De mechanisatie in de sigaren- industrie DONDERDAG 2 MEI T935 TWEEDE BLAD PAG 5 Waar het eigenlijk om gaat alhier, fabrikante van de bekende Edelacfht- 6 baar-sigaren, dankbaar, dat zij ons in de yv gelegenheid heeft willen stellen in die siga- U6 argumenten pro renfabricatie een inzicht te krijgen en voor en COntra de groote gastvrijheid, waarmede zij ons daarbij heeft ontvangen. Ti De firma Wijtenburg heeft een zgn. half Jrloe WOrdt een Sigaar gemaakt gemechaniseerd bedrijf, waarin een perso neel van ongeveer 250 man werkzaam is. Zelfs de meeste Lei denaars weten niet, dat de Sleutelstad zulk een vrij omvangrijk si- garenbedrijf bezit, maar dat zal ook wel een gevolg zijn van het feit, dat de verschillen de afdeelingen van deze sigarenfabriek nog al verscholen en verspreid liggen, zoodat hetgeen zich naar buiten aan het oog ver toont, omgekeerd evenredig is aan hetgeen naar binnen aanwezig is. Leiden, 29 April. Er wordt op het oogenblik een heftige Strijd gestreden over de kwestie van de mechanisatie in de sigarenindustrie. De oorsprong der kwestie "Deze strijd vindt zijn oorsprong in een request aan de landsi;egeermg, waarin aan gedrongen wordt op een ingrijpen van regee ringswege om de voortschrijdende mechani satie tegen te gaan op zoo drastische wijze, idat de machines, die thans voor de fabricage Ivan sigaren worden gebruikt, tol verdwij ning zijn gedoemd. Men tracht dit te berei ken door een wijziging in de Tabakswet, waardoor de bestaande onderscheidingen tusschen cigarillos, sigaren enz. vervallen en plaats maken voor drie andere catego- riën, nml. a. geheel uit de hand vervaardig de sigaren; b. half mechanisch vervaardig de sigaren (bosjes-machine) en c. geheel mechanisch vervaardigde sigaren (compleet machine). Een verschil van iy2 pet op ac cijns tusschen elk van deze categoriën, zoo meenen de requestranten, zou eventueel vol doende zijn, om zoowel de bosjes-machine als de compleetmachine overbodig te maken Geen enkele fabrikant tenzij misschien iemand, die het allergoedkoopste product Ivervaai'digt zal er bij een dergelijke ac cijnsheffing voordeel in zien nog een ma chine te houden. Ondernemingen, die bereid zijn zich langzamerhand aan te passen zou den dan als belooniner daarvoor gedurende den overgangstijd vrijstelling van het ver hoogde recht kunnen krijgen. Dit request was de knuppel, die het hoen derhok in beroering heeft gebracht Als reden, waarom deze beroering is teweeg ge- hracht, wordt opgegeven de schadelijke in werking, welke de mechanisatie op de werk- 1 zou hebben. Een ingewikkelde kwestie Het valt oogenblikkelijk in t oog, dat deze kwestie er een is van een buitengewoon in gewikkeld karakter. Op 't eerste gezicht ziet de aanleiding er van: de strijd tegen de werkloosheid onder de sigarenmakers, er zeer sympathiek uit, maar alvorens men deze svmpathie gaat uiten, dient men zich toch wel terdege op de hoogte te stellen van al de argumenten, welke de voor- en tegen standers op het tapijt hebben gebracht en deze argumenten tegen elkaar af te wegen, omdat een overhaast oordeel in een derge lijke zaak tot zeer ongewenschte consek ties kan leiden. Hoe wordt een sigaar gemaakt? De leek vraagt zich in de eerste plaats af: H' ennt het een sigarenfabriek eigen lijk (u.jV Hoe wor*+ flen sigaar gemaakt? Wij 4ia de finaa A, £L i. Wijienhurg, De bosjesmachine We staan dus ook niet te lang bij dit voor bereidende werk stil, maar begeven ons naar de sigarenmakerij. waar allereerst het binnengoed met het omblad tot het zooge naamde bosje wordt verwerkt. Dit geschiedt bij de firma Wijtenburg eveneens machi naal. Door de bosjesmachine wordt het om blad om het binnengoed gerold en het daar door ontstane bosje, dat dus nog slechts een half-product is, wordt in de sigarenvorm ge legd en tweemaal in den vorm geperst om een gelijke en naadlooze persing te krijgen. Het halfproduct is dan gereed om in de handen der sigarenmakers te komen, die er het dekblad omrollen. Ook dit laatste kan machinaal geschieden door de zgn. com pleetmachines. Er zijn reeds enkele van deze machines in gebruik, maar toch uit sluitend voor het goedkoope product. Het dek-oprollen geschiedt nog voor verreweg 't grootste gedeelte met de hand. Ook in het sigarenverbruik heerscht een bepaalde mode en de sigarenvorm wijzigt zich naar die mode. Om de nieuwe, maar moeilijke mo- Een kijkje in een gedeelte van de bosjes makerij van de to. X. H. J. Wijtenburg te Leiden. Met de machines die men op de foto ziet wordt het half-product, het z.g.n. bosje gemaakt. De machine rolt het omblad om het binnenwerk. Het meisje rechts legt het omblad in. Het meisje links haalt het bosje uit de machine en legt het in den vorm. Op den voorgrond links een pers die de bosjes in de vormen perst. Links op den achtergrond zijn jongens bezig de eenmaal geperste bosjes in den vorm te keer en, waarna de bosjes voor de tweede maal worden geperst. Bij een beschrijving van hetgeen we ge zien hebben, zullen we ons uitsluitend be palen tot hetgeen bij de fabricage van de sigaar te pas komt We komen dan allereerst aan de machi nale stripperij en drogerij van het binnen goed. De opslagplaatsen der tabakken, de invochtkamer en de machinale kerverij, gaan we voorbij, hoe interessant deze ook mogen zijn. De stripperij is een machinale bewerking, waardoor hét tabaksblad ont daan wordt van de stelen, van het stof en zand op een ingeni©U6e en hygiënische wijze met zoo groot mogelijk rendement. Deze machine is in den strijd niet betrokken. Het zou de klok vele tientallen jaren terugzet ten zijn, om hier het onhygiënische en ver schrikkelijk tydroovende handenwerk weer in te xoeren. deïne modellen van het dekblad te voorzien, wordt een bekwame sigarenmakershand vereischt en geregeld moeten jonge sigaren makers worden opgeleid in de avonduren om dit verantwoordelijk werk te leeren. Als de sigarenmaker de sigaar klaar heeft Is zij intussChen nog allerminst voor ver zending gereed. De sigaren worden thans, nadat ze geteld en gecontroleerd zijn, in kisten verpakt en naar de sorteerderij ge bracht. waar ze op kleur worden gesorteerd. Dit sorteeren is een zeer precieus werk. Men behoeft alleen maar te weten, dat ge sproken wordt van het sorteeren in 36, 52 en 78 kleuren, om dit te beseffen. De siga- rensorteerder pakt de sigaren tevens in op het zgn. „droogfust", dat naar de droog- kamer wordt gebracht. Deze droogkamer wordt op geilikmati3a temperatuur ver warmd, om te voorkomen, dat door overver hitting de sigaren te snel zouden drogen en dientengevolge zouden kunnen uitdrogen en an smaak en aroma verliezen. Om de persvorm te behouden, worden voor de eerste droogdagen de droogkistjes in zware persen geplaatst. Nadat de sigaren zijn uitgewerkt, moeten ze nog eenige da gen nadrogen. Dan zijn ze klaar om verpakt te worden in het geëtiketteerde fust of in de blikverpakkingen, zooals deze thans in talloos vele variaties in de winkel-etalages worden gevonden. Over wat er bij deze verpakking nog alle maal te pas komt, zullen we ook niet uit weiden. Ook hier kan de machine aan vele handen werk ontnemen bij de firma Wij tenburg geschiedt bijna alles nog met de hand maar ook deze afdeeling is niet in het geding. Het hart der kwestie Het gaat uitsluitend over de eigenlijke sigarenfabricatie, dus over de bosjes-machi ne en de compleetmachine, maar toch over de bosjes-machine in de eerste plaats, om dat de compleetmachine nog in slechts wei nig fabrieken is ingevoerd en hoofdzakelijk voor de vervaardiging van cigarillos. De bosjesmachine heeft reeds een belangrijk aandeel in do sigarenfabricage. Er zijn fa brieken geweest, die haar weer hebben los gelaten, omdat zij er niet mee overweg kon den, maar daar, waar men het uithoudings- :rmogen heeft gehad om de kinderziekten mee te doorworstelen en waar men haar geperfectioneerd heeft, levert zij een keurig en aan alle eischen voldoend poduct op, dat voor het handwerk niet onder behoeft te doen. De machine wordt bediend door meisjes. Twee meisjes zitten bij elke machine, maar daarnaast zijn meisjes noodig, om het om blad gereed te maken, een jongen, om de productie op te halen, jongens om de siga ren in het persblok te keeren, kortom het verschil in aantal arbeidskrachten, dat bij de machine noodig is en het aantal sigaren makers dat zender de machine noodig zou zijn, is niet zoo groot. Het verschil, waar het op aankomt is, dat sigarenmakers vervangen worden door jeug dige en vrouwelijke arbeidskrachten, het geen natuurlijk een belangrijke ring geeft. Het Comité-pro Het Comité, dat zich tot taak gesteld de mechanisatie tegen te gaan en dat be staat uit vertegenwoordigers van de werk nemersorganisaties en van een aantal werk gevers, heeft natuurlijk verschillende argu menten, om zijn standpunt te verdedigen. De sigarenindustrie, zoo zegt het, verkeert in een bijzondere positie. Vermindering van de export is nauwelijks te duchten, omdat er hoegenaamd geen export is. Een beper king van machines zal geen noemenswaar dige prijsstijging tengevolge hebben. De me chanisatie kan geen blijvend voordeel voor de afzonderlijke bedrijven brengen. Het ten gevolge van de werkloosheid ontstane rand- bedrijf is door de machines niet bestreden, integendeel het is er door bevorderd, omdat een gedeelte der werkloos geworden arbei ders tracht in het levensonderhoud te voor zien door zelf een bedrijfje te stichten of onder het loon te gaan werken. En bij en boven dit alles voert het comité aan het groote argument van de besti.jdlng der werkloosheid. Er is echter ook een commissie tegen be perking der mechanisatie, "ertegenwoordi gaode «to «roep werkpevew, die «verkan met een personeel van ongeveer 6000 werk nemers. Deze commissie is van opinie, dat de mechanisatie ook in de sigarenindustrie niet alleen onafwendbaar maar een nood zakelijkheid daarvoor is bij haar tegen woordige en toekomstige taak om de sigaar die gefabriceerd wordt in aan wette lijke en sociale en hygiënische eischen vol doende fabrieken, als volksbehoefte in Ne derland in stand te houden. Het argument dat de export van geen beteekenis is, noemt zij kortzichtig. Geen gelegenheid mag wor den verzuimd om het verloren gegane ex portterrein te herwinnen. Er is. zoo zegt zij verder een stijgende vraag naar de sigaren uit de laagste prijsklasstn. De machines vormen de eenige mogelijkheid om die goed koope productie te brengen binnen het ka der van de gereglementeerde, aan alle wet telijke eischen voldoende fabrieken. Een be lemmering van deze machines kan dus wel degelijk een prijsstijging meebrengen. Er is geen principieel verschil bij de ontwikke ling der techniek in de sigarenindustrie met die welke zich in alle industrieën in de laatste honderd jaar heeft afgespeeld. De ontwikkeling van het randbedrijf zal door de concurrentie van het gemechaniseerde bedrijf kunnen worden tegengegaan. Indien de machines uit het bedrijf verdwijnen, zal het randbedrijf alleen moeten voorzien in de vraag naar billijke sigaren en daardoor een bloeiend tijdperk tegemoet gaan, wat niet bevorderlijk is voor fiscale en sociale ROFFELRIJMEN. EEN GOEDE RAAD Ten einde zich itegen de schadelijk* werking van de nicotine De werkloosheid. Wat het groote argument van de werk loosheid betreft zegt de commissie o. a. dat de stelling dat mechanisatie en rationalisa tie in het algemeen geen vermindering van de werkgelegenheid meebrengen wordt aan getoond door het feit dat de werkloosheid van 15.4 in 1923 daalde tot 5 in 1930, juist het tijdperk dat de mechanisatie zich belangrijk is gaan ontwikkelen. (Later is het percentage weer geklommen tot 24.2 Verder verwijt de commissie het comité, dat het totaal verwaarloost de werkloosheid die ontstaan is door het catastrophaal ver lies aan export, terwijl ook geen rekening wordt gehouden met de opname van andere (jeugdige) werkkrachten. En voorts zegt de commissie dat het haar voorkomt, dat niet primair bedoeld wordt de werkgelegenheid te behouden, maar dat primair langzamerhand is geworden een be langenstrijd onder de fabrikanten, aangezien die machines die door het comité het felst bestreden worden, in de fabrieken van hen, die geen beperking wenschen, bij beproe ving geen succes hebben gehad, terwijl juist die machines voor de werkgelegenheid hot minste gevaar opleveren. De werkloosheid wordt niet verminderd, zegt de commissie, door beperking van de machines, integen deel zal de werkloosheid worden vergroot, aangezien met de sigarenmachines slechts een sigaar wordt geproduceerd voor een spe ciale markt, n.1. de goedkoopere lijn, en welke markt nimmer door een handmatig fabriceerende fabrikant kan worden voor zien. Ook tegen de manier waarop men de beperking wil doorvoeren namelijk door een accijnsverhoogiag voor machinaal vervaar digde sigaren, welke manier zij weinig fair en ook onvervulbaar en niet loonend vindt, trekt de commissie te velde, terwijl zij er ten slotte nog op wijst, dat de werkloosheid in de sigarenindustrie grootendeels zou zijn opgeheven, wanneer de buitenlandsche werkkrachten, werkzaam ook fn verschillen da fabrieken dat door bet county vert^on- Terwijl ik aan mijn pijpje trek En wolken fabriceer, Waarin ik naar gewoonte op Een liedje mediteer Ontdek ik door de dikke mist Een vaag courantbericht Dat min of meer vijandelijk Mij aan te staren ligt: Een man die er verstand van heeft Heeft naarstig nagegaan Het nadeel dat tabaksgebruik Ons doet en heeft gedaan. Hij concludeert: de lever loopt Voornamelijk gevaar Door 't laatste derdepartje van De pijp of de sigaar. Dus geeft hij ons een goede raad: Werp weg een flinke rest, Dat is tegen een leverkwaal En voor jezelf het best. Ik dacht zoo: deze wijze wenk Aan 't dampende publiek Kon regelrecht afkomstig zijn Van een tabaksfabriek Of van een sigaretten- of Sigarenfabrikant Die op de werkeloosheid in Zijn werkplaats is gebrand, Want wierpen wij éen-derde weg Van al ons rookgerei Dan was 't in hel tabaksbedrijf Weer spoedig wassend tij! Ik voel daar veel voor, maar helaas Ik vrees dat het niets wordt: Mijn vrouw heeft juist eèn-derde op Mijn rookbudget gekort. (Nadruk verboden.) LEO LENS woordigde fabrikanten, zouden worden ver» vangen door Nederlandsche arbeiders. Wij hebben het standpunt van de com missie tegen de mechaniseering in de siga renindustrie vrij uitvoerig weergegeven om, naar objectieven maatstaf evenwicht Ie tie- waren tegenover het zeer zware argument van de voorstanders der beperking, dat be strijding der werkloosheid hun hoofddoel is. De regeering en de volksvertegenwoordi ging staan hier dus wel voor een zeer moei lijke taak, omdat allerlei kwesties van al gemeen economischen aard hier ook nog een woordje meespreken. Wij kunnen daar verder niet op ingaan Onze bedoeling -vas slechts aan te geven om welk onderdeel van de sigaren-industrie het hier gaat en om het pro en contra tegenover elkaar te stellen, waarbij wij het aan den lezer over laten om zijn conclusie te trekken. Ais tui k-aïF De jury keurt de ingezonden schilderstukken voor een Zaterdag in 't Stedelijk Museum te Amsterdam te openen voorjaarstentoonstelling. Vol blijde verwachting zien de bewoners van Noord- en Noordwest-Rotterdam hoe het werk van den nieuwen ingang van het Delftsche Poort-station vordert. Het ligt in de bedoeling, 't werk met Pinksteren gereed te hebben Van de Wereldtentoonstelling te Brussel. Hierboven: de hoofdallee, uitloopend op het plein waar een fontein haar waaiers van water omhoog werpt. Bij het pijltje ziet men den toren van het Nederlandsche paviljoen. Rechtsche foto: het inwendige van 't modelstation, waar de nieuwste treintypen zijn geëxposeerd. Een sterk contrast met de stroomlijnwagens vormt het antieke treintje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5