DONDERDAG 2 MEI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BVITENLAM) HET FEEST VAN DEN DUITSCHEN ARBEID Redevoeringen van Hitier en Goering Uit Berlijn: De officieel® plechtigheden van het feest van den nationalen arbeid werden te Berlijn besloten met een fakkel optocht, die gevormd werd door leden van tie. weermacht en van de meest verschillen de organisaties. In den Lustgarten vond daarna de slotdemonstratie plaats. Het woord werd hier gevoerd door Goe ring, die o.a. zeide: „Soldaten, arbeiders en boeren zijn het fundament van ons rijk en het schoonste is, dat de soldaat tnans vas ter dan ooit in het volk wortelt Wij zijn gelukkig en trotsch, dat thans het edelste recht van den Duitscher, van den Germaan, nl. om wapenen te dragen ter bescherming van het vaderland, weer een eererecht en een eereplicht van iederen Duitscher is geworden. Met trots vreugde en dankbaar heid gedenken wij den dag, waarop de schande van Versailles ook uiterlijk uit- gewischt werd door de verklaring van den rijkskanselier, dat de algctneene dienst plicht weer in Duitschland zou bestaan. Adolf Hitler heeft ons getoond, dat slechts die aribeid gedijt, die be schermd en verdedigd kan worden. Als anderen thans verontwaardigd zijn over Duitschlands bewapening, dan hebben zy tientallen jaren gesla pen. Duitschland heeft niet bewa pend in de jaren, waarin de wapens werden vervaardigd, maar in de ja ren, toen door Adolf nitler de har ten weer moedig werden, toen het Duitsche denken en voelen weer nor maal werden. Daarmede Is de veiligheid van den Duii- schen arbeid verworven. Veiligheid betee- kent voor ons vrede. Wij willen de veilig- hed van ons volk niet meer laten verhan delen in laffe compromissen te Geneve. Wij willen de andere staten niet aantasten. Maar het zou onzin zijn te gelooven, dat Europa zou kunnen leven als het hart van Europa, Duitschland, verwoest is." Hitier spreekt Nadat Goebbels gesproken had, hield Hitler zelf een uitvoerige rede. "lij vergeleek den toestand van vernede ring van gisteren met den toestand van her stelde eer van nu eu zeide niet te gelooven aan den „ondergang van het Avondland". Wie de hergeboorte van het Avondland wil, moet met het volk zelf beginnen. De kracht ligt niet in divisies en regimenten maar in het idealistisch geloof van het volk zelf en zijn innerlijke aaneengeslotenheid. Ik kan mij als „Fuehrer" geen heerlijker en geen trotschere taak op deze wereld in denken dan dit volk te dienen. Men zou mij werelddeelen kunnen schen ken en toch zou ik liever de armste burger in dit volk zijn (de massa's jubelen den „Fuehrer" toe). En met dit volk moet en zal het ons gelukken ook de komende taak onder de oogen te zien. De- grootste prestatie heeft tot nu toe be staan in de bestrijding van de werkloosheid. Het is gehikt het werkloozencijfer van 7V£ tot 3*4 miliioen omlaag te drukken. In een verdere vermindering van dit getal bestaat de voornaamste taak van het komende jaar. Geen oorlog of onvrede willen wij. Zooals wij den vrede in het eigen land hebben her steld, zoo ook willen wij niets anders dan den vrede met de overige wereld. Maar zoo als de leiding der natie in het binnenland nooit haar eer vergeten heeft tegenover het volk, zoo kan zij ook nooit afzien van de eer van het Duitsche volk tegenover de wereld (Stormachtige instemmingsbetuigingen). Wij weten, wat wij de overige wereld schuldig zijn. Moge zij op haar beurt be grijpen, wat zij zulk eeü volk nooit weigeren kan en moge zij daarbij vooral dit eene be grijpen: het Duitschland van heden is niet het Duitschland van gisteren. Het Duitsche volk is niet het Duitsche volk van eergis teren, doch het Duitsche volk van de ach ter ons liggende 2000 jaren Duitsche ge schiedenis. Hernieuwt daarom op dezen dag uw be lijdenis ten opzichte van ons volk, van onze gemeenschap en van onzen nationaal-socia- listi schen staat Mijn wil dat moet ons aller belijdenis zijn is uw geloof! Mijn geloof is mij evenals u alles op deze wereldi Het hoogste evenwel, wat God mij ge schonken heeft op deze wereld, is mijn volk! Daarop berust mijn geloof. Dit dien ik met mijn wil en daaraan geef ik mijn leven! Óns Duitsche volk van den arbeid Sieg- Heil, Sieg-Heil, Sieg-Heil" (De laatste woor den van den „Fuehrer" gingen verloren in de steeds weer herhaalde donderende bij valsbetuigingen). REDE VAN HITLER VOOR DE JEUGD «Niets mag ons bevreesd maken". Uit Berlijn: In zijn redevoering voor de jeugd heeft Hitier oon. het volgende uiteen gezet: Het is een groote tijd, die de jeugd thans beleeft De Duitsche val, die millioenen men •schen ten diepste geschokt heeft, heeft ons allen bevel gegeven te strijden voor een nieuw, jong Duitschland. Deze strijd is in het innerlijk van ons volk begonnen. Alles wat wij thans beleven is geen toeval, geen geschenk van den hemel, maar het resul taat van ontzaglijke inspanningen. En de ze wederoprichting van ons volk, dat is, mijn Duitsche jeugd, uw groote ervaring.. Hierin ligt tegelijk uw taak voor de Duit sche toekomst Thans zult ge aan Duitsch land alleen behooren. Ieder moet doordron gen zijn van het heilige plichtsbewustzijn vertegenwoordiger te zijn van ons volk. Wij gaan oen sterken tijd tegemoet Gelijk de wind thans om on6 de vlaggen doet wappe ren, zoo zal hij misschien de volgende jaren om Duitschland vele wolken en stormen doen opkomen. Niets mag ons bevreesd ma ken op deze wereld. Gij moet een waarborg zijn voor de veiligheid van het bestaan eu daarmede van de toekomst van ons volk. SCHENDT DUITSCHLAND DE RIJNZóNE? Een Engelsch gerucht. LONDEN, 2 Mei. De „Daily Herald" be richt uit goede bron te hebben vernomen dat Duitschland troepen heeft doen binnen rukken in de gedemilitariseerde Rijnland- zöne en hiermede wederom het Verdrag van Versailles heeft overtreden. In minstens twee steden op den linker- Bijnoever zou de politie vervangen zijn door detachementen van het leger. In officieele kringen heeft men nog geen inlichtingen dienaangaande ontvangen. De Duitsche menschenrool op Tsjechisch gebied PRAAG, 1 Mei. In verband met de ontvoe ring van den Duitschen emigrant Landes- berger wordt nog het volgende gemeld: Landesberger woonde te Eger. Hij had een uitnoodiglng ontvangen van een vriend uit Beieren, die hem gou ontmoeten aan het grensstation Böhmisch Eisenstein. Toen de trein aankwam, werd de vriend uit Beieren, toen hij uitstapte, door beamb ten van de Gestapo gearresteerd en in het wachtlokaal aan de andere zijde van de grens gebracht Vier mannen wierpen zich op Tsjeoho-Slo- waaksch grondgebied op Landesberger en sleepten hem, ondanks zijn venzet, over de grens op Duitsch gebied. Deze geschiedenis, die een schending de grens beteekent, is waargenomen door een beambte van het Tsjechisch ministerie van financiën, die den Duitschen emigrant nog te hulp wilde komen. Ten gevolge van de groote drukte op het station kon de gen darmerie niet vlug genoeg ingrijpen. Op de plaats waar de Duitsche beambten den emigrant op Tsjechisch gebied hebben overvallen, zouden twee dienstkappen van de Gestapo zijn blijven liggen. Van Tsjechi sche zijde wordt een uitgebreid onderzoek naar deze zaak ingesteld. De ontvoering van Jacob Commentaar van de „Times" Uit Londen: In verband met het beroep van Zwitserland op het Duitsch-Zwitsersche arbitrageverdrag van 1921 ter beslissing de verantwoordelijkheid voor de ontvoering van den Journalist Jacob, wijst de „Times" er op, dat, wanneer geen overeenstemming kan worden bereikt, elke partij na twee maanden een beroep kan doen op het In ternationale Hof van Justitie te Den Haag. „Indien de Zwitsersche voorstelling van za ken ongeveer juist is, dan is een brutale gewelddaad gepleegd legen een persoon en heeft een flagrante inbreuk op de neutrali teit plaats gehad van een land, dat bijzon der nauwgezet ls op zijn souvereine rechten en het recht van het verleenen van asyl aan vluchtelingen. De heer Motta, leider van het Federale Politieke Parlement, heeft de zaak resoluut aangevat en het Zwitsersche volk steunt van harte het verzoek van zijn regeering om recht. In elk land, waar de vrijheid nog wordt gewaardeerd, zal de houding, die Zwitserland aanneemt, worden toegejuicht. De Duitsche regeering gewend aan wreedaardig vertrappen van individueele rechten en politieke vrijheid in haar eigen land, heeft er waarschijnlijk geen denkbeeld van hoe de openbare meening in de wereld walgt van deze stroopers-heldendaden van Nazi-vrijbuiters, welke bij een vorige gele genheid uitliepen op den moord van prof. Lessing in Tsjecho-Slowakije en waarvan een ander voorbeeld uit Praag wordt ge meld. Op een oogenblik, waarop zij, die het wel meenen met Duitschland, aandringen op zijn opneming in de gemeenschap van naties, geven gebeurtenissen als deze blijk van een peil van publiek gedrag, dat andere beschaafde staten niet kunnen tolereeren". Terugkeerende Duitsche pelgrims grof behandeld Deor de Gestapo. Zaterdag en Zondag j.l. zijn, volgens be richten uit Zwitsersche bron, enkëïé dui zenden Duitsche r.-katholieke jongens, die in autobussen van hun Paaschbedevaart uit Rome terugkeerden, aan de grens te Otter- b*h (bij Bazel) en te Kreuzlingen door de geneime staatspolitie aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Alles werd hun daarbij afgenomen, muziekinstrumenten, rugzakken, veldflesschen, tenten, foto's, sou venirs, tot zelfs kleeren toe. Zoo konden de jongens naar hun familie verder reizen. De roomsche jongens en mannen, onder wie zich volgens mededeeling van den reislei der talrijke actieve nat ionaal-socialisten bevonden, waren wegens deze behandeling en mishandeling, zooals te begrijpen is, ten zeerste opgewonden en vermoedelijk zal men ook in de talrijke gewesten, waarvau de jongens afkomstig zijn, deze opgewon denheid niet onbetoond laten. Uit Berlijn: De president van de Rijks- litteratuurkamer heeft op grond van de wet op de Rijkscultuurkamer een verordening uitgevaardigd, die de bestrijdig en uitroeiing van ongewenschte litteratuur regelt. Volgens deze verordening voert de rijks- litteratuurkamer een lijst in van boeken en geschriften, die het nationaal-socialistische cultuurgoed in gevaar brengen. De versprei ding van deze boeken en geschriften, in wel ken vorm ook, is verboden. Verder wordt een tweede lijst aangelegd, waarop de boeken en geschriften zullen ver schijnen, die weliswaar niet vallen onder de boeken van de eerste lijst, maar die toch niet geschikt worden geacht om in de han den van jeugdige personen te komen. Deze boeken en geschriften mogen pjet tentoon gesteld worden in etalages, niet verkocht worden door reizigers of karrenboekhande laars en niet verkocht worden aan personen beneden de achttien jaar. De beslissing over het opnemen van boe ken in een der lijsten berust bij den presi dent der rijkslitteratuurkamer in overleg met den rijksminister van propaganda. Ten aanzien van plaatsing op de tweede lijst moet ook de minister van onderwijs geraad pleegd worden. Zuiver wetenschappelijke geschriften zijn uitgezonderd, doch ook zij kunnen geplaatst worden op de eerste lijst. Nobelprijs voor Von Ossietsky? De schrijver is in een concentratiekamp LONDEN, 1 Me'. Te Londen worden op het oogenblik pogingen in het werk gesteld om dit jaar de Nobelprijs voor den vrede te doen toekennen aan den zich nog steeds in een Duitsch concentratiekamp bevindenden Duitschen schrijver Karl von Ossietsky. Zijn candidatuur zou den steun hebben van ver scheidene dragers van den Nobelprijs voor den vrede. Ook in Engeland zouden tal van vooraan staande personen zijn die den Nobelprijs voor den vrede aan dezen Duitschen schrij ver toegekend willen zien. Florida als scheidingsparadijs Uit Tallahasee: Het huis van afgevaardig den van den staat Florida heeft een wets ontwerp goedgekeurd, waardoor scheidin gen in 90 dagen mogelijk worden. De be- doèling is, Florida aantrekkelijk voor toe risten te maken in concurrentie met Reno! Het ontwerp is thans aan den Senaat door- I Mei-vieringen ge- In het Bulgaarsche dorp Enina heeft do 1 Mei-viering tot een bloedige botsing tus- schen bewoners en politie aanleiding ge geven. Toen de politie een communist wil de verhinderen, de dorpelingen toe te spre ken, openden zijn metgezellen het vuur op de politie, waardoor een agent werd ge dood. De politie l>eantwoordde het vuur, met het gevolg, dat 8 dorpelingen werden gewond. Ook twee politie-agenteii werden nog gekwetst. I Mei te Moskou Rlilitaire vliegtuigen over het feestterrein Uit Moskou: Te Moskou is het 1 Mei-feest gevierd door een troepenschouw, waarbij zich arbeiders van verschillende organisa ties hadden aangesloten. Militaire vliegtui gen vlogen over het terrein van de feest viering. Alle tvpeh vliegtuigen waren vertegen woordigd en in totaal vlogen er 660 boven het Roode Plein, enthousiast door de massa toegejuicht Het gedonder der motoren werd tot oor- verdoovend lawaai versterkt toen vijfhon derd tanks over het slechte plaveisel dreun den, waaronder tien buitengewoon groote, die veel opzien baarden. Na 'n parade van 30.000 man troepen volgde een burgerparade. Lange stoeten arbeiders vulden nu het enorme plein, met zich dra gend kleurige emblemen, vlaggen, vaandels, reusachtige portretten, enz. Een reusachtige kartonnen slang werd vertoond, met een Japansche sol datenmuts op en getooid met een hakenkruis, het geheel verbeeldend het imperialisme. Met „Uncle Sam" werd de gek gestoken door een opschrift: „Tien milliard tekort in vier jaar". Opvallend was een rede van Worosjiloff, die eventueele tegenstanders dreigde met de kracht van het Roode Leger. „Indien ons", aldus Worosjiloff; „een oorlog opge drongen wordt, zullen de aanvallers mer ken, wat ons leger presteeren kan. Het Roode Leger is veel sterker dan het vroe gere tsaren] eger". De „Iswestia" schrijft, dat nog nooit bij een Meisfeest do gevaren, welke den vrede bedreigen, zoo duidelijk tot uitdrukking zijn gekomen als dit jaar. Het Roode Leger is evenwel toegerust met alles, wat noodig is voor de verdediging van de grenzen. Rusland is een onneembare vesting en het Roode Leger kan ieder gevaar onder de oogen zien, van welken kant het ook moge komen. Naar een Reuter-telegram uit Moskou nog meldt, nam Dimitroff .bekend uit het rijks dagbrand-proces, de eereplaats ln op de tombe van Lenin tijdens de 1 Mei demon straties op het Roode Plein. Hierdoor wordt daadwerkelijk het gerucht tegengesproken, volgens hetwelk hij ernstig ziek zou zijn. Fransch-Russisch pact van wederzijdschen bijstand Officieel wordt te Parijs medegedeeld.dat Donderdagavond een Fransch-Russisch pact van wederzijdschen bijstand zal worden ge sloten. Drastisch besluit van Roosevelt militaire oommissie het zwijgen opgelegd Uit Washington: President Roosevelt heeft door een besluit zonder precedent bepaald, dat de militaire commissie van het huis van afgevaardigden de publicatie moet staken van de verklaringen, met betrekking tot de plannen van het departement van oorlog. Roosevelt heeft de commissie voorts met nadruk gewaarschuwd, dat hij gebruik zou maken van zijn rechten als chef van het leger-commando en van de marine, indien het noodzakelijk zou zijn haar te bevelen de publicatie te staken van alles, wat kan wor den beschouwd als een onvriendelijke daad tegenover anere naties. Het verzet tegen de New Deal Uit Washington: In de jaarvergadering van de Amerikaansche kamer van koophan del hebben verschillende sprekers kritiek ge oefend op de politiek der New Deal. Daw son, de president der Canadeesche kamer van koophandel, zeide, dat de geschiedenis van het zakenleven bewezen heeft, dat alle economische programma's als dat van de N.R.A op mislukkingen zijn uitgeloopen. President Roosevelt heeft gister op het Witte Huis geconfereerd met de oppositio- neele senatoren over zijn wensch tot ver lenging van den levensduur der N.R.A met twee jaar. Overeenstemming werd echter niet verkregen. Denver werd gisteren in duisternis gehuld door een hevigen stofstorm. In weinige oogenblikken waren de straten vrijwel ver laten, daar ieder beschutting zocht voor het dichte stof. Uit West-Kansas wordt gemeld, dat ie stofstormen daar veel sterfte onder de vis- 6chen hebben veroorzaakt In de met een dikke stoflaag bedekte rivieren kunnen de visschen blijkbaar niet in het leven blijven. SPIONNAGE OP FORMOSA Op Formosa zijn vijf personen, onder wie drie Amerikanen, in de verboden zóne ge arresteerd, onder beschuldiging van spion- nage. DE AANVALLEN OP DE N.R.A. Uit Washington: De financieele senaats^ commissie heeft zich verklaard voor verlen ging van het bestaan der N.R.A tot April "in het volgende jaar. In den Senaat heeft Borah weer een aan val op de N.R_A. gedaan. Hij noemde haar ongrondwettig, evenals de antilynchwet, daar zij volgens hem inbreuk maken od de rechten van de afzonderlijke staten. SNEEUWVAL DE PROTOCOLLEN VAN DE WIJZEN VAN ZION Het proces te Bern Overste Fleischhauer poogt de echtheid aan te toonen Te Bern is opnieuw het proces inzake de echtheid van het boek dat bekend staat on der den naam „De Protocollen van de Wij zen van Zion", dat in honderdduizenden exemplaren in vel$ talen over de wereld is verspreid en dat de geheime protocollen zou bevatten van het eerste Zionistencon gres, in 1897 te Bazel gehouden en waarin de plannen der Joden zouden zijn onthuld ter verkrijging van de wereldheerschappij. In Zwitserland werd het boek wegens zijn lasterlijken inhoud in beslag genomen. Toen de Zwitsersche nationaal-socialisten daar tegen protesteerden, werd een gerechtelijk onderzoek naar de echtheid der „Protocol len" gelast. Bij de eerste behandeling waren de natio naal-socialisten door eigen schuld niet ver tegenwoordigd, terwijl wel van Joodsche zijde tal van getuigen waren gedagvaard, die eenstemmig op de onzinnigheid van de beweringen van het boek wezen. Personen, die het eerste congres der Zionisten in 1897 hadden bijgewoond, waren bij deze getuigen. En Russische oud-ministers gaven als hun overtuiging te kennen, dat de „Protocollen" ontstaan jyaren jn de afdeeling voor verval- Bchingen der Ochrana, de Russische Tsaris tische geheime politie. Van de Zwitsersche nationaal-socialisten hebben verschillende geweigerd als deskun dige te worden gehoord. Ten slotte verklaar de de nat.-soc. overste Ulrich Fleischhauer, uit Erfurt, zich bereid als hun vertegen woordiger op te treden. Fleischhauer, een der prominente figuren in de internationale anti-semietische bewe ging, en uitgever van tal van anti-semieti sche boeken, heeft den tweeden en den der den dag van het. proces bijna uitsluitend het woord gevoerd. Hij bestreed in de eerste plaats de op den eersten dag door Prof. Dr. Baumgarten namens de aanklagers aan gevoerde gronden voor de falsificatie-theorie Fleischhauer ging b.v. uitvoerig in op Baumgartens opmerking, dat de „Protocol len" niets anders zijn dan plagiaat uit het reeds in 1S67 verschenen boek van Joly .Dialogen tusschen Macchiavelli en Montes quieu". Hij trachtte n.l. aan te toonen, dat Joly een jood is geweest en dat zijn boek 6lechts da richtsnoeren heeft opgesteld voor de door de Joodsche vrijmetselarij opge stelde wereldheerschappij-plannen. Fleischhauer meende dat de echtheid der .Protocollen" wel bewezen was, omdat de geschiedenis dei- laatste jaren den inhoud bevestigd heeft. Hij wees er o.a. op, dat de belangrijkste deelen van de wereldpers, de nieuwsbureaus enz. in dienst staan van het wereld j oden dom. Den derden dag vendel Fleischhauer veel al in herhalingen. De Russen zouden z. i. niet als vervalschers in aanmerking komen, alleen al omdat het hoofdstuk over de on- dergrondsche spoorlijnen, die in Rusland niet bestonden, dan onbegrijpelijk zou zijn. Fleischhauer doelde hier op een passage !n de protocollen, waarin gezegd wordt, dat de Joden de ondergrond-tunnels wilden ge bruiken om met behulp daarvan de hoofd steden en archieven hunner tegenstanders in de lucht te laten vliegen. Hij besloot zijn uiteenzettingen met uitge breide mededeelingen over het probleem van den arisehen en den niet-arischcn geest, waarbij hij als zijn meening uitte, dat de Joden een dubbele moraal hebben. Ondub belzinnig en groot staat daartegenover de moraal der Ariërs. Nadat Fleischhauer zijn uiteenzettingen beëindigd had, stond plotseling de voorzitter van het gerecht op en zeide: Voor mij ligt een artikel uit het Duitsche nat-soc. dag blad „Alemania" uit Loerrach in Baden. Dit blad is een officieel informatie-orgaan van de Duitsche autoriteiten. In een artikel van dit blad van 1 Mei wordt oa. gezegd, dat de voorzitter van dit gerechtshof, Walter Meyer, hoorig is aan Joden. Hem wordt daarin het verwijt gedaan, dat hij toegela ten heeft, dat valsche getuigenissen konden worden genomen tot basis van de veroor deeling. Woordelijk wordt dan verder ge zegd: „In Bern schijnt nu eenmaal de blind doek van Justitia over beide oogen afgegle den te zijn" en „De God van Jacob (waar mede klaarblijkelijk een toespeling gemaakt wordt od de ontvoeringszaak van den jour nalist Jacob) neemt zelf de beroemde weeg schaal in de hand. waarbij hij niet m ge breke zal blijven een beetje te corrigeeren, wanneer de Joden het ditmaal benauwd mochten' krijgen". De president van het gerechtshof riep daarop met verheffing van stem uit: „Wan neer dat arische geest is, bedank ik er voor Ariër te zijn". De gerechtszaal gerakkt in groote beroe ring. De deskundige Fleischhauer bevond zich zichtbaar in een moeilijk en onaange naam parket. Zijn desbetreffende verklaring was, mede door de onrust in de zaal, niet duidelijk te verstaan, doch schijnt hierop te zijn neergekomen, dat hij niet accoord ging met den toon van dit artikel. De president van het gerechtshof sloot daarop de zitting. Slapend aan het stuur Gevolg: drie dooden en dertig gewonden Uit Tulsa City (Oklahoma): Een ernstig auto-ongeluk heeft hier plaats gehad, door dat de bestuurder van een vrachtauto in slaap was gevallen achter het stuur. Een groot aantal boerenarbeiders werd op een vrachtauto vervoerd, toen in de nabijheid van Tulsa City de chauffeur indutte. Hij ontwaakte met een schrik, maakte een ver keerde manoeuvre en het gevolg was, dat de auto over den kop sloeg. Drie der inzit tenden werden gedood en 31 ernstig gewond. AMERIKAANSCHE AUTO'S TE ANTWERPEN IN ELKAAR GEZET Uit Antwerpen: Gisteren had de eerste af levering plaats van Amerikaansche auto mobielen, die te Anworpen gemonteerd wor den, op voorwaarden volgens een nieuwe ereenkomst tusschen de Vcreenigde Sta ten en België getroffen. Dit feit bracht in automobielkringen een ongewone drukte ie weeg. Talrijke afnemers waren overgekomen om zich de nieuwe producten aan te schaf fen. Bij de General Motors werden 300 a 400 stuks afgeleverd, waarvan het grootste edeelte voor Nederland be- temd is. De meeste van deze producten zijn te Antwerpen ondergebracht, wachten de op overbrenging naar Nederland. UITBREIDING VAN DE STAKING BIJ CHEVROLET Uit Detroit: De staking bij de Chevrolet- fabrieken breidt zich uit. Dinsdag staakten ongeveer 5000 arbeiders in de fabrieken te Toledo, Norwood en Clncinnitti. Bovendien worden door een uitsluiting in de Fisher- fabrieken 9000 arbeiders getroffen. De arbei ders der Buickfabriekcn zullen in een ver gadering beslissen, of zij al of niet zullen overgaan tot het afkondigen van een sym pathies taking. PRINSES JULIANA-HOEVE Ook deze afdeeling te Brussel is thans geopend Het Nederlandsch paviljoen op de ten toonstelling te Brussel is een der eerste die gereed is. Want wel is de exposi Zaterdag officieel door de koning geopend, maar talrijke onderdeden zijn nog in staat van wording. Overal ziet men de werklie den nog druk in de weer. Over de opening van onze afdeeling heb ben wij reeds het een en ander medege deeld. Vlak naast ons paviljoen staat de keurige Prinses-Juliana Hoeve, maar Dins dagmiddag hing r.og aan het poortje het grimmige bordje „ferme". Thans is echter ook deze model-boerderij geopend. Het is de afzonderlijke in-lending van de Noderlandsche Zuivelbereiding. Er is een kwart hectare beschikbaar en hucve i.h gebouwd naar het ontwerp architect ir- J. Denijs. In de schuur van deze boerderij ziet men wat ons land op zuivelgebied presteert, de producten, ce verpakking ervan en de ver spreiding over de i.eele wereld. Met boeien- huis is ingericht voor kookdemonstrA'ies en voorlichting van het publiek bij het ge bruik van euivelproducten. Bij de opening waar ook weer verschil lende autoriteiten aanwezig waren, werd uiteengezet, dat de nauwe relatie, welke bestaat tusschen de consumenten in België en de zuivelproducenten in Nederland, en welke wordt onderhouden door de Belgi sche importeurs en Nederlandsche expor teurs, de Nederlandsche Zuivelbereiding heeft doen besluiten met een boerderij aan de Wereldtentoonstelling deel te nemen. Zij hoopt hiermede te bereiken dat bij de voeding voor de Nederlandsche zuivel pro- dukten ook in de toekomst een onver flauwde belangstellllng cal blijven bestaan en do consumenten beter voorgelicht zullen zijn over de bijzonderheden, die de echte Nederlandsche Zuivelproducten kenmerken. Tenslotte werd de hoop uitgesproken, dat de grootsch opgezette Wereldtentoonstelling de Nederlandsche Zuivelbereiding de gele genheid zou bieden aan een irroot inter nationaal publiek de overtuiging bij te brengen, dat de Nederlandsche zuivelpro ducten voor een goede voeding van veel belang kunnen zijn. Uit de inzendingen blijkt, dat onze zuivel producten in niet minder dan 77 landen worden gebruikt en dat onze kaas door de inwoners van 71 naties wordt geconsu meerd. De vele afbeeldingen geven een in druk van het zuivelbedrijf in zijn geheele omvang. Deze boerdereij vormt waardige toevoeging tot onze afdeeling. Tusschen al de paviljoenen met hun moderne vormen, trekt de-z€ stemmige en eenvoudige echt natuurlijke boerewoning zeer de aandacht Koninklijk bezoek. Koning Leopold en koningin Astrid heb ben het voornemen te kennen gegeven een bezoek te brengen aan het Nederlandsche paviljoen. Wanneer dit zal plaats hebben, is echter nog niet vastgesteld. Land- cn Tuinbouw. „Kleurenpracht" bij dag en nacht Bloemenschoon in het Vondelpark Het terrein van de Rhododendrontontoon stelling „Kleurenpracht" in het Vondelpark is thans reeds sinds geruimen tijd aa: nieuwsgierige blikken van het publiek ont trokken. Alleen de kleurrijke affiches, die op de rietmatten zijn aangebracht, en die steeds meer jn de stad verspreid worden, gerven een aanwijzing van hetgeen op het tentoonstellingsterrein in voorbereiding is. Met dankbaarheid constateerde het orga- niseerende comité „P.W.A." de medewerking van het Reclamebureau Remaco, de Noord en Zuid-Hol! andsche Tramwegmaatschappij en van vele particulieren, voor het plaatsen van de affiches. Door de jeugdige werkloozen zijn onder leiding van dei. heer Jello Jongsma 10.000 rhododendrons en azalea's in rijke kleur- schakeering geplant en de knoppen Van en kele vroege soorten dreigen in de komende week bereids open te gaan. De eigenlijke bloei in zijn overvloedige rijkdom zal ech ter half Mei, juist als de tentoonstelling ge opend wordt, aanvangen en den bezoekers het ongeëvenaarde schouwspel bieden, waar toe het Comité door de Nederlandsche Sier teelt Centrale in staat is gesteld. Om onze lezers een denkbeeld te geven van de materia'en. die op deze tentoonstel ling verwekt zijn, mogen de voLgende cij fers dienen. Op het terrein zijn perken aan gelegd, waarvoor 800 M3. versche teelaarde zijn opgebracht, ruim 10.000 graszoden wa ren noodig om open gevallen plekken weer groen te maken, terwijl zakken vol graszaad werden uitgezaaid! Ruim 200 M3 schelpen waren noodig om de verharde, verbeterde paden een keurig aan zien te geven. 300 M. vijverkant i3 in aan leg. Om het publiek in de gelegenheid te stellen, de tentoonstelling ook in de avond uren te bezoeken, heeft het Comité zich in verbinding gesteld met den heer J. W. Du chateau, den bekenden licht-technischen ad viseur van de Flora, die zijn welwillende medewerking verleent Naar de plannen van den heer Duchateau zullen jeugdige werk loozen een verlichtingsinstallatie aanleggen. Het terx-ein zal verlicht worden met niet minder dan 100 reflectoren. Hiervan zullen 12 spiegelreflectoren zijn, die op den grond worden opgesteld en eenige bijzondere boom groepen zul'en verlichten. De overige reflec toren zullen in drie verschillende soorten naar ontwerpen en op aanwijzingen van den heer Duchateau door jongens van „P.W.A." in eigen werkplaats worden vervaardigd op dezelfde manier als op de Flora in Heem stede is geschied. Het éclatante succes, met de buitengewoon fraaie verlichting van de hall en de buitenperken in Heemstede, ge ven het organiseerende Comité het volle ver trouwen, dat de avond verlichting in het Vondelpark een aesthetisch en tegelijk teeëriek schouwspel zal bieden. Op aantrekkelijke wijze zal des Zaterdag avonds, wanneer het Gemeentebestuur zijn toestemming zal verleenen, goede muziek ten gehoore worden gebracht. Er is dus als de voorteekenen ons niet bedriegen alle denen om aan te nemen, dat een herhaald bezoek zoowel overdag als 's avonds n schoots beloond zal worden. Teneinde'aan je vele aanvragen van belangstellenden, die den bloei van de rhododendrons in zijn ge heel wilier volien te voldoen, heeft het Co mité persoonlijke passepartouts laten ma ke die voor den prijs van f2.50 doorloo pend toegang verleenen tot de tentoon stel! Lig. Aanvragen h'ervoor onder toevoeging van een Dasfoto gelieve men te richten aan het Clubhuis van „P. W. A." in het Vondelpark naast den Katten laan (Tel. 84237). De passé partouts zullen thuis worden bezorgd en het Hoogste 6tand te Hannover 771.3. Laagste stand te Vestmanör en Reykjavik 756.8. Stand vanmorgen halfüwaalf 769.2. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige Z.O. tot Z. wind, hel der tot lioht bewolkt, droog weer, lichte nachtvorst, iets zachter overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hooge luchtdruk verplaat ste zich naar het vasteland en breidt zich naar alle zijden uit In het O. ligt nog de rug van de depressie, die zoo groote koude bracht en nog sneeuw veroorzaakt in Polen en Siberië. Het geheele O, ligt nog onder een sneeuwdek. In Centraal-Europa is de lucht thans op- Bij de groote koude en droogte in de bo venlucht kwam het in ons land tot matige nachtvorst In de bergstreken komen nog uiteret lage temperaturen voor. Op de sneeuwtoppen in Silezië (1600 Meter) is de temperatuur 12 gr. en ligt 28 cM. nieuwe sneeuw. De Saintis cn het Jungfraujoch re6p. 2500 en 3500 Meter melden 12 en 17 gr. In onze omgeving werd het op groote hoogte echter warmer. De oceaandepressie blijft stationair en dringt nauwelijks verder naar het O. door. Behalve in het hooge N. viel nergens meer neerslag van beteekenis. Het is te verwachten, dat in onze omge ving de koude geleidelijk zal wijken voor vaster weer. 3 MET. Zonsopgang 4.29 uur, zonsondergang 7.26 uur Maan op v.m. 4.08 uur, onder nam. 8.55 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP BOBBEN 3 MEI. Van 's avonds 7.56 uur tot 's morgens 3.57 uut Waterstanden Rivieren HedeD Vortg Rhelnfelden Breisach 2,30 2,35 3.32 3,50 2,40 2,58 0,00 0,00 5,38 5,89 2,95 3,50 3,02 3,40 0,00 0,00 4,93 5,36 1,61 0,00 4,80 5,87 1,71 1,99 6,42 6,79 Wesel Emmerik Lohitb Nijmegen St. Andries Arnhem 14,62 14.54 11,70 11,80 6,40 6,24 11,37 11,35 KehJ Dledeshefm Mannheim Mains Blngen Caub Ems Coblens Trter Keulen Dnseeldorf Ruhrort Hoogwater Ned. Zeehavens 3 Me! Delfztjl 11,40 23,54 Hellevoetsl. 3,00 15,23 Terschelling 8 50 21,06 Willemstad 3,45 16,10 Harlingen 9,45 22,05 Brouwersh. 2,12 14„35 Den Helder 7,45 19,50 Zlerlkzee 2,43 16,14 IJmaiden 3,02 15,27 Wemeldinge 3,05 15,25 Hoek v. HolL 2,12 14,31 Vllsstngen 1,05 13,34 Scheveningen 2,22 14,41 Temeazen l,4i 14,08 Botterdam 4,09 16,47 Hansweert 2,33 15,06 Vreeswijk lw 2,77 Westervoort 11,99 lt,9> Deventer 5,12 4,97 Kampen 0,37 0,32 Evsden 47.43 47,40 Maastricht 42,05 42,30 Grevenblcht 29,12 29,29 Venlo 11,79 11,76 Grave (slnls) 7,47 7,62 St. Andries 2,04 2,20 bedrag zal tegelijkertijd worden geind. Het Comité hoopt en vertrouwt dat de Amster dammers en hunne gasten van buiten in drommen de wandeling zuilen aanvangen naar de Rhododendrontentoonstelling „Kleu renpracht" om te genieten van bloemen, muziek en licht en zoodoende de kasmidde len te versterken van het Comité „Prac- tisch Werken Amsterdam" voor de jeugdi ge werkloozen. Chr. Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit Algemeene vergadering te Haarlem Door de Chr. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, is te Haarlem een drukbezochte algemeene vergadering ge houden onder leiding van den heer G. Bakker uit Am&erdam. De Bondsvoorzitter bracht in zyn openings woord hulde aan de afdeeling Haarlem voor de goede regeling. Het vak heeft met vele moeilijkheden te kampen. De toekomst zag spr. donker in. Doch, aldus spr., tenslotte, het moet ons uitdrijven tot God. Op Hem ztf ons vei^rouwen gesteld. Strijden wjj te zamen bestuur en leden, zij aan zij, voor de verbe tering in het vak, dan mogen wij veel van het werken van den Bond verwachten. Nadat daarna was gezongen het Bondslied, door den heer J. de Smit vervaardigd, werden de jaarverslagen uitgebracht. De Bond, thans 1 jaar oud, telt 8 afdeelingen, met te zamen 275 leden. Verder zijn er eenige verspreide leden. De penningmeester, de heer J. de Smft, bracht hei: financieel verslag uit. Naar aan leiding van de verslagen had eenige discussie plaats. Bij de bestuursverkiezing werd tot voor zitter gekozen de heer G. Bakker uit Am sterdam en als bestuursleden T Hukema te Leeuwarden, S Loene te Renkura, H W Pick- hard': te Amsterdam, p E van Riessen te Bloe mendaal, j de Smit te Velzen en D van Aken te Den Haag. Na afhandeling van onderscheidene voor stellen van meer huishoudelijken aard werd de vergadering gesloten. CHR. JONGE BOEREN- EN TUINDERS- BOND Jaarvergadering begin Juli Bovengenoemde Bond ls voornemens om haar Jaarvergadering dit jaar te houden in of vlak bij de Wieringermecrpolder. De nationale toogdag zelf en een bezoek aan de twaalfde provincie zijn voldoende redenen om uit alle deelen van het land de jonge boeren en tuinders bijeen te bren gen. Tevens zal worden afgeweken van de ge woonte om de Jaarvergadering omstreeks half September te houden, daar in het begin van Juli in de Wieringermeer meer te zien zal zijn dan in September. In de middagvergadering zal dcor een bekwaam spreker het zeer actueele onder werp: „Het huidig systeem der crisismaat regelen' behandeld worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2