELNOOTKOEKJES Half pond gemalen hazelnoten, half pond suiker, 3 eieren, vanillemerg. De eieren en de suiker worden geroerd, de gemalen ha zelnoten en het vanillemerg erdoor geroerd. Men maakt hiervan balletjes, die men op een beboterd bakblik zet. Op ieder balletje doet men een heele hazelnoot en bakt de koekjes in een heeten oven. MONTAGNE RUSSE 1 ons zachte biscuits, jam, wat sinaas appellimonade, en vanillevla van 4 d.l. melk, 1 ei, 15 gram maizena, 30 gram suiker, stuk je vanille. Maak op de bekende wijze een lekkere vanillevla en laat deze bekoelen. Week de biscuits in wat limonade en leg ze op een glazen schotel afgewisseld met een laagje jam. Overgiet ze met de vla en gar neer het geheel met wat stijfgeslagen eiwit of slagroom. CHOCOLADEBLUF 4 d.l. slagroom, 1 eiwit, 40 gram poeder suiker, 20 gram cacaopoeder, een scheutje koffic-extract. Klop de slagroom stijf, meng ze met de poedersuiker, het cacaopoeder, het stijfgeslagen eiwit en het koffie-extract. Vul hiermee hooge, smalle glazen en presenteer er een vanillcbescuit bij. Laat MORAAL Uw slager zijn Eerste kwaliteit - Lage prijzen, die zich aansluiten aan de tijdsomstandigheden. Vraagt prijscourant Vergelijkt kwaliteit en prijs, °luvierstraat 27b - DEN HAAG - Tel 554297 ULLEN WE ETEN? ZONDAG: Rundvleesch, postelein, Montag- ne Russe. MAANDAG: Spinaziesoep, geb. runderlever, appelmoes. DINSDAG: Gekookte eieren, spinazie, rijst met pruimen. WOENSDAG: Gestoofde schelvisch, witte boontjes met zure saus, havermout. DONDERDAG: Varkenskarbonade, andijvie, chocoladevla. VRIJDAG: Kerrysoep, baklapje, sla. ZATERDAG: Gehakt, worteltjes, panne koeken. MAIZENASCHOTELTJE Roer 2 eidooiers met y2 ons suiker, 2 eet lepels melk en 3 eetlepels maizena tot een gladde massa, giet dit by y2 liter kokende melk en laat het circa 4 minuten binden. Laat alles al roerende even afkoelen en roer er het stijfgelopte eiwit door, doe de helft van de massa in een vla-schaal, hierop een flinke laag abrikozenjam en daarop de rest van de massa. van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwissel, in postzegels, of per post giro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling van een der patronen duidelijk het verlangde nummer en tevens de gexvenschte maat, d.w.z. boven-, taille, heupwijdte enz., op te geven. Gelieve verder naai» en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoo- dige vertraging in de toesturing. Het Is lang niet voldoende In de keuken zoo moor „gewoon" zou» te gebruiken. JOZO moet het zijn, het gezonde keukenzout, dat U tegen Krop beschermt. 8 ets. per pondspak! Aan tafelDaar heeft het buitenlandsch zout afgedaan nu er beter en zelfs goedkooper zout van eigen bodem is.- Boe keio's Tafelzout. 20 ct. per bus van 340 gr. (12 ct. 'n gevulde strooier.) TAFELZOUT N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO ST00MWASSCHER1J Th.BH3EKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 NIET DUURDER, WEL BETER! BALTEX ZONGORDIJNEN brengen uitkomst. Worden buiten aange bracht, houden de zon absoluut buiten Uw Woning en houden Uw kamers heer lijk koel. PRIJS 1,40 per M2. Vraagt inlichtingen of prospectie bij J. v. d. TOORN Co., Mathen.weg 77/79, Tel. Nos, 33628 en 3S628 - ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8